Schipper Schot kreeg museumpenning NIEUWS UIT DE KERKEN BEVELANDSE BLOESEMRIT VAN L.J.G. PROVINCIALE ZEEUWSE C OU IiANT MAANDAG 14 MEI 1962 PLECHTIGHEID IN ZIERIKZEE Onderscheiding voor elf jaar fossielen vissen In aanwezigheid van talrijke geno digden onder wie verschillende prof- fessoren van de Leidse universiteit (prof- Kipperda Wierda, namens col lege van curatoren van de Leidse universiteit, prof. Van der Vlerk van het Rijksmuseum voor Geologie en mineralogie) heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester zaterdagmorgen aan schipper B. W- Schot de. zoge naamde museumpeniiing in zilver uitgereikt. Deze onderscheiding die 10 jaar geleden werd ingesteld door H.M. de Koningin wordt slechts zel den toegekend en wel aan personen die zich buiten hun beroep verdien stelijk maken voor wetenschaps- en kunstverzamelingen. Burgemeester Dijck.necster was ver heugd dat deze onderscheiding aan schipper Schot was t.-n deel gevallen voor het vele werk dat hij reeds elf jaar lang verricht door het beschik baar stellen van schip en bemanning voor het vissen op fossiele beenderen, in Ooster- en YVestersehelde. Vele van door schipper Schot boven gebrachte fossielen zijn te zien in het Rijksmuseum voor geologie en mine ralogie te Leiden en in het Zïerikzee- se museum. „U hebt medegewerkt, aldus de burgemeester, om deze tak van wetenschap in bredere lagen van de bevolking bekendheid te geven. Vooral vorig jaar zijn zeldzame voor werpen bovengebracht o.a. een kaak van een masthodont met enkele melkkiezen". Generaal Von Hora in Jeruzalem bedreigd Het Israëlische blad „Maariv" schreef gisteren dat de Zweedse ge neraal Carl von Horn, die in op dracht van de Verenigde Naties toe ziet op de naleving van het bestand tussen Israël en Syrië met de dood is bedreigd- Maariv" heeft een afschrift van de getypte dreigbrief gekregen. Vol- gpns liet Israëlische blad was de brief gedateerd op 10 mei 1962 en getekend „het secretariaat van dc wrekende band". Onder het opschrift „Aan de kleine Hitler die de naam Von Horn draagt", kreeg de V-N.-vertegen woordiger het advies om ..binnen tien dagen na ontvangst van dit schrijven ons land te verlaten" om dat hij ..in het andere geval in een doodkist naar uw vaderland zult te rugkeren". Fusie Van der Giessen en de Noord De besturen van C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven N.V. tc Krimpen aan den I-Tssel en van werf De Noord NA', te Alblasserdam heb ben. zo deelt dc directie van Van der Giesscji mede, besloten een volledige fusie tussen beide ondernemingen tot stand te brengen. Praktische overwegingen hebben er toe geleid de aandelen „Dc Noord" om te ruilen tegen een gelijk nomi naal bedrag aandelen „Van der Gies sen". Na omruiling zal het geplaatste aandelenkapitaal van Van der Gies sen f 4.775.000,bedragen 9 Kanselier Gorbach van Oostenrijk zal van 25 tot 27 juni eeri officieel bezoek brengen aan Pari.is. Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken. K rei sky en diens staatssecretaris, zvillen de kan selier vergezellen. Schipper B. W. Scliot. te Zierikzee heöjt zaterdag uit handen van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester de museumpenning in zilver ontvangen. Hij ontving deze, tien jaar geleden door de koningin ingestelde onder scheiding, wegens zijn verdiensten voor wetenschap en kunstverzame lingen. Schipper Schot heeft zich in de afgelopen elf jaar zeer verdienste lijk gemaakt bij het vissen naar fos siele beenderen in Ooster- en Wes ter schelde, in combinatie met het rijksmuseum voor geologie en mine ralogie te Leiden. Foto P.Z.C.) De heer Schot dankle H.M. de Ko ningin, de burgemeester en de vele aanwezige wetenschapsmensen die het mogelijk hadden gemaakt dat hem deze onderscheiding was ver leend. Hij sprak de hoop uit dat hij nog vele jaren zijn schip en kennis in dienst van deze tak van weten schap zou mogen stellen. Prof. Ripperda Wierda sprak namens het college van curatoren van de Leidse universiteit. Hij sprak zijn voldoening uit over de samenwerking die 3teeds tussen de familie Schot en de Leidse universiteit heeft bestaan en hoopte dat de jacht op fossielen in de Zeeuwse wateren zal blijven voortduren. Namens staf en perso neel van het Rijksmuseum sprak drs. H. Overweel: ,Dank zij U heeft Ne derland een voor Europa unieke ver zameling van fossiele beenderen". Drs. G. J. Kortenbout-van de Sluijs dankte schipper Schot namens de personen die vorig jaar vier weken lang de Schelde afzochten naar rudi menten uit de oertijd. De medaille toont aan de voorzijde de beeltenis van Koningin Juliana en aan de achterzijde de tekst: Voor verdiensten jegens openbare verza melingen aan B. W. Schot Zierikzee. Politie betrapt Ambonezen op hazardspel De politie in Woerden heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een inval gedaan In één van de drie woonoorden voor Ambonezen Woerden. Reeds geruime tijd had de politie lipt vermoeden dat één der Ambonezen gelegenheid gaf tot maindadu, een hazardspel- Bij de inval trof men zeventien Am bonezen aan, die bezig waren met dit spel, de politie nam een bedrag van veertig gulden in beslag. De Ambonezen waren afkomstig uit de drie Woerdense woonoorden en uit die in Vught, Moordrecht, Win terswijk en Varsseveld- Nadat proces verbaal was opge maakt, werden zestien Ambonezen weer vrijgelaten. De 38-jarige A. F. P. die zijn kamer voor het spel ter beschikking had gesteld, zal voor de officier van justitie in Utrecht wor den geleid- MARATHON-DEBATTEN ENGELAND-E.E.G. De besprekingen over liet Britse verzoek lot toetreding tot de Euro pese Eeonomische Gemeenschap gaan in dc richting van een eindeon- frontatie van de standpunten- De ministers van de zes EEG -lan den en van Engeland hebben op hun tweedaagse conferentie in Brussel zaterdag besloten in juni cn juli „Marathonzittingen" van vier dagen achtereen te houden, waaruit in con ferentiekringen wordt afgeleid, dat men wil trachten eind juli het ge stelde doel te bereiken: en algemeen inzicht in de wijze, waarop de vele ingewikkelde en technische vraag stukken zullen kunnen worden opge lost. Italianen gearresteerd in Amsterdam Na wekenlange naspeuringen heeft de Amsterdamse politie drie Italia nen gearresteerd in verband mot de steekpartij in de nacht van 20 op 21 april in dc Leidsestraat in Am sterdam, waarbij de 27-jarige Am sterdammer R. de C'ocq van Delwïj- nen met een stiletto in de hartstreek werd gestoken en vrijwel onmiddel lijk om liet- leven is gekomen. Verdacht van het toebrengen van de messteek worden de 2?- jarige D. C- uit Turijn en de 29-jt> -M.e P. C- uit Rome. die elkaar van le dode lijke steek beschuldigen- De derde arrestant, de 21-jarige G. P. uit Ba- ri, is, voorzover gebleken is uit de verhoren, alleen betrokken geweest bij een vechtpartij, die aan de steek is voorafgegaan- Hij is ter beschik king van de vreemdelingendienst gesteld. Ds. L. A. F. Reddingius 75 jaar Ds. L. A. F. Reddingius te Bergen (N.-H.), emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk, wordt dinsdag 15. mei a.s. vijfenzeventig jaar. Ds. Reddingius was van 1936 tot 1940 predikant te Zierikzee. Twee straalvliegtuigen van <le West- duitse luchtmacht zijn Uij het landen op een in de nabijheid van Münchcn gele gen militair vliegveld met elkander in botsing gekomen. De twee bestuurders :ijn hierbij om het leven gekomen. Zaterdag is het zuidelijk deel van de dam door de Grevelin- gen bij Bruinisse gesloten. Vier caissons werden tegelijk door sleepboten op hun plaats ge bracht cn daarna gezonken. Foto: de caissons zijn op hun plaats gebracht; terstond werd begonnen met het storten van steen. (Luchtfoto A.N.P Leger des Heils viert 75-jarig bestaan Met een jubileumbijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam heeft liet Leger des Heils zaterdagavond zijn 75-jarig bestaan gevierd. Daar bij waren naast honderden Neder landse heilsoldaten, allen in stemmi ge donkere uniformen, ook aanwe zig de internationale leider van het Leger des Heils, generaal Wilfred Kitching. de minister van justitie mr. A- C- W'. Beerman, de minister van maatschappelijk werk, mejuf frouw dr. M- A. M. Ivlompé cn de gevolmachtigd minister van Surina me, mr. dr. II. Pos. Hoogtepunt van de bijeenkomst was de mededeling van minister Beer man, dat het de koningin heeft be haagd, de commandant van het Ne derlandse Leger des Heils. lt.-com- missioner N- Palstra te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Audrey Hepburn als Elisa in My Fair Lady De Nederlands-Engels-Amerikaanse actrice Audrey Heüburn. is zaterdag door Warner Bros gekozen voor de uitbeelding van Eliza Doolittle in de verfilming van de musical „My fair lady". Mgr. G. H. de Vet gewijd tot bisschop van Breda Zomeravondvoetbal De uitslagen van de zomeravondvoet balcompetitie ir het rayon Goes wa ren: V.V.Z.B.-P.T.T- 1-5; Gemeente werken-Keuringsdienst Zeeland 2-0; Inter Scaldes-Typo's 1-1A.K.F.-D. A.F.SC 1-4; De Zon-Garage Adria 7-1; Combinatie'N.S.-Haringman bij stand 2-2 gestaakt wegens instorting van de silo bji de betonfabrick Ha ringman. Voor de komende week werden dc volgende wedstrijden vastgesteld: 15 mei: Garage Adria-Combinatie N.S.; De Zon-Keuringsdienst Zeeland. 16 mei: A.K.F.-Gemeentewerken; Ty« jjo's-V.V.Z.B. 17 mei: D.A.F.SC-Haringman: P.T. Tz-Inter Scaldes. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein achter de Julianastraat en vangen aan te 18.30 en 19.40 uur. Winnaar: C. de Jager uit Wolphaartsdijk De bloescmrit die de Landbouw Jongeren Gemeenschap zaterdagmid dag door Zuid-Bcveland organiseer de, is gewonnen door C. de Jager uit Wolfaartsdijk. Zonder strafpunten reed deze deelnemer het zestig kilo meter lange parkoers uit. Hij legde daarmee voor de tweede keer in vier jaar tijds beslag op de wisselbeker. De bekerhouder van vorig jaar, H. v. d. Maas uit Kats, kon als voorzitter van dc organisatie en als organisator van de rit. zijn titel niet verdedigen. Bij de categorie motoren werd M. van Damme uit Goes voor de tweede ach tereenvolgende maal winnaar. Hij mag de wisselbeker nu behouden, om dat deze categorie volgend jaar bij de auto's zal worden onderge bracht. Voor het eerst werd ook ge reden met een gasten klasse. Winnaar hiervan werd liet dagblad „De Stem" (J. A. M. van Stee). Niet mincler dan 82 equipes begonnen in Wolfaartsdijk. Met het aantal bij rijders was de deelname rond twee honderd personen. Ook dit keer was het traject gezocht op binnenweecn langs dc bloeiende boomgaarden. Via Wolfaartsdijk, Oud-Sabbinge en weer I Wolfaartsdijk, voerde de route naar Wilhelminadorp. Kloetinge, en Ka- pelle, om vervolgens via Kattendijke en Wemeldinge weer terug te voeren naar Kapelle waar de voor alle deel nemers onbekende finish lag. In hotel. ..De Zwaan" te Kapelle had de prijs uitreiking plaats en gaf voorzitter H. v. d. Maas uit Kats nog een toe lichting op dc rit, die naast drie tijd- controles. zes routecontroles had, waarvan één „fopcontrole". Na dc bekendmaking van de uitslag, bleef men nog enkele uren bijeen voor het maken van een dansje op muziek van het „Delta-kwartet" uit Groedo. De uitslagen zijn: Auto's: 1. C. de Jager, Wolfaartsdijk, zonder strafpunten, met wisselbeker; 2. J. Lokerse. Scho- re, 1 strafpunt: 3. L. J. de Jager, Dreischor. 2 str.p.: 4. P. J. Bruijn- zcel, Rilland, 3 str.p.; 5. D. J. Dces, Er vjus zaterdagmiddag onder meer in Kapelle een druk auto verkeer van deelnemers aan dc LJ.C.-bloescmrit. (Foto P.Z.C.) Hoek, 3 str.p.; 6. Ch. Cappon, Goes, <1 str.p.; 7. J. A. Verwijs, St,-Philips- land, 4 str.p.; 8. W. van Licre, 's-Heer Abtskerke, 5 str.p.; 9. H. Ardon, Kloetinge, 5 str.p.; 10. A. Nijssen, Kapelle, 6 str.p.; 11. F. C. v. d. Vliet, Kapelle, 6 str.p.; 12. A. J. L. Nole boom, Lewedorp, 9 str.p. Motoren: 1. M. van Damme. Goes, 38 str.p. met wisselbeker. Gasten-klasse: 1. Dagblad „De Stem" (J. A. M. van Stee), 30 str.p.; 2. Zeeuws Landbouwblad (J. F. Blanks- ma), 41 str.p,; 4. Prov. Zeeuwse Cou rant (G. Schout), 42 str.p. en 4. L. C. C. (drs. J. Dijkgraaf). 68 str.p. Dc prijs voor dc laagstgeklasseerde 166 strafpunten. ging naar J. Re- mijnse te Kapelle. Gereformeerd Middelburg nam afscheid van ds. Ytsma Na een verblijf van bijna vier jaar namj de* J. Ytsma zondagavond in een daartoe belegde dienst in de Noorderkerk afscheid van zijn ge meente- In J958 kwam bij over tot de Ge reformeerde Kerken vanuit de Vrij Evangelische Gemeente te Bussum- Uit de talrijke beroepen die hij toen ontving, koos hij dat van Mid delburg. Naast zijn gewone ambts werk, was hij speciaal belast met de leiding van het Evangelisatie werk. Ook was hem de geestelijke verzorging van de gedetineerden in het huis van bewaring toevertrouwd. Ds. Ytsma nam als tekst voor zijn afscheidsprediking 2 Cor. U vers 2, „Want met een ijver Gods waak ik over U, want ik heb U verbonden aan één man om U als een reine maagd voor Christus te stellen". Ds. Ytsma werd toegesproken na mens kerkeraad en gemeente door ds. Jac. Boonstra. die hem tekende als een dynamische figuur met uit gesproken kanselgaven. Alle kerken in de classis Middelburg waren ver tegenwoordigd. namens wie ds. v. d- Bom uit Dombui-g sprak. Verder waren o.a. aanwezig afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk en de Evang. Luth- Kerk. Wethouders J. S- Hoek en secretaris mr. J- Hooij vertegenwoordigden het gemeentelijk bestuur. Burgemeester Drijber kon niet aanwezig zijn en had in een persoonlijk schrijven van zijn be langstelling doen blijken- Een Ambonees koor zong na de prediking een lied- Afscheid ds. S. Oegema van Lewedorp De predikant van de Gereformeerde Kerk te Lewedorp, ds. S. Oegema, heeft zondagmiddag afscheid geno men van zijn gemeente in verband met zijn vertrek naar Den Helder, waar hij is benoemd tot vlootprcdi- kant. Ds. Oegema hield zijn afscheids preek naar aanleiding van 2 Corin- then 13 vers 13 „De genade des He ren Jezus Christus en de liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met U allen". De scheidende predikant werd toege sproken door het hoofd van de chris telijke school te Lewedorp. de heer M. Fraanje, die ds. Oegema namens de kerkeraad dank bracht voor al het werk. dat hij voor de gerefor meerde kerk van Lewedorp heeft ge daan. Ds. A. F. Goedendorp, gerefor meerd predikant te. Nieuwdorp, sprak namens de classis woorden van afscheid, alsmede namens de ge reformeerde kerk van Heinkenszand, waarvan ds. Oegema lange tijd con sulent is geweest. Namens de hei-vormde gemeenschap dankte ds. B. Zoodsma uit Lewedorp. Hy zei het zeer op prijs te stellen, dat mede dank zij dc bemiddeling van ds. Oegema het gereformeerde kerkgebouw in Lewedorp ook voor hervormde diensten werd openge steld. Namens de hoofdvloolpredi- kant voerde z(jn waarnemer het woord, namelijk ds. J. Schalekamp. Hij wees erop, dat het ds. Oegema geen moeite zal kosten als zoon van een vlootpredikant toe de vloot terug te keren. Namens de burgerlijke ge meente voerde burgemeester D. M. Vermet uit 's-Heer-Arendskerke het woord. Hij verklaarde, dat ds. Oege ma zich altijd met zijn gehele per soon voor een bepaalde zaak inzette. Spreker dankte hem daarvoor, even als voor dc vriendschap, welke hy van de scheidende predikant had on dervonden. Na de dienst bestond cr gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van ds. Oegema. NED. HEItV. KERK Beroepen te Zwijndrecht T. Langerak te Vinkeveen; bedankt voor Vlaar- dingen (a.s. vacature P. Zijlstra) (toez.) dr. C. Graafland te Woerden; benoemd tot geestelijk verzorger van de particuliere bejaardencentra te 's- Gravenhage ds. .T. G. L. Brouwer, en-.eritus predikant te De Lier. Aangenomen naar 's-Gravenhage (wijkgemeente 2) P. van den Berg te 's-Gravenhage (wijkgemeente 4-5). GEREF. KERKEN Bedankt voor Nijkerk (vac. W. Grif fioen) G. Hengeveld te Schonebeek. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen tc Pernis J. Slotman te Heemse. In de met witte hyacinten en rode tulpen versierde rooms-katholieke kathedrale kerk van Breda is zon dagmiddag mgr. G. H. de Vet tot bisschop van Breda gewijd als opvol ger van mgr. Jos Baeten. De laatste trad op als consecrator, samen met mgr. W. Bekkers, bisschop van 's- Hertogenhosch en mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam. Vóór de plechtige wijding trok een kleurrijke stoet genodigden van de Plebanie naar de St.-Barbara-kathe- draal, waar de bisschoppelijke secre taris N. van Noorcn, de pauselijke lastbrief voorlas. Een hoogtepunt in de wijdingsceremonie was de hand oplegging door de drie consecratoren. De belangstelling voor de wyding van mgr. De Vet was bijzonder groot. Na de wijding recipieerde de nieuwe bisschop in het bisschoppelijke paleis, speciaal voor de geestelijken en dio- cesanen uit het bisdom Breda. Het. voltallige Nederlands episcopaat heeft de wijding bijgewoond, evenals de pauselijke internuntius, mgr. G. Beltrami, en de bisschop van Brugge. Voorts waren onder meer aanwezig de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Zee land, luitenant-generaal A. G. J. M. F. van de Kroon van de generale staf, brigade-generaal P. G. A. Coop- mans en de gouverneur van de ko- ninklyke militaire academie, brigade generaal W. C. H. van Reede; de burgemeester van Breda was aanwe zig evenals de gemeentebesturen van Gilze, de geboorteplaats van de bis schop en Westdorpe, een vroegere standplaats van dc wijdeling. Voorts waren aanwezig Maltezer rid ders en ridders van de Orde van het Heilig Graf. Afscheid ds. Duyvendak van hervormd Oosterland In een geheel bezet dorpshuis te Dreischor heeft de Nederlands her vormde gemeente van Dreischor zon dagmiddag afscheid genomen van ds. G. H. Duyvendak, die naar Voorburg vertrekt. Voor de dienst zong de ge meente gezang 291, waarna ds. Duy vendak preekte naar aanleiding van 2 Cor. 13 vs. 33. Het koor zong hier na gezang 232. Als eerste sprak ds. C. Bezemer uit Zierikzee de schei dende predikant toe, namens de pro vinciale kerkvergadering. Dreischor zal het, aldus ds. Bezemer. voorlopig zonder eigen predikant moeten stel len. daar de gemeente de nodige fi nanciën mist. Ds. H. J. Groenewegc uit Oosterland zal het. consulentschap voor Dreischor vervullen. Namens de classis en ring sprak ds. M. G. Wes terhof uit Nieuwcrkerk, die de acti viteiten van de scheidende predikant voor de restauratie van de kerk in Dreischor noemde. Ds. F. Don uit Burgh sprak namens het convent van predikanten op Schouwen-Duiveland, wat de heer J. Klaassen namens de kerkvoogdij deed en de heer J. Beek man namens de kerkeraad. In de ver schillende dankwoorden werd ook mevrouw Duyvendak betrokken. De gemeente zong hierna de scheidende pastor psalm 121 vs. 1, 2 en 4 toe. Ds. Duyvendak sprak een dankwoord, waarna de dienst werd besloten met het zingen van psalm 119 vers 25. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om ds. Duyven dak dc hand te drukken. Kritiek van Geref Bond op „Van kerken tot kerk" Op de in Utrecht gehouden jaarver gadering van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk heeft ds. G. Boer uit Huizen naar aanleiding vun het boekje „Van Kerken tot Kerk" dat is uit gegeven als leidraad bij het streven van de achttien hervormde en gere formeerde predikanten tot hereni ging van Kerken naast waardering voor het daarin geschrevene, ook kritiek geuit op dit boekje. Immers liet „hervormde" standpunt, dat daar wordt verdedigdi is voor de Gereformeerde bond moeilijk te aanvaarden, aldus ds. Boer. „14et is beter de Gereformeerde Kerken en ons zelf in ootmoed aan tc spreken op de belijdenis der kerk. Op een vraag, of ds. Boer meende te kunnen meewerken aan deze be weging, antwoordde hij „Nee, maar toch is deze beweging een oproep over dingen waarmee wij ook bezig zijn en moeten zijn. Wij mogen ons niet onttrekken aan samensprekin- gen. Veel meer echter dient dit een zaak van gebed te zijn".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8