PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW OFFENSIEF TEGEN O.A.S. IN ALGIERS EN 0RAN „Onenigheid met Bonn valt wel mee" Brugplan Westerschelde niet meer in studie Parijs noemt situatie in steden kritiek Leider van bende bij Hollandia gepakt Zevende kernproef V.S. Vand aaq Leger sluit 40 Indonesische para's in Pappen en nathouden DUITS-NEDERLANDSE OVEREENSTEMMING 205e jaargang no. 110 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en.F. B. den Boei. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 21 cent per m m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau ®an dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 ib.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395. Terneuzen. tel. 2116; Zierlkzee red tel. 2425. adm tel. 2094. Begin gemaakt met deportatie van Europeanen naar Frankrijk De Franse regering heeft gisteren scherpere maatregelen tegen de organisatie van het geheime leger (O.A.S.) in Algerije aan gekondigd. De minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, zei tijdens een kabinetsbijeenkomst dat de toestand in Algiers en Oran „ernstig" is, aldus een regeringswoordvoerder. Op het platteland in Algerije is de toestand verbeterd. Het aantal inci denten is er verminderd en de F.L.N.-afdelingen schijnen er beter onder controle te staan. In Rocher Noir werd aangekon digd dat grote versterkingen van de mobiele gendarmerie naar Algiers zullen worden overgebracht. De speciale rechtbanken voor de openbare orde in Algerije is gelast O.A.S.-terroristen sneller voor het hof te leiden en de strafmaat te ver groten in het byzonder voor de genen die zich op onwettig wapenbe zit boogden. Joxe zei dat reeds „energieke maat regelen" tegen de O.A.S. werden ge nomen. Hij noemde huiszoekingen te Algiers en Oran, de controle van identiteitsbewijzen en de vernietiging van auto's. Hij zei voorts dat men sen die ervan werden verdacht deel uit te maken van de O.A.S. reeds naar Frankrijk werden gedeporteerd en dat meer uitwijzingen zouden plaatshebben. Algerijnse druk Het ziet er naar uit dat de Fran sen op discrete wijze door de pre sident van het overgangsbewind, Fares, en de Algerijnse regering in ballingschap te Tunis (G.P.R.- A.) worden aangezet tot het ne men van dergelijke besluiten. Naar verluidt menen de prémier van de regering in ballingschap, Ben Youssef ben Khedda en zijn ministers dat de Franse functio narissen in Algerije te goeder I trouw zijn maar willen zij dat i hardhandig zal worden opgetre den tegen dc O.A.S. Ben Khedda riep gisteravond de Al gerijnen in Algerije op het voorlo pige bestuur in hun land te helpen en zich niet te laten aanzetten tot wraakoefeningen tegen de rechtse Europeanen. Hij deed dit in een radiotoespraak waarvoor dc rebellenregering de na buurlanden had verzocht de rede te relayeren. Waarschuwing „Pas de akkoorden van Evian wat betreft de overgangsperiode toe", zei hij en hij waarschuwde het rebellen leger tegen daden die „door vijanden van onze nationale zaak tegen ons kunnen worden gebruikt". Gestadig groeit de rij caissons voor de toekomstige Grevelingendam aan de Scliouwse kust. Op deze luchtfoto is duidelijk te zien hoe het stroomgat van het zuidelijk deel van de Greve- lingen tot geringe omvang is terug gebracht. Van de in totaal 31 cais sons die in de zuidelijke stroomgeul moeten worden geplaatst vormt het merendeel het witte lint waarom het op deze foto gaat. Zaterdag zullen de laatste caissons de rij tot het „ei land" bovenaan de foto vol maken. Luchtfoto A.N.P. Kennedy verklaart De Verenigde Staten hebben gisteren in de omgeving van liet eiland Christmas de zevende kernproef in de dampkring genomen, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. Te Grotou iu Connecticut is weer een atoomduikboot te water gelaten, de La fayette. Het is de grootste tot dusver. Evenals tien voorgangers kan het vaartuig Polaris-raketten lanceren. Caroücnijc Kami tuig knijpt haar oren dicht, ter wijt haar vader mei een nieuwe helikop ter met straalaandrijving van het grasveld voor het Witte Huis in Washington opstijgt. De militaire assistent: van de president, generaal-majoir Chester Clifton probeert het meisje nog wal over de nieuwe wentelwiek te vertellenmaar dat zul wel op niets uitgelopen zijn. AAAWWWUWUVWWWWUWWWVWWVWV „Beter ruzie dan oorlog" President Kennedy van de V.S. heeft gisteren in Washington verklaard, dat het Amerikaans- Duitse meningsverschil over Berlijn „zeer vanzelfsprekend" was en in feite niet zo ernstig was als men wel meende. Kennedy zei, dat de Westduitse rege ring geen bezwaar had tegen plaat sing van de toegangswegen tot Ber lijn onder een internationale com missie. Het probleempunt was de verdeling van de macht in die com missie en dé organisatie van het be stuursapparaat. Kennedy zei, dat bondskanselier Adenauer nimmer bezwaar had ge maakt tegen de Amerikaans-Russi sche besprokingen over Berlijn en voegde er aan toe „het zou hem ook niet veel geholpen hebben". Over het meningsverschil tussen Bomi en Washington zei Kennedy: „het is be ter ruzie te maken dan oorlog", daarmee een uitspraak, van Winston Churchill citerend. De Westduitse regeringswoord voerder, Felix von Ëckhart, heeft in Bonn nog eens uiteengezet, dat bondskanselier Adenauer niet heeft voorgesteld de Amerikaans- 1 Russische besprekingen over Ber lijn te doen onderbreken, maar juist heeft voorgesteld Frankrijk aan die besprekingen te laten deelnemen. Volgens Von Eckhart was in de persberichten niet de juiste toon van de woorden van de bondskan selier getroffen. Reuters correspondent in Bonn, Da vid Sells, meldt onder meer dat Von Eckart liet uitkomen aat de West duitse instemming met het Ameri kaanse voorstel tot instelling van een internationaal gezagsorgaan, dat toe zicht op de toegangen tot Berlijn zou moeten houden evenwel slechts het beginsel van dit plan betreft, doch dat over de bijzonderheden ervan nog overeenstemming moet worden be reikt. Diplomatieke waarnemers te Bonn waren gisteren va» mening, dat Adenauers ondergeschikten thans bezig zyn de gaping tussen hetgeen de bondskanselier in West-Berlijn heeft verklaard en de officiële West duitse buitenlandse politiek, zoals die door minister dr. Gerhard Schroder wordt uitgestippeld, te overbruggen. ...is het 400 jaar geleden, dat g| de bekende Vlaamse portret- n l schilder Adam van Noort, te BB Antwerpen werd geboren. Van g I Noort was onder meer de leer- 3 j meester van Rubens en Jor- b daens. BI bbbbbbbbbbbbbebbbbbbbbbbb Het gouvernementsvoorlichtingsbu reau in HoIIandia heeft een commu niqué uitgegeven over de Indonesi sche parachutistenlanding. Over het neerlaten van Indonesische parachutisten ten noorden van Fak- Fak, aldus het communiqué, wordt nader vernomen dat thans op het schiereiland Onin ongeveer 40 Indo nesische militairen zijn gelokaliseerd en door Nederlandse strijdkrachten zijn ingesloten. Uit goederen die op verschillende plaatsen werden buit gemaakt en die waren achtergelaten na een eerste vuurcontact waarbij de parachutisten vluchtten en uit het verhoor van gevangenen blijkt, dat de Indonesische groep gedeelte lijk uiteengevallen 'is.. Vastgesteld kon worden dat geen verdere be voorrading is geschied. De zuiveringsactie wérd uitgevoerd door een gecombineerde eenheid strijdkrachten, bestaande uit mari niers, leden van de koninklijke landmacht en leden van het Papoea- vrijwilligerskorps. Door het zware bergterrein wordt deze operatie be moeilijkt, aldus het communiqué. Misleid door Soekarno's radio Gisterochtend is de leider van de zgn. subversieve beweging in Hollandia, de Indonesiër Tepy Sr. een oud- K.N.I.L.-sergeant tezamen niet twee anderen in Sentani door een politiepatrouille gearresteerd. De patrouille stond onder leiding van hoofdagent Rahakbouw. Met Tepy werden diens zoon Alfred en een ze kere Lasale aangehouden. Tepy en Lasale waren twee kopstukken van genoemde organisatie. Zij hielden zich in dc afgelopen dagen bezig met wapendiefstallen maar werden daar na voortdurend door de politie op de hielen gezeten waardoor de groep geleidelijk kon worden opgerold. Toen de arrestatie werd verricht zaten de drie doodop, sterk ver magerd en vuil op de stenen van een riviertje in het gebied van Sentani de toesnellende politie agenten af te wachten. Zij had den niet de kracht om op te staan. Op het ogenblik is nog een achttal leden van de organisatie voort vluchtig maar niet meer als groep. Twee voortvluchtigen zijn eveneens zoons van. Tepy Sr., namelijk Albert en Willy. Laatstgenoemden zijn on gewapend. De overigen zouden nog een onbruikbare junglekarabijn heb ben. De bevolking van Sentani, de meeste leden van de politieke partij „Kenu U Embai", kolonisten en poli tie voeren thans een klopjacht uit. Tepy Sr. zei tydens een ondervraging door de politie: „Ik heb mij geheel laten misleiden door de Indonesische radiouitzendingen. Ik dacht dat luchtlandingstroepen reeds waren neergelaten in het gebied van Waris (ten zuiden van Hollandia) en toen heb ik het commando van Soekarno op willen volgen". Ministerhoge kosten en vele moeilijkheden De minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. A. H. Korthals, heelt verklaard af te zien van verdere studie betreffende een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Het ging hier om een brug tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk waarvoor de kosten volgens de bewindsman te hoog zouden zijn. Dit wordt meegedeeld in het verslag over liet mondelinge overleg tussen do minister en de vaste com missie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer. In dit verslag zijn nog enkele voor Zeeland belangrijke zaken aan de orde gekomen, zoals verbe tering van het veer Kruiningen- Perkpoldei (de leden van de vaste commissie hebben aange drongen op spoedige bouw van grotere veerboten), de beheers vorm van het Zuid-Sloe, d' Schelde-Itijnverbinding en een eventuele noordelijke variant van het Kreekrakplan. Als argumenten voor het stopzetten van de studies betreffende een vas te verbinding over de Westerschelde door middel van een brug bij Terneu zen, noemde de minister: Dc hosten zouden in de buurt van de 400 miljoen komen te lig gen. Hiermee zou zelfs niet kunnen worden volstaan omdat de zich voortdurend verleggende stroom geul in de riviermond het kunst werk zal aantasten. Zo zouden er ook ingrijpende maatregelen genomen moeten worden ter regulering van de ri vier. De brug zou door een vrije door- vaarthoogte van 65 meter ook aj zeer. kostbaar worden. Zou een brug ter hoogte van Ter neuzen of elders worden gebouwd, dan zouden de bestaande veren of althans een deel ervan nog niet gemist kunnen worden. De minister deelde een en ander mee tijdens het mondeling overleg dat op 11 april heeft plaatsgehad tussen de bewindsman en de vaste commissie van Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer. Bij de behandeling van zijn begroting deel de de heer Korthals indertijd mee dat het vraagstuk van een vaste oeververbinding over de Wester schelde reeds onderwerp van studies van rijkswaterstaat was geweest, maar dat hij zou nagaan in hoeverre het wenselijk zou kunnen zijn om de ze studies nog te verdiepen. Tijdens het mondelinge overleg liet de minister tekeningen zien, die be trekking hadden op een brugverbin- ding Terueuzen-KUewoutsdijk. Daar uit ItleeU dal deze brug waar voor varianten denkbaar zijn met de bijbehorende opritten acht kilo meter lang zou moeten worden en dat gerekend zou moeten worden op een vrye doorvaarthoogte van 65 meter. Gelet op de betrokken belan gen en ook op de veelheid van an dere werken die om bestudering en uitvoering vragen zag de minister, naar bij verklaarde „thans nog geen (Zie slot pag. 2 kol. 6) Minister Korthals ziet voorlopig af van een verdere studie in zake een vaste oeververbinding over of door de Westerschelde, zo heeft hij thans aan de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer meegedeeld. Daarbij heeft hij een aantal argu menten genoemd, die hem tot dit be sluit hebben gebracht, argumenten echter die niets, maar dan ook niets nieuws hebben opgeleverd. Daar is bijvoorbeeld het kos venbedrag: vier honderd miljoen gulden zegt de be windsman hoofdschuddend, er kan eenvoudig niet aan zo'n brug worden gedacht. Dat bedrag nu was al jaren bekend: vijf jaar geleden heeft ir. H, Visser van de Polder Walcheren in het Zeeuws Tijdschrift een tlobale kostenberekening gemaakt en ij was toen de eerste, die op vier honderd miljoen kwam. Dit bedrag zal dus wel kloppen, want we mogen aannemen dat de adviseurs van de minister zelf óók gerekend hebben. Er zijn wellicht wa ntrouwenden, die menen dat de adviseurs gemakshalve maar het artikel van ir. Visser als uitgangspunt hebben genomen. Wij willen hen er echter op wijzen, dat er verschillen zijn Zo nam ir. Visser een vrije doorvaarthoogte van zeven tig meter aan. de minister gaat uit van vijfenzestig meter. Men ziet: zelfs een aanzienlijk verschil. Vijf meter Hoe het ook zij: in technisch opzicht heeft de minister geen nieu we aspecten naar voren gebracht, daarentegen wel in het beleidsop- zicht: hi) laat niet verder meer op dit project studeren. Sommige leden van de kamercom missie waren ernstig teleurge steld door dit besluit van de mi nister en zij wezen in dit verband op het grote belang van de gemeenschap in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat belang is inderdaad levensgroot aanwezig, maar het is niet het enige dat in deze kwestie een rol speelt Wanneer de middenweg van Beveland naar Rot terdam (via Oosterscheldébrug en Haringvlietbrug) gereed is, komen heel wat zwaardere kanonnen in het gevecht: de verbinding namelijk tus sen randstad Holland en het grote gebied ten zuiden van de Wester schelde, inclusief België. Ih de ka mercommissie is daarop gezinspeeld, toen betoogd werd, dat ook een even tuele Kanaaltunnel Engeland - Frank rijk een belangrij ke verkeersstroom met zich mee zal brengen. Wij ge loven derhalve, dat het besluit van de minister om zich verder niet meer in te laten met de studie van een vaste verbinding door of over de Westerschelde zeker niet het laatste woord in deze zaak kan zijn. Van zijn standpunt uit heeft de bewinds man wellicht gelijk: hoe de toekomst zich zal ontwikkelen is nog vaag, voor hem zelfs zo vaag dat hij het niet verantwoord vindt op deze voor hem zo wankele grond verder te gaan werken aan een miljoenenproject. Maar wij geloven stellig: de minister komt terug op deze beslissing. Wan neer er eenmaal een Oostersehelde- brug is en wanneer inderdaad een Kanaaltunnel tot stanci komt, wat wil men dan nog met veerboten Veer boten over een druk bevaren rivier Dit brengt ons op de vraag: wat moet Zeeland nu doen De han den vertwijfeld omhoog heffen Geen sprake van. Er staan twee pun ten op het programma, namelijk in de eerste plaats er op blijven aan dringen dat de veerverbindingen hon derd procent worden. In de tweede plaats vast blijven houden aan een vaste verbinding. Pappen en nathou den. Wat het eerste punt betreft is er reeds nu werk aan de winkel. Er wordt namelijk op regeringsniveau getraineerd niet beslissingen inzake de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der. Er moet daar een nieuw schip komen, er behoort in Perkpolder een verbeterde haven *e worden aange legd. Over de boot blijft een beslis sing uit. de haven is dit jaar zelfs van de begroting afgevoerd. Het is dus duidelijk dat de minister deze zaak niet serieus genoeg neemt. An ders zou hij niet zó handelen. Kamer leden in de commissie hebben nu op een snelle beslissing aangedrongen, maar het ziet er naar uit dat de be windsman hen laat praten. En onder tussen nemen de moeilijkheden op Kruiningen - Perkpolder toe. Zeeland zal meer druk moeien uitoefenen ^nullijn Naar in Den Haag is vernomen, zul len de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, en de Westduitse staats secretaris dr. R. Lalir, maandag a.s. twee aanvullende protocollen op het Duits-Nederlandse verdrag" onderte kenen. Een van de protocollen sluit toepas sing van de „Spaltungstheorie" op vermogen van rechtspersonen in Duitsland uit. Het tweede protocol voorziet in sa menwerking bij dc opsporing en de exploitatie van delfstoffen in de Eemsmonding. Beide landen kunnen concessies uitgeven in het gebied dat zij tot hun staatsgebied rekenen. De meerderheid van een commissie van de academie voor de Hebreeuwse taal in Jeruzalem heeft na een studie van 1'/. jaar aanbevelingen gedaan voor vereenvoudiging van de spelling van het Hebreeuws. Duizend iaat geleden werden de klanktekens onder medeklinkers inge voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1