STEMMEN door de muren van de gevangenis van Gerono WOENSDAG 23 MEI 1962 PRO VI NCI ALE ZEEUWSE COURANT 15 Advertentie Anton Kuyten schreef het hoorspel van vanavond Als de schrijver van hoor spelen zegt dat hij het nodig vindt dat de luisteraar ge wezen wordt op het belang van zijn nieuwe hoorspel „De twee gevangenen" (VARA vanavond om tien voor ne gen) dan een van twee: hij is een ijdele jongen, die. zoals in de kring van de jongste li teratoren (slecht) gebruik wordt, zichzelf een genie acht en dat ook hardop zegt, of hij wil wat met dat hoorspel. We geloven niet dat Anton Kuy ten zo ijdel is dat hij in de krant wil. Hij zei: ik noem me Anton Quïntana, omdat mijn broer An- dré Kuyten al eerder activiteiten op literair gebied ontplooide; Quintana is de naam van mijn Spaanse moeder. Hij zegt ook: U hoeft niet over mij te schrijven, maar alstublieft wel over „De twee gevangenen", of eigenlijk: over de gevangenen; meer dan één vriend van me zit momenteel in Gerona's staatsgevangenis in Spanje, wegens tegenwerken van staatsbelangen. Zo heet dat, zegt hij bitter, en er komt spanning in zijn stem als hij zegt: als in Span je militairen op stakers worden losgelaten dan is dat en dan stokt hij, want hoe moet hij in een paar losse zinnen zeggen hoe dat is: het te keer gaan van gewapen de militairen tegen de wanhopigen die wéten dat ze m$t hun opstan digheid de straf riskeren van op sluiting in Gerona. Nooit minder dan vijftien jaar, zegt hij, soms levenslang. Hij zegt. ook: als U er over schrijft, dan toch niet rancuneus, want ik heb het niet over het re gime van Franco. Het gaat mij om de mensen in de gevangenis, om dat cr vrienden van mc bij zijn. Ik kan ze niet meer bereiken, maar ik kan wel over ze schrijven, en ik wil dat er mensen naar luisteren: naar de stemmen van myn vrienden in de cellen van Gerona. En dan zegt hij lam: leest II liet hoorspel maar. Het is het verhaal van Antonio, de zigeunerdanser, de hongerlijder uit de kolenbranderskampen, de verachte zwerver die als hij alleen was wilde dansen, omdat de dans hem groter maakte en mooier; de man die dan meedoet met de op stand, omdat hij wil dat ook het leven van zijn broeders in het ko lenbranderskamp groter zal zijn en mooier; die gevangen genomen wordt en ontvlucht, en dan zichzelf verraadt door te dansen op een feest, zodat de mensen zullen roepen: Antonio Anto nio. Het is het verhaal van Vicente de Bask, die man die alleen kan ademhalen als hij leeft onder de wijde vrije hemel, die door de bos sen wil lopen waar vrij de wind waait, die wil rusten aan de oever van een rivier die zich vrijgevoch ten heeft uit de bergen en het bre de laagland zoekt. Het is het ver haal van Vicente dé Bask die is opgesloten in een cel die geen ven ster heeft, eh die keer op keer, dag in dag uit, en de nachten door zijn vriend Antonio vraagt: wat zie je? wat zie je door jouw venster? zie je de rivier? zie je de bomen zie je de vo gels? „De twe'è gevangenen" is een goed hoorspel. Zuieruers Ik heb onrustig bloed van mijn moeder, zegt Anton Kuyten, Spaans bloed; maar ik bén toch wel een Nederlander. Ik spreek zelfs niet beter dan gebrekkig Spaans en als ik in Spanje was zocht ik dus liefst een baantje dat me niet verplichtte tot veel pra ten, behalve dan met vrienden. Ik ben driemaal heel Spanje doorgetrokken, liftend ofschoon dat in Spanje moeilijk is. Je klimt op een vrachtwagen die naar Va lencia moet, maar onderweg stopt de chauffeur en blijft hangen bij vrienden omdat hij denkt dat hij eigenlijk net zo goed morgen naar Valencia kan gaan. In alle landen, in Zwitserland, in Zweden, in Frankrijk, in België heb ik baantjes gezocht die me in contact zouden brengen met ge wone mensen: bijrijder, sjouwer, boodschappenjongen was ik en bordenwasser natuurlijk, het klas sieke baantje voor jonge mensen die wat van de wereld willen, zien al hebben ze geen geld. Ais je borden wast in de restaurants heb je tenminste altijd te eten. In Zwitserland ben ik huisknecht ge weest en bordenwasser; in Frank rijk bijrijder en bordenwasser, en in België mijnwerker, handlanger dan, want ik ken natuurlijk het mijnwerkersvak niet. Ik werkte in La Louviere anderhalve maand, toen werd de mijn gesloten. Na een ongeluk kwam een onderzoek en toen bleek dat de mijn te oud wat en dus te gevaarlijk- Amsterdam Ik ben nu inwoner van Amster dam, voor zo lang dat duurt; ik ben getrouwd met Mei Hwa Tan, ze is een Chinese, of eeu half- Chinese; ze schrijft ook. Ze heeft kortgeleden tien gedichten gepu bliceerd in het Hollands Week blad. Mij fascineren de stemmen van mensen. Daarom schrijf ik hoorspelen. Ik heb er nu vijf geschreven, De „Dwazen van San Julia", een stuk over een beroemd schrijver, is vorig jaar maart uitgezonden. „Ontmoeting in de herfst" in april van dit jaar. „Tussen twee dagen in" gaat over zwervers en aan drank verslaafden. Het wordt dit seizoen voor de A.V.R.O. uit gezonden. „Raven in het dorp" zal de VARA uitzenden. Het gaat over mijnwerkers in een Belgisch dorp, en over Italiaanse huurlin gen en Hongaarse vluchtelingen .die er in de mijn komen werken. „De twee gevangenen" wordt ge regisseerd door Jan C. Hubert; in de hoofdrollen spelen Paul van de Lek, Harry Bronk en Barbara Hoffman. Ik werk nu in opdracht van de VARA aan een hoorspel over dc dood van de Spaanse dich ter Federico Garcia Lorca, die in de burgeroorlog werd vermoord door de Falangisten. Actueel probleem Het probleem van Spanje is juist dezer dagen actueel geworden, omdat eindelijk de nood van de Spanjaarden door hun overschil- ligheid voor de politieke proble men van hun land heenbreekt. Het is moeilijk dat het Nederlands publiek duidelijk te maken, zelfs al zijn dan Nederlanders zelf in Spanje geweest, want waar zijn ze dan geweest? Alleen in de lieflijke badplaatsen van de Costa Bra va, of op Majorca? Of ook in zo'n kolenbranderskamp in het westen, of in de Albaicin in Gra nada, waar de zigeuners in stin kende grotten wonen, of in de Triana in Sevilla, een mestvaalt voor mensen. Hij praat er moeilijk over. Hij heeft ook niet over de po litiek en over de sociale pro blemen van Spanje geschre ven: het gaat hem om men sen, en daarom laat hij de twee stemmen horen die door de muren dringen van de ge vangenis in Gerona. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 31e* CH.... schrijve* VANDAAG Televisie: Om vijf uur het jeugd journaal. Om tien over vijf ac tualiteiten voor de rijpere jeugd. Om acht uur hel journaal en het weer. Om tien voor half negen actualiteiten. Om half negen te rugblik op de taalles van meester De Ridder, zijn leerlingen die examen deden op 28 april j.l., en zijn examencommissie die dat examen afnam. Om negen uur dansen op de muziek van K.R.O.- dansorkest Klaas van Beeck, vanavond de Spaanse wals. voor gedanst door Tonny en Cor de Jong. Om half tien Jan Cottaar met sportnieuws. Om vijf voor tien documentaire over Oost-Ber- lijn. Om kwart voor elf een extra uitzending over het bezoek van ons koninklijk paar aan Oosten rijk, De Vlaamse televisie presenteert om vijf uur Tijl Uilenspiegel; om zeven uur onze vriend Flicka; om half acht Autoperikelen; om half negen de Schipper naast Mathil- de. Om half tien een documentaire over de hulp aan cle onderontwik kelde gebieden. Om tien over half Lien Juliette Greco in A.V.R.O.'s Domino (overgenomen van de N. T.S.). Radio. Hilversum 1: Om hall' acht „Ryp en Groen", het uitwisse lingsprogramma van Amerikaan se en Nederlandse studenten on der redactie van Mieke van Dillen. Om vyf over half negen het 32ste en laatste praatje van dr. Droes, Herinneringen van na de twee de wereldoorlog. Om tien voor ne gen het hoorspel „De twee gevan genen" van Anton Quintana. Om tien voor elf merkwaardige mu ziek en merkwaardige gedichtjes door Nienke Sikkema en Nick van der Boezem. Om tien over elf In de rubriek muziek-mozciïek ■welke maandagavond onder regie van Bob Brevier, door Willem Duys voor de AVRO-televisie werd gepresenteerd, kwamen vier pianisten op het scherm, die hier kijken hoe Willem Duys'het. er op de piano afbrengt, V.l.n.r.: Wil lem Duys, Rob Madna, Eric Krans, Louis van Dijk en Paul Ruys. speelt pianist Alexander Sellier impromptus van Schubert en Ro mances van Schuman. Om tien voor half twaalf Poolse volksmu- ziek. Hilversum II: Om tien voor acht fragmenten uit „Das Land des Lachelns", gezongen door Joseph Schmidt, begeleid door het staatsopera-orkest te Berlijn o.l.v. Selmer Meyrowitz, opnamen oktober '29. Om vyf over acht het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haïtink m.m.v. Toos Onderdenwijngaard, piano: vierde pianoconcert van Van Beethoven en Romeo en Juliette van Berlioz. Om vijf voor half tien muziek uil de Pacific uitge voerd door Werner Midler met zijn orkest. Nog meer muziek om tien uur: de Marinierskapel o.l.v. kapt. dir. H. C. van Lijnschoten met o.a. Piet Hein-rhapsodic, Hollandse Polka en de Rotterdam se Vlag. Om vijf voor elf plateh- nieuws. 00(XXXXXXXXXXXX50000000<X)ö(XXXX50(XXXXXX)00<XXXm>0(X)000000000000(XXXXX5000(XXXXXXXX)00(XXXXXXXX)00<XXXX)00(XXXXXXXXXXXXX>000 FILMS IN ZEELAND „Kermis in de regen" werd geprolongeerd Kees Brusse's „Kermis in de regen", eerste speelfilm van deze regisseur, die het toneel voor de cinematogratie in de steek liet, is geprolongeerd en blyft nog enkele dagen te zien in City (Middelburg), Alhambra (Vlis- singen) en Grand (Goes). Electro (Middelburg) heeft een wes tern op het programma staan, een uitzonderlijk spannende western, waarin de held van het verhaal nu eens niet de goedheid zelve is. ,De ondergang vaii Billy the Kid" is het verhaal van de befaamde rebel, die het wilde westen onveilig maakt, na dat vriend en beschermer, de veedrij ver Tunstall in een vijandelijke hin derlaag is gevallen eri gedood. Paul Newman speelt de rol van de jeug dige revolverheld. Colin Keith-John- ston. is de veedrijver en John Dehner zien we als Garrett, de enige die snel ler weet te schieten dan Billy the Kid. Luxor (Vlissïngen) brengt, het ver haal van een sensationele achtervol ging op het doek in „Paspoort voor de hel", een actiefilm van Alfred Ro de. spelend in Zuid-Frankrijk in een vissersdorpje aan de Middellandse Zee. In deze idyllische omgeving wordt het plan gesmeed voor de 'ont vluchting van de uit de gevangenis ontsnapte bandiet Mario (Georges Riviere). Mario voorziet zich van de hulp van de schone Mado (Claudine Dupuis) en de visser Carlos (Jean Gaven). Mado en Carlos zullen Mario per vissersboot naar Spanje brengen, maar voor zij de kust bereiken steekt de gerechtigheid een spaak in het wiel. Tijdelijk werkverbod voor UPI in Djakarta President Soekarno van Indonesië heeft het kantoor van United Press International in Djakarta een tijde lijk werkverbod opgelegd. De reden tot dit besluit werd niet officieel ge geven. Het verbod werd dinsdag van kracht- De directeur van U.P.I. in Djakarta, Robert E. Stannard belde het besluit door naar Tokio. Op 14 mei maakte het U.P.I. bureau in Singapore bij het uïtluisteren van de nieuwsdien sten van radio Djakarta een vertaal fout, waardoor het bericht ontstond dat president Soekarno was omgeko men bij een aanslag. Later werd dit gecorrigeerd. NIEUWE WESTINDISCHE FEDERATIE OP STAPEL Over de stichting van een nieuwe federatie van eilanden in het Brits- Caribische gebied is principiële over eenstemming bereikt tussen de En gelse regering en de besturen dezer eilanden. Gedelegeerden van deze eilandgebie den op een conferentie te Londen met ae Britse regering hebben dit meegeedeld. Deze eilandgebieden zijn Barbados en de zeven kleinere Bene den- en Bovenwindse Engelse eilan den. Als er geen kink in de kabel komt zal tegen het eind van dit jaar de federatie der „kleine acht" oprijzen uit de wrakstukken van de oorspron kelijke Brits-Westindische federatie, welker ontbinding onvermijdelijk was toen de twee grote steunpilaren Jamaica en Trinidad besloten uit de federatie te treden en gingen streven naar onafhankelijkheid. De Franse cineast Raoul Coutard filmt op het ogenblik in ons land voor Fons Rademakers' produktie „Als. twee druppels water''. Hier zien we Coutard in gesprek met Radema kers tijdens de opnamen van van daag in Voorschoten. Rechts de ■voor de regen in plastic gepakte camera. Coutard is bekend gewor den door zijn camerawerk in o.m. „A bout souffle", Jules et Jim" „N-F.P. STEVENS EN MAGIELSEN" „Grand Prix 1962 - Zandvoort. En Roxy had de beste plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17