RADIO-TELESCOOP Ontdekt werelden van miljoenen jaren geleden DONDERDAG 10 MEI 1962 PROVIN C I ALE ZEEUWSE COURANT bestreken en dus buiten de grens van het zichtbare heelal. Radiotelescopen de instrumen ten die worden gebruikt om radio golven uit de ruimte op tc van gen zijn, in principe, goede radio-antennes, die in verbinding staan met gevoelige ontvangers. Een van de belangrijkste eigen schappen, waaraan de Antenne moet voldoen, is dat hij alleen stralen opvangt uit een heel nauw begrensd gebied, in dc richting waarvan hij is opgesteld, zodat het punt in de ruimte waarvan de radiogolven komen heel prépies kan worden gevocaliseerd. Een tweede en even wenselijke 'eigen schap is, dat hij een grote tfoe- veelheid van de radiostralen op vangt, zodat ook zwakke bron nen kunnen worden opgespoord. Interferometer Grote nauwkeurigheid eist een radiotelescoop met een nau we stralenbundel, hetgeen weer bepaald wordt door de ..ope ning". Daar de constructie van grote, bestuurbare antennes enor me bouwtechnische problemen stelt om over de kosten nog maar niet te spreken waren de eerste pogingen om een grotere nauwkeurigheid te bereiken geba seerd op de combinatie van sig nalen van twee of meer betrekke lijk kleine antennes die op enige afstand van elkaar geplaatst wa ren. Instrumenten van die aard staan bekend als interferometers. Men kan zich de verrichtingen van een interferometer het best voorstellen als men de uit elkaar geplaatste antennes ziet als kleine en geïsoleerde delen van een groot anlennesysteem, waarvan de rest van het oppervlak afgedekt is: ze hebben, ruwweg, dezelfde nauw keurigheid van plaatsbepaling als het grote antennesysteem zou hebben, maar slechts een fractie, van zijn gevoeligheid. Holle spiegel Een alternatieve, en in veel opzichten verkieslijker me thode om van een radioteles coop goede resultaten te verkrij gen is die van de naar verhouding vergrote versie van de gewone spiegeltelescoop. De ontvangstspiegel wordt dan een enorme, in een stalen frame gevatte holle spiegel, bedekt met een netwerk van draden of een laagje metaal, zó gemonteerd dat hij in elke richting kan worden gedraaid. Hij wordt door motoren aangedreven, zodat, hij automa tisch hemellichamen op hun weg door de ruimte kan volgen. Als instrumenten van deze aard in voldoende groot formaat kun nen worden uitgevoerd, bezitten ze de wenselijke combinatie van grote nauwkeurigheid en hoge ge voeligheid. De noodzaak op korte golflengten een grote nauwkeurigheid te be reiken heeft in de afgelopen jaren geleid tot de ontwikkeling van een aantal brede, bestuurbare, para bolische schermen, waarvan de breedste die op het ogenblik in gebruik is een doorsnee heeft van 76 meter. Het is de telescoop die voor de universiteit van Manches ter in Jodrcll Bank in Engeland is gebouwd. Hel onlvangstgebied van dit. scherm bedraagt ongeveer 5100 vierkante meter. Nauwkeuriger Het nieuwe instrument by Par lies (met een diameter van 64 meter) is iets kleiner, maar zijn nauwkeurigheid is ho ger en het kan met meer precisie De boutt) van de Parker teles coop in Australië. De draaien de toren staat al op de onder bouw. Nu worden de segmen ten van de spiegel er aan opge takeld. dio-astronomie, in de jaren vlak na het einde van de oorlog, was dat de atmosfeer van de zon enorm veel warmer is dan men tot dien aannam (1.000.000 in plaats van 6000 graden), dat soms uit de omgeving vanzonnevlek ken ongewoon sterke radio-stra ling komt en dat er. een., groot aantal „radiosterren" in de lucht is. Radiostralen ontstaan op een enigszins verschillende wijze van lichtstralen en zij geven ons dus een aanvullend en gedeeltelijk nieuw beeld: en omdat zij de stof nevels die de ruimte in sommige richtingen aan het oog onttrek ken, veel beter kunnen doordrin gen dan lichtstralen, zijn radio astronomen in staat gedeelten van de Melkweg te bestuderen die tot nu toe volkomen verborgen wa ren. Maar het opwindendste voor uitzicht van dit alles is dat men in staat zal zijn veel dieper in de ruimte door te dringen dan zelfs onze grootste optische telescopen. „Melkwegen" in botsing Dit aspect kwam naar voren, toen een van de eerste en op één na sterkste „radio ster", die ontdekt werd, een van de ongewoonste schouwspelen bleek te zijn dat ooit is gefotogra feerd: de botsing van twee „melk wegen" met elkaar, en zo ver weg dat ze zich dicht bij de grens be vonden die met; de grootste te lescoop ter wereld kan worden be reikt Men neemt op goede gronden aan dat een gedeelte van de veel zwakkere radiosterren, die sinds die tijd zijn gelocaliseerd, een stuk huiten het gebied liggen dat door optische telescopen kan worden worden gericht. Het is dus beter geschikt voor gebruik op korte golflengten. Het zal omstreeks september klaar zijn voor de ont vangst van radiogolven uit die diepten van de ruimte, die tot nu toe niet konden worden onder zocht. De bestudering van de aanwezig heid van neutrale waterstof in het heelal belooft een van de vrucht baarste studieterreinen van de radio-astronomie te worden. Hoe wel neutrale waterstof een aan merkelijk deel van de massa van het heelal uitmaakt, is het met optische methodes meestal niet te zien. tenzij er in de nabijheid een heldere ster is die het verlicht. De man, <lic te Parker de lei ding heeft, de heer J. Bolton. Dit is vooral een taak vöor de enorme, bestuurbare spiegels en de 64 meter brede radiotelescoop van Parkes zal in de eerstkomen de jaren zeker het voornaamste instrument voor dit werk worden. „Heelallen" Nu weten we dat het heelal uit een verzameling „heelallen" bestaat, elk met eigen melk wegen, zoals het nielkwegsysteem waartoe wij behoren. Niet alleen óns heelal, maar het hele samen (Van een speciale medewerker) "P en van de ontzagwekkende perspectieven, die de moderne astronomie ons biedt, is de terugblik door de nevels van de tijd heen op dagen toen het heelal veel jonger was dan nu. De bouw van de reus achtige optische telescopen in Mount Wilson en Mount Palomar in de Verenigde Staten hebben dat voor het eerst mogelijk gemaakt: met hun enorme spiegels zijn zij in staat lichtgolven op te vangen en te fotograferen, die komen uit delen van het heelal die zo ver verwijderd zijn dat hun reis zelfs al legt het licht meer dan een miljard kilometer per uur (300.000 km per seconde) af vele miljarden jaren vergt. Die lichtstralen geven ons dus een glimp van verwijderde werelden, niet zoals die er nü uitzien, maar zoals ze er UITZAGEN toen het heelal in een vroeger stadium van zijn ontwikkeling- verkeerde. stel wordt blykbaar steeds groter! Tot op heden is het bewijs van deze uitbreiding uitsluitend op het feit gebaseerd, dat licht van vér weg gelegen melkwegen naar de rode kant van het spectrum ver schuift, alsof die melkwegen zich van ons verwijderen. "Wij zien in alle richtingen hetzelf de en bovendien is de snelheid waarmee de verre lichamen zich van ons verwijderen groter naar mate zij verder van ons weg zijn. Wij wachten nu af of deze kenne lijke „explosie" van het heelal als geheel door dc radio-astronomie wordt bevestigd. Dit betekent dat er onthullende signalen moeten worden opgevangen van de water stof in ver verwijderde melkwegen en dat' onderzocht moet worden of die ook verschuiven naar de „ro de" kant van het spectrum dat wil zeggen naar langere golf lengten. Dit is wel echt een taak voor de grote telescopen die nu worden gebouwd. Maar als het heelal inderdaad groter en wijder wordt, was er dan ook niet een tijd dat het veel jonger en veel kleiner was dan heden ten dage? Een van de uitdagende vragen die de kosmologie wil oplos sen is inderdaad of het heelal vroeger veel kleiner was en zich daarna heeft uitgebreid of dat, hoewel het zich uitbreidt, er steeds materie ontstaat om de ontstane leegte te vullen en de dichtheid dus op hetzelfde niveau blijft. de lucht in werden gejaagd om een aanval af te weren terwijl er geen aanval kwam. Pas later begreep men wat de oorsprong van deze storende signalen was, toen bleek dat zij alleen versche nen als de radar-antennes in de richting van de zon draaiden en dat er in die tijd een ongewoon grote groep vlekken op de zon werd waargenomen. Toch duurde het nog tot 1945-1946 voor het mogelyk was boven iedere twijfel vast te stellen dat ons inderdaad van de zon radiogolven bereiken, en ook van andere objecten in dc lucht, die eerst „radiosterren" werden genoemd, maai- Waarvan' sindsdien is gebleken dat het he lemaal geen sterren zijn! „Teenager" R.adio-astronomie die het heelal rondom ons door mid del van radiogolven verkent is dus nog maar een „teen ager" temidden der wetenschap pen, maar zij heeft toch al een paar opmerkelijke successen ge boekt. De meeste daarvan kwa men uit Groot-Brittannië en Australië, maar op het ogenblik zijn in ieder groot land ter we reld radio-telescopen te vinden. Zelfs Nederland heeft er een in Dwingeloo. Het belangwekkendste aspect van radio-astronomiè is, dat het in feite een nieuwe en veel wijdere blik op het heelal rondom ons gunt dan ooit aan enige andere astronoom vóór ons. Wij kunnen nu de kosmos zien in het vreemde nieuwe „licht" van radiogolven. Een van de eerste, belangwek kendste ontdekkingen van de ra- De stalen ribben van de spie gel worden op de grond ge monteerd. Wanneer ze opgehe sen zijn en de hele parabool compleet, is, wordt er fijn gaas over aangebracht. SIGNAAL uit de ruimte Een van de opwindendste beloften die de radio- astronomie ons doet, is dat zij in staat zal zijn de barrières van de tijd nog verder naar achteren te verschuiven. In hoeverre dat zal lukken zul len we weten als de reusach tige radiotelescopen zoals die welke nu voltooid wordt bij Parkes, N.S.W.,, Austra lië de tijd zullen hebben gehad de eigenaardige radio signalen op te vangen die tot ons komen uit de verste uit hoeken van het heelal. De ontdekking, dat uit de ruim te radiogolven naar dc aar de gaan, werd in 1932 in de Verenigde Staten, bijna bij toeval, door een jonge ingenieur, Jansky genaamd, verricht. Hij had op dracht te onderzoeken hoe de sto ring op de kortegolfverbindingen, die toen meer en meer in zwang kwamen, werd veroorzaakt en hij kwam met het verbazingwekken de antwoord, dat op z'n minst een gedeelte daarvan van de Melkweg kwam! Dit opmerkelijke resultaat trok in die tijd maar weinig be langstelling en na een jaar of tien was het al weer bijna vergeten. Toen kwamen er andere verschijn selen, deze keer in de vorm van 'geheimzinnige „puntjes" op de ra darschermen van de waarne mingsposten in Engeland, die in de donkere dagen van .1.942 ge spannen dc lucht afzochten naar tekenen van vijandige vliegtui gen. Deze puntjes waren zo hel der dat bij verschillende gelegen heden gevechtsvliegtuigen haastig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19