PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA STUURT VLOOT NAAR LAOS Mariniers, tanks en artillerie onderweg Versterkingen naar Algiers en Oran Drie arrestaties na ongeval met granaat Zuidelijke Grevelingengeulging vlot dicht BLOEMENCORSO IN DE BOLLENSTREEK Grote brand in Aarle-Rixtel VIJFTIEN DODEN BIJ VLIEGONGELUK BRITSE HAVENSTAKING GING NIET DOOR SPAANSE STEUN VOOR SALAN EN JOUHAUD Vandaag.. 205e jaargang - no. 113 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 mei 1962 ADVEtt'J ENTIEPRIJS Zi cent per m.m. Mlnim. p. advertentie ƒ4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein- advertenties (maximum 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g., red. 3508/3546. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. teL 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140Cb.g.g. red 7853. adv 52131 Oostburg tel. i Terneuzen tel. 2110. Zïerikzee red. tel. 2425. adm tel. 2091. Staat van beleg afgekondigd - Kennedy onderbreekt vakantie President Kennedy heeft een strijdmacht van de Amerikaanse zevende vloot naar de wateren van zuidoost Azië gedirigeerd. De president heeft gisteren zijn weekeindverlof op zijn landgoed in Mïddleburg, Virginia, onderbroken om met spoed naar Wash ington terug te keren in verband met de crisis in Laos. Na de communistische verovering van Ban Hoei Sai de laat ste voorpost der koninklijke regeringstroepen in het noordwes ten van Laos, heeft de koninklijke Laotisehe regering zaterdag over het gehele land de staat van beleg afgekondigd. „Valley Forge" koerst naar Golf van Siam Onder de oorlogsschepen die naar de Golf van Siam koers hebben gezet bevinden zich het grote vliegkamp schip „Valley Forge" en twee andere aanvalsvliegkanipscliepen. Aan boord van de „Valley Forge" zyn duizend tot tweeduizend mariniers niet artil lerie en tanks. Een Amerikaanse gevechtsgroep ter sterkte van bijna 1000 man, zal voor onbepaalde tijd in noordoostelijk Thailand, dat aan Laos grenst, blij ven. Dit heeft het opperbevel van het Thailandse leger gister bekend gemaakt. Russische reactie Zij zullen helpen bij het oefenen van Thailandse militairen. A.P.P. meldt uit Moskou dat Ra dio-Moskou, in een commentaar op Kennedy's besluit, heeft ver klaard dat Laos „wordt bedreigd door een rechtstreeks militair in grijpen der Verenigde Staten". Volgens Radio-Moskou geschiedt dit „om de opstandige beweging van prins Boen Oem en generaal Proemi Nosavan, die reeds maan denlang het bereiken van een vreedzame oplossing van het Lao- tiaanse vraagstuk verhinderen, van een dreigende totale onder gang te redden". Volgens Franse regeringskringen is aan prins Soevanna Foema, de Lao- tiaanse neutrale politicus, gevraagd naar Laos terug te keren voor be sprekingen over vorming van een coalitieregering van nationale een heid. Overleg Het bericht valt samen met berichten uit Vientiane dat de Britse en Ame rikaanse ambassadeurs daar op de premier van de westersgezinde re gering prins Boen Oem druk uitoefe nen, om het overleg over vorming van een regering van nationale een heid met Soevanna Foema en de Pathet Lao-leider prins Soevannoe- vong, te heropenen. Zaterdag is het jaarlijkse bloe mencorso van de bollenstreek gehouden. Op de foto de „Poe senmars" in Sassenheim. Zaterdagmiddag heeft een zeer he vige brand gewoed in de golfkarton- fabriek van de Zuidnederlandse Han delmaatschappij, voorheen A. van Dam in Aarle-Rixtel. Omtrent de oorzaak van de brand en de totale schade is niets bekend. Bij na de gehele verwerkingsafdeling met alle kostbare machines is een prooi der vlammen geworden. Op de ze afdeling zijn 120 personen werk zaam. Een Canadees transportvliegtuig is zaterdag, even voordat het te Godt- haab, in het zuiden van Groenland, zou landen in zee gestort. Vijftien der 21 inzittenden kwamen onmiddel lijk om het leven. De Britse nationale havenstaking, die afgelopen nacht had moeten be ginnen, om looneisen kracht bij te zetten, is zaterdagavond afgelast, nadat overeenstemming was bereikt tussen vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers. Na acht uur onderhandelen op het ministerie van arbeid, waarbij de minister van arbeid, John Hare, aanwezig was, werd een nieuwe overeenkomst voor Engelands 75-000 havenarbeiders bereikt. Een fluitconcert van scheeps hoorns duidde zaterdag om twintig minuten over twaalf op hei grote moment in de Gre- velihgen: de zuidelijke stroom- geul werd met de 'laatste vier van een serie caissons afgeslo ten. De foto werd genomen op de caissons. (Foto P.Z.C.) De actie tegen de O.A.S. Eventueel wapens voor moslims Het Algerijnse voorlopige be stuur heeft zaterdagavond een aantal besluiten genomen ter uitbreiding van de strijd tegen het rechts-extremistisehe gehei me leger (O.A.S.) De gemeenteraad van Oran zal wor den ontbonden. Vijftien regimenten mohammedaanse soldaten van het Franse leger zullen naar Oran wor den gezonden om de bestaande vei- ligheidsstrijdkrachten te versterken. Zij zullen onder bevel staan van ge neraal Joseph Katz, opperbevelheb ber der strijdkrachten aldaar. Het militaire garnizoen in AI- 1 gjers zal met 15.000 man 'wor den versterkt. Een 6000 man hulp politie zullen worden gerekruteerd om te helpen bij de bestrijding van het toenemende terrorisme in de grootste steden. Het voorlopige bestuur benoemde voorts een commissie die een plan zal opstellen voor isolering van de Europese wijken in de grootste ste den ingeval van ongeregeldheden. De commissie zal zo nodig voorberei dingen treffen voor bewapening van de mohammedaanse bevolking in de ze steden voor zelfbescherming. De besturen van Algiers en Oran zul len worden gezuiverd van mensen die worden verdacht van sympathieën voor de O.A.S. De gedelegeerde voor de openbare orde heeft opdracht ge kregen de organen die onder zyn competentie vallen, eveneens van verdachte elementen te zuiveren. Onderwijzers in hoofdstad willen vrije zaterdag De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging heeft vrijdagavond een motie aan genomen, waarin wordt aangedron gen op algehele invoering van de schoolvrije zaterdag met ingang van de cursus 1962. „De schoolvrije zaterdag gaat om maatschappelijke redenen een nood zaak worden", aldus de motie, „en e m slechts gedeeltelijke invoering d tarvan brengt zeer ernstige onder wijskundige en roostertechniscke moeilijkheden met zich mee". Naar schatting 10.000 Spaanse stu denten en intellectuelen zullen in honderden getekende petities een verzoek doen aan president Charles de Gaulle van Franltrijk om de O-A. S.-leider Raoul Salan en diens rech terhand Edrnond Jouhaud in vrijheid te stellen. Studenten van de Spaanse hoofdste delijke universiteit zijn begin vorige week handtekeningen gaan verzame len voor him actie. Op Harskamp gestolen Soldaten wierpen projectielen in het water Een gestolen en uit vrees weggewor pen luchtdruk (aanvals)handgranaat blijkt het noodlottige projectiel te zijn geweest, dat vorige week zater dag in Rotterdam-Zuid het leven heeft gekost aan twee jongens, de 11-jarige H. A. Hendrikse en de 8-jarige Leon Burghout. De marechaussee heeft de herkomst kunnen vaststellen aan de hand van een registratienummer op de karton nen verpakking van de granaat, die kort na het ongeluk op enkele hon derden meters afstand werd gevon den. Toen bleek ook dat nog twee granaten waren ontvreemd deze zijn nog niet teruggevonden. LAATSTE VIER CAISSONS ZATERDAG 12.20 UUR GEPLAATST Grevelingen, Cape Canaveral van de Deltawerken HET NAUWELIJKS 40 meter brede sluitgat in de zuidelijke geul van de Grevelingen tussen Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee, waarin geringere stroomsnelheden werden geme ten dan in het tienmaal zo grote stroomgat van een week gele den, is zaterdagmiddag om pre cies twintig minuten over twaalf met vier aan elkaar gekoppelde caissons gesloten. Was in het verleden liet blokkeren van stroomgaten, zoals iu de Braak man, bij Ouwerkerk en in het Veerse Gat, een gigantisch kar wei, bij Bruinisse was de slui ting een weinig spectaculair ge beuren. De Ingenieurs van rijkswaterstaat waren de eersten 0111 dat toe te ge ven. „Nee, spectaculair is het niet, maar wel belangrijk. Het Grevelin- genproject bij Bruinisse is het „Ca pe Canaveral" van (le Deltawerken. VVjj hebben hier verschillende nieuwe methoden mot succes beproefd", ver klaarde de hoofdingenieur-directeur directie Deltawerken-Zuid, ir. H. A. M. C. Dibbits 's morgens tijdens eeu persconferentie. De waterstaatsinge nieur ir. P H. van der Weele, die met de dagelijkse leiding is belast, voegde eraan toe: „U kunt ons geen groter compliment maken dan te schrijven, dat er niets spectaculairs was te zien. Voor ons betekent het, dat het goed is gegaan". De dichting van het nog resterende gat is inderdaad een werk geweest, waarvoor noch de mannen van rijks waterstaat, noch die van de N.V. Dijksbouw hun hand hebben omge draaid. Het ging allemaal van een leien dakje zaterdagmiddag: een half dozijn kittige sleepboten duwde en trok vier caissons enkele tiental len meters tot voor het sluitgat, waar de betonnen gevaarten tegen een kraanpoton werden „gevlijd", die als geleiding diende. Even werd gema noeuvreerd, totdat de vier caissons tegen de reeds eerder geplaatste cais sons lagen. Op dat moment klonk het bevel „afsluiters open" en zeven mi nuten later, het was toen precies 12.20 uur barstte het feestconcert van toeters en fluiten op de tientallen vaartuigen los. Met deze gebruikelijke kakafonie van klanken werd de defi nitieve afsluiting aangekondigd. In allerijl werden daarna de gereedlig gende bakken met steen naar het pas gedichte gat gedirigeerd. Aan de zeezijde liet de „steenstorter" zijn vele tonnen zware last in het water tegen de caissons glijden, terwijl aan de „binnenzijde" een kraanponton in hoog tempo de schuiten met steen le digde. Inmiddels was aan de zuidzijde een begiu gemaakt met het spui ten van zand tegen de caissons, om dezo zo stevig mogelyk te verankeren. Later op de middag werden de opzetstukken op dè caissons geplaatst, waarmee de ruim 400 nieter lange betonnen nmur door de Grevelingengeul compleet was. De finale van de dichting werd door enkele hon derden toeschouwers gadegesla gen. Zij stonden op de wal bij Bruinisse of bevonden zich aan boord van de vele vaartuigen, die zich in de nabyhed van het sluit gat ophielden. Minder stroom Het moet voor de mannen van rijks waterstaat wel een bijzondere erva ring zijn geweest, dat de stroomsnel heid in liet nauwelijks 40 meter brede stroomgat minder sterk was dan een week geleden, toen het gat nog ruim 400 meter breed was. Tijdens de De brigade Harskamp van de Ko ninklijke Marechaussee heeft in middels de daders gearresteerd: drie dienstplichtige soldaten van een onderdeel dat in de Harskamp heeft gebivakkeerd. Zo wonen in Rotterdam-Zuid, Dordrecht en Den Haag, de plaatsen waar ook de granaten in vijvers zijn gegooid. De militairen dachten aanvankelijk dat de projectielen gashandgranaten waren, maar toen zij ontdekten aan- valshandgranaten in hun bezit te hebben werden zij bang voor de mo gelijke gevolgen en wierpen zij, tij dens hun verlof, de projectielen weg in vijvers. Wat zij niet wisten was dat de granaten big ven drijven: de op straat spelende Rotterdamse jon gens vonden een granaat en hebben later op de Carnissesingel waarschijn lijk de veiligheidspen verwijderd, met als noodlottig gevolg dat de granaat explodeerde. De Koninklijke Marechaussee zoekt op het ogenblik naar de beide andere handgranaten. De gearresteerde mili tairen hebben de plaatsen aangewe zen, waar zij ze hebben weggegooid. is het 50 jaar geleden, dat de beroemde Zweedse rea listische, later naturalistische toneel- en romanschrijver, dichter en schilder J. August Strindberg te Stockholm over leed. Striudberg werd in zijn later werk een van de weg bereiders van het expressio nisme. persconferentie 's morgens lichtte -ir. Van der Weele dit nader toe. De pe riode van plaatsing van de caissons viel samen met een waterbeweging van springtij naar doodtij. Derhalve nam de stroomsnelheid dagelijks af. Door profielvernauwing een klei ner wordend sluitgat werd welis waar een snelheidsverhoging bevor derd, maar deze werd teniet gedaan door de normale dagelgkse afneming van de stroomsnelheid. „Het is zelfs zo, dat er nu iets minder stroom staat dan een week geleden", ver klaarde ir. Van der Weele. Uiteraard is dit van grote invloed geweest op de bijzonder vlotte gang van zaken bij de dichting. Spectaculair mocht het werk dan niet zijn, voor rijkswaterstaat was het belangrijk genoeg. Niet voor niets noemde ir. Dibbits het Grevelngen- project bij Bruinisse „het Cape Ca naveral van de Deltawerken". Wa terstaat heeft hier verschillende be langwekkende proeven genomen of nader uitgewerkt. „De nieuwe metho den hebben goed voldaan. Daarom is de Grevelingen zo belangrijk", aldus ir. Dibbits. In het kort zette hij uiteen, welke nieuwe methoden zijn toegepast. De wijze van bodembedekking de klassieke methode met bezinkingen van rijshout met stortsteen is ge moderniseerd, waardoor een belang rijk stuk arbeid is bespaard. Toege past is de bekleding met nylon weef sel, welke methode bij de sluiting van het Veerse Gat voor het eerst is (Zie slot pag. 2 kol. 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1