SKODA <g> Fotomodel Arend van der Kwast: man met veel (reclame) gezichten MEI springplank naar de zomer EEN VEILIGE KEUZE de SKODA Combi staat altijd voor U klaar PORTUGESE POLITIE PAKTE HONGERENDE STUDENTEN OP R.T.S. GEÏNTERESSEERD IR BRITSE VERKEERSFILM Indrukwekkend beeld van gevaar op de weg Zware straffen voor O.A.S.'ers MAANDAG 14 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „Gouden kruis toor de maan" Een onderwijzeres van een la- j gere school in de Italiaanse stad Modena heeft haar plan onthuld om Amerikaanse as tronauten een gouden kruis voor de maan mee te geven. De onderwijzeres, mejuffrouw Tina Zuccoli, is een onderne mende vrouw, die haar pupil len al eens heeft meegenomen naar het vorstendom Monaco en aan boord van een Ameri- I kaans vliegdekschip. Mejuffrouw Zuccoli zal het gouden kruis van honderd j gram dat ze voor de maan heeft bestemd, in mei 1963 I door jongens uit haar klas in Rome laten zegenen door de paus. In juli 1964 hoopt ze het aan met vijf schooljongens uit Modena zelf naar Washington, liefst Cape Canaveral, te kun nen brengen. De eerste astro naut die naar de maan gescho ten wordt moet het dan mee nemen. WAA/lMMAAMAAAMMAWflMWUWMWl l Radhakrishnan herkozen Dr. Sarvepalli Radhakrishnan, de 73- jarige president van India, is herko zen voor de komende periode van vijf jaar. Japan heeft geprotesteerd tegen de Franse kernproef, die op 1 mei ln de Sahara werd gedaan. 1202 Combi f 6975,— 1202 Bestelwagen f 5395,— „JAN", WIENS HAAR ALTIJD ZO MOOI ZIT geheel compleet f 6475.— Skoda Octavia f 5250, Margarine proeven, sigaren roken en herenkleding „showen" ELKE VROUW DIE de advertentiekolommen in haar krant, weekblad of damesblad met aandacht bekijkt en welke vrouw doet dat niet! kent ze wel: de gezichten van Nederlands top- fotomodellen, die via de advertentierubrieken het Nederland publiek trachten te overtuigen van de voortreffelijke kwaliteit van een bepaald soort margarine, het plezierige element dat in het roken van goede sigaren schuilt, de uitmuntende eigenschap pen die een bepaald haarwater of brillantine bezit. De vrou wen onder hen behoren vaak tevens tot de meestgevraagde mannequins in ons land, de mannelijke fotomodellen zijn (voor lopig nog!) in de minderheid, maar vormen toch ook al geruime tijd een vaste groep in deze foto-reclame-branche. De Amsterdammer Arend A. van der Kwast is één van die Nederlandse mannen-met-vele-gezichten. De ene week lean men zijn glunderend „ja, dié margarine !"-gezicht in de advertentiekolommen tegenkomen, de daar opvolgende week vraagt hy het advertentie-lezend publiek of ze „ook al aan de sigaar" zijn, in voor- en najaar poseert hy in modieuze herenkledy, variërend van het nieuwste ski-kostuum tot een gedistingeerd pak-met- coupe. Een niet-alledaags beroep dus voor een man en de heer Van der Kwast weet, in zijn woonschip aan de Amsterdamse Nieuwe Prinsengracht, heel wat interessante zaken te vertellen over dit werk achter de schennen A an de reclame werd daarna vliegen bij dé KLM, als steward: het vliegen was leuk, de rest van het werk „niet om over te gillen." Iets zelfstandigs, een beroep met eigen risico trok hem meer aan en dat beroep heeft hij tijdens die steward periode min of meer toevallig ge vonden. Iemand vroeg hem om even in te vallen als acteur in een reclame filmpje en hoffotograaf Meyboom, bij wie Van der Kwast voor het Jmakén van dat filmpje terechtkwam, zei „jongen, je bent voor dit werk ge boren Dat is tien jaar geleden en de lieer Meyboom bleek het goed te hebben Advertentie „Dat is mannentaal": deze stoere foto hoort bij een reclame voor een bepaald merk shag. Dat woonschip is een bezit, waar op hij zeer gesteld is. Het ligt in het hartje van de hoofdstedelijke artiestenrijk en het is geen won der, dat de heer Van der Kwast zich daar tussen acteui's, cabare tiers en televisiemensen thuis voelt. Zelf is hij immers ook tot op zekere hoogte acteur. „Probeer maar eens," zegt hij, „gewoon te kijken. Je hoeft voor de reclame fotograaf niets bijzonders te doen, alleen maar een gewoon gezicht tc trekken maar zelfs dat ge wone gezicht is een pose, die je moet leren. Goed poseren is naar mijn mening dan ook een beetje acteren 1" In deze „frontlinie" van de reclame werken diverse vrouwelijke fotomo dellen en mannequins, maar het aan tal mannen in deze groep hooggeno- teerd staande fotomodellen beperkt zich tot hoogstens vijf en het recla- mewerk betekent voor Van der Kwast dan ook een „full time" baan. Het verhaal van zijn carrière kan men van hem horen bij vele (goede) koppen koffie in de woonavk „Arti": na zijn hbs-tijd was het eerst „de handel" (in zuidvruchten), een bezigheid die hem echter niet zo best beviel. Het werd Genieten van een koude K.L.M.- lunch met zijn „wat gezellig" ge zicht... draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk 125 km/u. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010' DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, ^xelsesfraat 174, Terneuzen, tel. 2030 De politie van Lissabon heeft vry'dag 85 studenten gearresteerd die in de mensa een hongerstaking waren be gonnen uit protest tegen het rege- ringstoezicht op het universitaire leven. De arrestatie liad plaats nadat de senaat had verzocht om disciplinai re maatregelen van de overheid te gen de studenten. De politie drong het gebouw binnen na eerst aan de studenten een ulti- den de aangehouden studenten zijn overgebracht naar een politie-lcazer- ne in Parede, ongeveer 28 kilometer ten westen van Lissabon. De studenten hadden aangekondigd, de hongerstaking voort te zullen zet ten in geval van opsluiting. gezien. Het werd voor Arend een druk en afwisselend leven: zyn gezicht ver scheen in krant en damesweekblad, hy speelde in reclamefilms die meest al gedraaid worden in buitenlandse commerciëel-getinte televisie-pro gramma's en werkte mee aan modeshows, en het laatste is dan weer een beroep op zichzelf. Hoe de vrou wen reageren op dat show-lopen van een man „Als je de eerste keer op komt, Icrijg je onherroepelijk wat hilariteit in de zaal, bij de finale is het meestal een extra applaus omdat ze je zo „moedig" hebben gevonden." Leren hoedje De algemene opinie over het beroep van fotomodel is wel, dat het „een leuk baantje is, waarmee je lekker kunt verdienen." Dat laatste wil de heer Van der Kwast dan ook niet ontkennen, maar hij noemt meteen enkele zaken op waarmee die publieke opinie doorgaans geen rekening houdt. Dit kan gebeuren: de telefoon gaat, de vraag van de opdrachtgever is: „Arend, kun je vanmiddag komen Trek een donkere pantalon, een licht vest en een tweedjasje aan, en zet een leren hoedje opDat leren hoedje heeft Arend heel toevallig kort tevoren tijdens de herenmode- beurs in Keulen op de kop getikt voor een niet zo heel hoog bedrag maar anders had hij voor zo'n leren hoofd deksel een goede vijfenzestig gulden moeten neertellen. Een hoedje dat daarna renteloos in de kast ligt, want, vindt Arend, „met zo'n ding op ga je nu eenmaal niet naar de groente boer Ervaringen uit zijn mode- en fotocar rière weet deze Amsterdammer aan de lopende band te vertellen. Een van de prettigste: tijdens een katoenshow werd hij voorgesteld aan de koningin. De organisatoren hadden tevoren af gesproken, de koningin met „me vrouw" £an te spreken maar Arend heeft „majesteit" gezegd. „Ik dacht: nu of nooit, want wanneer in je leven krijg je de kans om majesteit te zeggen Fotomodel Arend van der Kwast gewoonthuis, in zijn Amsterdam se woonboot, een sigaret rokend voor eigen genoegen in plaats van voor reclamedoeleinden. En voor lezeressen, die nog niet wis ten waar het woord „mannequin" vandaan komt, geeft Arend van der Kwast de volgende ter zake kundige uitleg: „Als ik mannequin zeg, bedoel ik een man. Belgische lakenkooplui drapeerden vroeger hun stoffen om een klein poppetje heen om ze voor deliger te laten uitkomen; die poppe tjes heetten „mannekens" en zo is het woord mannequin ontstaan." Conclusie: wie in de toekomst een damesshow bezoekt, zal over „vrou welijke mannequins" moeten spreken. IJsheiligen vormen echter een bijzonder lastige klip (Van onze weerkundige medewerker) De maand mei mag als springplank naar de zomer worden be schouwd. Dikwijls kondigen zich in deze maand de eerste echte zomerse dagen aan met een maximum boven 25 C., maar een lastig te omzeilen klip blijven de beruchte „IJsheiligen" die zich kenmerken door him zeer koude nachten met schadelijke nachtvorsten. Hoewel deze heiligen officieel te boek staan voor 11 mei (Sint Mamertus), 12 mei (Sint Pancratius) en 13 mei (Sint Servaas), toch zijn liet heus niet altijd deze dagen die zich door koude vorstnachten kenmerken. Soms in begin mei, soms in de tweede helft en een enkele keer komen deze ijsheiligen eerst in begin juni. Het binnenland ondervindt hiervan de meeste seliade door dat de kustgebieden en de meer waterrijke gebieden in mei al een minder sterke afkoeling hebben in de nacht. Een enkele keer is het echter ook daar raak. Zo byvoorbeeld in de nacht van 7 op 8 mei 1957 toen in Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland in een nacht met zware, nachtvorst voor vele duizenden gul dens schade werd aangericht aan jonge aardappelplanten, aardbeien en andere vorstgevoeüge gewassen. De meeste schadelijke meinachtvor sten komen voor in Drente, de Veen koloniën, Twente, de Veluwe, de Be tuwe, Gelderse Vallei en soms vlak achter de duinen in Noord- en Zuid- Holland. Ook de zandgronden van Brabant en Limburg zijn vorstgevoe- lig. Het meeste gevaar voor nachtvorst bestaat op beschutte plaatsen waar de in de nacht sterk afgekoelde lucht niet voldoende door de zwakke wind wordt gemengd met aangrenzende iets warmere lucht. Thermometer Voor liet meten van nachtvorst dicht bij de grond gebruikt men een zogenaamde miniraumthermor meter die op twee vorken rust en is opgesteld op 10 cm boven de grond. Het kwik in deze spe ciale thermometers blijft bij de laagste stand die in die nacht wordt bereikt, staan. Het gebeurt wel dat'op twee meter hoogte de temperatuur niet verder daalt dan tot 2 a 3 graden boven nul, maar dicht bij de grond komt 1 it 2 graden vorst voor. De stedeling merkt over het alge meen weinig van deze schadelijke nachtvorsten. De laagste tempera turen komen rond zonsopgang voor waarbij het gras cn met name brug getjes kunnen witvriezen. Een half uur of een uur na zonsopgang zijn deze vorstsporen weer verdwenen. Ofhet moet zo erg zjjn dat de jonge aardappelplanten zijn zwart gevroren waarna zij afvallen en de groei een grote vertraging onder vindt. Verleden jaar bleef mei belangrijk te koud. Vooral rond zondag 28 mei toen er hagel- en sneeuwbuien vielen. In Friesland, niet ver van -Heeren- Advertentie PREMIÈRE IN SCHEVENINGEN (Van een onze verslaggevers). Doodstil bleef in het „Seinpost theater" te Schevenineen een tal rijk publiek, waaronder de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, de procureur- generaal by de Hoge Raad, prof. veen nog zoveel sneeuw dat het land schap met een enkele centimeters dik ke laag bedekt was. In 1957 kwam dit bij Ermelo nog voor op 7 mei. Over het algemeen is sneeuwval in mei vrij zeldzaam. Wij zijn de laatste .jaren door mei wat teleurgesteld ten aanzien van de temperatuur. Vooral de tem peratuur overdag. Na 1944 is er niet meer een tropische dag (30 C. of warnier) in De Bilt waarge nomen. De gemiddelde maximum tempe ratuur is na de oorlog (vanaf 1945) alleen in 1947 ver boven normaal gekomen. Totaal elf van de laatste 17 meimaanden (sinds 1945) bleven overdag te koud, vooral na 1950. Er is een weerspreekwoord dat luidt „Een koude mei een gouden mei". Dit is zeer betrekkelijk want als mei te koud is groeit er weinig en ook de niet land- of tuinbouwer is met een koude mei allerminst ingenomen, te meer daar in de meeste jaren zowel Hemelvaartsdag als ook Pinksteren in mei vallen. Dit jaar is 1 mei met een zware nachtvorst begonnen maar het is heel goed mogelijk, vooral nu het voorjaar zo record lang koud bleef, dat wy dit Jaar in mei geen koude golven meer krijgen en dat mei, even als in 1947 en 1959, een inleiding van een mooie zomer zal geven zoals prof. Baur dit heeft voorspeld. mr. G. E. een groot aantal andere autoritei ten, zeker nog een minuut zitten, nadat het de Engelse verkeers- film „Six candles" zes kaarsen had gezien. Eu zwijgend verlie ten de zeker honderd genodigden de zaal. Doodstil, omdat de mensen die deze veilig-verkeerfilm maakten in op dracht van de British Insurance Association, de Britse vereniging van verzekeringsbedrijven, kans hebben gezien, het verkeer in zijn grilligheid, zijn meedogenloosheid, in zijn functie als wreker van elk moment van onoplettendheid, kei hard, scherp, zonoer sentimentali teit, maar tegelijk tegen een zeer menselijke, alledaagse achter grond, hebben weergegeven. Deze film, een bijdrage van de Brit- se verzekeringsmaatschappijen tot de verkeersveiligheid werd vorig jaar op de avond voor Kerstmis onverwacht door de B.B.C.-tele- visie op het scherm gebracht. De film schokte het publiek maar werd tevens een groot succes. De (Nederlandse) voorlichtingscom missie uit het schadeverzekerings bedrijf heeft, eveneens zeer onder de indruk van de kracht van deze film, voorlopig een tweetal ko pieën van Nederlandse onder schriften laten voorzien door de Stichting Technisch Filmcentrum, Den Haag, die de film ook in cir culatie brengt. Naar verluidt, heeft de N.T.S. be langstelling voor deze film. Wan neer zij inderdaad op de Neder landse t.v.-schermen zou kunnen komen, zou dit, zo menen ver- keersdeskundigen, uitermate be langrijk zijn voor de verkeersvei ligheid, juist omdat hier vooral de alledaagse gevaren worden ge toond, die elke weggebruiker be- dreigen. 'n Militaire rechtbank in Parys heeft het geheime leger (O.A.S.) tot ge vangenisstraffen variërend Aan vier jaar tot le.A'enslang Areroordeeld. De 28-jarige Claude Sokolovïtch. leider van de O.A.S. in Toulouse, kreeg le venslang. Hij had toegegeven verscheidene aan slagen met kneedbommen te hebben gepleegd. Hierbij waren geen slacht offers gevallen. Drie beklaagden werden tot vijftien jaar veroordeeld en andere kregen straffen van Ader tot acht jaar. Een man werd voor waardelijk veroordeeld en zijn vrouw kreeg vrijspraak. In totaal waren er zestien beklaagden. De openbare aanklager had tegen Po.koloviteh de doodstraf geëist, om dat „wij hier niet in Algerije zijn waar na zeven jaren van geweldda den verzachtende omstandigheden kunnen worden aangevoerd". Na de uitspraak stonden de beklaag den op en hieven de O.A.S.-leuze „Algerie francaise" aan. Daarop zongen zij de Marseillaise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7