Kroesjtsjew spreekt over nieuwe proeven De jongens van Sint Aloysius tennissen de hele week door Pachtprijs gronden moet niet hoger Spaak antwoordt op De Gaulle's rede REMY MANGNUS MOET ALLES ALLEEN DOEN Premiespaarregeling midden- en kleinbedrijf ASSOCIATIE NEUTRALEN MET E.E.G.-PROBLEEM FRANSE MINISTERS TREDEN AF UIT PROTEST 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 MEI 1962 GRAAUWSE VERENIGING MET 45 LEDEN! „Mag ik de sleutel?" Een knaap van een jaar of twaalf kwam er bij Remy Mangnus om vragen en met de sleutel holde hij naar een gebouw, waar een twintigtal kameraadjes al ongeduldig stond te wachten. De deur openen was het werk van een ogenblik en binnen de kortste tijd waren de jongelui aan het tafeltennissen. Wij hadden kennis gemaakt met de van enthousiasme en speeldrift bruisende knapen van Remy Mangnus, een 29- jarige bankwerker bij de l'Azote en Je leider van de tafeltennisvereniging uit Graauw. Sint Aloysius is de naam van deze vereniging; 2 jaar oud, drie kampïoen- VWVWAWWAWWWW ZEEUWEN IN DE SPORT geen tijd werd aan de competitie mee te doen". Er werd geïnfor meerd bij de Zeeuwse bond. „Wat denken jullie er van?", vroeg Re my Mangnus, „onze jongens lcun- ne'n geloof ik wel mee". Uitste kend, zeiden de Zeeuwse bondsbe- stuurders, en ze gaven de jon gens uit Graauw een plaatsje in de 2e en 3e klas. Promotie Welnu, het ging best. St. Aloy sius kon voortreffelijk meekomen in de bondscompetitie. Het eerste team (gevormd door Bennie van Dam, Etienne Delforge en Joop Bogaert) werd prompt kampioen van de 2e klas en promoveerde naar de le klas, waar het in de slotfase van de juist geëindigde competitie een gevaarlijke tegen stander bleek te zijn. In die laat ste competitie werden het derde en vierde team eveneens kam pioen, terwijl het tweede drietal als tweede achter Branding eindigde. De biljarttafel werd voor goed op zij geschoven en de jongensclub werd tafeltennïsclub. Met dezelfde naam. Het enthousiasme van de Graauw- se jongelui levert soms wel eens een niet te voorzien moeilijkheid- je op. In de meeste gevallen krij gen ze in de competitie namelijk oudere tegenstanders, tegenover zich. die veelal louter vöor hun plezier spelen. Moeilijkheden in de ontvangst van de gastploegen, die vanzelfsprekend door deze jon gens niet zo goed geregeld kan worden als bij de clubs met oude re leden, zijn nog wel te overwin nen, maar het soms te grote en thousiasme van de St. Aloysius- spelers „indammen" vraagt voor al van de ouderen wat aanpas singsvermogen. Bij de oudere tafeltennïsspelers uit Zeeland gaat dat best, echter niet zo verschrikkelijk hard bij de ouderen uit Graauw zelf; Kenne lijk zyn „die van Graauw" hele maal niet trots op hun succes volle vereniging, althans ze willen Iïemy Mangnus geen steun verle nen bij het in goede banen leiden van het verenigingsleven. Alleen doen En zo moet Remy Mangnus het allemaal alleen doen. Dat heeft schappen, gestart met 20 le den, nu 45 leden en straks zes teams in de Zeeuwse ta- f eltenniscompetitie Graauw met zijn. 1600 inwoners is eigenlijk wel de laatste plaats waar men een tafeltennisvereni ging verwacht. Wanneer men ech ter die knapen van 11 tot onge veer 18 jaar eenmaal aan het werk gezien heeft, is die opmer king niet zo verwonderlijk meer. Wat een enthousiasme. Het is on uitblusbaar. Als ze niet op school zitten of rond de eettafel, zijn ze achter de tennistafel te vinden. Elke dag willen ze hun speeldrift botvieren en gedurende de week einden springen ze bij wijze van spreken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat rond het celluloid balletje. Ook „meiskes" Elke week is er wel een door hen. georganiseerd toernooi, waut elke verjaardag van de leden wordt gevierd met een wedstrijd. Er zijn thans ook meisjes een stuk of acht lid van Sint Aloysius. Want aan de „overkant" Mid delburg en Vlissingen speelden ook „meiskes" mee; wel. dan moest dat in Graauw ook, besloot 'Remy Maugnus. Twee jaar geleden waren alle jon ge tafeltennissers in Graauw nog gewoon leden van het- jorigenspa- tronaat Sint Aloysius. Ze deden daar aan de normale ontspanning, zoals die in jongensclubs vaak be dreven wordt: ze speelden een partijtje schaak, probeerden de geheimen van het biljartspel te doorvorsen en sloegen wel eens een (tennis)balletje. In die laat ste sport toonden enkele knapen zich vrij bedreven, zodat Remy Mangnus aan (de nu vertrokken) kapelaan Pitt vroeg, „of het eens ^V%/^V^A/WVWWWWWWWW%A/VW\A/WW\/\^V\AAA/\/^^^^\^A/\A^/VA/NA/WWVWWWW/N/WWVWWWWWVWWWWWWWWWWVWV bovendien de eigenaardige en wel licht wel unieke situatie meege bracht. dat Sint Aloysius geen be stuur heeft.... Mangnus is eigen lijk het bestuur: hij verzorgt de wedstrijden, hij zorgt voor aanko pen van materiaal (het geld er voor komt binnen van de contri buties en van bieten-dunnen), hij organiseert toernooien omdat zijn jongens nu eenmaal willen spelen, en hij organiseert zelfs reisjes voor ze: naar Nieuwerkerk aan de IJsel, naar Arnhem en naar Duitsland. De tennisattributen worden altijd meegenomén en als er maar ergens een club is, spe len ze er tegen. Behalve aan bestuurders heeft Sint Aloysius ook gebrek aan eeu trainer. „Er zit veeT in die jon gens", zegt Remy Mangnus, „maar het komt er meestal niet helemaal uit, omdat ze de fijne kantjes van het „vak" niet kun nen leren". Er zijn enkele jon gens naar de in Middelburg ge houden trainingsbijeenkomsten van Bert Onnes geweest, maar ze vertikken het om het geleerde door te geven. „Want dan wor den die anderen even sterk als wij"... In de toekomst zullen nu enkele prominente Zeeuwse spe lers naar Graauw komen om een serie trainingsbijeenkomsten te verzorgen. Zaterdag 26 mei a.s. komt een afvaardiging van Sint Aloysius naar de Zeeuwse tafeltenniskampioensehap- pen, die dan in Middelburg gehouden worden. „We hadden er eigenlijk al zo goed als zeker een kampioen (in de 3e of 4e klas) voor", beweert Remy Mangnus. „Maar hij mag niet mee van thuis. We zullen in elk ge val proberen er toch een ti tel uit te slepen", besluit hij optimistisch. Want dat blijft deze harde werker voor Sint Aloysius ondanks talrijke moeilijkheden altijd. De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf heeft zich gistermiddag op zijn openbare vergadering in Den Haag, behoudens een gering aantal in hoofdzaak redactionele wijzigingen akkoord verklaard met de ontwerp modellen voor premiespaarregelingen in het midden- en kleinbedrijf. Deze ontwerp-modellen waren voor bereid door de commissie loonpolitiek van de raad. Bij deze ontwerpen is rekening gehouden met de bepalin gen die zijn opgenomen in het besluit premïespaarregelingen en winstde- lingsspaarregelingen. Lid actie-comité in gewestelijk A.V.R.O.-bestuur Op een door de voorzitter van de commissie van stemopneming van de verkiezingen van de gewestelijke besturen van de A.V.R.O., de heer J. Meuninga, belegde vergadering van die commissie is ten overstaan van notaris mr. F. A. de Gelder te Am sterdam, de uitslag vastgelegd van de door de A.V.R.O. uitgeschreven verkiezingen ter voorziening in va catures in 9 van de 12 gewestelijke besturen, aldus eeu mededeling van de A.V.R.O. Aan de verkiezingen hebben 103.245 leden deelgenomen. In de gewesten Noord-Holland, Utrecht. Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant. (2 vacatures), Gel derland, Overijsel, Drente en Gronin gen zijn respectievelijk gekozen de heren mr. A. W. Vogt te Blaricum, W. J. Bothof te Utrecht en F. J. W. van Asperen te Den Haag, mevrouw C. H. van der Vliet-Ten Haaf te Zie- rikzee, do heer P. J. M. Cuyneh te Nuenen en mevrouw E. A. A. M. Perey-van Dijk te Den Bosch en de heren H. A. Boesveld te Apeldoorn, C. E. uit den Bogaard te Wierden, J. Brand te Meppel en H. Thie te Gro ningen. .Van de gekozenen is de heer A. W. Vogt een kandidaat, gesteld door het „Actiecomité van A.V.R.O.-vnenden". Dit comité had tien kandidaten ge- Landbouwschap Rapport beleid op langere termijn aanvaard Het bestuur van het landbouw schap heeft in het rapport „landbouwpolitiek op langere termijn", dat gisteren werd vastgesteld, niet willen uitspre ken, dat in de toekomst een ho ger pachtprijspeil van land bouwgronden mogelijk moet worden. Na langdurige discus sies werd op voorstel van de heer Mertens (K.N.B.T.B.) be sloten de woorden „hoger prijs peil" in de verschillende passa ges van het rapport, die hande len over de landbouwgronden, te doen vervangen door de woorden „gedifferentieerd prijs peil". Verder werd geschrapt de passage in het rapport, waarin staat, dat het huidig relatief lage prijspeil van landbouwgronden niet past in het streven naar een vrijmaking van het handelsverkeer in agrarische pro- dukten binnen de E.E.G., terwijl te vens een streep ging door de stel ling, dat ten gevolge van de afna me van de bevolkingsdruk in de land bouw de noodzaak van de beheersing van de koopprijzen van landbouw gronden geleidelijk kleiner is gewor den. DAGBLAD COBOIIW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) vooreen gratis proefabonnement COBOIIW. POSTBUS 1067. DEM HAAG Tijdens bezoek aan Boelgarije Zinspelingen op „Europa belachelijk gemaakt" zydig hebben gehouden toen de E. E.G.-Ianden moeizaam en ten koste van vele offers liet E.E.G.-verdrag hebben uitgewerkt en hun genieen schap hebben opgebouwd. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die dinsdag door president De Gaul le werd gedoodverfd als „een stervende", is gisteren een bij zonder levend klankbord ge weest voor een antwoord, dat Paul-Henrl Spaak, de Belgische minister van buiteuhiiidse za ken, hem heelt gegeven. De manier waarop generaal De Gaul le de Europese zaken presenteert eist een antwoord, aldus Spaak. Het Europa, waarin wij geloven, waar voor wij strijden, is door de Franse president niet alleen in het belache lijke getrokken, maar bovendien vol komen vals voorgesteld. Dat wordt ons als politiek realisme voorgehou den. maar er bestaat ook nog het realisme van de toekomst en daar moeten we ons naar richten. Dal heeft de generaal zelf ook gedaan, toen hij in 1940 als een onbekend ko lonel het B'ranse verzet van Londen uit organiseerde, zo betoogde de Bel gische minister onder instemmend applaus van de ruim 335 parlemen taire afgevaardigden uit de zestien landen, die de Raad van Europa ver. tegenwoordigen Spaak kreeg de gelegenheid voor de ze reactie, toen hij gisteren antwoord de op het eerste gedeelte van het politieke en economische debat in de raadgevende vergadering. In dit debat waren vooral afgevaardigden van de neutrale landen aan het woord geweest, om de belangen van Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk in het zich Verenigende Europa te beplei ten. Neutraal blijven De Zwitser Bretscher, de Zweed Hechscher en de Oostenrijker Toncie ontkenden, dat de neutra le landen de vruchten van de integratie van de Europese ge meenschap wilden plukken, zon der de nodige offers te brengen. Maar hun neutraliteit kon. niet als offer werden geëist, zo zeiden zij. Spaak antwoordde, dat de E.E.G. niet het recht van deze landen om neutraal te zijn, ontkent, maar dat de gemeenschap harerzijds eist, de erkenning van haar opvattingen. Wij wensen oprecht een oplossing te vin den voor uw problemen, aldus Spaak, maar we moeten vóór alles ónze gemeenschap in tact houden. Voorkeur Vergeet U niet, aldus de Belgische minister, dat als men onze zes lan den nu voor de keuze zou stellen tussen lidmaatschap en associatie zo als U die vraagt, verscheidene wel licht ook aan associatie de voorkeur zouden geven. Hij waarschuwde de neutralen, dat hun moeilijkheden van nu. het ge volg zijn vau het feit, dat zij zich af- Hogere winst Intervam Blijkens de gecombineerde winst- en verliesrekening van „Intervam" X.V. (aannemersbedrijf) steeg het exploi tatieresultaat over 1961 tot f 6.68 min (v.j. f 5.39 min). Het saldo bij zondere baten en lasten bedraagt 41.900 (293.000). Na afschrijvingen etc. resteert een saldowinst van 1.74 niln. 1.68 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van acht procent. verzoening met Tito Tijdens een bezoek aan de Bul gaarse marinewerven in Varna, heeft Sowjet-premier Kroesj- tsjew in antwoord op een hem door een westerse journalist ge stelde vraag gezegd, dat de Sowjet-Unie haar kernproeven zal gaan hervatten. In antwoord op een vraag van een Italiaanse journalist zei Krocsjtsjew: „ondanks beroepen die wij tot de Amerikanen hebben gericht, zijn de ze laatsten de serie proeven met hun kernwapens begonnen. Wij zyn der halve verplicht de onze te hervatten". De Russische premier verklaarde voorts tijdens eer. partijvergadering in Varna dat zijn regering „alles in liet werk zal stellen om de vrede in de Balkan zeker te stellen". Hij zin speelde op een verzoening in de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slaviü. „Onze staudpunten inzake vredes- kwesties zijn vrijwel identiek aan die van Joego-SIavië", aldus Kroesjtsjew, „ondanks onze eco nomische en ideologische geschil punten strijden wij voor een ent- wikkeling van de betrekkingen tussen onze landen". Advertentie) Examen en Optreden Beheerst denken, werken en spreken iviiinhardt's Zenuwtabletten De Russische premier en partijleider NiltitaKroesjtsjew, brengt op het ogenblik een bezoek aan Bulgarije. Foto: een arm col bloemen en de hoed in de hand zo loopt Kroes jtsjew wuivend en breed lachend langs een menigte in de hoofdstad Sofia- Hm Factor arbeid Vorige maand was het rapport reeds aan de orde geweest in een openbare vergadering van het landbouwschap, omdat men toen algemeen van oordeel was, dat er in het rapport te weinig aandacht was besteed aan de positie van de arbeid in de landbouw, was be sloten de verdere behandeling een maand uit te stellen. Inmiddels had de hoofdafdeling sociale za ken van het landbouwschap een aanvulling voor het rapport ont worpen. Deze aanvulling, waarin dieper wordt ingegaan op de po sitie van de arbeid in de land bouw, was zij het in verkorte vorm door het dagelijks be stuur overgenomen. De heer C. J. van der Ploeg (kath. landarbeiders) had ernstige bezwa ren tegen het uitspreken van de noodzaak van een hoger pachtprijs- peil. Hij meende, dat een hogere pachtprijs voor de landbouw niet gewenst is. Ook de heer Hettinga (K.N.B.T.B.) sprak in deze geest. Men doet nel of de vraag naar land bouwgrond minder is geworden, al dus dc heer Hettinga, doch hij ge loofde het tegendeel. „Als we in de toekomst hogere pachtprijzen krij gen, dan zal er voor dc boer slechts weinig kans overblijveu op een rede lijk bestaan'". Discussie Heftig werden de discussies toen de heer Gerbraudy (C.B.T.B.), die van oordeel was, dat het landbouwschap, wanneer het ernst wil maken met de E.E.G., de stelling over de koopprijs- heheersing niet kan missen, do heer C. J. van der Ploeg verweet, dat hij hier sprak als lid van dc Tweede Kamer- l>e heer Van der Ploeg rea geerde hier heftig op met te verkla ren, dat hij als hoofdbestuurslid van het landbouwschap vóór een tijde lijke verlenging van de wet ver vreemding landbouwgronden is. On gepast en onjuist Vond hy het van de heer Gerbraiuly om hier de func tie van kamerlid bij te halen. Omzetbelasting wordt gewijzigd Het resultaat van het debat dat de Tweede Kamer dinsdag en woensdag over de wijziging van de omzetbe lasting heelt gevoerd, is dat de auto banden uit het 18 procent tarief ge nomen worden en worden onderge bracht In het normale tarief der om zet belasting. De staatssecretaris dr. Van de Ber ge had de aanvaarding van het des betreffende amendement van de libe rale afgevaardigde de heer Van Leeuwen ontraden. Bovendien zal de vrijstelling van omzetbelasting „aan de voet" voor de ambachten worden verruimd. De Ka mer nam een desbetreffend amende ment van de vaste commissie, die de mondelinge behandeling van de wet op de omzetbelasting heeft voorbe reid, aan. Het denkbeeld van de heer Peschar van de P.v.d.A. om kunstwerken die ten dele door een kunstenaar zijn vervaardigd, van omzetbelasting vrij te stellen vond instemming bij de staatssecretaris, die alsnog een wijzi ging in deze zin in het wetsontwerp aanbracht. De Kamer verenigde zich voorts met het toekennen aan de Kroon van de bevoegdheid om de tabellen der om zetbelasting te wijzigen met een wet telijke goedkeuring achteraf. De Kamer ging niet mee met de heer Brouwer van de K.V.P., die zuivel- artikelen, zoals koffiemelk, chocola demelk en vla wilde vrijstellen van omzetbelasting. Zij verwierp althans met 48 tegen 43 stemmen een dooi de heer Brouwers ingediend amende ment. Vijf ministers in het Franse kabinet, die lid zijn van de (katholieke) repu blikeinse volksbeweging hebben gis terochtend hun ontslag aangeboden. Zij zijn liet niet eens niet de denk beelden van president De Gaulle over de politieke eenwording van Europa, zoals hij die dinsdag op zijn perscon ferentie uiteenzette. Onder hen bevinden zich twee be langrijke leiders van deze partij, de vroegere premier Pierre Pflimlin en Maurice Schumann. Het is niet direct duidelijk wat de gevolgen van dit aftreden voor het gehele kabinet zullen zijn. De rege ring blijft in functie tenzij het kabi net eigenerbeweging onlslaag neemt, of tenzij dc nationale vergadering met absolute meerderheid tot een motie van afkeuring besluit. Premier Pompidou heeft gisteravond nog de portefeuille voor stad en landsonlwikkeling op zich genomen, die door Maurice Schumann werd be heerd. Staatssecretaris van buiten landse zaken, Georges Gorse, ver vangt Pierre Pflimlin als minister van samenwerking. Roger Dusseaux, minister voor parlementaire betrek kingen, vervangt Robert Buron als minister van openbare werken en vervoer. De minister van arbeid. Paul Bacon, wordt door staatssecretaris Gilbert Granvai voor buitenlandse handel vervangen. Raymond Marcel- lin neemt de plaats in van Joseph Fontanel, die minister van openbare gezondheid was. De posten van staatssecretaris voor buitenlandse handr', openbare werken en buiten landse zaken komen te vervallen. 9 In Wesl-Duitsland is men er na lang durige proefnemingen In geslaagd een sleutel uit kunststof te vervaardigen die goed voldoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6