SUNIL LICHTER UW HAAR SEEN TINT ffmsote- 1 &gQ°$t)NlU>&G Gezinsverzorgster komt in de plaats van de huisvrouw sempra p'^rf ZINGEN OF NIET ZINGEN? Fraaie collectie handwerken VRIJDAG 18 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uw plafond in één keèr ■//age/wit! 'n product van VEVEO - Schiedam Advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Plotseling zijn de blouses in de modewereld weer de toon gaan aangeven. Een uitkomst voor diegene, die naar de laatste mode ge kleed wil gaan, doch over weinig geld be schikt. Rechts een matrozenblouse, waarvan de kraag de blote rug bedekt. Midden een diagonale streep met een ceintuur in de even verlaagde taille en links een blouse uit oma's jeugd, die nu dus weer zeer modern is ge worden. Advertentie POLY-CLAIR THUIS ZELF DOEN Ziehier een modelletje voor die- s gene, die erover piekert, hoe tivee bestaande jurken of een e goede rok met één couponnetje p tot iets modieus te combineren. j= De nu weer moderne stropdas g voltooit het geheel op char- P mante wijze. Men kan dit ont- g werp evengoed in soepele stof- 5 jen verwerken als bijvoorbeeld in tweed. g mnnniiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiuiiiiuiiiuiiiiiiiiiiimnHiiiiuu Van alles wat.... Als geoakken vis, kroepoek en ande re ih „diep vet" gebakken zaken op een bord öf schaal worden opgesta peld, zakt het vet vaak naar beneden met als gevolg, dat de onderste exemplaren van het baksel oneetbaar zijn. Een uiterst simpele remedie hiertegen vormen een paar sneedjes oud brood die eerst op de bodem van schaal of bord worden gelegd. Al het uitdruipende vet trekt dan uit het baksel in het oude brood. Mayonaise is te koop in potten, fles sen en tubes, in diverse prijzen en kwaliteiten en daarom peinst geen huisvrouw er tegenwoordig meer over om deze substantie met veel be leid en voorzichtigheid zelf te maken. Wie echter de „confectie-mayonaï- se" niet geheel en al kan waarderen, kan ze wat veredelen door er wat geklopte room en een eierdooier door te roeren. De smaak kan daarna worden opgehaald door wat peper en zout of door een heel klein beetje worcestersaus, terwijl een korreltje paprikapoeder ook niet uit de toon zal vallen. PLATTELANDSVROUWEN IN JAARVERGADERING (Advertentie) MEER DAN HUISHOUDHULP Financieel-huishoudelijke kant één van haar zwaarste taken (Van onze redactrice) Wie het idee heeft, dat een gezinsverzorgster niets meer of minder is dan een hulp in de huishouding, die heeft het wel volkomen mis. Dat leerden wij van mejuffrouw G. de Vos, maatschapplijk werkster in dienst van de Hervormde Gezins verzorging in Middelburg, die ons niet alleen over liaar eigen werk vertelde, maar ook over de dienstverlening van de Her vormde Gezinsverzorging. Het was een gezellig gesprek met een energieke jonge vrouw, die zelf een belangrijke taak heeft. Een onderdeel daarvan is namelijk de leiding van de gezins verzorging. nen, waar het nodig is de huis vrouw werk uit handen te nemen. Bijvoorbeeld wanneer de huis vrouw bedlegerig is of aan de beterende hand na een ernstige ziekte. Men zal zich kunnen voorstellen, dat van deze dames van de ge zinsverzorging vaak zeer veel wordt geëist. Bijzondere prestatie Zo gebeurde het eens bij de Her vormde Gezinsverzorging in Mid delburg, dat een meisje, dat kers vers van het internaat kwam, haar praktijk begon in een gezin met tien kinderen, waarvan de moeder in het ziekenhuis lag. On geveer drie weken duurde de vuurproef van dit meisje, dat overigens tot volle tevredenheid dit voor haar heus niet zo gemak kelijke gezin draaiende wist te houden. Dit is een van de ontzag wekkende prestaties, die een ge zinsverzorgster levert. Op verzoek van de diaconie der Hervormde Kerk begon de Her vormde Gezinsverzorging op 1 maart 1949 met een gezinshelp ster. De laatste jaren is het werk enorm uitgebreid, juist door de grotere bekendheid, die men heeft gekregen. De gezinnen waar hulp wordt ver leend, betalen een „retributie" in verhouding tot hun inkomen. De overheid subsidieert het werk en de rest wordt betaald door de dia- De Hervormde Gezinsverzorging is in het leven geroepen door de diaconie der Hervormde Kerk, maar de gezinsverzorgsters en -helpsters verlenen ook haar goe de diensten in gezinnen van ande re gezindten, wanneer dat nodig mocht zyn. Er is een verschil tussen gezins verzorgster en gezinshulp. De eerste komt in het geweer, wan neer d.e huisvrouw helemaal is uitgeschakeld, dus bijvoorbeeld wanneer zij in het ziekenhuis ligt. De gezinsverzorgster komt dus helemaal in de plaats van de huisvrouw. En dat is geen kleinig heid, want men dient te bedenken dat zij dus niet alleen de zorg krijgt voor de dagelijkse gang van zaken in een haar onbekend gezin en onbekende huishouding; maar zij krijgt ook de verantwoordelijk heid voor de kinderen en tenslotte moet zij ook nog zorgen, dat zij uitkomt met do normale hoeveel heid huishoudgeld in zo'n gezin. En deze financieel-huishoude lijke leant is doorgaans wel één van de heel moeilijke taken voor een gezinsverzorgster.. „De financiën vormen tenslotte een van de meest gevoelige punten van een huishouding,*' zegt mejuffrouw De Vos. AnderhaU jaar De opleiding tot gezinsverzorgster, zo vertelt mejuffrouw De Vos ons verder, duurt anderhalf jaar en deze opleiding kost de meisjes tachtig gulden totaal. Ze moeten een half jaar naar een internaat (eventueel in Eindho ven) en op deze cursus leert de adspirant-gezinsverzorgster zo veel mogelijk over kinderverzor ging, de huishouding, ze krijgt les in pedagogiek, ze leert in theorie hoe de huishoudingen draaien en de „aanpak" van verschillende mi lieus zowel op economisch als op kerkelijk terrein. Die opleiding is bepaald geen si necure. Daarna volgt een jaar praktjjk en de adspiranten begin nen dan al te werken op het sala ris van de gezinsverzorgster. De gezinshulp komt in "de gezin- De huismoeder vervangen. Ook bij het afrekenen met de leve rancier. conie. Bejaardenhulp De bejaardenhulp is het laatste punt, dat mejuffrouw De Vos aan snijdt. Er zijn elf bejaardenhelp sters. Zij nemen het moeilijke en zware huishoudelijke werk over bij alleenstaande bejaarden of be jaarde echtparen. Voor een, twee of een enkel© keer drie keer per week wordt dan een halve dag hulp verleend. Hiervoor worden het liefst niet zo heel jonge vrou wen ingeschakeld. De belangstelling voor al deze takken van dienst van de gezins verzorging is goed, vertelt mejuf frouw De Vos. Er is weliswaar veel verloop in de personeelsbezetting, maar in vergelijking met andere delen van het land is aanvulling vrij gemakkelyk. Resumerend mogen wij wel stel len, dat de gezinsverzorging veel en goed werk verricht, waarvoor wjj dankbaar moeten zijn. Sieradennieuwtjes Mode op sieradengébied: in Parijs ziet men „twist-kettingen". Het zijn lange kettingen met parels of kralen die de twist-dansende vrouw bij elke beweging bijna om de oren vliegen. In Engeland is het de gouden ring- met-briljant die als verlovingsring op het ogenblik bijzonder populair is; driekwart van het aantal kopers van verlovingsringen kiest volgens een zojuist gehouden enquête, de briljant- ring e» dat geldt voor alle lagen der bevolking. In Engeland zijn ook parels zeer 'gewild en ingewijden op sieradengébied menen dat dit komt, doordat de koningin en haar naaste (vrouwelijke) familieleden dikwijls met paarlen getooid in kranten en tijdschriften staan afgebeeld. Daarom toil bijna elke Engelse vrouw parels in haar bijouteriedoosje heb ben. Twistpak en slab Het Paryse modehuis Lanvin- Castillo komt met een ietwat ex centriek ensemble voor jonge meisjes, bestemd om tijdens een gezellig-avondje-thuis te dragen. Het is een lange oranje tuniek waarvan mouwen, zoom en (die pe) splitten met enorme parels zijn versierd. Onder de tuniek wordt een kniebroek van witte shantung gedragen. Het ontwerp is origineler dan de naam die het kreeg ook dit ensemble voor de jeugd heet natuurlijk weer: „Twist". Baby hoeft geen reus van een kind te zijn om tocli een reus van een slab te dragen. Een slab die zo groot is bijvoorbeeld vijf bij acht deci meter dat hij tegelijkertijd als „tafellakentje" onder het bordje dienst kan doen. Morst baby heel erg en welke baby doet dat niet dan vangt de reuzenslab alle onge rechtigheden op. Is de slab van plas tic, dan is het schoonmaken wel heel gemakkelijk. De Hongaarse operazangeres Anna Bathy is overleden. Dit meldt het Hon gaarse' nieuwsbureau. Zij is 61 jaar ge worden. s Gezinsverzorgsters en gezins- helpsters gaan van het ene ge- fzin naar het andere. Overal is |g de aard van het werk anders. g Met liefde en zorg word hier g een kind gebaad iinimiiiuiiuiiuiiuuiimnuiuiiuunuipuiQPQWPiiiuu Gastronomische reizen We weten het allemaal: grenzen, die een beletsel van enige betekenis vor men zijn schaars geworden (met ijze ren en bamboe-gordijn dan als kwalij ke uitzonderingen). Scooter en tou ringcar hebben bovendien de afstan den aanzienlijk gereduceerd. Wie vroeger alleen van buitenlandse rei zen droomde kan er thans over mee praten, puttend uit aangename en minder aangename herinneringen. Voor zover die herinneringen op gastronomisch terrein liggen, sedert kort bestaan een serie geheugen steuntjes in de vorm van keurige boekjes in geplastificeerde omslag, geschreven door deskundige keuken prinsen en -prinsessen. De titels spre ken voor zichzelf: „In de Spaanse lekkerbek" (door W. M. Treiehlinger) en „In de Italiaanse lekkerbek" (van de hand van Eva Maria Borer). Wie in een Spaanse herberg of Itali aanse trattoria iets heerlijks heeft ge proefd, maar de naam van het ge recht vergeten is, vindt het nu mis schien terug. En wie deze zuidelijke landen wellicht heeft gemeden omdat „het eten er zo slecht is" komt daar zeker op terug na een blik in deze grappig geïllustreerde boekjes uit de Hollandia-reeks „Hollandia N.V., Baarn). En heus, het valt wel mee met die knoflook. (Advertentie) (Van onze medewerkster) Do Nederlandse Plattelandsvrouwen mogen eerlijk zeggen, hoe zy over het „samen zingen" tydens de alge mene vergaderingen denken. Dat wil de zangcommissie van de Nederland se Boud van Plattelandsvrouwen graag weten en daarom werd de le den op de valreep van de dezer dagen gehouden algemene voorjaarsverga dering waar overigens ferm werd gezongen gevraagd om haar ge dachten eens over het punt „samen zang" te laten gaan: vinden ze het gezamenlijk zingen een vanzelfspre kend agenda-punt, of mag het wat haar betreft wel vergeten worden? Als we ons aan een kleine voorspel ling mogen wagen: we geloven dat de N.B.P.V.-leden het punt samen zang niet graag zullen zien verdwij nen! Want ze zingen graag én goed, de plattelandsvrouwen. Ook op het terrein van het handwerken voelen ze zich trouwens uitnemend thuis en de fraaie produkten die tydens de voorjaarsvergadering geëxposeerd werden als resultaat van de landelij ke handwerkwedstrijd, kregen onver holen bewondering van degenen die minder handig zijn met naald cri draad. Vooral het „lapjeswerk" en de aloude kruissteek-techniek blijken favoriet bij de enthousiaste hand werksters. Minder gelukkige gebieden Op diezelfde bijeenkomst hebben'.'hón derden plattelandsvrouwen flitsen gezien van vrouwenleven in „minder gelukkige gebieden". Ze deden dat met als gids mevr. G. J. van Beek- hoff-Van Selms, presidente van de wereldbond van Plattelandsvrouwen die in deze functie verre reizen maakt en daarover boeiend weet to vertellen. Ditmaal was een bezoek aan Afri ka het onderwerp en aangezien mevrouw van Beekhoff bovendien vaardig met de camera kan om springen, hebben de vergaderende plattelandsvrouwen aan de hand van kleurendia's een levendig beeld gekregen van wat zich af speelt in het leven van.de Afri kaanse vrouw die onder het be reik van de wereldomspannende A.C.W.W. valt. Er kan nog veel worden gedaan in internationaal verband, daarnaast zijn gelukkig ook al resultaten te signaleren van de deskundige voor lichting aan vrouwen-in-verre-landen die wel willen, maar niet al die din gen kunnen Ieren, die vrouwen in ons deel van de wereld als vanzelf sprekend beschouwen. Dit „ooggetuige-verslag" van de we- reldpresidente heeft de „internatio nale gedachte" bij de Nederlandse plattelandsvrouwen ongetwijfeld weer gestimuleerd voor zover dat dan nodig is. Want die gedachte leeft sterk in de bond en er zijn tijdens de voorjaarsvergadering vele woorden aan gewijd door de landelijk presi dente ondei andere, die de leden voorhield dal medewerking aan het streven naar wereldvrede thuis be gint: met het voortdurend groter ma ken van de eigen cirkel, waardoor er steeds meer raakvlakken met „de wereld" zullen ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17