DE KERKEN Puzzel-rubriek C de maatschappij „Nog lang niet aan een hereniging toe" PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer j IN DE GREEP VAN DE ANGST 00K GESPREK GESCHEIDEN GEREFORMEERDEN IS NODIG ZATERDAG 19 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 en HERVORMD-GEREFORMEERD GESPREK Prof. Lekkerkerker ziet in praktijk mogelijkheden Van gereformeerde zijde wordt veel meer geëmotio neerd gesproken en geschre ven en kritiek geleverd op de gescheidenheid van de Her vormde Kerk en de Gere formeerde Kerken. Van her vormde zijde is vaak van eni ge terughouding sprake, als het gaat over een dieper con tact met de gereformeerde medebroeders. Hoe zal het dus zaterdag 26 mei gaan op" het hervormd-gereformeerd congres in Utrecht? Dit schrijft professor dr. A. F. N. Lekkerkerker, hoogleraar in Groningen in „Kerk en Theologie". Hij gaat verder: „Toch meen ik, dat uit praktische overwegingen moet worden aange raden te gaan praten over enkele maatregelen die in alle voorlopig heid genomen dienen te worden. Een hereniging van vandaag op morgen zou de grootste ongeluk ken veroorzaken, zowel bij de her vormden als bij de gereformeer den. Wat ik om mij heen bespeur in Groningerland, doet mij zeg gen: wy zijn er nog lang niet aan toe. Wel kan gesproken worden over gemeenschappelijke kerkdiensten waartoe plaatselijke kerkeraden het besluit kunnen nemen: de sy node der Gereformeerde Kerken heeft een mogelijkheid daartoe gegeven, zij het ook na twee da gen overleg en omringd met vele zekeringen (toestemming van de classis, enz.). Onmiddellijk daarna komt de zaak van de wederzijdse toelating van belijdende leden tot de tafel des Heren. ties de kerkordelijke barrières al doorbreken. Anderzijds zal de hervormde synode zoveel mogelijk overleg moeten plegen met de ge reformeerde broeders, opdat niet door eenzijdig genomen besluiten de verhouding onnodig zal worden vertroebeld. Tot de voorlopige maatregelen behoort ook de groeiende samen werking1 in de totstandkoming van het psalm- en gezangboek en straks in de arbeid aan het dienstboek: dat de beide kerken geheel verschillende formulieren zouden hebben voor de bediening- van doop en avondmaal, de beves tiging van ambtsdragers, acht ik nodeloos en ontsierend in de ge stalte van het gereformeerd pro testantisme. Dat ook mogelijk heid dient te worden gegeven tot het incidenteel voorgaan van ge reformeerde en hervormde predi kanten in de kerkdiensten van de andere kerkgemeenschap (niet in „samenkomsten", die uit de verte gelijken op kerkdiensten, maar in een echte kerkdienst!) kan toch wel eens aan de orde komen". Concilie bereidt eenheid van alle christenen voor Kardinaal Bca, voorzitter van het conciliesecretariaat voor de een^ beid der christenen, heeft ver klaard, dat het komende oecume nische concilie van betekenis is voor de hele mensheid. Het conci lie zal zich niet bepalen tot louter interne aangelegenheden der kerk, maar het zal de eenheid van alle gedoopte», van alle christe nen voorbereiden. Hoe dat kon zijn, lichtte de kardinaal toe met te zeggen, dat het mogelijk moet zijn op praktische punten tot overeenstemming te komen, over de kerkordening, over het kano- niek recht, over de liturgie en over de traditie. .Vis men maar elke mogelijkheid aangrijpt om de verstandhouding tussen de ka tholieken en hun gescheiden broe ders te bevorderen, aldus de kar dinaal. Verder zei hij, dat in beginsel aan alle kerken 'toegang wordt ver leend, niet om aan de discussies deel te nemen, maar wel met de mogelijkheid om via het secreta riaat voor de eenheid der christe nen voorstellen of suggesties aan de orde te stellen. Wat de duur van het concilie betreft is er nog niets te zeggen. Een eerste zit tingsperiode zal wel vóór de kerstdagen beëindigd worden. De tweede zitting zal vóór de zomer ten einde lopen. Of er daarna nog zittingen nodig zullen zijn „zal in Gods hand liggen". Jongeren steunen actie eenwording van „Achttien" Achttien jongeren hebben beslo ten de actie van de „Achttien" om tot eenwording van de her vormde en gereformeerde kerken te komen te ondersteunen. Er is voor dit doel een groep van 9 hervormde en 9 gereformeerde jongeren gevormd, die dezelfde weg als de „oudere" 18 willen be wandelen om tot mogelijke een wording der kerken te komen. Er bestaat een ruime belangstel ling voor het hervormd-gerefor meerd congres „Van Kerken tot Kerk", dat op 26 mei in Utrecht in de Beatrix- en Irenehal aan het Vredenburg zal worden gehouden. Er is plaats voor omstreeks 5000 congresgangers. De voorberei dingscommissie, die als adres heeft Muntstraat 5 in Utrecht, krijgt uit alle delen van het land dagelijks opgaven binnen. Men verwacht omstreeks 3000 deelne mers. Het congres begint om half elf in de morgen en eindigt 's middags omstreeks half vier. Sprekers zijn de professoren De Gaay Fortman en Berkhof, die de mogelijke eenheid zullen be lichten en voorts vertegenwoordi gers uit de twee kerken, die in speeches van 4 minuten de stem van de gemeenteleden vertolken, vanuit industrie, maatschappelijk werk, de jeugd, enz. In de pauze is er gelegenheid te spreken met de „Achttien", de 9 hervormde en de 9 gereformeerde predikan ten, wier oproep tot eenheid aan leiding werd tol het congres. Een „brass band" onder leiding van Meindert Boekei zal muzikale me dewerking verlenen. Ongeduld Hier zal de gereformeerde synode rekening moeten houden met het groeiende ongeduld "N an vele ge reformeerde jongeren, die trou wens bij oecumenische conferen- ,,Cri de coeur" van ds. P. D. Kuiper In zijn openingsrede van de Gere formeerde Predikanten vergade ring heeft ds. P. D. Kuiper zijn bezorgdheid in een crï de coeui) doen uitlopen. Zijn bezorgdheid namelijk over de verdeeldheid bin nen de Gereformeerde Kerken. Natuurlijk hebben onderwerpen als het besluit van de Synode van Apeldoorn over gemeenschappelij ke kerkdiensten, de universitaire kapeldiensten, de intercommunie en intercelebratie, de aansluiting bij de Wereldraad van Kerken ol' wel bij de International Council of Christian Churches, de oproep van de Achttien hun voor- en te genstanders. Dit was te verwach ten. Maar is er is een gevaar: dat zich wat ik zou willen noemen een kristallisatieproces voltrekt. Wan neer zich iets nieuws voordoet, wordt het al spoedig ingedeeld, door de een toegejuicht en door de ander scherp veroordeeld. Ook de mensen worden ingedeeld. Zou het ondenkbaar zijn dat zij. die in onze kerken in de contro verse door mij genoemd, een min of meer vooraanstaande plaats in nemen, op de gedachte kwamen eens rustig met elkander te spre ken? Zo vraagt ds. Kuiper zich af. Hij vervolgt: Er zou een vast gesteld doel moeten zijn: te trach ten op deze wijze verwijdering en onnodige tegenstellingen te ven- hinderen en om te komen tot een gemeenschappelijke gedragslijn tot heil. van onze kerken en van de Kerk in ons Vaderland. „Ik zou i hen willen oproepen voor het te laat is elkander te zoeken en zich met elkaar te verstaan, al was het in een samenzijn van en- .kele dagen. Ook dat zou een ker kelijk gesprek zijn. En van de eer ste orde. En dan is daar het ge meenschappelijk gebed en het sa men zich onderwerpen aan de heerschappij van Christus. Nu ken ik helaas geen instantie van ge noegzame bevoegdheid of zedelijk gezag om een dergelijke vergade ring bijeen te roepen. 'Maar ik zou aan de broeders die ik bedoel en zij weten wel wie ik op het oog heb de vraag willen stellen: waarom doet U het zelf niet?", aldus ds. Kuiper. Gereformeerde reacties op actie der „Achttien" Een gereformeerde reactie op de actie van „De Achttien" om te komen tot een hervormd-gerefor meerd gesprek over hereniging, is het getuigenis van 64 personen, onder wie gereformeerde hoogle raren, predikanten, politici en an deren, dat kort na Pasen werd gericht tot de kerkeraden van de Gereformeerde Kerken in Neder land. Ondertekenaars waren onder meer de predikanten uit Terneuzen, Zaamslag, Hoek en Grijpskerke, en de gedeputeerde A. Schout uit Vlissingen. In dit schrijven tonen de ondertekenaars zich veront rust over de toenadering van ge reformeerde zijde tot de Hei-vorm de Kerk en over het streven naar toetreding tot de Wereldraad van Kerken. Men wijst op de nog steeds geldende verschillen tussen beide kerkgenootschappen en her haalt het standpunt, dat de Geref. Synode enige jaren geleden ten aanzien Van de Wereldraad heeft ingenomen. De 64 ondertekenaars, die zich niet als een „vaste groep" willen beschouwen, wekken de ge reformeerde kerkeraden tot bezin ning op. Inmiddels heeft de classis Axel, evenals enige andere classes der Gereformeerde Kerken een stand punt bepaald, waarbij is gezegd, dat dc „eenheid der kerk aller minst bevorderd wordt door" het streven naar eenwording met de Nederlands Hervormde Kerk in haar huidige gestalte, zoals dit in de actio van dc zogenaamde Achttien tot uitdrukking komt". HORIZONTAAL: 1. schrijver v. d. Camera Obscura; 6. water-en-zout!11. denkbeeldig; 12. tropische vrucht; 14. slede; 15. Ger maans schriftteken; 16. overgebleven deel; 17. voorzetsel; 19. water-en- zeep!; 21. bloedverwante; 22. knevel; 23. al; 25. vat; 26. vordering; 28. ontkenning; 30. pluk; snoes; 31. aar dig; keurig; 33. opeenhoping v. puin, Nieuws van overal Een nieuwe functionaris in het secretariaat van de Wereldraad der Kerken is reverend T. Paul Verghese, afkomstig uit de In disch Orthodoxe Kerk, die de lei ding zal krijgen van de afdeling voor oecumenische actie van de Wereldraad. Dit omvat onder meer werkprogramma's over leke- werlt, jeugdwerk, samenwerking van mannen en vrouwen in het kerkewerk alsmede de leiding van het oecumenisch instituut in Bos- sey. Rev. Verghese was enige tijd privé-secretaris van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Hij stu deerde in dc V.S. en werd in 1961 priester van de Syrisch Orthodoxe Kerk. Q Een financieel experiment is gaande in Groningen, waar een nieuwe kerk, de „Immanuel"-kerk zal worden gebouwd uit bijdragen van de „duizend gulden-club". De gemeenteleden (6000 in de wijk „Zuid") worden niet aangeslagen, maar kunnen vrijwillig toezeggen in vijf jaar een bedrag te storten. Die bedragen worden tot f 1000 gegroepeerd; de toezeggers zijn dan lid van deze „club". Al 350 gemeenteleden hebben totaal f 140-000 toegezegd. De club blijft bestaan omdat er nog méér ker ken moeten komen. enz. aan de rand van een gletsjer; 34. korte tijdsduur; 35. vermoeid; 36. echtgenot. v. iemands zuster; 40. traanachtig; 44. riviertje in de prov. Utrecht; 45. zwarte harsachtige stof; 47. een zekere; 48. in een muur ge schoten opening; 49. listige; 50. snelle loop; 54. uitholling in een muur; 55. reeds: 56. schietwapen; 58. benaming v. enkele soorten v. karpervissen: 61. Greenwich-tijd. afk.; 62 het hoog in prijs zijn; 64. gemeente nabij De venter; 66. tijgerslang; 67. gem. a. d. Maas in N-Frankriik. VERTIKAAL: 1. buiten dienst, afk.: 2. hulde; 3. honderd jaar; 4. voorzetsel; 5. trek kend voortbewegen: 6. feestelijke wapenschouw; 7. zie 47 horiz.; 8. studentenkamer; 9. tak van de ande re boom; 10. opbergruimte, muziek noot; 11. bedekte spot; 13. een der richteren (O.T.); 14. gemeente in Drente; 18. zeer vochtige; 20. stand plaats, ambt; 21. niet nieuwe; 24. lidwoord; 27. minder ziek, hersteld; 29. mannetjeseend; 32. Soc. Econ. Raad, afk.; 33. schadelijk insekt; 36. gestreept zoogdier!; 37. aarde: 38. het zij zo; 39. het-zijn: er genoeg v. hebben; 41. zie 28 hor.; 42. blauwe plantaardige kleurstof; 43- onstoff. deel v. d. mens; 45. de gewoonte hebben; 46. mineraal; 52. niet lang: 13. gedicht; 56. vlaag; 57. -scoop: oorspiegel; 59. de van U; 60. groente; 63. United Press, afk-; 65. lunen, afk. r BINNENVERINGBED i het beste bed ooit gemaakt Jjoodwill SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen i O Volgens professor Nathan Robinson van liet Israülisehe Technologisch Insti tuut is hem bij proefnemingen gebleken dat emotionele depressies, zenuwachtig lieid en dergelijke, veroorzaakt kunnen worden door verandering van het even wicht van positief en negatief geladen ionen in de atmosfeer tengevolge van atoomontploffingen of heet droog weer. 2100. Piloot Storm en Buck vreesden hét ergste, terwijl zij zich aan hun zitplaatsen vastgrepen. De „Bubble" werd heftig heen en weer geslingerd in de dodelijke greep van het Monster der Blauwe Grotten, dat blijk baar niet goed wist wat het met die vreemde prooi moest aanvangen. Onder de enorme druk van dc reuzen armen kraakte de subjager in al zijn voegen en het was duidelijk, dat zelfs de ster ke constructie van de Bub ble dit geweld niet lang zou kunnen doorstaan. De situ- .atie leek hopeloos, tot Baryl erin slaagde een bepaalde bedieningsknop van zijn dashboard in te drukken, waarmee gedurende enkele se conden een krachtig elektrisch stroomscherni om het hele vaartuig gelegd werd. Het resul taat was overweldigend. Als iemand die een wrange vrucht uitspuwt, zo slingerde de reu zen-octopus zijn prooi met geweld van zich af. Nog nooit in zijn geniepig-inhalig leven was het monster zo geschrokken! Baryl had zich weer enigszins in de stuurstoel kunnen hijsen en aarzelde niet om het schip met een snel treinvaart uit de gevaarlijke zone te brengen. Enkele honderden meters verderop durfden ze pas weer wat ruimer adem te halen. Maar toen wees Mare verschrikt in de richting van een nieuw gevaar! Feuilleton door Karl Unselt Busclimann sprak op een droge ma nier, die gevoel voor humor verried en bovendien kruidde hij zijn verhaal met een behoorlijke dosis spot en iro nie. Dit alles paste helemaal niet in de voorstelling, die bij zich van de spion en geheime agent Busclimann gemaakt had. Zonder dat hij hem zag, werd Busclimann hem sympa thiek en bereikte zodoende een effect dat Ramdohr volkomen onwelkom was. Natuurlijk was hij nuchter en erva ren jurist genoeg om zelf al terstond daartegen in te brengen, dat zulke subjectieve indrukken geen overdre ven betekenis mag toegekend wor den. Toen moest liij waarschijn lijk tengevolge van de kou niezen en wel zo luid en onbezorgd, alsof hij in zijn bureau zat. Verschrikt kneep hij onmiddellijk met zijn vingers zijn neus dicht, om een nieuwe uitbarsting te voorkomen. Hij vond liet pijnlijk voor Barenbrook. dat hij zich niet beheerst had, en hij begon' zich al te verontschuldigen nog voor Bnmó. iels kon zeggen. De ze dacht daar geen ogenblik aan, maar lachte en deed verstandig ge noeg, liet enige, wat men doen kon om de situatie tenminste enigermate te redden: hij maakte namelijk licht en ging in een gemoedelijke houding- zitten, die helemaal niet meer op ge spannen luisteren wees. Ramdohr knipperde tegen het felle licht, sloeg het ene been over het andere en lach te Barenbrook toe. Intusèen was het in de andere kamer muisstil geworden. Toen liet de stem van Busclimann zich horen: Als ik me niet vergis, niesde daar iemand. Ja, ongetwijfeld, vond ook Ilse, niaar op een toon 'die weinig goeds beloofde. Even was het weer stil. Juist op da< ogenblik draaide Bruno aan de schakelaar van het licht. Dit geluid, dat in de stilte bijna klonk als een schot uit een kinderpistool, deed Ilse opslaan. Energiek werd er een stoel opzij geschoven, een deur kraakte en resolute stappen kwamen naderbij. Toen ging de deur open. Ilse, blond en een papaverrode pullo ver die strak om haar welgevormde bovenlichaam sloot, stond als aan de grond genageld. Ach, nou begrijp ik het, zei zij ironisch. Wat? vroeg haar broer, verlegen lachend. Dat er iemand geniesd heeft. Het is hier immers steenkoud. Vind je? Ja. en doctor Ramdohr blijkbaar ook. want aan je vraag kan ik wel opmaken, dat jij het niet was, die niesde. U hebt gelijk, ik was liet ook, zei Ramdohr en stond op om haar te be groeten. Ilse had haar handen in de ruime, opgenaaide zakken van haar rok ge stoken en vroeg: Maai- doctor, wat doet U eigen lijk zo laat hier in die koude kamer? Zij bekeek hem van onder tot boven, zo ongeveer, alsof zij er liem van verdacht, zilveren lepels gestolen te hebben. Zo legde Ramdohr haar blik tenminste uit. Hij moest bekennen sinds lang niet een dergelijk pijnlijk ogenblik to hebben meegemaakt. Maar dat moment vau zwakte duur de niet lang. Zijn getrainde hersens, in talloze rechtszaken gewoon aan verrassingen, reageerden bijna auto matisch op het ongewone van de si tuatie en namen het pijnlijke ogen blik van betrapt te zrjn tot uitgangs punt. Die vraag had ik verwacht, Ilse, zei hij vlug en ging meteen door, om Ilse geen gelegenheid te geven aan zijn ietwat boute bewering te twijfelen: Zij laat zich gemakkelijk beantwoorden, wijl ze hier in Berlijn gesteld wordt. In Keulen of Hamburg zou men kunnen vermoeden, dat wij, dus Bruno en ik, er plezier in had den, U bij een amoureus avontuur af te luisteren. Neem me niet kwalijk, onderbrak Ilse hem, tamelijk opgewonden. Ja, nee een ogenblikje, ging Ramdohr ongestoord verder. Ik zei, dat zou men in Hamburg of Keulen kunnen denken, dus zelfs hoefde dat daarom nog niet eens in werkelijk heid het geval te zijn. Maar hier in Berlijn liggen de dingen anders. Wij staan hier op een gloeiende bodem. Ilse begon ineens te lachen, wat hem prikkelde, want hij zag geen aan leiding om te lachen. Wat vindt U eigenlijk zo lachwek kend? vroeg hij daarom een beetje kregelig. Zij gaf haar broer, die zich op de achtergrond hield en blijkbaar op het wachtwoord wachtte, dat hem op de planken moest roepen, een knipoogje. Die gloeiende bodem, antwoordde zij en leunde gelaten tegen de post van de deur. Deze dakkamer, waar we op het ogenblik staan, vind ik niet bepaald gloeiend. Het is afschu welijk koud. daardoor hebt U ook moeten niezen. Ramdohr glimlachte beleefd en maakte een lichte buiging. Goed, heel goed, zei hij welwillend maar tegelijkertijd was het hem dui delijk, dat hij deze jonge dame niet met pathetische zinswendingen kon imponeren. Zij behoorde tot een nuchtere Berlijnse jeugd, die wat, zij ooit ook geweest mocht zijn met beide voeten vast op de grond stond. Daarom besloot hij openhartig met haar te spreken. Wel, om de waarheid te zeggen, juf frouw Ilse, er zijn zekere aanwijzin gen die doen vermoeden, dat uw be zoeker, meneer Busehmann, niet de gene is, waar hij zich voor uitgeeft. Zij ging recht staan. Wat wilt U daarmee zeggen? Dat betekent, antwoordde Ram dohr zacht maar beslist, dat hij er van verdacht wordt, met een heel be paalde bedoeling in het huis van mijn vriend te zijn verschenen. Ik heb genoeg bewijzen voor het feit, dat hij mijn broer gekend heeft, verdedigde zij haar gast. Toe, Bruno, zeg jij ook eens wat. Maar haast je. Ik wil mijn bezoeker niet zo lang la ten wachten. Wat moet hij wel van me denken? Bruno kwarn nu meer naar voren. - Ongetwijfeld heeft hij Ulrich ge kend. Maar doctor Ramdohr heeft, toch gelijk. Meneer Busehmann wist dingen, die hij niet van Ulrich ge hoord kon hebben. Zij moeten dus voorkomen uit een andere en latere bron en dat vond ik verdacht. En toen heb je doctor Ramdohr op die verdenking opmerkzaam ge maakt Inderdaad. Zij trok verachtelijk haar lippen op en dacht even na. Dan hoorde je dus, zei zij, met tegenzin haar woorden kiezend, een bevestiging van je verdenking te krij gen door ons gesprek af te luisteren. Vind je dat wel erg in de haak, Bruno O, nee, zeker niet, antwoordde hij rustig en in geen enkel opzicht schuldbewust. Maar ik zag geen be tere weg om mij te overtuigen van de onhoudbaarheid van mijn verden king, zonder beledigend te worden. Tenslotte kon ik hem toch niet ter verantwoording roepen. Jawel. Dat had je wel kunnen doen. Dat zou zelfs behoord hebben, antwoordde zij heftig. Hij schudde glimlachend het hoofd. Aeli, jij schaap. Zo eenvoudig is het nu toch niet. Je weet immers nog niet eens, waar wij meneer Busehmann voor aanzien. Voor wat dan? Bruno keek Ramdohr vragend aan. In zijn plaats antwoordde Ramdohr. Voor een spion en geheime agent van de overkant. .(.Wordt yeryolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21