Bezwaren raad Westenschouwen tegen streekplan worden bekeken lm\m Almanak LEEF GELUKKIG MET EEN (TOG)AL-GEZONDE BODY 4-voudige bestrijding van pijn en griep! CKefarine 4 NIEUWE VOORZITTER BIJ N.V.V.- BESTUURDERSBOND GOES BELGISCHE SPEEDBOOT OP DE VONDELINGENPLAAT GESTRAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 MEI 1962 B. EN W. SPRAKEN MET DESKUNDIGEN Bunkers op strand worden opgeruimd Tijdens de maandagmiddag in het gemeentehuis van Haam stede gehouden raadsvergade ring van de gemeente Midden- schouwen heeft burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell meege deeld, dat b. en w. een bespre king hebben gehad met de des kundige commissie, die het streekplan heeft samengesteld. Alle bezwaren, welke destijds door de raad van Westerschou- wen naar voren zijn gebracht, zijn op deze vergadering uitvoe rig besproken. Burgemeester Röell zei de indruk te hebben, dat aan vele bezwaren tegemoet zal worden gekomen. De burge meester deed deze mededeling bij het punt voorkomende za ken. Hij verklaarde tevens, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met hét opruimen van bunkers op het strand bij het gehucht Westenschou wen. Na zeventien jaar zullen de stalen en betonnen bunkers, die diepe littekens vormen in het strand en in de duinen, worden opgeruimd. De burgemeester en enkele raadsleden spraken hierover hun voldoening uit. Jhr. Röell deelde verder mede, dat zeer waarschijnlijk ever zes weken een voorlopige schetstekening be schikbaar zal zijn van het toekom stige gemeentehuis van de gemeente Westorschouwen. Hec gemeentehuis van Westerschouwen zal, zoals be kend, grootser en ruinver van opzet op dezelfde plaats worden gebouwd als het huidige raadhuis. Het ziet er naar uit, dat in tofaa! drie links en rechts van het gemeentehuis gebouw de woningen zullen worden afgebro ken. In de rondvraag vroeg de heer J. Westhoeve of het opofferen van drie woningen aan de raadhuis- bouw niet te ingrijpend is. De burgemeester betoogde, dat het hier gaat om oude woningen. Het staat evenwel, nog niet definitief vast of drie woningen zullén wor den afgebroken. Het is echter ze ker, dat twee woningen nodig zijn, aldus de voorzitter. De raad werkte zich overigens vrij vlot door de agenda heen. Op ver zoek van de Koebelcomnvissie werd aan de Nederlands hervormde ge meente te Burgh een strook grond verkocht ter grootte van 1200 vier kante meter voor 2,per vierkan te meter en een strook ter grootte van 180 vierkante meter voor 10, De raadsvoorzitter wees erop, dat de Koebel momenteel al zo volgebouwd is. dat er nauwelijks speelruimte is. De thans verkochte stroken grond werden reeds gehuurd door de Ned. herv. gemeente. Iugetrokken werd het raadsbesluit van 11 oktober 1961, waarin was besloten een stuk grond te verkopen aan de heer A. van An ker te Zonnemaire. Aan de heren H. E. Jansen en J. E. de Rijke werd ver gunning verleend tot het aanleggen van een weg rondom de vuurtoren. Bij besprekingen van een jaarreke ning van de voormalige gemeente Serooskerke en een begrotingswijzi ging van de voormalige gemeente Haamstede werd meegedeeld, dat de rekeningen van de 'vjjf voormalige gemeenten, die in Westerschouwen zijn opgegaan, met een batig saldo zijn afgesloten. De nieuwe gemeente begint dus niet met een nadelig saldo op de gewone dienst. De raadsvoor zitter merkte voorts op, dat in een van de volgende vergaderingen de gemeentebegroting voor 1962 aan de orde zal worden gesteld. Daaraan wordt momenteel hard gewerkt. De raad trok een bedrag uit van 2500,— voor het opmaken van een plan voor het bouwrijp maken van het terrein gelegen aan de J. J. Boeijesweg te Haamstede. Het ter rein is gelegen tegenover hotel „Os- toerio". De heer S. W. van den Hoek werd benoemd tot lid van de dorps commissie Renesse in de plaats van de heer J. C. Braber. Statutenwijziging Vrij uitvoerig wisselde de raad van gedachten over een wijziging in de statuten van de „Stichting Renesse". Na enig heen en weer gepraat werd op voorstel van de lieer M. de Boer (c.h.) met 7 tegen 3 stemmen beslo ten een wijziging aan te brengen in een der artikelen en wel betreffende eventuele opheffing van de stichting. Er werd nu bepaald, dat bij een even tueel opheffen de gemeenteraad het stichtingsbestuur hierover zal horen. Aanvankelijk was in de statuten be paald, dat een verzoek tot opheffing Met Togal- bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. VAN TOT AXEL-POLEN. Het mag als bekend wordeu veron dersteld, dat de ver. „Axel-Polen" in Axel met grote trouw de band be waart, die cr is ontstaan in de moei lijke dagen van 3945, toen de Polen zo'n groot aandeel leverden in de bevrijding van Axel- De vriend schapsbanden zijn zaterdag 5 mei eens te meer versterkt, toen een de legatie van bet bestuur, bestaande uit de beren D. J. Oggel, J. Overdul- ve, C. Schieman en C. van Bendegem in Amsterdam de inwijding van een nieuw vaandel voor de Poolse ver eniging van Oud-Strijders bijwoon den. Naar een oud Pools gebruik schonk de vereniging „Axel-Polen" een her denkingsplaatje om aan de vlagge- stok te bevestigen. Dit gebeurde tij dens een bijeenkomst in de socië teit „Het Leeuwenpoortje 1560", een ontmoetingscentrum voor in Neder land verblijvende vluchtelingen. De komst van de Axelaars werd bij zonder op prijs gesteld- Zij kregen bovendien enkele gedenkboeken mee OPROEP.. Op de speelweide van het Zanddorp iii Middelburg was het vorige week een drukte van belang, toen daar ge repeteerd werd voor de Zeeuwse ma nifestatie, die vandaag op de Markt in Middelburg wordt gehouden. Zo'n dikke vier honderd kinderen zie je niet over,, het hoofd en de agent van po litiedie temidden van die menigte een man wilde bereiken, stond voor een moeilijke opgave. „Ik laat hem omroepenontdekte hij plotseling, toen hij een man met een geluidsinstallatie in het vizier kreeg.. Dat kon.. Alleen loist de agent niet precies hoe hij met de microfoon moest omspringen, maar daar wilde de geluidsman hem wel even bij hel pen. Spreken maar", zei hij en de agent sprak. „Wil de heer Neve naar vo ren komen", daverde het over het terrein. Het gezicht van de geluidsman was op-dat vioment een studie meer dan waard. Dat van de agent even later trouwens ook. Want de geluidsman vjus de héér Neve en wat ddt betreft had de agent dus voor hetzelfde geld mogen fluis teren haar huis, bestemd voor scholieren, die aan een opstelwedstrijd hadden meegedaan. VAN JONG... Van jong. in Hansweert, naar oud in Axel. In Hansweert ging het om de jeugd, die zich zaterdagavond in zaal „Zeelandia" uitstekend heeft vermaakt op een „tienerbal". Voor de muziek zorgden „The Goodwill Boys" uit Bergen op Zoom en „The flying eleetra's" uit Goes. Het bal kwam in de plaats van een „dilet tantenshow". die 's. middags geen doorgang had kupnen vinden. Een ander bal besloot het instuifseizoen van de r.-k. „Junioren Instuivers" in Hansweert, die 's middags voor het laatst waren Ingestoven, Er was o.ra. een gemeenschappelijke maaltijd. NAAR OUD. Naar oud in Axel, waar de bejaar den voor het laatst in dit seizoen in de sociëteit „Torenlokaal" bijeen kwamen. Het was een feestelijke bijeenkomst, mede in verband met het zilveren huwelijksfeest van ons vorstenpaar. In oktober zal het so ciëteitsleven hervat worden. GOUD IN KWADRAAT. Goud in kwadraat en wel morgen in Krabbendijke, waar niet minder dan vier echtparen hun gouden huwe lijksfeest vieren! Het zijn de echtpa ren A. WagenaarButeijn, A. v. d. BergeWalrave, O. Harthoorn Joossen en Job. Lobbezoovan Hek ken. Viermaal feest in vier gezin nen in één gemeente; het zou bijna aanleiding kunnen zijn om huis-aan- huis de vlag uit te stelten VOOR RADIO Donderdag 1.0 mei a.s.. 's avonds om 7.15 uur wordt in de rubriek „Geeste lijke liederen' 'door de N.C.R.V. uit gezonden een vorig jaar in de Grote Kerk te Goes gemaakte grammofoon opname. Uitvoerenden zijn het Ned. Herv. Kerkkoor en de Chr. Orato riumvereniging Willem 't Hooft te Goes, onder leiding -van Adriaan Kousemaker, van de stichting zou moeten uitgaan. Tegen het voorstel van de heer De Boer stemden de heren M. Stem', J. Westhoeve en J. Padmos. De voorzitter merkte in dit verband nog op, dat de huren van de Oosten rijkse woningen in Burgh, Haamstede en Renesse herzien zullen worden, omdat zij niet met elkaar overeen stemmen. De raad besloot voorts tot het geven van een subsidie van 75,- aan de Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg, die op 23 mei a.s. in Zierikzee een concert zal geven. In deze raadsvergadering kwam de wet vervreemding landbouwgronden ter sprake naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Aarden burg. Deze Zeeuws-V laamse gemeen te vroeg adhesie te betuigen aan een motie, waarin de minister van land bouw werd verzócht de voorstellen van de landbouworganisaties iu Zee land ten aanzien van de wet ver vreemding landbouwgronden in ern stige overweging te némen. De meer derheid van b. en w. adviseerde niet op bet verzoek in te gaan. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat de Zeeuwse landbouworganisaties geen voorstellen aan de minister hebben gedaan, omdat zij sterk verdeeld zyn. Een groep is voor handhaving van de huidige wet en een andere groep voor afschaffing. De raad besloot het stuk van de gemeente Aardenburg voor kennisgeving aan te nemen. (Advertentie) Vier middelen in één labiet doen wonderen zonder de maag van slreek Je maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine„4"wordeninde hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Togen pijn en griep. Geschikt voor- een gevoelige maag, wanl dis wordt beschermd «Joor het bestanddeel Chefaro*. 20 tabletten 10.80,40 tabletten f 1.50, 100 tabletten 13.50 Veerboot „Prinses Beatrix" had motorstoring De „Pinses Beatrix", veerboot van de Prov. Stoomboot Diensten Vlisingen- Bresltens, is maandagmiddag na te rugkeer in Vlissingen omstreeks kwart voor drie uit de vaart geno men wegens motorstoring. De „Prin ses Irene" is vervolgens ingelegd, maar kon de tocht naar Breskens éérst omstreeks tien voor half vier in Vlissingen beginnen. Het veerboot- verkeer ondervond daardoor om streeks een uur vertraging. De eerste boot na de motorstoring uit Breskens vertrok pas om vier uur. De „Prin ses Irene" heeft de dienst de gehele dag verder waargenomen. Naar wij vernamen is de „Prinses Beatrix" la ter voor de extra dienst bestemd. JAARVERSLAG VERSCHENEN Activiteit van leden liet te wensen over De heer D. van Loon uit Goes, die gedurende 14 jaar de voorzittersha mer van de N.V.V.-bestuursdersbond hanteerde, zal deze thans neerleg gen. Als kandidaat voor d© ontstane vacature is genoemd de beer J. J. A. Heeren, bestuurslid van de Neder landse Bond van Hotelpersoneel van de afdeling Goes. In het zojuist verschenen jaar verslag wordt melding geniaakt van „een toenemende lauwheid onder de leden". Diverse acitivi- teiten wareil gezien hel; geringe' bezoek teleurstellend. Gezien de toekomst van de streek, die door de Industrialisatie uitbreiding van werkzaamheden en meer moge lijkheden zal bieden, wordt dan ook meer belangstelling voor de problemen gevraagd. Het ledental bleef vrijwel stabiel en bedroeg per 31 december 1961 1860 leden, verdeeld over 33 afdelingen. In het oog vallend is hier de grote leden winst, die door de afdeling Goes van de A.N.M.N. werd geboekt f33 le den). Financieel ging het minder goed. Het saldo daalde met een bedrag van 503,12. Deze daling wordt groten deels veroorzaakt door de teleurstel lende propaganda-avond. De begro ting voor het jaar 1962 vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 2203,50. Onder de uitgaven be vindt zich een post van 828,50 voor propaganda en diversen. Bij de activiteiten van de bestuur- dersbond wordt gemeld, dat in diver se grote afdelingen de scholing en vorming goede aandacht geniet. Het gesprekgroepenwerk komt aardig op gang. Ook de cursus „Spreken in het openbaar" genoot een goede belang stelling. In 1961 gelukte het ook te Goes een bijkantoor te vestigen van de algemene spaarbank. Voorts ver richtte de bestuurdersbond haar me dewerking bij het internationaal hulpwerk aan vluchtelingen. In sa menwerking met de Partij, van de Arbeid werden 11 kinderen in Goes en omstreken geplaatst. De netto-opbrengst van de geplaat ste busjes voor het N.V.V.-t.b.c.-fonds steeg. Totaal werd uit 57 busjes ver- kregen een bedrag van 342,27 te- 'gen 325,78 in 1960. Aan verstrek kingen werd uit dit fonds 600,60 aan de leden uitgegeven. Meifeest Aan het N.V.V.-kinderreisje, dat op 16 augustus werd gemaakt naar de Kaatsheuvel, werd door ongeveer 300 kinderen deelgenomen. Het meifeest dat in 1961 voor het eerst centraal werd gehouden, werd een groot sue- Kil avontuur De twee Belgische op varenden van een speedboot uit Antwer pen, de heren K. M. D. Ferwerda (33 jaar) en J. J. Gorrenians (41) hebben zich in de nacht van zondag op maan dag enkele uren be paald ongerieflijk moe ten installeren op de Vondelingenplaat in de Oosterschelde. De Belgen waren van plan op deze zandbank de nacht door te bren gen, omdat liun speed boot, waarmee zij van Antwerpen op weg wa ren naar het Veerse Meer, ter hoogte van de Zandkreekdam aan de schroef van de bui tenboordmotor defect was geraakt. Om half zes zondagavond was men in aanvaring ge- kómen met een stenen strekdam vlak onder de kust. Toen de motor van hun bootje stopte waren ze overgeleverd aan de willekeur van de wind en de sterke stromingen. Vanaf de wal had men de Belgische varenslui in de richting Zierikzee zien afdrijven. Tever geefs probeerden zij een anker uit te wer pen: de Oosterschelde was ter plaatse meer dan 50 meter diep. Voor het invallen van de duisternis had men het vaartuigje nog in de koers Zierikzee waargenomen. De rijkspolitie te water te Wemeldinge voer daar op met de R.P.-44 ter assistentie uit. Om streeks 2 uur 's nachts nam de bemanning van het rijkspolitievaartuig een vuur op de Vonde lingenplaat waar, dat door de schipbreukelin gen was ontstoken. Bij opkomend water stoomde de R.P.-44 langzaam op en om 3 uur had men de speed boot op sleeptouw en beide verkleumde Bel gen aan boord. Ze wa ren na de stranding op de plaat wegens de kou onder een zeil gekro pen en hadden aanvan kelijk niets van de op- sporingswerkzaamhe- den bemerkt. Later hadden zij eyen- wel de lichten van een vaartuig gezien en ho ren fluiten. Om de aan dacht te trekken had den zij een hoeveelheid benzine op de zand plaat gegooid, en in brand gestoken. Beide onfortuinlijke varensgezellen werden bij het aanbreken van de dag samen met de eigenaar van de boot, de 33-jarige Antwerpe naar P. E. van Tuyc- kom, die de tocht aan. boord van de R.P. 44, meemaakte aan het Goese Sas aan wal ge zet. Ir. D. C. Stoppelenburg aan T. H. Eindhoven benoemd Ir. D. C. Stoppelenburg te Vlissingen is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de technische hoge school te Eindhoven. De heer Stoppe lenburg, die werktuigkundig inge nieur is, was gedurende twaalf jaar leraar aan de hogere technische school te Vlissingen. Collecte De collecte voor het protestants streekziekenhuis heeft in de Neder lands hervormde kerk te Heinkens- zand 59,82 opgebracht. y Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 7. ces. Naast verschillende verslagen van de aangesloten afdelingen schreef de districtsbestuurder van het N.V.V., dc heer C. Hoek een artikel over de situatie op de Bevelanden. Dit artikel bevat een overzicht van de bevolking en de werkgelegenheid in dit gebied. Hieruit blijkt, dat het gemiddelde o pde Bevelanden steeds iets onder dat van de gehele provin cie bleef. De werkloosheid werd ech ter sterk teruggedrongen. Deze ver slagen komen aan de orde tijdens de jaarvergadering, die zaterdag 12 mei in de „Prins van Oranje" zal worden gehouden. By de bestuursverkiezing zijn aftredende en herkiesbaar de he ren J. Minnaard en J. J. A. Heeren. Niet herkiesbaar is de heer G. W. Biersteker. Op de Middelburgse Markt zijn gisteren velen in de weer ge weest om het koninklijk bezoek van vandaag voor te bereiden. Het podium voor het stadhuis werd „aangekleed"elektriciens hebben talrijke versterkers aangebracht en de mannen van gemeentewerken hebben verschillende objecten opgebouwd, die straks nodig zullen zijn bij de Zeeuwse manifestatie door I/I/O schoolkinderen. Een dominerend object was de Ooster- scheldebrug", waarover de koninklijke gasten straks het „brede water" tussen Noord-Beveland en Schouwen zullen „nemen". (Foto P.Z.C.) Residentieorkest verzorgt feestconcert in Vlissingen Vanavond in St.-Jacobskerk Ter afsluiting van het konink- i lijk bezoek aan Zeeland ver- j zorgt het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo vanavond in de St. j Jacobs kerk te Vlissingen een concert. Als solist treedt op de Spaanse pianist Eduardo del Puey. Deze nu 55-jarige pianist woonde geruime tijd in Parijs. 1 Hij verwierf bekendheid op de concertpodia van zowel Euro- pa als Amerika. Het programma voor dit feest- concert vermeldt het tweede concert voor piano en orkest in bes gr. t. opus 19 van Ludwig I von Beethoven en na de pauze de derde symfonie in D kl. t. I van Anton Bruckner. Men mag vandaag lopen waar men wil Behalve op de afgesloten delen (o.a. van de Markt) Er schijnt enig misverstand bij Mid delburgse inwoners te bestaan waar* zy vandaag de dag, waarop het koninklijk gezin een bezoek aan de hoofdstad brengt mogen gaan en staan. Het publiek mag overal LO PEN, waar het wil, behalve op de gedeelten, die afgesloten zijn door hekken. Die gedeelten zijn dan de Markt. 3J/2 meter van de rijweg van de Nieuwe Burg tot de ingang van de Nieuwe Kerk aan Onder de Toreu en een gedeelte va.n liet Noordpoort- plein en de Noordpoortstraat, totdat de koningin, de prins en de prinses sen een bezoek aan het ziekenhuis gebracht hebben. De deelnemers (schoolkinderen voor namelijk) aan de Zeeuwse Manifesta tie kunnen het afgesloten gedeelte van de Markt alleen bereiken via liét Zusterplein. Van dit plein naar de Markt zal op de tijdstippen, dat deze deelnemers naar het marktplein ko men en er weer vandaan gaan, een pad „gebaand" worden, dat weer ver dwijnen zal als er geen gebruik meer van gemaakt hoeft te worden. De genodigden en een groep bejaarden zullen de Markt kunnen bereiken via de ingang aan de Lange Noordstraat. Het spreekt uiteraard vanzelf, dat vóór en tijdens de tocht, die het ko ninklijk gezin van 10 uur tot rond kwart voor-elf door de stad maakt, het publiek niet op de rijweg kan gaan lopen. Men mag zich vanzelf sprekend wél op de trottoirs bevin den. (Advertentie) DRINK jog SI NAS gezond en/é?ZCW lekker WESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend matige wiujl uit westelijke richtingen. Ma ximum temperaturen van omstreeks 12 graden aan zee tot 20 graden iu het oosten en zuiden van het land. ZON EN MAAN. Zon op Maan op onder 20.16 onder 0.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2