VERLAAG MICHELIN X Contact met mens centraal voor maatschappelijk werker het benzineverbruik van uw wagen en vergront uw veiligheid DE INSTRVMENTALE-LEDEN HMS GEEN REPETITIE TE VEEL DE BAAS IN HET JAAR 2000" Waar zijn onze schepen? Rijd op MICHELIN "X" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1962 CONTACTDAG STICHTING ZEELAND „Bij hulpverlening moei vonk overspringen" Op uitnodiging; van de stichting Zee land hebben gisteren rond 80 bij het maatschappelijk werk betrokken functionarissen een contactdag in Middelburg bijgewoond, waarop het onderwerp „Vrijheid en gedwongen heid in het individueel maatschappe lijk werkcontact" besproken is. Me vrouw A. P. Margadant-Bakker, staf docente aan de Haagse sociale aca demie, leidde dit onderwerp in, waar bij onder meer ook het proces van de hulpverlening aan de orde kwam. De leiding van deze contactdag was in handen van ds. H. M. Strating. Mevrouw Margadant stelde spre kend vanuit het standpunt van de maatschappelijk werker of werkster het contact met de mens, die een of andere moeilijkheid ondervindt in zijn sociaal functioneren, centraal. Zij achtte dit contact veel belangrijker dan bijvoorbeeld het geven van ma teriële zaken. Uitvoerig ging zij in op de vraag wat onder dit contact verstaan moet worden: Er komt een persoonlijke inzet bij te pas. Men ont moet immers een medemens, die hulp vraagt of moet hebben en die deze hulp zal moeten aanvaarden. „Er moet iets van een vonk oversprin gen", aldus mevrouw Margadant, „het moet meer zijn dan alleen maar een gesprek over praktische zaken". Het doel van het contact is, dat de cliënt weer groeit naar zelf standigheid, c*é hij door zijn moei lijkheden in het maatschappelijk bestaan, gedeeltelijk kwijtgeraakt is. De cliënt verkeert in een posi tie van onzekerheid. Mevrouw Margadant wees er op, dat even als in het geval van de opvoeding van de jeugd in deze sector van het maatschappelijke werk door het bieden van veiligheid en het laten voelen van een rustig over wicht de cliënt weer tot zelfstan digheid gebracht kan worden. Principes Mevrouw Margadant betoogde, dat de maatschappelijk werkers cn werk sters zich goed moeten realiseren van welke principes zijn moeten uitgaan teneinde goed hulp te kunnen bieden. Zij moeten als voorwaarden stellen: Nagekomen advertenties Heden werd door een noodlottig ongeval uit ons midden weggerukt ons lieve zoontje en broertje DAVID JACOB DE LIJZER op de bloeiende leeftijd van 7 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, P. A. do Lijzer M. M. de L'jzer-Dees Hilda Annie Schoondijkc, 22 mei 1962, Lange Heerenstr. 38. De begrafenis zal plaatshebben op 25 mei a.s. op de algeme ne begraafplaats te Schoondijke om 3 uur. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder JANNA MARIA LAMBRECHTSE, weduwe van J. F. Bastiaansc, in de ouderdom van 78 jaar. Namens de familie, J. F. Bastiaanse. Middelburg, 22 mei 1962. Nadorstweg 1 d. De begrafenis zal plaatsvinden donder dag 24 mei a.s. om 15,15 uur op de alge mene begraafplaats te Middelburg. Enige kennisgeving. Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze" geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader, de heer JOHANNES BUIJS, weduwnaar van Elizabeth Maljaars, in de ouderdom van 89 jaar. Rotterdam: G. J. Doornhein-Buijs 's-Gravenhage: L. van Wessem-Buijs G. van Wessem Middelburg: J. Buijs C. P. Buijs C. Buijs-Moens B. J. Buijs J. Buijs-Gelok Klein- en achter kleinkinderen Middelburg, 22 mei 1962, Zusterstraat 51. De teraardebestelling zal plaatshebben 25 mei a.s. op de algeme ne begraafplaats om 14 uur. de eigen waarde van de mens, de vryheid om zelf hulp te vragen (zelf beschikkingsrecht), zijn gelijke rech ten op ontplooiing, waarbij men er tot slot van moet uitgaan, dat de cliënt deze rechten aan zijn mede mens toekent (het dragen van ver antwoordelijkheidsgevoel) Mevrouw Margadant besprak vervol gens hoe de cliënt tegenover dit alles moet staan of staat. Zij stelde daarbij de onzekerheid van de betrokkene (als die om hulp vraagt) voorop: hij is afhankelijk weet niet wat hem te wachten staat en wat hfl er tegen over moet stellen. In het geval, dat de cliënt via de justitie bij de maat schappelijk werker terecht komt, moeten veel meer weerstanden over wonnen worden. Mevrouw Marga dant merkte op, dat de cliënt dan eerst in het hulpverleningsproces be trokken raakt, wanneer "hij „ja" ge zegd heeft, wanneer hij zicli vrijwillig aan de hulp wil onderwerpen.' In aansluiting op deze inleiding werd de middag besteed aan een bespre king, die gebeurde in de vorm van een „rollenspel", waarin aan de hand van het gesprokene op praktische wijze het eerste contact met de cliënt gelegd werd. Geen mandjes Voorts kwamen na de inleiding nog enkele vragen aan de orde. Hierbij werd uit de vergadering opgemerkt, dat de maatschappelijk werker of werkster vaak stuit op de onwetend heid van de „omgeving" van de cli ent. De omgeving weet meestal wel wat een kraamverzorgster is, maar wanneer het over een maatschappe lijk werkster handelt ziet zij meestal vriendelijke dames, die met mandjes eieren of kannetjes soep gewapend op weg zijn om behoeftigen van het nodige te voorzien.... Terwijl het in feit om oneindig veel meer gaat: kinderbescherming, het onmaatschappelijk gezin, criminali teit en reclassering, bestrijding van het alcoholisme, algeméén maat schappelijk werk, bejaardenhulp enz. DONDERDAG A.S. CONCERT Slechts enkele beroeps vullen amateurs aan Wanneer donderdagavond aanstaan de omstreeks acht uur de Instru mentale de vereniging voor in strumentale muziek te Middelburg in de hoofdstedelijke Concert en Gehoorzaal de eerste maten laat klinken van Mozarts Hal'fner- symfonie, dan betekent dit voor de leden-musici het hoogtepunt van een jaar, waarin zij enorm hebben gerepeteerd. Een bijzonder „lastig karwei" is die Haffner van Mozart, waaraan zelfs de beroeps orkesten lieel wat te tillen hebben, maar zij die gedurende de laatste repetitie-avonden naar de Instru mentale hebben geluisterd zullen tot de verheugende conclusie zijn gekomen, dat al dat gezwoeg, al dat steeds-maar-overdoen bepaald niet voor niets is geweest. De In strumentale is gegroeid tot een volwaardig amateurssymionieor- kest, dat %ijn toehoorders beslist van begin tot eind zal weten te boeien. Nadat Jan Out de leiding op zich ge nomen heeft zitten er donderdag avond bijna 60 orkestleden op het podium. Dat is bepaald wel eens anders geweest: in 1957 kon de secretaris slechts 21 mannen op de ledenlijst schrijven en het diep tepunt maakte de Instrumentale in juni 1959 mee, toen het orkest slechts uit zeventien leden be stond Maar thans bijna 60, om precies te z^jn 58 in de bezetting-van-donder- dag en voor het grootste deel amateurs en orkestleden, die voor hun beroep muziek studeren. Slechts voor enkele instrumenten, zoals, bijvoorbeeld de hoorns en een contrabas, moest een beroep op beroepsmensen gedaan worden. Terwijl voorheen een complete blazersgroep van het Rotterdams Filharmonisch Orkest „geleend" moest worden Voorheen bestond ook de Instrumen tale voornamelijk uit Middelburg se leden; thans hebben ook vele niet-Middelburgers hun intrede In het orkest gedaan. Er speelt een boekhouder uit Breskens in mee, de le trompetist komt nit IJzen- djjke, er is een cellist uit Axel, de eerste klarinettist komt ook al uit Breskens, terwijl ook de jeugd van de partij is: één van de slag werkers is net 16 jaar.... Het is dus een Zeeuws amateurorkest ge worden en dé Instrumentale-be- stuurders bekyken en beluisteren de resultaten van die nieuwe In strumentale met gerechtvaardig de trots. Niet uanzeU Het is niet allemaal vanzelf gegaan. Met uitzondering van do zomerva kantie is er onder de bezielende leiding van Jan Out het gehele jaar door gerepeteerd. Wekelijks is er bovendien in groepsverband geoefend, zoals onder meer door de eerste cn tweede violen, en za terdag en zondag zijn de puntjes nog eens op de „i" gezet tijdens een studie-weekeind in Chaam bij Breda, waar het studiecentrum van de Ned. Herv. Kerk gevestigd is. Begonnen wordt met de Haffner symfonie, daarna volgt het con cert voor twee violen in d. van Johann Sebastiaan Bach met als violist het violisten-echtpaar Bouw Lemkes en Jeanne Vos uit Utrecht. Een van de orkestleden hoorde beiden namelijk in 1961 in Londen spelen, waar ze en dit mag wel als een unicum worden beschouwd voor continentalen uitstekende kritieken kregen. Een gevolg hiervan was, dat Bouw Lemkes en Jeanne Vos een uitno diging voor Middelburg ontvin gen. Na de pauze worden de Sinfonia Gio- cosa van Lex van Delden en orkestsuïte „Jeux d'Enfants" van Georges Bizet uitgevoerd. De be zetting van het orkest is als volgt: 12 eerste en 12 tweede violen, 6 alt-violen en 6 cellï, 3 contra-bas sen, 3 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinet ten en 2 fagotten, 2 trompetten, 2 hoorns, 1 trombone, een paulte- nist en 2 slagwerkers. Na het succes, dat de Instrumentale vorig jaar reeds had met een con cert voor het Scheldepersoneel (700 bezoekers) gaat het orkest ook nu op een bescheiden tournee. Vanavond speelt het in Zierikzee en voorts ligt het in de bedoeling een concert in Zeeuvvsch-Vlaan- deren te geven. Als bijzonderheid zy nog vermeld, dat ook het aantal donateurs belang rijk is toegenomen: de Instrumen tale overweegt daarom om in het vervolg twee concerten in Middel burg te geven. Personeel „Kinderzorg" in centrum „Hedenesse" Twintig dames en heren van de Stichting „Kinderzorg" hebben van zaterdagmiddag tot dinsdagmiddag een cursus gevolgd in het vormings centrum „Hedenesse" bij Cadzand. De groep bestond voor het meren deel uit groepleiders en -leidsters. Zaterdagavond sprak ds. E. E. Ster ren, hervormd predikant te Sas van Gent over „Schepping en Evolutie". Hij behandelde in deze causerie vra gen rondom geloof en natuurweten schappen. Zondagmorgen maakten de cursisten een voorbereiding van on- feveer anderhalf uur voor de huis- lienst, waarna de dienst praktisch werd uitgevoerd. Zondagmiddag sprak de heer W. R. Talsma, organist te Den Haag, over „Het moderne geestelijke lied". Zon dagavond hield een van de maat schappelijke werkers van „Kinder zorg". de heer T. van Maurik, een inleiding over de hedendaagse lite ratuur. Hij las voor uit werken van onder andere Anna Blaman, Hugo Claus en Peter van Gestel. Maan dagmorgen hield de heer W. K. de Haan een causerie over „Het tweede leven". Hij besprak daarin onder meer de ontmoeting van de mensen onderling in verenigings en kerkelijk leven. Des middags bracht de groep een bezoek aan het instituut voor blinden en doven te Brugge. Dins dagmorgen sloot de heer De Leur de cursus af met een inleiding over „Het doel van het mens zyn". Van morgen, woensdag, komt weer een nieuwe groep van „Kinderzorg" naar „Hedenesse" voor een soortgelijke cursus, die tot zaterdagmorgen zal duren. Zomerdienstregeling S.B.M. voor 1962 De Stoomtram-Maatschappij Bres kensMaldegem N.V. heeft de zo merdienstregeling bekendgemaakt, die geldig is van 27 mei tot cn met 29 september. Een boekje, gedrukt bij firma G. W. den Boer te Mid delburg, vermeldt de nieuwe dienst regelingen voor de lijnen Breskens - Groccfo - Potjes - Sluis - Knokke - Zoute v.v., Breskens - Oostburg - Draaibrug - Maldegem - Brugge v.v.. Oostburg - Potjes - Cadzand - Re- tranchement - Sluis - Draaibrug v.v., Breskens - Groede - Potjes - Oost burg v.v. en Aardenburg - St. Kruis v.v. Tevens is in het boekje opgeno men de dienstregeling van de pro vinciale stoombootdiensten in Zee land voor de lijn VlissingenBres kens v.v. en het programma voor de touringcarreizeri van de S.B.M. voor 1962. Vijfde industrie voor St.-Maartensdijk In de Thoolse kerngemeente St.- Maartensdijk zal zich eeu nieuwe in dustrie vestigen. Dit deelde burge meester D. C. Bouwense mede tydens de dinsdagmorgen gehouden raads vergadering. Het is de vijfde indus. trie, welke een vestiging zal neer zetten in St.-Maartensdijk na de aan wijzing als kerngemeente. Het betreft een soort metaalbedrijf waar metaal met nylon wordt be kleed. De vestiging is van de heer S. Roos uit Rucphen. De raad van St. Maartensdijk besloot gisteren eer strook grond van 1200 vierkante me ter voor 2 de vierkante meter aan de heer Roos te verkopen. De ge meente zal een fabriekshal ter groot te van 260 vierkante meter (25.Ï meter bij 10,2 meter) bouwen voor ongeveer 40.000. De heer Roos zal dit bedrag afbetalen in 15 jaar. De Rucphense industrieel heeft te ken nen gegeven geen gebruik te zullen maken van de dcor econ. zaken geboden faciliteiten bij de vestiging van een nieuwe industrie in een kern gemeente. Hij eiste alleen, dat de ge meente een fabriekshal voor hem zou bouwen. De gemeenteraad van St.- Maartensdijk besloot daartoe met al gemene stemmen, nadat de zaak zo wel in openbare als in besloten zit ting was besproken. Verscheidene raadsleden opperden aanvankelijk nogal wat bezwaren, maar zij gin gen niet zo ver tegen het voorstel van b. en w. te stemmen. Hot bedrijf zal starten met 8 tot 10 werknemers. Prijsuitreiking in het Scheldekwartier te In liet Scheldekwartier te Vlissingen is dinsdag do prijsuitreiking gehou den van de door het Nederlands In stituut voor Efficiency uitgeschre ven prijsvraag ,,De baas in het jaar 2000". De deelnemers aan deze dag werden begroet door de directeur van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen, de heer G. N. van Gickel. Mr. R. Nolen, voorzitter van de re dactiecommissie van „Baas boven Baas", het maandblad voor het lei dinggevend personeel dat wordt, uit gegeven door het Nederlands insti tuut voor Efficiency, zei in een toe spraak dat er thans 30 tot 40.000 ba zen in ons land zijn en dat het tijd schrift ruim 10.000 van hen be reikt. De voorzitter van de jury, drs. J. H. Abbas, hoofd van de psycholo gische dienst van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, gaf daarna een uiteenzet ting over de ruim 100 opstellen, die het resultaat waren van de prijs vraag en maakte de prijswinnaars bekend. De eerste prijs was voor de heer S. Riemersma, magazijnmeester van de N.V. Leeuwarder papierfabriek in Franeker, die nog maar een jaar baas is en voordien een kleine zelf standige was. Nummer twee was de heer H. Verwoert, produlctie-hoofd- meester bij de A.K.U. in Emmer- compascuum (20 jaar baas) en de derde prijs kreeg de heer A. J. Jas- ker, baas-machinist van de elektri sche centrale van de staatsmijn Em ma uit Hoensbroek (drie jaar baas). De vierde, vijfde en zesde prijs zijn toegekend aan de heren D. Put, werkmeester bij de galvanische af deling van Philips telecommunicatie- industrie in Hilversum (12 jaar baas), H. Vonk, baas in de automa tische snijderij van Verblifa te Delft en J. Prins, baas bij, de binnenlandse pakafdeling van Pieter Schoen en Zoon N.V., Zaandam (drie jaar baas). Zierikzees burgemeester doet donderdag wat terug Voor Zierikzees burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester is de slagzin „Doe wat terug", de leuze van de actie die wordt gevoerd ter gelegenheid van 't 75-jarig jubileum van het Le ger des Heils, geen loos begrip. De burgemeester doet wat te rug! Op zijn initiatief wordt donderdag op het Havenplein tegenover hotel Concordia te Zierikzee een kerstpot van het Loger des Heils geplaatst, waarbij om beurten 'n 20-tal prominenten uit de Zierikzeese samenleving zullen surveille ren. Ondanks drukke werk zaamheden heeft burgemeester Dyckmeestor het niet alleen bij de organisatie van deze actie gelaten: van twaalf tot half een zal hij donderdag zelf de „wacht" betrekken kerstpot. bij LEIOERKERK 14 ARCHIMEDS 31 oil. Tocopllla ARENDSKERK 20 t BLITAK 31 V. Bare n. Antwerpen CALTEX DELFT 32 DALENOIJK 21 v. Ataju n, Maiaiien FOREST LAKE 21 40 n SOESTDIJK 3 St.MITRA 19 370 n MOHAMulEO F ITEENKERK 1» te Port STRAAT CLARENCE 21 Swettentiam PAPENDRECHT 19 V TJINEGARA I SPILBERGEN J I 23 te Bahrein JOHANNES FRANS 21 I KAMPERDIJK 19 v. Nl te Boston KENNEN1ERLAND 30 t WITMARSUM 19 KilASIELI.A 19 v. Klolerhnn, n. Thameeliavan KOSICIA 19 V. Stunlow SCHELPWIJK 21 Geboren in Vlissingen P. W. Bazen burgemeester van Bathmen (O.) Bij k.b. is tot burgemeester van Bathmen (O.) benoemd de heer P. W. Bazen, geboren in Vlissingen: en momenteel secretaris-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand van 's-Graveland. De benoeming gaat in op 16 juni. De heer Bazen werd 1 juli 1921 in Vlissingen geboren. Na de ehr. mulo in Vlissingen te hebben gevolgd werd de heer Bazen volontair, later derde ambtenaar, ter secretarie van Koude- kerke tot 1943. Hierop volgde de ge meentesecretarie van Sint-Laurens en tenslotte eind 1943 een benoeming als ambtenaar ter secretarie van Sij- berkarspel. De heer Bazen was hier ambtenaar tot 1943 en na 1945 tot juni 1947 gemeentesecretaris van ze gemeente. Van die datum tot oktober 1948 was de nieuw-be- noemde gemeentesecretaris van Zon- nemaire en daarna tot 1 april 1953 gemeentesecretaris van Brouwersha ven. Eén april 1953 volgde de be noeming tot secretaris van 's-Grave- land, een gemeente van momenteel 2000 inwoners. De gemeente Bath men, 7 km van Deventer, telt 2500 Zielen. De heer Bazen was in Brouwersha ven onder meer voorzitter van de V.V.D.-afdeling en V.V.V.-voorzitter. In 's-Graveland vervulde hij onder meer de functies van administrateur van het Witte Kéuis en van de Oran jevereniging. De nieuwe burgemeester van Bath men is gehuwd en heeft drie kinde ren. Franse geografen zagen werken voor Sloeplan Een groep van 50 afgestudeerde geo grafen van de Franse universiteit van Lille (Ryssel) bracht zondag on der leiding van prof. Lentacker een bezoek aan Zeeland. Dit was georga niseerd door het E.T.I. voor Zeeland en voerde onder meer langs het Sloe en over Noord-Beveland. Dc bezoe kers waren zeer geïmponeerd door het Sloehavenplan, dat zij kunnen vergelijken met de grote werken voor de hoogoven in Duinkerken. Hun be langstelling was gewekt door een artikel over het Deltaplan in het „Bulletin de Géographic" van de hand van drs. M. C. Verburg. Het ge zelschap werd rondgeleid door de hoer J. d. Hartog van het E.T.I., welk instituut contacten onderhoudt met deze universiteit ten behoeve van een eventuele gezamenlijke ontwikkeling. Noordwest Frankryk is als pro bleemgebied geïnteresseerd in een vaste verbinding over of onder de Westerschelde. Ook toeristisch had dit bezoek van de geografen beteke nis, omdat dc meesten van hen leraar zijn. M Sedert zijn uitvinding -14 jaar geleden - voortdurend vervolmaakt, biedt de "X" band door zijn bouw een hechter contact van de wagen met de weg en minder rolweerstand. Daarom vergt hij minder energie van de motor, dus minder brandstof dan een conventionele band. In geheel Nederland worden momenteel brandstofverbruik- tests gehouden. Uw bandenleverancier is op de hoogte van de resultaten. Vraag hem ernaar. SÉ: II li j»É SÉ »SSÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12