(3? Ze kunnen weer komen NIEUWS UIT DE KERKEN Reeds nu in Nederland duizen den aanhangers van motor-zuiver tanken! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 MEI 1962 Advertentie Aóg is het niet zover, maar het duurt niet lang meer. Een maandje misschien, dan komen de eersten. In kleine groepjes druppelen ze de badplaatsen binnen met zonnebrillen, camera's, koffers en tassen, kleine kinderen met schopjes en emmertjes. In auto's, op scooters, desnoods fietsend, maar ze komen, in de vaste overtuiging, dat de zon er ook wel is. En ieder wil een paar vierkante meter zand hebben - om be schaafd uit te rusten van een jaar werkenEn een bad hokje, om zich beschaafd te kunnen ontdoen van de stoffige, dagelijkse kledij om zich in beschaafd zwem- tenu te steken. En er moeten consumptiententen zijn. Het gonst dan ook overal van de bedrijvigheid, nu in de badplaatsen. Er moet nog heel wat hout worden verzet voor alles klaar is. Per badhokje een halve kub en zo reeksen achter elkaar. Timmeren, meten sjouwen. Wanneer dat eenmaal achter de rug is, nemen de sjouwers vakantie en zeggen ze met een gerust hart: Ze kunnen weer komen naar Biggekerke a«__. z^ VIJFTIG centimeter is de verplichte ruimte tussen de badhokjes, die als een ket ting van houten kralen aan de voet van de duinen op de Walcherse stranden staan. Van de duintrap bij Melis tot de duintrap bij Vos staan er op het strand onder de ge meente Biggekerke 298, kleu rig geschilderd en met een nummer en een naam erop: 32, 33, 34 J. Koenraad, gele hokjes, 53, 54, 55W. Schreyenberg, geel met wit en groen, P. J. Verhage, F. de WolfNummer aan nummer, staan de hokjes ge duldig te wachten op de mas sa's, die over een maand zul len komen. Weer of geen weer. In de badcabines hangen gedruk te kaarten „Hieronder volgen en kele bepalingen en gegevens be treffende uw verblijf op het strand", waarop de V.V.V. Zon te- lande, zoals een vlijtige V.V.V. betaamt, enige wenken en opmer kingen heeft neergezet ten gerie ve van de badgasten. „Badcabines zijn te huur bij de consumptietentiiouders op het Zuiderstrand. Tarief: voor perso nen t/m 12 jaar f 0,25, ouder dan 12 jaar f 0,35 per persoon". En: „Het is strafbaar indien U zich in de duinen achter de strand, huisjes bevindt. De duinwachter van de Polder Walcheren en de badman zullen hierop toezien". Een hele reeks feiten en feitjes dus voor de bezoekers van de „Zeeuwse Rivièra" („Meer zon in uw vakantie aan zuiderstrand"), zoals de V.V.V. Zoutelande opge wekt adverteerde in een weekblad. Badhokjes aan de Zeeuwse Riviè ra dus. Enkele honderden, die in deze dagen worden opgezet door de consumptietenthouders en door particulieren. Ze betalen per jaar een klein bedrag aan de V.V.V.'s om op het strand de hou ten cabines te mogen plaatsen. Daarvoor worden dan een paar dagen uitgetrokken. Men gaat met man en macht aan het werk. Neem bijvoorbeeld aannemer W. Schreyenberg uit Biggekerke, die heeft zo'n tachtig huisjes opge zet. Samen met zijn drie zoons en een knecht. En vrachtrijder Krijn Wielemaker uit Dishoek niet te vergeten. Zonder hem zouden ze eigenlijk nergens zijn, want die heeft met zqn vrachtauto de strandhuisjes en de badstoelen en de parasols vervoerd. Tientallen. Ze zijn er donderdagmorgen om zeven uur mee begonnen. DE uit elkaar genomen badhok jes worden uit hun winter slaap gewekt en - stukje bij beetje opgeladen op de vrachtwa gen. Daarna gaat het op het strand aan. Met zo'n acht stuks tegelijk op de auto. Op het strana weer afladen en dan komt het in elkaar zetten. De vrachtauto rijdt intussen terug naar de opslag plaats om weer een vracht te ha len. Tot de tachtig huisjes of liever huisjes in wordfflg op het strSnd liggen. Keurig in stapels huisje bij huisje, terwijl de wind er wat stuifzand overheen blaast. Onderaan de duintrap bij de cam ping van C. Vos worden de huis jes in elkaar geschroefd, getim merd. Timmerman-aannemer Schreyen berg heeft de supervisie: zijn twee zoons Wim (20) en Piet (23) lo pen af en aun, met de segmenten voor de huisjes. Eerst is een met- seldraad gespannen, een draad, waarlangs de voorzijde van de huisjes wordt gelegd. Alles keurig op een rechte rij, waterpas. Dan is er het graafwerk: tachtig tot negentig centimeter diep wordt het zand wegge graven, vervolgens worden er paaltjes gezet. „Ze hebben de zaak anders maar weer lelijk onder de stookolie ge gooid", gooit Schreyenberg er plotseling wat spijtig tussen door. „Als het maar weg is, als de., mensen komen; niet leuk hoor", Vrachtrijder Krijn Wielemaker geeft vanaf de auto de segmenten voor tuSeï'wérkM tSjïerS'e°moïsde badhuisjes aan. Chris Schreyenberg sjouwt planken samen met stug door aan de opbouw van de «enk Louwerse badhokjes. (De beroemde hokjes, die men nog eens op de Zoute- landse boulevard heeft willen zet ten). Na het graven komt het stel len van do bodem, dan de zijschot ten, de achterschotten, het dak en het voorstuk, met de naam en het nummer van het hokje. De deuren komen er het laatst in. „Het draait", zegt zoon Wim en hij be weegt de deuren in de scharnie ren heen en weer om te contro leren of alles in orde is. „Ho, ho, niet te hard", komt de stem van zijn broer Piet uit het hokje. Ze werken in blauwe overalls met een groene koppel uit een mili taire dumpzaak, waaraan een ha mer hangt; uit één van de ove- rallzakken steekt een meetlatje. De strandhuisjes zijn zo'n twee meter breed, rond 1,70 diep en 2.20 hoog. „Met het bodemstellen mee zetten we ze in een minuut of twintig op, denk ik", zegt Piet. „Als het bodemzetten maar een maal klaar is, dan is de rest zo gebeurd". HET is eigenlijk niet meer dan 'n kwestie van passen, meten en in elkaar timmeren. Met tweeën is dat snel voor elkaar. De huisjes bouwen, zoals dat in de werkplaats uit vurenhout is gebeurd, kostte meer tijd. Met een paar man zijn er zo'n vijf per week in elkaar getimmerd. En ie der jaar werden er weer wat bij gemaakt. „Ik ben in 1956 begon nen met acht van die dingen en zo steeds wat erbij, zolang er ruimte is", zegt timmerman Schreyenberg. Tientallen vurenhouten planken, rond 900 spijkers, schroeven, lOTerwij! timmerman Schreyenberg toekijkt, bouwen zijn zoons Wim en fitsen met 6 schroeven elk en wat_. plaatduimgehengen, dat alles zitPie' de badhuisjes op. in de huisjes verwerkt. Zoon Chris (19), die op de secre tarie van St.-Laurens werkt, zijn broers zijn allen in de zaak van de vader, heeft speciaal een dagje vrij genomen om te helpen bij de opbouw van de huisjes. Met knecht Henk Louwerse (19) en vrachtrijder Wielemaker rijdt hij op en neer in de vrachtauto, van de dorpskom naar het strand, over het strand naar de zich aan eenrijgende badhuisjes. Terwijl z'n broers op het ene stuk van het strand bezig zijn sjouwt hij een vijfhonderd meter verder op de planken van de vrachtwagen. Timmerman Schreyenberg heeft rode vlaggen in het zand gesto ken, waar de huisjes moeten ko men. Een flink tempo. De ene keer staan ze met een zijschot tus sen zich in, en plotseling staat er een badhokje. Van het ene hokje naar het an dere. Knielen in het zand, me ten, graven, opstaan, bodem neerleggen, opzetten, timme ren en met de spijkerbak weer naar het volgende huis je. Dan komt de afwerking: nieuwe „bepalingen en gege vens" van de V.V.V. erin op hangen. Twee strandstoelen en een zonnescherm er bij. Dat is de service. „En op 1 juni gaan we in de verhuur", zegt Schreyenberg. Ze kun nen weer komen Badhuisje bijna klaar (Folo's P.Z.C.l Elke dag groeit het leger automobilisten dat overgaat op BP Super Mix Benzine. Waarom? Omdat men voelt dat de motor dan secuurder reageert, prompter optrekt, soepeler draait, meer presteert. Omdat men ervaart dat men beter, verfijnder autorijdt. Elke motor verschilt, want elke motor wordt anders gebruikt, anders behandeld-stelt daarom ook andere voedingseisen, aan gepast aan zijn karakter. Vele automobi listen echter geven hun motor te weinig met gewone benzine (ondervoeding!). Vele anderen geven te veel met super (verspil ling!). Maar dat is niet meer nodig. Er zijn nu 5 soorten BP Benzine voor motor-zuiver tanken: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op Super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederlkspleln <12, Amstardnni-C. zich, boven ons uit, wenden tot God. 3. Zoals Comenius in zijn wereldbeeld en zijn opvoedings plannen de humanistische geestes wereld kritisch heeft ingelijfd, zo moeten wij openstaan voor alles wat betrekking heeft op dc mo derne techniek en de natuurwe tenschappen; het behoort tot het totale beeld van de wereld van God uit gezien. 4. Vorming, op voeding en onderricht moet men in hun volle betekenis voor de godsdienstige ontwikkeling weer in hun onderlinge samenhang zien, ook daar waar kerk en staat gescheiden zijn. Godsdienstonderricht en religieuze opvoeding Is een „reformatie" in het gods dienstonderricht en de religien/.e opvoeding nodig? Op deze vraag tracht Ülrich Biihler een ant woord te geven in het Zwitserse protestantse maandblad Reforma tio. Men heeft vaak de indruk, al dus deze auteur, dat het geloof hij vele volwassenen verloren is ge gaan. Het nieuwe natuurweten schappelijke wereldbeeld wordt in popnlaire, goedkope boekjes vaak verbijsterend gesimplificeerd weer gegeven, grensproblemen worden doodgezwegen, aanvullingen van nog bestaande leemten louter als een kwestie van tijd voorgesteld. Zo vervalt de filosofisch en theo logisch onontwikkelde mens tot liet, zogenaamde natuurweten schappelijke, gemakkelijk te door gronden kaïit en klare wereld beeld. Waar volwassenen niet meer ge loven komt de godsdienstige op voeding van de ouders los te staan en wordt deze uitsluitend een zaak van kerkelijk onderricht. Dc zondag is niet meer de godde lijke rustdag en een verlies aan huiselijk godsdienstige opvoeding lijkt steeds verder om zich heen te grijpen. Het kind weet tenslot te niet meer wat geldig en waar is, waaraan het zich kan houden. Eon „Reformatio" van de gods dienstige opvoeding is daarom dringend nodig. Biihler geeft en kele hoofdpunten, waarvan wij noemen: „1. Wij moeten met Co menius de godsdienstige opvoe ding weer als „sluitsteen", als een geheel zien. Dc ontwikkeling van het gevoel en de religieuze opvoe ding lopen niet parallel, de ene van nature wereldlijk, de andere louter geestelijk, maar de ontwik keling van het gevoelsleven moet men weer zien als fundamentele en belangrijkste functie in de godsdienstige opvoeding, die altijd op de gehele mens gericht is. 2. Godsdienstonderricht moet het kind boven zich zelf uit wijzen. Niet wat wij onderwijzenden aan weten van het kind verlangen, niet. hoe het zich tegenover ons gedraagt, is belangrijk, maar zijn Expositie in Utrecht De wonderen des Heren in de beeldende kunst In het r.-k. aartsbisschoppelijk museum te Utrecht zal van 29 juni tot 27 augustus een tentoon- steling worden gehouden, geti teld: „Het wonder". Deze exposi tie wil een overzicht geven van de ikonologische ontwikkeling van de Wonderen des Heren in beeldende knust vanaf de vroeg-christelijke tijd lot heden, Speciaal zullen zo volledig mogelijk worden uitge- werkt de opwekking van Lazarus en de bruiloft van Kana. Zo zal om een enkel voorbeeld te noemen de bezoeker zowel worden geconfronteerd met een „Opwekking van Lazarus" uit de vierde eeuw als met een uitbeel ding van hetzelfde thema door de Nederlandse beeldhouwer Carel Kneulman uit 1958. Dn verandering in uitbeelding van de Miracula Christi dooi- de eeuwen heen zal worden geïllus treerd aan de hand van werken van Jeroen Bosch. Jan Lievens, Ouwater, Rembrandt. Rubens en Y'eronese. Talrijke vroeg-christe lijke, Carolingische cn vroeg-mid- delecuwse ivoren en handschriften zijn door de grote Westeuropese musea in bruikleen afgestaan. Medewerking aan „Het wonder" verlenen onder meer het Rijksmu seum te Amsterdam, het Museum Boyinans-Van Beuningen te Rot terdam cn diverse grote musea uit het buitenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 22