Bodestandplaats Goes nog niet verplaatst Brouwgerstprijzen uitgereikt op tentoonstelling in Goes Burgemeester Henry geïnstalleerd SAWEMA nv ifae Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 MEI 1962 Nederland niet langer grootste exporteur van bier Het nationaal instituut voor brouwgerst, „Mout en Bier", heeft vrijdag in „De Korenbeurs" te Goes de 24e Nederlandse brouw- gersttentoonstelling gehouden, waarop de prijzen werden uit gereikt voor de beste kwaliteit brouwgerst van kwekers en handelaren, geleverd aan het Centraal Brouwerijkantoor. Dr. H. van Veldhuizen, die de prijzen uitreikte, verklaarde, dat de Nederlandse mout- en bierindustrie slechts eenderde Aan de Nederlandse brouwgerst afnam. Grote hoeveelheden zijn ge ëxporteerd naar YVest-Duitsland. Geïmporteerd werd brouw gerst uit Frankrijk en Engeland. Dr. Veldhuizen vond het jammer, dat de Nederlandse mout- en bierindustrie niet meer dan eenderde van de geteelde brouwgerst afnam. Spreker wees er aan het begin van zijn toespraak op, dat het gewas zich aanvankelijk zeer gunstig ontwikkelde. Van de totale oogst moest echter 85 pet. kunstmatig worden ge droogd. Het areaal zomergerst was dertig procent groter dan normaal, als gevolg van de moeilijkheden bij de uitzaai van wintergerst. Van het to tale areaal zomergerst behoor de 90 pet. tot het ras Balder. Do kiemkracht was vorig jaar over het algemeen uitstekend. Het eiwitgehalte was laag. De heer Veldhuizen verklaarde voorts, dat Nederland jaren achter een de grootste exporteur is geweest van bier. In 1961 overvleugelde West- Duitsland ons land. Nederland expor teerde in dat jaar 900.000 hectoliter bier. Spreker wees er verder op, dat de brouwgerst in 1961 tot een pun tental kwam van 52,1, hetgeen ruim boven het gemiddelde van de laatste twintig jaar ligt. Op de tentoonstel ling waren 120 monsters uitgestald, vertegenwoordigende 9584 ton gerst. Prijzen partij Boockgerst eveneens 55 punten verwierf. De vierde prijs werd be haald door de firma Vondert uit Nu- mansdorp 100) met een partij Balder, die 54 V> punt vergaarde. Eer volle vermeldingen kregen de firma N. G. J. Schouten uit Giessen met een partij Balder van 200 ton, waar voor 54 punten werden gegeven, en de firma Van Tuyl te Bruinisse met een partij Balder van 100 ton, even eens 54 punten waard. De hoogste prijs voor de handelaar, die in het afgelopen seizoen het meest geregeld grote hoeveelheden brouw gerst van goede kwaliteit afleverde ging naar de firma gebrs. Lande- gent te Haamstede met 1776 ton brouwgerst. De prijs bestond uit een wisselbeker. De eerste prijs was voor G.A.V. Terneuzen met 800 ton brouw gerst, de tweede prijs voor de firma Buys te Klundert met 730 ton brouw gerst en de derde prijs voor de C.A.V. te Wemeldinge met 600 ton brouw gerst. Tn de middagvergadering deed ir. W. Wilten nog enkele mededelingen over de in het afgelopen jaar ver richte werkzaamheden en liet werk programma voor 1963-1963. Dr. J. C. Brïejèr sprak voorts over de harmo nische bestrijding van ziekten en pla gen in de landbouw. Zoals te doen gebruikelijk reikte d eb eeVr en tie heer Veldhuizen de prijzen uit. In de categorie beste kwaliteit vielen de prijzen als volgt: eerste met 55punt een partij Balder van deCoöp. Landbouwvereni- gïng St. Philipsland, die daarmee beslag legde op de prijs van 300 van bet C(entraal) B(rouwerij) K(antoor). Tweede werd met 55 punten de fir ma Van Dis uit Fijnaart 200). met een partij Balder. De derde prijs ging naar de N.V. de Bathpolders uit Rilland-Bath 150), die voor een (Slot van pag. 1 besprekingen tussen de gemeente en de boden verliepen niet naar wens, men kwam niet tot overeen stemming en de zaak sleepte zich weer moeizaam voort, in 1961 kwam de gemeente met een an der plan: verplaatsing van de bo dediensten naar de M. A. de Ruy- terlaan. Het desbetreffende voor stel bereikte de raad begin augus tus en daarin werd als datum van verplaatsing 1 september 1961 ge noemd. Opnieuw raakten gemeente en bo den verstrikt in de vele voetan gels en klemmen, die aan het bo- deneentrum-probleem kleven. Be gin november kwamen b. en w. met een nieuw voorstel, dat uit voeriger en gedetailleerder op de zaak inging. De boden reageerden onmiddellijk met een schrijven. Zij konden de verplaatsing als zo danig aanvaarden, maar met de Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 VAN TOT JUBILEUM. Vandaag viert de heer C. Dronkers te Vlissingen zijn 40-jarig jubileum. Hij doet dat als onderwijzer. Eigen lijk was dinsdag 15 mei de echte ju- bilemndag maar de receptie zal van daag worden gehouden. Dat gebeurt dan in „Het Anker" te Vlissingen en wel van vier tot zes. De heer Dron kers is momenteel onderwijzer aan de christelijke landbouwhuishoud- sehool in Middelburg. Daarvoor was bij verbonden aan de Vlissingse OranjesehooJ. DRUKKE DAGEN. De pinksterdagen beloven voor het recreatiecentrum De Kloof bij Bergen op Zoom drukke dagen te. worden. Op 7, 8 en 9 juni zal ér een driedaags kamp worden ge houden voor de leerlingen van de hoogste klassen van de Prinses Margrietschool uit Goes. Dat be- tekent -dat er ongeveer 80 jongelui onder de ^bekwame leiding van .LEEK,.... Het was een geanimeerd feestavond- je en met name de mandie zich ver dienstelijk maakte aan de- piano, ge noot de onverdeelde belangstelling. Terecht, vxint het was een- bekwaam amateur, die. virtuoos wist te impro viseren in de stijl van een befaamd jazzpianist. Plotseling maakte zich uit het fees tende groepje een man los, die de in druk wekle alsof hij zo juist een lap zware kleigrond had bewerkt., .maar toch nog even de tijd had gevonden om zich duchtig met groene zeep te reinigen. IJij bega) zich tiaar de piano en leunde er met zijn indruk wekkende gestalte zicaar overheen. nDa's aardig, wat. je daar speelt", dreunde de man met een zware stem. ,JIeel aardig. Stijl-Garner, niet gek" De pianist knikte de leek maar eens vriendelijk toe en speelde vlot verder. „Leuk, hoor, Garner. Maar Art Ta- tum is knapper", sprak de man weer. De pianist keek nu oprecht geïnteres seerd. ..Die heikneuter weet er iets van", zag je hem denken en dat klop te, want toen hij stopte met spelen, sloeg de „heikneuter" losjes een paar akkoorden aanwaar onze pianist nog in geen jaren aan toe was. De menigte luisterde in opperste verba zing, maar lang duurde de pret niet. „Nee, vanavond heb ik er géén zin in", verklaarde de leek, stond op en verwijderde zich achteloos. De pianist keek hem met open mond na. leerkrachten door inspanning ont spanning gaan zoeken. De Kloof zal uitgangspunt zijn voor wan delingen door bos en hei en plaats voor kampvuur, causerieën en spelen. Na de pinksterdagen zul len leerlingen van de nijverheids school uit Ovezande in een soort gelijk kamp van 12 tot 15 juni ter plaatse vertier zoeken. Op dins dag 14 juni komen er zo tus sendoor nog even honderd ouden van dagen uit Waalwijk een dagje uitblazen, zodat echt wel van dr ke Kloofdagen mag worden ge sproken. LAATSTE PAAL. Compleet met oliejas en helm heeft als volleerd heier burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven dezer dagen in de haven ter plaatse de laat ste paal voor zijn rekening genomen. Een echt mijlpaal is het geworden voor het grootse beschoeiïngswerk aan de noordzijde van de haven. Het werk kwam vórig jaar reeds gedeel telijk gereed, maar vanwege de bïe- tendrukte in liet najaar trad stagna tie op. Begin van dit jaar draaide al les echter weer op volle toeren zodat inmiddels de laatste hand kon worden gelegd aan het resterende gedeelte tot voorbij bet betonningsmagazijn. Op de kop van de haven is nu ook een loswal ontstaan die een lengte van ongeveer 30 nieter beeft. Wan neer de deklaag niet beton is afge werkt zullen naast de reeds geplaat ste lichtmasten nog drie stuks wor den aangebracht, welke naar is aan gekondigd dag en nacht zullen bran den. Deze laatste verbetering zal vooral door de vissers van harte wor den toegejuicht. FEEST. En ook vandaag hebben we geluk kig weer een feestelijk berichtje tot besluit. De heer en mevrouw KorréMaas uit de Vlissingse Nijverheidstraat nummer 50 zijn donderdag niet minder dan een halve eeuw getrouwd. Receptie van half vier tot half zes in het verenigingsgebouw in de Noord straat. financiële consequenties daarvan waren zij het bepaald niet eens. Financiën Wat was nu het geval? Met de verplaatsing, zo bleek uit de stuk ken, was nogal wat geld gemoeid. De hervormde gemeente te Goes, die door de verplaatsing van de bodediensten voor een jaarlijkse inkomstenderving van f 1800 (gel den voortvloeiende uit het verle nen van standplaatsvergunning) kwamte staan, vroeg een flinke schadevergoeding. De gemeente bepaalde deze „afkoopsom" op f 30.000,en nog eens f 15.000, als koopsom voor de door de ge meente te verwerven grond rond de kerk. In totaal dus f 45.000, B. en w. en de raad hechtte daar goedkeuring aan op 15 no vember 1961 wilden deze uit gaaf „verhalen" op de bodever eniging. Het zou een jaarlijkse last van f 2625.betekenen voor de rente en aflossing. Voorts lag het in de bedoeling een soort kantoortje in te rich ten, dat aan de vereniging zou worden verhuurd. Alles bij elkaar kwam de bodevereniging „De Be- velanden" daardoor voor een jaar. lijkse vaste fust te staan van 1' 4000,—. Te veel De boden vinden dit toch wel iets te veel. Het gevolg is. dat de op 1 januari j.l. vastgestelde ver plaatsing wederom niet is doorge gaan. Vandaag, 18 mei, staan de vrachtauto's nog steeds rond de kerk en een oplossing lijkt nog niet in zicht. „We hebben lange tijd niets meer van b. en w. ge hoord. We blijven rustig afwach ten op nieuwe voorstellen van de zijde van de gemeente", aldus de heer Blomaard, die overigens vol mondig toegaf, dat de huidige si tuatie onhoudbaar is. „Maar de verplaatsing mag niet ten koste gaan van de boden", meende hij. Er is dus nog geen eind gekomen aan dit reeds vele jaren oude pro bleem, ondanks de vele pogingen, die in hel werk zijn gesteld om tot een oplossing te komen. Moge lijk zal driemaal (een raadsvoor stel) scheepsrecht zijn! Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 7, 13 en 15. Middelburg mede-vennoot in Zeeuwse Brug Mij. Zoals bekend hebben de Staten van Zeeland besloten tot het oprichten van een N.V. provinciale Zeeuwse Brug-Maatschappij (P.Z.B.M.) voor de bouw, bet beheer en de exploitatie van de Oosterscheldebrug. Teneinde evenwel een vennootschap te kun nen oprichten is liet nodig een mede vennoot te hebben. Ged. Staten heb ben Middelburg gevraagd als zoda nig te „fungeren". De gedachten van Gedeputeerden zijn voor dit doel uitgegaan naar de Zeeuwse hoofdstad om daarmee de betekenis van de brug voor de ge hele provincie uit te drukken. G.S. zouden nu gaarne zien, dat Mid delburg deelneemt in de N.V. met een aandeel van 1000 gulden. Nadat de acte van oprichting is gepasseerd willen G.S. bevorderen, dat de pro vincie het aandeel van Middelburg overneemt. B. en w. van de hoofd stad hebben zich bereid verklaard de gêvraagde hulp te verlenen en zij vragen de raad aldus te besluiten. Duitse zeelui maakten Terneuzen onveilig Twee opvarenden van een Duitse kustvaarder hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een gedeelte van Terneuzen onveilig gemaakt. De beide zeelieden, waarvan er een veel meer bad gedronken dan goed voor hem was, pakten na sluitingstijd er gens een bromfiets weg en begon nen daarmee een joy-riding" door de stad. Toen dit spel hen blijkbaar begon te vervelen, gingen zij te voet verder en namen en passant een damesman tel weg uit een geparkeerd staande auto. inmiddels was de gemeentepo litie van Terneuzen van een en an der op de hoogte gesteld, waarna agenten het tweetal aanhielden en naar het politiebureau overbrachten. De matroos M. G. uit Bielefeld, die onder invloed van sterke drank ver keerde, werd ingesloten. Na verhoor en het storten Van een borgstelling kon hij vrijdagmorgen weer naar zijn kustvaarder terugkeren. Zijn medeopvarende was 's nachts reeds vrijgelaten. Nijmegenaar Jan Sleeboom exposeert in Middelburg In kunstzaal Van Benthem en Jut ting te Middelburg wordt van 21 mei tot en met 4 juni een tentoonstelling gehouden van schilderijen, etsen en tekeningen van de Nijmeegse kunst schilder Jan Sleeboom. Deze kunst werken zijn vervaardigd over onder werpen op Walcheren. De tentoon stelling zal op 21 mei, 's middags om 5 uur worden geopend door de Zeeuwse kunstschilder Louis Hey- mans. Op werkdagen is de expositie geopend van 9 tot 6 uur. Boerenleenbankbestuurders steunen de heer Staal Vrijdagavond heeft het bestuur van de ring Oost Zeeu«vsch-Vlaanderen van Boerenleenbanken zïcli tijdens een buitengewone vergadering te Hulst unaniem achter de heer W. P. J. Staal gesteld. Het voltallige be stuur tekende een stuk, waarin ver wondering wordt geuit over liet wan trouwen in de heer Staal en waarin alle leden verklaren volledig vertrou wen in de ringvoorzitter te stellen. Dit gebeurde naar aanleiding van de moeilijkheden die wai-en gerezen bij de samenstelling van de commissie, die beoogde ruilverkaveling van het ruilverkavclingsblok „Stoppeldijk" moet afwikkelen. Zoals bekend ont breekt op de voordracht voor deze commissie de naam van de heer Staal, die voorzitter is van het wa terschap Stoppeldijk c.a. IN KLAASWAAL EN NUMANSDORP Een bijzonder interessante col lectie wapens en uniformen is bijeengebracht in het C.J.M.V.- gèbouw aan de Wijngaard straat te Goeswaar vrijdag de door de C.J.V. ingerichte ten toonstelling zijn poorten opent. Tot en met vandaag kan een keur van wapenen en unifor men, alsmede tientallen fraaie ldeurenreprodukties van veld slagen en dergelijke worden bewonderd. Ér zijn geweren, pistolen en revolvers in aller lei soort en maat, sommige meer dan honderd jaar oud, andere daterend uit de jongste toereldoorlog. Nederlands meest gedecoreer de frontsoldaat, die gevochten heeft van Indonesië tot Korea, heeft zijn collectie (meer dan twintig!) onderscheidingen aan de organisatoren van de expo sitie afgestaan. Op de foto: een overzicht van de wapenver- zameling. (Foto P.Z.C.) Feestelijke intocht Met muziek en vlagvertoon hebben de gemeenten Klaaswaal en Numansclorp gisteren hun nieuwe burgemeester, de heer S. W. Henry uit Terneuzen bin nengehaald. Zowel 's morgens in Klaaswaal als 's middags in Numansdorp was veel volk op de been en de vreugde die dooi* veel afgevaardigden in officiële bijeenkomsten onder woorden werd gebracht, was groot. Burgemeester Henry verklaarde in zijn toespraken begrip te hebben voor het verlangen van beide gemeenten, elk een „eigen" burgemeester te willen hebben. Nu dat bij beschikking vun de overheid niet mogelijk is gebleken, zegde bij toe de be langen van zowel Klaaswaal als Numansdorp zoveel als moge lijk te zullen behartigen. Aan Klaaswaal was de eer, de nieuwe burgemeester.het eerst te mogen begroeten. Het zonovergo ten dorp had zich in zijn beste ge waad gestoken voor deze bijzon dere gelegenheid en reeds voor tien uur stond een haag van men- sen langs de straten. Om onge- .veer kwart over tien arriveerde de nieuwe burgemeester, zijn echt genote cn zijn twintigjarige dóch ter Ineke in gezelschap van de lo co-burgemeester, de heer As. Kruithof en nog enkele autoritei ten per auto aan de grens van de gemeente, waar ze werden opge wacht door het jeugdmuziekkorps „Na Lang Streven", en een groot aantal schoolkinderen. In optocht ging het vervolgens door het dorp. Bij het gemeentehuis aangekomen werd het burgèmeesterspaar voorge steld aan enkele dames, terwijl het twaalfjarige meisje Joke Kruithof een mooi boeketje aan de burgemees tersvrouw offreerde. In de raadzaal las de gemeentesecre taris, de heer P. Vermaas het konink lijk besluit van de benoeming voor. De' loco-burgemeester, de heer Kruit hof sprak daarna een installatierede uit. Hij was van mening, dat deze benoeming voor de .heer I-Ienry wel een grote verandering moet beteke nen. „U komt uit een grote gemeen te van 17.000 zielen (Terneuzen), waar U weliswaar geen burgemees ter was, dóch aan het hoogste, bij de wet genoemde gezagsorgaan de ge meente, als lid van de gemeenteraad sinds 1946 een belangrijke functie heeft vervuld, aldus de burgemeester Wethouder Kruithof van Klaaswaal hing burgemeester Henry de ambts keten om. van Terneuzen bij uw afscheid van die gemeente op 10 mei", zo sprak de heer Kruithof. Hij was het ook, die de heer Henry de ambtsketen omhing. Burgemeester Henry dankte H.M. de Koningin voor de benoeming en hoop te dat Gocl hem de kracht zal ge ven zijn ambt te vervullen. Een spe ciaal woord van dank richtte hy ook aan de loco-burgemeester' Kruithof, die zijn taak volgens de heer Henry in strikte onpartijdigheid heeft ver richt. Verschillende burgemeesters, onder wie mr. H. Rijpstra van Ter neuzen, voerden daarna nog het woord. Numansdorp In het bijzijn van vele genodigden werd de heer S. W. Henrv in middels burgemeester van Klaaswaal omstreeks 3 uur 's middags voor de tweede maal in zijn nieuwe ambt geïnstalleerd en wel in Numansdorp. De locoburgemeester, de heer T. v. d. Velden, deed de nieuwe burge meester de ambtsketen om. Tevoren had de heer Van der Velden een en ander verteld over de ontwikkeling van Numansdorp van circa 1492 tot nu toe. Burgemeester Henry zei na de installatie, dat hij zijn nieuwe be noeming in dankbaarheid had ont vangen. „Ik ben er bly om dat ze mij in Den Haag waardig geacht hebben om burgemeester in deze bei de gemeenten te mogen zijn", aldus burgemeester Henry. Verder verklaarde burgemeester Hen ry, hoe hij tijdens de periode dat hij raadslid was van de Terneuzense ge meenteraad, veel van de dynamische burgemeester Rijpstra had geleerd. „Waar het de belangen van Nu mansdorp betreft, zult U altijd een beroep op mij mogen doen", aldus de nieuw benoemde burgemeester. Burgemeester Rijpstra, dio met en kele wethouders aanwezig was, zei er van overtuigd te zijn, dat burge meester Henry de partijen bij elkaar weet te brengen. „Ik ben er tevens van overtuigd, dat U in de heer Hen ry een uitstekend burgemeester zult hebben", aldus de eerste burger van Terneuzen. Hierna sprak ds. Van der Vlugt, Nederlands hervormd predi kant uit Terneuzen. De heer M. de Vos, voorzitter van de P.v.d.A. te Terneuzen, richtte zich tenslotte nog in waarderende woorden tot de nieu we burgemeester. VEEL WJND. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Krachtige tot harde wind, in de kustprovincies tijdelijk stormach tig, ruimend naar zuidwest tot west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 20 mei Zon op 4.40 Maan op 21.23 onder 20.34 onder 5.38 21 mei Zon op 4.39 onder 20.35 Maan op 22.28 onder 6.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2