x DE KERKENr I '1 r 2 Daniël Rops over 't Vaticaanse concilie Puzzel-rnbriek IN DE GREEP VAN DE ANGST de maatschappij UITBREIDING ACTIVITEITEN OEC. VLUCHTELINGENHULP VOLVO ZATERDAG 12 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 TWEEDUIZEND „CONCILIEVADERS" Moskou: „godsdienstig Atlantisch Pact" De kerkvergadering, die paus Joannes XXIII voor oktober van dit jaar heeft uitgeschre ven, staat bekend als „het tweede Vaticaans concilie", maar in feite is zij te be schouwen als de twintigste- eeuwse oecumenische verga dering van de Rooms-Katho- lieke Kerk. De eerste concilies van de kerk van Rome waren niet oecumenisch in de ware zin des woords, omdat deze uni versaliteit impliceert. Ze wa ren wél universeel in het ver band van de beschaving van die tijd en bestreken een ge bied zo groot als door de kerk werd bediend. Vandaag' de dag, nu liet christen dom over de liele wereld is ver spreid en bisschoppen in straal vliegtuigen naar Rome reizen, worden voor het concilie ongeveer tweeduizend „concilievaders" ver wacht, voor een bestudering van de katholieke leer en organisatie. Het eerste grote concilie was dat van 325, uitgeschreven door paus Sylvester de Eerste. Het werd bekend als het concilie van Ni- cea. Het laatst gehouden concilie was dat van 1869-1870, bekend als het eerste Vaticaanse conci lie. Het primaatschap en de on feilbaarheid van de paus als ker- leraar werden er op vastgelegd. Trente In een overzicht van de concilies onder de titel „Het tweede Vati caans concilie, de achtergrond van het oecumenisch concilie van paus Joannes XXIII" geeft de Franse auteur Daniël Rops een opsom ming van de concilies uit het ver leden. Rops besteedt vooral aandacht aan het concilie van Trente dat duurde van 1543 tot 1563 en ge leid werd door de pausen Paulus de Derde en Pius de Vierde. Trente gaf de lijnen aan van de barrière tegen het protestantisme en voor een algehele hervorming van de katholieke praxis. „Aan de fundamenten van de ver schillende concilies lagen uiteen lopende oorzaken ten grondslag", aldus Rops. „Sommigen zagen als hun essentiële taak de regeling van leerstellige kwesties, anderen reflecteerden de noodzaak van reorganisatie, hervorming en zui vering. Weer anderen vooral Trente toonden zich vrucht baar op het stuk van dogmatische, organisatorische en disciplinaire renaissance". Het eerste Vaticaanse concilie vestigde de kerk zoals ze zich nu aan ons voordoet. Het werd voor tijdig afgebroken door de oorlog en veel punten bleven onbespro ken. Paus Joannes, aldus Rops, „heeft duidelijk te kennnen gegeven dat een van de voornaamste doelstel lingen van het tweede Vaticaanse concilie een gebaar jegens afge scheiden broeders en zusters zal zijn. Het zou een kapitale fout zijn het concilie af te schilderen als een soort oorlogsmachinerie, een soort „godsdienstig Atlantisch Pact", zoals de Russische acade mie het heeft genoemd, die er een manifestatie van de „anti-commu nistische traditie van het Vati- caan in ziet". Problemen Het zou niet minder onjuist zijn te veronderstellen dat slechts een noodtoestand de kerk zou kunnen aanzetten tot het houden van plechtige zittingen. Zulk een le zing zou men het etiket „Concilie van de Angst" kunnen opplakken; en er het begin van een volsla gen omwenteling in kunnen zien. Volgens Daniël Rops ziet de R.-K. Kerk zich op dit ogenblik in de eerste plaats geconfronteerd met de problemen die haar door de gemeenschap worden gesteld. De wereldbevolking heeft het getal 3 miljard bereikt. Ruim 1,9 mil jard is niet-ehristelijk en slechts 480 tót 510 miljoen zijn rooms- katholiek. „De kerk van Christus weet van nu af", aldus de Franse acade micus, „dat zij een minderheids groepering vormt. Daaruit vloeit de plicht voort haar apostolische zending onder niet-christenen te herzien, en ook die onder haar lidmaten die alleen christenen zijn uit conventie". „De katholieke kerk", zo besloot Rops, „roept geen concilie bijeen om een aanval van haar belagers te overwegen, een defensie op te bouwen of een opzienbarende campagne in het licht van drei gende gevaren af te kondigen". NIEUW GEBOUW, NIEUWE PLANNEN Van stoffelijke naar financiële steun (Van onze correspondent) De Stichting Oecumenische Ilulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht, heeft aan de Corn. Hout manstraat 17 in die gemeente een nieuw pand in gebruik genomen. Dr. L. E. Cooke, adjunct-secreta- ris-generaal van de Wereldraad van Kerken en directeur van de afdeling hulpverlening van de we reldraad heeft het gebouw dezer dagen geopend. Het Nederlands interkerkelijke bureau dateert van 1946, toen men de hulp die van buitenaf kwam, coördineerde. Dat is zo gebleven tot 1952. In dat jaar werd Ne derland van ontvangend land een gevend land. Begonnen werd in dertijd met twee mensen, thans zijn er veertien aan het werk voor allerlei taken van het hulpverle- ningswerk, waarvoor de Neder landse kerken de financiën ver strekken. In 1954 gaven de Nederlandse kerken voor in totaal 34.000, in 1955 78.000, in 1959 413.000. in 1960 750.000 en vorig jaar bijna twee miljoen gulden, waarbij in begrepen is het bedrag van de gereformeerde kerken, waarmee ten nauwste wordt samenge werkt. Nu men de beschikking over vol doende ruimte heeft gekregen, wil de stichting ook naast de reeds bestaande activiteiten hulp gaan verlenen aan jonge mensen, die op velerlei terrein geruime tijd in het buitenland werken ten dienste van bepaalde gemeenschappen en on derontwikkelde gebieden. ONTWIKKELING Behalve die materiële ontwikke ling voor het werk van de stich ting, is er ook een ontwikkeling in de arbeid zelf geweest. Bepaal de men zich aanvankelijk tot het verlenen van stoffelijke hulp, al lengs begreep men dat hulp op langere termijn noodzakelijk was. Men begreep dat men er niet was met het verstrekken van voedsel en kleding, daarnaast moest- worden geprobeerd de men sen tot ontwikkeling te brengen en ze nieuwe en betere arbeids- methoden te leren. Dr. Cooke, Brit van geboorte, leidt sinds een jaar of zeven het hulpverlenïngswerk van de We reldraad van Kerken in Genève. Zijn arbeidsterrein omvat de ge hele wereld, maar in Genève wordt de hulpverlening georga niseerd en gecoördineerd. On danks het feit dat er veel wordt gedaan is er nog veel meer nodig. „Voedsel en kleding zijn prettige dingen om te ontvangen, maar met geld kunnen de kerken méér doen", zo zei hij. In zijn openingsrede in Utrecht gaf hij aan. dat het nieuwe ge bouw opgedragen moest worden aan God, opdat het een nuttig in strument zal zijn in zijn dienst. „Interkerkelijke hulpverlening is een zaak van gehoorzaamheid van de kerk aan haar Heer", al dus dr. Cooke. Hén stalen body! Gemaakt door vakmensen met een (voor deze tijd) uniek gevoel voor degelijkheid. Bij de proefrit zal men U tonen: de Volvo heeft een zelfdragende, geheel stalen carrosserie. En over veilige bescherming gesproken; in een Volvo bent u gepantserd! Ook daarom zijn steeds meer autokenners VOLVANVOLVO! stalen carrosserie Iedereen is vol van „Produel o[ Swedish engineering'' Imppr&ice voor Nederland: NIHAM N.V. - Oen Haag Koninginnegracht 10-11 - TeU (070) 182056 Gtfcruik uSsIuHend originele onderdelen MIDDELBURG: Garage C. Huybregfs, Blauwedijk 45-47, Telefoon (01180) 21 55 VEERE: N.V. G. M. Poppe Zonen, Markt 212-213, Telefoon (01181) 2 61 en 2 92 ST. ANNALAND: Garage J. Kurvink, Voorstraat 2, Telefoon (01665) 4 45 Zeister jengd bouwt school voor India De ambassadeur van India in Neder land, Zijne Excellentie Raj. Krish na Tandon, heeft gistermorgen samen met zijn echtgenote een be zoek gebracht aan de gemeente lijke technische school in Zeist, waar vijftig leerlingen uit de hoogste klassen sinds september van het vorig jaar onder leiding van twee leraren in de bouwkun de drnk doende zyn met het bou wen van een houten school ten be hoeve van de jeugd van India. De mogelijkheid van de bouw van dit geschenk van de Zeister jeugd aan de kinderen van India werd het vorig jaar geschapen door het voeren van diverse acties, waarmee de Zeister jeugd een be drag van rond 10.000 bijeen za melde. Volgens het Oostenrijkse verbond van waterschappen bestaat het gevaar, dat, wanneer geen maatregelen worden ge nomen tegen de watervervuiling, de Oostenrijkse meren verboden zullen wor den voor zwemmers. Geëist wordt dat het lozen van afvalwater op de kanalen die met de meren in verbinding staan, wordt gestaakt. Dit dringt volgens de autoriteiten temeer, aaar deze meren binnenkort als reservoir voor drinkwater gebruikt zullen moeten worden. DE OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: 1 t 3 5 b 9 10 12 l_ 13 11 15 16 17 18 19 2o 2» 22 23 21 25 26 27 28 29 30 51 32 >5 31 35 36 37 3« 39 40 44 41 45 47 40 49 50 Si 52 53 51 VS 56 57 99 59 bO <>1 62 63 64 b5 bb b7 60 69 7Q DE NIEUWE PUZZELOPGAVE LUIDT: HORIZONTAAL: 1 naschrift (afk.); 3 joodse godsdienstleraar; 7 per pro curatie, afk.: 9 moeilijk, veeleisend; 11 alliage; 14 teken van waardig heid; 16 het onderste langscheepse hout; 18 eiland i. d. Middell. Zee; 20 alvorens; 22 rij schepen achter sleep boot; 24 lidwoord; 25 aanraking, voe ling; 28 troef negen; meisjesnaam; 29 maanstand, afk.; 31 vruchtbare (grond); 33 dit is, afk; 34 tijding; 36 kneep; 39 ontbinding, verderf; 40 namelijk, althans: 42 uiteinde van een spier; 44 petrol.mij, afk.; 46 elec- trotechnisch, afk.; 48 woudkoe; 51 gij; 52 meisjesnaam; 54 in hinder- 1 laag; 56 droog; 57 gewricht: 59 om slag, brieventas; 60 al; 62 slag van het hart; 64 behaarde dierenhuid; 65 melkgevende dieren; 67 echtgenoten v. 651; 68 Duitse munteenheid, afk-; 69 scherp kijken; 70 emeritus, afk. VERTICAAL: 1 christelijk feest; 2 behoudens de titels, afk.; 3 ltlip; 4 landbouwwerktuig; 5 uitroep van af keer; 6 ieder; 7 moerassig stilstaand water; 8 land achter het IJzeren Gordijn; 10 werk dat iemand is op gelegd: 12 sluwheid; 13 welpenleid ster; 15 keurige; 17 opening (in rok bijv.); 19 elasticiteit; 20 enige, een zekere; 21 knaagdier; 23 gelofte; 26 aanspreektitel v. e. luitenant-kol.; 27 herkenningsteken; 30 gissen; 32 dier; 34 klap; 35 hert; 37 badplaats in Duitsland; 38 voor-: voorvoegsel; 41 afweren, doen teruggaan; 43 ten ein de; 45 graansoort; 47 metaal; 49 li chaamsdeel; 50 boom; 51 opperwe zen; 53 stuk bouwland: 54 gemakke lijk, vlug; 55 tocht; 56 gistmiddel; 58 de dagen van: vroegere tijden; 61 iedere; 63 hoofddeksel; 64 nachtge waad; 66 heden; 67 elem. beryllium, De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft een onderzoek gelast naar de concurrentie tassen drie Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen die op Europa vliegen. Dit zijn de Pan-Ameri can World Airways, de transworld Air lines en de Seaboard World Airlines. De laatste maatschappij vervoert alleen vracht. Als de raad zijn zin krijgt, zal de concurrentie tussen deze maatschap pijen drastisch worden beperkt. Feuilleton door Karl Unselt 33 Juist omdat zij mijn zuster is, zei Hilde koeltjes en uit de hoogte, waarschuw ik haar. Verdachten waarschuw ik niet, moeder. Daar kunt U staat op maken. En dat is dan ook wel het eni ge, waarop ik bij jou staat kan ma ken, opperde mevrouw Braun. Moeder, laat dat toch, smeekte haar man, terwijl hij zijn gesneden tabak in een zakje deed- Och, die scherpe opmerkingen van moeder hinderen mij helemaal niet, vader, zei Hilde gelaten. Zij is en blijft nu eenmaal reactionair en is tegen de vooruitgang gekant Trude boog het hoofd, want zij her innerde zich onlangs hetzelfde van haar moeder gedacht te hebben. Te gelijkertijd stelde zij echter met een beetje schrik vast, dat zij zich dis- lancieerde van haar zuster, met wie zij altijd goed had kunnen opschie ten. Die scheiding deed haar pijn en om de beginnende kloof niet nog bre der en dieper te laten worden, zweeg zij, alhoewel zij meende, dat nu niet meer te mogen doen. Omdat zij aan Hilde gehecht was, wilde zij haar niet helemaal verliezen. Ik heb géhoord, wendde Hilde zich weer tot haar, dat jij gezien bent met 'n man, die gearresteerd is als agent. Daarna heb je op een opval lende manier geïnformeerd waar hij was en je laten verleiden tot uitla tingen, die voor een politiebeambte laten we zeggen nu niet be paald raadzaam zijn. Pas een beetje op, Trude; men is op je gaan letten en dat is niet goed. ik zou toch lie ver niet in een situatie komen om mijn zuster te moeten veroordelen. Op genade hoef je dan niet te re kenen, zei mevrouw Braun tegen Trude, en haar stem trilde- Bij haar niet- Genade, moeder, zette Hilde op scherpe toon uiteen, is zwakheid en wij hebben niet nodig zwakheid to tonen. Als ik mijn zuster zou moeten veroordelen, zou ik weten dat zij iets gedaan had, wat zij niet mocht doen. Het zou dan dus niet aan mij liggen, maar aan haar, als het tot 'n vonnis moest komen. Onzin, zei haar moeder. Op de eerste plaats wordt men hier opge pikt zonder te weten waarom, want niemand zegt je waarom, of hoe, -of wat- En op de tweede plaats staat het vonnis toch al bij voorbaat vast- Dat hoef jij alleen maar af te lezen. Moeder, waarschuwde Hilde, ter wijl haar gezicht rood opvlamde: Laat ik dat nu geen tweede keer ho ren. Dat mag ik niet, voegde zij er zachtjes aan toe. Hier, zei mevrouw Braun onbe vreesd, tussen, deze vier muren ben je voor mij nog altijd mijn dochter en geen lid van een tribunaal. Hier heb ik nog iets te vertellen en ik zeg, wat ik wil. Kilde greep naar haar las en stond op. Dan dwing je me ertoe, te gaan en nooit meer terug te komen. Och. blijf toch, verzocht Trude en trok Hilde weer op haar stoel. Je kent moeder toch. Wij kunnen haar niet meer veranderen en hebben daar ook geen recht toe. Nu, houd ook eindelijk je losse tong eens in bedwang, viel Wilhelm Braun opeens uit Je geeft Hilde toch ook voortdurend de pap in de mond. Die kan immers niet anders- Jij bent een lafaard, Wilhelm, maar geen man. Zo denk je dat. En Hilde en Trude, die zijn zeker door de ooie vaar gebracht, hè? Zij wierp hem niet bepaald een dank bare blik toe en deed toen maar alsof er helemaal niets was. Intussen had Hilde zich door haar zuster laten overhalen om te blijven, maar de afgebroken draad was niet zo gauw weer aaneen te knopen. Er volgde een stilte, waar niemand raad mee wist en die zwaar drukte in bet kleine vertrek. Trude dacht ingespannen na, waar over men zou kunnen praten, zonder iemand aanstoot te geven. Het gezin, zo stelde zij smartelijk vast, was al behoorlijk uit zijn voegen geraakt en voor de volkomen ineenstorting waren een paar woorden voldoende, die vroeger onschuldig geweest zou den zijn, maar die nu de uitwerking konden hebben van dynamiet. De vader pakte de rest van zijn ta baksbladeren weer in een courant en zei als terloops, terwijl hij op een foto wees: Hier heb je die dr. Hager. Daar vroeg je toch naar, Trude. Hilde greep naar de courant, terwijl Trude haar belangstelling ervoor probeerde te verbergen. Ja, dat is kameraad Hager, zei Hilde met zekere trots. Laat eens kijken, verzocht Trude op onverschillige toon. Hilde reikte haar het stuk courant met de ta baksbladeren toe- Voor hem schrikt en beeft ieder een, die een slecht geweten heeft- Maar ik niet, mompelde mevrouw Braun. Trude bekeek de foto en had de in druk, dat zij dat gezicht al eens eer der gezien had. Hij ziet er niet goed uit, vond zij, terwijl zij de trekken van het ge-* zicht bestudeerde en in haar geheu gen probeerde te prenten. Om te voorkomen, dat Hilde haar woorden verkeerd zou uitleggen, vroeg zij: Is hij misschien ziek? Ik geloof het wel, zei Hilde kort af. Zieke mensen moeten niet rege len, meende mevrouw Braun bits. Wie ziek is, heeft een slecht humeur en is afgunstig op de gezonden. Trude gaf haar vader de krant terug. Daar is iets van waar, zei ze en nam zich voor, de foto uit te knip pen. Maar er zijn mensen, wier wil de ziekte overwint, antwoordde Hilde trots. Hager is er zo eentje- Die is er niet onder te krijgen. Die is hard te genover zichzelf en dus ook tegen de lauwen en de slappelingen waarvan de kantoren eindelijk eens gezuiverd behoren te worden. Ramdohr was dan zeker ook zo'n lauwe en zo'n slappeling? merkte haar moeder op en keek haar strak aan. Wie beweert dan. dat kameraad Hager Ramdohr heeft laten arreste ren vroeg Hilde en er lag een drei- gende ondertoon in haar woorden. Wie beweert dat? Daar haar moeder zweeg, waarschuwde zij haar: U moet maar een beetje voorzichtig zijn. Zulke praatjes kunnen U nog wel eens lelijk opbreken. Waarom eigenlijk? Waarom mag men zoiets niet zeggen? Onder kei zer Wilhelm kon men rustig over zoiets spreken. Dat was heel iets anders, vond Hilde en haar gezicht stond erg mis noegd. Het wemelt onder ons van spionnen, verklikkers, agenten, reac tionairen en fascisten, die onze jonge republiek willen ondermijnen. Overi gens, zo wendde zrj zich ineens tot Trude, wat was dat eigenlijk voor een man waar men jor mee gezien heeft en waar je zo opvallend naar geïn formeerd hebt? Geen agent, Hilde, antwoordde Trude zachtjes. Nee,"die zeker niet, viel mevrouw Braun haar lachend bij- Ken jij hem ook? vroeg Hilde scherp en er verschenen sombere rimpels op haar voorhoofd. Allicht. Hij heeft hier koffie ge dronken. Jij kent hem trouwens ook. Ja, daar kijk je van op, hè? Hilde stond op en keek haar fami lieleden wantrouwend aan. Wat moet dat allemaal betekenen? Dat lflkt waarachtig wel op een sa menzwering. Dus, Trude, wie is die man Ik spreek nu ambtelijk met je. - Rudi Grabert, antwoordde Trude ;eïntïmïdeerd. (Wordt vervolgd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13