BESCHAMENDE NEDERLAAG VOOR NEDERLANDS ELFTAL Nederlandse amateurs bedwongen Engeland Geroutineerde defensie oranjeteam voor onoverkomelijke problemen WIJ MOETER EER GRASMAT ALS EER BILJARTLAKEN... ook Rokers blanke wille landen DONDERDAG 17 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOORSE AMATEURS BEVOCHTEN TRIOMF2—1 (Van een speciale verslaggever). „Ik vrees geen enkele Noorse speler op zich. Ik ben slechts bang voor een Noors team als geheel. Met de steun van het publiek zijn die harde, razendsnelle Noren levensgevaarlijk". Bondscoach Elek Schwartz had het al lang voor de jubileum-interland tegen Noorwegen - in mei viert de Noorse bond zijn 60-jarig bestaan vastgesteld. De bonds coach heeft gelijk gekregen: Nederland verloor beschamend met 2J Een nieuw bewijs, dat een enkele briljante zege (op de Noord-leren) nog geen voetbalzomer maakt. Niet de individuele techniek van de elf Noorse spelers heeft de oranjeploeg overrompeld doch het elan, de vechtlust, waarmee de „underdog" heeft gestreden. Zelfs een verras send vroege openingstreffer in het stadion van Oslo heeft Nederland de zege niet kunnen brengen. Die zou trouwens, gezien de prestaties van de uitermate fris spelende Noorse amateurs, stellig niet verdiend zijn geweest. Vooral na de rust heeft het Noorse team met uitstekende korte combinaties de Nederlandse defensie vaak wanhopig gemaakt. De bewegelijkheid van de gastheren heeft de toch echt wel gerouti neerde verdediging van het oranjeteam voor onoverkomelijke proble men gesteld. Vooral linksback Renders had geen antwoord op de snelle onverwachte rushes van zijn tegenstanders. En voor die verdediging opereerde een aanval die ook al niet tot grootse daden is gekomen. Zeker, individueel werden er vaak aardige dingen ge daan. Een enkele keer kwam oranje zelfs met een verrassende aanval naar voren, maar te vaak liepen die aanvallen vast door onzuiver plaat sen, door te weinig gevoel voor po sitiespel. Vooral na de rust, toen de Noren vrijwel steeds heer en meester waren in dit vaak wel harde duel. Een slechte wedstrijd dus van een falend elftal. Een slechte wed strijd, waarin do middenlinie nog de meest aanvaardbare prestatie leverde. In de verdediging was linksback Renders de zwakste. De P.S.V.-er raakte volkomen ge ïmponeerd door de snelheid van de Noorse aanvallers. Zelfs als de Eindliovenaar de bal vrij had en rustig kon plaatsen bleken de ze nuwen hem nog vaak de baas. Te gering was de samenhang in de aanvalslinie. Het zwakke spel van invaller Kerkhoffs, die de geblesseer de Piet van der Kuil verving, maakte dat de strijd tegen de stugge, maar stellig niet snelle en al te betrouw bare defensie, in feite door vier man moest worden gestreden. Sjakie Swart ging enkele malen verrassend gemakkelijk langs linksback Larsen, doch dan volgde steeds of een mis lukte voorzet of het binnentrio had weer te veel tijd nodig om te schie ten. Tonny van der Linden, die in het eer ste kwartier van de wedstrijd schoot als hij de bal maar zag, veranderde vreemd genoeg zijn speelwijze en poogde vooral in de tweede helft de bal steeds in een juist nog iets gunstiger positie te leggen voordat het schot kwam. De Noor Avne Balclcer In duel met een Nederlandse aanvaller tijdens de woensdagavond in Oslo gespeelde voetbalinterland NoorwegenNeder land. Eerste aanvalsucces Het begon zo prachtig! Direct na het Wilhelmus-in-ouverture-vorm was het al raak. De allereerste aan val van het elftal, uit nood geboren, leverde reeds een treffer op. Op rechts speelde Henk Groot, nauwe lijks dertig seconden na het begïn- signaal, zich uitstekend vrij, zag dat Tonny van der Linden bij de penalty- j- u.üij van uv.1 uiuucu „ij ut ycuan-j- jvj.cuii a.i ivvvaiu uit; ancuatiiitip u stip ongedekt stond en een gave pass niet, de vreugde keerde toch gai Wright de Europese record-interna tionaal, zou ondanks die fel be geerde zege lang geen prettige avond krijgen. Het ging de veteraan allemaal te snel. Eerst kon hij na 29 minuten, slechts dank zij een grove overtreding, Ko Prins de weg naar het doel letterlijk versperren en even later toonde Tonny van der Linden dat de 38-jarige geroutineerde en technisch bekwame Noor aanzienlijk aan tempo tekort kwam. Met een me ter voorsprong op Svenssen rende de D.O.S.-speler op keeper Andersen af. Ver buiten bereik van de Noorse goallie scheen de bal het net te zullen vinden. De binnenkant van de linker- paal bracht echter juist nog redding! Heya-heya-heya De Noren waren een vijftal minuten na rust gelukkiger. Een briljante aanval van de Noorse voorhoede bracht het Nederlandse verdedigings- blok tot wanhoop. Met korte passes werd de defensie gepasseerd, links buiten Roald Jensen kreeg in volle sprint de bal voor de schietgrage voeten. Een diagonaal schot, dat Pe ter van der Merwe niet eens gezien kan hebben, volgde (11). Het Noorse publiek dat zich op vallend rustig had gehouden, ging zich roeren. Het raakte zelfs bui ten zichzelf toen Fons van Wissen rechtsbinnen Arne Pedersen op het moment waarop deze het twee de Noorse doelpunt scheen te gaan scoren, in het doelschopgebied ten val bracht. De „vox populi" schreeuwde en de eerlijkheid gebiedt ons te zeggen: niet geheel ten onrechte om de penalty. Scheidsrechter Bertil Loow liet ech ter rustig doorspelen. De reacties van de toeschouwers logen er niet om en de flegmatieke Zweed, die net als het oranjetam beslist zqn dag niet had, mocht werkelijk blij zijn dat de bezoekers het bij luidruchtige argu menten lieten. Maar al kwam die strafschop dan bood de D.O.S.-aanvalsleider een niet te missen kans. Hard, maar beheex-st, kogelde Van der Linden de bal in. Keeper Sverre Andersen had zelfs niet de tijd om te reageren (01). Juist in een periode waarin Noorwe gen sterker werd kreeg het oranje team zjjn tweede droomkans. Met een opvallend gemak sprintte Sjakie Swart, linksback Ragnar Larsen voorbij. Behendig tikte lijj de bal voor de voeten van de toestormende Henk Groot, die het doel van nog geen drie meter afstand grandioos miste De kansen beleven komen. Stopper Trobjorn Svenssen, met zijn 104 caps slechts één wedstrijd achter op Billy terug bij het Noorse legioen. Daar voor was rechtervleugel Björn Bor- gen voornamelijk verantwoordelijk, ip de rechtervleugel pikte hij in de 18e minuut na de rust de bal op. Ter wijl Borgen nog in duel was met Fons van Wissen loste de Noorse vleugelspeler zijn schot dat via de paal in het doel sprong (21). Het klonk harder dan ooit te voren: Heya-heya-heya Norge 1-Iet tik-tak-spelletje van de Noren bleef daarna gevaarlijker dan de vaak verre trappen waarmee de Ne derlandse kanthalfs en vleugelspelers de defensie van hun tengestanders in één slag trachtten te nemen. SCHWARTZ IN KLEEDKAMER Wat zijn we dicht bij doelpunten geweest „Wij kunnen niet omschakelen. Wij moeten een Feijenoordstadion hebben en een grasmat als een biljartlaken. Anders gaat het mis". Bondscoach Elek Schwartz zei het in korte afgebeten zin netjes over de hoofden van de journalisten tegen de Nederlandse spelers in de kleedkamer. „Het was allemaal niet nodig. We waren bang, en dan moet je wel verliezen. Slecht, heel slecht..." Daarna werd het weer stil, bijna angstwekkend stil. Schwartz' boetepreek had zijn doel niet ge mist. Over de wedstrijd spreken ze nau welijks nog, de elf teleurgestelde spelers. Roel Wiersma was de eerste, die de stilte verbrak. „Wat een vreemde arbiter. Drie, vier keer raakte die linksbuiten m'n benen in plaats van de bal. Dat moet wel een vrije trap worden, dacht ik. Maar hö maai". Gewoon ingooien..." Henk Groot bad al evenmin pret tige herinneringen aan deze in terland tegen de Noren overge houden. „Het begon zo goed", zei hij aarzelend, „maar in die twee de helft wilde niets meer lukken. En wat z\jn we toch dicht bij doelpunten geweest", stelde hij fi losofisch vast. „Neen, gemakkelijk was het ze ker niet", zei linksback Renders. „Wat waren ze snel, die jongens, en wat wisselden ze gemakkelijk van positie." Er kwam tenminste eindelijk, wat leven in de spelers, maar be paald opwekkend werden de ge sprekken toch niet. Zwijgend werden de kleren aangetrokken, zwijgend de haren gekamd en de bus weer bezet om op weg te gaan naar het banket dat ter ge legenheid van deze jubileumwed strijd de Noorse voetbalbond bestaat deze maand 60 jaar in de Noorse binnenstad werd gege ven. Het zag er nu niet naar uit dat de ploeg er zo heel erg veel zin in had... Rik van Looy en zijn ploeg niet naar Giro Wereldkampioen Rik van Looy zal met zijn ploeggenoten niet deelnemen aan de Ronde van Italië, die zaterdag :19 mei in Milaan begint. Er was reeds enige tijd geharrewar tussen Van Looy en de organisator van de Giro, Toriani over de start- gelden van de Belgen. Men kwam niet tot een vergelijk en toen woens dagmiddag in Brussel het uur van vertrek was aangebroken voor de reis naar de startplaats, waren de partijen het nog steeds niet eens. De sportleiding van het merk, waar voor de équipe Van Looy rijdt, liet de beslissing aan de kampioen over. Nadat het vertrek enkele malen was uitgesteld, besloot Van Looy 6ïgnor Toriani mee te delen, dat hij en zijn De Nederlandse doelverdediger P. v. d. Merwe In duel met de Noorse mid- voor Per Kristoffersen. Massaschaakkamp Gent-Zeeland Aan 50 borden zullen Zeeuwse scha kers op zaterdag 26 mei in Gent slag leveren met Belgische spelers. Deze massakamp, die gehouden wordt in de feestzaal van de stedelijke han delsschool, is een revanche-ontmoe ting. Op 11 februari, van het vorige jaar traden Zeeland en Gent reeds tegen elkaar aan in Temeuzen. Zee land won toen met 313,&-20%. Henk Nijdam na val uit Warschau-Berlijn-Praag Na zijn zege van dinsdag heeft de Rus Petrov opnieuw een overwinning behaald in de amateur-wegwedstrijd Praag-Berlyn-Warschau. Woensdag finishte hij in de 13e en voorlaatste etappe als eerste, nadat hij de 110 km van Poznan naar Bydgoszcz in 3 uur 21 min. 23 sec. liad afgelegd en niet een voorsprong van 18 secon den op het peloton over de eindstreep ging. De Rus Sajdhudzïn en de PoolFor- nalczyk herhaalden hun prestatie van woensdag eveneens. Opnieuw werden zij tweede en derde. Onze landgenoot Henk Nijdam, die na de 12e etappe de vijfde plaats in het algemeen klassement bezette, kwam op 40 km van de start ten val en staakte toen, met verwondingen aan het hoofd, de strijd. De Nederlander De Waard finishte in 3 uur 21 minuten 59 seconden als 46e, zijn ploeggenoot Van Espen werd 62e met een tijd van 3.24.00. In het dagploegenklassemént voor de teamklassering is' Nederland nu door het uitvallen van Nijdam uitge schakeld bezette Rusland de eer ste plaats, gevolgd door Polen, Hon garije en België. Zaterdag start stedenduel Vlissingen-Middelburg Zaterdagmiddag begint de derde ste- denontmoeting tussen Vlissingen en Middelburg. Met een estafetteloop, die om twee uur bij het Middelburgse stadhuis start, wordt deze strijd tus sen de sportlieden van de twee ste den ingeluid. De route van de estafetteloop is: stadhuis Middelburg, Markt, Lange Viele, Domburgs Schuitvlot. Tram singel, Nieuwe Vlissingseweg, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat (voor malig Burger Weeshuis). In de Badhuisstraat is er rond half drie een défilé van de gezamenlijke sportverenigingen uit Vlissingen en Middelburg. Voor het Burger Wees huis zullen de stedelijke vlaggen wor den overgedragen. De route van deze sportieve kolonne is: Van der Helst- laan, Irislaan, Paul Krugerstraat, Van Dishoeckstraat, Glacisstraat, Scheldestraat, Aagje Dekenstraat, Badhuisstraat, Koudekerkseweg. Pre sident Rooseveltlaan, Irislaan, Sport velden. Met het hijsen van de stedelijke vlag gen zullen de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen de steden- ontmoeting om kwart over drie op het sportveld van Vlissingen aan de Irislaan officieel openen. De vereni gingen Oranje Nassau en V.T.V. ge ven vervolgens een gymnastiekde- monstratie. Om vier uur wordt zowel de hand balwedstrijd heren (op het hoofd- veld), als de korfbalwedstrijd (op veld twee) gespeeld. Om half zeven is er op het hoofdveld een voetbal wedstrijd tussen B-junioren en om kwart over zeven begint de vetera nen voetbalwedstrijd Vlissingen-Mid delburg. Om zeven uur beginnen in de gymnastiekzaal van de Frans Naereboutschool de gymnastiekwed- strijden en om kwart over zeven start aan de Baskenburgseweg de hockeywedstrijd. Voor maandag staan in het Schelde- kwartier de massale ontmoetingen tussen de dammers en de schakers op het programma. De Britse liberale partij heeft de La- gerhulszetel voor Montgomeryshire In Wales behouden. Zij vergrootte haar stemmenmeerderheid van 2794 tot 7549. Het is liaar zevende Lagerhuiszetel. DOELPUNTLOZE STRIJD0—0 Meeste kansen voor oranje Met een enorm enthousiasme en een dito uithoudingsvermogen heeft het Nederlands amateurvoetbalelftal woensdagavond op het winderig Z.A.C.-terrein te Zwolle tegen Enge land een 00 gelijkspel behaald, dat in meer dan één opzicht verdienste lijk mag worden genoemd. Verdien stelijk omdat de Nederlandse ama teurs hiermee ongeslagen het inter landseizoen afsloten, na de 21 zege op Italië en de succesvolle trip naar Saarland, maar verdienstelijk bovenal omdat hierdoor bewezen werd, dat technische tekorten gecompenseerd kunnen worden door ontembare wils kracht en nooit aflatende strijdlust. Nu was dit Engelse team in vele op zichten niet te vergelijken met het elftal van Groot-Brittannië dat twee jaar geleden Nederland wipte in de voorronden van de Olympische Spe len. Afgemeten naar het aantal kansen had Nederland met ruim verschil moeten winnen. Steeds weer expe- dieerde de hechte Nederlandse ach terhoede onder aanvoering van rechts back Smits de bal met verre trappen naar voren waar de Engelse defensie zich telkenmale verkeek op de vreem de capriolen die de bal op het spek gladde veld maakte. De lange Nederlandse middenvoor André kreeg zoveel kansen dat het eigenlijk onbegrijpelijk is dat hij er geen van benutte. Maar André was evenals zijn medevoorwaartsen bang om te schieten. De V.S.V.-speler had te veel tijd nodig om de bal voor de goede voet te leggen, zodat hij er meestal de voorkeur aan gaf om te trachten in samenwerking met zijn binnenspelers de bal in het doel te lopen. Enkele malen lukte dat op een haar na, als Kriesch, André en Hom- merson zich met onbeholpen, houte rige bewegingen langs de Engelse backs werkten. Maar het beslissende schot bleef uit. Zo slecht schoten de Nederlandse voorwaartsen dat het geen ver rassing was, dat Kriesch in de 32e minuut zelfs een penalty niet kon benutten toen stopper Law in uiterste nood de bal met de hand uit het doel had geslagen. De Engelsen namen de waarschu wing van die gemiste strafschop ter harte. Zij gingen de mandekking con sequenter toepassen en namen het middenveld in bezit. Vandaar uit lan ceerden zij de ene aanval na de andere en er ontstonden diverse gevaarlijke situaties voor het Nederlandse doel. Doelman Van Zanten echter groeide naar een grootse vorm en de ene keer dat hij gepasseerd werd stond de rechtsback nog op de doellijn om met een ferme trap redding te bren- Advertentie) IN OEFENWEDSTRIJD Engels voetbalteam stond in 20 min. met 5-0 achter Zorgen voor Winterbottom Walter Winterbottom, de leider van het Engelse voetbalelftal, is een door zorgen gekweld man. Een oefenwedstrijd, die de Engelse A- ploeg in het kader van de voorbe reidingen voor de eindronden van het wereldkampioenschap te Roe- hampton speelde tegen het B- team, is daar de oorzaak van. Het A-elftal moest namelijk in een tijdsbestek van 20 minuten niet minder dan 5 doelpunten incasse ren, waarna Walter Winterbottom de wedstrijd afbrak om een aan tal wijzigingen aan te brengen in de opstellingen- Van de A-spelers werden spil Peter Swan, rechtshalf Bobby Robson, rechtsbuiten John Connelly en merkwaardigerwijs ook „golden boy" Jimmy Greaves (rechtsbin nen) vervangen door respectieve lijk Maurice Norman (Tottenham Hotspur), Bobby Moore (West Ham United). Bryan Douglas (Blackburn Rovers) en Roger Hunt (Liverpool) t. Het gevolg van dit alles was, dat de aanval van de A-ploeg veel beter liep en binnen korte tijd viermaal scoorde. Bobby Charlton nam drie treffers voor zijn rekening, de makkers thuis bleven.... In de ploeg Van Looy zouden ook de Nederlan ders Plet van Est en Huub Zilver berg starten. vierde kwam op naam van Bryan Douglas, die tevoren in het B- team reeds tweemaal succes had gehad. Na de wedstrijd verklaarde Walter Winterbottom, dat de wijzigingen slechts dienden om andere spe lers te proberen. Niettemin blijft het een feit, dat het juist die plaatsen betrof, die de meeste aanleiding tot zorgen geven. Het moet dan ook niet uitgesloten worden geacht, dat in de selec- tieploeg voor Chili alsnog enkele andere spelers worden opgeno men. Zuidslavische voetballers versloegen Oost-Duitsland Het Zuidslavische voetbalelftal heeft woensdagavond in Belgrado voor 40.000 toeschouwers met 31 van Oost-Duitsland gewonnen. Alle vier doelpunten werden m de tweede helft van de wedstrijd gescoord. Piet van Est en Zilverberg in Ronde van Italië In de ploeg van Rik van Looy, die van 18 mei tot en met 9 juni a-s, deelneemt aan de Ronde van Italië, zijn twee Nederlanders opgenomen, namelijk Piet van Est en Huub Zil verberg De overige coureurs van dit team in de giro zijn Edgar Sorgeloos. Armand Desmet, Jos Planckaert, Guillaume van Tongerloo, Willy Schröders. Raymond Impanis en uiteraard Rik van Looy- Sportraad besprak rapport sportaccomodatienota Het algemeen bestuur van de Zeeuw se Sportraad hield woensdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering onder voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje. Tij dens deze vergadering werd uitvoe rig van gedachten gewisseld over het concept-rapport sportaccommo datienota in Zeeland, welke voor het Zeeuwse sportleven van uitermate groot belang is. De inhoud van deze nota kon nog niet. worden verstrekt, daar nog ge gevens en correcties verder moeten worden uitgewerkt en aangebracht. Ook de besprekingen In deze verga dering brachten nog diverse op- cn aanvullingen en correcties ter tafel. Drs. K. Laansma, secretaris van de Zeeuwse Sportraad, deelde mee. dat het rapport zal bestaan uit een in leiding gevolgd door een algemene introductie, waarin vooral zal wor den gewezen op de functie en de taak van de sport in de samenleving. De nadruk zal nogmaals worden ge vestigd op het belang van de sport en de lichamelijke opvoeding. Vervol gens zal het rapport een samenvat ting geven van de aanwezige sport accommodatie in geheel Zeeland. Ge poogd zal hierbij worden 'n samen- vatting te geven van de resultaten en de belangrijkste tekorten per tak van sport. Voorts zal per geografisch gebied een overzicht worden gegeven van de situatie in de verschillende takken van sport. Men hoopt het rap port in september zover gereed te nebben, dat de inhoud kan worden gepubliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17