BERKELSE arts in hoger beroep voor gerechtshof „Indonesische actie daad van agressie" ZEVENTIEN GETUIGEN AKKOORD VRIJMAKING WEGVERVOER BENELUX KLAmOTtd VOORBEDACHTE RADE BLIJKT DUIDELIJK JOHN FLETCHER CHRISTIAN GEÏMPONEERD DOOR ROTTERDAMSE FIETSENSTALLING Thom Keiling mocht niet bij* de leeuwen Broers zien elkaar na 52 jaar terug DINSDAG 22 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe behandeling gifmoord in Leeuwarder gevangenis Het gerechtshof te Leeuwarden, dat gepresideerd wordt door nrr. A. H. Prins, is gistermorgen om kwart voor elf begonnen met de behandeling in hoger beroep van het strafproces tegen de voormalige huisarts te Berkel, de 45-jarige J. F. A. M. O. O. werd op 30 maart 1961 door de rechtbank te Leeuwarden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het plegen van gifmoord op zïju medegevangene in de Leeuwarder straf gevangenis, de destijds 34-jarïge A. L. uit Gouda. Deze misdaad werd gepleegd op 4 februari 1958. O. was reeds eerder zowel door de rechtbank als door het gerechtshof in Den Haag tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, die hij in 1952 door vergiftiging om het leven bracht. Afscheidsbrief De grafoloog', prof. Eöttcher hand haafde zijn conclusie, dat de stijl van de afscheidsbrief van L. en van de brief, die deze aan de directeur van de gevangenis schreef, opmerkelijke gelijkenis vertoonde, met het taal gebruik van dokter O. De suggestie van O. dat dit een gevolg zou kun nen zijn van het feit. dat O. tevoren de inhoud van deze brieven met L. had besproken, wees dr. Böttcher van de hand, omdat de kenmerken, waarop hij zijn conclusies baseerde, te onopvallend waren om de sugges tie van dokter O. waarschijnlijk te maken. Prof. Eöttcher achtte het wel meer waarschijnlijk, dat het briefje vlak voor in plaats van na het inne men van de cyaankali is geschreven. Als verdediger van dr. O. treedt ook thans weer op mr. II. Schootstra te Leeuwarden. Door de procureur-ge neraal zijn in de zaak zeventien ge tuigen opgeroepen, waarvan zeven getuigen-deskuudigen. Aan een van hen, prof. P. H. Baan uit Utrecht, die met enkele andere hoogleraren een psychiatrisch rapport over dok ter O. uitbracht, stelde mr. Schoot stra een aantal wagen over de mo gelijkheid dat Jj. zelfmoord pleegde. Prof. Baan gaf toe, dat de zelfmoord daad ook voor de wetenschap nog een probleem vormt, vol raadsels en paradoxen. Hij zei voorts van oordeel te zijn, dat dc houding van L., die hard stu deerde en zeer opgewekt was, zelf moord niet uitsluit. Prof. Eaan was echter zeer beslist van mening, dat iemand geen vrolijke indruk maakt, zodra hij heeft besloten tot zelf moord. De volgende getuigen die werden gehoord waren de beide rijksrecher cheurs S. P.. Post en H. Medema, die in 1958 betrokken zijn geweest bij het onderzoek naar de dood van L. De president schonk bij het ver hoor van de getuige Post uitvoerig aandacht aan de verklaring van O., dat hij op de avond van 4 februari 1958 na de filmvoorstelling, die op die avond in de Leeuwarder gevange nis werd gegeven, voor de anderen was uitgelopen en In de cel van L. was geweest om daar enige beschei den weg te nemen. Zowel naar het oordeel van rechercheur Post als de gevangenbewaker J. G. J, Weerman, heeft O. hiervoor absoluut geen tijd en gelegenheid gehad. Uiteraard kwam ook de geheimzin nige Piet Bergerfiguur, die in de bekentenisbrief van L. zo'n grote rol speelt, weer ter sprake. In het eerste proces O. is de naam Piet Berger nooit genoemd, maar wel heeft O. toen gesproken over een onbekende man en vroeg hij het provinciale kenteken van een motorrijwiel op te zoeken, aldus rechercheur Medema. Vergiftiging Prof. dr. U. G. Bylsma. hoog leraar in de farmacologie te Utrecht, verklaarde met betrek king tot de dood van L„ dat de verschijnselen na diens dood erop wezen, dat de vergiftiging lang zaam is voortgeschreden. Naar zijn oordeel zou L. nog wel tijd en gelegenheid hebben gehad na het innemen van de dodelijke do sis cyaankali alarm te slaan of een briefje te schrijven. Mogelijk kon hij zelfs de in zijn cel aan wezige bel nog li ebben kunnen be reiken, tenzij zijn benen reeds spoedig waren verlamd. De rechtbank is er destijds van uit gegaan, dat L. het in zijn cel gevon den briefje, waarin hij schreef, dat hij de medicijnen van 'dokter O. had gekregen, vóór hot innemen van de cyaankali heeft geschreven. Het beroepsgoederenverkeer langs de weg In de Benelux wordt op 1 okto ber van dit jaar geheel vrijgemaakt. Op een vergadering van het Benelux- ministerscomité in Brussel zijn gis teren de besluiten daarover onderte kend. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de bestaande beperkingen reeds op 1 juli zouden worden opgeheven, maar dit bleek met het oog op de voorbereiding van de uitvoeringsbe palingen vooral in België niet meer mogelijk tc zijn. De beslissing betekent, dat de contingenten in het goederenverkeer tussen Nederland, België en Luxemburg met ingang van 1 oktober worden afgeschaft. ETENTJE. Een militair feest in Fort Jackson in de V.K. heeft zondag een trieste afloop gehad, doordat meer dan 600 personen het slachtoffer werden van voedselvergiftiging. Na een lunch, bestaande uit gebra den kip, bonen, aardappelsalade, kof fie, grapefruitsap, brood en boter, gebakjes en ijs, waarbij 4000 burgers aanzaten, móesten 400 gasten naar ziekenhuizen worden overgebracht. 170 van hen moesten daar ter nadere observatie de nacht doorbrengen. Het feestmaal, dat in een grote tent werd opgediend, bracht 45 militai ren in moeilijkheden, de overige slachtoffers waren burgers. Vingerafdrukken Aan het slot vau de middagzitting werd de adjudant van gemeentepo litie te Leeuwarden K. Nauta, nog eens geboord over de vraag of het medicijnflesje, dat in de cel van L. werd aangetroffen, ook op vinger afdrukken was onderzocht. De heer Nauta verklaarde, dat dit niet Is gebeurd, zeer tot verwondering van de raadsman van verdachte, die con stateerde, dat bjj de rechtbankzitting in 1960 was verklaard, dat dit wel was geschied, maar niets had opgele verd. Mr. Schootstra noemde dit een van de feilen van het onderzoek. De zitting werd hierop verdaagd tot vandaag. Maandagochtend zijn de Amsterdam se gemeentelijke buitenbaden open gesteld. De thermometer in het Jan van Galenbad wees 12 graden C. aan. als watertemperatuur. Twee dappere dames: de 62-jarige mevr. M. S. Met sen laat zich door de badmeester in het water gooien. Zij wordt opgevan gen door de 59-jarige mevr. N. Dik- Zaak-Paardekoper eventueel voor Europees Hof Belgische juristen onderzoeken vol gens het blad „De Standaard" de mo gelijkheid de uitwijzing van dr. Paar- dekooper aan het Europese gerechts hof voor te leggen. Uitgangspunt daarbij is, dat de maatregelen tegen de Nederlandse leraar een schending zouden zijn van de Europese conventie voor de rech ten van de mens, waarin de vrijheid .van meningsuiting wordt gewaar borgd „ongeacht de staatsgrenzen". Er zijn echter uitzonderingen moge lijk, onder meer ter handhaving van de orde. Nagegaan wordt thans of deze bepaling in dit geval kan wor den ingeroepen en of er een reële grond aanwezig is om een procedure voor het Europese hof te beginnen. Het initiatief gaat uit van de Vlaam se volksbeweging, die deze week een beslissing zal nemen. Het was deze organisatie, die de bijeenkomst in Leuven had georganiseerd, waarop dr. Paardekooper deze week een le zing zou houden, die op het laatste moment door de Belgische regering werd verboden. Het Wereldgebeuren De aankomst van het konink lijk bezoek aan Oostenrijk op het vliegveld van Wenen: HM. de Koningin wordt begroet door de Oostenrijkse bondspre sident dr. Schaerf. Prof. De Quay schreef V.N. In zijn brief aan de V.N., thans gepubliceerd, lieeft premier De Quay geprotesteerd tegen de se rie luchtlandingen door Indone sië op Nieuw-Guinea uitgevoerd. „Deze acties maken deel uit van een duidelijk door de bevoegde, verantwoordelijke regerings- en legerautoriteiten te Djakarta als zodanig voorbereide en be doelde daad van agressie", aldns premier De Quay in zijn brief. De voorbedachte rade blijkt volgens de minister-president duidelijk uit uitlatingen van Soekarno over wa penaankopen in Rusland en het ge bruik van deze wapenen tegen Nieuw-Guinea, voorts uit toespraken van generaal Nasoetion en minister Soebandrio. De min.-pres. schrijft verder, dat „de Nederlandse regering met ernstige bezorgdheid en met verontwaardi ging kennis lieeft genomen van deze nieuwe door niets te rechtvaardigen agressieve daden en voor de naaste toekomst geuite bedreigingen van In donesische zijde tegen het niet-zelf- besturend gebied van westelijk Nieuw-Guinea, hetwelk Nederland tij delijk beheert op basis van artikel 73 van het handvest van de Verenig de "Naties". „De vreedzame cn constructieve be nadering van het Nieuw-Guineage- schil door de Nederlandse regering is onlangs nogmaals duidelijk geble ken uit de positieve Nederlandse re actie op de voorstellen van de onder uw auspiciën optredende mediator, de heer Bunker, toen zij zich bereid verklaarde, ondanks het feit dat In donesië de bespreking had onderbro ken, alle aspecten van deze voor stellen mitsgaders alle met dit waag stuk samenhangende onderwerpen te willen bespreken. Alhoewel de Nederlandse regering op het ogenblik nog niet weet of de Indonesische regering U eveneens een positieve reactie op deze voor stellen heeft gegeven, vraagt zij zich intussen wel in oprechte bezorgdheid af of thans deze gedachtenwisseling over een vreedzame oplossing van het geschil kan worden voortgezet alsof er niets gebeurd was, terwijl Indo nesië in flagrante strijd met de eerste beginselen van zijn lidmaat schap van de organisatie van de Verenigde Naties voortgaat bij voortduring', en bovendien openlijk, door haar ook als zodanig geaffi cheerde agressieve daden en hande lingen tegen het betrokken gebied te plegen. „Ik voel er niets voor om naar huis te gaan" JOHN FLETCHEK CHKIS- TIAN, rechtstreekse afstam meling van de leider der Bounty-muiters, is gister middag de gast geweest van bet Rotterdamse gemeente bestuur. Burgemeester mr. G. E. van Walsum ontving hem om twaalf uur op liet stadhuis, in aanwezigheid van onder andere de Britse consul-generaal in de Maas stad, de heer J. II. Wright, die daarmee ten overvloede aantoonde dat liet incident van 1788, dat do Britten een oorlogsschip kostte, nu wel helemaal vergeven en verge ten is. De muit,er-nazaat had voor deze bijzondere gebeurtenis zijn donke re kostuum aangetrokken, het zelfde pak dat hij ook in 1953 bij het bezoek van de Britse vorstin aan de Fiji-eilanden droeg. Het is hem sindsdien een tikkeltje te krap geworden- Niet naar huis John Fletcher Christian heeft het- in de Maasstad duidelijk goed naar zijn zin. „Ik voel er niets voor om weer naar huis terug te gaan", zei hij breed-laeliend tegen mr. Van Walsum, voor wie hij een typisch produkt van zijn eiland had meegenomen: een houtsnij werk, voorstellende een vliegende vis, vervaardigd door zijn be kwaamste kunstenaar Christy Warren. Mevrouw Van Walsum-Quispel, nog steeds in het ziekenhuis, werd bedacht met een door John Flet cher zelf gemaakte houten schild pad. Als tegengeschenk ontving hij van mr. Van Walsum een foto boek: „Rotterdam, the dynamics of a city". Bij de ontvangst waren o.a. aan wezig de directeuren van de Ko ninklijke Rotterdamsclie Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys en ir. D. T. Ruys, kapitein Herman van den Heuvel van de „Willem Ruys", perschef C. Knyff en Annemarie Louwerenburg, die de muiter-af- stammeling van Pitcairn afhaalde. Drukke dagen John Fletcher Christian heeft al een paar drukke dagen achter de rug. Zaterdag reisde hij naar Huis ter Heide, waar een conferentie oord is van de zevende dagadven tisten, het kerkgenootschap waar toe hij behoort. Zondag stonden bezoeken aan diergaarde Blijdorp, de voetbalwedstrijd Quick-V.F.C. en aan het Rotterdamse Cinera ma op het programma. Alle evenementen maakten een overweldigende indruk op deze zeer leergierige man. Maar het meest onder de indruk komt hij toch wel voor alles wat massaal is. By Quick-V.F.C. bijvoorbeeld, interesseerde het spel (dat hij overigens zeer waardeerde) hem minder dan defietsenstalling, met haar honderden brommers en fietsen. John Fletcher heeft die indruk vastgelegd op verschillen de foto's, die hij de eilandbewo ners na zijn terugkeer zal tonen. Madurodam Gistermiddag bracht Christian 'n bezoek aan Madurodam, waar hij ontvangen werd door de loco-bur gemeester van Madurodam, Diek de Bra,uw, de gemeentesecretares- se Nake Dikkers en de directeur, de heer G. G. Jungerius. De heer Christian zei dat hij zeer heeft genoten van de kleine stad Madurodam. die hem op verklein de schaal een uitstekend overzicht gaf van liet ontstaan en de groei van een grote Nederlandse stad. In het gouden boek van Maduro- dani tekende de heer Christian met de titel „chief magistrate" van het eiland Pitcairn. Thom Keiling, die gistermiddag van plan was met leeuwen in het cir cus Boltini te Haarlem te oefenen ïu verband met de binnenkort te houden voorstelling van radio- en televisie-artiesten in Amsterdam, heeft hiervan moeten afzien. De hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer A. L. de Boer, heeft het hem verboden. Zoals be kend, is zaterdagavond de zange res Ria Kuyken door een beer aangevallen, daarna zou Keiling met leeuwen gaan oefenen, maar dit is toen niet doorgegaan. Toen Thom Keiling gistermiddag in het circus te Haarlem verscheen, werd hem namens de hoofdcom missaris meegedeeld, dat er geen toestemming werd verleend om met leeuwen te oefenen. Graaf van Snowdon mag gratis naar ie sneeuw Prinses Margaret's echtgenoot, eens fotograaf Anthony Arm strong Jones, heeft een aanbod van de maatschappij die het bergspoortje op de Snowdon exploiteert om hem en zijn na geslacht het eeuwigdurend recht op vrij vervoer te verle nen aanvaard. De graaf van Snowdon, mag gratis naar de sneeuw en terug. Neutraal EVACUATIE IN TEMINABUAN Gouverneur Platteel heeft naar aanleiding van de landing van Indonesische parachutisten op zaterdag j.l. op ongeveer twee kilometer ten zuiden van Temi- nabuan besloten ^Touwen en kinderen uit dit gebied in de ge legenheid te stellen naar elders te vertrekken. Een gezelschap van ruim honderd vrouwen en kinderen heeft hiervan gebruik gemaakt. Voor zolang dit nodig zal blijken zul len zij in 'Manokwari en Blak wor den ondergebracht. De zeer snelle uitvoering van de evacuatie is mo gelijk doordat de plannen hiervoor reeds lang waren opgesteld. Het gouvernementsvoorlichtingsbu- reau heeft bekendgemaakt, dat de groep parachutisten die bij Temina- buan, aan de zuidwestkust van het schiereiland Vogelkop, is geland, uit 120 man bestaat. Na liet eerste vuurgevecht op zon dag heeft een aantal van hen zich teruggetrokken. Na aanvoering van Nederlandse versterlringen naar Te rn inabuan kon deze groep worden ge lokaliseerd. Over de acties tegen Indonesische parachutisten op het schiereiland Onin ten noorden van Fak-Fak is meegedeeld, dat een Nederlandse ge vechtspatrouille vuurcontaet heeft gemaakt met een groep Indonesische parachutisten, waarbij aan Indone sische zijde o.m. een luitenant werd gedood. (Van onze correspondent) Twee Hengelose broers hebben elkaar gisteravond na 52 jaar voor het eerst weer gezien. De 78-jarige Herman Jongman uit de Aaams- weg, een smalle straat niet lage arbeiderswoninkjes in de fabrieks- buurt, dribbelde al een unr lang zonder jas aan, zijn pet op, ze nuwachtig trekkend aan zyn si gaar en in een so is stromende regen door de straat heen en weer en was net weer zijn huisje bin nengegaan toen de auto de straat inreed waarin zjjn 75-jarige broer William Voungman, sinds 1910 in de Verenigde Staten vertoevend, met oudste dochter Wflma geze ten was. „Ik herken hem niet", waren Jong- mans eerste woorder.. Toen de twee broers in het schemerduister ontroerd elkaar de hand sehud- Als een staatshoofd een bezoek brengt aan een bevriend land, dan wordt er in de kranten en eekbladen wat meer over zo'n be vriend land geschreven. Op dit ogenblik vertoeft de Neder landse koninklijke familie in Oosten rijk en dus leest men in de Neder landse kranten zo een en ander over Oostenrijk. Er wordt iets opgerakeld over oude relaties van de vorsten huizen. Er wordt wat verteld over vroegere staatkundige verhoudingen en er wordt iets gezegd over de rela ties van vandaag. De nuchterheid gebiedt te zeggen, dat de historie van Oostenrijk in drukwekkend en dat het „heden" van Oostenrijk nogal bescheiden is. Met zijn zeven miljoen Inwoners heeft Oostenrijk weinig gezag tussen de grote volkeren van de aarde. Boven dien mag Oostenrijk niet toetreden tot een blok van samenwerkende landen. Het heeft zich bij het vredes verdrag van 1955 verplicht tot stren- neutraliteit, zo streng zelfs, dat fiet zonder de toestemming van Rusland niet zou kunnen deelne men aan een economische organisa tie zoals de Euromarkt er een is. Het staat dus volkomen geïsoleerd en zijn regering ziet met enige droefheid de betekenis van de Euromarkt steeds toenemen. Zij wil nu proberen een „losse" associatie met de Euromarkt aan te gaan om daardoor de belangrijke handel, wel ke Oostenrijk met West-Europa drijft, enigermate veilig te stellen. Het verwijt wordt in Oostenrijk wel eens gehoord, dat de grote belang stelling van de regering alleen uit gaat naar de materiële welvaart en dat zij voor de grote geestelijke strijd tussen het Oostelijk en het Westelijk blok weinig oog zou hebben. Dat verwijt is misschien wel juist, maar de Oostenrijke regering kan niet veel anders doen nu zrj door het vredes verdrag aan de neutraliteit is ge bonden. Die neutraliteit spreekt heel dui delijk uit de reizen, welke de Oostenrijkse bondspresident dr. A. Scharf na 1945 maakte en... ook uit de onderscheidingen, welke hij ontving. Zoals velen zich zullen her inneren is de heer Scharf enige tijd geleden in Nederland op bezoek ge weest en toen zijn er vel§ vriende lijke woorden gezegd over het toe risme uitsluitend van Nederlan ders naar Oostenrijk en over de hulp, welke enige malen uit Neder land aan in nood verkerende .Oosten rijkers werd verleend. Er is bok wel enige handel met Oostenrijk, vooral nu de Oostenrijkse industrie in op komst is, maar erg belangrijk is die handel voor Nederland (nog) niet. De heer Scharf zelf behoort tot de socialistische party, die sedert 1945 te zamen met de katholieke partij heel moeizaam coalitie-regeringen heeft gevormd. Beide partijen hou den elkaar zo ongeveer in even wicht, hoewel de bevolking voor bijna 90 katholiek is. Scharf, die vele landen bezocht om daar het nieuwe Oostenrijk van na 1945 te introduceren, ontving ridder orden in Westeuropese landen, maar hij is ook eredoctor van een univer siteit in Moskou. Dat hij de Eras musprijs verwierf en voorts ook de Paul Henri Spaak-prijs (voor vrij heid, vrede en democratie) bewijst hoezeer het westen zijn moeilijke po sitie begrijpt en toch respect heeft voor zijn werk. Het ziet er niet naar uit, dat Oosten rijk in de nabije toekomst een be langrijke rol zal spelen in West-Eu ropa, zomin in economisch, politiek of welk ander opzicht ook. Het be hoort tot de „neutralen", die zich welbewust op de achtergrond houden en het geniet mee van de Westeuro pese welvaart. Wellicht is het beste wat wij aan Oostenrijk kunnen toe wensen een stabilisatie van deze toe stand'. Dr. SCHAERF gastheer den en op de schouders klopten en Youngman in gebroken Hollands zei: „Ik dacht dat jij langer was" luidde zijn repliek: „nee, jij bent groter, maar ik dikker". Willem Jongman werkte heel vroe ger als koperslager bij de afdeling sierkunst van een nog steeds be staande, nu zeer grote Hengelose metaalfabriek. Toen de directie van dat bedrijf het personeel een arbeidscontract wilde laten tekenen weigerde Willem en nam hij zijn ontslag. Hij vond ander werk, maar zag korte tijd later zijn meisje, Mia Lucas uit Borne, naar Amerika vertrekken, waar haar broer zendeling was. De wederzijdse liefde was echter sterker dan de afstand. Een jaar later stuurde zij Willem geld voor de overtocht. Hij ging, trouwde zijn Bornse bruid en werd trein machinist. Twee jaar geleden is zijn vrouw overleden. William en dochter Wilma, de oudste van zijn drie dochters, zullen nu veertien dagen bij broer en oom Herman blijven logeren. Na hun vakantie reis door Europa gaan zij weer naar huis, in Portland, Oregon terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9