BILT kmm Almanak Eerste steen gelegd voor ontmoetingskerk CAMERA AGUE. Zeeland had in 1961 goed toeristenjaar OOK BIJ SLECHT WEER VOOR TOERISTEN VERPOZING NODIG VEERTIG JAAR ONDERWIJZER VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 MEI 1962 (Slot van pag1 se kust als men het toerisme wil be houden. Gelukkig acht men het, dat rijkswaterstaat thans een studie maakt van de situatie van de Stran den eri duinen. Zeer verheugend wordt in het jaar verslag de belangstelling voor de wa tersport in Zeeland genoemd. Maar als deze belangstelling er is, dan moeten er ook zeilhavens en ver- huurinrichtingen zijn. Bij de. verwe zenlijking hiervan zou de Prov. V.V. V. graag meer spoed betracht zien, want deze tijd vraagt haast, zegt het verslag. „Haast om te profiteren van de kansen, die voor het oprapen lig gen". Ook het bouwen van schepen door de overheid voor de Zeeuwse veren, dient volgens de Prov. V.V.V. gelijke tred te houden met het toenemende verkeer. In de afgelopen jaren kon men het verkeer in Vlissingen de baas. Nu echter één van de schepen naar het veer Kruiningen-Perkpol- der moet, aldus het verslag, moet met de mogelijkheid rekening gehou den worden dat zich binnen afzien bare tijd weer vertragingen zullen voordoen. Gezien de grote toename van auto's en de grote vraag naar parkeerruimte langs de kust ziet de Prov. V.V.V. het er nog van komen, dat er net als in verschillende grote steden parkeerverboden zullen ko men met parkeerhavens in het bin nenland. Vertrouwen Ondanks deze problemen heeft de I'rov. V.V.V. gezien de grote be- Bromfiets oorzaak van stranding bij Bath 2 In plaats van gemak hebben 2 zaterdagmorgen twee Belgi- sche sportvissers op de Wes- terschelde veel last van een S bromfiets gehad, toen de bui- 5 tenboordmotor van hun roei- bootje uitviel. Aan roeien viel S niet te denken. Dit maakte de 2 bromfiets, die zij aan booïd hadden, onmogelijk en over- geleverd aan de wind en de S golven dreven de beide Belgen, 5 die van plan waren naar de Kruispolder te gaan om te vis- sen, naar de slikken van Bath, S waar zij strandden. Hiermee 5 was het leed voor de onfor- tuinlijke Belgen nog niet gele- den: toen zij het buitenboord- S motortje aan de wal hadden ■l gerepareerd, bleek dat de vloed weer bezit had genomen g van het vaartuigje, dat door S hoog opslaande golven volliep. Met moeite wisten beide Bel- gen nog de bromfiets van al- 2 gehele ondergang te redden. 2 Aan het binnenbrengen van de roeiboot viel toen niet meer te 2 denken. Pas zaterdagavond H 2 wisten de beide door pech ach- 2 tervolgde vissers met drie in- 2 woners uit Bath het vaartuigje 2 2 ten koste van een nat pak te n 2 bergen. Een beetje moedeloos 2 na al deze avonturen hebben 2 de Belgen bun visplannen 2 2 maar opgegeven. Met een auto p 2 zijn zij naar huis gegaan. ümniiiaimniiuiHns hoefte die er bestaat om vakantie te houden vertrouwen in do toe komst, aldus de heer Oskamp in zijn jaarverslag. Financieel gaat het de vereniging ook goed. Een aanmerkelijke verbe tering vormde hier de contributie verhoging, waardoor de financiële positie verstevigd werd. Jammer noemde de penningmeester N. Pries ter het echter, dat de gemeentebe sturen, die meestal de plaatselijke V. V.V.'s steunen, zich zo weinig aan de Prov. V.V.V. gelegen laten liggen, terwijl van deze organisatie wel vaak gebruik gemaakt wordt. Kustafslag op Walcheren geeft reden tot zorgen In V.V.V.-kringen maakt men zich ernstig zorgen over de afslag van duinen en strand, die zich met name op Walche ren voordoet. Dit bleek tijdens de zaterdag in Wolphaartsdijk gehouden vergadering van de Provincialo Zeeuwse V.V.V., waar directeur G. W. Oskamp de kustafslag ter sprake bracht. Een vertegenwoordiger van de V.V.V. Zoutelande haakte hierop onmiddellijk in en verklaarde, dat de toestand zelfs zo ernstig is, dat de vijf Walcherse kustgemeenten no dig eens bij elkaar moeten ko men om zich over deze kust afslag te beraden. Samen zou men dan eens met rijkswater staat over deze zaak moeten praten. „Want er moet iets ge beuren", zo werd gesteld. /WWWW\AAA/VWW\AnAAAJlA/\AWWVWW0VW Pasta Spray 33) Zend een briefkaart aar» K2r, Singel M Amsterdam te,r" en U 'ontvangt om gaand de Vlekken- Vraagbaak K2r. (Plak 0.25 extra aan d« adreikant vooradm. kosten) VOORZITTER MR. J. MOOLENBURGH: Harde wind maakte vaartocht onmogelijk Het weer heeft zaterdag ten de le roet in het eten van de voor jaarsvergadering van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer gegooid. Op het programma stond, naast de afhandeling van de huishoudelijke zaken, een le zing door mr. G. F. W. Hartung, chef van het kabinet van de commissaris der koningin in Friesland en secretaris van de Marrecrite (Merengemeenschap in Friesland), een bezoek aan de jachthaven van Wolphaarts dijk en een zeiltocht op het Veerse Meer. De harde wind, maakte het echter onmogelijk dat deze zeiltocht door kon gaan en ook het bezoek aan de jacht haven verloor veel van zijn charme door het slechte weer. Desondanks zag V.V.V.-voorzitter mr. J. Moolenburgh hierin ook een pluspunt. In zijn openingswoord in het Dorpshuis te Wolfaartsdijk zei een optimistische mr. Moolenburgh namelijk, dat men hierdoor nog eens geconfronteerd woidt met de nood zaak, dat er ook verpozing moet zijn voor de toeristen bij slecht weer. Hierbij dacht de voorzitter van de Zeeuwse V.V.V. niet direct aan bio scopen en theaters, rnaar aan de bouw of Inrichting van gezellige lunchrooms en voor wat Wolfaarts dijk betreft de inrichting van het Dorpshuis bijvoorbeeld tot leeszaal en ontspanningsruimte voor de toe risten. „Als V.V.V. dient men tijdig onder de ogen te zien, dat hiervoor voorzieningen worden getroffen", al dus mr. Moolenburgh Bij de afhandeling van de huishou delijke zaken werden de aftredende bestuursleden F. B. den Boer (V.V.V. Middelburg). J. C. Vink (Axel), A. de Kam (Vrouwenpolder), K. La- van m tot tS.ijfe VEItDRONKEN LAND Het verdronken land van Saeftïnge staat op zaterdag 2 juni in het mid delpunt van de belangstelling. Op die «latum zuilen namelijk de gemeente besturen van Clinge, Graamv en Lan- gendam, Hulst en St.-Janslcen geza menlijk een excursie maken naar dit gebied. De bedoeling van deze excursie is op de eerste plaats dit land van nabij te leren kenner, en daarnaast „naar bui ten" van de belangstelling als ge meentebestuur te getuigen. Het pro gramma van die dag voorziet om 15 uur in een samenkomst in het vereni- 1 „ZE".... „Ze" hebben het: meestal gedaan. Niemand weet ooit precies te vertel len wie „se" dan wel zijn, maar daar gaat het vleestal ook niet om. Iemand moet het toch gedaan heb benNou, ..ze" dan maar. Bij dat kereltje, dat verloren rondliep te midden van de menigte, die zon dag het Vlissingse voetbalveld be volkte, hadden „ze" het oolc gedaan. Met een behuild gezicht wendde hij zich tenminste tot een politieman, ■met de treurige mededeling: .Rliet- sic, ze gooien me". De vertegenwoordiger van het gezag keek vaderlijk op liet ventje neer en sprak pedagogisch: „Terug gooien, jóh". 'Hel joch keek hem ontredderd aan, „Jij hebt makkelijk praten", zag je item denken. Hij nam er dan ook t/een genoegen mee en in een poging om de plietsie de ernst van de zaak te doen inzien, voegde hij er aan toe: „Ze schoppen me ook". Het hielp niet. Oom agent kenae blijkbaar maar één stelregel en dut nas die van oog om oog, tand om tand, want wederom sprak hij: „Nou, terug schoppen dan maaren daar mee was voor hem de zaak af. Het joch verdween schoorvoetend. Hij zag er niet naar uit. dat hij eens ferm terug zou gaan schoppen. Geen wonder eigenlijk, want om ..:c.' terug tr schoppen moet je wel van goeie huize komen... gingsgebouw Leo XIII te Nieuw Na men, waar de burgemeester van Clin ge het gezelschap zal verwelkomen. Hierop volgt een iezing van de heer P. J. Brand, wethouder van Hulst, over de geschiedenis van Saaftinge, waarna het gezelschap naar het ver dronken land van Saaftinge zal ver trekken. Na dit bezoek is men nog gezellig samen in Nieuw-Namen. BEJAAKDENBOND 1 JAAR Het 1-jarig bestaan van de afdeling Kloetinge van de Nederlandse Bond van Bejaarden is niet zonder meer voorbijgegaan. Op een dezer dagen door het bestuur belegde verenigings avond trad de toneelvereniging „De Goese amateurs" op, die het stuk .Verbroken banden" ten tonele voer de. Dit stuk viel bij de bejaarden zeer in de smaak. De voorzitter van de afdeling, de heer S. Goeree, consta teerde met genoegen dat zeer veel van de 109 Kloetingse leden aanwe zig waren. Burgemeester mr. H. N. Schimmelpenninck van der Oye, die met zijn echtgenote eveneens aanwe zig was, sprak een woord van waar dering tot het bestuur van de afde ling en het toneelgezelschap. „De Goese Amateurs" hadden een bloeme tje meegebracht, dat aan de afdeling ter gelegenheid van het eerste jaar feest werd aangeboden. GOLDEN RUBRIEK Onze rubriek van zilveren, gouden en diamanten huwelijksfeesten is onuit puttelijk. Zaterdag jongstleden vierde het echtpaar W. van Dullemen en J. P. Dullemen-Feleus te Goes zijn 55- jarig huwelijksfeest, een gebeurtenis, die uiteraard de nodige belangstel ling kreeg. Vijftig jaar getrouwd zijn dinsdag 29 mei a.s. de heer en me vrouw H. J. Schutte sr.de Laat te Bergen op Zoom. De lieer Schutte een bekende musicus in Bergen op Zoom is jarenlang directeur van verschillende zang- en kerkkoren in Zeeland en Brabant geweest. Meer dan 30 jaar was hij organist van de Nederlands Hervormde Gemeente te Bergen op Zoom, een functie, die hij kortgeleden overdroeg aan de heer D. Manneke te Yerseke. Het .gouden huwelijksfeest van dit echtpaar zal worden gevierd op Hemelvaartsdag en wel met een receptie in hotel „De Gouden Leeuw" te Bergen op Zoom. bruyère Zoutelande-Biggekerke) 'T. Bom (Oostkapelle), jhr. R. J. H. Q. Röell Burgh-Haamstede) en J. A. Pattist (Retranchement) herko zen. Voor Domburg werd benoemd mr. J. W. E. Crommelin, voor Grijps- kerke D. Coppoolse, terwijl de V.V. V. „Eiland Tbolen" nog een lid in het algemeen bestuur zal aanwijzen, zo werd besloten. Kritiek Mr. J. Moolenburgh werd voorts herkozen als lid \an het dagelijks bestuur van de A.N.V.V., hoewel van de zijde van de V.V.V. „Noord-Beveland" het bezwaar naar voren werd gebracht, dat en kele leden van liet dagelijks be stuur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. misschien te oud zijn om op de juiste wijze leiding te geven. Een verontwaardigde vergadering wees dit echter met een luid ap plaus van de hand. Besloten werd, dat de volgende jaar vergadering in Thoien gehouden zal worden, waarna de afhandeling van de huishoudelijke zaken werd beslo ten met een instructief tekenfilmpje „Nederland Deltaland". Tijdens een hierna volgende ont vangst door b. en w. van Wolfaarts dijk, wees burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny op de ontwikkeling van de recreatie op en rond het Veerse Meer. De burgemeester zei, dat het lijkt alsof bij de ontwikkeling hiervan niets te dol is. maar dit be streed hij. ..Sonns geeft het ons ook grote zorgen door de vèranderingen, die deze ontwikkeling voor de ge meenschap met zich brengt". Als pluspunt noemde burgemeester Ter Haar Romeny, dat door de recreatie een zekere compensatie wordt ver kregen door de afsloting van veel werkkrachten uit de landbouw. Hier door is het hopelijk mogelijk dat Wolfaartsdijk als gemeenschap op peil blijft en liet dorp zijn zelfstan digheid kan behouden in de trits van gemeenten rond het Veerse Meer. Over de mogelijkheden die de water sport voorts kunnen bieden, sprak vervolgens mr. G. F. W. Hartung uit Friesland tijdens de lunch in een causerie over „Watersport en toe risme". Hierbij ging de heer Hartung uitvoerig in op de watersport, zoals men die in Friesland kent en de wijze waarop men sommige problemen, die zich ook in Zeeland kunnen voor doen, had opgelost. haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen i S.G.P.-overheidspersonen vergaderden in Goes Tijdens een zaterdagmiddag in de Opril te Goes gehouden vergadering van de Vereniging van S.G.P.-over heidspersonen in Zeeland, heeft ir. W. van Rossem uit Zeist een causerie gehouden over de stand van zaken met betrekking tot het eigendom en bezit in de agrarische sector. Spre ker toetste dit aan de Heilige Schrift. In zijn betoog ging hjj de situatie van eigendom en bezit in de landbouw na gedurende verschillende tijdper ken. Spreker trok do conclusie dat de verhouding van het eigendom en bezit aan de dag van vandaag aan vaardbaar is te noemen. Tijdens de discussie kwamen nog twee interessante punten naar voren. Gevraagd werd onder meer in hoe verre de overheid recht heeft gron den te onteigenen ten algemene nutte. Naar de mening van de spre ker is hier niets tegen in te bren gen. ,,Het algemeen belang", zo zei hij, „moet prevaleren boven het per soonlijk belang". Ten aanzien van de wet vervreemding landbouwgron den concludeerde spi eker, dat deze beter kan verdwijnen. De heer Van Rossem was overigens bang dat er een soort compromis gesloten zal worden, dat verlenging van de wet voor een periode van enkele jaren tot gevolg zal hebben. Vissersboten raakten in haven van Bath op drift Tijdens het hoogwater van zaterdag middag hebben inwoners van Batli enkele spannende uren beleefd, toen twee vissersboten aan de pier van Bath lossloegen. Hoewel alles in het werk werd gesteld oni te voorkomen, dat de schepen op de dijk of dwars voor de sluis zouden komen, slaagde men hier slechts gedeeltelijk in." Ondanks het feit dat het ruwe weer het uitzetten van een boot onmoge lijk maakte, wist men toch op een van de schepen over te springen, toen het vlak onder de wal kwam. Met staaldraad en touw werd het vervolgens stevig verankerd. Men bad echter niet Kunnen voorkomen, dat de schokker met het achterschip op de dijkglooiing kwam, waardoor de glooiing enige schade opliep. Van de vissersboot moest de schroef het ontgelden. De andere schokker kwam bij laag water in de afwateringsgeul te lig gen. Dit schip liep geen schade op- De inmiddels gewaarschuwde schip pers uit Moerdijk wisten zondag nacht hun schepen weer goed te leggen. Een motorvlet, die door een van de schepen nog was meege sleurd in het avontuur, werd door personeel van de polder na veel moeite binnengebracht- AA\\\W^VVWV\\WVVVW Voor Zeeuws nieuws zie ook de 'y pagina's 5 en 8. VEETIG JAAR ONDERWIJZER. Dit feit herdacht «Ie 59-jarige heer C. Dronkers uit Vlissingen op 15 mei jongstleden. Ter gelegenheid hiervan werd zaterdag in gebouw ,,'t Anker" een receptie gehouden, «lie werd bezocht «loer veie fami lieleden, vrienden, collega's en, re laties van de jubilaris. Een groot uuntal bloemstukken en vele ca deaus getuigden van de genegen heid, die men de heer Dronkers toedraagt. De heer Dronkers werd in hot Zeeuwse Schore -geboren. Hij was eerst verbonden aan de christe lijke lagere school te Yerseke en ging daarna voor drie iaar naar Viaardingen. Teruggekeerd in Zeeland werd hij onderwijzer aan de christelijke lagere school te Wemeldinge en na de oorlog bij de Vlissingse Oranjcschool. Twee jaar geleden werd hij be noemd tot leraar aan de christelij ke huishoudschool te Middelburg. Daar geeft hij les in de vakken Engels en algemene vorming. Ook heeft hij vele functies in het openbare leven: hij is onder meer hoofd van de Westhill zondags school te Vlissingen en ouderling van dc hervormde kerk. Op de foto: de lieer Dronkers (links) en zijn echtgenote moch ten tijdens «Ie receptie vele ge lukwensen in ontvangst nemen. (Foto l'.Z.C.) IN MIDDELBURGSE STADSWIJK Publiek metselde ruim 500 gulden bij elkaar BELANGSTELLEND GADE- GESLAGEN door een groot aantal inwoners van 't Zand heelt de heer L. Everaars, pre sident-kerkvoogd, zaterdagmid dag de eerste steen gelegd voor de „ontmoetingskerk", de her vormde kerk, die in deze Mid delburgse stadswijk wordt ge bouwd. Het was een bijzonder feestelijke eerste steenlegging, die werd opgeluisterd door de aanwezigheid van vele kinderen uit 't Zand, die voorzien van felgekleurde ballonnen ach ter het tamboer- en pïjperkorps „Juliana" naar het bouwterrein aan de Oosterscheldestraat wa ren gemarcheerd. De troffel, waarmee de heer Everaars de steen metselde, zal worden ver chroomd en gegraveerd en hem daarna worden aangeboden. Zaterdagmiddag legde de heer L. Everaars, président-kerkvoogd, de eerste steen voor de „ontmoet'ings- Icerk" in de Middelburgse stadswijk Zand. (Foto P.Z.C.) Dokter Griep gehuldigd door Bevelandse artsen Do afdeling Zuid- en Noord-Beve land van de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst heeft tijdens een vrijdagavond in hotel „Centraal" te Goes gehouden slotbijeenkomst hulde gebracht aan dokter C. Griep, die deze week veertig jaar arts is. Nadat dr. J. J. Okker uit Middelburg een lezing had gehouden over „Egyp te", verenigde het gezelschap zich aan een souper. De voorzitter van de afdeling, dr. P. K. de Haas uit Goes wees in een korte toespraak op de vele verdiensten van dokter Griep. Hij was van oordeel, dat de jubile rende arts indertijd een vooruitziende blik heeft gehad, toen hn de stoot gaf tot de oprichting van het zieken fonds „Zuid- en Noord-Beveland" en de Vereniging voor Ziekenhuisverple- ging. De problemen op medisch-so- ciaal terrein hebben steeds de be langstelling gehad van doktor Griep. Namens de afdeling overhandigde dr. De Haas hem een geschenk. Voorts werd de jubilerende arts toe gesproken door dokter M. C. Polder man uit Yerseke, die herinneringen ophaalde. Dokter Griep sprak ten slotte een dankwoord. Bloeiende boomgaarden in Zuid-Beveland Na het leggen van de eerste steen waren de aanwezigen ook in de ge legenheid letterlijk een steentje bij te dragen: tegen betaling van een klein bedrag mochten zij geassisteerd door een vakkundig metselaar een steen aanbrengen. Intussen zorgde „Juliana" voor vrolijke marsmuziek. Later deelde de heer W. Don, voor zitter van het kerkbouwfonds, mee dat liet leggen van stenen door de aanwezigen een bedrag van ruim 500 had opgebracht. Na zijn officiële daad getuigde de heer Everaars in een toespraak van de activiteit en dc eensge zindheid, die de voorbereidingen van de kerkbouw hadden geken merkt. Toch meende hij, dat velen straks niet weemoed afscheid zul len nemen van de oude vertrouw de kerk. Daarvoor had de lieer Don de wens uitgesproken, dat. dc kerk voor Kerstmis dit jaar klaar zal zijn. Hij maakte gewag van de prettige ver houding en de goede teamgeest voor en tijdens de bouw en haalde de woorden van koningin Juliana aan: ..Doen kunnen we alles, maar dan oolc alleen allen te zamen". De heer Don dankte ook mevr. Ever aars voor haar medewerking. Een klein meisje bood haar bloemen aan. Moeder en dochter Tijdens een bijeenkomst in het ver enigingsgebouw voerden verschillen de genodigden het woord. De heer Wisse, voorzitter van de kerkvoogdij te Koudekerke, zei onder meer: „de dochter is zo groot geworden, «int zij de moeder over het hoofd is ge groeid". Daarmee doel«Ie hn op de verhouding tussen Koudekerke en 't Zand. Verder spraken nog: de archi tect, ir. P. J. 't Hooft, ds. L. Altena uit Koudekerke, ds. M. Enker, namens de centrale kerkeraad van Middel burg en ds. H. A. van Herwaarden. Het schouwspel van de bloeien de boomgaarden op Zuid-Beve land heeft dit jaar ton opzichte van andere jaren nog weinig belangstelling getrokken. Dit komt niet, omdat de bloei niet mooi is. integendeel, de bomen looien zich dit jaar wel uit zonderlijk met een rijke vacht aan bloesems. Het ongure weer heeft, echter veJen er nog niet toe kunnen bewegen een trip door de boomgaarden te ma ken. Wel was er zondag in de omgeving van Kapelle en Bie- Belinge wat autoverkeer en vooral dan op de binnenwegen, waar het anders zo druk niet is, maar van oen werkelijke stroom van natuurgenieters, zoals dit op andere jaren tij dens de weekenden het geval kan zijn. was geen sprake. De peren zijn nu geheel uitge bloeid, maar de appels hebben zich volop te pronk gezet. Het is vooral deze bloesem, die met het jonge groen een fascine rende aanblik geeft. Hoewel de bloei het afgelopen weekend wel op haar mooist is geweest, mag verwacht worden, dat er ook de komende week nog wel wat te zien zal zijn. S l/ii/iruunuH/iuu/iiiuiujuh tfm 9 juni Inlichtingen bij uw fotohandelaar FOTO VERSCHOORE Goes - Kruiningen - Vlissingen ONBESTENDIG. Overwegend zwaar bewolkt met lij delijk regen. Krachtige, in «Ie kust provincies harde wind tussen zuid west eu zuid. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 22 mei Zon op 4.37 onder 20.36 Maan op 23.26 onder 7.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2