KONING VOETBAL CONTRA DE STIER aai -- c J IN DE GREEP VAN DE ANGST tsjechen laten amerikaan vrij ZEISS IKON CONTAREX KL MM uit de ETHER 30 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 MEI 1962 irninnminiiiiiiiiiiiiiiiiTnifnTiTnniiTTiTiTTTHTnniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiminiiiMttHiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiTiiiTTTiiTTniTiTiïïniiniTiinniimminiiTiiminiinyiiii RADIOEN T.V.-RUBRIEK Geen rechtgeaard Spanjaard gelooft, dat een stierenge vecht wreed is. En de jeugd keerde zich niet af uit zulk mo tief. De jeugd zo is me duide lijk geworden kreeg eenvou dig de keuze: De torero of de voetballer. Zij koos voor dè voetballer, nadat deze bewezen had de torero in elegantie, in dapperheid, in uithoudingsver mogen en in sensationeel bra- vour-werk te kunnen evenaren. De „ontwaarding" van het stie rengevecht is een zaak van de laatste jaren. Toen Di Stefano nog voor „los millionaros" van Botafogo speelde, toen Real Madrid er nog niet in geslaagd was Atletico Madrid definitief uit de top der eerste divisie weg te spelen, toen Ferenc Puskas nog in het Hongaarse Honved rond struinde en niemand nog ge hoord had van Ladislao Kubala was er in Spanje nog niets aan de hand. Manolete vierde triomfen. De plaza de toros in alle steden puilde uit. De stier had hef rijk alleen, in ieder ge val het gros der volksgunst. Men voetbalde wel in Spanje en men had er zijn grasmat-sterren maar die telden niet aan. Totdat Don Bernabeu zijn hoofd eerst goed opstak. Hij had met een obligatielening, die in één dag was voltekend, een stadion ge bouwd, dat hoog boven alle pla za's uittorende. Met de kern van zijn Madrileense kampioensploeg had hij eigenlijk ineens een team geformeerd, dat schitterend spe lend scharen volks ging trekken ook liefhebbers van het stie rengevecht. Don Bernabeu een verduiveld handige perscampagne voerend maakte bekend, dat hij Di Stefano ging aanschaffen. Di Stefano van Botafogo, de Brazi liaanse ploeg die met de bijnaam „Het blauwe ballet" in het Spaans -sprekende Zuid Amerika furore had gemaakt. Maar Di Stefano kwam niet meteen. De voetbal club „Barcelona" had ook recht op hem. Botafogo, met welke ver eniging Real Madrid over Alfredo onderhandeld had, was niet door de FIFA erkend. Volgens FIFA- reglementen behoorde de Argen tijnse grootmeester nog altijd tot River Plate. En daarmee had Bar celona geconfereerd. Di Stefano kwam naar Spanje en moest o, Salomons-oordeel beurtelings voor de Catalanen en de Casti- lianen spelen. Bernabeu hakte de knoop door en bood Barcelona 100.000 dollar voor het alleen recht op Don Alfredo. Barcelona hapte en de „saeta rubia" (de blonde pijl) was voor Real. Deze hele kwestie was in Spanje opgelierd tot een affaire van na tionaal formaat. Zelfs de geheide corrida-gangers zouden en moes ten die fabelachtige Di Stefano zien. Zij gingen en zagen. Zij za gen meer. Zy zagen een „wit bal let", een plots ogenstrelende we meling van louter sterren, een conglomeraat van louter beroem de voetballers-namen. Dat werd Met Pierre Huijskens door de sport vwwwvwvvwwvwwv oren, yen en. VANDAAG WVWWWWVA/WVWWWWWWW\/WWVWWVWVWWWWVWWWWWW\/WVWVW\A Hadden zij vroeger niet alle centjes veil voor de fiesta in de plaza? Gingen zij er niet heen, per viligante of per taxi Zelfs de minst-vermogenden spaarden wekelijks voor het schouwspel van de torero en de stier. Zelfs de arbeider ging niet te voet of per metro naar de cor rida. Hij ging per koets of per auto, als een don, een notabel. Die edele spiritualiteit heeft een knauw gekregen. Zeker, men gaat Ordonez nog wel eens zien of Dominguin. Maar men ligt niet meer van ze wakker. Men haalt voor hen niet meer het onderste uit de kan. Men spaart nu al thans jong Spanje, spaart nu veel liever voor de „match fut- bol." lllll[IIIIIIIIIIIIIIII[lllllli[[IUIll[l!llililll[][lilllllllillllllllllllll]llll!ll[llllli:[lllllill!Ullll!lllll[llll[ll[ll[|IIII![ll[llllUIIIIIII|[ll[lil|[lilllllllilillllllllll[l!llll[l!ll!III|]|[llllllll!![|lllll|[|[lll|[llli de schok voor de stier. Het werd des te erger omdat tijdens de opbloei van een weergaloos Real j= Madrid een haast even weerga- loos Barcelona CJF. was ontstaan. Ineens werd men zich in Spanje g= goed bewust van de aanwezigheid van een Kubala, een Kopa, een Santamaria. De sportpers was geheel naar het voetbal omgezwenkt. Er kwamen trainers-kwesties. Herrera werd M bijna onder een tram gegooid op de Ramblas van Barcelona, wijl hij in de oefening van het Cata- laanse team zou hebben gefaald. Clubbestuurders stelden porte- H feuille-kwesties. In het arme Spanje bleek opeens voor spor- tieve luxe een onuitputtelijk ka- pitaal aanwezig. Di Stefano en Kubala werden duurdere krach- ten dan Dominguin of Ordonez. Voor hen ging het er slecht uit- zien. Of toch niet zo slecht? Ze behielden een voordeel: als de voetbalcompetitie eindigt, begint s - het seizoen der stierenvechters. Het houdt eerst op, wanneer het voetbal weer begint. Zo overlap- pen de ceremonieën der corrida E= en der competitie-gevechten elk- aar niet. Maar in de geest der Spanjaarden was toch iets veran- derd. Televisie Na het nieuws, het weer en de actu aliteiten (van acht uur af), om half negen een documentaire over de Am sterdamse Jordaan toegelicht door Dick de Vree en Steye van Branden berg. Om tien voor half tien de Mu sic-box met de solisten Birthe Willte, Paule Desjardins, Chester Harriott en het trio Greco. Om kwart voor tien de derde aflevering van de docu mentaire „Afrika vandaag" van Joa chim Heldt De Vlaamse televisie komt om ze ven uur met de tienerklanken, om half acht twee tekenfilms, om negen uur de speelfilm „Blauwbaard" van Christian Jacque, een variant op tyet sprookje van Perrault dat het vooral moet hebben van de Libertijnse dia logen (voor volwassenen). In Washington is vorige weck meege deeld, dat de 33-jarige Amerikaan Jaromir Zastera die in 1949 in Praag werd veroordeeld tot negentien jaar gevangenisstraf wegens spionage, door de Tsjechische regering vrijge laten zal worden. Zastera bevond zich vrijdagavond reeds in de Amerikaanse ambassade in Praag, hangende zijn overbren ging naar het westen. Volgens de jurist Peter Krehel uit Harrisburg in Pennsylvania die voor de vrijlating van Zastera heeft ge werkt, werd de man indertijd gegij zeld omdat hij in het bezit was aan getroffen van een stuk erts uit een voor onbevoegden verboden uranium- mijn in Tsjeeho-Slowakije. Zastera is een uit een Tsjechische vader in Chicago geboren Ameri kaan. De tot Amerikaan genaturali seerde vader keerde later naar zijn geboorteland terug, waar hij stierf, Zastera's moeder woont er nog. Ghana heeft bij Frankrijk geprotes teerd tegen de kernproef in de Sahara. 0 Volgens reizigers uit het door België bestuurde beheersgebied Roeanda zijn daar vorige maand bij gevechten tussen Bahoetoes en Watoetsi's 1200 h 1500 men sen gesneuveld. Advertentie) camera van klasse vanaf f 1.439.- FLUOR IN ROTTERDAMS DRINKWATER Rotterdam gaat het drinkwater flu orideren om het tandbederf tegen te gaan een maatregel, waarvan ook 38 gemeenten in de omtrek zullen profiteren. De gemeenteraad na vrijdagmiddag, na een debat van bijna vier uur, dit besluit met slechts de stem van het enige S.G.P.-raadslid, de heer C. N. van Dis, tegen. Aanvankelijk had ook de a.r. fractie verschillende be zwaren, maar na de verdediging door de wethouder van volksgezondheid, de heer G. Z. de Vos, werd ook van die zijde steun gegeven aan het voor stel. Het gehele Israëlische gebied is be smet verklaard met mond- en klauwzeer dat door een Afrikaans virus veroorzaakt zou zijn. Alle vervoer van vee is verbo den. HOOG EN LAAG WATER 15 mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -f- nap uur meter 11.51 1.65 12.13 1.81 12.39 2.01 0.16 1.06 0.42 1.29 13.15 1.29 13.27 1.54 nap uur meter 5.41 1.82 6.04 1.98 6.31 2.12 6.19 3.59 6.32 1.77 nap uur meter 17.58 1.54 18.22 1.70 18.51 1.84 18.47 1.28 18.57 1.44 Advertentie WilWÊfJWÊ Kop vol zorgen, business-boy Relax dan maar in GENTLEROY Radio Hilversum I: Om vijf over acht De wilde vaart van de Minerva. Om vyf over half negen het Noordhollands Filharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends m.m.v. Lola Bobesco, viool, dat een modern klassiek concert geeft: symfonische etude van H. An- driessen, poeme voor viool en orkest van Chausson en twee nocturnes van Debussy. Om vijf voor tien „Marim ba" de laatste. Om tien over half elf speelt Arthur Rubinstein de Lief desdroom van Liszt en de Prelude in cis van Rachmaninow. Hilversum II: De slede-patrouille heet het hoorspel waarvan het eerste deel vanavond om tien voor half ne gen wordt uitgezonden. Om kwart over negen Jorgen Ingmann die gi taar speelt. Margie en Little Old Lady. Om tien uur „Volk en staat", een causerie van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. Om kwart over tien een selectie uit de musical „Carrou sel" van Rodgers waaraan meewer ken Leny Delsen, sopraan, Tony van Hulst, tenor, de Bussumse koorver eniging Pro Musica o.l.v. Lex Karse- meyer en het Metropole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden. Om vijf over elf de muziekrevue van Aat Swart. DINSDAG 15 MEI. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-8. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws- 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: Rechtdoor naar school en kantoor (gr.). 9-00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klavecimbel-recital (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenw. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, boekbespreking. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek en zangsolisl.cn. 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. >3.25 Beursber. 13.30 Orgelspel en zang. 14.00 De zingende bougie (gr.). 14.40 Schoolradio. 15 00 Met naala en scurijve* schaar. 15.30 Kamermuziek. 15.50 Vioolspel (gr.) 16.00 Samenspel, le zing, 16.15 Argentijnse folkloristische zang- en dansgroep. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogramma. 17.55 New York calling. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pianospel. 18.30 Radio-Volks-Universiteit: Van Bach tot Boulez V, door Hans Ci troen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle, 19.10 Bel Canto (gr.) 20.00 Nieuws. 20.05 Klank- omrankte levens: muzikale biografie. 21.00 't Is maar een weet, licht pi'o- gramma. 22.00 Pianorecital. 22-30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek, muzikale lezing. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc-s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7-00 Nieuws. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8 15 Pluk de dag (gr.) 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Pia norecital (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Muziek houdt -fit (gr.) 11.50 Volaan-vooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.) 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek (gr.) 12.50 Ac tualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.40 Dansorkest en zang. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd programma (herh.) 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.-10 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Merauke aan Nïeuvv-Guinea's Zuidkust, door G. J. van Gendt. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.) 20.10 Weet je weetje, fotocursus. 20.30 Belgisch symfonie orkest en zangsoliste. 21.30 Klassie ke grammofoonmuziek. 21.45 Balla de van Maastricht, klankbeeld. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 2255 Vreemd..., literatuur en muziek in cabaretvorm. 23.25 De zil- verfluit, lichte muziek. 23.45 Gram mofoonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd politieke partijen: V.V.D. KRO: 20.30 Verkeer Verkeerd. 20.45 Omkleedt U met onsterfelijkheid, filmimpressie over en rond de 12e eeuwse Nood kist van St. Servaas. 21.10 Kinderen van de zon (Don Versuvio und das Haus der Strolche), film. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 14.0514.30 Schooltelevisie. 19.00 Gastprogramma: De Liberale ge dachte en actie. 19.30 Mickey Mouse Club: TV-kroniek voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.30 Herft is New York (Catch af falling star), TV- spel. 21.30 Smakelijk kijkers!, docu mentair programma over het onder werp: Wat eten wij? 22-00 Eurovisie: Symfonie-orkest van de Berlijnse ra- dio: Suite voor orkest, Kodaly. 22.45 Nieuws. FRANS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 18.30 Voor de jeugd 19.00 Bonjour ...Isabelle Aubret. 19.30 Programma van Lekenmoraal en filosofie. 20.00 Nieuws. 20.30 Joueur. TV-spel, 22.00 Lectuur voor allen. 22.50 Nieuws. Advertentie) TOSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 20 VOOR EEN GULDEN, Feuilleton door Karl Unselt 34 En? Wat zeg je ervan? Moeder Braun keek haar met flikkerende ogen aan en zette uitdagend haar handen in haar zij. Is dat nu een agent of een spion? Grabert, fluisterde Hilde en keek over de hoofden der anderen heen. Waar komt die dan vandaan? Uit krijgsgevangenschap, gaf Tru- de haar ten antwoord. Ik wilde met hem naar Ramdohr gaan om hem daar een baantje te bezorgen. Nou, en? Toen wy voor de fabriek stonden, werd Ramdohr juist weggehaald. Ik ben toen naar boven gegaan, naar Eva en haar moeder en liet Grabert zolang beneden staan, omdat ik eerst eens wilde horen, wat er eigenlijk aan de hand was. Ja, en toen vroeg Hilde ongedul dig. Toen ik weer beneden kwam, was Grabert verdwenen. Een man vertel de me, dat men hem had opgepikt en meegenomen. Hilde volhardde een tijdje in haar peinzende houding, toen haalde zij de schouders op, daar zij waarschijnlijk geen verklaring voor de arrestatie vond en zei: Zal wel in orde zijn. Als hij on schuldig is, komt hij ook weer eruit. De vraag is alleen wanneer en hoe, zei haar moeder bezorgd. Ik weet van gevallen... Die wil ik niet horen, viel Hilde tegen haar uit. Hou dat maar voor je moeder. Wat hebben wij per slot van rekening met een meneer Gra bert te maken? Niets. Ik tenminste niet- Vroeger toch wel, troefde me vrouw Braun. Ik? Hoezo? Zij keek haar moeder koeltjes aan. Ik zou niet weten waar door. Zo? Wie heeft dan aan mevrouw Grabert overgebriefd, dat Trude een afspraakje had met Rudi? Wie is mij dan komen vertellen, dat die twee elkaar op een bank in de Friedrichshain een zoen gegeven had den? Wie maakte zich daar zo dik over? En waarom verklikte jij je zuster? Als je dat soms niet meer weet, dan zal ik. je moeder, het je wel even vertellen: omdat je ja loers was. Zowel Trude als Hilde kleurden en ontweken elkanders blik. De vader schraapte zijn keel, stond op en had haast om de keuken in te komen. Toen zei Hilde koeltjes: Dat waren Immers kinderachtighe den. Tussen toen en nu is van alles voorgevallen en ik geloof, dat Trude dat ook wel zal gemerkt hebben. Ik kan mij niet goed voorstellen, dat zij nu nog achter een verwaande voormalige Oberjeutnant zal aanlo pen. En medelijden met hem is ta melijk misplaatst Zonder op een antwoord te wachten nam zij haar aktentas en begon af scheid te nemen. Tussen haar en haar moeder gebeurde dat erg koel. Toen zij Trude een hand gaf, zei ze beschermend: Als je er erg veel belang in stelt, te weten waarom meneer Grabert ge arresteerd is, kan ik wel eens voor je informeren- Och nee, dank je, weerde Trude haastig af. Laat maar. Zo erg inte resseert het mij niet. Je zou ook maar onaangenaamheden er door kunnen krijgen. In haar hart was zij bang voor haar zuster, voor haar griezelige hardheid en voor haar mogelijke wraak. Toen Hilde weg was, zat Trude een hele tijd onbewegelijk op haar stoel en probeerde tevergeefs haar gedachten te ordenen. Zij bemerkte nauwelijks dat er tranen uit haar ogen drupten en zij schrok, toen zij een arm om zich heen voelde en haar moeder zachtjes hoorde zeggen: Het Is goed, Trude, dat jij ten minste nog kunt huilen. En haar va der deed zachtjes de keukendeur weer dicht en liet vrouw en dochter alleen. Alleen een scherpe tabaks lucht verried, dat hij binnen geweest was. XI DE BEKENTENIS VAN EEN SECRETARESSE Georg Ludecke zat in de gevange nis van Moabit. Materieel had hij niet te klagen. Maar de gedachte, dat hij „zat" drukte hem toch zwaar. Bovendien verlangde hij naar Eva, in de mening, dat zij hem nu juist nodig had. Daardoor werden de nach ten haast ondragelijk. Tergend lang zaam kropen de uren voorbij. Vaak besloot hg midden in de nacht, een nieuw leven te beginnen met Eva natuurlijk ergens in Canada of Australië, in alle geval ver weg van Berlijn, waarvan hij de atmosfeer be gon te haten Maar overdag zag alles er anders uit dan 's nachts en het kleine stukje hemel achter de tralies van de ra men, het verre geruis van een rijden, de tram, het geluid van de auto's dat waren allemaal fijne draden, die hem weer bonden aan deze stad, aan datzelfde Berlijn, 's Nachts kon men het haten, om er dan overdag des te meer van te houden en vurig te ver langen aan de bestaansstrijd van de stad deel tc nemen. De vraag of hij schuldig of onschul dig was speelde eigenlijk maar een ondergeschikte rol in zijn gedachten- wereld. Cornelius deed al het moge lijke om hem „er uit te halen", zo als hij zich uitdrukte, maar ergens haperde iets. Er waren omstandighe den samengevallen, die werkelijk al leen in deze stad mogelijk waren en zijn „geval" werd daardoor telkens weer in een ^nder licht gesteld. Zo was er een hele reeks justitiebe- ambten gearresteerd, die samenge werkt hadden met dc zwarte markt en de onderwereld. Een rechter van instructie had de opdracht, deze pijn lijke geschiedenis te ontwarren. Hard en wantrouwend als hij was, voelde hij neiging, om Georg met al die dingen in verband te brengen. In de Waitzstrasse, een onaanzienlijke zij straat van de Krfüstendamm, had de politie bij een razzia een gezel schap smokkelaars gearresteerd, die miljoenenzaken gedreven hadden met de oostzone. Vanzelfsprekend illegaal. Verraad, verklikking, afpersing, po ging tot ontvoering en zelfs tot moord waren kenschetsend voor de atmosfeer van dit niemandsland en wat daar gebeurde had invloed fot in de cel van Georg, tot in het kan toor van advocaat Ramdohr en zelfs tot in het bestuur van de oostzone. Georges moeder evenals Cornelius hadden bij hun laatste bezoek over een borgstelling gesproken, en Corne lius meende, hem te kunnen verzeke ren, dat hij zou worden vrijgelaten, daar er noch ontvluchtingsgevaar verondersteld werd, noch een poging tot vervreemding van bewijsmate riaal. Nee, gaen sprake van, had Georg met nadruk verklaard, ondanks de grote teleurstelling van zijn moeder. Het een of het ander. Ben ik schul- dig goed, dan wil ik gestraft wor den. ben ik onschuldig, dan moet men mij in vrijheid stellen. Bij het verhoor was Georges onmis kenbare relatie met Hintertur, die bekend stond als een gevaarlijk agent van de Veiligheidsdienst, telkens weer bezwarend. Maar er broeide iets onde~ al die gebeurtenissen en in be paalde kringen maakte zich van lie verlede een duidelijke onrust meester, juffrouw Maas ineenkromp en het omtrent Georg, waarbij er gevraagd werd, waar hij was, hoe hij het maak te en waarbij zelfs voorstellen ge daan werden om hem met geweld te bevrijden. Maar nooit noemden de sprekers hun naam. Als de telefoon ging gebeur de het meer dan eens, dat jufrouw Maas ineenkromp en het kostte haar altijd enige zelfoverwin ning alvorens zij de hoorn afnam. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12