de BILT Donderdag de eerste paal voor nieuwbouw van ,,Kinderzorg" Zeeuwse Almanak W v EN NU.... 'N S^fiaXt 27 ct HERV. VROUWENGROEPEN UIT ZEELAND HIELDEN T00GDAG MIJ. NIJVERHEID EN HANDEL STIMULEERT ZWEMBADEN MARECHAUSSEE TERMUZEN IN HET VOOROORLOGS BLAUW VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 MEI 1962 Yl 0 Sloop van noodwoningen in Sluis aanbesteed Het slopen van een 23-tal houten noodwoningen te Sluis is voor een bedrag van f 1500 gegund aan de firma C. C. M. Hoorick, aannemer van sloopwerken te Roosendaal. MEDEDELING OP JAARVERGADERING Centrum voor wetenschappelijke aanpak kinderbescherming bepleit Volgende week donderdag wordt de eerste paal in de grond geheid voor het nieuwe tehuis voor werkende jongens van de vereniging Kinderzorg te Middelburg. Nadat kortgeleden de rijksgoedkeuring voor de bouw van dit jongenshuis verkregen was, is gistermorgen de eerste dragline op het bouwterrein aan de IJselstraat en Zijpestraat in de hoofdstedelijke Stromenwijk gearriveerd en met het werk begonnen. Deze mededelingen deed ds. H. M. Strating tijdens de donderdagmiddag- gehouden jaarvergadering van de vereniging Kinderzorg. „Het is de eerste jaarlijkse bijeenkomst, waarin liet bestuur kan verklaren, dat we op weg zijn met de nieuwbouw", merkte ds. Strating verheugd op. Hij voegde er aan toe, dat de rest van de nieuwbouw aan de Veersesingel in etappes afgewerkt zal ntoeten wor den. Het kampgebouwtje, dat op liet terrein van de vereniging onder Klein Valkenisse gebouwd wordt, zal zo spoedig mogelijk in ont werp aan de gemeenteraad van Biggekerke voorgelegd worden. De bouwkosten zijn nog juist bin nen de 10.000 gulden gehouden, deelde ds. Strating mee. Ook al zou het gebouw deze zomer niet gereed kunnen, dan toch zullen er enkele groepen van Kinderzorg' op het tererin gaan kamperen. Centrum Nadat de agendapunten van het huis houdelijke programma, waarin jaar verslag van secretaris en penning meester goedgekeurd werden, afge werkt waren, hield de heer H. F. van Zuylen, directeur van liet BAC- MA, een bureau voor het geven van adviezen op maatschappelijk terrein, een inleiding over het onderwerp „Ons aller inbreng in de kinderbe scherming". De heer Van. Zuylen pleitte in zijn toespraak onder meer voor de oprichting van een centrum voor wetenschappelijke aanpak van het kinderbeschermingswerk. „Wat moet ik zeggen over dë lii- (Advertentie) breng", zo begon de heer Van Zuy len, „waar Kinderzorg bij de Zeeuw se kerken en vele andere inwoners zo'n belangrijke plaats inneemt, het geen tot uiting komt in een ruime financiële steun?" Er zijn hem maar enkele instellingen in Nederland be kend, die op een dergelijke ruime sympathie aanspraak mogen maken. „Maar toch durf ik zeggen, dat er nog enkele mensen zijn, zowel lan delijk als regionaal", betoogde hij. In landelijk verband gaat het om rond 42.000 kinderen, waarvan er 16.000 in het eigen gezin verblij ven, 15.000 in particuliere inrich tingen en rond 10.000 in pleegge zinnen. Er zijn slechts enkele fi nancieel gezonde instellingen (waaronder Kinderzorg); het me rendeel is financieel zwak. De heer Van Zuylen wees er op, dat gedurende de laatste 10 jaar de overheid van wiens subsidiere geling de financiële toestand van de kinderbescherming sterk af hankelijk is veel er voor ge daan heeft. Meer van overheid In 1947, zo verduidelijkte de spreker, waren de dagsubsidies maximaal 1,10 voor de zogenaamde normale jeugd en de debielen en 2,50 voor kinderen in speciale beliandelingsin- riehtingen. Thans sinds 30 maart j.l. en met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961 zijn deze dagsub sidies verhoogd tot respectievelijk .f.ï.2,50 en 20. De heer Van Zuylen zei een leemte te hebben ontdekt in de particuliere kinderbescherming: „Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken", zo verklaarde hij, „dat het initiatief meer uitgaat van de over heid dan van het particulier initia tief". De lieer Van Zuylen achtte In het kinderbeschermingswerk de tijd aan gebroken om een voorbeeld te ne men aan hetgeen er in het bedrijfsle ven gebeurt. Er moet volgens bem op korle termijn gestreefd worden naar de stichting van een landelijk cen trum voor research en planning van VAN ifOUI TOT K1KKERRIT Wat gaat de tijd toch snel, zal men in Aardenburg denken als men hoort dat nu de tiende jaarlijkse kikkerrit alweer op stapel staat. Het is de be kende oriëntatierit van de V.V.V. Aardenburg die in samenwerking met de M.A.C.A. wordt georgani seerd. Deze keer zal 105 kilometer moeten worden gereden met een ge middelde van 30 kilometer per uur. Gestart wordt bij de Axelse jeugd herberg en dan zal het eerste deel van de rit een zogenaamde kaartlees- rit zijn. Tot de finish bij de Rode Leeuw in Aardenburg is het dan weer een oriëntatierit, beide ritten over ongeveer de helft van de route. Een bijzonderheid van deze tiende rit moet zeker worden vernield: de benzine is gratis. VRIJHEID De vrijheid van drukpers is een lof felijke instelling. Zonder die vrijheid zouden wij met permissie wél zou in deze mooie maand van mei op dak kunnen gaan zitten en dat nog lang niet meevallen, 't Is knap herfstwèertje, daar niet van, maar tochop dale, néé. Maar goed, de vrijheid van drukpers. Het is altijd heerlijk om mensen in de weer te zien, die <r ccn ferm gebruik van maken en daar moesten wij dan aan denken, toen wij die boeiende annonce lazen in een te Vlissingen verschijnend nieuws- en advertentieblad. Dit stond er in: „Zolang de Partij van de Arbeid streeft alle eigendom men, ook die van de arbeiders te na tionaliseren, verdient de P.v.d.A. geen vertrouwen van het Nederland- ba volk en.in het. bijzonder het ach terwege laten .van het urinoir- en toiletiengebouw te Vlissingen. Stemt V.V.D." Nietwaar? Daar is geen woord Frans bij. De steller van de annonce ondertekent voluit, met. naam en adres, zodat men te allen tijde te recht kan voor nadere inlichting ejr. Voor het geval iemand moeite mocht hebben met het vinden van het touw, dat. cr wel een beetje moeilijk aan vast te knopen is... MOEDERDAG In Wéstkapelle is op moederdag mevrouw Francina Huibregtse-de Kam de gelukkige moeder gewor den van zoon Adriaan. Op zich zelf niet zo bijzonder, maar we willen er bij vermelden dat deze moederdag voor de familie nog meer gevolgen had. Want het was dë eerste telg in genoemd gezin, waarmee mevrouw Huibregtse voor het eerst moeder, haar moe der voor het eerst grootmoeder en haar grootmoeder voor het eerst overgrootmoeder werd. KERMIS IN DRIEWEGEN Zaterdag en zondag zal het in de wijk Driewegen bij Biervliet gezellig druk worden. I)an is er kermis. Naast do gebruikelijke drukte zal op beide dagen bedrijvigheid zijn waar te nemen in het café „Nieuvvlaudse Molen" bij de lieer P. Lippens alwaar grote schietingen op de liggende wip zullen worden gehouden. In een gro te tent kan volop worden gedanst. Dit voor het geval dat de kermis van Driewegen eén kermis in do regen wordt. INFORMATIE Hoewel het weer alle illusies voor onbezorgde zomerontspanning in .de grond boort bereidt men zich in het goede Axel bijzonder gron dig op de zomerse vakantie-ge neugten voor. In het stadhuis is een speciaal informatiebureau in gericht. Het beoogt belangstel lenden talloze bijzonderheden te verstrekken over vakantiecentra in binnen- en buitenland. Dit ge beurt met vele folders waarvan iedereen ruimschoots gebruik kan maken. DIAMANT Kort na het diamanten feest van het echtpaar Vonhout-Verbrugge heeft Biervliet liet genoegen kunnen sma ken nog twee diamanten echtelieden le -kunnen feliciteren. Enkele wonin gen verder dan de heer en mevrouw Vonhout ware'n hel Jacobus van der Linde en Elisabeth Perduijn. Tot voor kort woonden zij in de wijk Driewe gen en nu genieten ze in de kom van Biervliet van bun oude dag. On danks de geringe bekendheid van liet heuglijke reit mochten de echtelieden toch vele felicitaties in ontvangst ne men. de kinderbescherming in de toe komst. Hij achtte het met het oog op financiële consequenties heel goea mogelijk om een deel van de kin derpostzegelactie daarvoor te be stemmen. Voorzichtig Zijn regionale wensen formuleerde de heer Van Zuylen wat voorzichti ger. Hij vroeg zich af of er regel matig contact is tussen alle instan ties, die te maken hebben met kin deren en gezinnen in nood, en of er het streven is om eigen bemoeiingen uit te breiden met uitsluiting van hetgeen anderen doen. En hoe staat het met de binding met het „achter land", de basis voor het werk: de diaconieën?, vroeg hij. Nadat de heer 'Van Zuylen over de taak van het bestuur gespro ken had (onder meer onderscheid tussen algemeen en dagelijks bestuur opheffen en één bestuur vormen en daarin werkgroepen) wees hij er op, dat de Zeeuwse diaconieën meer be trokken moeten worden bij het werk voor de kinderbescherming. „Zij moeten meedoen, meedenken en meedragen", verklaarde de heer Van Zuylen, die na zijn inleiding nog nader inging op een aantal vra gen. Daarbij deelde mr. J. A. Zwartendijk, secretaris van de raad voor de kin derbescherming te Middelburg onder meer mee, dat er in Zeeland zeer zeker contact is tussen de instanties, namelijk in de Stichting Zeeland, waarin een sectie als overlegorgaan alle betrokken instanties vertegen woordigd zijn. Analyse volkstelling Wij delen onze lezers mede, dat het in onze bedoeling ligt de analyses van de Zeeuwse volkstellingscijfers, zoals die de 0 laatste maanden in ons blad zijn. verschenen, in gebundelde vorm ter beschikking te. stel len. Zoals bekend zijn deze analyses tot stand gekomen in samenwerking' tussen P.Z.C. en het E.T.I. voer Zeeland, welk laatste instituut de bewerking van de gegevens heeft ver zorgd. Te zijner tijd zullen wij over deze uitgave nadere bij zonderheden bekend maken. VWVWWUVWVWVUUVWWUWWWWWWVY Botsing op beruchte kruising in Bergen op Zoom Op het beruchte kruispunt van De- demstraat-Van Hasseltstraat te Ber gen op Zoom is donderdagmiddag de autobestuurder F. H. uit Bergen op Zoom in botsing gekomen met de auto van A. G. uit Krabbendijke, toen G. wilde afslaan en voorsorteerde. H. hield niet voldoende afstand en botste tegen de auto van G., die eni ge schade opliep. IN VEILING KAPELLE Prof. Van Houte sprak over gezinsleven Ruim elfhonderd leden van hervorm de vrouwengroepen in Zeeland, aan gesloten bij de Christen Jonge Vrou wen Federatie, hebben donderdag tij dens de in de veilinggebouwen te Kapelle gehouden toogdag, opnieuw uiting gegeven aan hun wil ook in de vrouwenwereld Jezus Christus als Heiland en Heer te dienen. Van deze getuigenis sprak vooral de mor- genbïjeenkomst, die op liturgische wijze werd geopend. Daarbij hield de presidente, mevr. I. A. Jebbink-Paap uit Kapelle, een korte toespraak, waarbij ze de leden opwekte om in deze tijd met zijn vele beslommerin gen en druktes, ook tijd te vinden om „echt stil" te kunnen zijn voor een persoonlijke ontmoeting met God. Met eén lezing over het onderwerp: „Het veranderde gezins- en familie leven" besloot prof. dr. I. C. van Houte uit Zeist de ochtendbijcen- COMMISSIE GEÏNSTALLEERD In Zeeland achterstand bij sportaccommodatie In de donderdagmiddag ïu „Britan nia" te Vlissingen gehouden jaarver gadering van het departement Zee land van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, is een commissie geïnstalleerd die zal bestuderen de mogelijkheden tot bouw en exploita tie van overdekte zwembaden in Zee land. Deze commissie van tien leden wordt gepresideerd door de heer G. N. van Gihkel, een der directeuren van „De Schelde" te Vlissingen. De voorzitter van het departement, ir. NIEUWE UNIFORMERING Districtseenheid op het kazerneplein voorgesteld De marechaussees van het Zeeuwse district Terneuzen zullen binnen kort hun diensten weer verrichten ïn de bekende blauwe uniform van het vooroorlogse model. Drie van de brigades, te weten Terneuzen, Hansweert en Hulst dragen hun blauwe uniform reeds; de overige brigades Vlissingen, Sas van Gent en Sluis volgen in de loop van de maand. Ter gelegenheid van deze gebeurte nis werd donderdagmiddag op het kazerneplein te Terneuzen een ge deelte van het Zeeuwse district in het nieuwe blafiw door districts commandant majoor E. N. Spronk voorgesteld aan de tcrritoriaal- commandant Zeeland, de luite nant-kolonel Y. Meter, aan Ter- neuzens burgemeester mr. H. Rijpstra, aan kantonrechter mr. H. v. <1. Belt en aan de inspec teur van de invoerrechten en ac cijnzen mr. L. W. van Os. Ma joor Spronk gewaagde van een Leden van de Koninklijke Mare chaussee ie Terneuzen aangetreden in hun nieuwe „oude" uniformen. (Foto P.Z.C.) gedenkwaardige dag nu het kha- ki-uniform gedragen sinds 1940 kan worden vervangen door het traditionele blauw. Spreker zei van mening te zijn, dat daar door de uitvoering van de vijf hoofdzaken der Koninklijke Mare chaussee weer beter tot hun recht zullen komen. Hij sprak de hoop uit, dat ook het publiek de ze taken wil zien als een alge meen belang". Wij van onze kant zullen trachten ons devies, „zon der vrees en blaam" in hoge eer te houden", aldus majoor Spronk. Felicitaties namens de burgerlijke overheid werden uitgesproken door Terneuzens burgemeester mr. H. Rijpstra, die onder meer zei verheugd te zijn, dat hij als „gewezen korporaal van een be reden wapen" nog eens mocht vertoeven in dit gezelschap. Hij roemde de perfecte samenwer king der Koninklijke Marechaus see en de gemeentepolitie en ein digde met de hoop uit te spreken, dat het district nog lang in Ter neuzen mag blijven. Kantonrechter mr. H. v. d. Belt zei onder meer zich te kunnen voor stellen. dat het korps verheugd is over het vernieuwde tenue. „Wel hoop ik dat U uw taak zult blijven vervullen zoals U dit in bet oude uniform deed", zo voeg de hij er aan toe. De kanton rechter besloot z'n korte speech met woorden van waardering aan de marechaussees voor de uitste kende wijze waarop zij hun be vindingen steeds rapporteren. M. Dirkzwager te Goes, argumen teerde de installatie met te zeggen dat de maatschappij zich bezorgd maakt met het oog op het achter blijven van recreatie in Zéeland en de daaruit voortvloeiende geringere leefbaarheid van het gewest. „Het schiet niet hard op" zo meende hij en noemde in de eerste plaats de sportaccommodatie, in 't bijzonder de aanleg van zwembaden. Rond de in dustrialisatie blijft de sportaccommo datie telang achter, aldus de voorzit ter, hetgeen rechtstreeks verband zal houden met een groter wordend ar beidstekort. Hij citeerde daarop liet hoofdartikel van Economisch Statis tische Berichten van 17 maart j.l. waarin cijfermateriaal wordt gege ven betreffende de groei van de Ne derlandse zwemaccommodatie. „Wij zijn hier in Zeeland niet zo erg geze gend met dit soort accommodatie", betoogde hij voorts, waarna hij stelde dat Zeeland over twaalf openlucht- zwemihrichtingen beschikt, 1 op Schouwen-Duiveland, een op Zuid- Beveland, 3 op Walcheren, 3 in West- Zeeuvvsch-Vlaanderen en 4 (binnen kort) in Oost-Zeeuwsch-Vlaandercn. „Het bestuur heeft, gemeend aan deze zaak aandacht te moeten besteden om de bouw van nieuwe baden zo nodig te stimuleren". In de huishoudelijke vergadering werd de heer mr. H. Langman, plaatsvervangend secretaris, tot se cretaris benoemd, dit in verband met het vertrek van mr. G. W. Dwars die Zeeland inmiddels heeft verlaten. Voorts bespraken de leden de jaar verslagen van penningmeester en se cretaris, de afvaardiging naar de al gemene vergadering op 13 en 14 juni te Haarlem, de excursie naar Etten- Leur en mogelijke excursies in Zee land, zoals naar Zuid-Sloë en „Out ward Bound School". Tilburgse studenten bezochten Zeeland De sociologische en agrarische kring van de studenten van de r.k.-Eco- noniische Hogeschool te Tilburg heb ben gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht. Zij bezochten onder meer het Sloeplan en de Wilhelminapolder. Over het Sloeplan werd voorlichting verstrekt door ir. Nijdam en in de Wilhelminapolder door ir. J. Mindcr- houd. In de Campveerse Toren te Vee- re werd het gezelschap over Zeeuwse problemen voorgelicht door drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland. Dit instituut trad de gehele dag als gastheer op. Tenslotte bezochten de studenten die ver gezeld werden door prof. W. Heercn Yerseke, waar zij kennisnamen o.a. van de oestercultuur. komst. Des middags was er een ge- 1 varieerd ontspauningsprogramma. In haar welkomstwoord kon mevr. Jebbink-Paap naast afgevaardigden van de Nederlandse Christen Vrou wenbond en andere organisaties ook welkom heten burgemeester H. G. van Suijlekom met echtgenote, als mede twee afgevaardigden van de Vlaamse vrouwenbond. Proff. v. Hou te, die hierna het. woord verkreeg nam als uitgangspunt voor zijn be toog enkele verzen uit het eerste hoofdstuk van het bijbelse boek Prediker, waarin wordt gelezen, dat •er niets nieuws is onder de zon. „Voor ons als mensen uit de twin tigste eeuw is dit moeilijk te aan vaarden", aldus prof. v. Houte, „om dat door de technische, stormachti ge ontwikkeling het ongeloofelijkste schijnt waar te worden. We kunnen ons thans moeilijk, voorstellen hoe het zestig jaar terug- was, maar nog moeilijker hoe het over een halve eeuw zal.zijn". Aan de hand van enkele voorbeelden toonde prof. v. Houte aan. welke problematiek uit deze ontwikkeling is voortgekomen, vooral voor het platteland, dat zich van een landbouwstructuur zag om geschakeld op industrie. Bij dit alles zijn er ook in de gezinsverhoudin gen veranderingen gekomen. Ten aanzien van de vele problemen, die zich rond de veranderingen in het gezins- en familieleven voordoen blijft altijd één vast punt, aldus prof. v. Houte. Dat zal zijn de vreze Gods- en de geboden. Prof. v. Houte be sloot tenslottë met te zeggen dat met deze vrees en de geboden voor ogen, de ouders ook deze sterk verande rende wereld tegemoet kunnen tre den. Middagprogramma In het middagprogramma werd on der leiding van mevr. E. Stern- Dooyeweerdt uit Sas van Gent sa menzang gehouden, alsmede een raadwedstrijd. Verder trad de jeug dige Ditje Iversen uit 's-Gravenpol- der op met enkele leuke liedjes, ter wijl ook het accordeonorkest „Dan sende Vingers" uit Goes onder lei ding van de heer Kranendonk voor wat verstrooiing zorgde. Een aardige bijdrage leverde voorts de balletgroep Soesman uit Domburg. Op deze toogdag waren alle leden herkenbaar aan een corsage, be trekking hebbende op vruchten die in dit tuinbouwgebied ge kweekt worden. Deze corsages hadden de afdelingen zelf moeten maken, met als inzet een wed strijd wie met de mooiste voor de dag zou komen. De eerste prijs kersenbonbons ging naar de afd. Souburg. Tweede werd de afdeling Lewèdorp en derde de af deling Kapelle. Een collecte waarvoor de helft bestemd zal worden voor reiskosten van een vakantieovertocht van Duitse vluchtelingenkinderen bracht - 298,98 op. V\VVWvVvWVWwVW»A^VVV Boete van 30 voor botsing op Zeeuwseweg De kantonrechter te Bergen op Zoom heeft donderdagmiddag de Vlissingse autobestuurder A. G. veroordeeld tot een boete van 20 of 4 dagen de eis was 30 of 6 dagen voor het veroorzaken van een aanrijding op de Zecuwe weg bij Bergen óp Zoom. Hoewel er werkzaamheden aan de weg worden verricht en een inhaal- verbod van kracht is, was G. op 19 januari toch gaan inhalen. Toen hij moest afremmen was zijn auto gaan slippen met het gevolg, dat hij tegen een machine van een wegenbóuw- maatschappij botste. Voor de aange richte schade had G. reeds een reke ning van 200 gepresenteerd gekre gen, waarop donderdag nog eens een boete van 30 volgde. (Advertentie) ENKELE BDIEN Zonnige perioden, maar voornamelijk in het binnenland ook af en toe re gen- of hagelbui. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EX MAAN. 19 mei Zon op 4.41 Maan op 20.16 onder 20.32 onder 5.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2