Stalin dacht in 1945 aan tweede veroveringstocht door Europa JAARVERSLAG EN „GELEIDE" VOOR C.B.T.B.-VERGADERING T.0.P.-ELT01 BRENGT DIT WEEKEINDE BESLISSING ZIJ DOEN WAT TERUG GROTE AANDACHT SCHENKEN AAN VRIJETIJDSBESTEDING XERXES ZIET VLISSINGEN ALS BELANGRIJKSTE CONCURRENT Amateurs en onafhankelijken zeven dagen door Nederland ZATERDAG 39 MEI 1962 PROVIN CI ALE ZEEUWSE O OU H AN T 13 Onthullingen in Milovan Djila's verboden boek „De grootste misdadiger in de geschiedenis" In zijn boek „Gesprekken met Stalin", dat de volgende week in de Verenigde Staten zal verschijnen en dat de vorige week tot zijn veroordeling tot een langdurige gevangenisstraf heeft ge leid, noemt de Joegoslavische schrijver en voormalige com munistische leider Milovan Djilas de vroegere Sowjet-premier Stalin „de grootste misdadiger in de geschiedenis", wiens ge weten hem niet plaagt ondanks de miljoenen die in zijn naam en op zijn orders zijn vernietigd, en ondanks de duizenden zijner naaste medewerkers die hij als verraders heeft vermoord. Djilas, vroeger vice-president van Joego-Slavië, geeft in zyn boek ge sprekken weer, die hij tijdens offi ciële bezoeken aan Moskou in 1944, 1945 en 1948 met Stalin heeft ge had. Djilas verhaalt hoe Stalin, tijdens een diner in het Kremlin in april 1945, verklaarde dat de toen op zijn eind lopende oorlog „geen oorlog zoals de vroegere oorlogen was". Stalin ver klaarde dat iedereen die een gebied bezet, daaraan zijn eigen maatschap pelijk stelsel oplegt. „De oorlog zal spoedig voorbij zijn. Wij zullen ons in vijftien of twintig jaar herstellen en hen dan opnieuw te lijf gaan". Vol gens Djilas was Stalin, wiens gelede ren reeds de helft van Europa onder de voet hadden gelopen, ervan over tuigd dat zij in de volgende ronde ook de andere helft onder de voet zouden kunnen lopen. In januari 1948 verklaarde Sta lin tegenover Djilas, dat Duits land voor altijd verdeeld zou moe ten blijven. „Het westen zal West- Duitsland tot zyn eigen staat ma ken en wij zullen Oost-Duitsland een staat van ons maken". Belgische renners nemen deel aan ronde van Italië De Belgische wielerkampioen Rik van Looy en zijn ploeg, die was in geschreven voor de zaterdag in Mi laan beginnende ronde van Italië, heeft vandaag op het laatste ogen blik overeenstemming bereikt met de organisatoren, waardoor hij zijn besluit om niet mee te doen heeft ingetrokken. Besprekingen tussen Rik van Looy c.s. en de organisatoren van de Giro op het bureau van de Gazzetta dello Sport in Milaan, hebben kort na Van Looy's aankomst in Milaan re sultaat gehad. Aan de 4154 km lange race, langer dan de Ronde van Frankrijk en eindi gend op 9 juni in Milaan, zullen dus dertien ploegen van tien man elk deelnemen. Ze verschenen vrijdag middag op de binnenplaats van het gebouw waarin de Gazzette is ge vestigd voor de traditionele poincon- nage. Djilas schrijft verder, dat Stalin ook wel fouten heeft toegegeven. Hij had aan Djilas verteld, dat waar Enge land en de Verenigde Staten geen onderbreking van hun verbindïngsli- nies in het gebied van de Middel landse Zee zouden toestaan, de com munistische opstand in Griekenland, die zich na de oorlog voordeed, geen kans van slagen had en daarom moest worden gestaakt. Politiek instinct Volgens Djilas voelde Stalin in stinctief, dat het scheppen van revolutionaire centra buiten Mos kou de suprematie van Moskou op het gebied van het wereld communisme in gevaar zou bren gen. Djilas meent, dat de Sow- jetpolitiek van nu dezelfde is als die van toen. Tenzij Stalins opvolgers en huidige critici verklaren hoe een dergelijke man dertig jaar lang aan de macht kon blijven, „bevestigen zij alleen maar dat zij zijn werk grotendeels voortzetten", aldus de Joegoslavische schrijver verder. Overigens merkt Djilas op, dat Stalin het achterlijke Rusland heeft ge maakt tot een industriële macht en een rijk dat tot wereldheerschappij Djilas meent dat de Sowjet-commu- nistische partij alleen door het los laten van het „ideologische unitaris me en de z.g. monolietische partij structuur" kan bewijzen zich aan de schaduw van het Stalinisme te heb ben ontworsteld. Kroesjtsjew Volgens Djilas is Kroesjtsjew in de Sowjet-Unie de enige man die zich met details bezighoudt en met het dagelijks bestaan van de communis tische gelederen en de burgers om waar nodig, verbetering aan te bren gen. Het onderwijs vroeg veel aandacht Verlucht met enkele foto's is het jaarverslag verschenen over 1961 van de Zeeuwse Christelijke Doeren en Tuindersbond, dat niet alleen een jaarverslag is, maar dat tevens een geleide voor de op woensdag 23 mei a.s. te houden jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. en do op 20, 21 en 22 juni a.s. te houden bondsdagen van de Nederlandse C.B.T.B. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat hier en daar nog al wat verschui vingen optraden voor wat betreft de verschillende teelten. Dit was onder meer het geval bij de granen. Het areaal wintertarwe was aanzienlijk kleiner, dat van de zomertarwe en zomergest beduidend groter. De overvloedige regenval in de winter 1960-1961 was hier niet vreemd aan. Er werden minder consumptieaard appelen verbouwd dan in 1960. Het rendement van de aardappelen was daarentegen groter. De totale op brengst was echter toch iets kleiner. Ook het areaal bieten werd inge krompen. Daar de opbrengst per hec tare minder lager lag dan het voor gaande jaar, was de totale suiker opbrengst aanzienlijk minder dan in 1960. ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE Elto I gekluisterd aan laatste plaats Vandaag wordt liet lot van TOP be slist. Indien de TOP-ploeg van Elto I verliest, hetgeen echte* nog lang niet zeker is, daar de Kapellenaren wel goed spel laten zien, doch op het beslissende moment het doortastende schot missen, zyn de Arnemuidena- ren wel definitief gekluisterd aan de laatste plaats. Zeelandia I zal thuis wel het onder spit moeten delven tegen Togo I, maar de laatste zal het zeker niet gemakkelijk lcrijgen, daar de Zeelandianen moedig volhouden, het geen tegen Zuidwesters I ook een punt opleverde. De laatste gaat naar Swift II en dit zal niet ver van een puntenverdeling liggen, alhoe wel de oranjehemden het terrein voordeel hebben. In 2 A trekt K.V.L. naar A.K.C. en we zijn geneigd de Walcherenaren de beste kansen te geven. Animo II ontmoet thuis Ondo, hetgeen twee winstpunten voor de laatste worden. In 2 B is De Poel, dat zeer wissel vallig speelt, thuis zeker favoriet nu Vitesse op bezoek komt. Olympia zal tegen W.K.V. de buit in de wacht sle pen en daardoor iets stijgen op de ranglijst. Mogelijke winst In 3 A gaat Animo III winnen van Stormvogels H, terwijl woensdag Ve- do III een fikse nederlaag te slikken zal krijgen van Atlas. Donderdag zal Animo III alle zeilen bij moeten zet ten om van Ondo III te winnen, het geen nodig is, daar 't de punten hard nodig heeft om de strijd met Swift III vol te kunnen houden. In 3 B kan Togo III vier winstpunten hebben, n.l. zaterdag uit tegen V-Z. O.D. en donderdag thuis tegen de Viertjes. Doch vrijdag 25 mei kunnen tic laatsten ook twee punten oogsten en wel tegen Zeelandia II. Luctor II is thuis waarschijnlijk juist iets zwakker dan VOPO, terwijl Tjoba TTT dat sterk op komt zetten, de vol le winst zal halen uit de ontmoeting Tjoba inZeelandia II. In de avondklas worden donderdag twee wedstrijden gespeeld: n.l. Ani mo IVSwift IV en Ondo IIZuid westers III. Bij beide ontmoetingen ligt een gelijk spel in de lijn der ver wachtingen. 1. Zeelandia I—Togo I (2)Swift II —Zuidwesters I (1); Elto I—TOP (1); 2a: AKCKVL (2); Animo II— Ondo I (2); 2b: De PoelVitesse (1)* WKV—Olympia (2); 3a: Storm vogels IIAnimo III (2); 3b: VZOD Togo III (2); Luctor IIVopo (2); Tjoba IIIZeelandia II (1). Avond klas: do. 24: Animo IVSwift IV (3); Ondo IIZuidwesters Hl (3); woensdag 23 mei: 3a: Vedo niAt las (2): donderdag 24 mei: 3a: Animo IIIOndo III (1); 3b: Togo III—TOP IV (1); vrijdag 25 mei: 3b: Zeelandia nTogo IV (2); asp. A: Zuidwesters AVedo (1); B: KVL Animo B (2); C: Animo CAtlas B (1); Ondo B—Swift kwiek (2); D: Tjoba ATogo A (1); De PoelBI. Wit A (2); E: Volharding—Vios (2): pup. B: EltoTjoba (2); Olympia B —Togo (2); BI. Wit B—BI. Wit A (2); woensdag 23 mei: Olympia B BI. Wit B (3); asp. D: vrijdag 25 mei: Tjoba AElto (1). In het verslag wordt voorts ge wezen op de ontwikkeling van Zeeland op verschillend gebied. Herinnerd wordt aan de gereed koming van het Drie Eilanden plan. Behalve de betere verbin dingen zijn er daarnaast de toe nemende industrialisatie en re creatie, die niet zullen nalaten hun invloed op de Zeeuwse sa menleving in steeds grotere ma te uit te oefenen, vervolgt het verslag. Ledental Het ledental steeg met 57 of ruim 4 procent en kwam daardoor op rond 1400. Veel aandacht werd in het verslagjaar besteed aan het christe lijke landbouw- en landbouwhuishoud- onderwijs. Teleurstellingen bleven niet uit. De christelijke lagere land bouwschool in Axel moest per 1 sep tember worden opgeheven in ver band met een te gering aantal leer lingen. Ook in 1961 werd nog geen beslissing genomen op een aanvraag voor een christelijke landbouwhuis- houdschool in Sint-Annaland. Het aantal leerlingen van de drie land- bouwhuishoudscholen onderging een geringe daling. Het totaal aantal leerlingen van de 6 van de C.B.T.B. uitgaande scholen bedroeg per 31 december 1961: 666. Bij de christelij ke lagere landbouwschool te 's-Heer- Arendskerke werd een houten ge bouw geplaatst met twee leslokalen, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus in gebruik werd genomen. Het boeklioudbureau van de C.B.T.B. en de Onderlinge Waarborgmaat schappij mochten zich in 1961 in een gestage groei verheugen. Het aantal cliënten van het boekhoudbureau steeg tot ongeveer 620 en het pre mie-inkomen van de Onderlinge be droeg ruim 120.000. „Doe wat terug" is het motto van de actie, die tn Nederland wordt ge voerd ten bate van het Leger des Heils. In het kader van deze actie wer den in de straten van verschillende Nederlandse steden gisteren (vrijdag) de bekende kerstpotten van het Leger des Heils opgesteld. De potten werden nu echter niet „bewaakt" door heilsoldaten, maar door burgers, die zich hiervoor beschikbaar hadden gesteld. Ook in Middelburg stonden de potten op de békende plaatsen, zoals de Lange Delft, het postkantoor en de Pottenmarkt. De actie xcerd in de Zeeuwse hoofdstad georganiseerd door de Oecumenische Jeugdraad. De potten werden onder meer bewaakt door leerlingen van de rijkskxceekschool. Onze fotograaf maakte op de Middelburgse Pottenmarkt een plaatje van een dame en een heer, die beiden iets terug doen voor het Leger des Heils, dat 75 jaar bestaat. Ook vandaag worden de kerstpotten in Middelburg opgesteld. (Foto P.Z.C.) J. A. VAN BENNEKOM: „Er moet naar vermogen ruimte geschapen worden" Tijdens een propaganda-vergadering van do A.R. kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Middelburg heeft de heer J. A. van Bennekom ver klaard, dat een eis van de A.R. poli tiek is: grote aandacht schenken aan de vrijetijdsbesteding, vooral aan re creatie en sport. De heer Van Benne kom Tweede-Kamerlid voor de A.R. en lijstaanvoerder van deze par tij voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen in Middelburg zei, dat de zinvolle vrijetijdsbeste ding moet worden gestimuleerd. „Er moet", zo zei hij, „voor deze waar den naar vermogen ruimte worden geschapen". Verder meende de heer Van Benne kom, dat er meer aandacht moet worden besteed aan de zorg voor ge handicapten. Ook schonk hij aan dacht aan de positie van het bij zonder onderwijs in Middelburg. Ver- STRIJD OM DE LANDSTITEL Goede perspectieven voor Zeeland Sport Dit weekeinde begint voor de ama- teurkampioenen van de eerste klas de strijd om de landelijke titel. Een redelijke voorspelling is onmogelijk te doen, omdat er nauwelijks enig vergelijkingsmateriaal voorhanden is. Duidelyk is echter, dat het Rot terdamse Xerxes vorig jaar ook De sterkste Nederlandse amateurs en onafhankelyken alsmede een zestal Belgen, zullen vrijdag 25 mei a.s. starten in de lie Olym piad Tour door Nederland, die tot en met 31 mei zal duren. Het uit 72 vooraanstaande coureurs be staande veld staat ook dit jaar borg voor een interessante strjjd. Tot de grote favorieten behoren o.a. Mik Snijder, de winnaar van het vorig jaar, Gerard Wesseling (triomfator in 1960). Jos Linders, Henk Cornelissen, Cees van Es pen, Jan Janssen, Henk Nijdam, Jaap de Waard en Micl Verstrae- te. De ronde telt ditmaal zeven etappes, waarbij een individuele en ploe- genrit. Start en finish zijn in Am sterdam, etappeplaatsen zijn Zun- dert, Roosendaal, Veldhoven, Heerlen, Deventer en Grouw. Niet alleen individueel, maar ook tus sen de ploegen kan een zeer felle stry'd worden verwacht. Sterke formaties zijn die van W. van Beek (met o.a. Snijder, Boom en Wesseling), Toon Simonsmet Snepvangers, Linders en Van der Kloot), Lakeman (Cornellsse, Pie- tersen cn Verstraete), Sjefke Jansen (Jan Janssen, Beckers en Gysel) en Buchli (De Waard en Walravens). De totale lengte van Olympia's Tour '62 bedraagt 1130 km. Het etappesepema ziet er als volgt uit: le etappe Amsterdam-Zundert (168 km), 2e etappe individuele tijdrit over 30 km en Zundert- Roosendaal (103 km), 3e etappe: Roosendaal-Veldhoven (107 km) en een ploegentijdrit over 24 km, 4e etappe: Veldhoven-Heerlen (156 km), 5e etappe: Neer-Deven- ter (172 km), 6e etappe: Deven- tcr-Grouw (180 km) en 7e etappe: Grouw-Amsterdam (190 km). kampioen van Nederland opnieuw de belangrijkste favoriet is. Het ge mak, waarmee de Kotteadammers, na een zwak begin, op het kampioen schap van hun klas afstevenden, doet vermoeden, dat zij een redelijke kans hebben do titel te prolongeren. Wie echter hun grootste concurrent zal zijn, ligt in ae nevelen der toe komst verborgen. Ongetwijfeld moet ook de andere westelijke kampioen -i— liet Amsterdamse JOS niet onderschat worden. Maar ook Vlissingen heeft reeds een reputatie in den lande, want een woordvoerder van Xerxes ver klaarde onlangs nog, dat men bij de Rotterdamse club Vlissingen als de belangrijkste medegegadig de zag... Inderdaad zijn de Zeeu wen, nu zij weer compleet in het veld kunnen komen, zeker niet kansloos. In deze landscompe- titie zal echter ook Quick Nijme- men sterke tegenstand kunnen bieden. Ook voor de Vlissingse derdeklasser wordt het een belangrijk weekeinde: Zeeland Sport zal dan aan het pro- motieprogranima beginnen. Omdat er drie van de vier gegadigden over gaan naar de tweede klas zijn er vol doende perspectieven voor deze Vlis- singers Het volledige amateurprogramma voor dit weekeinde luidt: Zaterdag (heden): Om de landstitel: Standaard (Maas tricht)Vlissingen, XerxesJOS, VelocitasQuick Nijmegen. Zondag: Om de landstitel: QuickVelocitas, JOSXerxes, VlissingenStandaard. Promotie naar de tweede klas: Rood Wit BlauwZeeland Sport, Sparta St. Michielsgestel. heugend noemde hij het feit dat 71% van de leerlingen in Middelburg bij zonder onderwijs volgen en slechts 29% openbaar. „De schakel, die in deze mooie keten ontbreekt", is vol» gens hem een christelijke techni sche school. De heer Van Bennekom meende echter, dat dit na het in werkingtreden van de mammoetwet gerealiseerd kan worden, omdat de gemeente dan geen noodzakelyk- heidsverklaring meer behoeft af te geven. Tijdens deze vergadering werd ook het woord gevoerd door de heer H. Beenhakker. H|j wierp de vraag op, of de sociale politiek van het huidi ge kabinet beeft gefaald. De heer Beenhakker meende van niet. Hjj had wel enige kritiek, maar de ba lans sloeg volgens hem toch naar de goede zijde door. Naar zijn mening is een taak van de overheid er voor te zorgen, dat de economisch zwakke niet in de ver drukking komt. Elementen van een sociale politiek zijn volgens hem: voldoende werkge legenheid. een stabiel prijsbeleid, een aanvaardbare deling van het natio naal inkomen en evenwichtige groei. Voorts verklaarde hij nog, dat onder het socialistische bewind al le loonsverhogingen niet verloren zijn gegaan aan prijsverhogingen. De heer J. S. Hoek, wethouder van Middelburg, laakte in het begin van zijn toespraak het „negativisme van de S.G.P.". Verder vergeleek hij de toestand van 35 jaar geleden met nu. Aan het verslag van een A.R.-verga- dering in 1927 ontleende hij enkele instellin- cijfers over gemeentelijke gen, die hij vergeleek met de huidi ge. Middelburg gaat volgens wethouder Hoek een grote toekomst tegemoet, maar „de kost gaat voor de baat uit". Daar doelde lüj op de aanleg van industrieterreinen en andere voorzieningen. Elftal van Zeeland Sport tegen R.W.B. Voor de uitwedstrijd tegen Rood Wit Blauw heeft Zeeland Sport het vol gende elftal samengesteld: doel Cees de Ridder, achter Wim van Rijswijk en Hans Geluk, midden Jo Elve en Adrie Theune, voor Jaap van Ma- ris, Adrie Klopmeyer, Jo Janssen, Nol Schuit en Kees Elve. Lex Lange dijk de linksback, moet wegens ziekte verstek laten gaan. Een groot aantal supporters en ju nioren zullen deze promotiewedstrijd bijwonen. De Academie Frangaise heeft haar grote prijs voor literatuur toegekend aan de rooms-katholieke schrijver Luc Estang voor zijn gehele oeuvre. Eerste klas E: BoxtelDe Spechten (19-5), AllianceTongelre. Derde klas D: R.C.S.Axel. Reserve le klas: Brabantia 2B.V.V. 3, N.A.C. 3—T.S.C. 2, Taxandria 2— Vlissingen 2, Middelburg 2De Valk 2. Reserve 2e klas B: Middelburg 3 Axel 2. Roosendaal 2Dosko 2. Goes 2—H.V.V. 2. Nagekomen advertenties Heden overleed vrij onverwachts, onze lie ve vrouw, moeder en grootmoeder ELISABETH ISRAEL- VAN WAARDE, in de leeftijd van 56 jaar. Driewegen J. P. Israël. Valkenswaard J. Israël. M. C. Israël-Bruser. Liesbeth. Driewegen (Z.-B.), 18 mei 1962. *63 ^BBJissdjoa De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 22 mei a.s. op de algemene begraaf plaats te Arnemuiden. Vertrek van het sterf huis 1 uur. Geen toespraken. Geen bloemen. Heden overleed onze geliefde en zorgzame vader, behuwd- en grootvader ANTHONIE PROVOOST, weduwnaar van Pieternella Klopmeyer, op de leeftijd van 79 jaar. Terneuzen S. S. Janse-Provoost. D. Janse. Wassenaar C. Provoost. Utrecht P. Provoost. Domburg A. Geldof-Provoost. P. Geldof. M. Kodde-Provoost. F. Kodde. Maastricht P. Provoost. J. W. Provoost- Dekker. Gorinchem A. Provoost. J. H. Provoost- Roeland. Souburg S. Wondergem- Pro voost. J. Wondergem. En kleinkinderen. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 22 mei 1962 te 12 uur. Domburg, 18 mei 1962. Stationsstraat 3. Heden overleed onze fellefde broeder en be- uwdbroeder ANTHONIE PROVOOST, weduwnaar van Pieternella Klopmeyer, op de leeftijd van 79 jaar. Uit aller naam, Leln Provoost. Domburg, 18 mei 1962. Kanonweistraat 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13