Geen ondeugdelijke auto's op de weg Sluitgat van 120 meter rest in Grevelingendam Zeeuwse kampeerexploitanten sluiten zich aaneen KARELl VANDAAG DONDERDAG 10 MEI 1962 PROVING I ALE ZEEUWSE COURANT 5 TIJDENS VERGADERING IN HAAMSTEDE Industrievestiging mag niet gepaard gaan met „vieze" luchtjes TUSSEN NEUS EN L.TPPEN Woensdag heeft een aantal exploi tanten van sociaal toerisme uit ge heel Zeeland omvattende eigena ren van kampeerbedrijven, campings, kamphuizen, bungalowparken en leampeerterreinen in Haamstede besloten tot de instelling van een or ganisatie van Zeeuwse kampeerex ploitanten. Dit gebeurde tydens een op initiatief van de provinciale V.V. V. en een voorlopig bestuur belegde vergadering, waarin het onderwerp „Waarom ordening?" centraal stond. Over de noodzaak hiervan werden de kampeerexploitanten 's ochtends voorgelicht door ir. J. Ph. Petri van de Provinciale Planologische Dienst en de heer G. S. Lous van de A.N.W. B., waarna het gezelschap 's mid dags een bezoek bracht aan een drie tal kampeerterreinen in de Schouwse Westhoek. Voorafgaand aan dit bezoek aan de kampeerterreinen Rozenhof (3 ha), Duinhoeve (40 ha) en Ginsterveld (2,5 ha) waren de verzamelde kam peerexploitanten geconfronteerd met diverse moeilijkheden, die zich in het verleden in het sociaal-toerisme had den voorgedaan. Hierbij stelde zo wel de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., als ir. Petri van de P.P.D. de nood zaak van samenwerking aan de orde Vooral ir. Petri hamerde op het aam beeld van samenwerking, „want het is van het allergrootste belang", zo als hij betoogde, „dat de overheid, provincie en gemeente een gespreks partner hebben over zaken die de ruimtelijke ordening aangaan". En in dit geval wilde hij de gespreks partner, in casu de kampeerexploi tanten, zien als de mensen die vanuit de praktijk spreken. Ter inleiding van zijn praatje over de noodzaak van ordening had ir. Petri allereerst een korte samenvatting gegeven over de huidige situatie in de recreatieve sector, waarbij hij zich voornamelijk tot Zeeland bepaalde. Aantrekkingskracht Als hoofdelementen van Zeelands aantrekkingskracht op de toeristen noemde ir. Petri het water, de zee kust met zyn duinen en het strand, de grote zeearmen, die in de laatste tijd vooral door de buitenlanders zijn „ontdekt." en do frisse lucht. Ook noemde ir. Petri de rust als een van de hoofdelementen van Zeelands aan trekkingskracht. Een omstreden be grip, zoals hjj het zelf stelde: „echte rust, absolute stilte zal men in Zee land niet kunnen vinden. Wel de be- t rckkeljjke rust". Wat het strandtoerisme aangaat on derscheidde ir. Petri twee tegenpo len. De Belgische kust en Schevenin- gen met ontspanning langs grote boulevards en Zeeland met de be trekkelijke rust. De ongedwongen heid, de vrijheid, het met het gezin kamperen op een eigen terreintje, waar kinderen veilig kunnen spe len. Een soort rust ook, die volgens ir. Petri, nog altijd in Zeeland is te Plannen West Zeeuws- Vlaamse kustplaatsen besproken Vrij gunstige ontvangst bij leden 5 gemeenteraden De raadsleden van de West Zeeuws- Vlaamse kustgemeenten Breskens, Groede, Nieuwrliet, Cadzand eu Re- tranchement hebben woensdagmid dag op een informele bijeenkomst te C'adzand kennis genomen van de plannen, die voor dit kustgebied zyn ontworpen. Deze plannen, waarover standen zoveel mogelijk te voorko- n men, gemeend goed te doen een aan- vinden. Als een mogelijkheid om te blijven bieden wat de toeristen zoe ken, zag ir. Petri de samenwerking van de Zeeuwse kampeerexploitan ten. Verder bracht hij nog het land schappelijk aspect van de kampeer terreinen ter sprake, het parkeerpro bleem en de industrialisatie. Industrialisatie Dit laatste naar aanleiding van een vraag uit de vergadering, waarbij ir. Petri industrialisatie (Zuid-Sloe) en rust een tegenstrijdigheid van belan gen noemde. Het tegenhouden van industrie leek hem niet juist en ook niet te realiseren, maar wel zal men zijns inziens moeten voorkomen, dat industrievestigingen geen kwade ge volgen voor de omgeving hebben. Bijvoorbeeld chemische industrieën met „vieze luchtjes". De heer Lous van de A.N.W.B. bracht hierna de samenwerking van de A.N.V.V. en de A.N.W.B. bij de logiesinformatiedienst ter sprake. Rondweg in Terneuzen voor hel verkeer opengesteld In Terneuzen is woensdag de nieuwe rondweg om de bouwput voor de zee sluis voor het verkeer opengesteld. De nieuwe klinkerweg heeft een lengte van ongeveer een kilometer en loopt vanaf Wulpenbek met een gro te bocht naar het zuidelijk gedeelte van de huidige zeesluis. Een gedeelte rijksweg langs het ka naal ten oosten van de bouwput is tegelijkertijd voor het verkeer geslo ten. Deze weg wordt nu alleen nog gebruikt voor werkzaamheden aan de bouwput. Binnenkort zal de weg worden opgebroken om een derde zuiger naar de bouwput te kunnen transporteren. De nieuwe rondweg vervult overigens maar een tijdelijke functie. Het definitieve wegenplan zal eerst in een later stadium worden uitgevoerd. Kwestie-Goese verschrijvingen Minister Toxopeus antwoordt Tweede-Kamerlid Van Dongen „Zoals uit het „voorlopig" en het aanvullend memorandum betreffende de „Goese verschrijvingen" blijkt, stellen Gedeputeerde Staten op de voorgrond, dat het memorandum uit sluitend werd geschreven om de staatsrechtelijke verantwoordelijkhe den vast te stellen. Met name de vaststelling van het persoonlijke aan deel van bepaalde leden van de be stuurscolleges in de „verschrijvin gen" lieeft daarin niet plaatsgehad". Dit zegt minister Toxopeus in ant woord op schriftelijke vragen van hot Tweede-Kamerlid de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.). Deze vroeg of het de aandacht van de minister had getrokken, „dat de beantwoording van de vraag, wie schuldig zijn aan de Goese verschrij vingen, in het aanvullend memoran dum in aanzienlijke mate afwijkt van hetgeen hieromtrent blijkens de on derscheidene reacties en commenta ren in de pers en dc beide Kamers der Staten Generaal uit het voorlo pig memorandum werd gelezen". De bewindsman antwoordt op het laatste deel van deze vraag o.m.: „Indien onderscheidene reacties en commentaren een andere indruk ga ven, kunnen deze niet zijn ontleend aan de bewoordingen van het memo randum. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben teneinde (verdere) misver- rceds uitvoerig werd bericht in de P.Z.C. van 14 april j.l., werden uit eengezet door de voorzitter van de Commissie samenwerkende gemeen ten in het kustgebied, het lid van Ge deputeerde Staten ir. G. P. M. Diköt- ter en verder toegelicht door in 31. de Vink, directeur van het Bureau provinciale planologische dienst voor Zeeland. In hoofdzaak omvatten de plannen het instellen van een gemeenschap pelijke regeling tussen de vijf kust gemeenten, waardoor de behartiging van de recreatieontwikkeling verder moet worden bevorderd. Als taak voor dit rechtspersoonlijkheid bezit tende lichaam is gedacht het vast stellen van een reeds ontworpen structuurplan voor het gebied en het bevorderen van een aantal gemeen schappelijke maatregelen. Over het algemeen zijn de plannen door de raadsleden der vijf gemeenten vrij gunstig ontvangen. Wel werden eni ge bezwaren ingebracht op onderde len van het ontwerp gemeenschappe lijke regeling en werd een aantal agrarische belangen besproken. Dui delijk bleek, dat de raadsleden zich over de omvang en de consequenties der voorgestelde plannen eens ern stig willen beraden alvorens straks in hun eigen gemeenteraad tot een beslissing over te gaan. De informele bijeenkomst, die een besloten karakter droeg, duurde ruim anderhalf uur. Flinke schade door blikseminslag in Sluis Terwijl de bewoners aan de lunch zaten sloeg woensdagmiddag om half een de bliksem in de woning van de landbouwer G. C. J. K. in de wijk K" ■*- "ik te Sluis De bewoners kwa men et de schrik vrij, maar ''e wo ning werd ernstig beschadigd. Deu ren en ramen werden uit de gevel gerukt, een stuk schoorsteen kwam naar beneden, ruiten sneuvelden en. het meubilair werd beschadigd. De elektrische leiding verbrandde. vullend memorandum op te stellen. Dit memorandum geeft slechts een aanvulling van het oorspronkelijke memorandum. De ondergetekende ziet daarin geen afwijking ten princi pale van hetgeen in het „voorlopig" memorandum werd medegedeeld". Niet gewijzigd Het standpunt van de minister met betrekking tot de Goese verschrijvin gen is als gevolg van de publikatie van het aanvullend memorandum niet gewijzigd, zo deelt deze nog mee. Voor hedenavond vermeldt het VA RA-tv-programma ..Onweer" fWetterleuchtenvan August. Strind- berrj. Regie: Kees van Iersel, decors Fokke Duetz. Foto: Een scène met Johan Schmitz en Annie de Lange. Naar dit voorbeeld wordt door de A.N.W.B. woensdag gestart met een kampeerinformatiedienst, waarvan de heer Lous doel en nut uiteenzet te. Voor deze nieuwe service aa.n de kampeerders riep hij tevens de mede werking van de Zeeuwse kampeerex ploitanten in. Directeur Oskamp van de Provin ciale V.V.V. had in zijn openings woord de kampeerexploitanten hulde gebracht voor de wijze waarop zij de stormachtige ontwikkeling hadden opgevangen, hoewel in het verleden niet altijd even sympathiek is ge sproken over het sociaal toerisme. Kamercommissie Zoomweg moet gelijk klaar met Haringvlietbrug (Van onze Haagse redactie.) Enkele leden van de vaste kamer commissie voor verkeer en water staat uit de Tweede Kamer hebben tydens een op II april gehouden mondeling overleg met minister Korthals, waarvan thans een verslag is verschenen, gepleit voor een te gelijkertijd gereedkomen van ryks- weg 17 (Zoomweg) met de brug over het Haringvliet. De kamerleden waren van oordeel, dat indien de Zoomweg niet geiyk gereed is met de brug over het Ha ringvliet, het verkeer, na deze brug te zijn gepasseerd, in een soort nie mandsland komt en dat het dan zijn route naar het zuiden over provin ciale wegen moet zoeken. Deze we gen zijn niet geschikt om het ver keer van de randstad Holland naar Antwerpen te verwerken, waarbij CHARMANT ZO X KWALITEIT VOOR F 1.- Nieuwe u.t.s. geopend in Bergen op Zoom In tegenwoordigheid van tal van au toriteiten en genodigden, waaronder mr. M. Uhl, chef algemene zaken van het departement van o., lc. en w., is woensdagmorgen in Eergen op Zoom de nieuwe uitgebreid techni sche school „Antonie Keldermans" voor West-Brabant en Zeeland, offi cieel door burgemeester ir. L. A. H. Peters geopend. passering van de stad Bergen op Zoom zeker een onoverkomelijk obstakel vormt. Minister Korthals merkte op, dat de Zoomweg uiteindelijk naast de rijksweg 16 (Rotterdam-Breda-Ant- werpen) als tweede verbinding tus sen de randstad Holland en Antwer pen zal dienst doen. In eerste in stantie, aldus de bewindsman, zal de verbinding via weg 16 worden ver volmaakt. KANTONRECHTER MIDDELBURG Vijf boetes voor gebreken aan een auto Voor de 3Iiddelburgse kantonrech ter mr. J. 31oolenburgh stond woens dagmorgen de 3Iiddelburgse auto handelaar A. H. terecht. Hy was ge dagvaard voor twee zaken, waarbij ondeugdelijke auto's waren betrok ken. Op 23 februari had II. op de Prins llendrikweg te Vlissingen ge reden met een auto, die verschillen de mankementen vertoonde. Zo had dit voertuig geen kenteken, de ge luiddemper voldeed in het geheel niet aan de eisen, die aan dit onderdeel van de auto moeten worden ge steld; de ruitenwissers functioneer den niet, terwijl de buitenspiegel ho rizontaal hing, zodat H. geen uitzicht had op het achteropkomende ver keer. Ook de wettelijk voorgeschre ven spatlappen ontbraken volkomen. De officier van justitie, mr. K. P. Doedens was van mening, dat er mo menteel een hausse heerst in de han del in tweedehands auto's en dat ver schillende auto's, die by verkeers-on- gclukkcn betrokken zijn geweest weer in liet verkeer worden gebracht, terwijl de voertuigen zich nog in een ondeugdelijke staat bevinden. Hjj vond dat verschillende onderdelen van het voertuig, waarvan H. het ontbrekende ervan trachtte te baga telliseren, toch wel een essentieel on derdeel van de auto uitmaakten. Hij eiste voor het ontbreken van het kenteken 10 subs. 2 dagen, voor de geluiddemper eveneens 10 subs. 2 dagen, voor de buitenspiegel 25 subs 5 dagen, voor de ruitenwissers 10 subs. 2 dagen en voor het ont breken van de spatlappen 5 subs. 1 dag. De kantonrechter deed er op en kele onderdelen wat af en von niste als volgt: kenteken 6 subs. 2 dagen, geluiddemper 10 subs. 2 dagen, de buitenspiegel 25 subs. 5 dagen, ruitenwissers 6 subs. 2 dagen en voor de spat lappen 4 subs. 1 dag. Niet rijklaar De andere overtreding, waarvoor H, moest verschijnen, betrof het gedu rende meer dan twee dagen in de Walensingel te Middelburg gepar keerd laten staan van een auto, die niet rijklaar was. Aan dit voertuig" ontbrak onder meer een accu en een band, terwijl de radiateur leeg was. H. gaf deze feiten toe, maar vertelde, dat kinderen de band van de auto hadden gesloopt. Hij was van mening, dat de politie ook tegen dat vanda lisme eens moest optreden. De kan tonrechter antwoordde hierop, dat de jeugd geen rijklare auto's vernield, maar haar vernielingsdrift botviert op ondeugdelijke wagens. De officier eiste tegen H. 15 subs. 3 dagen. De kantonrechter vonniste conform. Brommers De tekenaar A. C. G. uit 3Iiddelburg werd wegeus het met een bromfiets te hard rijden In de bebouwde kom van 31iddelburg veroordeeld tot een boete van 25 subs. 5 dagen conform de eis. De zaak tegen de Middelburg se chauffeur P. J. V., die op 13 april met zyn bromfiets te hard had ge reden in de Van Dishoeckstraat te Vlissingen werd aangehouden tot 30 mei, omdat de verbalisant zijn naam niet op het proces-verbaal liad ver meld. De schilder J. C. C. uit Souburg, die op 18 april te Vlissingen zijn echt genote achter op de brommer had meegevoerd in de zogenaamde ama- zonezit, kreeg een boete van 4 subs. 1 <Jag. De officier had 5 subs. 1 dag geëist. De scholier W. de J. uit Middelburg kreeg een boete van 15 subs. 3 dagen, omdat hij zonder rijbewijs op een motor had gereden. De eis van de officier luidde 25 subs. 5 dagen. In deze zitting kwam opnieuw de in een vorige zitting aangehouden zaak tegen de chauffeur L. B. uit Oost burg voor, die op 4 april in de Ka naalstraat te Middelburg bij het af slaan naar de Stationsbrug de door gang niet had vrijgelaten voor een fietser. De fietser was door de auto met aanhangwagen van B. klem gereden en had van zjjn fiets moeten sprin- men te kunnen zoeken. Nadat de ver gen om op het trottoir een lieenko- balisant, de agent van gemeente-po litic B. P. T., was gehoord, veroor deelde de kantonrechter B. conform de eis tot een boete van 30 subs. 6 dagen. WEER VIJF CAISSONS GEPLAATST Eerste caissons aan noordzijde gezonken De keter» van caissons in het sluitgat van de zuidelijke stroomgeul van de Grevelin gendam bij Bruinisse wordt met de dag groter. Als een onverbiddelijke muur rijzen de caissons in het steeds nau wer wordende sluitgat om hoog. Mannetje aan manne tje staan ze op de „drempel" in de Grevelingen: nu al 25 stuks. Ze kijken daar in Brainisse deze week bepaald niet op een caisson meer ol minder. Dageiyks wor den de drijvende betonnen ge vaarten op him laatste rustplaats in het grauwe water tot zinken gebracht. De ene dag gaan er drie exemplaren te water, de andere zes, en een volgende vier. Ook woensdag ging het plaatsen van do caissons onverdroten voort: na- melyk vyf stuks werden te be stemder plaatse afgeleverd, zon der één tegenvaller! Het totaal is daarmee gebracht op 25 caissons. Vijfentwintig van de in totaal 36 te plaatsen cais sons, waarvan 20 „sluiters" en 5 caissons in de landhoofden. Het einde komt al in zicht; vandaag donderdag nogmaals vier caissons, morgen vrijdag drie en zaterdag als klap op de vuurpijl de definitieve dichting van het sluitgat met vier cais sons. Gisteren zijn opnieuw enkele caisons ■in de zuidelijke stroomgeul van de Grevelingen gezonken. De foto geeft een beeld van de tcerkzaamheden. Foto P.Z.C.) Geslaagden in april van „De Ruyterschool" In de maand april slaagden aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen de volgende kandidaten voor het: S.W.T.K. diploma A: C. H. Onder water, J. L. v. d. Valk, H. D. Broers- ma, R. L. M. de Rozario; S.W.T.K. diploma B-l: J. J. den Hollander, A. de Coninck, J. P. Beun; S.W.T.K. diploma B-IE: H. Lopes Dlas, H. C. v. Mourik, J. W. den Engelsman, D. C. Hondsmerk; S.W.T.K. diploma C-I: P. M. de Waal, J. B. Biondina: S.W.T.K. diploma C-H: N. G. J. Bij de Vaate; 3e stuurman G.H.V.: E. Veres; 2e stuurman G.H.V.: N. Tram per, theor. ged., J. C. Nelisse, theor. ged., J. W. H. Vallen, theor. ged., E. H. Heugen; le stuurman G. H. V.: H. K. M. Schot, theor. ged., F. W. H. Hussem, theor. ged., J. L. Nobels, theor. ged.; Radarcursus: G. Bax, F. Hollenberg, J. Horbeek. J. W. H. Plusje, J. E. v. d. Toorn, J. Vark, A. Vermeulen, L. A. Bakker. RADIOEN T.V.-RUBRIEK <J\orew, yew ew schrijven Televisie Om acht uur het journaal. Om tien voor half negen het Nieuws achter het nieuws van Arie Kleywegt, om vijf over half negen een documentai re over ons landje met veel te veel inwoners, Hoe komen we aan ruimte? Om negen uur „Onweer", het toneelstuk van August Strind- berg. De Vlaamse televisie presenteert om zeven uur de Tienerklanken, om half acht de taalles, om half negen de politiek en om negen uur de film: Erich von Stroheim in „Danse de Mort" Dans des doods voor volwassenen. Om half elf speelt het Luxemburgs Kamerkwartet een con cert van Antonin Dvorak. Radio Hilversum I: Om vijf over acht begint het concert van het Radiokamerorkest, o.l.v. Roe lof Krol mjn.v. Pierre Palla met de eerste symfonie van W. A. Mozart. Om kwart over negen praat Nol Gre- goor voor de elfde maal met Simon Vestdijk. Om tien over half tien mid deleeuwse speelmansliederen en dan sen o.a. uit het Glogauer liedboek, uitgevoerd door het Nlirnberger Gambencollegium. Om elf uur aan komst van de tulpenrallyrijders in Noordwijk aan Zee. Oni tien over elf platennieuws. Hilversum II: Om tien voor acht beschouwt Eerste- Kamerlid dr. J. W. van Hulst de mammoetwet. Om acht uur het Don derdagavondmozaïek. Op volle toe ren, het hoorspel. Ensemble parade, Da's voor de kas. Doe wat terug en Muziek voor miljoenen. Om elf uur pianiste Maria Kalamkarian die de derde fantasie van W. Fr. Bach en de sonate in C dur van J Chr. Bach (beiden zoon van Joh. Seb. Bach) speelt. Om tien voor half twaalf Amsterdam in poëzie, waar aan Elly den Haring, Hans Karsen- barg, Dick Scheffer en Hans Veer man meewerken. Tot nu toe is het werk bijzon der vlot verlopen. Van invloed op de gang van zaken is natuurlijk ook het weer, dat dezer dagen beslist zijn medewerking verleent. Maar vóór het plaatsen van iedere eaisson wordt een „staf-bespre king gehouden, waarop de te vol gen gedragslijn voor die dag nauwkeurig en tot in details wordt doorgenomen. En ook mede dank zij de bekwaamheid van de Nederlandse dijkbouwerg, die aan het Grevelingenproject werken, is het plaatsen van de caissons eigenlijk niet meer dan een rou tine karwei. Zo was het ook weer woensdagmorgen. Noordzijde Voor het eerst werden thans cais sons tot zinken gebracht aan de noordzijde van het sluitgat. Een drachtig samenspel van mensen en materiaal droeg er zorg voor, dat tussen half tien en kwart voor tien de caissons op de plaats van hun (eind) bestemming lagen. Met het plaatsen van de vyf cais sons is het sluitgat thans nog nauwelijks 120 meter breed. Voor een leek opmerkelijk is, dat de stroomsnelheid in het steeds klei ner wordend sluitgat niet noe menswaard is toegenomen. Dat komt, omdat van springvloed naar doodtij wordt gewerkt. De ver snelling, die zou moeten optreden door het kleiner worden van het sluitgat, wordt namelijk opgehe ven door het afnemen van de stroomsnelheid. Rijkswaterstaat heeft de periode van de afsluiting niet voor niets deze week geko zen. Het is maar een weet! Maar ondanks het feit, dat een sterker wordende stroom niet te duchten is, blijven de mannen van de waterloopkundige afdeling van de rijkswaterstaat hnn werk den. Hun vaartuigje ligt nog steeds midden in het sluitgat, waar de stroomsnelheden tijdens het plaat sen van de caissons van minuut tot minuut worden bijgehouden. Op het „scorebord" verschijnt tel kens de stand. Oud-Aardenburger promoveerde te Amsterdam Dezer dagen promoveerde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen de heer 1.1'. Dirkx te Amsterdam, geboortig uit Aarden burg, met proefschrift getiteld. „Speetropolarimetrie. Een bydrage tot de instrumentele ontwikkeling én sterochemische toepassing". Promo tor was prof. dr. Th. J. de Boer. Het in de dissertatie beschreven on derzoek werd aangevangen met het doel rotatiedispersiemetmgen uit te voeren in het ultraviolet golflengte- gebied. Dit was mogelijk na de ont wikkeling van een geschikte appara tuur. Bestudeerd werd de rotatiedis persie van aminozuren en hydroxy- zuren. Tevens werden van een aantal B-phenylethylaminoderivaten de ab solute configuraties langs spectropo- larimetrische weg vast gelegd. De benodigde prisma' voor de spectropolariineter konden worden aangeschaft dank zij een subsidie van het 't Hoff Fonds van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. De heer Dirkx werd in 1934 te Aar denburg geboren en bezocht van 1947 tot 1952 net Koningin Wiihelmina Lyceum te Oostburg. In 1952 begon de heer Dirkx zijn studie aan de Uni versiteit van Amsterdam in de facul teit der Wiskunde en Natuurweten schappen, en beëindigde deze in 1958 door het afleggen van het doctoraal examen scheikunde. De drie volgende jaren was de heer Dirkx als leraar scheikunde verbonden aan een ly ceum in Amsterdam. In de tijd die deze betrekking overliet was het mo gelijk een promotie-onderwerp te be werken. Inmiddels heeft de heer Dirkx zijn loopbaan by het middelbaar onder- wys verwisseld voor een wetenschap- pelyke loopbaan by het hoger onder wijs. Sinds 1 september 1961 is hy verbonden aan het Laboratorium voor Organische Scheikunde van de Universiteit yan Amsterdam,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21