VELPON Vlaamse grensproblemen aan de orde bij hearing te Terneuzen Zeeuwse Almanak SUPRANATIONALE VISIE VOOR ONTWIKKELING KANAALZONE Knaapje door bus gegrepen en gedood in Schoondijke Botsing bij Rilland-Bath tijdens inhaalmanoeuvre „GEMENGDE" AARDAPPELEN KWAMEN NIET OVER DE GRENS I Castella Schoonheidszeep SPOEDIG BESLISSING OVER G0ESE „MILJOENENWERKEN" HAASJE WAS NOG NET NIET HET HAASJE Eerste Kamer akkoord met onteigening te Axel d'Oprechte Amateur hield de klassieke finale VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1962 BENELUX EN BEDRIJFSLEVEN Onder leiding- van drs. Hub. Jansen, secretaris van de Sociaal-Economi sche Raad (S.E.R.), hield de Sociaal Economische Raad van Advies van de Benelux (E.S-R-A.) dinsdag- in Terneuzen een „hearing" omtrent de grensproblemen tussen Oost- en Zeeuwsch-Vlaanderen. Meer in het hijzonder kwam daarbij aan de orde het. ontwikkelingsplan voor de ka naalzone van Gent-Terneuzen, zoals dit voor het comité van ministers van de Benelux is opgesteld door de Economische Raad voor Oost-Vlaan- deren en het E.T.l. voor Zeeland. Drs. M. C. Verbuig, directeur van het Zeeuwse E.T.I., en de vroegere directeur van de Oostvlaamse Raad, de heer R. de Backer, lichtten het ontwikkelingsplan toe. In hun inlei dingen kwam naar voren, dat de groeipool die de kanaalzone is, meer tot haar recht zou komen als zij wordt gestimuleerd in plaats vanuit twee nationale visies, vanuit één su pranationale Benelux-visie- Het is nodig werken uit te voeren die een aanvullend karakter dra gen ten aanzien van de kanaal vergroting. Helaas verbieden na tionale belangen vaak te spreken over de belangen van grensstro ken. Deze „volkenrechtelijke hy potheek" is duidelijk merkbaar ten opzichte van de Westerschelde of het Schelde-Rijnkanaal. Essênti'éle werken Tot de essentiële werken kunnen worden gerekend een oostelijke in dustrieweg langs Axel, die aanslui ting geeft op de Belgische weg, die wordt aangelegd. Deze is nodig voor de uitwisseling van personen en pro- dukten. Aansluiting op de weg Brussel-Oostende en op de E3-weg van Kortrijk-Gent naar Antwerpen is voor de gehele kanaalzone van be lang. Dit geldt eveneens voor de aanleg van do weg van Kemzeke naar Zelzate. „In afwachting van een vaste oeververbinding" is het een Benelux-belang het veer Kruiningen- Perkpolder te verbeteren. Ook wat dc spoorverbindingen betreft is er be hoefte aan verbeteringen, vooral op de lijn Gent-Antwerpen. Een beter samenspel ten opzichte van de open bare nutsvoorzieningen en een soe peler behandeling van het grensver keer zijn eveneens urgent. Bedrijfsleven De aanwezigen, vertegenwoordigend het bedrijfsleven in de kanaalzone, stelden een groot aantal vraagpun ten die door de inleiders werden be antwoord. Hiertoe behoorden de ar- Centrale verwarming S AWE MA NV Hederstraai 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 beidsvoorziening, qua hoeveelheid en opleiding, het wegenschema, de land bouw en de leefbaarheid. Beide landen, zo kwam onder meer naar voren, kunnen van elk aar meer profiteren. Zo heeft O. Vlaanderen een heel gamma van onderwijsmogelijkheden en is Zee land vóór ten aanzien van de her scholing. De binnenscheepvaartwegen die lot in Frankrijk van 300 a 600 ton op 1350 ton zullen worden gebracht, mogen niet achterkomen ten op zichte van de plannen van Duinker ken. Vele landbouwwegen in 't grens gebied nopen doordat zij niet door lopen tot een grote omweg. Er zijn problemen nopens -de onteigende landbouwers, en kwesties van loon niveau en uiteenlopende sociale voorzieningen. Institutionalisering Het- is wenselijk in al deze zaken het geluid van de streek aan weerszijden van de grens te laten horen. De E.S.R.A. zal de visie van het be drijfsleven gaarne registreren. Van daar dat aan het eind van de ver gadering werd gezocht naar een in- Op rijksweg 58 in de gemeente Schoondijke Is dinsdagmorgen de 7- jarige David Jacob de Lijzer uit Schoondijke bij het oversteken van de rijweg op een fietsje door een tou ringcar gegrepen. Het jongetje werd ïn zorgwekkende toestand per ambu lance overgebracht naar het St.- Anthoninszïekenhuïs in Oostburg, waar het na aankomst is overleden. Het ongeval gebeurde omstreeks tien voor half twaalf ter hoogte van. de Ned. herv. kerk in Schoondijke. De touringcar met toeristen, die bestuurd werd door S. en eigendom is van de firma Van S. uit Strijen (N.-B.) was op weg van Breskens naar Antwer pen en maakte deel uit van een groep van vier bussen. Het slachtoffertje liet drie bussen in de richting van de rotonde passeren en heeft moge lijk de vierde autocar niet opgemerkt. De bus schepte hem aan de linkerzij de en het knaapje, dat woonde aan de Lange Herenstraat te Schoondijke, •werd twintig meter weggeslingerd. Op de rijksweg 53 is dinsdagmorgen bij Rilland-Bath de automobilist J. G. K. uit Den Haag op een voor hem rijdende auto, bestuurd door de heer ji W. J. W. uit Rotterdam gebotst. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre van de heer K., die uit de richting Bergen op Zoom kwam. Toen de heer K. bezig was een wagen in té halen moest hij plot seling uitwijken voor een tegenligger. Daardoor botste hij tegen de wagen van de heer W. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd, maar de automobilisten konden desondanks de reis in hun eigen wagens voortzet ten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. stitutionalïsering, het in een bedding brengen van deze visie. Het E.T.l. en de Economische Raad van Oost-Vlaanderen houden zich hiervoor beschikbaar. Onder de ongeveer vijftig aanwezi gen bevonden zich de directeur-gene raal van de Azote, ir. J. P. M. van Waes, ir. R. H. van Krevelen, voor zitter van de kamer van koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegen woordigers van de grotere bedrijven op industrieel en vervoergebied, en van landbouw- en werknemersorgani saties. Ook van Belgische zijde waren de grote bedrijven vertegenwoordigd, waaronder de Sidemar. het nieuwe hoogovenbedrijf dat in Zelzate wordt gevestigd. VAN TOT PINKSTERKAMP. Drcisclior op Schouwcn-Duiveland wacht een echte invasie: tijdens de pinksterdagen zullen meer dan 100 leden van de Haagse verenigingen Biologia Maritima en Baracuda hun teuten in dit Sehouwse dorpje op slaan voor hun traditionele Pinkster kamp. Vanuit, hun basis in Dreïschor zullen de deelnemers aan dit kamp expedities ondernemen ter bestude ring van de flora en fauna in de Oosterscheldo en de Grcvelingen. Hiertoe zal men letterlijk en figuur lijk een duik in het water nemen, SHOWROOM Er was een beetje gewikt en gewo gen, gepast en gemeten, gerekend en geteld en het Icon. Een koelkast kon er af, of liever: er bij. pilaar ga dan eerst in die showroom kijken", ad viseerde een schoonzus het pas ge huwde paar. Het ging nog diezelfde middag op teeg naar liet opgegeven adres in Middelburg, maar hoe man en vrouw ook speurden, in de opgegeven straat Iconden zij geen showroom voor koel kasten ontdekken. Eerst toen man lief zijn auto in sukkeldraf voor dc tweede maal door de straat voerde, riep zijn vrouxo plotseling: „Stop! Daar!" Zij wees op een pand, waar een gloednieuwe koelkast werd binnenge dragen. Even later bedraden zij het pand, waarvan de deur uitnodigend open stond. In de gang reeds kwam hen een vrouw voorkomend tegemoet. Wat of mevrouw en meneer wens ten Mevrouw en meneer wensten een koelkast te zien. Nu was mevrouw trots op haar nieu we koelkastmaar om die nu maar direct aan een paar wildvreemden tc demonstreren, nee, dat ging haar toch iets te ver. Want een showroom hield ze er helemaal niet op na. Al leen een keuken en daar moest die .koelkast in. Het echtpaar blies haastig de af tocht. Naar e.en showroom heeft het niet meer gezocht waartoe ervaren biologen en duikers bij de kampleiding zijn ingeschakeld. Onder toezicht zullen de beginnelin gen de gelegenheid krijgen een kijk je onder water te nemen en de nodige ervaring op te doen om aan het werk onder water gewend te raken. VONDSTEN. Bijzondere vangsten, en hierop wordt met grote stelligheid ge rekend, zullen doorgezonden wor den naar wetenschappelijke instel lingen. De eenvoudiger vondsten zullen de leden van de vereni ging Biologia Maritima mee naar huis nemen om thuis in hun zee-aquarium verder te be studeren. DOUCHES. In Axel zijn weer geheel andere din gen aan de gang. Hier heeft het ge meentebestuur een wijs besluit ge nomen. In verband met de sluiting van het badhuis is besloten premies beschikbaar te stellen voor de bouw van douchecellen en hoewel de re geling pas sinds kort is ingesteld, blijkt er veel belangstelling voor te bestaan. In Axel doet dan ook thans de leuze opgeld: geen huis zonder douchecel. AMBASSADEURS. Goede ambassadeurs hebben zich voor de zoveelste maal de leden van bet Vlissingse Jeugd Accordeonorkest getoond, tóen zij afgelopen zondag ter gelegenheid van liet 100-jarig bestaan van de Koninklijke Harmo nie „Les Melonianes de La Grande Ghete" in lloegaardcn bij Tienen een concert verzorgden. De faam van het Jeugd Accsordeonorkest was hier al bekend: door een muziekkorps wer den de jeugdige Vlissingers bij hun aankomst verwelkomd en ook met hun concert legden zij veel eer in. Een uitnodiging om nog eens te ko men concerteren hebben de Vlissin- gertjes reeds ontvangen. GOUD. Zoals het in deze rubriek langzamer hand de gewoonte is, ook tot be sluit een feestelijk berichtje. Ditmaal uit Westkapelle, waar donderdag 24 mei het echtpaar L. de Kam-Flipse van de Molenweg nummer dertig vijftig jaar getrouwd is. zonder prijsverhoging. raag "uw drogist. MEENK'S POEDEiS helpen! Er zijn Mecnk's Poeders*® hoofdpijn, kies- hoest, griep,jWarrhee. influenza, rhcumatiek, koortsiPcid bij gevatte kou, periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook i handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. |MEENK'S POEDERS helpen? Er zijn Met beslag te leggen op een auto met aardappeleu te Sas van Gent, hebben controleurs van het ministerie van land bouw dinsdag bewezen de slim me opzet van aardappelexpor teurs te doorzien. De lading aardappelen bleek namelijk van „gemengd" karakter te zijn, dat uil zeggen dat tussen de voe- deraardappelen waarvan de uitvoer vrij is vele consump tieaardappelen waren verborr gen. Voor deze consumptieaard appelen, die vanwege liet thans geldende uitvoerverbod niet mo gen worden geëxporteerd, wor den in België hoge prijzen be taald. Hoewel de consumptieaardappelen niet gemakkelijk van de voederaard appelen te onderscheiden zijn, kwam de vrachtauto niet over de grens. Ook werden andere zendingen aan diverse grensposten teruggewezen. Zeeuwsch-Vlaanderen is voor do af zet van voederaardappelen op België aangewezen. Deze uitvoer vindt plaats langs de kantoren Kapelle- brng, Sas van Gent en Eede. De ge mengde zendingen aardappelen zou den in België worden gesorteerd. Bijeenkomst vrijzinnige zondagsscholen in Goes De kring Zeeland-West-Brabant van de Nederlandse Vereniging van Vrij zinnige Zondagsscholen houdt zater dag a.s. de jaarlijkse gewestelijke bijeenkomst in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den aan de Turfkade te Goes. Na de pauze zal mevrouw D. v. d. Meiden-Coolsma uit Dordrecht spre ken over „Kerkelijk leven en zon dagsschool in Suriname". Tijdelijk fer kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Slot van pag. 1 ringen moeten verwerken in de definitieve begrotingen en de be stekstekeningen. Een werk, dat nog verschillende maanden zal vergen. Het is niet uitgesloten, dat de plannen pas over een half jaar tot in de details zijn uitgewerkt. Dit zou betekenen, dat op zijn vroegst eind Van dit jaar met de uitvoering van de werken kan worden begonnen. Zoals men weet betreffen deze infra structuurwerken de aanleg van een spoorlijn en een weg naar de haven, ter ontsluiting van de „natte'Mndus- trieterreinen, alsmede de bouw van een beweegbare brug over het haven kanaal. De spoorlijn, waarover de laatste maanden al veel te doen is geweest in Goes, komt in het westen van de gemeente. De route is gepro jecteerd van een kopspoor op het spoorwegemplacement ten westen van de spoorwegovergang Poelweg I naar het havenindustrieterrein. De spoorlijn snijdt de rijksweg even buiten Goes en voert in een grote boog vlak langs de begraafplaats naar het kanaal. Ter hoogte van de houthandel E. N. C. van Riesen wordt een brug over het kanaal geslagen. v Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 5 en 10. wvwwvw\\wwvwvww In Oostkapelle gebeurde in de bossen een klein drama. Een jong haasje, door de ha zenmoeder verstoten, moest het prille leven al met grote moeilijkheden en tegenslag beginnen. Naar alle waar schijnlijkheid zou het een vroegtijdig einde hebben ge vonden, als de zeventienjari ge Tiny den Hollander, leer linge van de r.h.b.s. te Mid delburg, op een van haar wandelingen door de bossen zich niet over het diertje had ontfermd. Ondanks het feit, dat Tiny midden in haar eindexamen zit, vindt ze toch nog tijd om zich met de verzorging van het haasje bezig te houden. Ze heeft daarbij de onont beerlijke hulp van haar poes, die het jonge diertje als haar eigen jong geaccepteerd heeft. De voeding is een apart pro bleem, daar poes momenteel zelf geen „kinderen" heeft. Tiny lost dit op door haar troetelkind de fles te geven, terwijl het ontbijt, uiteraard ieder naar eigen smaak, ge zellig met z'n drieën aan ta fel wordt genuttigd. (zie foto) Foto rechts: „klei ne inspectie". De kosten van deze brug worden ge raamd op ƒ840.000. De spoorlijn zal een uitgaaf van ruim 1,4 miljoen vergen. Voorts zal het havenindus trieterrein ontsloten worden door een verkeersweg, die de rijksweg ontmoet bij de z.g. Tienden Schuur en eindigt bij de nieuw geprojecteerde brug. De kosten van wegaanleg en ontmoe tingspunt met de rijksweg zijn glo baal begroot op 900.000. Baggerwerk? Een deel van de (infrastructuur-)buit heeft Goes inmiddels al binnen. Het ministerie van economische zaken heeft zich reeds bereid verklaard 85 subsidie te willen geven ïn de kosten van uitvoering van enkele „kleinere" infrastructuurwerken. In de eerste plaats is dit het plan voor een vereenvoudigd baggerwerk in het kanaal naar het Goese 't Sas. Het ka naal zal over de gehele lengte dertig tot vijftig centimeter worden uitge diept, waardoor het mogelijk wordt, dat schepen van 500 a 550 ton onder normale omstandigheden de haven zonder moeite kunnen bereiken. De kosten bedragen drie ton. Ook is de toestemming binnen voor de aanleg van een zwaaïkom in de haven. Het is namelyk noodzakelijk, dat een zwaaikom wordt gemaakt ten behoeve van de schepen, die het oude havengedeelte moeten bevaren. De kosten hiervan zijn rond 1 ton. Tenslotte is economische zaken ook bereid 85 subsidie te geven voor het maken van een damwand ter hoogte van het meest noordelijk ge legen gebouw van de N.V. Duvekot's Graanhandel. Dit werk komt op ruim 1 ton. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard tot verklaring van het algemeen nut der onteige ning van percelen, erfdienstbaarhe den en andere zakelijke rechten, no dig voor de berging van de bagger specie, afkomstig van dc werken tot verbetering van het kanaal Terneu zen in de gemeente Axel. Eerste prijs voor mevr. D. Scheltens-Koops In gebouw De Schakel te Middelburg werd dinsdagavond de klassieke fi nale gehouden van d'Oprechte Ama teur afdeling Zeeland. Een achttal amateurs, dat zich had onderscheiden op de audities probeerde deze avond de wisselbaker te veroveren. Na rijp beraad van de jury bestaande uit de heren F. K. Adriaanse, G. W. Bouman en J. Rijn werd deze be- geerde trofee uitgereikt aan mevr. Scheltens-Koops (zang), die met „En Sourdine" van Debussy en „La vie interérieure" van Duparc de eer ste prijs won. Zij zal volgende maand Zeeland in Hilversum vertegenwoor digen. Mevr. Schellens werd aan de piano begeleid door mevr. Meijlinck. Tweede werd de fluitist Dik Boon, die op gevoelige wijze een andante van Mozart vertolkte. Het Nieuw- lands meisjeskoor onder leiding van mevr, Francke-Davidse slaag de erin de derde plaats te bezetten. Zuiver zingend brachten zij een even wichtige vertolking van het Wiege lied van Brahms en het Nonnenkoor uit Casanova van Joh. Strauss. De heer Rijn, die de uitslag bekend maakte, zei dat het voor de jury heel moeilijk was geweest, een keus te maken, omdat de twee nummers, die het koor zong, meer in het senii- klassieke vlak liggen.* Het pianoduo M. Roegholt-C. v. d. Putte dat vorig jaar eerste werd won nu de vierde prijs. Met verve speelden zij zes deeltjes uit „Jeux d'enfants" van Bizet. De tweede prijs winnaar Dik Boon kréég een zilveren medaille en de winnaars van de derde en vierde prijs een bronzen medaille. De heer H. Mennes, secretaris van de afdeling, reikte deze prijzen uit. Aan deze finale werd verder deelge nomen door de zanger Ton Vermaak, mej. R. v. d. Hage (piano), het Saxo- phóonkwarlet en Rob Verstegen (zang). Advertentie .zie jc cr geen barst van! OPKLARINGEN. Opklaringen ua regen Hier en daar nog een bui. Matige tot krachtige, in do kustprovincies aanvankelijk" harde westelijke wind. Aanhoudend koel wèer. ZON EN MAAN. 24 mei Zon op 4.35 onder 20,39 Maan op 0.16 onder 9.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2