PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.V.D. VALT MINISTER VISSER AF Het Zeeuwse Fruitcorso mist een „brede basis" Mr. Van Riet: „Er bestaat slechts een consequentie" Indonesische troepen dicht bij Fak Fak geland Vandaag... De bekende weg 205e jaargang - no. 115 Dagblad, uitgave van de liima Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per woek, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 2'i cent per m.m. Minim, p. advertentie i/— Ing. meaedelingen driemaal tarief. Klein», advertenties t maximum 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643Middelburg, Markt 51, tel, 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g. red 7853, adv 5213) Oostburg tel. 2395 Terneuzen. tel..2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Kritiek op beleid in zaak Van der Putten (Van onze parlementaire redacteur)'. Met zes van de negentien leden van de liberale Tweede-Kamer fractie op de gereserveerde tribune als toehoorders, heeft de vice-voorzitter van de V.V.D., mr. Van Riel, gisteravond bij de behandeling van de defensiebegroting 1962 in de Eerste Kamer gezegd dat het beleid dat minister Visser heeft gevoerd bij het ontslag van de heer Van der Putten ontoelaatbaar is uit een oogpunt va,n rechtvaardigheid en van hoogheid van de staat, daaraan toevoegende „dat er voor de minister maar één conse quentie bestaat". Met deze (andere) woorden is het verzoek om af te treden dat de V.V.D. tijdens een partijberaad achter ge sloten deuren tot de minister heeft gericht, in de arena van de openbare politiek gebracht. Do vraag was gisteravond koe mi nister Visser op de aandrang om heen te gaan zal reageren. De heer Van Kiel kondigde gisteravond nog geen motie aan, wanneer de minis ter tydens zijn antwoordrede van vandaag, net als liij gedaan schijnt te hebben by het interne V.V.D.-be- raad, te kennen geeft dat hij, in het door hem gevoerde personeelsbeleid, geen reden ziet om af te treden. De mogelijkheid bestaat dus dat er ook na vandaag niets aan de feitelijke situatie verandert en dat de minis ter blijft zitten waar hij zit en de woorden van de heer Van Riel, prak tisch bezien, alleen maar voor de galerij zijn geweest. Het verrassende was dat de aan val van de heer Van Riel kwam, nadat hij in het begin van zijn rede de zaak-Van der Putten van „nogal" landsbelang, dus van ne- venbelang, had genoemd en daar bij, ondanks kritiek op de trage gang van zaken van de uitrus ting van de luchtmacht met Star- fighters, het overige beleid van de minister waarderend had beoor deeld.... Opvallend was ook, dat overige frac ties, zoals van de K.V.P., a.r. en C.H.U., nauwelijks een woord over de zaak-Van der Putten hebben ge sproken. Behalve de heer Van Riel, waagde alleen de heer v. d. Stoel (p. Als de Willem Ruys" op 19 mei a.s. van zijn zestiende reis om de wereld in Rotterdam terugkeert, heeft het schip een opmerkelijk passagier aan boord. Het is John Fletcher Chris tian, burgemeester van het eilandje Pitcairn in de Stille Oce aan en achter-achter-achter-kleinzoon van Fletcher Christian, de leider van de muiters van de „Bounty", het Engelse oor logsschip, dat precies 175 jaar geleden uit Engeland naar Ta hiti vertrok. De burgemeester maakt de reis op uitnodiging van de eigenaars van het schip, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Foto: een beeld van de verwelkoming in de kapiteins hut van de „Willem Ruys" op de rede van Pitcairn: v.l.n.r.: Anne Marie Louwerenburg, p eredienst Kon. Rotterdamse Lloyd; de heer Christian, zijn vrouw, kapitein Van den Heuvel en mevrouw Van den Heuvel. v.d.a.) zich nog aan éen duidelijke uitspraak. Hij zei dat minister Visser schoon schip heeft willen maken, maar te snel beslist heeft dat Van der Putten ongeschikt was voor de dienst en derhalve ontslagen moest worden. „Daarmee creëerde de minister naast de zaak-Van der Putten een zaak- Visser". Anders dan mr. Van Riel verbond de heer Van de Stoel aan deze uitla ting echter geen politieke dreige menten. Hij had dat trouwens niet nodig, omdat hij vindt, dat minister Visser, nog afgezien van zijn beleid inzake Van der Putten, „onvoldoende is opgewassen tegen zijn ongetwijfeld zware taak". Drijvende kracht De heer Van der Stoel gaf hier voor de volgende redenen aan: Minister Visser is de drijvende kracht geweest achter het besluit om extra troepen naar Nieuw- Guinea te zenden. Dat besluit staat buiten de politieke realiteit. De troepenzendingen moeten, vol gens de regering, de kansen op agressie van de zijde van Indo nesië verkleinen, maar in de prak tijk verkleinen zij de kansen op ondei-handelingen en vergroten zij dus het gevaar van een militair conflict op grote schaal. De militaire versterkingen van Nieuw-Guinea houdt evenmin reke ning met de koers van president Ken nedy, die overdracht wil, omdat hij in het Verre Oosten geen verdere communistische infiltratie kan accep teren. Ook van Australië is by een (Zie slot pag. 3 kol. 2) De „Friendship waarin John Glenn drie tochten om de aarde heeft gemaakt, is uit de V.S. met een transportvliegtuig naar Engeland gevlogen, en komt hier aan bij het Britse museum voor weten schappen te Kensington, Londen De capsule zal hier tentoongesteld wor den. De tentoonstelling van de capsu le en de bij de ruimtevlucht gebruik te instrumenten trekt overal grote belangstelling. Nieuwe aanval uit de lucht Den Haag bezorgd Gisterochtend om half zeven plaatselijke tijd zijn dicht bij Fak-Fak op Nieuw-Guinea op nieuw Indonesische parachutis ten geland. Volgens officiële mededelingen uit Hollandia werd de operatie uitgevoerd door minstens vier Dakota's, die beschermd werden door Mit- chell-bommenwerpers. De lan ding geschiedde in twee golven en heeft waarschijnlijk ten doel de eerder gelande parachutisten die op het schier-eiland Onin bij Fak-Fak zijn omsingeld door Nederlandse troepen, te ontzet ten. Het aantal gelande militairen wordt op zeker honderd geacht. Waarne mers maakten melding van zeven Da- kota's. De begeleidende bommenwer pers werden door luchtdoelgeschut onder vuur genomen. Nederlandse vliegtuigen kwamen niet in actie. In Haagse kringen heeft men zich over de stand van zaken bezorgd getoond, daar tot nu toe niet veel tegen de aanvallers kon worden gedaan. De eerste parachutisten werden ten noorden van Fak Fak neergelaten, de tweede golf werd ten zuiden van deze plaats uitgegooid. De comman dant der strijdkrachten op Nieuw- Guinea heeft versterkingen naar de bedreigde plaatsen gezonden. Washington Washington heeft na het verhe- men van het nieuws over de lan dingen gisteren aangedrongen op voortzetting van de geheime be sprekingen tussen Nederland en Indonesië. Gezaghebbende kringen in Washington verklaarden dat de Amerikaanse regering de landin gen en de Nederlandse troepen zendingen naar Nieuw-Guinea be treurt. De regering der Verenigde Staten ziet het plan-Bunker als enige oplossing voor het geschil. De waarnemend-generaal der V.N. Thant ontving gisteravond de Neder landse en Indonesische ambassadeurs bij de V.N., de heren Schurmann en Wirjopranoto. Waarschuwingen Silas Papare, de Papoea die sinds jaren in Indonesië woont en actief aan de politiek daar deelneemt, heeft zijn familieleden en Seroeise vrien den in Hollandia brieven gezonden waarin hij hen waarschuwt voor een komende oorlog. Hij heeft hen gead viseerd naar Seroei een plaats op de zuidkust van het eiland Japen terug te gaan, aangezien hij daar aliêcn hun veiligheid kan waarbor gen. Nasoetion Indonesische jongelingen worden, met de hulp van de strijdkrachten, over Nieuw-Guinea uitgestort over zee en door de lucht. Dit verklaarde gisteren generaal Nasoetion, de In donesische minister van defensie en chef van de legerstaf in een toe spraak op een bijeenkomst van de internationale unie van studenten te Djakarta. Hij zeide, dat Indonesische vrijwilli gers reeds binnendringen uit het noorden, het oosten en het westen, vanuit de binnenlanden van Nieuw- Guinea en via de hoofdplaats Hol landia. Juwelen gestolen bij mr. Cals Gistermiddag hebben inbrekers zich, tijdens afwezigheid van de bewoners, via een ruitje van de achterdeur toe gang verschaft tot de woning van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, aan de Van Alkemadelaan. Vermist worden juwelen, waarvan de waarde nog niet bekend is, en een geldbe drag van 60. Katanga laat politieke gevangenen vrij De Katangaanse regering heeft dins dag de vrijlating van alle politieke gevangenen aangekondigd. Hoe groot liet aantal nog in gevangenschap verkerende personen bedraagt werd niet bekendgemaakt, doch men schat hun aantal op ongeveer zevenhon derd. Het betreft over het algemeen politieke tegenstanders van de rege ring Tsjombe. Velen zouden begin mei reeds in vrijheid zijn gesteld. vertrekken tweehonderd Ambonezen, bewoners van de z.g. „Golflinks" Arnhem met het schip „Fairsea" uit Am sterdam naar Indonesië. verricht prins Bernhard in zijn functie van erevoorzit ter van de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. in het nieu we hoofdkantoor van de A.N. W.B. (Wassenaarseweg) te Den Haag de officiële opening van de bezoekersrotonde. is het 100 jaar geleden, dat de bekende Belgische por tretschilder en lithograaf Jean Baptist van der Hulst, eertijds hofschilder van koning Willem I, te Brussel overleed. NIEUWE OPZET IS NODIG Weinig belangstelling bij fruittelers Het Zeeuws fruitcorso, dat de derde zaterdag van sep tember voor de achtste maal door de straten van Goes zal trekken, is zo langzamerhand aan een nieuwe opzet toe. Daar wordt al enkele jaren over gesproken, maar tot nu toe is er bitter weinig van te recht gekomen. Opnieuw is een andere opzet van het fruitcorso actueel door de be- sprelcing, welke de Beveland- se burgemeesters er aan heb ben gewijd. De meningen van de burge meesters blijken echter nogal uiteen te lopen. „Waarom zou den de gemeenten aan het fruitcorso moeten deelnemen, als in fruitkwekerskringen nog zo weinig belangstelling wordt getoond voor het corso?", was de kern van de opmerkingen van een aantal burgemeesters. Diit is het hele probleem: het Zeeuwse fruitcorso wordt liiet „gedragen" door de fruitkwekers. „Van liet begin af is onze opzet geweest, dat het corso zou uit gaan van de fruitkwekers. Het corso enig ïn West-Europa is tenslotte een goede reclame voor het. Zeeuwse fruit. Het is daarom zo jammer, dat de meeste frnitliwekers er het belang niet van inzien". Dit verklaarde ons de voorzitter van de stichting Zeeuws Fruitcorso, de lieer J. A. van Willegen te Goes, zelf fruit teler. Het is de wens van de stichtings voorzitter, dat in de toekomst rond twintig praalwagens aan het corso zullen deelnemen. Tot nu toe heeft men het nooit verder dan vijftien praalwagens kunnen brengen, terwijl het er de laatste jaren meestal nog een paar min der waren. Maar degenen, die het gemakkelijkst met een praalwa gen zouden kunnen deelnemen de heer Van Willegen noemde de grote fruitteeltbedrijven laten verstek gaan. Van de drie Beve- landse veilingen, die jaarlijks voor miljoenen guldens fruit omzetten, neemt alleen de veiling Goes ieder jaar weer aan het corso deel. Ka- pelle-Biezelinge heeft eenmaal de weg naar het Goese. corso gevon den, maar sedertdien heeft men de Kapcllenaren nimmer meer gezien in de stoet van praalwagens, ter- wijl Krabbendijke nog steeds heeft ontbroken. „De veilingen een enkele uitzondering daar gelaten en de N.F.O.-organisaties to nen weinig enthousiasme voor liet fruitcorso", merkte de heer Van Willigen op. Deze mening deelde ook de secretaris van de stichting, de heer W. van der Linde. Gemeenten Men heeft liet enkele jaren gele den geprobeerd om de gemeenten in te schakelen, maar veel heeft dat niet uitgehaald. Weliswaar waren er enkele gemeenten, die met een eigen praalwagen kwa men, maar het bleef bij een enke ling. Daarom heeft het corsobe- stuur de zaak dit jaar opnieuw opgenomen met het initiatiefcomi té „De Bevelanden", waarin alle burgemeesters zitting hebben. Maandag hebben de ^burgemees ters hieraan een oriënterende be spreking gewijd, maar tot posi tieve resultaten kwam men niet. Hoewel verscheidene burgemees ters het belang van het corso wel inzagen en ook bereid waren te bevorderen, dat hun gemeente met een praalwagen zal deelnemen, waren er anderen, die eerst wel eens wat wilden zien van de fruit kwekers zelf. Daar wacht het stichtingsbestuur al zeven jaar op! Overigens is van de zyde van de fruittelers reeds bij herhaling betoogd, dat het corso een belang is van de Goese middenstand. Op zijn beurt zegt de middenstand in Goes, dat de winkels juist op dc dag van het corso minder goede zaken doen! Begrijpelijk, dat men met al deze verschillen van inzicht moeilyk tot een nieuwe en betere opzet komt. Het blijft op die wijze een soort wisselwerking: de een wacht op de ander en er gebeurt niets. Dit alles is er ook de reden van, waarom het corsobestuur zoveel moeite heeft ieder jaar weer de fi- (Zie slot pag2 kol. 2) ftanth tin Burgemeester Van Dongen van Aardenburg heeft vorige week antwoord gekregen van minister Toxopeus op zijn (als kamerlid) ge stelde vragen over het aanvullend memorandum van Zeelands Gedepu teerde Staten inzake de Goese ver schrijvingen. De minister zegt daar in nog eens nadrukkelijk dat de aan vulling geen „afwijking ten princi pale" bevat van het aanvankelijke stuk. De heer Van Dongen had na melijk de aandacht van de minister er op gevestigd, dat de beantwoor ding van de vraag, wie „schuldig zijn aan de Goese verschrijvingen" in aanzienlijke mate zou afwijken van hetgeen hierover, blijkens reacties en commentaren in pers en parlement, in het eerste stuk werd gelezen. Dan is die indruk verkeerd geweest, zegt nu de minister laconiek en hij ver zekert tevens dat zijn eigen stand punt inzake de Goese verschrijvingen niet is gewijzigd. Wij hebben ons afgevraagd wat toch de reden van deze vragen is geweest. De heer Van Don gen vroeg namelijk, geloven wij, naar de bekende weg. Ons althans was het niet opgevallen dat er verschil zou hebben bestaan tussen de reac ties op het eerste memorandum en de onlangs gepubliceerde aanvul ling, met name niet voor zover het de schuldvraag betreft. De kern van het laatste stuk was de verklaring, dat „noch de gemeenteraad noch het college van burgemeester en wethou ders iets hebben geweten of heb ben kunnen weten van verschrijvin gen, waarbij met valse of gefingeer de rekeningen werd gewerkt". Maar dat was ook niet beweerd in het aanvankelijke me morandum, terwijl het er evenmin uit kon worden gele zen. De schuldvraag werd ten aan zien van dit punt niet beantwoord. Voorts is in de toen volgende maan den evenmin sprake geweest van een strafvervolging te dezer zake tegen de leden van het voormalige college van b. en w., en tenslotte hebben zij zelf zowel in raadsvergaderingen al3 partijbijeenkomsten met verontwaar diging elke verantwoording voor het werken met gefingeerde nota's van de hand gewezen. Maar nogmaals: het eerste memorandum had hen in dit opzicht niet in staat van beschul diging gesteld. Wél werd in dit eerste stuk van G.S. betoogd, dat het sys teem van verschrijvingen dus zon der valse rekeningen^door b. en w. als eeiï aanvaardbare methode was gehanteerd en zulks niet alleen in de laatste tijd. In de aanvulling van eind februari van dit jaar is daaraan nog eens toegevoegd dat naar het oordeel van Gedeputeerde Staten óók de ge meenteraad kennis heeft gedragen of althans heeft kunnen dragen van het verschrijvingssysteem, terwijl voorts wordt opgemerkt dat de in Goes scheef gegroeide verhoudingen reeds van jaren her dateren zodatv daar voor zeker niet alleen het voormalige college van b. en w. verantwoordelijk kon worden gesteld. Dit alles dus houdt geen tegen spraak in met het eerste memo randum. Er komt nog bij, dat Gedeputeerde Staten vorig jaar reeds er tot tweemaal toe op hadden ge wezen, dat het toenmalige college van b. en w. van Goes niets wist van gefingeerde rekeningen. Toch meent nu de heer Van Dongen blij kens zijn vragen dat de aanvulling van februari j.l. ten aanzien van de schuldvraag in aanzienlijke mate zou afwijken van hetgeen blijkens reacties en commentaren in pers en parlement in het eerste stuk zou zijn felezen. Voor en van onszelf spre- end: in de commentaren van ons blad inzake deze kwestie is van zulk een afwijking geen sprake geweest. Onmiddellijk na de publikatie van de aanvulling hebben wij er in deze ko lom op gewezen, dat het stuk géén nieuwe gezichtspunten bevatte, maar een verfijnde formulering was van wat reeds in het oorspronkelijke me morandum was opgemerkt. De situa tie na de aanvulling kan als volgt worden samengevat: de verantwoor delijkheid voor de „gewone" ver schrijvingen d.w.z. zoncler gefin geerde rekeningen blijft bestaan, niet alleen bij b. en w., maar voor een deel ook laat men dat toch vooral niet vergeten! bij de ge meenteraad; dc „zware gevallen" die met valse nota's dus zijn daar entegen buiten b. en w. en de raad omgegaan. Het blijft echter onduidelijk waar om de heer Van Dongen zijn vragen heeft gesteld. Hij heeft als Zeeuwse Tweede-Kamerlid deze zaak zonder de minste twijfel van fase tot fase gevolgd en liij kende de stukken. Bovendien heeft hij vorig jaar augustus in de Statenzaal de verklaring van G. S. aangehoord dat b. en w. van Goes niets hebben af geweten van gefingeerde rekeningen: blijkens de notulen van die statenver gadering was hij toen aanwezig. Desondanks kwam hij meer dan een half jaar later met vragen, waarop hij bij voorbaat het antwoord al wist. Waarom ze dan gesteld? Massa-naturalisatie (Van onze parlementaire redacteur). In snel tempo werkte de Tweede Ka mer zich gisteren door een vijftiental naturalisatie-wetsontwerpen heen. Er werd niet over gediscussieerd. Do Kamer nam de wetsontwerpen, die aan in totaal 310 vreemdelingen het Nederlanderschap verlenen, zonder hoofdelijke stemming aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1