Veeg teken in Westkapelle „Gouverneur" Tepy zag plan mislukken KONINGIN WILHELMINAFONDS BREEKT MET RADIO VERONICA AMSTERDAMSCHE BANK ZWEMBADEN GAAN OPEN MÉT KACHEL VOOR DE BADMEESTER DINSDAG 22 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ,,'K HEB ze nog niet ge teld" zei Slabber en dat viel ook niet mee. De man nen liepen met hun harken dooreen, een weinig gedis ciplineerd groepje, dat zo leek het op eigen houtje hier en daar wat aan het pionieren was. Ze gin gen gebogen over het strand, als jutters langs de vloedlijn. Maar nog geen half uur later was het strand schoon. Het was koud, gisteren, maandagavond op het „nood- strand" van Westkapelle de avond was vroeg geko men, een krachtige westen wind stond dwars op dé kust. En dat maakte het karwei wat onwaarschijnlijk: het ging er immers om, met een handjevol vrijwilligers het strand schoon te vegen, voor dat de badgasten zouden ko men Zo pakt men de zaken ieder jaar aan in Westkapelle, als de noordwesterstormen wier, ste nen en andere rommel op het strand heeft achtergelaten. De mannen die aan deze door de plaatselijke V.V.V. georganiseerde voorjaarsschoonmaak meehelpen, krijgen er zelfs één gulden vijftig per uur voor. Maar daarom is het hen niet te doen. Ieder jaar schrijft de V.V.V. zo*n vijftig men sen aan. Wie kan, die komt. Meestal dc helft, zoals gister avond: 25. „Verhuurders" mid denstanders. allemaal mensen die belang hebben bij het strandbe- zoek. Waarnemend V.V.V. voor zitter was zo vriendelijk de activiteiten van het groepje har kende mannen wat nader toe te lichten. „Ieder jaar vegen we hier de stranden schoon. Hier, wat wij het noodstrand noemen, -vroe ger lag de dijk verder zee in zo'n zeshonderd meter en nog eens achttienhonderd meter bij de Joosjesweg. wat men het zui- derstrand zou kunnen 't ls anders zo'n slordige troep als de badgasten komen. Wij vin den dat gewoon. Als het binnen kort weer nodig is, doen we het opnieuw. Zoals vanavond het noodstrand, waar we vermoede lijk wel mee klaar zullen komen en misschien dinsdag- en woens dagavond het strand bij de Joos jesweg. We harken alle rommel bij elkaar, op hopen. Die gaan op een vrachtwagen. Allemaal, naar een gat in de duinen en dan zand erover. Bovendien gaat er in het seizoen iedere dag een man netje met een kar langs liet Eén van de getuigen in het proces tegen ex-generaal Raoul Salan is een broer van de beklaagde, dr. Georges Salan (links), die vergezeld van ka pitein De Boisanger het Parijse ge rechtsgebouw binnenkomt ...liepen met hun harken dooreen.. strand. Voor het avondwerk geeft V.V.V. één vijftig per uur, dit jaar zijn we daarmee begonnen. Daar voor was het een gulden per uur. Het aardige is ook, dat mensen, die om de een of andere reden niet kunnen helpen, 't bedrag van hun niet-gemaakte uren in de V.V.V.-kas storten". Toen Slabber zijn verhaal begon was het zeven uur, begonnen de mannen bij het uiterste paalhoofd met hun veegwerk. Het was gauw verteld. Maar eer hrj klaar was, was de vegende middenstand van Westkapelle al halverwege het strand. De ene helft lag er bij als een aangeharkt tuintje op zater dagmiddag. Wier, oude manden, stukken teer, vermolmd hout en alles wat de zee brj vloed op het strand had geworpen, was op gro te lippen bijcengeveegd. Kleine jongens droegen manden aan. Rommel in de manden, manden op de vrachtwagen, vrachtwagen weg. Het was gauw gebeurd. In de schemer stapten de mannen over een schoon strand huis waarts. Een harde wind kwam nog steeds koud over het water. Maar het badseizoen nadert; er moest ge veegd worden in Westkapelle. Min of meer een veeg teken. Man slaat vrouw met ijzeren staaf op het hoofd Gisterochtend omstreeks kwart voor negen heeft de 72-jarige conciërge J. 51. van een accountantskantoor aan de Stadhouderskade in Amsterdam zijn 60-jarige echtgenote met een grote staaf, die gebruikt wordt voor de centrale verwarming, op het hoofd geslagen waardoor zij zo ern stig werd gewond, dat ze in het Wèesperziekeuhuis moest worden op genomen. Het personeel van het kantoor hoorde gisterochtend in de woning van het echtpaar, dat beneden woont, een hevig tumult. Toen men ging kijken trof men de vrouw met een bloedende wond aan het hoofd in de gang aan. De ruzie tussen de echtelieden, die drie jaar geleden zijn getrouwd en al eens eerder onenigheid hadden was, zo verklaarde de vrouw, om een geld kwestie ontstaan. De man is ingeslo ten. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. ONDANKS GESTEGEN LUCIFEROMZET N.R.U. zegt opnieuw steun toe in 1963 (Van een onzer verslaggevers) Hoewel onder invloed van de reclamecampagne via Radio Veronica de omzet van K.W.F.- lucifers is gestegen van gemid deld 150.000 tot 580.000 doosjes per maand, heeft de Vereniging tot steun aan het Koningin Wil- lielminafonds de fabrikant van do lucifers verzocht het con tract met Veronica zo mogelijk tussentijds te beëindigen. Tevens werd de fabrikant meege deeld, dat na beëindiging van het contract op 31 december 1962 in geen j^eval toestemming zal worden ver leend een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Dit besluit is genomen op grond van het antwóord, dat de mi nister van verkeer en waterstaat heeft gegeven op vragen van een Tweede-Kamerlid over de gevaren, die dc uitzendingen via Radio Vero nica zouden opleveren voor de scheep vaart- en luchtvaartverbindingen. „De minister", aldus de voorzitter van het K.W.F., mr. J. Th. Bommcr- man, „heeft weliswaar zeer zwakjes enige afkeuring laten horen over de handelwijze van Veronica". De ver eniging heeft de Nederlandse Radio Unie en dc Nederlandse Televisie Stichting, die op 26 februari besloten geen omroepsteun te verlenen aan charitatieve instellingen, die gebruik maken van zenders aan wie officieel geen golflengte is toegewezen, on langs van haar beslissing op de hoog te gesteld. NIET TUSSENTIJDS Tevens moest zij de beide organi saties tot haar spijt meedelen, dat de fabrikant in verband met af spraken met grossiers en winke liers niet wil overgaan tot tussen tijdse verbreking van het contract. Het K.W.F. sprak in zijn brief de verwachting uit, dat ondanks het standpunt van de fabrikant in voorkomende gevallen wederom radio- en televisiesteun zal worden verleend. De tclevisiestichting heeft op dil schrijven nog niet gereageerd. De NR.U. antwoordde het volgende; Het bestuur van de Nederlandse Ra dio Unie heeft er nota van genomen, dat het contract dat de luciferfabri kant met de zender Veronica heeft, nog dit jaar op 31 december afloopt. De N.R.U. en de omroepverenigingen zullen deswege niet verder aandrin gen op verbreking van dit contract en wederom steun verlenen aan uw' vereniging, echter eerst met ingang van het jaar 1963. Wij willen hier nog aan toevoegen, dat deze steun wederom verleend zal worden, omdat ons bestuur ervan overtuigd is dat uw vereniging zelf liet gebruik van een illegale zender ten behoeve van charitatieve acties afkeurt. TELEGRAM Het KAV.F. heeft besloten een tele gram aan de N.R.U. te sturen, waar in „gezien het klemmend belang der kankerbestrijding een dringend be roep wordt gedaan om de jaarlijkse Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor privfrdoctór.dcn tonncfl PERSOONLIJKE LENINGEN dooreen PERSOONLIJKE LENING worden vefstrsicc ooor op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER- finandenngs maatschappij SOONLIJKE LENING Is de mo MAHUK0 7 deme vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland Vraag een P.L.-folder aan bij: Mahuko' N.V., Postbus 342. Amsterdam AARDAPPELHANDEL PROTESTEERT TEGEN PRIJSMAATREGEL Naar aanleiding van de ontstane situatie op de binnenlandse aard- appelmarkt vond gistermorgen In een der zalen van de Rotterdamsche Ko renbeurs een vergadering plaats waaraan werd deelgenomen door al le groothandelaren op de beurs te Rotterdam. Aan het eind van de vergadering werden telegrammen gezonden aan de minister van landbouw en visserij alsmede aan de minister van econo mische zaken. De tekst van de tele grammen luidt: Excellentie, De groothandelaren in aardappelen, leden van de V.B.N.A., op maandag 21 mei 1962 te Rotterdam in ver gadering bijeen protesteren ten sterk ste tegen de prijzenbeschikking con sumptie-aardappelen 1962, Deze maatregelen tasten zozeer het karakter van de handel aan dat daardoor niet alleen door hen die met de normale distributie van aard appelen belast zijn grote verliezen worden geleden maar ook een regel matige voorziening van dit produkt onmogelijk gemaakt wordt. Verder brengen zij uwe excellentie onder ogen dat de hoge prijzen aan het einde van het seizoen zeer zeker gecompenseerd worden door de lage re prijzen gedurende het vorige sei zoen en het grootste deel van dit seizoen. Oudste zoon van Thant verongelukt De oudste zoon van de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Thin Maung Thant, is gisteren in Rangoon door een val van een bus om het le ven gekomen. De 21-jarige Thant viel van de bus toen deze om een hoek reed. Hij werd ijlings naar een ziekenhuis ge bracht, maar overleed aan zijn hoofd wonden. De zoon van Thant was verleden maand uit New York in Rangoon aangekomen. Hij was van plan ge weest zijn studie aan de universiteit van Rangoon te hervatten. Laddervrije nylons inderdaad laddervrij De president vari de rechtbank in Den Haag, jlw. mr. G. Witsen Elias, heeft gistermorgen bepaald dat twee kousenfabrieken zich niet aan een onrechtmatige daad hebben schuldig gemaakt door liet plaatsen van een advertentie, waarin „laddervrije naadloze nylons" worden aangebo den. Ook het feit, dat in deze advertentie gewaarschuwd wordt tegen het ter verkoop aanbieden van een bedrieg lijke nabootsing van deze laddervrije kousen, acht de president niet on rechtmatig. Wel was hij met eisers, drie andere kousenfabrieken van oordeel, dat an dere fabrikanten door deze^ adver tentie meer moeite zullen hebben hun produkten te slijten, doch dit maakt de advertentie niet onrecht matig. Voorts kan aan gedaagden niet verweten worden, dat zij waar schuwen tegen nabootsing van hun produkten, aangezien gebleken is dat normale kousen als „laddervrij" verkocht worden, aldus overwoog de president. De door gedaagden op de markt gebrachte nylons zijn door het vezelinstituut van T.N.O. onderzocht Gebleken is hierbij dat de nylons in derdaad laddervrij zijn. Meermin uit Oostende voor Amsterdam De burgemeester van Oostende de heer Jan Piers heeft gisterochtend de loco-burgemeester van Amster dam, mr. A. de Roos, namens zyn stad een zeemeermin, een keramiek van Willy Bosscliem, aangeboden. Tijdens een ontvangst op het Am sterdamse stadhuis noemde de bur gemeester van Oostende het geschenk een symbool van een kleine stad voor het grote Amsterdam. Burgemeester Piers staat aan het hoofd van een deputatie die een bezoek brengt aan Amsterdam in verband met een in ternationaal festival dat deze zomer in Oostende wordt gehouden. medewerking vooral niet te onder breken en deze ook voor het jaar 1962 te willen verlenen". Dit verzoek wordt gemotiveerd met het feit, „dat het hoofdbestuur al het mogelijke deed de reclame voor K.W.F.-lucifers via Radio Veronica op de kortste ter mijn te doen beëindigen". Opening hier en daar door kou vertraagd (Van een onzer verslaggevers). Wie behoefte heeft aan zwemmen, kan sinds gisteren in de Amster damse openluchtbaden terecht. In liet Mirandabad haalde het water net dertien graden, vertelde, de badmeester van achter zijn pot kacheltje: „Maar er zijn toch al dertig mensen geweest. Dat zijn de helden. Je hebt van die zonne- bakkers en van die poedelaars, maar dit zyn de eclite...." We hebben het er aan de andere kant van de telefoon koud van gekre gen. De opening van de Amster damse buitenbaden ligt in een ge meenteverordening vast: derde maandag van mei, geen dag eer der en geen dag later, of er nu ijs in het bad ligt, of een hitte golf heerst. De gemeente Den Haag opent ook gewoon op tijd, woensdag het openluchtbad in het Zuiderpark en zaterdag de zeebaden en daar verandert het weer ook niets aan. Wat zon kan het Zuiderparkbad wel opwarmen, maar de zee? brr... De N.V. Lucas Pesie in Amersfoort, die vier baden exploiteert Amersfoort, IJselstein, Amstel veen en Spijkenisse heeft meer realiteitszin. „In de regel gaan we begin mei open. omdat we de er varing hebben, dat begin mei bijna altijd een periode van mooi weer geeft, maar nu hebben we de ope ningen maar uitgesteld, met uit zondering van Spijkenisse dat was een nieuw bad, dat officieel is geopend op 12 mei gaan we nu op 23 mei openen. Ook elders in het land heeft liet kou de weer de opening van de open luchtbaden vertraagd. Soekarno té oprecht geloofd OVERVAL OP KAZERNE IN HOLLANDIA LIEP OP NIETS UIT In Hollandia zitten 69 personen die behoorden tot de subversie ve groep van de Indonesiër Roe land Josef Tepy achter slot en grendel. De groep is kort gele den in haar geheel door de poli tie ingerekend. Het gehele arse naal van de groep, bestaande uit zeven junglekarabïjnen, een twaalftal jachtgeweren en zes handgranaten, is in beslag ge nomen. Uit het onderzoek, dat nog niet ge heel voltooid is, is inmiddels komen vast te staan dat de groep-Tepy het plan had, gewapenderhand tegen het Nederlandse gezag te ageren en uit voering te geven aan Soekarno's be vel: het voorkomen van de stichting van de staat West-Papoea, het mo biliseren van de bevolking en het planten van de rood-witte vlag in het gehele land. DRANKBESTRIJDERS VERENIGEN ZICH De Nederlandse groot-loge van de Internationale Orde van Goede Tem pelieren (I.O.G.T.), de Nederlandse vereniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken en de Snelver- keersonthouders-verenigïng hebben op de algemene vergadering van de I.O.G.T. te Amsterdam besloten een fusie aan te gaan. De nieuwe organisatie, die vermoede lijk 1 januari 1963 in het leven zal worden geroepen en die bijna 20.000 leden zal tellen wordt opgenomen in het internationaal verband van de I.O.G.T., zo deelt de orde mede. Kennedy benoemt minister voor het leger President Kennedy heeft Cyrus R. Vance, een gewezen marineofficier, benoemd tot Amerikaans minister voor het leger, ter opvolging van de af te treden huidige minister Elvis Stahr. De 45-jarige Vance is momen teel raadsman van het ministerie van defensie. Zwaar gewond door kogel uit eigen buks De 18-jarige J. G. van der W. uit Tubbcrgen, die zaterdag niet een ge laden vuurbuks op zijn brommer door Almelo reed, is door een kogel uit zijn eigen wapen getroffen. Toen de buks afging, trof een schot hem in zijn keel. Van de W. werd zwaar gewond naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis ver voerd, waar operatief is ingegrepen. W. had de buks gekocht van een on bekende. Hij had geen vergunning voor het wapen. Proces-verbaal is op gemaakt. Gestraften In feite is het de Boetonnees La- sale Bin Lahara (34) geweest, die de leiding nam en Tepy Sr. bena derde over de oprichting van een ondergrondse organisatie. Tepy had Lasale aangeraden de Seroei- se Papoea Koromat te benaderen, die in Hollandia bekend staat als sterk pro-Indonesisch. Allen wa ren reeds met de politie in aan raking gekomen en hadden straf fen uitgezeten. Om aan wapens te komen werd Tepy Jr. ingeschakeld die bij het kantoor van het kadaster in Hollandia werk te, waar een aantal vuurwapens, meest zes mm-jachtgeweren, vrij ge makkelijk bereikbaar was. Onder lei ding van een zekere Mahmoed Bosta uit Sarmi werd de diefstal inderdaad succesvol gepleegd. De wapens wer den voorlopig in het dorp Kotabaroe Pantai opgeslagen. Een maand later, in april, werden tien junglekaraby- nen, bestemd voor de strijdkrachten, uit een ldst van het m.s. Roepat ge stolen. Drie wapens vielen echter bij het overladen in een prauw in het water. Uit oude Amerikaanse dump- voorraden verkreeg men een zestal handgranaten. De groep, bestaande uit aanhan gers van Tepy, Lasale en Koro mat, had zich intussen gesplitst in „strijdgroepen" met vastom lijnde opdrachten. Zo zouden wa pens uit marine- en politiemaga- zijnen moeten worden gestolen. Achter het dorp Nafri bij Hollan dia werd een bivak ingericht waar Tepy c.s. zich terugtrokken. Ver scheidene commandanten van de twaalf „strijdgroepen" hadden zich inmiddels tot kolonel opge worpen terwijl Tepy zelf de titel van militair gouverneur aannam. Tachtig procent van de groep be stond uit Papoea's die, naar uit het onderzoek is gebleken, veelal mee deden uit zucht naar avontuur en met het vermoeden dat er voor hen goede baantjes zouden zijn wegge legd als Indonesië het bestuur zou overnemen. Radio-bericht Toen het Indonesische radiostation „The voice of free West-Irian" mee deelde dat Indonesische parachutis ten dicht bij Hollandia waren geland hetgeen onvoorwaardelijk door Tepy c.s. werd geloofd en voorts de Indonesische bevolking en sympa thisanten opdracht gaf, zich uit de stad terug te trekken, achtte „gou verneur Tepy" de tijd gekomen om tot actie over te gaan. Op 3 april werd een poging gedaan om de ma rinekazerne te Hollandia aan te val len, maar nadat een groot gedeelte van de oorspronkelijke 25 man onder weg reeds was afgevallen ontbrak bet de overgebleven tien mensen van de groep aan doorzettingsvermogen zodat zij niet verder kwamen dan het doorknippen van de draad van de omrastering van de kazerne. Toen eenmaal op 6 april in Hollan- dia-binnen een combi met een aan tal leden van de groep werd aange houden, kwam de opsporing pas goed op gang. Door hen voortdurend op te jagen én mede door de hulp van de bevolking kwamen Tepy c.s. in een dwangpositie. Zij kregen bovendien groot gebrek aan voedsel. Het volle dig oprollen van de ondergrondse bp- weging was daarna spoedig een feit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3