PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pech achtervolgt werk aan Ossenissedijk S0EKARN0 ONGEDEERD NA AANSLAG Dader gepakt en door menigte mishandeld Huurcompensatie op 1,5 procent bepaald Heldere discussie Soevanna Phoema naar Laos Treinen naar Parijs vallen uit Vandaag... Minister Toxopeus heeft de vori ge maand in de Eerste Kamer het verwijt van de hand gewe zen, dat hij te slecht opschiet met plannen voor gemeentelijke herinde lingen. En ten gerieve van „de hel derheid van de discussie", zoals de bewindsman het noemde, gaf hij een opsomming van de wijzigingsplan nen, die op dit moment in behande ling zijn. Een hele lijst, dat moet men toegeven. Een lijst, die ons zelfs zou hebben geïmponeerd ware het niet dat Walcheren er in werd genoemd. „Zeeland is bezig met ruim opgezet te plannen voor Zeeuwsch-Vl aan de ren en Zuid-Beveland en we hebben Schouwen-Duiveland al gehad", zei de minister. En toen voegde hij er aan toe: „Voor Walcheren is een ont werp vrijwel gereed." Dat laatste zinnetje nu heeft bij ons alle bewon dering weggeblazen, want het is niet de eerste keer dat een ontwerp van deze minister voor Walcheren vrijwel gereed is. Waar is de veel belovende tijd naar toe, dat de heer Toxopeus in het begin van zijn mi nisteriële loopbaan fris en opgewekt naar Walcheren kwam, knopen door hakkend rondreed en tenslotte op een persconferen tie verklaarde dat deze grenswijzi gingszaak in ieder geval snel diende te worden afgehan deld. Vooral snel: het duurde immers al veel en veel te lang. En ieder een, toen aanwezig, knikte verheugd. Dat was nog eens een minister, die voortvarendheid toonde. Maar ,,'t-ei- nie-magge-weze", zoals we hier zeg gen als blijkt dat er van goede voornemens niet veel komt. We zul len de lijdensweg van de herindeling maar. niet verder schetsen, want die is in Zeeland genoegzaam bekend. Maar één ding staat voor ons vast: voor de helderheid van de discussie behoeft de minister Walcheren niet te noemen. Integendeel, hij vertroe belt er het gesprek mee. De leider van de neutralisten in Laos, prins Soevanna Phoema heeft giste ren meegedeeld dat liij met het oog op de slechter wordende toestand in zijn land tegen het einde van deze week uit Parijs naar Laos zal ver trekken. In Vientiane is vernomen dat de lei der van de communistisch gezinde Pathet Lao, prins Soephanoevong, heeft ingestemd met hervatting van de onderhandelingen. Hij zou echter hebben gezegd dat de gevechten zul len voortduren totdat een coalitiere gering is gevormd. Het ministerie van buitenlandse za ken te Washington heeft meegedeeld dat de Ver. Staten en Thailand het eens geworden zijn over voorzorgs maatregelen met het oog op de com munistische opmars in Laos. Presi dent Kennedy heeft een gevechts groep van 1800 mariniers in Thai land bevolen in Thailand te landen in dien de autoriteiten in Bangkok daarmee instemmen. Negen Ameri kaanse oorlogsschepen zijn met on bekende bestemming uit Hongkong vertrokken. Koning Hoessein van Jordanië zal bin nenkort een particuliere reis door Euro pese landen maken, aldus wordt te Am man vernomen. 205e jaargang - no. 114 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS Xi cent per m m. Mlnim. p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein- advertenties (maximum 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2376); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g. red. 7853, adv. 621bj Oostburg tel. 2395. Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. ENKELE MAANDEN VERTRAAGD „Verzakking leek aardbeving" Toen dijkgraaf E. G. M. de Waal van het waterschap „De Verenigde Polders van Ossenisse" vrijdagmiddag van de eerste schrik beko men was, slaakte hij een die pe zucht van verlichting. Op precies dezelfde plaats waar het vele meters weggescho ven zware dijklichaam zijn loods grondig had vernield, had dijkgraaf De Waal verle den jaar zijn nieuwe woning willen bouwen. Hij wilde er liever niet aan denken wat cr gebeurd zou zijn als hij dat voornemen tot uitvoer had gebracht. Het leek wel een aardbeving, zeiden ooggetui gen over de dijk ver schuiving. Plotseling begon de dijk te leven, zakte in het midden enkele meters weg, terwijl de loods zeker een meter de hoogte in werd getild. Daarna begonnen de enorme zand- massa's over een lengte van naar schatting 80 tot 100 meter te schuiven en uiteraard naar het lager gelegen gedeelte aan de landzijde. De palen, waarop het bovengedeelte van de loods rustte, braken af als luciferstokjes. De loods zelf werd door de in bewe ging gebrachte zandmuur enkele tientallen meters meegesleurd. De landbouwschuur van de heer De Waal kwam er ook niet zonder schade af. De dorsvloeren toonden bij de aardverschuiving een nei ging om naar boven te komen. Daardoor ontstonden scheuren in het metselwerk, terwijl de schuur deuren werden verwrongen. Vier personenauto's en wat brommers en fietsen van aan de dijk wer kend personeel kon nog juist op tijd in veiligheid worden gebracht. De versterking van de Ossenis sedijk zwakste schakel in de Westerscheldezeewering werd op 30 september 1960 aanbesteed en voor een bedrag van ruim 5,3 miljoen gegund aan de Utrechtse aannemings maatschappij J. G. van Oord. Het werk strekt zich uit over een afstand van ongeveer 3,5 kilometer. Tussen de bestaande dijk en daartoe aangelegde perskaden van klei, werden enorme zandmassa's. afkom stig uit de Westerschelde, ge spoten. Hierdoor wordt de nieuwe zeedijk gevormd, die een hoogte zal krijgen en op Daroel Islam beraamde moord Gistermorgen om 07.50 plaatselijke tijd heeft een aanhanger van de „Daroel Islam" een aanslag gepleegd op 't leven van presi dent Soekarno. Deze is ongedeerd gebleven. De aanslag ge schiedde in dc tuin van het paleis te Djakarta, waar ter gele genheid van een mohammedaanse plechtigheid ongeveer 100D personen aanwezig waren. Toen Soekarno zich naar de micro foon begaf voor een radiotoespraak, vuurde de dader een aantal schoten op hem af van een afstand van 15 meter, die hun doel niet troffen, doch wel vijf andere aanwezigen: de voorzitter van het parlement, Zainal Arifin, de vice-voorzitter van het raadgevende college, Ahmad Chalid en drie leden van Soekarno's lijfwacht. Zij liepen allen lichte verwondingen op. De dader, een nog jonge man, werd gearresteerd nadat hij door de menigte was mishandeld. In een officieel communiqué over de aanslag,dat later werd uitgegeven wordt gezegd, dat de politie en het leger ervan op de hoogte waren, dat dè leider der Daroel Islam, Kartosoewirjo, aan negen van zijn volgelingen opdracht had gegeven, de presi dent te vermoorden, en dat daarom veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Volgens „Reuter" was Soekarno na de aanslag niet Sn staat, zijn radio rede uit te spreken enwerd dit overgenomen door de minister van defensie, generaal Nasoetion. Nasoe- tion maakte geen gewag van de aan- In verband met de staking van het Franse spoorwegpersoneel zullen vandaag enkele internationale trei nen niet rijden. Dit zijn de T.E.E.-tremen Amster dam-Parijs vicc-versa. Dc D 126, Amsterdam-Parijs gaat niet ver der dan Aulnoye aan de. Franse grens; en D 117 Amsterdam-Brus sel-Parijs rijdt alleen tot Brussel. Bij de overige D-treinen die wel rij den moet men met vertraging reke ning houden. Het vorstenhuioelijk in Athene. Een aantal gasten in de r.-k. kerk van St. Dionysus. Rechts op de voorste rij H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, geheel links Prins Rainier van Monaco. slag. De rede was een beroep op eenheid in de natie. Later in de mor gen heeft Soekarno ten paleize een bijeenkomst belegd van de staf voor de operaties tegen Nieuw-Guinea. Felicitaties Volgens een door radio Manilla verspreid bericht over de misluk te aanslag, afkomstig van het In donesische persbureau Pia, heeft president Soekarno „glimlachend" de felicitaties van de pers in ont vangst genomen naar aanleiding van zijn ontsnapping aan de aan slag op zijn leven. Soekarno stond de pers te woord na de door hem voorgezeten verga dering van het „operationeel com mando voor de bevrijding van West- Irian". Volgens Pia hoorde het commando ook een verslag aan van de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Soebandrio, over het resultaat van de wapenaankoopbesprekingen die de minister onlangs in Moskou heeft ge voerd. Eerdere aanslagen Er zijn de laatste jaren verscheidene aanslagen op president Soekarno's leven gepleegd. In januari 1962 ont plofte in Makassar op ongeveer 100 meter van zijn auto een handgranaat. Er zouden in verband met deze aan slag 70 arrestaties verricht zijn. In november 1957 wierpen moham medaanse terroristen handgranaten naar president Soekarno toen hij in Tjikini (bij Djakarta) zich temidden van kinderen bevond. Een aantal kin deren vond de dood. Op 9 maart I960 werd president Soekarno's paleis in Djakarta door een Indonesische mili taire vlieger in een Mig-17 beschoten. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben gisteren gezegd dat zij de op Soekarno gepleegde aanslag betreuren, zoals zij gebruik van ge weld ter oplossing van politieke of internationale problemen betreuren. Zo verheugen zïeh erover dat de pre sident aan de aanslag was ontkomen. Regering heeft beslist (Van onze Haagse redactie) Het kabinet Iieeft overeenkomstig het advies van de Stichting- van de Arbeid besloten de voorgenomen huurverhoging van 10, 11 en 12 procent te compenseren met een loonsverhoging van anderhalf procent met een minimum van 2,25 gulden per week. De compensatie wordt verplicht voor loon- en salaristrekkenden, wier in komen niet meer bedraagt dan 13-000 per jaar, alsmede voor dege nen wier inkomen meer bedraagt, doch wier loon c q. salaris geregeld is in een collectieve arbeidsovereen komst of bindend vastgelegde loonre geling. Iemand die dus op basis van een e.a-o. of bindend vastgestelde loonregeling, b-v. 15-000 aan salaris geniet, moet dus over dit gehele be drag een compensatie van anderhalf procent ontvangen. Voorts zou het kabinet, naar wij vernemen, akkoord zijn gegaan met het advies van de Stichting van de Arbeid, om, ter voorko ming van „excessief hoge hu ren", de huizen met hoge huren, waaronder men verstaat de na '58 gebouwde woningen, niet of met een minder percentage dan voor gesteld te verhogen. Deze beper king geldt dan alleen voor de wo ningen in de drie grote steden en in de gemeenten, die tot de eerste gemeenteklas behoren. De vaste commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling van het huurontwerp voorbereidt, zal ook thans, nu de regering de loon- compensatie heeft bepaald, haar eindverslag nog niet uitbrengen. Het wachten is thans op de regeringsbe slissing over de compensatie van de huurverhoging van degenen, die val len onder de sociale verzekeringsuit keringen, zoals A.O-W.- en A.W-W.- trekkers- Voordat de regering haar beslissing kan nemen, dient de Stich ting van de Arbeid hierover advies uit te brengen. Op 8 december heeft de minister van sociale zaken en WUWWUWWUWIJIIWIIWWWWIMWIlWWUIflIMIMHWWWWW Don Juan Carlos is In Athene in het huwelijk getreden met de Griekse prinses Sophie. Tij dens de plechtigheid werden in de Grieks-orthodoxe kerk kro nen boven de hoofden van bruid en bruidegom gehouden. (Voor verslag zie pag. 3). iSowjet-Russische geleerden aan boord van het schip Akademik S Vavilov heb ben ontdekt dat de maximumdiepté van de Middellandse Zee 5120 meter is. Deze diepte is gevonden op 105 km ten westen van Kaap Matapan (Zuid-Griekenland). Tot nu toe was het diepst bekende punt 5015 meter, ten zuiden van de Pelopon nesus. volksgezondheid reeds aan de Stich ting van de Arbeid gevraagd welke gevolgen de huurverhoging zal die nen te hebben voor de sociale ver zekeringsuitkeringen. In liet advies over de looncompensa- tie zegt het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat het afzonderlijk zal adviseren over de compensatie met betrekking tot de sociale verze keringsuitkeringen. is het 75 jaar geleden, dat de eerste paardetram van 's-Graveland naar Hilversum reed. Deze tramdienst hield stand tot 30 september 1923 toen de autobus haar intrede deed. Het paard had de ge woonte iedere keer wanneer het de molen van zijn voor malige eigenaar passeerde die molen lag op de route het erf op te stappen, waardoor de tram dwars op de rails kwam te staan. sommige plaatsen al heeft, van 9 meter plus N.A.P. Ter hoogte van Zeedorp, een ge hucht nabij Ossenisse, zakte een gedeelte van de nieuwe zanddijk plotseling weg. Naar wij vernamen waren er vo rig jaar al aanwijzingen dat er rond de opgespoten zandmassa iets niet in orde was. Reeds toen (Zie slot pag. 5 kol. 1) Foto: een beeld van de dijkver- schuiving bij Ossenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1