toffees en koormuziek ZEEUWS DAMESHANDBALTEAM VERSLOEG WEST-BRABANT Onze woensdag tip DINSDAG S MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 jaar. Fijn, dat we die hebben. Want alles moeten we zelf beta len". De muziek, die zijn koor nu woensdagavond samen met het Limburgs Symfonieorkest, het geheel onder leiding van Wim Bartz, zal uitvoeren is afkomstig van Henk Stam, de vroegere di recteur van de Zeeuwse Muziek school. De heer Stam ontdekte het stuk in deze vorm, want, zegt Wim Bartz, het oorspronkelijke muziekstuk, zoals wij het uitvoe ren is inderdaad een wereldpre mière, maar het is wel in andere uitvoeringen, in het Duits bij voorbeeld, vroeger opgevoerd; „niemand wist, dat het stuk ook in déze vorm bestond". Henk Stam vond het net iets voor het St. Caeciliakoor, voor de huis vrouw bij de sopranen en de h.b.s. -er bij de tenoren en de tuinder, en de kassier. Want het zijn alle maal amateurs, die daar zingen onder leiding van „vaatje bus kruit" Wim Bartz. Hijzelf stu deerde eerst voor onderwijzer („ik ben 12 jaar onderwijzer geweest hier in Sint-Jansteen op de St. Aloysiusschool"), was tegelijker tijd gemeente-ontvanger („net als mijn vader, die is in Limburg in Thorn geboren, in het Witte Dorp ik hier in Sint-Jan steen"). Na het onderwijzerschap kassier van de boerenleenbank en directeur van een kredietbank en dan directeur van een confisserie, een fabriek van zuurtjes en tof fees. IK MODDER al dertig jaar jaar met koren en koortjes hier in het dorp. En al wordt ons koor nu zo erg be kend. laat het toch maar van ons zelf blijven, hier van het dorp. Daarom ook geen vreemden er in, er is nu toch al een wachtlijst van bijna 25 mensen, die ook graag mee willen zingen, maar 90 is al genoeg". Wim Bartz, vijf tig, niet dik,/grijs haar, met een bril, een wat nadenkende, tame lijk rusteloze figuur, beschouwt zichzelf toeh eigenlijk niet als amateur. Is hij ook niet. „Ik bén toeh geen amateur, alleen ik heb een burgerwerkkring, ik leef dus niet van de muziek". Gedeeltelijk omdat hij muziek no dig had voor zijn onderwijzer schap cn voor een deel uit zuive re liefhebberij, studeerde hij aan het Antwerpse conservatorium met als hoofdvak orgel. „Ik had een klein beetje meer aanleg dan gewoon. Alex Paepen was mijn leraar". De koorzangers en -zan geressen uit Sint-Jansteen, heb- ben al dikwijls een snipperdag ge nomen om met „hun" dirigent mee te gaan om een concert te geven, voor de radio, in het Am sterdamse Concertgebouw of het Haagse Diligentia, in Ierland of in Rijswijk, vijftien jaar lang al, (die vijftien jaar zijn 15 april ge vierd met een echt „onder ons"- avondje). De koorleden zijn maar wat trots op hun dirigent, die zulke mooie resultaten bereikt met een amateurkoor: eerste prij zen in 1952 in Brussel en later in Breda. Maar het mooiste was wel Ierland. „Dat was even prachtig", zegt tuinder Gustaaf van den •Branden (44). „Met z'n allen naar Ierland en heel mooi gezon gen". Van den Branden is jaren lang eerste secretaris geweest van het koorbestuur en nu twee de, omdat het te druk werd. „Er kwam zoveel post bij, nu we be kend worden". Er zijn in Sint- Jansteen zo'n paar families, bij wie het zingen in het bloed zit. Eén van die families vormen de Van den Brandens, een andere is de familie Pollet. Joop van 17 van de Van den Brandens zingt nu ook al mee. en mevrouw Van den Branden en 2 zusters bij de alten en 2 zusters bij de sopranen en van de Polletten 2 zusters en 3 broers. Sint-Jansteen, muzikaal Sint-Jansteen, zweert bij het koor, bij het St. Caeciliakoor. Men neemt er dagen voor vrij en men komt elke dinsdagavond trouw repeteren in het zaaltje boven het Wit-Gele Kruisgebouw. En als er een uitvoering is. dan stapt kassier P. D. Smet achter zijn bu reau op in de boerenleenbank, legt IN BERGEN OP ZOOM Heren niet verder dan een 14-14 gelijk spel In Bergen op Zoom zijn als voorbe reiding op het samenstellen van dis- trictshandbalteams voor dames en heren wedstrijden gespeeld tussen West-Brabant en Zeeland. De Zeeuw se dames behaalden een kleine 5-4 overwinning; de heren kwamen niet verder dan een 14-14 gelyk spel. In de maand mei zullen, voordat de dis trictsteams worden samengesteld, nog enkele trainingen worden gehou den, eveneens in Bergen op Zoom. De Zeeuwse dames gingen uitstekend van start en zagen met goed opge zette aanvallen kans een 2-0 voor sprong te nemen. Deze voorsprong ging echter weer verloren, toen Bra bant enkele gaten in de Zeeuwse de fensie benutte. Zeeland nam weer de leiding, toen Bettie Free zich goed vrijspeèlde: 2-3. Na rust speelde Bra bant aanmerkelijk beter, maar de Zeeuwse verdediging had hierop het antwoord klaar. Verder dan één doel punt kwamen de speelsters van West-Brabant niet. Kort voor het einde kreeg Ria de Kok, die herhaal de malen te fel werd aangevallen, een strafworp te nemen. Zij maakte geen fout en bezorgde haar ploeg de overwinning: 4-5. Heren In het begin van de herenwedstrijd ging het niet best bij de Braban ders. Zeeland zette in die periode vele fraaie aanvallen op, die ook goed wérden afgewerkt. De Zeeuwse verdediging liet echter menig steekje vallen en kreeg dan ook veel doelpunten, tegen. zich. Polfliet, Boutens en Wrjgman zorgden voor enkele goede doel punten en hierdoor had Zeeland met de rust een 7-5 voorsprong. In de tweede helft werd het spel van de Zeeuwen er niet beter op. Zij trachtten het te vaak alleen te doen en hadden daardoor weinig succes. Het was dan ook geen wonder, dat West-Brabant inliep en een gelijk spel uit het vuur wist te -slepen. De volgende dames en heren zullen worden uitgenodigd voor de training te Bergen op Zoom: Dames: H. Pruyssers, C. Bergs (Walcheren), P. J. Geense (Volhar ding), D. Poortvliet, M. de Kok en W. Taekema (Hellas), N. de Waal, G. Nijhuis (Marathon), B. Free (SIOS), B. M. de Pree, E. S. Vader (Olympus), E. Voesenek, L. Heeren, V. Taks, A. Walsdorff (EH.H.V.), W. Verharen, M. Kluyt (Were Di). Heren: J. W. Boutens, H. J. Poort vliet, G. J. Luider, C. A. Schotel, J. M. v. Weele (Hellas), C. v. d. Kasteele (Fortuna), M. C. Gabriëlse (Walcheren), P. Ven-ijzer (Tonido), J. Consemulder (E.M.M.), C. Breen (Volharding), G. Borghouts (SOA), K. Raaymakers, P. v. Steenhoven (Dongen), P. Hen-ings (E.B.H.V.), H. v. Gulik (Desk), J. v. d. Meys, A. v. d. Linder (Were Di), K. v. Hooydonk. C. v. Dijk (Rapid). U.V.S. in aanmerking voor teruggang naar amateurs Indien het aantal betalende clubs in de komende maanden niet vermin dert door fusies, komt het Leidse TJA .S. in aanmerking voor terug gang naar de amateur-afdeling. U.V.S. kan in de huidige competitie één van de vijf laagste plaatsen in de tweede divisie nifet meer ontlopen. Wereldkampioenschappen wielrennen 1963 in België De wereldkampioenschappen wiel rennen 1963, die aan België zijn toe gewezen, zullen voor wat de baan- wedstrijden betreft worden gehouden te Rocour, waar ook in 1957 om de wereldtitels is gestreden. De ploegen tijdrit zal zijn op een circuit ter leng te van 26 km te Halle (20 km ten zuiden van Brussel), terwijl de overi ge wegwedstrijden zullen plaatsheb ben op een circuit van 16,4 km lengte nabij Renaix, niet ver van Ware- ghem, waai* in 1957 de wegwedstrij den om de wereldtitels zijn gehouden. De afstanden, die de deelnemers aan de wegwedstrijden zullen moeten af leggen, zijn voor wat de professionals aangaat 278,8 km (17 ronden), voor de amateurs 196,8 km (12 ronden) en voor de dames 65,6 km (4 ron den). Mattie Riemens eerste met kogelstoten in Vught Tijdens regionale atletiekwedstrijden Vught heeft Mattie Riemens van ;hon uit Vlissingen bij het ko gelstoten een afstand van 12.56 me ter bereikt. De houdster van het Ne derlands record, Corrie van den Bosch, stootte slechts 12.51 meter. Mattie Riemens werd tijdens de wed strijden winnares in dit nummer. (Advertentie) HET UITMUNTEND GESCHENK in muntgoud 33,en 55, Ontwerp Geurt Brinkgreve; uitvoe ring 's Rijks Munt. Verkrijgbaar bij alle banken en juweliers. CLUBKAMPIOENSCHAP DAMMEN Middelburg verloor van Treebeek met 18-12 Zaterdagavond werd in de bovenzaal van hotel „De Rode Leeuw" te 's- Hertogenbosch de laatste wedstrijd gespeeld om het gewestelijk club kampioenschap dammen van Neder land tussen Middelburg en Treebeek. Middelburg had met 14-6 van Ex celsior gewonnen, terwijl de wedstrijd Treebeek-Excelsior in een 10-10 ge lijk spel eindigde, zodat Middelburg aan een gelijk spel voldoende had om zich kampioen te noemen. Echter jammer genoeg voor dammend Zee land, doch in het bijzonder voor het Middelburgse tiental, is het niet mo gen gelukken de winst naar Zeeland mee te brengen, daar met 12-8 van Treebeek werd verloren. Deze wedstrijd stond onder leiding van de heer Van en Bosch uit Eind hoven, bestuurslid van de Noordbra bantse dambond, die na de betrokken spelers hun plaatsen te hebben aan gewezen, een welkomstwoord tot bei de vereniging sprak. Daarop voer den de beide voorzitters nog het woord en werden surprises aange boden. Zo overhandigde de heer De Jonge een tegel met het Zeeuwse wapen aan Treebeek en kreeg hij een symbolische mijnwerker met lamp op standaard van Treebeek. De gedetailleerde uitslagen luiden als Volgt (de eerstgenoemde zijn de Mid delburgse spelers): W. Lente-W. Okrogelnilc 2-0; M. F. de Jonge-J. Poelstra 1-1, A. Walraven Jr.-J. El- bersen 0-2; J. L. Strooband Sr.-H. Heunen 1-1; G. Overtveld-H. Poel stra 1-1; J. L. Strooband Sr.-J. Jas- perse 0-2; D. Davidse-H. Okrogelnik 1-1; P. de Ruijter-B. Kole 2-0; C. Pj de Vos-R. Holtjes 0-2; G. M. v. d. Voorde-T. Wijkstra 0-2. Einde van deze wedstrijd was 12-8 voor Treebeek, dat dus met de ove rige gewestelijke kampioenen gaat spelen om het clubkampioenschap van Nederland. De eerste vy'f borden waren goed aan elkaar gewaagd, gezien de uitslag van 5-5, doch de onderste vijf bor den van Middelburg met name de borden 6, 9 en 10 waren tegen het sterke spel van hun tegenstanders niet opgewassen. 25 zaken in Nederland. VOOR ZEELAND L. Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen op aanvrage bezoeken wij U gaarne. 1 i itgesproken fanatiek" zegt de dirigent van zichzelf. En alle koorleden beamen dit: een vaatje bus kruit. Of je wil of niet, je moet wel zingen. Maar, zeg gen ze er achteraan, als-ie niet zo was, dan hadden wij niet zo'n koor. Iedereen, die van muziek en van gezellig heid houdt zingt erin mee. In dat St. Caeciliakoor uit Sint-Jansteen. Wim Bartz is het vaatje buskruit, dat er voor staat. Hij is de fanatiekeling, overdag directeur van een fabriek, 's avonds musicus en dirigent, Wim Bartz verdeelt zijn tijd tussen rAdvertentie alleen geldig 9 mei a.s. KORTE BROEK ijzersterke katoenen yeans in no-iron finish; multicolors, 5 Jaar nü 3J5 kleine stijging p.m. MET TWEE bussen gaan de zesennegentig leden van het Zeeuws-Vlaamse St.- Caeciliakoor morgen woensdagmiddag om half één naar Heerlen. Om een wereldpremière te geven. Ge woon even een wereldpremiè re geven in Heerlen om acht uur 's avonds, of het tot de dagelijkse werkzaamheden behoort, Een amateurkoor uit een plaatsje van rond 3700 mensen zal onder leiding van een dirigent, die overdag aan het hoofd staat van een tof fee- en drupsfabriek, de we reldpremière geven van „Choeurs d'Athalie", een mu ziekstuk op tekst van de rei en uit het spel „Athalie" van Racine en met muziek van J. A. P. Schulz. Kassier P. D. Smet helpt overdag mensen in de coöperatieve boeren leenbank in Sint-Jansteen en is in zijn vrije tijd voorzitter van het koorbestuur. (Foto P.Z.C.) Dat gebeurt op de eerste dag van het tiende Mijnstreeklestival in de Heerleiise stadsschouwburg. Het is voor de eerste maal, dat liet koor uit Sint-Jansteen op treedt in dit festival, dat in het Limburgse culturele leven een be langrijke plaats inneemt. De rond 100 zingende inwoners van Sint- Jansteen („ze zijn allemaal onder de vijftig, ik ben do oudste", zegt de 50-jarige dirigent Wim Bartz) zullen daar optreden op de eerste dag van bet festival, dat van 9 mei tot 80 juni duurt en waar men velerlei beroemdheden uit binnen- en buitenland kan beluis teren en kan zien spelen, be roemdheden uit de toneel- cn de muziekwereld. Vooraan in de rij van die be roemdheden staat dus het St. Caeciliakoor uit Sint-Jansteen, met daar weer voor Wim Bartz. Op zijn kantoor in clc fabriek staat een kastje met vijf laden. Bovenop het kastje stopflessen met drups, kleverige kleurige balletjes en toffees in papier. Het handelsmerk van de fabriek is een bijenkorf met een grote bij. Wim Bartz is altijd bezig, óf met zijn fabriek óf als dirigent met zijn koor. Als een bedrijvige bij verzamelt hij steeds nieuwe mu ziek voor het koor. „Kunnen we voor een deel kopen van de ge meentelijke subsidie, 500,per timmerman Pollet hamer, spijkers en hout neer, en komt de schoon moeder van tuinder Van den Branden op de kinderen passen. Dan stapt men in bussen of in de trein, neemt men de mooie kle ding mee. „Die kostte f 4500, de mannen een mooi donker pak en de dames witte blouses, dat hebben we pas sinds we in 1958 in Ierland op het festival te Cork zijn geweest, want toen vonden we het toch wel echt nodig wor den. Meneer Deltour van de kam- garenstoffenfabriek in Clinge heeft ons erg geholpen en kleer maker Bèr Pluym, iedereen leeft mee met het koor", zegt Wim Bartz. Ook dc echtgenote van de com missaris der koningin in de pro vincie Zeeland, die beseherm- Fabrikant van toffees en koordi rigent, „fanatiekeling" en „vaatje buskruitWim Bartz. (Foto P.Z.C.) reldpremière morgen in Heerlen. In Kerkrade zal het koor optre den aan het slot van het wereld festival, op 30 juli dat het beken de concours voor muziekkorpsen omvat én een serie concerten. Met de Maastreechter Staar is het St. Caeciliakoor uit Sint-Jan steen („Zeeuwsch-Vlaanderen" staat er in de programma's altijd bij) het enige amateurenensemble op die concerten. Nu weer gaat men de Matthèluspassion van Bach instuderen om die uit te Zó zang het Sinte-Caecïliakoor uit Sint-Jansteen in het Concertge bouw iv Amsterdam HET KOOR zingt voornamelijk muziek uit de vijftiende en zestiende eeuw, de zoge naamde polyfone, veelstemmige muziek. Men zingt erg graag in het latijn, maar ook in andere ta len. De kern van het koor is het mannenkoor, dat ook zingt in de kerk van de Heilige Johannes de Doper in Sint-Jansteen. Men zingt oude liefdesliedjes en dans liedjes, religieus en profaan. Van beroemde componisten en minder bekende. En de dirigent vertelt zrjn koor al' en toe nog iets an ders ook over muziek. Dan draait hij platen en legt de mensen dc gespeelde muziek uit. Met een beetje trots zegt Wim Bartz: „wij hebben altijd te veel mensen, an dere koren hebben nogal eens ge brek aan mensen". En één van de koorleden vindt: „hij heeft me van die muziek zot gemaakt". Drie maanden heeft het St. Cae ciliakoor gerepeteerd voor de we- Twee „fans" van het St.-Caecilia koor: vader en zoon Gustaaf en Joop v. d. Branden. Overdag tuin ders.... (Foto P.Z.C.) voeren in Italië. Niet meer dit jaar, want dan zou de tijd te kort zijn. maar volgend jaar. „Vast", zegt Wim Bartz. „Maar we moe ten ook weer niet teveel doen", dan wordt het té druk". „Voor ons is het nooit te druk", zeggen de koorleden. „We kijken gewoon naar de dirigent en dan weten we wel of het goed „zit". Wim Bartz lacht dan maar eens: toch blijven we ama teurs en we blijven van St.- Jansteen, want daar komen we toch allemaal vandaan". Wanneer hij terug is op zijn kantoor in de fabriek, even achter de Hemelstraat in St.- Jansteen, met de bij als sym bool, terug, na een sueeësvol concert, ergens in Nederland, of over de landsgrenzen, gaat de telefoon: een order voor toffees. De telefoonstem aan de andere kant van de lijn ratelt achter elkaar door: Wim Bartz wordt weer za kenman zakenman in toffees en koormuziek. Maar wel fa natiek...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7