Betonnen haven wand in Goes verzakt WALCHEREN Agenda BOLTINI-BEER VALT TEMMER ALTHOFF AAN MARKTBERICHTEN NIEUWE STRAATNAMEN BIJ R.-K. KERK TE VLISSINGEN RAAD GRIJPSKERKE STELDE UITBREIDINGSPLAN VAST WOENSDAG 23 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 OVER LENGTE VAN TWINTIG METER Advertentie vrijetijdsverf kwaliteitsverf Gevaar voor pakhuizen van Duvekot's Graanhandel Over een lengte van bijna twinitg meter is in de nacht van maandag op dinsdag de damwand langs liet ka naal achter het magazijn van Duve kot's Graanhandel te Goes ingezakt. De grond is enkele decimeters weg geschoven, de betonnen damwand maakt een hoek van 45 graden met het wateroppervlak. Door de verzak king zijn verschillende scheuren ont staan in het dicht langs de water kant gebouwde magazijn van de graanhandel. Verzakking van het ge bouw is daarom niet denkbeeldig. De gemeente Goes heeft gisteren on middellijk het ingenieursbureau Wit- teveen Bos te Deventer de ste- debouwkundige van de gemeente gewaarschuwd. Deskundigen van dit bureau hebben gisteravond ter plaat se een onderzoek ingesteld. Aan de hand van de resultaten van dit on derzoek zullen b. en w. van Goes zich zo spoedig mogelijk beraden over het treffen van voorzieningen. De plaats, waar de damwand is ver zakt. stond als „minder sterk" be kend. Reeds bij herhaling is van de zijde van de graanhandel op de slech te toestand van de damwand gewe- P.T.T.-brandweer werd tweede in Woensdrecht Zaterdag werden in Woensdrecht de wedstrijden gehouden voor de voor ronden voor het landelijk kampioen schap bedrijfsbrandweren, waaraan 18 korpsen uit Zeeland en Noord- Brabant deelnamen. De 3e prijs was met 184 punten voor de bedrijfs brandweer van „De Regenboog" uit Tilburg. De tweede prijs ging naar de P.T.T.-brandweer uit Oostburg die 3 GO punten kreeg toegewezen, ter wijl de derde prijs voor N.V. „Lips" uit Drunen was met 159% punten. Deze 3 geplaatste korpsen komen in aanmerking om deel te nemen aan de op 30 juni a.s. in Utrecht te houden selectie. Het landelijk kam pioenschap wordt gehouden in sep tember van dit jaar in Enschede. Nieuwe dienstregeling voor de Z.V.T.M. De Zeeuwseh-VIaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. heeft in een goed verzorgd hoekje de. nieuwe dienst regeling. die op 27 mei a.s. ingaat doen verschijnen. In liet boekje, ge drukt bij de firma P. J. van de San- do to Terneuzen, staat voorin ecu kaartje waarop in drie kleuren de verschillende lijnen zijn aangegeven. Cijfers verwijzen naar de tabellen, «lie verderop in het boekje zijn te vin den. In de nieuwe dienstregeling is ook een seizoendienst Nieuw Namen - Cadzand v.v. opgenomen. Deze dienst zal van zaterdag 3 4 juli tot en met 30 augustus dagelijks worden onder houden met uitzondering van maan dagen en vrijdagen. Het vertrek is om 8 uur vanuit Nieuw Namen, de aankomst in Cadzand strand is om 10.10 uur. Om 17 uur 's middags be gint de terugreis naar Hulst of naar Clinge en Nieuw Namen als er rei zigers voor deze plaatsen zijn. Het boekje vermeldt verder de dienst regelingen van de Nederlandse spoor wegen op de lijn Vlissingen-Rooscn- daal v.v., van de provinciale stoom- bootdienst voor de lijnen over de Westerschelde en van de autobus diensten Goes-Hoedekenskerke (veer) v.v. en Kruiningen (Veerhaven)- Station Kruiningen-Ycrseke v.v. Vaktechnische middag Zeeuwse Bakkersbond Een vrij groot aantal bakkers, leden van do Zeeuwse Bakkersbond, heeft dinsdag in zaal Krijger te Goes een voorlichtingsmiddag bijgewoond. Op deze bijeenkomst gaf de beer J. B. Geijs, chef demonstrateur van de Koninklijke Gist- en Spiritusfabriek te Delft een vaktechnische beschou wing over de verbetering van de broodkwaliteit en een grotere ver scheidenheid van bakkerjjprodukten teneinde het broodverbruik op te voeren. De heer Geijs illustreerde zijn uiteenzetting met "kleurendia's. Te vens wees hij de aanwezigen op de voordelen van een smetteloze ver pakking. De bijeenkomst werd ge opend door dc heer J. M. G. van der Linde te Vlissingen, voorzitter van de bond. zen. In de onmiddellijke nabijheid van de damwand ligt de „zwaaiplaats" voor het scheepvaartverkeer. De draaiende schepen veroorzaken een sterke zuiging, waarbij het water vaak over de damwand slaat. De situatie was iu de uaeht van maandag op dinsdag in zoverre slech ter, dat het kanaalpeil in verband met het treffen van voorzieningen aan de kanaalboorden met ruim 50 centimeter was verlaagd. Wellicht doordat de tegendruk is weggeval len, is de damwand over een lengte van bijna twintig meter ernstig ver zakt. B. en w. van Goes hebben zich gistermorgen in gezelschap van en kele deskundigen van gemeentewer ken ter plaatse van de beschadiging op de hoogt© gesteld; 47 kleurstalen 10 ct in dewinkel Vergadering chr. boeren en tuinders in Middelburg Inleiding van dr. Mansholt Zoals bekend houdt de Nederlandse Christelijke Boei-en- en Tuindersbond op donderdag 21 juni aanstaande een algemene vergadering in het veiling gebouw te Middelburg. Het program ma voor deze vergadering omvat on der meer een inleiding door dr. S. L. Mansholt, vice-president van de Europese Commissie over: „Bestek en koers van de landbouw in Euro- pa". Middelburg Kermis In de regen. 20 uur, 14 jaar. Electro: De ondergang van Billy the Kid, 19.30 uur, 18 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 —18 uur. Van Benlnem en Jutting: Expositie Jan Slceboom, 9—18 uur. Huishoudschool Molenwater: Open bare les cn tentoonstelling, 1410 uur. Vlissingen Alhamnra: Kermis in de regen, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Pas poort voor dc hel. 20 uur. 18 jaar. Goes Grand: Kennis in de regen, 20 uur. 14 jaar. Prins van Oranje: verg. C.'.B.T.B. en C.P.B., 15 uur. Prins van Oranje: verg. C.P.B., 13.30 uur. Ju liana: verg. C.B.T.3., 13,00 uur. Grote Kerk: uitvoering Christelijke orato riumvereniging „Willem '1 Hooft" met „Samson". 19,30 uur. Bergen op Zoom Koxy: Oordeelt niet t<- snel, 20 uur, 13 jaar. Luxor: De ridder met dc 100 gezichten, 20 uur, 14 jaar. Terneuzen Luxor: Wegens verleiding van minderjarigen20 uur. 18 Jaar. Oostburg Ledcllheater; Bij «Ie blonde Katrijn, 20 uur, *.1, MIDDELBURG Opening nieuw gebouw van de firma Maljers In het verslag over de opening y het nieuwe gebouw van de firma F. Maljers te Middelburg (P.Z.C. van 22 mei j.l.) noemden wij de VéGé een grootwinkelbedrijf. Dit is onjuist: de VéGé is een verkoopgemeenschap van zelfstandige winkeliers. Slotfeest vrijzinnig hervormde zondagsschool Zondagmorgen werd in de kerk- van de hoogste klas van de vrijzinnig hervormde zondagsschool. De heer K. Kok, leider van de oudste groep sprak een kort woord en overhandig de bijbeltjes, 's Middags verzamelden alle kinderen zich op het buiten „Toorenvliedt", waar in de stralende zon spelletjes werden gedaan. In het openluchttheater vond de slotsamen- komst plaats. Van de drie groepen, die het verhaal „Beter dan Ganzen borden" van Ro Helder speelden, kreeg de groep onder leiding van mej. H. Schoon de hoogste waarde ring van de ouders, die het samenzijn met hun aanwezigheid opluisterden. Onder leiding van mevr. Van Santen- Teeling werd tot besluit het verhaal van mevr. Twijnstra-Brands: Kleine Sjang en de Pinksterwei" 'als pantomime gespeeld. Het verhaal, dat speelt in de lïindervluchtelin- genhuizen in Zwitserland, maakte diepe indruk. Van drie leden van de leiding werd afscheid genomen. VLISSINGEN „H.V. Vlissingen" hield 3e onderlinge wedstrijd De hengelsportvereniging „Vlissin gen" hield zondag 20 mei haar 3e on derlinge liengelwcdstrijd van dit sei zoen. Ditmaal werd gevist in het ka naal door Walcheren. Het aantal deelnemers bedroeg 47. Het aantal gevangen vissen bedroeg 53 stuks. Het gewicht van de bovenmaatse vis was 2,4 kg. De uitslag was als volgt: 1. Jac. Schipper 340 pnt, 5 st.: 2. G. van Berkum 300 pnt, 4 st.: 3. Th. Theune 240 pnt, 2 st.; 4. J. Vogel 210 pnt, 2 st.: 5. Jaap de Nooijer 210 pnt, 1 st.; 6. M. F. D. Rouw 200 pnt, 3 st.; 7. G. van Luijlc 180 pnt, 3 st.; S. L. Cornelius 150 pnt, 3 st.: 9. L. Hen- drilcse 140 pnt, 2 st.; 10. K. F. Moens 135 pnt. 2 st.; IX. H. v. Kuijk 90 pnt. 1 st.; 12. De Feijter 80 pnt, 2 st.; 13. P. Meerman 80 pnt, 2 st. Uitvoering U.T.S. De schoolvereniging van de Vlissing- se u.t.s. geeft vrijdagavond haar jaarlijkse uitvoering in het Concert gebouw met een programma, dat o.m. de opvoering van het blijspel in twee bedrijven „Onder toezicht van de buisbewaarder" omvat. Dit stuk wordt geheel met eigen krach ten opgevoerd, waarbij de u.t.s.'ers zelfs met voor de meisjesrollen uit de weg zijn gegaan. Het programma behelst nog enkele attracties, ter wijl dc feestavond besloten zal wor den met een bal, waarbij „The Lazy River Six" het muzikale gedeelte zullen verzorgen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 21 mei: Dinkel van Londen. Pirola van Karlstad. Ellen- M van zee. Alecrity van Terneuzen. 22 mei: Viscount van Tyre. Gardenia van Londen, Vlissingen vertrokken cp 21 mei: Dinkel naar Franeker. Da-Cauo naar Rotterdam. Pirola naar Middelburg 22 mei: Viscount naar Middelburg. Gepasseerd naar Antwerpen op 21 mei: Union van zee. Palamedes van Bremen. Nushaba van Lissabon. Baltic van zee. Realia van Gothenburg. Radja van Bre men. 22 mei: Hoogland van Rotterdam- Sluiskil. Biscoya van Melluin. Jacaranda Londen-Gent. Bonafide van Gothen burg." Tarzan van l.onden. Eagle van Londen. Nero van Cadiz. Gepasseerd van Antwerpen op 21 mei: Jagersfontein naar Amsterdam. Ellen- naar zee. David naar Kopenhagen* Térnouzen. Zeester naar Liverpool. 22 mei: Telumori naar Rolierdam. Seabreeze naar Londen. Sirius naar Rotterdam. Doni. naar Londen. Officiële publikatie SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester van Middelburg zal op woensdag 23 mei a.s. gehouden worden vm 10.0011.00 uur in plaats van 11,0012.1)0 uur. Het spreekuur van woensdag 30 mei a.s. zal worden gehouden van 14.3015.30 uur in plaats van 11.00—12.00 uur. GEMEENTE MIDDELBURG. Sluiting woningbureau. R. en w. maken bekend, dat woensdag 23 mei en vrijdag 25 mei liet woning bureau gesloten is. O.- EN W.-SOUBURG Vaardigheidsproeven voor de jeugd van „Astrow" t Bij op zaterdag gehouden jeugd- vaardigheidsproeven van de gym nastiekvereniging „Astrow" te Sou burg, zijn de volgende meisjes en jongens geslaagd, voor het lintje „A meisjes: Laudia Altïng, Jacqueline Coppens, Corrie v. d. Est, Ineke Jacobs, Riet Luteyn. Ineke Melse, Manny de Nooijer, Riekje v. Oorschot. Ria v. Schaik, Albertje Baukema. Inke Macheels, Ina Dey, Ina v. Drongelen. Adri v. Est, Lia v. Eenennaam. Rïta v. Gorp, Lia Geertse, Ella Klap, Els v. Laere, Ida Posthuma. Betsy Reinhout, Hérth Roelse. Henny Schefferlie, Sanja Scherbeijn, Attie Tholenaar, Ali Ve- nema, Corri Verschure, Coby Won- dergem. Jongens: Adri Nagelkerke, Peter de Nooijer, Kees Rijnberg, Jan v. d. Sande, Adri Wanjon, Louis Wonder- gem, Rudi Wondergem. Voor het lintje „B" slaagden: meis jes: Thca Auer, Els Baijlé, Willy Caljouw, Ineke den Dekker, Janneke Doons, Lydia Dybala, Tonny Goede- gobure, Wilma Hamelink, Ali Horst man, Marleen Ova, Trudi Overweel, Cristiaanse, Ella Hendriks, Corri Dini Rottier, Lia Snoeren. Anneke Kip, Hanny Scheers, Cobi Vermeu len, Greetje Wassenaar. Jongens: Peter Brasser, André Din- gemanse, Danny Everaars, Rinus Fi- lius, Rob Fcrdinandus, Jan Kodde, Bert van Meurs, Adri Neufeglise, Peter Pietersen, Kees Rottier, Johan Rijnberg, Johnny de Rijke, Piet Stou ten, Peter Walraven, Rob Wonder gem. Voor het lintje „C" slaagden: meis jes: Annelies v. d. Dries, Marleen v. Eenennaam, Trudi v. d. Hoek, Els Meijers. Jongens: Lcunis Tiekstra. SEROOSKERKE (W.) Raad komt bijeen Vrijdag 3 juni komt de gemeenteraad van Serooskerke (W) 's ochtends om tien uur in het gemeentehuis bijeen. De agenda vermeldt onder meer een aantal ondcrwrjsvoorstellen: exploi tatievergoedingen voor het lager on derwijs en voor het kleuteronderwijs. Ook is er een voorstel tot het deel nemen in de garantie voor een reke- ningeourantovereenkomst voor de Stichting voor Maatschappelijk Werk en gezinsverzorging op Walcheren. Voor een gedeelte van de Noordweg een wachtverbod worden inge steld. LAATSTE NIEUWS (Van onze correspondent.) Nadat zangeres Ria Kuyken enkele dagen geleden docr een beer van circus Boltini werd gebeten, is gis teravond temmer Alberto Althoff van dit circus aangevallen door de twee de beer. Tijdens een voorstelling in Den Hel der van het circus gisteravond viel de beer Mike, die juist gedwee een fles melk liad leeggedronken op zijn temmer aan. De beer beet Althoff in diens rechterbeen en vervolgens in de nek. Een knecht wist de temmer met een stok te ontzetten. Althoff zei na de pauze met een verband om de nek, dat hij niet meer met de beren zou optreden. Even tevoren was het leeuwennum mer van temster Miranda bijna in de war gelopen door brand. Bij bet aansteken van een hoepel waar de leeuwen doorheen moesten springen, ontstond brand naast de kooi. Direc teur Boltini en zijn personeel wis ten de brand te biussen. Hoewel de leeuwen door de vlammen nerveus werden, wist Miranda haar nummer tc beëindigen. Het was doodstil in het circus tijdens dit spannende mo ment. VEILING ROTTERDAM. 21 mei. Aardappelen 3341. Andijvie 58—68. 2 31—62. Aanvoer 4300 kg. Sla IA 22—31, 2A 1G—21. IC 14—22. 51 per kg. Aanvoer 36.000 stuks. Spinazie 1 3G—57, 2 9—29. Aanvoer 13.000 kg. Bospeen 1 81—96 p. bos. 2 65—«7 p. bos. Aanvoer 4000 bos. Aardbeien 1 MO—1.00. 2 80—90 p. doos. Aanvoer 2500 doosjes. Kroten 3334 p. bos. Rabarber 812. Postelein 1 40—43. 2 29—38. Radijs rood 7—9. wit- punt 12—14. Waspeen 1?A 98—L06. Prei 2A 33—35, IB 30—33. Selderij 9—13. Peter selie 2733. Tomaten extra A 9.30, IA 9.20. IB 8.60—8.80. extra C 9.30. IC 9.30. ICC 6.90 per bak. Wimerbloemkool 1 C st. per bak 801.08, 8 st p. bak 79—34, 10 st. per bak 65—78. 32 st. per bak 52— 58, 15 st. per bak 3841. Winterbloem- kool 2 6 st. per bak 74—91, S st. per bak 47—77. 10 st. per bak 41—58, 12 st. per bak 32—50. 15 st. per bak 33—24. Aan voer 20.000 stuks. Kasbioerrèkool 1 5 st. per bak J.l5—1.18, 6 st. per bak 78—1.13, 3 st. per bak 7292, 10 st. per bak 67 82, 12 st. per bak4454. Kasbloemkool2 6 st. per bak 56—92, S st. per bak 55—96, 30 st. per bak 5573, J2 et. per bak 3350. Aanvoer 4000 stuks. Poslzegelverkoop De postzegelverkoop ten behoeve van het misdeelde kind, bracht te Gapin- gc f47,05 op. ROTTERDAMSE VEEMARKT. iel. Totale aanvoer 4177 suks. Weck* aanvoer 5438. Vette koelen en ossen 325. Gcbruiksvoe 821. Vette kalveren 5S9. Graskalveren 162. Nuchtere kalveren J48G. Paarden 61. Veulens 45. Schapen of lammeren 90. Weidelammeren 611. Bok ken of geien 28. Prijzen in cents per kg. Ie kw. 2e kw. 8e kw. Vette koeien 303—345 280—305 250—230 Vette halver. 270—290 240—270 210—240 Slachtpaarden 230 250 230 Prijzen In guldens per stuk. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 475 375 250 125 115 90 Twee artsen uit vorige eeuw geëerd De heer F. Schets schrijft ons: Met grote voldoening nam ik kennis van het raadsvoorstel om aan een 2- tal straten bij de r.-lt. kerk, die tot op heden nog geen naam hadden thans te gaan noemen respectievelijk de Dr. Friesenstiaat en de Dr. Nol- sonstraat. Als we een duik nemen in de geschie denis van dc Scheldestad komen de ze 2 nobele figuren te voorschijn, die eer. lange reeks van jaren zeer veel deden ten bate van de lijdende mens heid en het ouderloze of verlaten kind. Joannes Antonius Friesen was Am sterdammer van geboorte. Enige ja ren was liij arts bij de Kon. Marine en later vestigde hij zich als genees-, heel- en vroedmeester te Vlissingen. Toen ik in 1958 ten behoeve van het archief van het r.-k. arm- en weesbe- stuur te Vlissingen een historisch overzicht samenstelde getiteld „Van Weeshuis tot Ziekenhuis 28131958" kwam de figuur van dokter Friesen nog eens in het volle daglicht. Rond de jaren 18251845 was hij het die ontzaglijk veel deed voor de mensen in nood; hij verleende gratis medische hulp als hij maar even merkte, dat het gezin te kampen had met diepe armoede en ellende: hij verstrekte gratis medicijnen aan behoeftige stadgenoten. Hij was het die zijn beurs opende als de armen aan zijn deur klopten, die tranen droogde als kinderen hem een aalmoes vroegen. Van het r.-k. armbestuur wenste hij geen enkele vergoeding wegens ver leende hulp aari zieke armen; inte gendeel, jaarlijks deed hij nog een donatie aan deze instelling. Eind 1843 voelde hij, nu zelf ernstig ziek zijnde het einde naderen. Met spoed regelde hij een en ander met notaris Üyttcnhooven en zo stond o.a. in zijn laatste wilsbeschikking dat een bedrag van f 10.000 aan ef fecten na zijn overlijden moest wor den uitgekeerd aan het r.-k. wees huis en dat dit kapitaal en rente uit sluitend moest worden gebruikt ter ENKELE BEZWAARSCHRIFTEN „Zuinig omgesprongen met goede landbouwgrond" J veranderden b. en w. de jaarlijkse subsidie tot wederopzegging in een éénmalige subsidie. De lieer W. Ge- sohiore (c.h.) jyond het bedrag van De gemeenteraad van Grijpskerke heeft dinsdagmorgen het nieuwe onl- rp-uitbreidingsplan in hoofdzaak in onderdelen vastgesteld. Over dit ontwerpplan waren bezwaar schriften ingediend door enkele in woners van Grijpskerke. Aan liet be- z.waar van één hunner kan worden tegemoet gekomen tloor wijziging van het plan. B. en w. stelden voor het ontwerp-plun niet te wijzigen in verband met de bezwareu' van «ie an deren. I)e heer J. Francke Mz. (g.b.) ging wat dieper op deze bezwaar- schriften in en vroeg of er toch geen andere mogelijkheid was. De heer A. Poppe (a.r.) was echter van mening, dat do grolc lijnen van dit (tweede) plan aangehouden moeten worden. „We zijn al zuinig omgesprongen met goede landbouwgrond", aldus de heer Poppe. Alle raadsleden stemden volko men in met het voorstel van b. en w. de jaarlijkse gratificatie voor de coniandant van de brandweer met ingang van 1962 te verhogen tot 150. Dc waarnemend burge meester. dc lieer A. W. Cevaal, deelde in dit verband nog mee. dat er weinig animo is voor de brandweer. Bij de oefeningen is slechts een gering aantal mensen aanwezig. „Eerst zeiden ze dat het aan de spuit lag. maar nu er een nieuwe spuit is, komen ze nog niet", aldus de heer Cevaal. B. en w. stelden voor de plaatselijke V.V.V. tot wederopzegging een jaar lijkse subsidie te verlenen van lOO. Tijdens de vergadering van de raad 100 tc boog. De heer Poppe meende echter dat liet nog een jonge ver eniging is. die een aanlooptijd nodig heeft. Het gewijzigde voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De heren Geschiere en W. Coppoolse Wz. (s.g.p.) stemden tegen. Fokveedag B. en w. hadden voorgesteld een bij drage van 15 te verlenen voor de jubileum-fokveedagen voor Walche ren in Goes. De heer Poppe vond het bedrag te laag en hij stelde voor er 25 van te maken. Dit laatste voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. De raad besloot de liuur van de ambtswoning van de burgemeester te bepalen op 900 per jaar en be paalde de vergoeding 1961 en het voorschot voor 1962 voor de christe lijke kleuterschool beiden op 800 plus 12,80 per leerling. Voor het ophalen van liet huisvuil is liet om verschillende redenen noodzakelijk, dat een tweede auto wordt aangeschaft. Tengevolge hiervan zal de „emmerprijs" dan worden verhoogd tot 11,De raad ging hiermee akkoord. Aan de Federatie van Verpleeg inrichtingen voor langdurige zie ken te Middelburg werd een jaar lijkse subsidie van 2,50 toege kend. Voorts besloot de raad tot opheffing' van de gemeenschappelijke regeling- ten behoeve van onderwijs aan zwak zinnige kinderen en werd de veror dening tot wijziging van de salaris- verordening voor het gemeenteper- soneel vastgesteld. opvoeding van en liet geven van on derwijs aan de weeskinderen. Dr. Friesen was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op 15 februari 1844 overleed hij na een langdurig en smartelijk lijden. Hij woonde op de Oostzijde van de Oude Haven en was ongehuwd (de Oude Haven werd later Bellamypark) In de vorige eeuw sprak men voorts altijd met diepe eerbied over de me dicus Pierre Antoine Nolsen die én als geneesheer én als mens voor al tijd zijn naam verbonden had aan de geschiedenis van Vlissingen in blijde en droeve dagen. Ook hij beoefende de naastenliefde op een voorbeeldige wijze. Zijn hulp en steun in velerlei vorm sierden hem binnen en buiten de gemeente. Zijn werkzaam aandeel als voorzitter r-lc. kerkbestuur en r.-lc. armbestuur verwierf allerwege respect. Maar de grootste waardering ver wierf hij tijdens de Engelse bombar dementen medio augustus 1809. Zijn heldhaftig optreden werd dan ook toen door de geschiedschrijvers ex tra en met ere genoemd. De genees heren hadden een enorme taak in die bange dagen en nachten. Immers vele tientallen huizen wer den een prooi der vlammen. Er vie len ruim 300 doden, bon dei-den ge wonden en nog vilden de Fransen niet wijken. Toen kwam de fatale da tum 15 augustus 1809. Het prachtige stadhuis, de Oostkerk en de Franse Kerk gingen in vlammen op. Dr. Nolsen was tevens chirurgijn. Tn een der lokalen van het stadhuis was hij bezig met het amputeren van een been, terwijl het gebouw reeds volop brandde. Toch ging hij door ondanks dringende waarschuwingen. Op het allexiaatste moment kon hij nog vluchten; het was bijna te laat geweest. Na het rampjaar 1809 heeft hij nog 12 jaar zijn dierbaar Vlissingen mo gen dienen. 14 juli 1821 overleed hij, 59 jaar oud. Zijn dood kwam vrij plotseling. Met speciale toestemming van het gemeentebestuur mocht hij binnen het r.-k. kerkgebouw aan de Potte- kaai begraven worden. Ring Walcheren bijeen Ds. Hoffman sprak voor ,,In Dienst der Kerk" Do ring Walcheren van „In Dienst der Iierk" van hervormde gemeente leden hield vrijdagavond 18 mei een algemene vergadering- in het Jeugd honk te Koudekerke. De provinciale voorzitter, ds. J. H. J. Hoffman uit Kruiningen sprak over: „Schouder aan schouder". We leven in een snel veranderende wereld, aldus ds. Hoffman. We be vinden ons in een crisisperiode, zoals er nog nooit een geweest is: in tien jaren verandert er meer dan vroeger in honderd jaar. Ook geestelijk is ex- een crisis, lid zijn van de kerk, kerk gang. bidden en danken, bijbellezen, spx-eekt tegenwoordig niet meer van zelf. Ook de kerk voelt de schok der gebeurtenissen. En wat doen wij? Terughunkeven naar vroegex*. zo vroeg de inleider zich af. Of doen we als dc joden in Nehemia's tijd Staan we schouder aan schouder, bij de op bouw der mui-en van het Nieuwe Je ruzalem Na de koffie was er een interessante discussie over het onderwerp. Aan wezig waren vertegenwoordigers van alle afdelingen op Walcheren. Jam mer was. dat de ringsecretaris. de heer L. de Vliegex-, door een ernstige ziekte verhindex-d was. Maar de vroe- gei-e seci'etaris, de heer A. de Haan, is weer terug op Walcheren, zodat die direct zijn ouclc functie weer kon opnemen. Dc leiding berustte bij de ringvoorzitter, de lieer C. Dronkers. Nuchtere kalveren Schapen Lammeren 7«i 50 40 Kalf- cn melkkoeien 1275 1150 975 Vare koeien 890 750 675 Vaarzen M50 750 650 Piuken 625 529 450 Vette koeien: aanvoer als vorige week. handel goed. prijzen prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer iels minder, handel veilig, prijzen hoger prima exemplaren boven notering. Graskalveren: aanvoer als vorige week, hande' kalm, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer korter, handel levendig, prijzen goed prijshoudend. Slachtpaaiden: aanvoer als vorige week. handel lui prijzen staande prijzen. Schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel goed. prijzen ongewij zigd. Kalf- en melkkoeien: aanvoer ta melijk. handel stroef, prijzen staande prij zen. Vare koeien: aanvoer korter, handel lui, prijzen vooral niet hoger. Vaarzen en pinken: aanvoer matig, handel flauw, prijzen onveranderd. Weidelammerer.: aanvoer aanmerkelijk groter, handel le vendig, prijzen ruim prijshoudend. EERNOTERING GOES. Bericht van handelaren. Kippeëieren 8.5 cent. Bendeciercu 7 ct. Ganzeëieren 20 cent. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 22 mei. Aanvoer 15.000 kg. AA extra 2.95: AAI 2.70: A extra 2.93, Al 3.80. B extra 2.85. BI 2.75. C extra 2.55. Cl 2.30, Dl 2.10; El 1.20. E2 1.20. F] 2.65. stek 1.03. VISMIJN COL1JNSPLAAT. L'xportgarnalen, aanvoer 1645 kg. 2.19— 2.68. Schar 139 kg. Bot 424 kg. Wijting 96 kg. Tong 195 kg. Rog 14 kg. Paling 11 kg. Wulken 9 kg. Griet 8 kg. Krab 1 kg. Ongesorteerde vis 86 kg. Gemeenteraad vergaderde: Demping haven en aanleg weg in St.-Maartensdijk Op 20 juni a.s. zal in St.-Maartens dijk een belangrijk werk worden aan besteed, namelijk de demping van de haven cn het aanleggen van een verbindingsweg naar het industrie terrein. Beide werken zijn geraamd op een bedrag van circa 280.000, waarvan het. ministerie van sociale zaken 84,3 pet. of f 237.000 voor zyn rekening neemt. Zoals bekend is St.- Maartensdijk aangewezen als kern- 1 gemeente. Bouwrijp maken terrein in Middelburg aanbesteed In Middelburg heeft dinsdagmorgen de aanbesteding plaatsgehad van liet bouwrijp maken van een terrein aan de Griffioen te Middelburg. Laagste inschrijver was P. Huibregt- se te Westkapelle met een bedrag van 43.620. De overige inschrijvers waren: L. van Wallenburg, Middel burg. f 48-513; Aann-bedr. Zeeland. Middelburg, ƒ52.500; G. J. Eland. Vlissingen. ƒ52.600: J. v. d. Burg. Krabbend ijke, 54-234: fa. F Duin- liouwer. Goes, 56-600: J. Lagasse. Koudekerke. 58.100: N.V. J. de Oude, Biervliet, ƒ59.200: A G v. <t. Dries, Zicrikzee, 67.000. Zeeland ziektevrij Periode van afslachting zieke varkens verlengd Tijdens de dinsdagmiddag in „Het Slot Ostende" te Goes gehouden ver gadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Varkens- handelaren is meegedeeld, dat de periode, waarin aan mond- en klauw zeer lijdende varkens onder meer in de gebieden Gelderland, Oost-Bra bant en Noord-Lintburg werden af gemaakt, met één maand wordt ver lengd. In die maand zullen ettelijke duizenden varkens volgons de „stamping out"- (vergassings-) me thode worden afgeslacht. In de achterliggende twee maanden zijn op 636 bedrijven duizenden var kens afgemaakt. De kosten, die de regering met de bestrijding van mond- en klauwzeer tot nu toe heeft gemaakt, bedragen 31 miljoen: de meest rigoureuze maatregelen wor den genomen, teneinde deze gevrees de ziekte onder het varkensvee „in te dammen". Daartoe behoort de ge hele of gedeeltelijke afslachting van de veestapel. Het betreft hier een na tionale zaak, die moet prevaleren boven de individuele belangen, zo stelde men - ter vergadering. Tevens drong men er bij het kleine aantal aanwezige leden op aan het nieuwe E-E.G.-verdrag van 1 juli a.s- nuch ter te beschouwen. Het is waar schijnlijk. dat door het in werking treden het mestvee minder aantrek kelijk wordt en men meer zal over gaan tot fokvee. Óp eon vraag of aan de desbetreffen de instituties kon worden verzocht de markt voor varkenshandelaren in Zeeland een ziektevrije provincie weer te openen, deelde men mee, dat liet Laiulbouwscliap, de boeren- organisaties en de veeartsenijkundi- ge dienst hier niets voor voelen. Een grote concentratie van dieren wordt vermeden. De vergadering werd voorgezeten door de heer B. Picavet te Hulst, die bij de bestuursverkie zing evenals dc heer C. Brand werd herkozen. EXAMENS Voor het examen adspïrant V.E.V. slaagden de heren P. C. Verdoorn te Kwadendammc; B. J. van der Veer. 'P. Rooso en F. C. Hanse, allen tc Middelburg: A. Schoe te-Oostkapelle; J. .Toossc tc Nieuw- en St.-Joosland; W. Peene te Westkapelle en C. J. de Nooijer te Arnemuiden, allen leerlin gen van de avondschool voor tech nisch onderwijs te Middelburg. Voor het examen autogcenlassen (N.V.L.-examen) slaagde J. Wieland uit Axel. Te Utrecht slaagde voor het eerste gedeelte van het examen kinderbe scherming en kinderrecht mej. A. van Ham te Utrecht, voorheen ie Spul k(Axel).<-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3