BILT CAMERA INRUIL ACTIE Dobbele poort en Hellenburg waard om behouden te blijven Grevelingen half afgesloten jsgss-y uitvin <^2 ijpe BRANDWEREN UIT BELGIË EN ZEELAND HIELDEN WEDSTRIJDEN FOTO VERSCHOORE VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14. MEI 1962 KASTELENDAG IN MIDDELBURG Veelhoekige burcht bij Moermond ontdekt De Nederlandse Kastelenstichting iieeft de zesde Kastelendag, die za terdag in Middelburg werd gehouden geheel gewijd aan Zeeland: de talrij ke leden, die deze bijeenkomst be zochten, hoorden vele interessante bijzonderheden over een aantal van Zeelands oude monumenten. Wethou der I\ J. Brand uit Hulst hield een inleiding over de opgraving van de Dobbele Poort in de oude Zeeuws- Vlaamse vestingstad, vervolgens be paalde de heer J. G. N. Renaud, we tenschappelijk hoofdambtenaar van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort, zijn gehoor bij de kastelentekeuaar Isaac Hildernisse en de waarde van diens werk voor de eastellologie, en tot slot gaf architect ïr. J. H. de Lussanet de la Sablonicrc een uit eenzetting over het ontstaan, de ge schiedenis en dc herbouw van de Middelburgse Abdij. De heer Renaud verklaarde in zijn uiteenzetting onder meer, dat de Dobbele Poort in Hulst en dc Een lang leven is de poort overi gens niet beschoren geweest, want tlijdens het grote beleg van 1596 werd hij nog geen hon derd jaar oud voor het groot ste gedeelte verwoest. Bij de her bouw van de vestingwallen kreeg de poort geen functie meer. Met behulp van talrijke fraaie licht beelden „schetste" de heer Brand de vorderingen bij de opgravingen en het herstel, nadat hij in 1957 met het onderzoek naar de resten van de poort begon. De heer Brand wordt daarbij geholpen door enkele gehan dicapten, die tot nu toe reeds 40.000 kubieke meter grond en puin afge voerd hebben. „Zij werken met gro te liefde aan de opgravingen", be toogde de heer Brand. Hij verklaar de, dat liet nog niet mogelijk is om liet gehele gebouw in zijn oorspron kelijke staat te herstellen. De lichtbeelden lieten echter zien, dat de opgravers en restaurateurs reeds een flink eind in de goede richting gekomen zijn. Zo hebben zij nog vrij gave fragmenten van een ballustradc gevonden en aan de hand van dit voorbeeld zal de gehele bal lustradc hersteld worden. Ook zijn er schietgaten ongeschonden lefug- Hellenburg bij Baarland tot de gevonden en naar dit voorbeeld zul- uoinion rosenroton in i>.>. I len andere schietgaten hersteld wor den. weinige reservaten in Zeeland be horen, die waard zijn behouden tc worden. Met name ten aanzien van het restant Hellenburg stel de hij, dat er volgehouden moet worden om dat te conserveren. „In het stadium, dat we thans hebben bereikt met de opgravin gen mag dit monument niet verlo ren gaan", stelde de heer Renaud, die er aan toevoegde, dat het met wat durf en fantasie een bijzonder mooi plekje kan worden. De zesde Kastelendag werd- geopend door de vice-voorzitter, de heer C. J. van Schaardenburg, die onderstreep te, dat. het werk ran de Nederlandse Kastelenstichting momenteel grote belangstelling heeft. Hij wees er op, dat liet werk met grote moeite tot stand komt. terwijl het veel geld en kennis vraagt. Hij achtte het be langrijk, dat men in deze tijd be langstelling blijft houden voor de oude en fraaie monumenten. Een speciaal welkom richtte de heer Van Schaardenburg onder meer tot de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtgenote de dag bijwoon de. Dobbele Poort De ontwerper van de Dobbele Poort in Huist moet een meester in zijn vak zijn geweest, verklaar de de heer Brand in zijn inlei ding. Van begin tot eind heeft de bouwmeester Dominicus de Waghemaker de leiding van de bouw gehad. Hoewel er in Hulst vaak gesproken wordt over de „Keldermanspoort" verzekerde de heer Erand, dat Laurens Kelder mans maar een klein aandeel in de bouw gehad heeft. „Overigens staat de naam „Keldermanspoort" wel goed", voegde hij er aan toe. (Advertentie) PASTA nieuw MUIZEN VLO If KÉN ROEIT ZE GENADELOOS UIT T ekeningen In de fraaie verzameling van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen. zo verklaarde de heer Re naud, bevinden zich 28 tekeningen (meestal aquarellen), die Zeeuwse kastelen voorstellen. De meesten daarvan zijn van Isaac Hildernisse, Speurtocht naar stoffelijk overschot in Thoolse Gat De rijkspolitie te water uit Wemel dinge speurt sinds zondagmorgen naar een in ontbinding verkerend stoffelijk overschot dat in het Thool se Gat zou drijven. De gemeentepoli tie in Bergen op Zoom, die de rijks politie te Wemeldinge heeft gewaar schuwd, werd hierover zondagmid dag ingelicht door de knapen Harry (17) en Gerry (10) De K. uit Bergen op Zoom. Zij voeren zondagmorgen omstreeks tien uur met het motorbootje „De Cage" in het Thoolse Gat en ontdek ten het lijk ter hoogte van boei 7 on der Strijenham in de zogenaamde Mosselhoek. Zij zagen het stoffelijk "overschot eerst voor een zeehond aan en hebben nog getracht het aan boord te nemen. De knapen voeren hierna naar Bergen op Zoom en waarschuwden de gemeentepolitie. De rijkspolitie heeft zondagmiddag met 2 vaartuigen gezocht. Het on derzoek werd bemoeilijkt door de zeegang. Vandaag maandag zou de rijkspolitie te water nogmaals de omgeving afzoeken. Stoffelijk overschot van Middelburgse knaap in kanaal gevonden Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van het op 27 april j.l. in het Kanaal door Walcheren verdron ken Middelburgse jongetje Ronnie. Hendrikse gevonden. Een landbou wer vond het lijkje in het water bij de Vogeldijk tussen het gemaal en de Ooslerscheldestraat. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis overgebracht en zal dinsdag ter aar de besteld worden. VAN TOT „GOUDEN"ECHTPAAR Missingen krijgt er deze week weer een „gouden" echtpaar bij. Het is het echtpaar II. van Akkeren en J. T. van Akkeren-Woltering uit dc Yerkuyl Qu3kkeiaarstraat, dat don derdag op de kop af vijftig- jaar is getrouwd en dat ook gaat vieren. Dat gebeurt dan in het C.J.M.V.-ge- bouw in de Noordstraat, waar zater dag gelegenheid bestaat dc heer en mevrouw Van Akkeren te feliciteren. De lieer Van Akkeren is in Vlissin- gen een bekende figuur. Vooral op het sportveld. Gedurende veertig jaar namelijk treedt hij al op als ver- WELPJE Er zijn weer heel wat karweitjes tegen heitjes verricht en hoevjel het verzinnen van een geschikt karweitje lang niet altijd even eenvoudig was, zijn de welpen toch aardig aan de slag gehouden. Bij een Vlissingse mevrouw meldde zich een heel klein welpje. Ook deze mevrouw stondvóór de moeilijke opgave om eèn karweitje te verzin nen, dat binnen 's knapen krachten lag.. „Wacht", wist ze plotseling „we 'kunnen samen de Iiandnaaima- chïiie versjouwen" De welp vond het best. Ilij had het desnoods alleen willen doen, maar dal leek mevrouw nu ook xveer niet verantwoord. Even later stond ze voor de opgave om de aard van de verrichte hande ling te noteren op een papiertjedat de welp haar aanbood. „Wat maken -we daar nou van", piekerde ze hardop, waarop het vjelp- je vlot. adviseerde: „Zet U maar naaimachine gerepareerd zorger van de spelers van de V.C. „Vlissiugen". NATIONAAL GESCHEKN Yerseke heeft ook een flink steentje bijgedragen voor het nationale ge schenk, dat koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft is aangeboden. Een bedrag van f 753,77 brachten de Yer- sekenaren hiervoor bijeen. VIJFDUIZEND De Vlissingse tien-maal-tieners heb ben zaterdag voor een vrolijk slot van hun actie gezorgd. Dat deden ze in „Britannia" en voor genoemd doel hadden ze de Dixieland-groep „The Wooltown Jazzband" uit Tilburg uit genodigd. Deze hand heeft de hele avond moedig gemusiceerd voor dan sende, rock 'n rollende en twistende tieners onder liet toezicht van de heer C. de Ruyter. Tot op de cent nauwkeurig is het eindresultaat van de actie in Vlissingen nog niet be kend. Aangenomen mag worden dat de tein-maal-tieners er zeker vijf duizend gulden hebben bijeenge bracht. POLITI EK APEL De Amsterdamse Politiekapel concerteert zaterdag 19 mei onder leiding van Johan K. Pinkse in de muziektent aan de Van der Bilt- laan in Kapelle. De kapel is geen onbekende meer in Kapelle en zal vanaf half drie anderhalf uur spelen. OP REIS De leden van de hervormde vrouwen vereniging „Dient elkander door de liefde" uit Kapelle hebben er weer een aardig reisje opzitten, dat hen voerde naar de Keukenhof en Zand- voort. In Aerdenhout bekeek men de Ned. hervormde kerk en vervolgens ging het naar de nieuwe pier in Sehe- veningen. hoewel gecopieerd door Lefêvre of Theodoras Verreijck. Hildernisse was schoolmeester in Veere ten tijde van burgemeester Cornells Kien, die dat omstreeks 1680 was. De 28 tekenin gen hebben betrekking op kastelen en landhuizen in alle delen van Zee land, zoals Der Boede, Ter Hooge, Westhove, Popkensburg en Sanden- burch op Walcheren, Baarland, Hel lenburg, Maelstede en Kruiningen in Zuid-Beveland, Kvaaijesteijn, Win denburg, Kerkwerve, Moermond en Haamstede op Schouwen-Duiveland en St. Maartensdijk. Met. name tijdens de herverkavelin gen zijn deze kastelen en landhui zen in de belangstelling' gekomen. Zo onder meer Sandenbureh bij Veere. Do heer Renaud veronderstelde, dat- lieel wat huisjes en „boetjes" in Vee re opgetrokken ziju met oude ste nen van het eens vervallen geraak te Sandenbureh. Voorts bleek ook, dat Hellenburg bij de opgravingen in herverkavelïngsverband heel wat gecompliceerder gereconstrueerd werd dan Hildernisse aangaf. De heef Renaud verduidelijkte zijn betoog met lichtbeelden van de kas telen en landhuizen. Hij liet zijn ge hoor daardoor kennis maken met Windenburg bij Dreischor (uit de 2e helft van de 14e eeuw), Oosterstein op Schouwen-Duiveland, dat ook tij dens de herverkaveling werd opge graven, slot Haamstede, waar men straks met een onderzoek zal star ten, en- Moermond bij Renesse. Bij de opgravingen rond Moermond heeft men een deel van een veelhoe kige burcht ontdekt, die volgens de heer Renaud ongetwijfeld geheel zal doorlopen. Middags bracht het gezelschap een bezoek aan het stadhuis en aan de Abdij. Tot slot werden de deel nemers aan de zesde Kastelendag in de Statenzaal ontvangen door de commissaris der koningin en zijn echtgenote. In een geestig en terza ke kundig betoog ging de commissa ris in het kort nog nader in op en kele bijzonderheden van de Abdij historie. De heer Van Schaarden burg dankte jhr. en mevrouw De Ca sembroot voor de ontvangst. Pasta I K2r 1 Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Voor Zeeuws nieuws zie ook S S <le pagina's 5 en 8. VVS\AAA\VVWA\VVVV\\VW N.V. „Junora" opent nieuw bedrijf in Nieuw-Namen Door een druk op een knop heeft burgemeester P. V. M. Vercauteren van Clinge zaterdag de officiële ope ning verricht van de Nederlandse geschcnkenindustrie „Junora" in Nieuw-Namen. Deze n.v. heeft samen met het draadvormwerkbedrijf H. v. d. Brink uit Soest een fabriek ge vestigd in Nieuw-Namen. Het bedrijf werd in één jaar tijds in gedeelten overgeplaatst van Hilversum naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Namens de directie voerde het woord de heer J. Westerman jr. uit Hilver sum, die vertelde hoe de overplaat sing in zijn werk ging zonder dat produktieverlies optrad. De heer Westerman sprak nog over de pro blemen van een vaste oeververbinding over 'de Westerschelde, alsmede ovel de mogelijkheden, die voor de Zeeuws- Vlaamse industrieën worden gescha pen door opheffing van de tolmuren tussen België en Nederland. De heer Westerman memoreerde de werk zaamheden van de heer J. van Cam- pen (bedrijfsleider) en zijn staf. Hij bedankte het gemeentebestuur voor de medewerking. Burgemeester Vercauteren zei ervan overtuigd te zijn, dat een vaste oeververbinding over de Westerschelde niet al te lang op zich zou laten wachten. De directie van de n.v. „Junora" ont ving van het personeel een elektrische klok. Na de opening maakte vele aanwezigen een rondgang door het nieuwe bedrijf. EXAMENS Aan de lagere landbouwschool te Steenbergen behaalden de heren L. H. M. Verwijs en K. W. v. Dijke uit St-Philipsland hun diploma. Mr. H. van den Belt, kantonrechter te Terneuzen, is herbenoemd tot plaatsvervangend lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en kandidaat-notarissen te Middelburg. Dit met ingang van 1 juli. OP VIER PLAATSEN IN SLUIS Beroepsbrandweer Knokke gaf reddingsdemonstratie Brandweerkorpsen uit België en Ne derland hebben zaterdagmiddag op vier plaatsen in Slnïs deelgenomen aan de internationale brandweerwed- strijden, die waren georganiseerd I door de Sluïse brandweer. Van de Belgische korpsen bereikten een eer ste plaats de korpsen uit Ingelmun- sten en Dhorhout, in de Nederlandse afdeling kwamen de korpsen uit Breskens, Aardenburg en Zuidzande op de eerste plaats. De prijs voor de beste bevelvoerder werd toegekend aan de commandant van Ingelmun- sten voor België en voor Nederland aan de heer Abraliamse van de P.T. T.-brandweer. Wedstrijdleiders waren de heren C. van Oijen, commandant van de be drijfsbrandweer van „De Schelde", H. F. Boogaart (Sluis), J. van Dale (Retranchement) en A. Katsman uit Aardenburg. In de morgenuren werden de deelne mende korpsen en hun commandan ten op het Sluise stadhuis ontvangen. Burgemeester P. F. van Hootegem bracht na afloop op een bijeenkomst in de raadzaal dank aan alle me dewerkers. Eigenlijk zou Schoondij- ke ditmaal de wedstrijden organise- UVUUWWWWUVWWUWVVWVWUWMMIW Spaans-Zweeds treffen op Terneuzense Markt Volkomen per ongeluk trok een Spanjaard zaterdagavond op sluitingstijd in een Tei-neuzens café de jas van een Zweed aan. De Spanjaard was vergezeld van een tiental landgenoten en de Zweed eveneens. De jas was in een minimum van tijd voor beide groepen aanleiding er op de Terneuzense Markt een wa re veldslag van te maken. Of de Iberiërs dan welde Skandi- naviërs in het voordeel waren kon niet gezegd worden, want de gemeentepolitie maakte een eind aan het hevige gevecht. Enkele zeelieden bleken gewel dige klappen te hebben moeten incasseren maar de verwondin gen waren toch niet zo ernstig dat verdere behandeling dan die met een natte spons nood zakelijk was. Toen was het voor de Spanjaard ineens hele maal duidelijk dat hij een ver keerde jas had aangetrokken- Slot van pag. 1) ontwikkeld. In Bruïnisse is zij met succes nader uitgewerkt. De bekle ding van de ut zand bestaande drem pel, waarop de caissons rusten is geschied met een 10 centimeter dik ke asfaltlaag, die tot 20 meter diep onder water is aangebracht. Daar toe is gebruik gemaakt van speciaal ontworpen apparatuur. De tempera tuur, waarmee het asfalt in liet wa ter ging, bedroeg liefs 100 graden Celsius Dank zij de speciale appara tuur trad geen stoom vorming op. Verder waes ir. Dibbits op het elek trisch getijniodel „Deltar". een meet machine, die in Den Haag stond op gesteld en die van Bruinisse ut met gegevens werd gevoed. De „Deltar" was in werking voor het verschaffen van opei'ationele informaties, zoals stroomsnelheden, kenteringstijden. „Na twee dagen was het ons al dui delijk, dat wc volkomen op het appa raat konden vertrouwen", verklaar de ir. Van der Wccle even later. Ook de mechanische ,;steenstorter"- kwam in het verhaal van ir. Dibbits voor „Deze werkt dertig maal sneller dan de klassieke methode", wist hij te vertellen. „Volgend jaar volgt de noordelijke geul, die zal worden gedicht door ge- bruikmaking van eén kabelbaan. In j 1964 is de verbinding met Schouwen- i Duiveland gereed. Dan vrees ik, dat j Schouwen veel van zijn charme de rust en de'eenzaamheid zal heb-, ben verloren", besloot ir. Dibbits zijn toespraak tot de journalisten. Reeds vorig jaar is op de Plaat van I Oude Tonge midden in de Grevelin gen een enorm dijklichaam gegroeid van bijna 3'/j km. Deze dam, die tot zaterdag als een langgerekt eiland uit het water oprees, is thans ver bonden met Schouwen-Duiveland, door de reeks van 36 caissons 31 afsluiters en 5 op de kop van <le landhoofden in het zuidelijk stroomgat. Op enige afstand lijkt de betonnenstreep in het grauwe water van de Grevelingen een dun en kwetsbaar, geheel, maar het is de schijn, die hier bedriegt, want de caissons vormen een stevige, onwrik bare muur, de wel tegen een stootje kan. Lang zal het beton echter niet zichtbaar zijn, want reeds enkele da gen spuiten de perspijpen aan weers zijden van de geul een onvoorstel bare hoeveelheid zand op en rond om de keten van caissons. Nu de zuidelijke geul is afge damd, kunnen de mannen van de N.V. Diiksbouw zich volledig in zetten voor de afgrendeling van de noordelijke geul. Hier zal geen gebruik worden gemaakt van doorlaateaissons, zoals in het Vecrsc Gat. Bij de sluiting van de uoordgeul wordt een overspan ningsconstructie in de vorm van een kabelbaan opgebouwd. Met behulp daarvan wordt een aan vankelijk nog poreuze dam opge worpen, die na het; opstorten ge leidelijk stroomdicht zal worden gemaakt. De kabelbaan is liefst 1560 meter lang en de draagka- bel krijgt een diameter van 92 mm. Het laadvermogen per wa gen bedraagt niet minder dan 10 1 De foto laat duidelijk de sinds zater dag gesloten rij caissons zien die de zuidelijke stroomgeul van de Greve lingen voor goed hebben afgesloten. (Foto P.Z.C.J ton. Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt, met de opbouw van de kabelbaanconstructie, die eind 1962 gereed moet zijn. Waarom waterstaat van een kabel baan gebruik maakt in de noordgeul en niet van doorlaateaissons, waar mee men toch goede ervaringen heeft opgedaan in het Veerse Gat? Juist doordat men met dc doorlaateaissons goede ervaringen heeft opgedaan, wil men een andere methode met andere voor- en nadelen beproeven. Want over een aantal jaren wacht immers de afsluiting van het Brouwershaven- se Gat en van de Oosterschelde. Men Kan straks de beide methoden tegen elkaar afwegen risico's, kosten en dergelijke en bij de afsluiting van deze twee opgevcer. 5 km brede zee armen een verantwoorde keus doen2 Na de dichting van de noordelijke geul in 1963, zal de dam in de Gre velingen in 1961 gereedkomen, in welk jaar ook de brug over liet Ha ringvliet voor bet verkeer zal worden opengesteld. In dat jaar zal Schou wen dus rechtstreeks met do Rand stad Holland zijn verbonden. Binnen L jaar daarna zal Schouwen-Duive land ook in zuidelijke richting zijn on .sloten, want einu 1964, begin 1965 za. de provinciale brug over de Oos terschelde tussen Scuouwcn-Duive- land en Noord-Beveland voor het verkeer kunnen worden opengesteld. ren, maar men had vrijwillig met Sluis geruild. De heer Van Hoote gem bracht dank aan de heer A. van Beijsterveldt, administrateur van de plaatselijke V.V.V. voor zijn .mede werking. Namens het Koninklijk Belgisch Brandweerverbond voerde de heer A. Verbrugge het woord. In specteur G. Kortus van de brand weerinspectie uit Breda bracht zijn waardering onder woorden voor liet gepresteerde en wedstrijdleider Van Oijen gaf een kort overzicht van de prestaties. De heer A. de Baets uit Ruiselede bedankte nog als vice- voorzitter van de Vlaamse brand- weerfederatie. De wedstrijd omvatte vier ge deelten: het uitrollen van slan gen, het in vuiligheid stellen van een aeetyleencilinder, het blussen van een oliebrand en behendig heidswedstrijden met brandspui ten op de Markt. Voor de olie- brand waren schuimblusappara- ten beschikbaar gesteld door de „De Schelde". Na de wedstrijden volgde een reddingsdemonstratie door de beroepsbrandweer van Knokke. De definitieve uitslag was België, eerste prijzen: Ingelmunsten, 155 pnt., Dhorhout, 150 pnt.; twee de prijs: Ardooie, 137 pnt.; derde prijzen: Oostkamp, 119 pnt., St.- Eloois Winkel, 118 pnt. en Wervik, 107 punten. Nederlandse korpsen: eerste prijs Breskens, 161 pnt.. Aardenburg en Zuidzande. elk 147 pnt.; tweede prijs: Sluis en Hoofdplaat met elk 147 pnt., Oostburg en de bedrijfs brandweer van de P.T.T. met elk 137 pnt. en Biervliet met 129 pnt.; derde prijs: Groede 121 pnt., Schoon- dijke, 120 pnt. Perskade achter dijk bij Ossenisse schoof plotseling weg Vrijdagmiddag ïs de perskade-, die aan de landzijde tegen de na de ramp herstelde Scheldedijk bij Ossenisse ligt, plotseling over meer dan hon derd meter weggezakt en verschoven. De dijk zelf Is niet beschadigd. De verschuiving is waarschijnlijk te wijten aan een sterke grondpersing van een dieper gelegen veenlaag. Bin nen een half uur was een groot deel van de meer dan tien meter brede perskade tien meter weggezakt. Daarbij werd een hangar van het landbouwbedrijf van E. G. M. de Waal in elkaar gedrukt. Auto's en bromfietsen van in de buurt aanwe zige arbeiders konden tijdig worden weggebracht. Belgisch motorjachtje vermist op Oosterschelde Sinds zondagmiddag half drie is het Belgische motorjaclitje „Vivianc" uit Deurne, dat drie personen, van res pectievelijk 16, 21 en 30 jaar aan boord heeft, op de Oosterschelde ver mist. Het scheepje is het laatst ge signaleerd omstreeks half drie in het Brabantse vaarwater tussen Wemel dinge en Stavenissc. De „Viviane" was om half twee de haven van Wemeldinge uitgevaren met bestemming St- Annaland. De bemanning is onbekend met de Zeeuwse stromen en er zijn geen kaarten aan boord. Het Belgische jacht was zaterdag van Antwerpen naar Wemeldinge gevaren. Van twee der bemanningsleden zijn de namen bekend. Deze luiden Clarijs en Drie sen. Aanstelling Als meteropnemer-incassecrder voor de gemeente 's-Heerenhoek is door de P.Z.E.M. aangesteld mevr. E. de Vos. t/m 9 juni Inlichtingen bj uw fotohandelaar Goes - Kruiningen - Vlissiugen AANHOUDEND KOUD. Veel bewolking en tijdelijk regen. Matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 15 mei Zon op 4.47 onder 20.26 Maan op 15.47 nder 3.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2