40 jaar 3 x daags 60 slagen 60 jaar in Brouwershaven TAL WAS EINDELIJK WEER BRILJANT: ZEGE OP BENKÖ ZATERDAG 19 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 (Advertentie) volmaakte pasvorm - uiterst sterk nylons naar maat dus voordelig door lange levensduur Leider Kortsjnoi bleef ook tegen Keres ongeslagen Michael Tal stond tijdens de tiende ronde van het kandïdatenschaaktoer- nooi in Willemstad in het middel- punt van de belangstelling. Na de re mise in de negende ronde tegen Ke res hoopte men op een voortgezet herstel van de oud-wereldkampioen. In zijn partij tegen de Amerikaan Pal Benkb, wiens verbeten vechten aller bewondering wekt, verbrandde Tal in zeken opzicht alle schepen achter zich. De Rus probeerde zich door de damevleugel min of meer op te offeren een koningsaanval te ver schaffen. De juistheid hiervan viel zeker in eerste instantie moeilijk te bewpzen. Het werd wat men noemt een echte „Tal-partij". Benkö raakte in onvoorstelbare tijdnood en op de 33e zet bracht het vallen van de vlag de beslissing. Tal had eindelijk ge wonnen GelierPetrosjan was een tactische aangelegenheid. In een Caro-Kann werd na 18 zetten tot remise beslo ten. Het feit, dat Geiler in zijn afge broken partij tegen Fischer winst kansen heeft zal hier wel niet vreemd aan zijn. Een lange vermoeiende partij tussen de twee Russen zou de winstkansen van Geiler tegen de J'onge Amerikaan alleen maar ver seind hebben. Kortsjnoi en Keres speelden een par tij van geheel ander gehalte. Keres koos de scherpe Tarrasch-verdedi- ging en toen hij een pion offerde om op aanval te kunnen spelen, was de kans op de algemeen verwachte snelle remise verkeken. Kortsjnoi bewaak te het centrum met zware stukken, liet vervolgens het voordeel van een pion los waardoor na 32 zetten een volkomen gelijke stelling op het bord kwam. Kortsjnoi bleef dus ongesla gen: remise. Het duel FilipFischer kwam toen de partij TalBenkö een hoogtepunt bereikte een weinig buiten de belang stelling te staan. Toch hadden zich in deze ontmoeting talrijke combina- toir boeiende verwikkelingen afge speeld. Fischer die vermoedelijk vreest, de afgebroken partij tegen Gelier te moeten verliezen nam geen „grove" risico's. Na een Nimzo- Indische verdediging veroverde hjj met zyn actief positionele speel wijze een overwicht, dat tenslotte een materieel plus werd. Het is echten de vraag of dit voldoende zal zijn. De jonge Amerikaan en zijn secondant Bisguïer zullen er zeker een nachtelijke analyse aan moeten besteden. De uitslagen luiden: Tal (Rusl.)—Benkö (V.S.) 1—0; Fi lip (Tsj.)Fischer (V.S.) afg.; Gei ler (Rusl.)Petrosjan (Rusl.) \i; Kortsjnoi (Rusl.)Keres (Rusl.) Vi—Vi. De stand luidt nu: 1. Kortsjnoi 6Va pt.; 2/3. Keres en Petrosjan beiden 6 pt.; 4. Geiler 5 pt. -f- 1 afg.; 5. Benkö pt.; 6. Fischer 4 pt. 2 afg.; 7. Tal 3',2 pt.; 8. Filip 2 pt. 4- 1 afg. De partij TalBenkö had het vol gende verloop: Wit: M. Tal (U.S.S.R.), zwart: T. Benkö (U.S.A.). 1. e2e4, e7e6; 2. d2—d4, d7—d5: 3. Pbl—c3, Pg8—f6; 4. Lel—g5, d5 xe4; 5. Pc3e4, Pb8—d7: 6. Pe4x f6 (sch.), Pd7xf6; 7. Pgl—f3. c7—c5; 8. Lflc4, c5xd4; 9. 0—0, Lf8—e7; 10. Ddle2, h7—h6; 11. Lg5—f4, 0— 0; 12. Tal—dl, Lc8—d7; 13. Tdlx d4, Dd8b6; 14. Td4—d3, Ld7—b5; 15. Lc4xb5, Db6xb5; 16. Pf3—e5, Db5 xb2; 17. Td3g3, Tf8—c8; 18. Lf4x h6, Le7—f8; 19. De2—e3. Db2xc2; 20. Tfl—el, Tc8c721. h2—h3, Ta8 c8; 22. Lh6xg7, LfSxg7: 23. Tg3xg7 (sch.), Kg8xg724. De3g5 (sch.), Kg7—fS; 25. Dg5xf6, Dc2—h7; 26. Tel—e3. Dh7—f5: 27. Df6—h8 (sch.), Kf8e7; 28. Dh8—h4 (sch.), Df5—f6: 29. Dh4b4 (sch.), Ke7— e8; 30. Db4—b5 (sch.), Ke8—f8; 31. Te3—f3. Df6d8; 32. Db5—b4 (sch.), Kf8e8; 33. Tf3—g3, Tc7— c5. Op dit ogenblik overschreed zwarjt de tyd de stelling is overigens on houdbaar. (Advertentie) STIJLVOLLE VRUETJJDS KLEWN6- Niettemin: interessant Havenronde Terneuzen zonder de prominenten Hedenmiddag (zaterdag) om drie uur zal Kees Bellenaars het start schot lossen voor de jaarlijkse ha venronde van Terneuzen voor be roepsrenners en onafhankelyken. Deze Terneuzense havenronde met start en finish op de markt, krijgt dit jaar een internationaal tintje omdat naast een dertigtal Nederlandse renners ook tien Belgen zijn aangeworven. Overigens hebben de Franse wieier- bazen van een aantal Nederlandse renners in de afgelopen dagen een flinke spaak gestoken in het wiel van de Terneuzense organisatoren door hun ondergeschikten in te schrijven voor de Franse rittenkoers Midi Li bre. Dit betekent, dat de reeds aan geworven prominenten Jo de Roo, Piet Rentmeester, Michel Stolker en Ab Geldermans allen voorkomend op de affiche buiten schuld van de organisatoren aan de start zullen ontbreken. Gelukkig konden de in richters van de koers zich op het laatste- moment nog van de deelname verzekeren van de bekende Belgische sprinters Rik Luyten en Arnold Fle- cy en verder van Jan Zagers, De Munster, Van Gompel en anderen. De ze Belgen zullen het op het 1500 me ter lange parcours dat tachtigmaal moet worden afgelegd gaan opne men tegen de Nedei-landers Wim van Est, Piet Damen, Jaap Kersten. Coen Niesten, Kees van Amsterdam en verder onder meer Van der Butten. Sijtliof. Groeneweg, Pos, Zwaneveld enzovoorts. Verder komen toch nog drie Zeeuwen aan de start, t.w. Jan Westdorp uit Schoondijke, Miel Ver- straete uit Eede en Jaap v. d. Weele uit Goes. De prominenten mankeren dus. maar de renners die wel aan de start zullen verschijnen hebben vaak genoeg blijk gegeven voor een inte ressant criterium te kunnen zorgen. De finish zal rond 6 uur plaatsvin den. Daarna zal de winnaar worden gehuldigd door Terneuzens burge meester mr. H- Rijpstra. Opstelling Braziliaanse voetbalploeg voor Chili In Brazilië zijn donderdag de namen bekendgemaakt van de spelers die hun land tijdens de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Chili zuilen verte genwoordigen. De geselecteerden zijn: Doel verdedigers: Giimar en Castilho. Achterspelers: Djalmas Santos, Jair Marinho, Nilton Santos en Allair. Middenspelers: Bellini, Mauro, Zozi- no en Jurandir. Voorhoedespelers: Garrïncha, Jair, Didl, Mengalvio, Vava, Coutinho, Pe ls, Amerüdo, Pepa en Zagalo, VOORDE BESTE. JAREN VAN UW LEVEN! Belangrijk atletiekduel Zeeland-West-Brabant Zondagmiddag zal op de Vlissingse sintelbaan voor de derde maal in de geschiedenis de atletiekontmoeting Zeeland-west Brabant worden ge houden. In 1960 won de Zeeuwse ploeg met overtuigende cijfers (103- 53), maar vorig jaar in de uitwed strijd te Bergen op Zoom moesten de Zeeuwen met een danig verzwakte ploeg een nederlaag incasseren, zij het met minimaal verschil: 110-108 pnt. Ook voor dit jaar valt moeilijk een voorspelling te geven. De oorspron kelijke ploegen zien er beide sterk uit, maar reeds zijn in de Zeeuwse ploeg enige wijzigingen aangebracht wegens blessures en dergelijke. Zo kunnen onder anderen niet starten E. Kal, H. Cujé, C. Schot, P. v. d. Schaaf en C. Mulder. Ongetwijfeld zullen echter de Brabanders ook wel enige atleten moeten vervangen, zo dat de strijd toch open zal zijn. Na tuurlijk brengen beide ploegen vele bekende atleten in de strijd. Voor Zeeland o.a. W. van Beest (100 en 200 meter), M. Grootjans (kogel en discus), M. Bostelaar (3000 nr.), P. Zwartepoorte (800 m.), H. Sinke (400 nr.), H. Hage (hoogspringen) en bij de dames M. Rïemens (kogel, discus), E. Schot (discus), J. Stout- jesdijk (verspringen) en V. Koster (speerwerpen). Bij de Brabanders is de bekendste atleet Henk Snepvan gers de Nederlandse kampioen 1500 meter, die in Vlissingen op de 800 meter zal starten. Ook Jan Schille- mans (1500 m.), Cor Mies (3000 m.) Piet Bakkers (3000 m.) van Eekelen (1500 m.), Stuker (200 m en kogel) zijn hier geen onbekenden. Als de weersomstandigheden mee werken zullen deze wedstrijden, wel ke om 2 uur beginnen, ontgetwyfeld een goede propaganda voor de atl©- tialc zijn- Niet om zestig slagen, maar om zestig jaar gaat het in Brou wershaven, waar a.s. dinsdag het echtpaar Van de Bos de diamanten bruiloft hoopt te vieren. De heer M. J. van de Bos, die 81 jaar geleden in Kerkwerve werd geboren en me vrouw A. van de Bos, die 84 jaar geleden op Tholen, in Poortvliet, als Adriana van Burgh ter wereld kwam. De heer Van de Bos geniet in schipperskringen nog altijd grote be kendheid; zijn naam heeft de klank van een legende als de periode ter sprake komt, waarin de beurtvaart nog „op de zeilen" werd be dreven. Van de Bos was in zijn leven beurtelings garnalenvisser hij beviste het Brouwershavensegat met de BH 9 en zetsehipper bij beurtvaartondernemingen. Als beurtschipper was hij bijzonder onverschrokken en door zijn grote kennis van de wateren in en om Zeeland was hij dikwijls dc schip per, die bij vuil weer of mist een peloton van beurtschepen door de vaargeulen leidde. Die kennis maakte hem tot een ideale loods, die in de „bietentijd" de in Brouwershaven geladen schepen 111 donkere nachten naar Brulnisse voer. Met Van de Bos aan boord, die jaar op jaar de liggir.g van de vaargeulen onderzocht, durfden de schip pers dit aan. In tijd van zes uur voer hij 's nachts eens zeilkracht dus van Brouwershaven naar Rotterdam. De oudere schippers zullen Van de Bos niet vergeten zijn en aan be langstelling, behalve van kinderen, klein- en achterkleinkinderen, zal het het diamanten paar dinsdag zeker niet ontbreken. .diamant in Brouwershaven (Foto's P.Z.C.) KANDIDATENSCHAAKTOERNOOI ..zoals hij veertig jaar heeft gedaan.. ..driemaal daags deurtje open, deurtje dicht.. „Nooit van m'n- leven". „Hoe kreeg U 't voor elkaar, bijvoorbeeld na familie- of andeits feestjes?" „M'n wekker was een trouwe kameraad, die wekte altijd". Snoeps wekker. Even betrouw baar als het torenuurwerk, dat hij voor het laatst in 1927 eens goed onderhanden had genomen. Als liet stilstond, was dat de schuld van kraaien, die voor hun nest èen wat onpraktische plaats had den gekozen. Snoep had die din gen altijd gauw voor elkaar. Hij maakte er abrupt een einde aan. Zoals er nu wat abrupt een eind gekomen is aan Snoepsoptreden als klokkeluider. Voor hét maken van een paar foto's is Snoep nog even naar de toren gegaan, heeft hij het touw bediend, zoals hij veertig jaar heeft gedaan. Maar de klok gaf geen geluid. hoogte kunnen stellen. Ik heb geen ontslag gekregen, geen ont slag genomen en geen enkele aan zegging gekregen". Snoep vertelt. „Het was of ik een klap op m'n hoofd kreeg. Om tien voor vijf had m'n vrouw ge zegd: Piet de klok staat stil. Ik er naar t08 met wat gereedschap en nog een paar dingen. Toen bleek dat ze elektrische leidingen aan het aanleggen waren. De klok was vastgezet. En ze waren zo bits of ze wilden zeggen: wat moet jij hier komen doen? Ik ben er toch aan bezig, zei die vent en zo ben ik weggegaan". Snoep had het allemaal niet zo erg gevonden, als men hem van tevoren had ingelicht. „Als er maar eens iemand van hét ge- meentebestur was geweest, die me had gezegd: zo zit het in elk aar. Maar nu word je zo maar opzij geschoven, zonder dat je er iets van weet. Ik vind het niet mooi, dat ze me zo behandeld hebben. Ik zeg het net zoals het is". Snoep neemt geen blad voor de mond. Veertig jaar, sinds J922, heeft hij driemaal per dag de to- ilendeur geopend en gesloten. Met zijn sleutel en het was een beetje zijn toren. Hij had plezier in het eenvoudige werk. Niet omdat hij er geweldige sommen aan verdiende. De laatste tjjd 305.per jaar, in de eerste jaren kreeg hij er 175. voor. „Ik heb het altijd met genoegen gedaan en als ik verleden jaar ge weten had wat er stond te gebeu ren, had ik de raad aangeschre ven, of men nog even met het kar wei wilde wachten". Zijn vrouw: ,,'t Was in het begin zo raar als ie niet moest gaan lui den. Hij kon er niet van werken". Zó verknocht was Snoep aan zijn klok, die hem veertig jaar achter een de matineuze plicht oplegde, vóór acht uur op te staan. Uitsla pen kon hij zich onder géén voor waarde permitteren. Zich versla pen nog minder. „Wel eens gebeurd?" VELE INWONERS van Kruiningen hebben zich de laatste dagen afgevraagd hoe het toch komt dat de torenklok niet meer wordt geluid. Men voelt het als een gemis de vertrouwde klanken van 8, 12 en 19 uur niet meer te horen". Zo begon een bericht in een plaatselijk nieuws- en ad vertentieblad. Klokkeluider Piet Snoep heeft het be richtje zorgvuldig uitge knipt, weggeborgen in een achtervakje van zn porte feuille. Veertig jaar achter een had hij driemaal daags de gang naar de dorpstoren gemaakt. 's Morgens tegen achten, op het middaguur en 's avonds om zeven uur. Een gangetje voor de vertrouwde klanken: driemaal daags zestig extra slagen van de „kleine bel". Snoep kan zelf niet vertellen, wé,arom hij de klok luidde. En het schijnt, dat niemand daar een duidelijk antwoord op kan geven. Zo gebeurde het nu eenmaal. Snoeps va der deed het zo, vroegere ge neraties klokkeluiders deden het zo. Misschien voor de mensen op het land, die het slaan van de uurwerkklok bij gunstige wind niet konden ho ren. 's Morgens om de koffie tijd aan te geven, om twaalf uur voor de middagpauze en 's avonds voor de beëindiging van de werktijd. Snoep heeft zich daar geen zor gen over gemaakt. Hij trok aan he,t touw, driemaal daags, zoals het oude gebruik het wilde. Zestig slagen, zoals zijn vader het deed in de ruimce ach ter de torendeur, waar het touw hangt. Het werk hoorde bij hem, de horlogemaker Snoep, die ook de zorg voor het uurwerk in de toren had. Hij had Kruiningens klokkeluider willen blijven, ook na do zevende juni, als hij vijfen zestig wordt. Daarom voelt hij zich weggezet, aan de kant ge schoven. Dinsdag 27 maart heeft Piet Snoep voor het laatst zyn klok geluid. Die dag kwamen er klokkemakers van elders om de zaak te elektrlficeren. „Natuur lijk", vindt Snoep, „de tijd kun je niet tegengehouden. Maar men had me daar toch wel eens van op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17