PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PREMIER DE QUAY LICHT DE V.N. IN Kalmerende brief uit V.S. voor Adenauer Indonesië gaat voort met het sturen van parachutisten Bodestandplaats in Goes niet verplaatst Landingen in oerwoud bij Kaimana Uittocht uit Algerije Een titel Vandaag.. 205e jaargang - no. 118 Dagb.'fca. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. ueertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. 8.00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS cent per m m, Minim, p. advertentie 4r- Ing. meaedellngen driemaal tarief. Kiein- advertenties (maximum 8 regels, 26 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau *an dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3843; Middelburg, Markt 51, tel. S841(b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375)Goes Gr. Markt 2. tel. 6140Cb.g.g red 7853. adv 5213) Oostburg tel. 2395 Terneuzen. tel. 2116. Zlerltoee red tel. 2425 adm tel. DRUK DIPLOMATIEK OVERLEG IN AMERIKA NA NIEUWE INCIDENTEN OP NIEUW-GUINEA PREMIER DE QUAY heeft de secretaris-generaal der V.N., Thant, gisteren een brief gezonden over de jongste ontwikke lingen op Nieuw-Guinea. Gisteren werd in Hollandia bekend gemaakt, dat het neergeschoten Indonesische vliegtuig, dat bij Fak Fak in zee stortte in tegenstelling tot wat eerder was ge meld, zijn opdracht reeds had vervuld en parachutisten had neergeworpen ten noordoosten van Kaimana. Bij deze opératie waren twee Dakota's betrokken. In totaal wer den ongeveer dertig para's neergelaten. Ver ten noorden van Kaimana waren bovendien, zo is eerst thans gebleken, enige tijd geleden al dertig para's geland. In New York is na deze berichten en na het schrijven van prof. De Quay druk diplomatiek overleg begonnen. Dc Amerikaanse afgevaardigde by de Verenigde Naties Adlai Stevenson bad gisteren, kort nadat de Neder landse vertegenwoordiger rar. Schuermann aan Thant de brief van premier Do Quay bad overhandigd, een gesprek met de waarnemend secretaris-generaal. Stevenson zei na aflQop van het onderhoud tot ver slaggevers, dat de Verenigde Staten veer verlangen naar een spoedige hervatting van het vooroverleg tus sen Nederland en Indonesië. Stevenson iiad met Thant gesproken over „wegen en middelen om de par tijen aan de conferentietafel te bren gen". Hij zei voorts, dat Thant zijn pogingen om de twee landen bij elk aar te brengen zal voortzetten. Het is duidelijk dat de situatie op het ogenblik niet goed is, aldus Steven son. Op een vraag of Nederland het plan van de Amerikaan Bunker heeft aanvaard antwoordde Ste venson dat hij daarover geen me dedelingen kon doen. „Voor zover ik weet, is er niets definitief aan vaard", zo voegde hij er aan toe. De V.N. maakten bekend, dat de inhoud van premier De Quay's schrijven dinsdag bekend zal wor den gemaakt. Ook de Indonesische ambassadeur Soekardjo Wirjopranoto besprak de kwestie-Nieuw-Guinea gisteren met de de heer Thant. Sporadisch botsingen" De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Lincoln White, zei gisteren in antwoord op vragen om commentaar op de recente botsingen tussen Nederlandse en Indonesische troepen in westelijk Nieuw-Guinea, dat het voor de V.S. het voornaamste is, de twee partijen weer bij elkaar te bren. gen. White zei, dat het ministerie ervan op de hoogte is, dat er „sporadische botsingen" zijn geweest tussen Ne derlandse en Indonesische troepen, maar niet over nauwkeurige gege vens beschikt. Nieuwe landingen Volgens het gouvernements-voorlich- tingsbureau in Hollandia Is uit de verhoren van zeven geredde beman ningsleden van de donderdag neer geschoten Indonesische Dakota geble ken dat dit vliegtuig behoorde tot een groep van twee Dakota's, die begeleid werd door een Mitchell-bommemver- per. Op circa 25 km ten noordoosten van Kaimana werden door elk van de Da- kota's 15 parachutisten afgeworpen. Uit mededelingen van de bevolking Pl.C.-zaterdagmmmer l'n het kader van onze veer tiendaagse indu striereportages bezocht een onzer redacteuren een constructiewerkplaats in Zierikzee. Onder de titel „Con structief Familie-trio" is deze industriereportage te vinden op pagina 9. Voorts in dit 22 pagina's lel lende P.Z.C.-zaterdagnummer de rubriek Stemmen uit de Kerken (pag. 3), de Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. 5), industriepagina (pag. 9), Ra dio en T.V.-rubriek (pag. 11), letterkundige kroniek en kunst (pag. 17), feuilleton (pag. 19) en kinderkrant plus klanken uit de ether, op pagi na 21. bleek dat reeds eerder ver ten noor den van Kaimana een landing van parachutisten had plaats gevonden. Deze groep van ongeveer 30 man werd ver in het oerwoud afgeworpen en trekt sedertdien door een volko men onbewoond gebied. Ook tegen deze groepen zijn geëigen de maatregelen getroffen om hen in te sluiten en tot overgave te dwin gen. Dat de Indonesische militairen toch in deze, voor een parachutist on verbiddelijk lijkende, streken zijn ge land, bewijst, aldus de woordvoerder, een gedegen training en een hoge graad van geoefendheid. Men vraagt zich intussen te Hollan dia in ambtelijke leringen wel af gezien het feit. dat Dakota's wor den gebruikt van de Indonesische luchtmacht, die geregelde parachn- tistcncommando's ofwerpen waar de grens ligt tussen agressie en eon openiyke oorlogsdaad. WIRJOPRANOTO: „CAMPAGNE IS BEGONNEN" De Indonesische ambassadeur bij de V.N., Soekardjo Wirjo pranoto, heeft gisteren ver klaard, dat zijn land de cam pagne ter bevrijding van Nieuw- Guinea is begonnen. Hg bevestigde tijdens een informeel gesprek met verslaggevers, na onge veer een kwartier een onderhoud ge had te hebben met secretaris-gene raal Thant, door wie hg was ontbo den om de brief van premier De Quay in ontvangst te nemen, dat het afwerpen van Indonesische para chutisten bij Fak Fak het begin was van een campagne ter bevrijding van Nieuw-Guinea. Deze zou voortduren tenzij Nederland akkoord zou gaan met twee voorwaarden, aldus Wirjo pranoto. „Het hangt van de Nederlanders af", aldus verklaarde hij. ,,Zij moeten het zenden van militaire versterkingen naar West-Irian staken en zij moeten de welwillendheid en oprechtheid to nen voor een hervatting van het vreedzame overleg". Een patrouille van de strijdkrachten van het Britse Gemenebest, samen gesteld uit militairen van Australië, Nieuw-Zeeland en uit Ghurkas, pa trouilleert in een boot op de woeli ge rivier de Perak langs de grens tussen Noord-Malakka en Thailand. De patrouille was op weg van foH Tapong naar de vooruitgeschoven post Grik. De waakzaamheid aan de grens tussen beide landen is hoog opgevoerd. DEN HAAG: Geen verbitterde gevechten bij Fak Fak Naar aanleiding van een bericht van een buitenlands persbureau, dat er in de omgeving van Fak Fak „verbit terde gevechten" gaande zonden zijn tussen Nederlandse militairen en In donesische infiltranten, beeft het A. N.P. zich over de juistheid van dit bericht gewend tot het departement van defensie in Den Haag. Daar werd bedoeld bericht ten stellig ste tegengesproken. Er zijn daar uiteraard wel acties aan de gang, doch deze kunnen zeer stellig niet worden betiteld als „verbitterde ge vechten", zo zeide men. De uittocht der Europeanen uit Al- gerge begint een dermate omvang aan te nemen, dat de autoriteiten vanaf .volgende week twee boten per week naar Marseille zullen inzetten. Gisteren is de Ville de Marseille met 1558 passagiers volgeladen naar Frankrijk vertrokken. Het schip is vertrokken ondanks het feit, dat de kruiers, die door de O.A.S. zijn be dreigd, in permanente staking zijn, en de passagiers alleen handbagage mee aan boord konden nemen. „Duitse belangen veilig" Suggestie voor opvolging van Grewe De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer is volgens een woordvoerder van de rege ring in Bonn „zeer ingenomen" met de „zeer vriendelijke" brief die hem is geworden van de zij de van president Kennedy van de Verenigde Staten. Kennedy, aldus gezaghebbende krin gen in Bonn, heeft Adenauer laten weten wat hy veel begrip heeft voor de Duitse vrees dat Amerikaans- Russisch overleg over Berlijn zal lei den tot verhoging van het aanzien van het Oostduitse Pankowregime. De president, aldus genoemde krin gen, heeft Adenauer verzekerd, dat hg de rechtmatige belangen van het Duitse volk in het oog zal houden. De brief van Kennedy werd Aden auer overhandigd door de West- Duitse ambassadeur in Washing ton Wilhelm Grewe. Deze zal een week in Bonn blijven, daarna te rugkeren naar zgn standplaats en op 1 juni daaruit voorgoed ver trekken. In Bonn verluidde dat Washington Grewe graag zou zien opgevolgd door Karl Carstens, staatssecretaris van buitenlandse zaken in Eonn. In Bonn bestaat hier enige wrevel over. Aan gezien, zo redeneert men hier, Gre- wes ontslag min of meer het werk is van het State Department, is het bepaald niet Amerika dat ook nog moet voorschrijven wie hem zal op volgen. Adenauer heeft in een dagbladin terview gezegd dat hij het Russisch. Amerikaans overleg over Berlijn steunt, maar dat hij meent dat er een rustpauze in aanmerking geno men moet worden om de balans op te maken. ONDANKS TWEE RAADSBESLUITEN: HET IS EEN enigszins merk waardige zaak met de bode standplaats roiul de Grote Kerk te GoesZonder één enkele uitzondering zijn de belanghebbenden van mening dat de situatie „hopeloos", „onhoudbaar" en „onaan vaardbaar" is. De gemeen teraad heeft zelfs reeds tot tweemaal toe besloten de bo dediensten te verplaatsen naar de M. A. de Ruyterlaan en wel op 1 september 1961 en per 1 januari 1962. Merk waardig genoeg echter staan do circa 40 bodewagens nog steeds rond het monumentale kerkgebouw, zeer tot onge noegen van de passerende automobilisten, die zich ver wonderd afvragen„Wordt het bodecentrum ooit ver plaatst?" Het antwoord kan, geloven wij, wel bevestigend luiden, maar een datum valt niet te noemen. Die weten de insiders trouwens zelf niet eens. „Wij wachten op de gemeente Op ons laatste voor stel heeft de gemeente nog niet" gereageerd", verklaarde ons de voorzitter van de bodevereniging Toestand bij Grote Kerk onhoudbaar „Dc Bevelanden", de heer ,T. Elomaard uit Goes. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf merkte desge vraagd op: „Er zijn nog diverse punten, die besproken moeten worden. Bepaalde besprekingen zijn nog niet rond". Een instantie, die het „geharre war" rond de bodestandplaats in Goes met leedwezen beziet, is de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie In Mid delburg, deE.V.O. De secretaris van deze organisatie, de heer A. Drost, die het bodeprobleem in Goes al jaren van nabij volgt, zei er dit van: „De huidige toestand is onhoudbaar. Wij zien er niet gelukkig mee, dat nog steeds geen oplossing is gevonden. Het ge meentebestuur van Goes heeft weinig voortvarendheid in deze zaak getoond. De kwestie sleept al vijfentwintig jaar". Moeizaam Het is een moeizame weg geweest, die tot nu toe is afgelegd. Het probleem van het bodecentrum da teert al van vóór de oorlog, maar heeft zich pas toegespitst na de oorlog, toen het bodecentrum rond de, Grote Kerk werd ingericht. Tientallen vrachtauto's staan op een betrekkelijk kleine ruimte rond de kerk. Het passerende ver- lieer kan er nauwelijks doorko men, zó druk is het er op bepaal de dagen van de week. Twee, soms drie of vier politiemannen moeten er het verkeer regelen. Naast de problemen op verkeers technisch gebied, zgn er de moei- lijkheden voor de verladers en vervoerders zelf. In een chaos van auto's en goederen tracht ieder zo goed mogeiyk zijn zaken te behar tigen. De goederen en materialen rosten in de schaduw van de kerk muren. blootgesteld aan weer en wind. Het is, zoals reeds vaak is gesteld „een onhoudbare toe stand". Verbeteringen Het mag derhalve geen verwon dering wekken, dat men al jaren streeft naar een verbetering van de huidige situatie. In 1959 leken de pogingen succes te hebben. Gemeente en vervoer ders in casu de bodevereniging „De Bevelanden" werden het eens over de plaats, waar het nieuwe bodecentrum met een vol doende outillage zou worden in gericht: in Goes-noord, achter het slachthuis. Op 26 september 1959 schreven wij in een artikel: „alge meen is men van mening, dat het bodecentrum in 1960 zal worden geopend!" Een bewering, die steunde op een uitspraak van de heer Blomaard, toendertijd secre taris van de bodevereniging „De Bevelanden", die verklaarde van mening te zijn, dat Goes in 1960 een nieuw bodecentrum rijk zou zijn. Het kwam echter anders uit. De Zie slot pag, 2 kol, 2 ftant lijn Wanneer het de bedoeling van de Nederlander dr. Paardekooper is geweest om door enkele uit dagende woorden de aandacht van vele Belgen le trekken dan is hem dat wel gelukt. Hij verwierf plotse ling het predicaat „meest bespro ken Nederlander in België" en hij is op dit ogenblik de enige Nederlan der, die niet in België wordt toege laten. Velen in ons land zullen de heer Paardekooper kennen als een groot ijveraar voor de Nederlandse taal en cultuur. Hij verwierf ook be kendheid als voorstander van stevi ger banden tussen de Vlamingen en de Noord-Nederlanders. Zijn activi teiten werden over het algemeen wel gewaardeerd zo wel in Nederland als in Vlaanderen. Dat een Belgische minister plotseling boos op hem is ge worden en hem de toegang tot het land weigerde kwam voort uit een wat ongelukkige keuze van een titel voor een causerie, welke de heer Paardekooper in Leuven zou houden. Die titel luidde: „Er zijn geen Belgen". Die titel is uiteraard slechts ten dele juist. In taalkundig opzicht zijn er geen Belgen, want er is geen Belgische taal. In cultu reel opzicht valt voorts de stelling te verdedigen, dat België een stuk Nederlands en een stuk Frans cul tuurgebied omvat. Maar staatkundig en dus ook politiek zgn er wel degelijk Belgen en het is verkeerd van de heer Paardekooper als hg daarmee geen rekening houdt. Hij had de titel van zijn voordracht wat minder prikkelend moeten kiezen. Dit neemt niet weg, dat hij in België toch wel door de minis ter, die hem het land uitwees te fel behandeld is. Wanneer een Frans talige Belg in ons goede land een rede zou willen houden onder de ti tel: „Er bestaan geen Nederlanders" dan zou niemand er over denken hem het land uit te zetten, ook al zou men hem vermoedelijk een heel ver velend mannetje vinden. Wat de heer Paardekooper betreft heeft de betrokken Belgische minister zich naar onze mening aan overdrijving schuldig gemaakt. Hg had met een waarschuwing kunnen volstaan. Dat klemt te meër als men de akelige opmerkingen leest, welke in enkele Franstalige Belgische bladen over deze zaak zijn gemaakt. Er is een blad, dat schrijft over het uitkraaien van anti-Belgische haat. Welnu, dat is zonder meer een leugen, want uit dr. Paardekoopers voordrachten en publikaties spreekt nimmer haat je gens de bewoners van België. De zonderlinge opmerking, dat een Ne derlander „louche" steun verleend zou hebben aan een der partijen in de Belgische taalstrijd is slechts te kenend voor een bepaalde mentaliteit bij de schrijver van die opmerking. Onbegrijpelijk is voorts de vaak her haalde vermaning, dat een Neder lander zich buiten de Belgische taal strijd zou moeten houden. Dat kan een Nederlander niet, want als hij Nederlands spreekt kiest hij al partij in die strijd of hij wil of niet! Het zelfde doet een Fransman, die in België Frans spreekt, of steun ver leent aan de Franse cultuur in Bel gië. Waarmee we overigens niet willen zeggen, dat buitenlanders en dus ook Nederlanders niet ge houden zouden zijn grote voorzich tigheid te betrachten als zij in Bel gië contact willen onderhouden met hen, die in het Nederlandse taal- en cultuurgebied leven. Nu dr. Paarde kooper die voorzichtigheid eventjes uit het oog verloren heeft, blijkt op eens hoe agressief Franstalige publi- citeitsorganen zich tegenover een Nederlander kunnen gedragen en wel ke overdreven maatregel een Belgi sche minister dan neemt. Het is eigenlijk teleurstellend, dat de goede verstandhouding tussen Nederland en België nog niet zo intensief wordt beleefd, dat zulke dingen onmogelijk zijn. ...arriveert te Rotterdam met de „Willem Ruys" Fletcher John Christian, directe nako meling van de muiters van het in 1787 naar Tahiti vertrok ken Engelse oorlogsschip „Bounty". Fletcher John re geert thans over het 134 bewo ners tellende eilandje Pitcairn in de Stille Oceaan. Hij heeft nog nooit iets van de „be schaafde" wereld gezien. Flet cher John is lid van de Kerk van de Zevendedagadventisten, waarvan hij op 26 mei een congres zal bijwonen in het Rotterdamse Odeon-gebouw. Voorts bezoekt hij het minia tuurstadje Madurodam te Den Haag. MORGEN.... ...is het 40 jaar geleden, dat de Engelse mailboot „Egypt" (met aan boord 44 passagiers en een bemanning van 219 koppen) op weg van Londen naar Bombay ten z.w. van het eiland Ouessant door de Fran se vrachtboot Seine werd ge ramd en tot zinken gebracht. Een goudschat ter waarde van ruim 10,5 miljoen gulden ver dween mee in de diepte en kon pas na bovenmenselijke in spanning in 1934 worden ge borgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1