PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER VISSER TREEDT NIET AF Breskens moet het nog zonder promenade doen „Geen aanleiding om mijn functie neer te leggen" Mariniers in gevecht met parachutisten DEFENSIEBEGROTING AANGENOMEN „Geen gevechten bij Manokwari" PRIJSSTOP AARDAPPELEN AFGEKONDIGD MINISTER VISSER AAN HET WOORD Direct na landing Indonesische prauw onderschept Zondebok Schipper overleed; schip tegen de wal 205e jaargang - no. 116 Dagb.'aci. uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cént. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS Si cent per m.m. BJlnlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein- advertenties maximum 8 regels, 2ó cent perregei met een minimum van 1,25. .^Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51. teL 3841(b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. teL 6140 (b.g.g. red 7853, adv ?213> Oostburg tel. 2395 Terneuzen tel. 2116. Zlerlkzee red tel. 2425 adm teL 2094. DUIDELIJK ANTWOORD OP AANVAL V.V.D.-FRACTIE (Van onze parlementsredactie)'. De Eerste-Kamerfractie van de V.V.D. heeft gisteren, na dins dag nog gesproken te hebben over de „consequenties die ir. Visser moest trekken uit het door hem gevoerde beleid bij het ontslag van Van der Futten", met directe woorden haar vertrou wen in de liberale minister van defensie opgezegd, daarbij thans aanvoerende dat dit is „uitsluitend wegens de door de minister tijdens het debat aangenomen houding". Ir. Visser blijft echter aan. Hij is van oordeel, dat de heer Van Riel, de vice-voorzitter van de V.V.D. en voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van deze partij, hem een zaak voor de voeten heeft geworpen waar over hij zich, voor het ogenblik althans, alleen nog maar voor de rechter kan verantwoorden en verdedigen. „Ik gis naar de achtergrond van de aanval van de heer Van Riel. Ik zie geen enkele, maar dan ook geen enkele aanleiding mijn functie neer te leggen". Na deze laatste woorden, die liet slot vormden van een debat waarin de hartstochten van het politiek ge moed hoog opsloegen, werd de de fensiebegroting 1962 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Niet al leen door do P.v.d.A., welke tot in laatste termijn betoogde dat minister Vissers politiek beleid onaanvaard baar is en Iiy zijn taak als minister niet aan kan, ook door de V.V.D. De heer Van Kiel verklaarde „hoewel de hele V.V.D.-fractie geen vertrou wen meer in de minister stelt", niet tegen de begroting te willen stem men gezien «Ie internationale situa tie. Alleen de twee communistische ka merleden lieten aantekenen dat zij geacht wilden worden te hebben te gengestemd. Bewogen debat Het is een zeer bewogen debat ge weest, dat tegen het eind ook mi nister-president De Quay en vice- president Korthals naar de Ka mer had doen komen. De reden hiervoor was de volgende. In zijn eerste spreekbeurt had mi- DEN HAAG In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag me degedeeld, dat een bericht van Indo nesische zijde, ais zou er sprake zijn van gevechten tussen Indonesische guerrillavecbters en Nederlandse ma riniers te Manokwari, volkomen uit de lucht is gegrepen. De woordvoerder zei dat in Djakar ta nog steeds wordt gepoogd door middel van misleidende berichtgeving zowel in Nederland als in Nieuw- Guinea verwarring te stichten. „Veel effect heeft dit gelukkig niet, maar aanhoudende signalering van deze „berichtgeving" blijft noodzake lijk", aldus de woordvoerder. De minister van economische zaken en van landbouw en vis serij hebben, na vertegenwoor digers van het produktschap voor aardappelen te hebben ge hoord, besloten in de staatscou rant van vandaag een prijsstop voor de groot- en kleinhandel in aardappelen af te kondigen. Volgens deze maatregel zullen de prijzen niet hoger mogen zijn don die welke golden op 16 mei 1962. Over een eventuele nadere prijsmaat regel zullen de bewindslieden zich op zeer korte termijn beraden, mede na overleg met het consumenten con tactorgaan Dc ministers zullen nauwlettend nagaan of een regel matige aardappelvoorziening- niet in gevaar wordt gebracht. Mede met het oog hierop zal, zo lang de ab normale situatie op de aardappel- markt voortduurt, de in april door gevoerde exportbeperking worden ge handhaafd. Wanneer daartoe aanlei ding bestaat zal deze exportmaatrc- gel ook van toepassing worden ver klaard op de aardappelen van de oogst 1962. nister Visser gezegd, dat hij het verzoek van zijn partijgenoot Van Riel om af te treden naast zich zou neerleggen „omdat deze niet de zorgvuldigheid heeft getoond waarop een minister, die wordt bestreden, aanspraak mag ma ken" en dat hij alleen bereid was weg te gaan als de Eerste Kamer „in zijn geheel" dit zou wensen. Prof. Samkalden (p.v.d.a.), die in de eerste ronde van het debat niet had meegedaan, kwam naar het spreek gestoelte en hield de minister voor dat dit staatsrechtelijk niet zo maar kan. Prof. Samkalden zei te willen weten wat een aftreden van de minis ter voor eventuele gevolgen zou heb ben voor het gehele kabinet en, als er geen gevolgen zouden zijn, welke „dwingende landsbelangen de minister clan, ondanks het wegval len van het vertrouwen van de V.V. D., zouden nopen zijn posst deson danks te blijven vervullen". Op de tweede vraag antwoordde mi nister Visser zelf. Hij zei dat mr. Van Riel hem alleen bestreden heeft over het beleid dat hij heeft gevoerd bij het ontslag van Van der Putten, maar daarbij, ook in zijn tweede spreekbeurt, andermaal als vast staande feiten had aangevoerd, wel ke hij (ir. Visser) juist wil bestrijden wanneer het ontslag van Van der Putten voor de centrale raad van be roep in ambtenarenzaken komt. „Er De Eerste Kamer heeft woensdag de begroting voor 1962 van defensie goedgekeurd. Foto: minister mr. 8. H. Visser tijdens zijn antiooord. Links staatssecretaris M. R. H. Cal- meijer, rechts de staatssecretaris van marine P. J. S. de Jong. is c^erhalve voor mij geen enkele re den af te treden". Consequenties Prof. De Quay antwoordde op de eerste vraag van prof. Samkal den: „Als minister Visser door afstemming van de begroting tot aftreden wordt gedwongen, zal het kabinet zich moeten beraden of daaruit niet ernstige conse quenties moeten worden getrok ken gezien het feit, dat het de fensiebeleid een belangrijk dee van het kabinetsbeleid uitmaakt" Met andere woorden: dan gaa ook het kabinet heen. Hier ging liet niet om. Prof. Sanir. kalden reageerde met de vinnige op merking, dat de minister-president er goed aan had gedaan eerder naar de Kamer te komen. Dan had hij ge weten wat hij, prof. Samkalden, in werkelijkheid had gevraagd, name lijk niet wat zou gebeuren als de be groting zou worden afgestemd, maar wat het kabinet doet als het ver trouwen in een minister wordt opge zegd door zijn eigen fractie. Prof. De Quay antwoordde hierop: .Wanneer de minister door het weg- Zie slot pag. 3 kol. 2) Naar aanleiding van de lucht landing door Indonesische para chutisten dinsdag, heeft het gouvernementsvoorlichtingsbu reau te Hollandia bekendge maakt, dat „een nadere bestu dering van de te Hollandia bin nengekomen meldingen van de landingen der parachutisten heeft uitgewezen, dat er op 15 mei nabij Fak Fak een landing van een veertigtal Indonesiërs is geweest*'. „Deze geschiedde op ongeveer 6 10 kilometer ten oosten van de plaats. De aanvankelijk gemelde luchtlan ding ten noorden van Fak Fak be rustte op een misverstand, doordat de deels tot dekking in de lucht die nende Indonesische Mitchell bommen werpers, die boven het landingster rein vlogen, in eerste instantie wa ren aangezien voor Dakota-tran- sporttoestellen. Onmiddellijk na de landing heeft een Een beeld van de toestand In Al giers. Foto: militairen hebben zich tijdens een vuurgevecht met de O.A.S. in de icijk Belcourt op een straathoek genesteld. eenheid mariniers door. een snelle amfibische operatie een landing uit gevoerd vlak bij de gelande parachu tisten. Deze tegenactie werd zo snel ingezet, dat reeds om 10 uur ('s mor gens) het eerste vuurcontact tot stand kwam. Prauw Nederlandse marine-eenheden, die patrouilleren in het zeegebied na bij Fak Fak, hebben daar een In donesische zeilprauw met aan- hangmotor aangehouden. Deze bleek bij een nader onderzoek te zijn bemand door ongeveer 20 In donesiërs, die gekleed waren in gecamoufleerd gevechtstenue en bewapend met geweren, pistolen en handgranaten. De aangehou den prauw had een koers recht op de kust van Nieuw-Guinea. Uit de verhoren van de gevangen ge nomen bemanning is gebleken, dat de opvarenden behoren tot de mo biele brigade der Indonesische staats politie. Verder bleek, dat ook de be manning van deze prauw opdracht had nabij Fak Fak te infiltreren". In bevoegde kringen te Hollandia aldus meldt de correspondent van het A.N.P. wordt erop gewezen dat men er zich zeer wel van bewust is, dat de Nederlandse strijdkrachten thans in gevechten zullen raken met goed geoefende Indonesische troepen. De mogelijkheid dat in deze gevech ten Nederlandse soldaten kunnen worden gewond of zelfs sneuvelen, wordt daarbij zeer wel voor ogen ge- boaden. De grote vraag die velen in Nieuw- Guinea thans bezighoudt is: hoe zal het publiek in Nederland daarop reageren. WEGENS ONTEIGENINGSPROCEDURE Ook stagnatie bij de bouw van twee horeca-bedrijven De fraaie, nieuwe promenade op het kunstmatige duin te Breskens, bedoeld als toeristische trekpleister van formaat, zal het komende seizoen nog niet in gebruik kunnen worden genomen. De argeloze toerist, die zijn voertuig in de richting van de uitnodigende promenade wil leiden om daar van een schitterend uitzicht op de Westerschelde te kunnen genieten, ziet zijn weg afgesloten door een aantal rood en wit geschil derde houten versperringen. Ten overvloede geeft het be kende witte bord met rode rand aan, dat het gebruik van de brede rijweg met rijwiel- en voetpaden voor alle verkeer is verboden. Alleen de bevolking van Breskens nog niet gereed omdat er midden- en verder «'en kleine groep van iri- in een enorme kloof gaapt, «lie gewyden kent «le oorzaak van de eerst zal worilcn overbrugd zodra afsluiting van do promenade. overeenstemming is bereikt tus- W'eg, kunstmatig duinen en «lus sen rijkswaterstaat en een aantal ook de promenade, zijn namelijk grondeigenaren. Om de promena de te kunnen voltooien, heeft wa terstaat een gedeelte nodig van de achtererven van de boulevard- bewoners- Het gaat lüer om een lengte van ca. 150 meter en een breedte van enige tientallen me ters. Zodra waterstaat dit stuk grond in eigendom heeft verwor ven, kan «te kloof worden ge dempt met reeds gereedliggend zand. Als dat laatste stuk duin „gezet" is, kunnen rijbaan, voet- en rij wielpaden worden voltooid en de promenade in gebruik worden ge nomen. Onderhandelingen tussen de beide partijen over de omstreden gron den zyn tot nu toe zonder resul taat gebleven. Rijkswaterstaat houdt zich aan het aanbod tot vergoeding van de schade, vastge steld door de desbetreffende com missie. De tegenpartij blijft voet bij stuk houden en weigert akkoord te gaan met die voorgestelde scha devergoedingen, De procedure, die daarna moest worden gevolgd is langdurig en verre van gemak kelijk. De onteigeningswet voorzag na melijk nief in deze kwestie, zo dat voor dit geval een speciaal wetje moest worden opgemaakt. Reeds maanden geleden heeft de afkondiging daarvan plaatsge had in de staatscourant. Deze wet «bevat een toelichting waarbij gesteld is, dat onteigening van de omstreden gronden van alge meen nut is. In de eerste plaats van het dorp en in de tweede plaats ten behoeve van het econo misch leven in Breskens. De promenade zal recreatief wer ken cn het dorp als geheel ten goede komen, aldus de toelichting die aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat. Bezwaren Op 5 februari van dit jaar werden allen, die bezwaren hadden tegen verdere uitvoering der wet, in de (Zie slot pag. 2 kol. 3 fiixtlijll De heer Van Riel van de V.V.D. heeft gisteren in de Eerste Ka mer een povere poging onder nomen om minister Visser als een zondebok de woestijn in te sturen, maar verder dan een probeersel is hij niet gekomen. „Een povere poging'!, een andere kwalificatie kunnen wij helaas met de beste wil van de we reld niet vinden. Want het was alle maal heel schamel, wat daar giste ren in de Eerste Kamer Is vertoond. De fractie van de V.V.D. in deze Kamer kon plotseling geen vertrou wen meer stellen in minister Vis ser, zo verklaarde de heer Van Riel. Waarom niet Omdat hij geen bruik baar bewindsman is. Waarom geen bruikbaar bewindsman? Hij heeft de heer Van der Putten vorig jaar no vember ontslag gegeven. Ziedaar het betoog van de V.V.D.-woordvoerder schematisch aangeduid. Het opval lende is dus, dat dit kamerlid de heer Visser niet naar huis wil stu ren omdat diens defensiebeleid met zou deugen, nee daarvoor bestond in tegendeel waardering, maar hij zou moeten verdwijnen omdat zijn perso neelsbeleid fout was. Zijn personeels beleid voor zover dat dan tot uiting was gekomen in de ontslagkwestie inzake de heer Van der Putten. De heer Van Riel het kwgm hem blijkbaar op dit ogenblik goed uit zag dus gemakshalve maar over het hoofd, dat in de ontslagzaak-Van der Putten door de ambtenarenrechter nog in hoger beroep moet worden ge oordeeld en negeert voorts, dat vol gende week woensdag de Tweede Ka mer zal discussiëren over de behan deling van de nota, welke de minis ter de Kamer over deze kwestie heeft aangeboden. Het is al te door zichtig: zondebok-Visser moest de woestijn in. Waftrom diende dat te gebeuren? Was het met het oog op de komende raadsverkiezingen? De heer Van Riel heeft dat bij inter ruptie ontkend, maar desondanks lijkt het er toch op, dat de uitslag van de statenverkiezing plus het feit van de komende stemming voor de gemeenteraden een meer dan levens grote rol hebben gespeeld. De zaak- Van der Putten immers is in pers campagnes grondig uitgebeend en daarbjj zijn woedende verwijten tot de minister van defensie gericht. Hij immers was de zwakke figuur, de ge vangene van zijn ambtenaren zo is hij althans geschilderd en een der gelijke impopulaire figuur is voor geen enkele partij een aanbevelmg. Hij dus diende te gaan, zo vond de heer Van Riel. Maar men zal toch niet kunnen ontkennen, dat de zaak- Van "der Pullen daarvoor maar eea heel schamele reden was, want een eindoordeel daarover is op dit ogen blik noch in politiek noch m juridisch opzicht reeds uitgespro ken door de daartoe aangewezen instanties. Terecht heeft de heer Algra van de A.R.-partïj gis teren betoogd, dat de Eerste Ka mer zich thans van een oordeel dien de te onthouden en niet op de stoel van de Tweede Kamer moest gaan zitten, terwijl bovendien de ontslag zaak nog sub judice is. En de heer Algra concludeerde dat „dit optre den van de heer Van Riel grondig was voorbereid: de minister moest worden geofferd!" Het ïs allemaal weinig fraai. Professor Oud heeft in de Tweede Kamer er meer dan eens op gewezen, dat niet alleen de heer Van der Putten recht moet worden gedaan, maar óók de minister. De heer Van Riel echter is hard bezig terwille van wat dan ook dit laatste te vergeten. Het doet ons deugd, dat de heer Visser zich niet de woestijn ïn heeft laten sturen. Het ant woord van de bewindsman kwam er in feite op neer, clat hij geen bood schap aan de V.V.D.-woordvoerder had en dat was het enige antwoord dat hier gegeven moest worden. Mi nister Visser is lid van een extra parlementair kabinet en behoeft zich de houding van zijn geestverwanten niet aan te trekken. Overigens durf den die de uiterste consequentie van hun houding niet aan: zij stemden niet tegen de begroting. Motief: <3e huidige situatie. Menig kamerlid in de afgelopen jaren moet wel hoogst dankbaar zijn geweest voor interna tionale spanningen: zij waren altijd een reden om terug te schrikken voor het wegzenden van minister of ka binetten. Zo ook gisteren. De verto ning wordt er nog onsympathieker door. De heer Visser blijft dus minis ter. Dat betekent dat de zaak Van der Putten op een normale manier kan worden afgewerkt: de Tweede Kamer zal zich beraden over de behandeling van de behandeling van de ministeriële nota over deze kwestie, het beroep blijft uiteraard gehandhaafd waardoor de Centrale 'Raad het ontslag en de uitspraak van de ambtenarenrechter kan toet sen. Als beide procedures zijn afge werkt is het tijd om te oordelen, niet eerder. Daarover was men het bij de meeste partijen in de Eerste Kamer gisteren wel eens. Wij hadden ook van de heer Van Riel een rusti ger en correqter houding jegens een minister verwacht. Het binnenschip „Koophandel 6" voer dinsdag tegen de kant van het Zuider Buitenspaarne in de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude vlakbij Haarlem. De rijkspolitie stelde een onderzoek in en trof de eigenaar, de 56-jarige G. van Ruiten uit Roelof- arensveen levenloos in het ruim aan. Hij was met een vracht op weg van Haarlem naar Leiden en was alleen aan boord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1