Wereldwijd denken is voor kerk én gemeenteleden noodzakelijk SALANS rechters ontvangen dreigbrieven van de O.A.S* Dubbele eis in de „T rek-Air "-af f aire VERDACHTE BEPLEIT OPNIEUW ZIJN ONSCHULD Anders onder de maat, die de Schrift ons stelt ZATERDAG 19 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DEBRÉ VANDAAG IN GETUIGENBANK Dr. Salan houdt bewogen pleidooi voor zijn broer (Van onze Parijse correspondent). Tijdens de zitting van gisteren deelde de procureur-generaal in het proces-Salan mede, dat alle leden van het hoog militair gerechtshof dreigbrieven hadden ontvangen van de O.A.S. Daarin stond: „Als Salan valt, valt gij ook". Journalisten die het proces-Salan voor hun kranten verslaan, hebben eveneens soortgelijke dreigbrieven van de O.A.S. ont vangen. Aandoenlijk was gistermiddag de confrontatie van de twee broers Salan. In de getuigenbank verscheen dr. Salan, medicus in Nimes, die de O.A.S. veroordeelde, maar de bedoe lingen van de O.A.S. en van zijn broer kon begrijpen. Vanmiddag zal Debré als getuige worden verhoord. Op verzoek van Tixier Vignancour sprak hy uitvoerig over de bazooka- aanslag die in 1957 op generaal Salan is gepleegd Alleen de uitvoerders van die aanslag hebben terechtge staan. Maar niet zij die er het bevel toe hebben gegeven. Tijdens het pro-' ces was Debré minister van justitie. Weinig feiten naar voren gebracht De eerste uren van de mïddagzïtting leverden geen nieuwe gezichtspun ten op. Er moesten nog minstens 40 getuigen worden verhoord. Teel werd verteld over de beweegredenen van Salan, maar weinig over de feiten. Er kwam wat beweging in de zaal toen de 45-jarige oud-minister Mit terrand, thans lid van de senaat, in de getuigebank verscheen. Hij ver klaarde niet te zijn gekomen om de bedoelingen van Salan te verdedigen. Dit is generaal Aitteret, voormalig opperbevelhebber van <le Franse strijdkrachten in Algerijedie als getuige a charge optreedt in het pro ces tegen Salan. KORTE PREDIKATIE HET GAAT NIET OM DE „HEMEL" Het geloof heeft uiteraard iets met de hemel te maken. Maar dan moeten we wel bedenken dat met „hemel" niet bedoeld is een oord van genie tingen, maar hel bevrijd zijn van de zonde en al de ellende van deze we reld en het verenigd zijn met Clvns- Ik weet niet, of U wel eens op de man af aan een U bekend christen gevraagd hebt: „Is het U met uw geloof om dc hemel te doen?" Als U dat nog nooit gedaan hebt, dan moet U toch eens een aasje in die richting uitwerpen, 't Kan zijn, dat U te ho ren krijgt: ,,Neen".ZJ vraagt verder: „Waarom niett" En tot uxo verba zing komt liet antwoord: „Omdat ik al in de hemel hun!" Ja, waar haalt-ie het vandaan? Dat haalt-ie hier vandaan, omdat Jezus gezegd heeft: Wie in Mij ge looft, heeft het eeuwige leven". Dat wist Paülus ook. Die zei het zó: „God hééft ons mede een plaats gegeven in de hemelse gewesten, in Christus Jezus". Het geloof heeft dus wél met de he mel te maken, maar dun zó, in z'n betrokkenheid op Christus Jezus. Anders gezegd: in het christelijk ge loof gaat het niet om de hemel, maar om Christus en om Zijn rijk, dat he mel en aarde omspant. 't Zou kunnen zijn dat dit. U niet zo veel zegt, omdat U mischien niet „bij de kerk hoort". Maar U weet nu in elk gevaldat alle hemel-geloof nog geen christelijk geloof is. 't 'Wordt eigenlijk tijd dat ik eens ophoud om over de christenover het christelijk geloof en over de kerk en de hemel te praten. Het gaat immers om Christus. Maar ook dat is niet de gehele waarheid. Het gaat niet- om Christus, maar het gaat Christus om U en mij. Het gaat er Hem om, U en mij, de wereld te bevrijden van zonde en dood. Daarvoor heeft Hij geleefd, daarvoor heeft Hij geleden en is Hij gestorven. Daarvoor is Hij opgestaan en opge varen. Neen, het gaat niet om de hemel, maar het gaat. erom dal wij ons met blijdschap erover gaan verbazen, dat het Christus (d.i. de hemel) om U en mij te doen is. Rilland. Blok Debré getuige Nauwelijks was Mitterrand uitge sproken of Tixier Vignaneour stond op en verlangde dat Debré zou worden verhoord. Desnoods zou hij met geweld moeten wor den gehaald. Hij is voornemens Debré de vraag te stellen of hij niet een grote morele verant woordelijkheid draagt wat de hou ding van Salan betreft. Volgens de verdediger Le Corroller is de naam van Debré hei-haalde malen in het parlement genoemd als over de zaak van de bazooka werd gesproken. Na een kort beraad deelde de voor zitter mee dat het hof besloten had Debré zaterdagmiddag te verhoren. In de zaal ontstond sensatie bij deze mededeling. Bewogen pleidooi Hierna hield dr. Salan een be wogen pleidooi voor zijn broer. „Toen Raoul in mei 1958 een be roep deed op De Gaulle was zijn bedoeling zeker niet om Algerije aan de F.L.N. uit te leveren. In tegendeel, hij wilde Algerije voor Frankrijk behouden. Persoonlijk was ik er al in 1954 van overtuigd dat de onafhankelijkheid van Algerije onvermijdelijk was. Van nabij weet ik, hoe het Raoul verdriet deed Algerije iedere dag meer in handen van de F.L.N. te zien vallen. Mijn broer die veertig jaar soldaat is geweest, in dienst van Frankrijk heeft gestaan, was gebroken toen hij getuige was van het loslaten van Algerije. Ik kan mq niet voorstellen dat men Raoul zal fusilleren terwijl de beroepsmoordenaars van de F.L.N. gratie hebben gekregen. Ik heb voor mijn broer altijd grote liefde gekoes terd en die zal ik blijven houden". Toen dr. Salan was uitgesproken liep hij naar de beklaagdenbank. Sa lan, niet tranen in de ogen, stond op. De twee broers drukten elkaar lang de hand. Doodsbleek verliet dr. Salan de zaal. Gerechtshof Den Bosch De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren na een requisitoir, dat bijna twee uur in beslag nam, in de zgn. „Trek-Air"-af- faire tegen de verdachte J. M. S. te Maastricht een gevangenis straf van een maand terzake van belastingfraude en van twee maanden terzake van valsheid in geschrifte geëist. Het openbaar ministerie ging er van uit, dat de rechtbank in Maastricht ten onrechte de belastingzaak had gekoppeld aan andere ten laste ge legde feiten. Voorwat de ten laste gelegde vals heid in geschrifte betreft, nam het openbaar ministerie het standpunt in, dat verdachte S.. directeur van het luclitreclamebedrijf „Trek-Air" in Maastricht, op een verzekerings formulier voor een vliegtuig, waar mede op 22 januari 1960 de jeugdige vlieger Ben Kleyn uit Stolwijk in zee stortte, had ingevuld dat de ma chine nieuw was, terwijl hij wist, dat het vliegtuig enkele jaren oud was en bovendien zeer lange tijd aan weer en wind in Israël was blootgesteld geweest. De straffen werden door de pro cureur-generaal bij het gerechts hof in 's-Hertogenbosch, mr. dr. W. de Vries, gevorderd met af trek van het voorarrest. Op last van de procureur werd ter zitting in arrest genomen de getuige J. S., bode bij de rechtbank in Maastricht, verdacht van het ple- Sneltreinvaart De Westduitse spoorwegen zul len tegenover de toenemende concurrentie van het lucht- en wegverkeer sneltreinen laten rijden met een maximum-snel heid van 200 km per uur. Naar de spoorwegen in Frank fort meedeelden wordt daartoe op het ogenblik een elektrische locomotief met zes assen en 6000 pk ontwikkeld. Tegelijk wordt een signaalstelsel ont worpen dat de nodige veiligheid bij een dergelijke hoge snelheid moet garanderen. Groot hek rond Hong Kong De regering van de Britse kroonko lonie Honkong, heeft bekend gemaakt, dat er een groot hek zal worden aangelegd langs de gehele grens van de kroonkolonie met de Chinese volksrepubliek. In de bekendmaking werd gezegd, dat. men hoopt op die wijze een eind te kunnen maken aan de stroom van vluchtelingen uit het door hongersnood geteisterde Chi na. De nieuwe afrastering zal ho ger een breder worden dan de eenvoudige afrastering die er nu staat. Donderdagavond kwamen er 4000 vluchtelingen uit de volksrepu bliek en woensdagavond waren het er 3000. Sinds 1 mei hebben ÖO.000 Chinezen een goed heen komen gezocht in Hongkong. gen van meineed bij zijn getuige- verklaring. Onschuldig De verdedigers van M. S., jlir. mr. L. A. M. van Sasse van Ysselt en mr. J. M. Tripel, beiden uit Maastricht, bepleitten opnieuw vrijspraak. De verdachte, die het laatste woord had, drong aan op een rechtvaardige uit spraak. Hij zei dat hij reeds vieren- eenhalve maand onschuldig in de ge vangenis heeft gezeten en beweerde dat hij van allerlei dingen werd be schuldigd, zoals agent te zijn van een vreemde mogendheid, handel te drijven in cocaïne, het bezoeken van ongure gelegenheden en smokkel in ruwe diamanten. Bovendien werd naar zijn zeggen, zijn vrouw vervolgd wegens meineed en werd zijn naam onmiddellijk genoemd, wanneer, waar ook in Limburg, branden uitbraken. Masker Verdachte stelde het hof de vraag wanneer het masker zou worden af gerukt van de Richard Leeuwenhart, die hem dit alles heeft aangedaan. Hij lüeld vol onschuldig te zijn en dankte het hof, de procureur en de verdediger voor de wijze, waarop het proces in 's-Hertogenbosch was ge voerd. De president bepaalde de uitspraak op 1 juni. Versterkingen naar Thailand onderweg Tussen de 450 en 500 Amerikaanse soldaten zijn uit Hawaii vertrokken naar Thailand, om de daar aanwezi ge Amerikaanse troepen te verster ken. Nogmaals vijfhonderd zullen in het begin van de komende week naar Thailand gaan. Het aantal Amerikaanse troepen in dat land zal dan 2800 bedragen. De premier van Thailand, maar schalk Sarit Thanarat, heeft zijn ka binet meegedeeld dat alle lid-staten van de ZO AVO met uitzondering van Frankrijk hun bereidheid heb ben uitgesproken om symbolische troepenmachten naar Thailand te sturen ter versterking van de 2800 Amerikaanse soldaten. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie heeft gisteren op zijn reis door Bulgarije in Obnova verklaard, dat de Amerikaanse troepen die presi dent Kennedy naar Thailand heeft fedirigeerd, „verdreven zullen wor- en." Het is. zei hij, „slechts een kwestie van tijd." P. v. d. A.-bestuur royeert „groep Nijhof" Een groep P.v.tl.A.-leden in Culem- borg, die met een eigen lyst deel zal gaan nemen aan de gemeenteraads verkiezingen, is door het hoofdbe stuur van deze partij geroyeerd. Ook de ondertekenaars van de lijst zijn uit de partij gezet. Het gaat hier om de „groep Nijhof" in de Culemborgse P.v.d.A., die op de groslijst praktisch buiten spel wordt geschoven. Al lang was er ln de Culemborgse af deling van de P.v.d.A. oppositie tegen het beleid van de wethouder van on derwijs en openbare werken, de heer C. H. J. Nijhof. Deze oppositie werd aangevoerd door de huidige lijstaan voerder, de heer A. J. Kerkhof. Deze trad vorig jaar samen met de heer H. R. Bezoen uit de Culemborgse raad, omdat ze het niet eens waren met het beleid van de P.v.d.A.~wethouder. Bij het samenstellen van de voorlopi ge groslijst werd de gehele zittende raadsfractie van deze lijst afgehou den. Deze fractie kwam er toch nog op, nadat een tiental leden zich van de voorlopige groslijst terugtrokken. Het schriftelijk referendum, dat daarna werd gehouden, leverde een overwinning op voor de „groep Kerk hof". De „groep Nijhof" diende daar op een eigen lijst voor de gemeente raadsverkiezingen in, waarop de ge hele zittende raadsfractie van de P. v.d.A. voorkomt. Dit heeft tto boven vermelde consequenties geleid. Bewaakt door soldaten, met ge weer hield de Indonesische mi nister van defensie, tevens staf-chef, generaal Nasoetion, een toespraak kort na de aan slag op Soekarno, waarvan hij overigens met geen woord rep te. /VWWVWWVWWWWWVWVWVWWWWV Echtgenote van Djilas in beroep Mevrouw Djilas, de echtgenote van de veroordeelde Milovan, heeft vol gens betrouwbare kringen in Belgra do besloten in beroep te gaan tegen het vonnis dat op 14 mei tegen haar man is uitgesproken. Zoals bekend werd Milovan Djilas veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf wegens het openbaar maken van staatsgeheimen. Volgens het Joegoslavische recht kunnen de naaste bloedverwanten van een veroordeelde in beroep gaan tegen het tegen hem uitgesproken vonnis als hij dit zelf niet doet. Zo als bekend heeft Milovan Djilas ge weigerd beroep aan te tekenen. Barbara Moore op vrije voeten De 59-jarïge Barbara Moore, die be kendheid kreeg door haar lange- afstandsmarsen en haar propaganda voor een vegetarisch dieet, is giste ren uit de Londense gevangenis ont slagen, waar zij de laatste acht da- fen gevast lieeft. oals bekend werd zij naar de ge vangenis gestuurd wegens „minach ting van de rechtbank". Zij had het bevel om de bloempotten te verwij deren, die zij had neergezet op het pad dat naar de woning van haar buurman leidde, naast zich neerge legd. De rechter verklaarde gisteren dat de bloempotten weggehaald wa ren, dit zou gebeurd zgn door iemand, die Barbara Moore wilde helpen. Toen Barbara in de gevangenis zat, moest zg tweemaal naar het zieken huis worden gebracht. Zij was zeer verzwakt door haar vasten en had gedreigd haar adem te zullen inhou den als men zou trachten haar met geweld te voeden. Fabrieken dicht in Spanje De Spaanse regering heeft gisteren twee door stakingen getroffen fa brieken in de Noord-Spaanse pro vincie Guipuzcoa laten sluiten. De 2100 arbeiders hadden gistermorgen het werk neergelegd. De civiele gouverneur van Guipuzcoa Ramon Valencia, waarschuwde de stakers dat ze hun lonen zouden verliezen voor elke dag dat ze niet zouden werken. STEMMEN UIT DE KERKEN Met het evangelie is gegeven een blik over heel de aarde. Er zijn meer godsdiensten die een wereldgodsdienst wil len zijn, met het christendom is dat in ieder geval ook zo. Van het begin af aan 'heeft het er ingezeten. Zelfs in het Oude Testament vinden we die wereldwijde blik. Het gaat niet alleen om Israël, maar om het heil voor alle volken. Bij de roeping van Abraham wordt dit reeds uit gesproken: „Met U zullen al le geslachten des aardbo dems gezegend worden". De profeten hebben het telkens weer gezegd. Denk ook aan psalm 87. Het evangelie gaat voort in deze lijn en zo zendt Jezus zijn discipelen uit: „Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes en leert hen onderhouden al wat Ik U be volen heb". De apostel Pau- lus wordt rusteloos voortge jaagd omdat hij de einden der aarde nog niet heeft be reikt. Dat wereldwijd denken is voor de Kerk een noodzakelijkheid. Tegen woordig is dut zo, niet alleen om dat het haar in het evangelie ge geven is, maar ook omdat wij in een tijd leven, dat in alle denken, op welk gebied dan ook, heel de wereld betrokken is. We spreken immers van een wereld-economie, van een wereld-gezondheidszorg. Zulke begrippen zyn langzamer hand gemeengoed geworden. Zou de Kerk hier kunnen achterblij ven Het heeft anders wel lang ge duurd eer men zo ver was dat men de aarde en. de mensheid daarop als één geheel is gaan denken. Toch zijn er door de eeuwen heen steeds mannen geweest die het hebben opgebracht om te denken in wereldafmetingen. In de 16de eeuw dacht men in ons land nog provinciaal. Toen kregen we de Republiek der zeven verenigde Provincies. Na Napoleon ontstond een landelijk denken. En nu zijn wc dan beland bij een Europees denken en brj denken in wereld formaat. Wanneer er in Laos iets gaande is, beseffen we dat wij er mee te maken hebben, hoewel dit land ligt aan het andere einde van de aarde Niet minder wordt er nu in deze tijd van de Kerk ge vraagd, n.l. dat zij zó gaat denken, dat in haar kerkelijk denken heel de wereld betrokken is. We weten dat het denken van ve le leden der Kerk nog altijd niet veel verder gaat dan de eigen ge meente, hoogstens de eigen pro vincie. Dat „eigene" zijn we nog lang niet kwijt. Daarbij blijven we beneden de maat die de Schrift ons stelt. Dat eigene Maar, we hebben nu de Oecumene, de Wereldraad der Kerken, zal men misschien zeggen. En men kan er op wijzen dat de R.-K. Kerk die wereld-verhoudingen al tijd in het oog heeft gehad en dat het bij het komende concilie gaat om geheel de bewoonde wereld. Dat is natuurlijk waar, maar wan neer wij de geschiedenis der Kerk nagaan, is het waarlijk niet altijd zo geweest. Mannen als Bonifacius en Willibrord hebben gedacht in zeer wfjd verband en naast hen zijn er anderen te noemen. Maar welk een last heeft men ook hier niet gehad met dat „eigene". De geschiedenis van de Kerk is ook een stuk geschiedenis van de ver schillende landen en het is bij voorbeeld niet toevallig dat de kerkhervorming in die mate als (Zie slot pag. 10 kol. 3) Het Wereldgebeuren Zeestrand Zoals in Westeuropese landen de mensen naar de Middellandse Zee-stranden trekken om daar te genieten van het zachte klimaat, zo trekken in Rusland de mensen naar de Zwarte Zee. Ze liggen er te zonnen, ze duiken in het blauwe wa ter en ze turen over de golven. Woensdag j.l. wandelde de Russische premier Kroesjtsjew in de Bulgaarse havenstad Varna langs het strand van de Zwarte Zee. Het zachte lente weer brachc hem blijkbaar in een mil de stemming, want hij sprak over de Zwarte Zee als een „zee van vrede en vriendschap". In die vrede en vriendschap wilde hij behalve de communistische landen Bulgarije, Roemenië en de Sowjet-Unie ook Turkije laten delen en hij betreurde het dat aan de kust van de Zwarte Zee militaire bases van de Noordat - lantische Verdragsorganisatie lagen, bases, waar lanceerinrichtingen voor raketten (met atoomkoppen) klaar stonden. „Zou het niet beter zijn", zo riep hij uit „wanneer deze kust uitsluitend een gebied werd van vreedzame be drijvigheid en van welvaart?" Maar op de avond van deze dag aan de Zwarte Zee sprak Kroesjtsjew to taal andere woorden. Hij deelde ijzig mede, dat de Sowjet-Unie het testen van atoomwapens zou hervatten om dat de Amerikanen niet wilden af zien van een aantal Amerikaanse atoomtests. Eerder had de Russische premier al verklaard, dat de relaties tussen Joe- go-Slavië en Rusland thans goed wa ren en dat Moskou alles zou doen om die relaties nog verder te verbeteren. Men heeft zich wel op de ministe ries van buitenlandse zaken in de westerse landen beziggehou den met de vraag waarom de heer Kroesjtsjew zo dringend en op zo korte termijn naar Bulgarije moest. Dat het niet enkel om een wandelin getje langs het strand en om wat vriendelijke woorden in Sofia ging, was al duidelijk geworden uit een be richt in het Moskouse dagblad „Prawda". Een medewerker van het Engelse dagblad „The Guardian" citeert uit dat Prawda-bericht enkele zinnen, waarin wordt gezegd, dat de beteke nis van Kroesjtsjew's bezoek aan Bulgarije veel groter was dan alleen maar die van een vriendschapsbe- zoek. Ook merkte de Prawda op, dat het ging om het verzekeren van de vrede op de Balkan en om de eenheid en de samenwerking van de commu nistische landen. De reeds genoemde medewerker van „The Guardian" oppert nu de veronderstelling, dat Kroesj tsjew in Sofia was voor een geheime ontmoeting met Albanese leiders, die een betere verstandhouding tussen Albanië en de Sowjet-Unie willen scheppen. Zoals bekend is er een'heftige ruzie geweest tussen de communistische premier Hoxha van Albanië en de heer Kroesjtsjew over enkele dog ma's van het communisme. De heer Hoxha beweerde, dat men in Albanië vasthield aan de zuivere leer van Le nin en diens discipel Stalin, terwijl daartegenover de heer Kroesjtsjew zich schuldig zou maken aan „her ziening" van de leer. De ruzi liep zo hoog, dat de Albane zen in november 1960 wegliepen van het wereldcongres, dat de communis tische partijen toen in Moskou hiel den. De Albanezen echter stonden niet alleen. Zij kregen steun, in de eerste plaats van China en in de tweede plaats van de Indonesische communistische partij, die de groot ste communistische partij in de mo hammedaanse wereld is. Daarbij moet wel even aangetekend worden, dat ook Albanië een mohammedaans land is. En zou het nu niet heel verstandig van premier Kroesjtsjew zijn als hij het conflict met Albanië bijlegde op dat de samenwerking met China en met de communistische groepen in de mohamedaanse landen niet langer door dit „theoretische" gevecht met Albanië wordt vertroebeld? Waarom zou hij de zegepraal van het communisme in Indonesië en het voortschrijden van het communisme in bepaalde Noordafrikaanse landen bemoeilijken door een conflict met een in wezen zo onbelangrijk landje als Albanië? Laten we in antwoord op deze vraag maar aannemen, dat Kroesjtsjew in derdaad naar Sofia gegaan is voor geheim overleg en dat hij daarbij aan de gehele Balkan en ook nog wel aan landen daarbuiten heeft gedacht! Premier Hoxha van Albanië. Danny Kaye in ziekenhuis De Amerikaanse komiek Danny Kaye moest donderdag op bevel van zijn huisarts in het ziekenhuis wor den opgenomen. Kaye had reeds enkele dagen erover geklaagd dat hij zich niet goed voel de. Donderdag werden röntgen-foto's var. zijn borst gemaakt en toen zijn huisarts de foto's zag liet hij Kaye onmiddellijk naar het St.-Mary's zie kenhuis in Reno gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3