V.V.V.-contactdag over vakantie spreiding in tijd en ruimte Schipper verdween met vaartuig onder water BILT Zeeuwse Almanak 'join £2ijpe 6 7eugd\ BETOmUUR IN GREVELINGEN GAAT VANDAAG DICHT VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 MEI 1962 HET WEER LANGS DE KUST VERKOOPPUNT Toewijding is er wel, maar nog geen verbeeldingskracht en organisatie UITBREIDING VAN de bevolking in eigen land en in de buurlanden, verdergaande mechanisatie, meer vrije tijd en meer behoefte aan recreatie met als gevolg meer behoefte aan sprei ding in tijd en ruimte, ziedaar in een notedop enkele problemen, waarvoor allen die de dienende taak 111 de recreatieve sector ter harte gaat, gesteld worden. Deze serie problemen kwam ter sprake tijdens de gisteren in Middelburg gehouden contactdag van de propaganda-centrale Walcheren en de Provinciale Zeeuw se V.V.V., waarbij de „spreiding in tijd en ruimte" centraal ge steld werd, problemen ook, waarvoor vanzelfsprekend niet met een een oplossing gevonden, maar waarnaar wel ijverig gezocht werd. Er kwamen tijdens deze bijeenkomst enkele punten naar voren, die de Walcherse (en Zeeuwse) V.V.V.-mensen kunnen benutten om hun spreidingsgedachte te motiveren: in het voor seizoen is het weer aan de kust veel beter dan in de topmaan- den; men zal zich moeten bezinnen over de suggestie om het schooljaar eerder te laten beginnen en voorts over de noodzaak, dat er meer attracties in de maanden mei en juni moeten komen. Ook door de watersport is verlenging van het vakantieseizoen mogelijk. De V.V.V.-vertegenwoordigers voer den een bijzonder prettige discussie. Onder leiding van V.V.V.-directeur G. W. Oskamp gaf een vijftal ter za ke kundige sprekers een korte (uit verschillende richtingen benaderde) toelichting op het gestelde probleem, waarin meteen de kern geraakt werd die dan door de Walcherse V.V.V.- bestuurders verder werd „uitgespon nen". Medewerkers aan dit gesprek waren: burgemeester P. Bode van Elburg, dr. H. ten Kate, adjunct-di recteur bij de afdeling klimatologie en landbouwmeteorologie van het K. N.M.I. te Den Bilt, drs. A. W. Merck, seci*etaris van het bedrijf schap Horeca, dr. J. G. Ramaker, oud-directeur van het Nederlands Verkeersinstituut, en de heer J. Swart. directeur van de stichting re creatie en vakantiespreiding. Verbeelding Spreiding in tijd en ruimte bete kent ook voldoende outillage scheppen om de steeds groeiende verkeers- en toerïstenstroom te kunnen opvangen. Dit eist erva ring en een „grootse" aanpak: ir. J. Ph. L. Petri, hoofdplanoloog van de Zeeuwse P.P.D., zei er in de discussie dit van: „De per soonlijke toewijding 0111 de pro blemen op te vangen is bij de Zeeuwen zeker aanwezig, maar de rest lijkt vrijwel nergens op. Het is wellicht wat cru gezegd, maar het ontbreekt nog ten enen male aan grote verbeeldings kracht, aan een goede organisatie en aan veel geld". Voor de Nederlandse hotellerie is het van groot belang, dat er spreiding Advertentie Centrale verwarming S AWE MA NV Nederdraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 in tijd komt, verklaarde de heer Merck onder meer. Zo is de continü- bezetting van de „Zeeuwse bedden" nog helemaal niet zoals ze zijn moet. Bij de spreiding in tijd, zoals de heer Swart die belichtte, moet er onder scheid gemaakt worden tussen twee groepen: de ene groep van gezinnen met schoolkinderen en van collectief sluitende bedrijven, én de groep, die niet aan deze categorieën gebonden is. De helft van de vakantiegangers is volgens de heer Swart niet aan tijd gebonden, zodat deze groep ook vrij is in de. keuze van de vakantie periode. „Met hen zouden we moe ten samenwerken om de vakantie- spreiding te bereiken", aldus de di recteur van de stichting recreatie en vakantie. Schooljaar eerder Het is echter niet te ontkennen, dat de meerderheid van deze groep tij dens zijn vakantie drukte en gezel ligheid zoekt. De oplossing is vol gens de lieer Swart de vrij stille maanden mei en juni drukker en ge zelliger te maken. Wanneer dit be reikt kan worden zullen er volgens de heer Swart meer mensen in juni met vakantie gaan. Hij voegde daar aan toe, dat de spreiding in het on derwijs alleen bereikt kan worden in dien de overheid regelend optreedt. HÜ betoogde, dat er in dit verband stemmen zijn opgegaan 0111 het schooljaar eerder te laten beginnen, waardoor bijvoorbeeld de examenpe riode in het voorjaar zou vallen en niet zoals thans het geval is in de mooiste periode van het jaar. In de verkeerssector heeft men met specifieke problemen te maken, om dat Nederland zo klein is. Het was rpet name dr. Ramaker die deze as pecten belichtte. Per 1000 inwoners zijn er in ons land 47 auto's, dat is 16.6 per vierkante kilometer. Maar in 1970 rekent men al op 50 auto's per "vierkante kilometer, dat is al on geveer riermaal zoveel als er in Frankrijk rondrijden, zo zei dr. Ra maker. De heer Swart merkte in dit ver band op, dat er in Nederland le weinig belangstelling voor het probleem bestaat bij de directe belanghebbenden, zoals bijvoor beeld de vervoersondernemingen, de hotel- en bestedingsbedrijven enz. Het weer Het weer, waarover dr. Ten Kate, enkele interessante bijzonderheden vertelde, is voor Zeeland een „ver kooppunt" voor de mei- en juni-va- kantiepropaganda. „Het is onbegrij pelijk, dat de vakantiegangers een mooi voorjaar niet prefereren boven een verregende augustusmaand, be toogde dr. Ten Kate. Hij verklaarde, dat de daglengte in de voorjaarsperiode maximaal is. dat het aantal uren zonne schijn in juni het grootst is, de regenval in mei en juni. speciaal voor kustgebieden, het kleinst, en dat een slechte zomer aan de kust toch beter weer geeft dan in het binnenland. Een nadeel is de lage re temperatuur van het zeewater, maar daar staat immers meer zon tegenover. Ook de lagere prijs in het voor- en naseizoen werd een belangrijk wa pen voor spreiding in tijd en ruimte genoemd. Waaraan dr. Ramaker nog toevoegde: „Als ze effectief wil werken, moet de reductie minstens 25 procent bedragen". Burgemeester Bode van Elburg, gaf tenslotte enkele bijzonderheden over de start van de recreatie op en langs de Veluwe-randmeren. Evenals daar wordt in Zeeland getracht meer strand te creëren dank zij de Delta afdamming. „Duinpannetjes", waar men juist in het voorjaar heerlijk in de luwte kan vei'blijven, zijn er in Zeeland ook voldoende. Maar de meeste zijn onbereikbaar: afgeslo ten met prikkeldraad, zo werd uit de vergadering opgemerkt.... Aan het begin van de besprekingen had de heer Oskamp nog verklaard, dat er in Zeeland reeds sprake is zo wel van spreiding in tijd als van ruimte: op Walcheren bemoeien on der meer Serooskerke, Grijpskérke en andere plaatsen zich met de re creatie. De contactdag werd geo pend en gesloten door de voorzitter van de propaganda-centrale Walche ren, de heer Ad. Mets, die er in zijn openingswoord op wees, dat het noodzakelijk is de bevoegde autori teiten te wijzen op de afneming van het Walcherse zuiderstrand, terwyl VAN TOT ZWEMMEN. We gaan weer zwemmen! Van links en rechts komen de berichten binnen die melding maken van het opnieuw openstellen van zwembaden, badstran- den en nog veel meer. Als liet weer een beetje meewerkt kunnen we er nog gebruik van maken ook. Uit liet goede Axel vernamen wij dat op 19 mei aanstaande, volgende week zaterdag dus, de „Axelse Bad- en Zweminrichting" in de Kleine Kreek, zal worden opengesteld. Dat zal ge beuren 0111 twee uur 's middags. NAAM. De N.V. Compagnie Neerlandaise de l'Azóte te Sluiskil is van naam veranderd. Het Frans is er hele maal uit. Krachtens het besluit VETERAAN Het was een lust om te zien hoe die US-jarige veteraan zich bij een yym- nastiekuii voering in een der Beve lander dorpen wee/de. Geen koprol of schouderstand was hem te veel, hij turnde aan rek en ringen met de elasticiteit van eenspin in zijn ■web en met de vlotte souplesse van een vis in het water. Voor het paard ging hij al evenmin op zij, dat was van hup-twëe er over alsof er geld mee te verdienen viel en daar was toch geen sprake van. Het was louter liefhebberij, puur en edel amateuris me. Zijn optreden maakte diepe indruk. Op een der toeschouwsters maakte het zelfs zo veel indruk, dat ze de man na afloop van de uilvoering aansprak, „Man,, man, hoe krijg jc het nog voor elkaar!"riep ze in op rechte bewondering uit. „Wil je wel heleven, dat ik jaloers op je ben". De man keek haar mistroostig aan. .Da's nou allemaal wel mooi", ant woordde hij triest, „maar 7c mot m'n hrommer opruimen van de dokter. Vanwege m'n rimmetiek..." van de algemene vergadering van aandeelhouders heet het bedrijf thans N.V. Nederlandse Stikstof Maatschappij. TROUWE RING. De landarbeider A. Lindhout uit Scherpenisse had in 1953 een sombe re dag. Hij verloor toen zijn trouw ring tijdens het werk op de boerderij bij Tholen. Maar laat die ring nu weer boven water komen. Het klein ood werd gevonden door de heer A. v. Dijke die nog steeds op die boerderij werkt. Hij heeft ervoor ge zorgd «lat de ring snel in Scherpe nisse kwam. En «lat na negen jaar...... DEPOT. De katholieke vereniging voor lectuurvoorziening in Zeeland zal op 1 juni te Breskens een begin maken met het uitlenen van boe ken vanuit een vakantielectuur- depot. Dit ten gerieve van de va kantiegangers die in de regel tij dens de onvermijdelijke regenda gen, niet veel te doen hebben. Speciaal kinderboeken en ge schriften in de Duitse taal zullen in het depot gevonden worden, Een en ander geldt voorlopig nog als proef en wanneer deze slaagt zal de zaak worden uitgebreid. GOUD. Besluiten we vandaag deze rubriek met de aankondiging van een fees telijk gebeuren, namelijk de gouden echtvereniging van «1e heer en me vrouw Verduijn-Behage, Provinciale- weg 43 te Groede. Dinsdag is het 7.<y ver. j *VWVWVWWWWWWVWl/WWWWWWV Vandaag op pag. ZW'.H TOT V.V.V.-contactdag in nieuwe vorm gegoten Directeur G. W. Oskamp van de Provinciale V.V.V. had voor de vergadering van de Wal cherse propagandacentrale gisteren in de Nieuwe Doelen te Middelburg een nieuwe cn geslaagde vorm gevonden. Ditmaal geen sprekers met lange inleidingen, maar een discussie onder zijn leiding met vijf deskundigen. De heer Os kamp viel met de deur in huis en stelde hen directe en zake lijke vragen. Maar bovendien betrok hij voortdurend mensen „uit de zaal" in het gesprek, waardoor het geheel niets had van een vervelende vergade ring, doch integendeel van een boeiend en flitsend gesprek, dat vrijwel geen moment ver veelde. Het was een geslaag de bijeenkomst, mede dank zij de keuze van de deelnemers aan het gesprek, maar vooral ook dank zij dit nieuwe Os kamp-idee. t Advertentie -puistjes PUROL-POEDER voorts aangedrongen zal worden op de aanleg van een weg over de Wal cherse drjkkruinen en langs de voet van de duinen. Legpenningen Tijdeus de op de vergadering vol gende ontvangst van de deelne mers aan deze bijeenkomst door liet college van b. en w. van Mid delburg (in de burgerzaal van liet stadhuis), zorgde mr. J. Moo- lenburgh als bestuurslid van «ie A.N.V.V. voor een prettig mo ment. Hij overhandigde namelijk aan twee bestuurders van «ie Middelburgse V.V.V., de heren I*. Blaauw, voorzitter, en F. B. den Boer, penningmeester, een leg penning van de A.N.V.V. De heer Blaauw, die sinds 1928 deel uit maakt van het V.V.V.-bestuur in de hoofdstad, kreeg de zilveren penning, de lieer Den Boer, die enkele jaren korter zitting 111 dit bestuur heeft namelijk sinds 1937, de bronzen penning. Mr. Moolen- burgh deelde voorts mee, dat zo wel de Vlissïngse als de Middel burgse V.V.V. deze maand 70 jaar bestaat. Daarvoor was het gezelschap toege sproken door de waarnemend burge meester van Middelburg, de heer A. J. Kaland. wiens toespraak beant woord werd dooi' de heer Mets. VRIJDAG DRIE CAISSONS GEPLAATST Stroomgat nog maar veertig meter breed Vrijdagmorgen elf uur: In de Gre- velingen lagen in een grote cirkel sleepboten en vletten roml liet einde van een enkele honderden meiers lange betonmuur van cais sons, die uit liet water oprijst. Over het water woei een frisse wind, terwyl de zon slochts nu en dan door het grauwe wolkendek kwam kijken. De weersomstandig heden waren minder ideaal dan de dijkbouwers de laatste dagen ge wend waren, maar het werk ging desondanks rustig door. Want' vandaag (zaterdag) moet de be tonmuur in de zuidelijke geul door de Grevelingen definitief gesloten worden. Drie caissons moesten er vrijdag In, om de stroomgeul opnieuw ruim dertig meter kleiner te maken en tot rond veertig meter terug te brengen. Veertig meter wuter, waar vanmiddag rond half één vier betonkolossen ingevaren zul len worden om de betonmuur dwars door het water te voltooien. Vrijdagmorgen werden voor deze fi nale de laatste voorbereidingen getroffen, drie caissons werden hiertoe aan het einde van de be- tonwand tot zinken gebracht, aan de buitenzijde versterkt met stort- steen. van binnen volgespoten met zand en bovendien nog verhoogd met een kraagstuk. Een grote betonnen bak. die drijvende bok op de gezonken caissons plaatste als gold het een spel letje mee bouwstenen. Of het van daag als de „deur" definitief dichtgaat net zo vlot zal gaan, hangt voor een groot deel van het weer af. Weer werkte mee I)c laatste dagen hebben de dijk bouwers overigens niet tc klagen gehad. Niet alleen verliepen de Jubilarissen „De Schelde" In de maanrl juni zullen weer ver schillende werknemers bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen hun 25- of 40-jarig dienstjubileum vieren. Veertig jaar in dienst zijn de heren F. Lous (cas- eomontagc) op 11 juni en W. A. Schuit (montage en stelplaats) op 12 juni. Vijfentwintig jaar in dienst zijn 'de heren J. Meijer (cascomontage) op 2 juni, P. Francke (plaatwerkerij) op 8 juni, E. Gutteling (controlebu reau) op 10 juni, J. J. van Roo (re paratie-afdeling voor derden) op 15 juni, A. J. Caan (montage en stel plaats) op 21 juni. J. D. Christiaans (metselaars) op 24 iunï, J. Wonder- gem (schilders) op 28 Juni en J. Dam mers (koopvaardrj) op 30 juni. werkzaamheden vlot, maar boven dien maakte het weer het de men sen van rijkswaterstaat en de N.V. Dykhonw allesbehalve moei lijk. Hoe het weer vandaag ook mag zijn, de sluiting zal doorgaan: waar schijnlijk door het tegelijk zinken van de vier laatste caissons, die evenals in de voorgaande dagen door sleepboten naar hun plaats zullen worden gevaren in het gat in de caissondijk. Met behulp van een grote begeleidingsponton zul len zij daarna precies op hun plaats tot zinken worden gebracht. Deze vjeek zijn de slopersha mers hun werk begonnen in het Middelburgse sanerings- (leel Sint-Pieterstraat-Lange Giststraat. Zoals bekend moe ten de huizen in dit gebied van de hoofdstedelijke binnenstad verdwijnen om de verkeerssi tuatie daar ter plaatse te ver ruimen. De foto geeft een beeld van de sloperswerkzaam heden, Foto P.Z.C.) NA DRIE UUR ZWEMMEN GERED Bekneld in de stuurhut; baby was niet aan boord DE 23-JARIGE DUITSE schipper G. Sclireijer thans wonend te Amsterdam wiens scliip, zoals we gis teren reeds meldden, in de nacht van donderdag op vrij dag op de Oosterschelde na bij Wemeldinge plotseling 7,011k, heeft het aan zijn 18- jarige vrouw te danken, dat hij dit angstige avontuur heeft overleefd. Zij was liet namelijk, die haar door bloedverlies verzwakte man de kracht gaf om zich drie uur lang vast te klampen aan het losgeslagen dak van de stuurhut tot zij uiteinde lijk wérden opgepikt door het motorschip „Ida" uit Terneuzen. Op wonderbaar lijke wijze is schipper Sclireijer aan de dood ont snapt. Want toen de „Anna" ten onder ging was hij juist bezig een sloep te strijken. Hij werd door de ruit van de stuurhut geslingerd en raak te binnenin beklemd. Met het zinkende schip verdween hij in de golven. Onder water wist hij zich uiteindelijk te bevrijden en bloedend kwam hij boven. Een geluk was het dat de baby van 8 maanden niet aan boord was, maar bij fainilie verbleef. De 156 ton metende „Anna" was donderdagmiddag met een lading üzerdraad op weg van de kabel- fabriek in Alblasserdam naar Zwevegcm in België. Op de Oos terschelde tussen Stavenisse en Wemeldinge attendeerde een pas serende schipper de heer Schreijer erop. dat zijn navigatielichten niet brandden. Schipper Schreijer gaf liet roer over aan zjjn vrouw, me vrouw G. M. Schreijervan Har ten, en ging naar het voorschip om te trachten het mankement te verhelpen. Op het voorschip merk te hij, dat de golven over het schip sloegen en hij liet zijn vrouw snelheid minderen. Even later echter, omstreeks 21.30 uur, kwam hij tot de ontdekking dat de gol ven dwars over r.et schip begon nen te lopen en dat het voorschip zelfs onder water verdween. Hij zag spoedig in dat dit verkeerd moest aflopen en gaf zijn vrouw daarom opdracht zich gereed te maken het zinkende schip te ver laten. Bekneld Door «-en koerswijziging probeer de liy nog een zandbank te berei ken, maar dit gelukte niet meer. Terwijl hij probeerde eeu sloep te strijken zonk liet schip en werd hij door de ruit in de stuurhut ge slingerd, vfaavbii hij wonden aan zijn arm opliep. Na zich onder water te hebben bevrjjd 7.W0111 schipper Schreiier samen met zjjn vrouw weg. Zij klampten zich vast aan het dak van de stuurhut. Schipper Schreijer raakte door bloedverlies al spoedig vermoeid en liet alle hoop varen. Zijn vrouw wist hem echter te bewegen vol te houden. Even lichtte hoop in de harten van de beide schipbreu kelingen op, toen een schipna derde. Ondanks het roepen van de schipper en zijn vrouw wijzigde dit schip echter haar koers. Drie uur lang wisten de beide schip breukelingen zich daarna boven water te houden, voordat een an der schip opdaagde. Gered Met een laatste krachtsinspanning 'zwommen de schipper en zijn vrouw, zich nog steeds aan het dak vasthoudend, in de koers van het schip. Hun hulpgeroep werd gehoord door schipper M. van Langevelde van het motorschip „Ida" uit Terneuzen, die met zijn zoeklicht het water afzocht. Hij vond de schipbreukelingen, liet een sloep strijken en nam hen aan boord. Daar werden zij van droge kleren voorzien. In Wemeldinge verleende dokter A. J. Eckhardt de eerste hulp aan de gewonde schipper. De schipper en zijn vrouw werden opgenomen door de familie W. Zuijdwegt in We meldinge. Gisteren zijn de schip breukelingen naar Amsterdam vertrokken. De gezonken „Anna" ligt thans midden in het vaarwater en le vert gevaar op a oor de scheep vaart. Dezelfde nacht heeft het bergingsvaartuig „Walrus" van W. A. van der Tak het wrak ge markeerd. Gisteren in de loop van de dag heeft het Nederlandse Loodswe zen een wrakkenboeï gelegd. Van daag (zaterdag) wordt de berging Aan de „Anna" aanbesteed. \\\VVWVWW^VVWVWSAA 5 Voor Zeeuws nieuws zie ook de N 5 pagina's 5, 7, 10 en 15. y vvv\*\vvvvwv\vvvvvwvvv Kanaalverbreding Terneuzen in tweede fase gekomen De tweede fase van de werken, ver band houdend met. «Ie verbreding A7an het kanaalgedeeHo van Terneuzen tot aan de Belgisch-Nederlandse grens, is vrijwel bestekklaar. De uit voering van dit tweede van de in to taal vijf bestekken zal op woensdag 4 juli in Middelburg door rijkswater staat worden aanbesteed. lu grote lij nen omvat dit bestek «le verbreding en verdieping Aan het kanaalgedeelte Terneuzen-SIuiskil, de aanleg van de nieuwe rijksweg oa'ov liet zelfde 'tra ject, de aanleg- van de rondweg om Sluiskil en het verleggen in weste lijke richting van «1e open rijkswater- leiding langs het kanaal. De Averkzaamheden zullen in Terneu zen beginnen en iri zuidelijke richting worden voortgezet. Het gedeelte Ter- neuzen-Sluiskil, dat thans op ltanaal- peil 75 meter breed is, wordt op 150 meter gebracht met. een bodembreed te van 75 meter. Hel: kanaal krijgt verder een bodemdiepte van 12.50 meter onder kanaalpeil. Eén en ander betekent, dat 4,3 miljoen m3 bagger specie langs en aan het kanaal moet worden verwerkt. Deze gronden wor den in hoofdzaak aangewend voor het ophogen \ran laaggelegen terrei nen. Het zand,, benodigd voor de aan leg A'an de nieuwe rijksweg langs de westelijke oever van het kanaal, is afkomstig uit de bouwput voor de zeesluis en ligt momenteel voor ge bruik gereed in een enorm depot. Zo als gebruikelijk zal landinwaarts eerst de westelijke oever van de te verbreden oever van het kanaal wor den aangelegd. Daarna worden de ATijkomende gronden A'ia drijvende zuigers afgevoerd. GEZONDE GROENTE FRAAIE BLOEMEN Bestrijdt dón tmakUn, schimmels, onkruiden met ORGA PRODUKTEN in kleine verpakking gebruiksoan- wijiing). N.V. ORGACHEMIA - BOXTEl VRIJ KOUD Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige en langs «le Wadden kust tijdelijk vrij krachtige noordelijke wind. Vrij koud. ZON EN MAAN. 13 mei Zon op 4.50 onder 20.23 Maan op 13.38 onder 2.57 14 mei Zon op 4.49 onder 20.24 Maan op 14.4? onder 3-19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2