PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIJFDE INDONESISCHE LANDING OP NIEUW-GUINEA Curacao tussenbasis voor nieuwe versterkingen Vrees voor Chinese interventie in Laos Staatssecretaris maant tot matiging Zeeland had in 1961 een goed toeristen jaar CARPENTER NIET VÓÓR DONDERDAG IN RUIMTE V.S. willen atoomraket afvuren Vandaag... 205e jaargang - no. 119 Dagb!s»u uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. leertouwer en G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 mei 1962 ADVBHifiNTIEPRIJS 87 cent per m.tn. Mlnlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kieln- advertenties t maximum 8 regels- 26 cent per regei met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau vaD dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 384Hb.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375).- Goes Gr. Markt 2. tel. 6140(b.g.g. red 7853. adv 52151 Oostburg tel. 2395 Terneuzen tel. 2116. Zierlkzee red iel. 2004. MARINIERS SLAAN GROEP PARACHUTISTEN UITEEN Voor de vijfde maal in iets meer dan drie weken hebben Indone sische parachutisten een landing uitgevoerd op het grondgebied van Nederlands Nieuw-Guinea. Zaterdag kwam te Teminabuan, een plaatsje aan de zuidwestkust van het schiereiland Vogel kop, een melding van de zijde van de bevolking binnen waarin een landing uit de lucht gesignaleerd werd op een plek twee ki lometer ten zuiden van dat plaatsje, nabij het dorp Wersar. Met Papoea's uit het moerasgebied als gidsen heeft toen een in Teminabuan aanwezige eenheid van de landmacht een snelle aanvalsactie ingezet die eindigde in een kort vuurgevecht. Het resultaat van deze bliksemactie was dat aan Indonesische zyde twee parachutisten sneuvelden, bij wie de commandant vau de groep, terwijl drie para's werden gewond. Aan eigen zyde werden geen verliezen ge leden. Inmiddels heeft de commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea versterkingen naar Teminabuan ge zonden om de uiteengeslagen para chutisten verder uit te schakelen. Van de zijde van de bevolking wordt veel medewerking ondervonden. Fak Fak rustig Gouverneur Platteel, die zaterdag van een kort bezoek aan Fak Fak te Hollandia terugkeerde, verklaarde daar een hoog moreel onder de rus tige burgerbevolking te hebben aan getroffen. Ook wees hij er op dat de bevolking onze militairen grote me dewerking verleent. Nederlandse eenheden hebben voorts een aanval gedaan op een bivak, dat toebehoorde aan een dertigtal Indonesische parachutis ten, die 15 mei op zes tot tien mijl ten oosten van Fak Fak waren afgesprongen. Na een kort vuur gevecht trokken de Indonesiërs zich terug waarna de Nederlandse militairen het bivak binnendron gen dat toen reeds verlaten was. Een hoeveelheid uitrustingsstuk ken is in Nederlandse handen ge vallen. Of de vijand verliezen zijn ITALIË EENS MET BENELUX OVER EUROPA In een communiqué aan het einde van twee dagen van besprekingen tussen Italiaanse en Belgische be windslieden in Rome, is gezegd, dat beiden landen het volkomen met elkaar eens zijn over de wyze waarop de problemen van de Europese inte gratie moeten worden opgelost. Hoewel er geen bijzonderheden wer den. gegeven in het communiqué zeg gen waarnemers, dat Italië het in wezen eens is met de visie van de Beneluxlanden inzake de integratie. •wuwuvwwuwvwwwwwwwwwwwi/wwuvwwwwwv Boven: een groep Amerikaan se mariniers in actie tijdens een oefening van de Zoavo op Mindoro in de Philippijnen. De ze mariniers worden naar Thailand overgebracht tenein de posten aan de grens met Laos te betrekkenÓnder: uit geputte vluchtelingen van het koninklijk. Laotiaanse leger wachten in Xieng Khong in Thailand op transport uit het frontgebied. toegebracht is niet bekend. Wel is gebleken, dat deze groep uiteen is gevallen. Meer troepen Te Willemstad op Curagao bevinden zich thans enige kwartiermakers van de koninklijke landmacht. Zij treffen daar voorbereidingen om een deta chement militairen tijdelijk op Cura sao onder te brengen. Het detachement zal gedeeltelijk met gehuurde vliegtuigen en gedeeltelijk met de Iijnvliegtuigen van de K.L.M. uit Nederland worden overgebracht naar Curasao. Dit zal omstreeks 23 juni zijn voltooid. De militairen zullen worden onder gebracht op de marinebasis „Pare- ra", in de marinierskazerne op „Suf- fisant" en in een tentenkamp. Zij zullen daarna gezamenlijk met de „Zuiderkruis" naar Nieuw-Gninea worden vervoerd. De Zuiderkruis komt daartoe van Nieuw-Guinea naar Curasao. Gaardingen heeft zaterdag vlaggetjesdag gevierd. Een van de hoogtepunten van de dag was de opvoering van het spel ,JDe zee, het venster van Vlaardingen"welke door tal van genodigden werd bijge woond. De gepavoiseerde sche pen in de Koningin-Wilhelmi- nahaven zorgden voor een le vendige en passende achter grond. RIA KUYKEN DOOR BEER AANGEVALLEN De 27-jarige zangeres Rïa Kuyken uit Nijmegen, die o.a. als gastvrouw optreedt in het K.R.O.-programma „Tierelantijnen" is zaterdagavond tijdens een repetitie van circus Toni Boltini in Haarlem voor de „Grand Gala" met artiesten, die 18 juli in Amsterdam plaats heeft, door een beer gebeten. Ze werd zodanig aan een schouder en een arm gewond, dat ze naar het r.-k. ziekenhuis Mariastichting te Haar lem moest worden gebracht. Bij deze „Grand Gala" moeten radio medewerkers op het gebied van de lichte en de klassieke muziek met de dieren van het circus optreden. Ria Kuyken zou met de beren oefenen. Tegelijk met haar waren ook de heer Boltini, temmer Althoff en de Haar lemse persfotograaf Cees de Boer in de kooi. De heren Boltini en Althoff wisten Ria Kuyken met veel moeite te bevrijden. Ze was toen al vier keer gebeten. In de loop van de avond kon Ria Kuijken uit het ziekenhuis naar de ouderlijke woning worden overge bracht. De beer is later op verzoek van de Boltini door de politie afge maakt. De Engelsen beleefden zaterdag het slechtste lenteweer sinds mensenheuge nis. Over het grootste deel van het zui den des lands viel een koude motregen die meer aan november deed denken dan aan de meimaand. De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft te Cape Canaveral meegedeeld dat de poging een tweede be mande ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen, niet eerder dan donderdag zal worden ondernomen. De reden dat men voor de tweede maai tot uitstel Is over- j gegaan, is dat men een techni- i sche storing heeft ontdekt in het controlestelsel van de „At las-raket" die voor de lance ring wordt gebruikt. Soevanna Phoema naar Vlakte der Kruiken Waarnemers in Vientiane ach ten het niet uitgesloten dat de Chinese volksrepubliek de aan wezigheid in Laos van „bandie ten" zal aangrijpen om in Laos tussenbeide te komen. Pe „bandieten" zijn gewezen bent genoten van nationalistisch-Chinese guerillatroepen die een jaar geleden uit Birma zijn uitgewezen. De re gionaal bevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht op Formosa, ge- neraal-majoor Kenneth Sanborn, heeft volgens het op Formosa ver schijnende blad „China-Post" ver klaard, dat de V.S. een eenheid ge vechtsbommenwerpers op Formosa hebben gestationeerd en dat deze toestellen zodra zij hiertoe opdracht krijgen, op kunnen stijgen om com munistisch China te bombarderen. Het blad publiceerde ook een be richt uit Washington volgens het welk de Amerikaanse chefs van staven hebben voorgesteld de be voorradingsroutes in communis tisch China te bombarderen om te verhinderen, dat Laos door de communisten onder de voet gelo pen wordt. Versterkingen Inmiddels zijn meer dan 500 Ameri kaanse soldaten en mariniers per vliegtuig uit Hawaii in Thailand aangekomen. Naar verluidt zijn nog 500 andere Amerikaanse militairen naar Thai land vertrokken en wil men de Ame rikaanse strijdmacht aan de grens tussen Thailand en Laos opvoeren tot ongeveer 5000 man. Reizigers uit Pakse, Zuid-Laos, heb ben gisteren in Vientiane gezegd, dat ongeveer 300 Amerikaanse ma riniers gisteren per vliegtuig in Pakse zijn geland. Functionarissen van de Amerikaanse ambassade heb ben de berichten echter ontkend. Onderhandelaar Prins Soevanna Phoema, de leider der neutralisten in Laos, is uit Londen vertrokken. Hij begaf zich naar de Vlakte der Kruiken en zou wellicht de vorming van een coali tieregering bespreken. OP NIEUW-GUINEA Poging bevolking bij defensie te betrekken In een kort vraaggesprek, zaterdag avond in het N.T.S.-journaal uitge zonden, heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, verklaard dat bestudeerd wordt of er mogelijkheden zijn de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea nog verder in georganiseerd verband by de defensie van het ei land in te schakelen. Dat geschiedt thans reeds via het Papoea-vrijwilligerskorps en de poli tie.' De gouverneur liet de vraag of sprake is van een invasie dan wel van een reeks infiltraties onbeant woord, maar was van mening dat nu wel degelijk sprake is van Indonesi sche agressie. De prompt gezonden versterkingen hebben er naar de me ning van dr- Platteel toe bijgedragen, dat in tegenstelling met wat in kran- teberichten nogal eens wordt ver meld, er volstrekte rust heerst en er geen sprake is van enige vorm van paniek. De gouverneur is er tegen stander van aan ieder wapens te ge ven. „Dan roepen we evenveel gees ten op als we gaan bezweren". Volgens welingelichte kringen in Washington wordt ©r thans grote druk uitgeoefend op president Ken nedy om van hem herziening gedaan te krygen van het besluit om een in tercontinentale „Atlas" raket te lan ceren in de V.S., te richten op een gebied bij Christmas eiland en daar tot ontploffing te doen brengen. De Amerikaanse regering zal ver moedelijk nog eens opnieuw nagaan of de lancering kan geschieden onder voldoede waarborgen voor de alge mene veiligheid en als dat het geval is, zal van de Amerikaanse „Vanden- berg" luchtmachtbasis een 30 meter lange „Atlas" raket met een atoom kop worden gelanceerd in de richting van Chrimas eiland, 45.000 kilometer verwijderd, om daar tot ontplofifng te komen met een kracht van 3 mil joen ton tnt. Op feest van N.C.G.B. „NEDERLAND LEEFT SOCIAAL-ECONOMISCH OP SCHERP VAN SNEDE" Staatssecretaris B. Roolvink is van mening, dat Nederland so ciaal-economisch op het scherp van de snede leeft. „Als we geen ernst maken met de gewenste matiging en in onze eisen en verlangens te ver gaan, zal de bereikte welvaartvermeerde- rïng zich tegen de arbeiders gaan keren", zo waarschuwde hij zaterdagmiddag in een toe spraak op een ieestelijke bij eenkomst van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfs- bond, die in Amsterdam zijn 60- jarig bestaan vierde. De heer Roolvink gaf te kennen, dat de geschiedenis er niet is om achte loos aan voorbij te gaan. In dit verband herinnerde hij aan de over- besteding die volgde op de loonsver hogingen en belastingverlagingen van 1956. „Het waren allemaal wen selijke verbeteringen", aldus staats secretaris Roolvink, „maar het was net iets teveel, waardoor een beste dingsbeperking noodzakelijk werd. Die overbesteding heeft ons een loon stop van drie jaar opgeleverd. De armsten werden er het slachtoffer van, de fabrikanten niet. Als je die les heb geleerd, moet men in meer dan een opzicht voorzichtig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdverkorting nog niet te bo ven zijn". Een cent Sprekende over de „beruchte cent", die bij de beoordeling van de grafische c.a.o. in het over leg met rijksbemiddelaars zo'n be langrijke rol speelt, zei de heer Roolvink, dat de grafici deze cent alleen maar met hun ogen zien. Het college van rijksbemiddelaars, dat te maken heeft met 600 c.a. o's waaronder 2y2 a 3 miljoen werknemers vallen, moet die cent altijd met een vergrootglas bekij ken. De invloed, die zo'n cent zou kunnen hebben, komt neer op een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar, als alle bedrijfstakken het voorbeeld zou den volgen. „En dat zou wel eens een beslissende invloed op onze kwetsba re economie kunnen hebben", aldus de heer Roolvink. Aan de hand van de cijfers trachtte de heer Roolvink aan te tonen, dat het niet waar is dat het loonpeil in ons land is achtergebleven bij dat in andere landen. „Alleen Duitsland overtreft ons". Staatssecretaris Roolvink vond het bedenkelijk, dat er nu reeds stemmen opgaan die pleiten voor een verder gaande arbeidstijdverkorting. Tantièmes In zyn antwoord zei de plaatsver vangend voorzitter van de jubileren de N.C.G.B., de heer L. Blaauw, dat zijn bond wel begrip heeft voor de zienswijze van de regering, maar dat de arbeiders deze politiek toch moei lijk kunnen begrijpen als zij verne men hoe hoog de tantièmes en winst uitkeringen in werkgeverskringen zijn. ...is het 10 jaar geleden, dat i het koninklijk jacht „Piet H Hein" met aan boord het ko- ninklijk gezin dwars door het brede oranjelint voer, dat voor de Bernardsluis bij Tiel was 3 gespannen. Met deze officiële daad werd het Amsterdam- Rijnkanaal geopend. 3 ...viert luitenant-generaal b.d. A. Baretta, oud-chef van de luchtmachtstaf te Wassenaar zijn 65e verjaardag. ROND VIJFTIG MILJOEN AAN INKOMSTEN Verontreiniging zeewatér reden tot bezorgdheid ZEELAND HEEFT IN 1961 een uitzonderlijk goed toeristen- jaar gehad. Volgens de gege vens van de Provinciale Zeeuw se Vereniging' voor Vreemde lingen Verkeer werden de twee miljoen overnachtingen over schreden bijna een half mil joen overnachtingen meer dan in 1959 terwijl de toeristen voor rond vijftig miljoen gulden in het Zeeuwse laatje brachten. Dit is acht miljoen gulden meer dan twee jaar geleden. Dit deel de .V.V,.Vvdirecte«r G, WB Os»; kamp zaterdag op de voorjaars vergadering van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. in het Dorps buis te Wolphaartsdijk in zijn jaarverslag mee. Wat brachten de toeristen nog meer Volgens de heer Oskamp verkeersopstoppingen; een par keerprobleem, dat vooral achter de kust bijzonder ernstig wordt en voorts het probleem om voor al tijdens de weekeinden vol doende personeel in de Horeca- sector te krijgen, nu de vijf daagse werkweek is ingevoerd. Hoewel men over de resultaten van het afgelopen jaar meer dan tevreden is, kent men bo- vsidtea nog; het ficotdawn van het verwerken van het overaan bod van toeristen tijdens de drukke topmaanden juli en au gustus. Ook vraagt men zich af hoe er een betere bezetting voor de maanden mei, juni en september verkregen kan worden Een probleem, dat zo als de heer Oskamp in het jaarver slag meedeelt, in de komende jaren steeds klemmender zal worden. Ver werking van het overaanbod in de topmaanden zou alleen te verwezen lijken zijn door spreiding in de ruim te: het onderbrengen van toeristen in de dorpen achter de kust en in de nieuwe recreatiegebieden verder landinwaarts, zoals de Braakman, het recreatiegebied van Axel, de Zak van Zuid-Beveland en voor Schou- wen-Duiveland het gebied rond Ou- werkerk en Dreischor, Zorgen maakt de V.V.V. zich ver der. over de plannen van steden - «n dorfisa Ud® 4*-H&*Ur*cfc.eId* om het rioolwater ongezuiverd in de rivier te lozen. Indien de over heid hier niet regelend optreedt, bestaat de kans dat er binnen en kele jaren sprake is van veront reinigd zeewater, aldus het jaar verslag. Vooral ook als de nieu we industrièën in het Sloe in de Westerschelde gaan spuien, zou dit nadelige gevolgen kunnen heb ben voor de recreatieve ontwikke ling langs de kust. Kustafslag Een ander punt van belang.voor het toerisme in Zeeland vormt het be houd van de stranden en duinen in hun huidige vorm. Hierbij wordt ge wezen op de afslag van duinen en strand op verschillende plaatsen langs de kust. Indien dit zo door blijft gaan zal mèn in de toekomst misschien over moeten gaan tot de bouw van boulevards langs de Zeeuw - (Zie slot p_ag 2kol.l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1