LEXINGTON Ida Wasserman speelt Johanna de Waanzinnige SPORT Een moeilijk werk van een moeilijk schrijver «cAvijvev» rïT-, LEXINGTON „FANNY", CHARMANT VERHAAL OVER MEISJE IN MARSEILLE CHALET KAAS ZATERDAG 12 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE C OUR AN T 11 In „Kardinaal van Spanje" (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Moeilijk is liet stuk De Kar dinaal van Spanje van Henri de Montherlant, dat Ton Len- sink voor de televisie gaat brengen; moeilijk in alle op zichten. Het is moeilijk in de eerste plaats omdat de Mon therlant een moeilijk schrij ver is. Hij vereenvoudigt wel in streng rechtlijnig denken zijn gecompli ceerde hoofdfiguur El Cardenal Cisneros barrevoetse monnik, tegelijk primaat der kerk, regent van Spanje voor de 17-jarige ko ning Karei de Vijfde maar hij eist dan van de toeschouwer dat hij van seconde tot seconde ingespannen meedenkt. Dat mocht hij eisen van zijn Parijse schouw burg-publiek, dat mocht geëist worden van wie kwamen kijken naar de vijftig opvoeringen die de Haagse Comedie van de kardinaal gaf maar Ton Lensink gaat het eisen van twee miljoen tele visie-kijkers in hun huiskamer. Ze zijn gewaarschuwd: het is een moeilijk stuk. Van Dalsum Henri de Montherlant zelf nu een oudO man en zelf een intel lectueel voor wie geloof nooit sim pel geloof kon zijn, een man voor wie de verhouding mens-God er een van touwtrekken was en is moest wel geboeid worden door het leven en vooral het laatste deel van het leven van kardinaal Cisneros, toen hij in de bibliotheek van de Spaanse ambassade in Pa rijs van hem las. Een man die heel zijn leven God wilde dienen als monnik in een kale cel en die in plaats daar- van de Kerk moest dienen, Spanje moest dienen, twee koninginnen en een koning moest dienen, een man die door de Paus gedwongen moest worden de rijke staat van een kardinaal te voeren en tegelijk de man die, op eigen kos ten en tegen de wil van koningen in, Oran op de mohammedanen verovert, de man die de Moren bij duizenden vermoordt, omdat hij ze bij honderdduizenden een „ziel" wil geven: ze bekeren maar die weigert koningin Johan na de Waanzinnige voor de inqui sitie te brengen als ze in zijn bij zijn God lastert, omdat hij in haar godlasteringen een diepere vroom heid dan de zijne ontdekt. Een moeilijke rol voor de nestor Ida Wasserman en haar man, Joris Diels. van ons toneel, Albert van Dal sum en dat niet alleen omdat hij er volgens de Montherlant uit moet zien als „een windhond in een deken gewikkeld". In lompen Tegenspeelster is Ida Wasserman, In de ontroerende rol van Johan na de Waanzinnige, al even ge compliceerd, omdat ze precies is wat Chesterton van een waanzin nige zei: een vrouw die alles heeft verloren behalve haar verstand. Ze verloor haar koning de man die haar bedroog cn haar sloeg de man die ze elf jaar na zijn dood in vervoering bemint: zij was de enige aan het hof die tot liefde in staat was. Ze verloor haar zoon aan Vlaanderen en aan de oorlog tegen Frankrijk, ze ver loor haar dochtertje, ze verloor het koninkrijk, dat ze niet telde: ze koos als zegel een pralende pauw op een aardbol, met eronder het woord: ijdelheid. Ze loopt in lompen rond en antwoordt zelfs de straatjongens die onder haar venster spelen en roepen: doe je mee? dat ze niet mee zal doen ze is wat de kardinaal niet kon zijn: een verworpene in een koude kale cel een heilige. Theevisite Dat is dan de rol voor het smalle dametje met grijsblond haar, dat in haar moderne flatje in de Haag- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK se Riouwstraat precieus thee in schonk en vroeg: wilt U een drop je melk er in? Intussen keek ze ons aan met haar prachtige brui ne ogen, die heel wat anders vroe gen: wat ga je me vragen Ze verborg zich achter een weef sel van luchtig gebabbel ze zei: Het beetje vrije tijd dat ik over heb borduur ik kleedje voor op mijn theeblaadje, wit met pie terige groene figuurtjes. Bordu ren deed mijn moeder al, maar dan groter werk, dat doe ik soms ook: een groot kleed, verdeeld in vakken met in ieder vak een bloemboeket of zomaar een figuur van guirlandes. Als het me even verveelt zet ik voor mezelf een kopje thee in mijn roodbruine Chinese potje, en als dan mqn man thuis komt, drinken we sa men thee. Haar man is Joris Diels straks weer de regisseur van De Kardinaal, maar hij zegt: we praten thuis over alles, behalve m over het stuk waar we mee bezig li zijn, dat is altijd zo, als hij de re gisseur is van een stuk waarin ik speel, dan krijg ik mijn aanwij zingen op toneel niet thuis. Thuis drink ik thee met hem, ik met een scheutje melk,, want ster ke thee is niet goed. Makkelijk Johanna de Waanzinnige konin gin en opstandige, minnares en verzaabster van al het wereldse en waanzinnig. Ze zegt luch tig: ik vind niets zo gemakkelijk als een waanzinnige spelen je kunt alle kanten uit, als je je maar houdt aan wat de auteur bedoeld heeft. Ze zegt het luchtig maar straks zal ze zeggen, als Johanna de Waanzinnige: als leed in staat was rook te verspreiden, net als vuur, zou het op aarde eeuwig nacht zijn. Ze zal zeggen: U kijkt me nooit aan, waarom niet? Bent U bang van mijn gezicht? Ziet U die littekens? Dat komt van de vleer muizen die voortdurend om mijn hoofd fladderen ik wil me niet vertonen, omdat de mensen zou den schrikken van mijn gezicht, en ik wil niet spreken omdat ik als ik spreek niet kan verbergen, dat ik krankzinnig ben. Een beetje vriendelijkheid zou mij genezen, maar ik weet dat het te veel ge vraagd is. Over het stuk zelf zegt ze dan nog wat nuchtere dingen en een opmerkelijke waarheid: ze zegt: nou moest er iemand zijn die vóór de televisie-uitzending, er iets over vertelt, want om het zo maar te brengen, zo, dat de mensen er middenin vallen dat is een slag in het water. Ik zal het Ton Lensink zeggen, dat hij toch eigenlijk het stuk en de schrijver en het probleem en de geschiedenis van de hoofdfigu ren moet inleiden. Ik weet niet of hij het doen zal en of het zelfs kan, maar het zou toch moeten. Ik weet zeker, dat anders de helft van de mensen de knop al om draait voor ze goed en wel weten waar we het over hebben. a^orew, yew ew.... VANDAAG MORGEN Ida Wasserman als Johanna de Waanzinnige in „De kardinaal van Spanje". Televisie Om vijf voor drie rugby in het Wembley stadion in Londen de eindstrijd tussen Wakefield Trini ty en Huddersfield om. de beker van de Engelse Rugby League. Om half acht even mee naar Nai robi, op bezoek bij Michaela en Armand Denis (van luipaard op schoot). Om tien voor half negen Kom er maar eens achter, de laatste quiz van quiz-miss Mies Bouwman. De stereofonie heet het internationale showprogramma, waaraan o.a. Vico Torriani mee werkt (8.50). Hóu je aan je woord (10.00). Via dé Vlaamse televisie om half negen de Dennis O'Keefe-show en om negen uur het verrassingsspel Waag je kans. Om tien uur nog meer show. zonder grenzen de Zweedse bijdrage van vorig jaar aan het Gouden roos festival te Montreux. Radio Hilversum I: Het zaterdagse to neelstuk (3.20) heet dit keer De huizen van weduwnaar v. George Bernai'd Shaw. Om vijf over acht het specialiteitentheater, de geva rieerde radio-show met Tonny Huurdeman, Joeki van der Valk, André Carrell, Peter Piekos, dc Engelse zangeres Janie Marden en het Metropole-orkest. Om kwart over negen dansen, al is het niet met de bruid. Om tien over half elf het tiende en laatste deel van Vissen in troebel water, het vervolghoorspel van Roderick Wilkinson. Hilversum II: Vjjf voor acht po- Sulaire klassieken, gespeeld door et Radio Kamerorkest o.l-v. Paul Hupperts divertimento van Mozart. Om negen uur de tiere lantijnen om tien uur de Kop stukken en om elf uur de Mees terwerken. T eleuisie Om half negen de vijfde afleve ring van de reis van een jong echtpaar door het Heilige Land. Om tien voor half tien een repor tage van de jubileumsamenkomst van het Leger des Heils. Om kwart voor tien de eenakter me neer Sampson van Charles Lee. De Vlaamse televisie brengt om half negen een Iers lïederenpro- gramma en om kwart voor tien documentaires over de Duitse film. Radio Hilversum I: Een gevaarlijke vrouw is De vrouw met de dolk van de eenacter van Arthur Schnitzler. Om kwart voor tien De moord in de leeszaal, een vér- haal van D. A. L. Schroder dat Leo de Hartogh zal voordragen. Om tien uur Rijkdom der wellui dendheid om elf uur liedjes met een historietje door Conny Stuart, Willy Alberti, Alex de Haas en Pierre Palla. Om vijf voor half twaalf de Swing ex press. Hilversum II: Om acht uur Vrouw te roer, een hoorspel van Klaas Smelik in twee delen. Om half tien de S-U.S.-krant met achten twintigduizend gulden aan prijzen de luisteraar kan o.a. een jaar gratis groente winnen of een abonnement voor de kapper. Om tien uur De vergulde baars en om kwart over elf het Promenade orkest o.l.v. Gijsbert Nieuwland m.m.v. Lucas van Regteren Al- tena, fluit met een ouverture, een suite en een tarantella reap, van Stanley Black, Gustav Holst en Samuel Coleridge Taylor. Juniorentoernooi Goes met sterke bezetting Op 20 mei a.s. organiseert de voet balvereniging Goes een juniorentoer nooi waaraan wordt deelgenomen door elftallen van de verenigingen Middelburg, Vlissingen, MOC, Sarto, Laakkwartier, DFC, Xerxës, Robur en Goes. Er wordt gespeeld in twee A-poules en twee B-poules, terwijl voorts enkele pupillenwedstrrjden werden gespeeld tussen elftallen van Vlissingen, Middelburg, Goes en Ro bur. De wedstrijdenreeks begint 's morgens om 10.15 uur op het ge meentelijk sportterrein te Goes en eindigt om 17.50 uur. Na-competitie junioren volgens afvalsysteem Het aantal gegadigden dat zich heeft opgegeven en de nog beschikbare zaterdagen, noodzaken het bestuur van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland om voor de nacompetitie A-junioren het afvalsysteem toe te passen. De 21 deelnemende elftallen zijn in vijf pou les verdeeld, t.w.: poule I: Arnemui- den, Kapele, Terneuzen en Wemel- dinge; poule II: Zeeland Sport, Zie- rikzee, Serooskerke en Steen; poule Hl: Vlissingen, Rillandia, Axel en Robur; poule IV: Walcheren, VCK, Wolphaartsdijk en Hansw. Boys; poule V: Middelburg, Hontenisse, Oostburg, Kloetinge en HVV. De wedstrijden beginnen zaterdag 19 mei en worden voortgezet op de za terdagen 26 mei, 2 juni, 9 juni en 16 juni. Kerkhoffs reserve tegen Noorwegen In de opgave van de reseryes voor het Nederlands elftal, dat woensdag 16 mei a.s. in Oslo tegen Noorwegen uitkomt, is een wijziging gekomen. Eventuele vervangers zijn nu: Van Zoghei (D.O.S.), Petterson (Blauw Wit), Althoff (Blauw Wit) en Kerk hoffs (SC. Enschede). Uitslagen zomeravondvoetbal De uitslagen in het zomeravondvoet bal van de afdeling Zeeland (1 t.m. 5 mei) luiden: rayon Vlissingen; SSW-BW '57 5—3: rayon Zierik- zee: Drukkerij L ORijkswater staat 0—2; CWSPTT 1—0, Rijks waterstaatNeptunus 1—0, Herver kavelingPZEM 03. Fotografen, die plaatjes maken van schaars geklede filmsterren, zullen van het festival te Cannes worden uitgeslo ten, zo heeft de burgemeester van deze stad gewaarschuwd. Volgens de burge meester grazen honderden fotografen elk jaar het strand en het eiland Sainte Marqueritte af om foto's te maken van modellen, die in bikir.i-badpak „of min der" zijn gekleed. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS FILMS IN ZEELAND Uitgezochte rol voor Leslie Caron De veelgefilmde havenkant van Marseille is er nog nooit zo goed van af gekomen als in Jos hua Logans „Fanny", de film, die de charme bezit van hart verwarmend volkstoneel, maar waaraan tegelijk alle pathetiek vreemd is. „Fanny", gebaseerd op de gelijknamige musical, die weer op het boek van Marcel Pagnol geïnspireerd is, confron teert ons met het Zuidfranse volksmilieu in Marseille niet te verwarren met onderwereld of zelfkant, want dat is maar al te vaak waar we het eerst aan denken, wanneer we te doen krijgen met een film, die in deze plaats is gesitueerd. In de Amsterdamse Jordaan vindt men dezelfde spirituele gemoedelijk heid als in de bistro van César (Charles Boyer) en men komt er de zelfde schilderachtige figuren tegen 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN OUS ALTIJD VERS I Imp.J.C.N, Boerrng Amsterdam 00000000000000000000000000000000000000000(XXX)00000000000000(XX)00<XXX)00(XXmXXXX)00000(X)0(XXX}(XmXXXXXXXX)000(XXXXXXm als Panisse (Maurice Chevalier) en Honorine (Georgette Anys). „Fan ny" is een Franse „Bleke Bet", ge bruind door de zuidelijke zon. Door het hele verhaal waait de frisse wind van Marseille's havenkant met zijn exotische sfeer en markante be woners. „Fanny" is een volksverhaal naar inhoud en vorm, lief en leed registrerend van een meisje, dat van top tot teen een pittige persoonlijk heid is. Geen actrice kon deze rol beter vertolken dan Leslie Caron. Ze moet tot in haar diepste wezen Fan ny zijn geweest. Maurice Chevalier is de meesterlijke weduwnaar, ro mantisch als een negentienjarige en dan ook een ernstige rivaal voor Maurice (Horst Buchholz) de zoon van de bistro-houder en Fanny's jeugdvriend. Achter het zink van de bistro staat Charles Boyer. Mét Che valier hebben we dus twee charmeurs in deze film en het tekent het in zicht van regisseur Logan dat zij elkaar niet voor de voeten lopen. „Fanny" is een kostelijke film, pre tentieloos, zonder problemen, waarin gelachen wordt, maar waarin ook de tranen rijkelijk vloeien, met een happy end, dat er niet te dik boven op ligt. Het is een eerlijke film, een bezoek aan City (Mddelburg), Al- hambra (Vlissingen) of Grand (Goes) waard. In Electro (Middelburg) een circus film met tal van macabere momen ten. „Arena der verschrikking" zo luidt de veelbelovende titel. In Luxor (Vlissingen) kan men Ed die Constantine zien in het bekende .O.S. Pacific", waarin hij gezel schap heeft van Pier Angeli. Ook de western „Met donderend ge weld", Grand (Goes) bespraken we reeds eerder. Alan Ladd en Virginia Mayo vervullen de hoofdrollen. In Alhambra (Vlissingen) vertoeven we zondagmiddag bijna anderhalf uur „In de greep der wildernis" sa men niet Burl Ives, Christopher Plummer en Gypsy Rose Lee. De film verhaalt van de avonturen der eerste settlers in Zuid-Californië. Engeland wil volwaardig lid van E.E.G. worden Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft verklaard, dat Enge land volwaardig lid wil worden van de Europese Economische Gemeen schap, en niet meer streeft naar as sociatie. De woordvoerder gaf op een persconferentie commentaar op be richten dat de Westduitse bondskan selier dr. Adenauer zou hebben ge zegd, dat Engeland geassocieerd lid veeleer dan volwaardig lid van de Euromarkt zon moeten worden- Volgens dc Britse woordvoerder had Bonn reeds officieel ontkend dat Adenauer zulk een suggestie zou hebben gedaan. Engeland, aldus de woordvoerder, „heeft geassocieerd lidmaatschap overwogen. We streven naar volwaardig lidmaatschap". Prinses Gracia moet van filmrol afzien Prins Rainier van Monaco heeft in een vraaggesprek met de Franse correspondent van het Zweedse blad „Expressens" verklaard, dat de kans groot is, dat prinses Gracia zal moe ten afzien van plannen om opnieuw een film te gaan maken met Alfred Hitchcock. Prins Rainier zei, dat door de span- MAÜRICE CHEVALIER ning tussen Frankrijk en Monaco, het prinselijk paar genoodzaakt was een vakantiereis naar de V.S. af te gelasten. De opnamen voor de fiku van Hitchcock zouden in die vakan tieperiode vallen. De prins zei „de filmplannen moesten dus opgeborgen worden en ik denk niet dat er een kans bestaat dat ze weer tevoor schijn worden gehaald." Volgens „Expressens" zag prins Rai nier zijn landje als het slachtoffer van de wrevel in Frankrijk over het verlies van Algerije- „Het is als in een huwelijk" aldus de prins „de echtelieden hebben ruzie en de kinderen moeten het ontgelden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7