Juli en augustus vaak slechte zomermaanden D-24 „ALLIANCE" maakt een goede kans op N.A.V.O.-order Koningin en prins bezoeken Oostenrijk ONTWERP FOKKER-REPUBLIC MET GOEDE EIGENSCHAPPEN Castella Schoonheidszeep OPERA WINT TERREIN IN DE VERENIGDE STATEN MAANDAG 21 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MACHINE MET VERSTELBARE VLEUGEL Gespannen wachten de Fokkerfabrieken in Nederland en de Kepublic Aviation Corpora tion op Long Island in de Verenigde Staten op de uitspraak, die de N.A.V.O.-experts in Parijs wellicht al binnen enkele weken zullen doen over het Fokker-Republicontwerp voor een nieuwe gevechtsmachine voor de N.A. V.O. de „Alliance" D-24, het ontwerp, waarin Fokker zijn gedachten heeft uitgewerkt over de ideale V.T.OX.-machine (V.T.O.L. bete kent vertical take-off and landing, dat wil dus zeggen verticale start en landing en dit moet men praktisch letterlijk opvatten) De details van het D-24 project zijn uiter aard geheim, van de principes is thans vol doende bekend om zich in hoofdlijnen van de ze machine een voorstelling te kunnen maken. Twee punten springen hierbij naar voren: ten eerste het gebruik van slechts één motor gedacht wordt aan de Bristol-Siddeley BS 100-straalmotor die ontwikkeld is uit de BS 53 en ten tweede uitschuifbare vleugels, waardoor bij lagere snelheden en dichter bij de grond de machine goede vliegeigenschap- pen behoudt en met een lager brandstofge- bruik kan toekomen. Naar verluidt zou liet Fokker-Republicontwerp in Parijs een bijzonder goede kans maken, omdat in deze jager niet alleen het V.T.O.L.-probleem is verwerkt, maar ook dat van laag vliegen, langzaam vliegen en zo nodig economisch vliegen, terwijl daarnaast alle eigenschappen van de super snelle jager zijn behouden. Economisch vliegen is voor luchtmachten niet zozeer een financieel probleem doch wel een praktisch, wanneer het gaat om grote afstanden te overbruggen. De economie wordt bovendien gediend door het feit, dat slechts één motor is toegepast, die zowel gebruikt wordt voor de verticale of zeer korte start als voor het horizontale vliegen. Andere V.T.O.L.- ontwerpen maken gebruik van afzonderlijke motoren voor start en landing enerzijds en de normale voortstuwing anderzijds. uitschuifbare vleugel krijgt de D-24 „Alliance" dus tevens eigenschappen die de normale jager niet heeft en ook deze maken de machine tot een aantrekkelijke propositie. Eén motor doet al het werk Sinds enkele jaren is er een nauwe technische samenwerking tussen Re public en Fokker. Republic heeft be langen in Fokker en Fokker steunt op de ervaringen, die Republic heeft opgedaan met onder andere de F-105 „Thunderchief". Beide fabrieken heb ben onderzoekingen verricht voor het D-24 ontwerp en onafhankelijk van elkaar genomen laboratoriumproeven speciaal ten aanzien van de uit schuifbare vleugelconstructie heb ben nagenoeg geLyke, zeer gunstige, resultaten opgeleverd. Het Fokker- Republicontwerp heeft concurrentie b(j de N.A .V.O. De Britse Hawker- fabrieken dingen mee met de ont werpen I'.l 127 en P-1154, die echter eveneens gebruik maken van de Bristol-Sidelymotor en de Fransen hebben een steil stijgende „Mirage" ontworpen. Veel voordelen Het gebruik van één motor biedt zeer vele voordelen. Bij de B.S.-100 motor wordt gebruik gemaakt van verstelbare straalpijpen: tijdens start en landing zijn deze verticaal naar beneden gedraaid. In de horizontale vlucht wijzen zy naar achteren. De mondingen lijken wat op een jaloe- zietje voor een raamventilator. Door geleidelijke draaiing kan van verti cale naar horizontale vlucht worden overgegaan. Het voordeel is o.a. dat de motor vast is ingebouwd en niet, zoals in andere ontwerpen, draai baar. Verder, dat er geen abrupte overgangen zijn tusen stijging, res pectievelijk daling op de daarvoor bestemde motoren en de horizontale vlucht op de „hoofdmotor". De D-24 wordt een jager met vaste deltavleugel en uitschuifbare extra draagvlakken. Laagvliegende super sonische machines ondervinden zeer veel hinder van luchtturbulenties, die niet alleen op de machine een on gunstig effect hebben, maar ook voor de piloot uitermate vermoeiend zjjn. Beide hebben weer een ongun stig efect op het vliegtuig als wapen, nog ervan afgezien, dat de „klappen" die de machine krijgt ook 'n snellere^ vermoeidheid van de materialen ver oorzaken. Door de toepassing van de Eenheid Van het begin af aan werd de D- 24 „Alliance" ontwikkeld als een volkomen eenheid van wapendra ger, motor, navigatie-electronica en bewapening. De machine moet in staat zijn van kleine, verstrooid liggende bas.es te opereren en bij elke weersomstandigheid zowel ONVERWACHTE GETUIGE IN ZAAK-BRÜHNE In liet proces tegen Vera Briihne, dat sedert enige weken In Miinchen wordt gevoerd, heeft zich vrydag een ver rassing voorgedaan. Vera Briihne wordt ervan verdacht op Witte Don derdag 1960 haar voormalige vriend dr. Praun en diens toenmalige huis houdster-vriendin Frau Kloo in zyn villa te hebben vermoord. Tijdens de zitting van vrijdag kwam er echter een telefonische mededeling uit Frankfort binnen volgens welke zich een getuige had gemeld, die op de bewuste dag des avonds tegen acht uur in Starnberg met Vera Briihne en ene „dr. Schmitz" te za- men zou zijn gekomen en met hen beiden in hun auto naar Frankfort zou zijn gereden. Deze getuige, zich noemende „Baer", verklaarde van Vera Briihne een schuldbekentenis voor geleverde benzine gekregen te hebben. Eerst had, zo vertelde hij telefonisch, de „dr. „Schmitz" dit briefje willen ondertekenen maar Ve ra zei toen dat dr. Schmitz niet haar echtgenoot was en schreef het briefje zelf. Deze mededeling verwekte levendige deining in de rechtszaal. „Dat is toch te gek", riep de president van de rechtbank dr. Seibert. De rechtbank besloot dat de nieuwe getuige zo spoedig mogelijk moest worden ge hoord. Toen de verdediger, dr. Moser de verdachte het afschrift van het telefoongesprek met Baer voorlegde, zei Vera Brühne hiervan niets at te weten. van geringe als van grote hoogte bodemdoelen te kunnen aanvallen. Maar bovendien kan deze jager ook doelen in de lucht aanvallen en als foto-, radar- of infrarood- verkenner worden ingezet. De D-24 „Alliance" zal de opvolger moeten worden van de „Starfighter" waarvan de serielevering nog moet beginnen... Zou in de komende we ken deze machine gekozen worden, dan zullen met de verdere ontwikke ling en de bouw van een prototype nog enkele jaren gemoeid zijn. De keuze van dit ontwerp zou voor Fok ker een zeer grote onderscheiding betekenen. Fokker zou dan bovendien de „lei der" worden by de verdere ontwikke ling en de seriebouw, die, zoals thans gebruikelijk, in Enropees verband zou plaatsvinden. Het zou een sa menwerking worden tussen Fokker, Focke-Wnlff in Duitsland, Breguet (Frankryk), Hawker-Siddeley (Groot-Brittannië) en een Belgische fabriek. 't Nat hoeft radio en televisie niet te vrezen" By de opening van de vrijdag in Mar- canti te Amsterdam gehouden ver gadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft de voorzitter, mr. H. Craandijk, onder meer ge zegd, dat de maatschappij radio noch televisie hoeft te vrezen. Voorwaarde is echter, aldus spreker, dat wij onze mensen actief moeten betrekken in wat wij hun bieden. „Slagen wij er in onze mensen te doen treden uit de passiviteit en deel te nemen aan en een aandeel te hebben in de afwerking van een programma, dan kunnen de winteravonden van onze departementen nog steeds een vervulling brengen voor wat elders niet wordt geboden. Temidden van de impulsen van deze tijd heeft de maatschappij haar beweeglijkheid hervonden eh zoekt zij naar de nieu we gestalte, naar de nieuwe vormen, die onze snel veranderde samenle ving moeten aanspreken". Gezochte chauffeur meldde zich De door de politie gezochte automo bilist, die woensdagavond op de Noordzijde te Amsterdam de 16-ja- rige scholier Harm Wessemius aan reed en daarna spoorloos verdween, heeft zich bij de officier van justitie aan de Prinsengracht in Amsterdam gemeld. Het is de 33-jarige G. R. uit Am sterdam. Zoals bekend is de jongen, die een schedelbasisfractuur opliep, kort na het ongeluk aan zijn ver wondingen bezweken. De chauffeur van de personenauto, die de jongen had aangereden, was na het ongeluk doorgereden. De auto werd later op de avond in een schuur op de Braille- hof gevonden. De identiteit van de bestuurder was toen al bij de politie bekend. Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 IS HET DIEPTEPUNT VOORBIJ „FANTASTISCHE BELANGSTELLING" Ook activiteit op de scholen Etui vorm van muzikale ac tiviteit, die de laatste tijd in de Verenigde Staten sterk aan populariteit wint, is de opera. Hoewel het muziekle ven als geheel een periode van ongekende bloei kent, zijn zelfs de mensen van het vak verrast over de mate, waarin de opera de toon blijft aangeven. Een bekende impresario verklaarde al thans na afloop van de jong ste tournee van zijn gezel schap: „Er bestaat een fan tastische belangstelling voor de opera". Vermoedelijk het beste beeld van wat er op operagebied in de Ver enigde Staten omgaat verschaft het tijdschrift „Opera News" in zijn statistisch en analystiseh jaar overzicht. Het brengt deze gege vens nu al 20 jaar en de redactie meende er ditmaal goed aan te doen de gegevens van de laatste 20 jaar samen te vatten. Het is een zeer belangwekkend overzicht geworden. Onmiddellijk dringt zich aan de lezer op welk een enorme groei zich in deze ja ren heeft voltrokken: van 77 gezel schappen in 1941-'42 tot 783 in 1960-'61, waarvan niet minder dan 250 beroepsgezelschappen. Van de ongeveer 900 opvoeringen per jaar is men gekomen tot 3.698, het aan tal verschillende werken nam toe van 85 tot 259, waarvan ongeveer de helft moderne. Verrassend was vooral de toe genomen activiteit op de colleges. Twintig jaar gele den hadden er nog slechts 12 een opera workshop, thans 211. De middelbare scholen blijven daar bij niet ver ten achter, want in het seizoen 1960-'61 hadden er 183 een goed werkende opera workshop. Dit is des te meer op vallend omdat de actieve belang stelling van tieners voor de opera nog nauwelijks tien jaar oud is. Zelfs al in die eerste jaren maten de College workshops hun krach ten niet aleen op kleine eenak ters, maar zelfs op zware werken, zoals Wagners „Parsival". Thans hebben de College gezelschappen zich een vaak eerste plaats ver overd door prachtige uitvoeringen van klassieke en moderne opera's. Zelfs werd menige wereldpremiè re door College-studenten uitge voerd. Allengs begon de opera even wel naar nieuwe mogelijk heden voor expressie uit te zien. In 1950 begon de televisie nieuwe vrienden van de opera te winnen door speciale voor de beeldbuis gemaakte bewerkingen van bekende en nieuwe opera's. Een jaar later, op kerstavond '51, beleefde de eerste speciaal voor de televisie gecomponeerde opera haar wereldpremière. Overbodig te zeggen, dat dit Menotti's „Amahl and the Night Visitors" was een „Kerstopera", die elk jaar op nieuw in de Verenigde Staten over vrijwel alle zenders wordt uitgezonden. Andere ondernemingen dienden zich aan: de American Opera So ciety van New York, die in de tien jaar van zijn bestaan heeft getoond hoezeer ook van een ope ra in concertvorm kan worden ge noten; en de Goldovsky Grand Opera Theatre van Boston, die reeds zeven jaar lang tournees maakt over een uitgestrekt ge bied en daarmee tienduizenden nieuwe vrienden voor de opera gewonnen heeft. Ongeveer zes jaar geleden werd in het overzicht van Opera News een nieuwe categorie van actieve medewerkers opgenomen, name lijk de kerken. Naar verluidt heb ben in 1958-'59 reeds 56 kerken opera uitvoeringen verzorgd in hoofdzaak „Amahl" en sinds dien is dit aantal nog toegeno men. Laatste 10 jaar bleven ze beneden peil (Van onze weerkundige medewerker) Ieder jaar vragen wij ons aan de vooravond van de zomer weer af of wij bruin verbrand of.-... doorweekt uit onze vakanties weer thuis zullen komen. Niet alleen die een, twee of drie weken vakantie maar ook de overige dagen, waar nog wel eens een snipperdag bij is en niet te ver geten de voor velen lange weekein den, hebben wij graag zomerweer zoals in 1959. Stelden wij in een vorig artikel al vast dat de zomers in de laatste tien jaar belangrijk ongunstiger zijn ge weest dan in de periode van 1932 tot 1941, opvallend is ook dat vooral juli en augustus de laatste jaren zo heb ben teleurgesteld. Nu zijn het juist de maanden juli en augustus die tot de top vakantie maanden kunnen worden gerekend, Vermiste inwoner van Vlaardingen nam vakantie De 35-jarige heer John Davidson, een inwoners van Vlaardingen ge boren in Schotland, die sinds 11 mei zijn woonplaats had verlaten en van wie sedertdien niets meer was verno men, heeft de politie te Vlaardingen vanuit Frankrijk opgebeld om mee te delen dat liy in goede welstand ver keert. De politie had zijn opsporing ver zocht in een extra politiebericht. De politie deelde daarin mee dat de man aan geheugenstoornis leidt en in overspannen toestand verkeert. Rijksluchtvaartschool blijft gehandhaafd De minister van verkeer en water staat heeft er prys op gesteld aan de Eerste Hamer mede te delen dat de rijksluchtvaartschool gehandhaafd blyft zolang er voor de toekomst een redelijke vraag naar verkeersvliegers wordt voorzien. Het huidige sui-plus aan verkeersvlie gers by de K.L.M. vermindert voor de komende jaren de behoefte aan door de rijksluchtvaartschool af te leveren leerlingen. Dientengevolge wordt de rijksluchtvaartdienst op kleinere leest geschoeid. Dit maakt een aanzienlijke inkrimping van per soneel mogelijk, terwijl de voorgeno men aanschaffing van nieuw materi aal voorlopig achterwege kan blij ven. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs over de begroting voor 1962 van zijn departement. vooral nu men over het plan vakan tiespreiding weer eens is gestruikeld en het grootste deel van Nederland medio juli elkaar onder elke bui die er valt staat te verdringen. Klimatologisch is er geen enkele re den om ons aan juli en augustus als vakantiemaand vast te bijten. Uit betrouwbare weercijfers kan worden opgemaakt dat in de laatste 10 jaar juni en september een betere beurt met zonnige zomerdagen heb ben gemaakt dan juli en augustus. Drie belangrijke weerelementen zijn wel zonneschijn, temperatuur en neerslag, zeker voor de vakantiegan ger. Wij hebben de laatste tien zomers aan een nadere beschouwing onder worpen en daarbij kwam heel dui delijk tot uiting dat de voorzomers de laatste jaren veel beter zijn ge weest dan juli en augustus. JUNI gaf in De Bilt van 1952 tot 1961 gemiddeld 213 uren zon te gen normaal 223 uren. Een tekort van tien uren, gemiddeld per jaar. Voor JULI bedroeg dit cijfer 184 tegen normaal 199 uren hetgeen een tekort van 15 uren is en voor AUGUSTUS 168 tegen normaal 186 uren een tekort van 18 uren zon. Gemiddeld hebben de laatste tien zomers in De Bilt 43 uren te weinig zon opgeleverd waarbij juni nog de gunstigste en augus tus de meest ongunstige uitslag geeft. De gemiddelde maximum-tempera tuur geeft een zelfde beeld over bo vengenoemde periode te zien. JUNI gemiddeld 0-9 C. te koud; JU LI gemiddeld 1.5 graden en AUGUS TUS 1.0 graden te koud. De laatste tien zomers bleven gemiddeld 1.1 graad te koud. Wat de temperatuur betreft geeft juli het meest ongun stige beeld te zien. De regenval wijst in dezelfde rich ting. JUNI komt precies op het nor maal cijfer van 63 mm, JULI 85 mm, hetgeen 10 mm te nat is; AUGUS TUS op 101 mm, hetgeen 17 mm te nat is. De tien laatste zomers geven een overschot van 27 mm te zien, over elk jaar. Geen wonder dat wij ons beginnen af te vragen of de zomer zijn diepte punt nu eens voorbij zal zijn. In J959 leek het er op maar de zomers van 1960 en 1961 waren na een goed begin weer veel te nat, te koud en gaven te weinig zon. Het herstel kwam verleden jaar Iaat, voor velen te laat, namelijk in sep tember dat de warmste maand van het hele jaar werd. Wij willen niet bij voorbaat optimis tisch evenmin pessimistisch zijn. Veel slechter dan in 1960 en 1961 kan het niet worden en wie weet of prof- Baur, die goede hoop op een mooie zomer heeft, krijgt gelijk. Vooral juli en augustus dienen eens weer echt zomers uit de bus te ko men. Hetzij hen gezegd. ONINGIN JULIANA en PRINS BERNHARD bren- gen Aan vandaag t/m donderdag aanstaande, een staatsbezoek aan de bondspresident van Oostenrijk. Hier mee beantwoorden zij het staatsbezoek dat dr. Adolf Scharf vorig jaar mei aan koningin Juliana bracht. De fo to's tonen twee plaatsen, die liet koninklijk paar tijdens zijn verblijf in Oostenrijk zal bezoeken. Morgen staat, be halve een galavoorstelling in de Staatsopera, een bezichti ging van de Rembiundtetsen en het Albertina-museum een ontvangst ten stadhuize en een ontvangst van de Neder landse kolonie, ook een bezoek aan de beroemde Spanische Reitschule op liet programma (onder). Op de derde dag van zijn bezoek, woensdag bezichtigt het Nederlandse ko ningspaar de stuwdam te Persenberg in de Donau, na een boottocht over de Donau stroomafwaarts wordt in Dürn- stein hel noenmaal gebruik (rechts).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7