PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADENAUER WIJST AMERIKAANS PLAN VOOR BERLIJN AF V.V.D. wenst aftreden minister Visser Deltadienst Bruinisse werkt deze week met een „service-station Bonn's ambassadeur in Washington wordt teruggeroepen Vandaag.. U van ons, wij van U 99 205e jaargang - no. 108 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.fr. p. p. 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per nun. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro nt. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2 „Met internationaal gezagsorgaan is niet te werken" Bondskanselier Konrad Adenauer heeft gisteren verklaard dat er tussen de V.S. en West-Duitsland meningsverschillen bestaan over het Amerikaanse plan om de kwestie-Berlijn te regelen en dat de Westduitse ambassadeur te Washington, Wilhelm Grewe, zal worden teruggeroepen. De bondskanselier, die een tweedaags bezoek aan West-Berlijn bracht, zei op een persconferentie dat het Amerikaanse plan om een internationaal gezagsorgaan te belasten met het toezicht op het verkeer van en naar Berlijn „niet uitvoerbaar" was. Adenauer gaf te kennen dat de bondsrepubliek er de voorkeur aan gaf geen deel uit te maken van een dergelijk gezagsorgaan. Ilij prees de Westduitse ambassadeur te Washington, Wilhelm Grewe, die naar verluidde bij bet Amerikaanse ministerie vuil buitenlandse zaken niet goed zon zijn aangeschreven omdat hij te kennen had gegeven dat hij tegen het Amerikaanse plan was. Adenauer zei echter dat Grewe zou worden vervangen. „De. onschuldigen moeten er onder lijden als er com plicaties komen", zo verklaarde liy. De bondskanselier sprak eveneens over de Westduitse ambassadeur te Moskou, Hans Kroll. Over de diplo maat, die in verband met de kwestie Berlijn werd vervangen, zei Adenau er dat hij zijn standplaats zou verla ten omdat hij „ziek" was. Ulbricht Behalve Adenauer is ook de leider van de communistische partij in Oost-Duitsland. Walter Ulbricht tegen het Amerikaanse plan, dat te Washington door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en de Russi sche ambassadeur, Anatoly F. Dobrynin wordt besproken. Indien het plan inzake de oprichting van een internationaal gezagsorgaan zou worden uitgevoerd, zou het wor den samengesteld uit vijf westelijke vertegenwoordigers (de V.S., Enge land, Frankrijk, West-Duitsland en West-Berlijn), vijf communistische De loodgieter D. K. uit Am sterdam, die maandagmiddag werkzaamheden verrichtte aan het dale van het middenschip van de Westerkerlc, is door on bekende oorzaak ettelijke me ters gevallen en gewond op een plat blijven liggen. De Am sterdamse brandweer haalde de man met een ladderwagen uit zijn benarde positie. vertegenwoordigers (de Sowjet-Unie, Polen, Tsjeeho-Slowakije, Oost-Duits- land en Oost-Berlijn) en drie afge vaardigden uit neutrale landen (Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk). Oostduitse eisen Ulbricht verklaarde tijdens een vraaggesprek waarvan de tekst gisteren in de Russische pers was gepubliceerd dat hy tegen inter nationaal toezicht op de wegen, van en naar Berlijn was. De Oost duitse partijleider eiste opnieuw dat de troepen der westelijke bondgenoten uit de stad zouden worden teruggetrokken. Hij zei dat het Oostduitse toezicht op de wegen naar Berlijn volledig zou moeten zijn. Adenauer meende dat het Ameri kaanse plan niet uitvoerbaar was omdat de vijf westelijke vertegen woordigers en de vijf communisti sche afgevaardigden steeds en bloc zouden stemmen en dat de drie neu trale landen de geschillen zouden moeten regelen. „Denkt U dat zij een dergelijke rol willen spelen? Ik meen van niet", zo verklaarde hij. De bondskanselier verwachtte niet dat de Amerikaans-Russische bespre kingen over Berlijn tot een oplossing van het vraagstuk zouden leiden. Hij voorspelde dat het overleg zou wor den onderbroken. „Geen akkoord is beter dan overeenstemming met na delige gevolgen", zo verklaarde hg. Hij zei dat hij op de V.S. vertrouwde voor zover hét de kwestie Berlijn be trof. De V.S., zo zei hij, waren niet van plan West-Berlyn te verlaten of Oost-Duitsland te erkennen. Tenslotte aelitte hij het niet uitgeslo ten dal; West-Duitsland en Oost- Duitsland op laag niveau het vraag stuk Berlyn zouden bespreken. Twee beelden van de toetand in Al giers: Boven: de Europese wijk ..Cliamp de manoeuvrebron van herhaalde onlusten, is door militairen met prikkeldraad van de rest van de stad afgesloten. Onder: Europese 'studenten vervangen de mohammeda nen van de stadsreiniging, die onder druk van de omstandigheden hun werk in de steek hebben gelaten. Vijftien mei spannende dag S. van den Bergh genoemd als opvolger (Van onze parlementaire redacteur) Sinds enkele dagen lopen er ge ruchten, dat de ontevredenheid m de kring van de V.V.D. over liet optreden van de V.V.D.- minister van defensie ir. Visser zodanige vormen heeft aange nomen, dat het moeilijk is ge worden voor de liberale fracties in de Tweede en in de Eerste Kamer om hem hun vertrouwen te blijven schenken. In streng besloten kring was hier over van gedachten gewisseld, maar niettemin is uitgelekt dat de verhou ding tussen de minister en de frac ties zodanig is verslechterd, dat ge dacht wordt aan de wenselijkheid van zijn vervanging op de post van defensie door een andere liberale be windsman. Het ziet er zelfs naar uit. dat het die kant zal opgaan, al is dat niet op zeer korte termijn te ver wachten. Voor het eerst doet zich een mo gelijkheid voor om ir. Visser uit het kabinet te wippen op dinsdag 15 mei a.s. als in de Eerste Kamer de begroting van defensie behan deld wordt. Dan zal ir. Visser zijn beleid moeten verdedigen een bijzonder zware en moeilijke taak en dan doet zich de gelegen heid voor om op een of andere manier het vertrouwen in deze bewindsman op te zeggen. Spanning De behandeling van de begroting van defensie in de Eerste Kamer wordt daarom in Den Haag met veel span ning tegemoet gezien. De voornaam ste grief die men in de V.V.D. tegen minister Visser heeft is dat hij aan de ambtenaar van defensie de heer Van der Putten op abrupte wijze ontslag heeft verleend, een ontslag dat door het ambtenarengerecht in Arnhem nietig is verklaard en wel derhalve op ondeugdelijke gronden gegeven is. Minister Visser is nog steeds niet in beroep gegaan, hetgeen allerminst wijst op de juistheid van het inzicht waaruit het ontslag ge- box-en werd. Ontactisch Hoewel men het in de V.V.D. eens was met het zenden van de Karei Doorman indertijd naar Ja pan en Nieuw-Guinea, neemt men het de bewindsman kwalijk dat hij ontactisch te werk is gegaan. Het zelfde verwijt treft hem ten aan zien van de troepenzendingen naar Nieuw-Guinea. Ir. Visser stuurde de eerste troepen per vliegtuig en dacht dat rustig te kunnen doen door de manschap pen in bux-gei-kleding te laten ver trékken. Daardoor zijn juist vele moeilijkheden ontstaan. Men vindt in de V.V.D. dat de minis ter de nodige tact mist om een zo'n hoge post als waarop hij gesteld is met succes te kunnen vervullen. Men is van oordeel dat de maat vol is en zoekt nu naar de beste gelegenheid om de minister tot aftreden te be wegen. Inmiddels lioort men in Den Haag al de namen noemen van hem die hem eventueel zouden kunnen opvolgen. Als de meest daarvoor in aanmer king komende noemt men de oud- minister van defensie de heer Sidney van den Bergh. Voorts wordt ge noemd mr. Van Hiel de voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer. bestaat de afdeling Neder land van het Leger des Heils 75 jaar. is het 60'jaar geleden, dat de vulkaan Monagne Pelée op het eiland Martinique tot uit barsting kwam. Daarbij be reikte een gloeiende wolk van naar schatting 210-230 graden Celsius in veertig seconden de op 6 kilometer afstand gelegen stad Saint Pierre. Alle bijna 40.000 inwoners werden door de hitte op slag gedood, met uitzondering echter van de 25- jarige neger Louis Cyparis. Deze had juist tevoren drie maanden gevangenisstraf uit gezeten, maar had er wegens een ontvluchtingspoging nog een week bijgekregen. Toen de gloeiende wolk de stad bereik te zat hij in de kelder van de gevangenis. Vier dagen na de ramp werd hij bevrijd. De „vliegende brandweerman" Red Adair is er in geslaagd de aardgasbron. die hij eerder met eeD ontploffing van T.N.T. uitblies, af te dekken. Na inspannende dagen, waarin zijn ploeg onder de bedreiging van een nieuwe ont ploffing moest werken, is een kap van zeven ton op de monding van de bron geplaatst. Vandaag dus is Zeeland aan de beurt om met het Koninklijk Gezin de zilveren bx-uiloft van Koningin en Prins te vieren. En dat is een reden tot vreugde. Misschien is dat laatste woord niet helemaal goed gekozen: het klinkt wat plech tig, en officieel, terwijl juist vandaag aan plechtige woorden helemaal geen behoefte is. Dit bezoek immers is niet in de eerste plaats een officiële gebeurtenis, maar veel meer een on gedwongen feest voor allen. En bij die „allen" is het gezin van Soestdijk betrokken, maar ook de bevolking van ons gewest. Rond en met Soest dijk herdenkt Zeeland, een provincie, die zich steeds met sterke banden heeft verbonden geweten met het Huis van Oranje, het huwelijk van zeven januari 1937. En daarom: geen plechtige woorden, maar gewoon: wij vieren feest Koningin en Prins bezochten de laatste jaren vele malen dit gewest. Er waren in Zeeland zelf vele redenen voor hun komst, redenen van prettige, helaas ook vaak van droeve aard. Wij denken bij voorbeeld aan het jaar 1953, toen Koningin Juliana bij herhaling Zee land bezocht, onder meer op het mo ment waai-op het laatste drjkgat dichtging, het ogenblik, waarop het hier eindelijk weer begon te da gen na een nacht van smart en zor- gen. Er waren voorts bezoeken van meer formele aard, er waren bezoe ken met de Deltawerken als mid delpunt, er was de officiële opening in 1960 van de provinciale griffie op de zeventiende mei, twintig jaar na dat de kern van- Middelburg door een felle oorlogsbrand was ver woest. Vandaag echter ligt de reden van het koninklijk bezoek niet in Zeeland, maar betreft die Soestdijk zelf: de zilveren bruiloft van Konin gin en Prins. Daarom juist is er re den te meer om dit feest opgewekt te vieren, want Zeeland kan nu iets terug doen. In een constitutionele monarchie is de genegenheid tussen volk en Koninklijk Gezin een zaak van wisselwerking: nu is Jiet onze beurt onze genegenheid te tonen! Een zilveren bruiloft is, meer dan welk ander feest ook, een aan gelegenheid van ouderen én van jongeren: het zilvereii paar is het middelpunt, de oudere generatie dus, maar de jongeren, de kinderen, vie ren het feest zo mogelijk nog opge wekter mee dan de ouders. Zo ook in het gezin van Soestdijk, zo ook vandaag: de Prinsessen komen mee, terwijl tevens de jeugd van Zeeland intensief bij deze viering is betrok ken. De jeugd ontvangt bovendien nog een geschenk, dat vooral in Zeeland een speciaal accent krijgt: een jeugdcentrum in het Veerse Meer. Dit alles overwegende willen wij de hoop uitspreken dat ons ge west vandaag een spontane bij drage zal leveren tot deze tot dusver zo geslaagde zilveren bruiloft. Deze provincie kan immers vandaag iets terug doen voor de grote belangstel ling, die het koninklijk paar in droe ve en blijde dagen voor Zeeland heeft getoond. Wij kunnen tonen, dat het een wederzijdse genegenhéid is. Zoals Zeeuwse schoolkinderen het vandaag het gezin van Soestdijk zullen verzekeren: „Wij weten goed dat geldt voor straks en nu: U bent van ons. En wij van U!" Elektricien maakt dodelijke val De 34-jarige N.S.-elektricien G. van Dijk uit Amersfoort is gister middag bij werkzaamheden aan de bovenleiding in Den Dolder van een ladderwagen gevallen. De man was op slag dood. Staf van cijferaars in verbinding met vernuftige rekenmachine IN EEN GROENE BARAK naast het dïrectïekantoor op de dijk bij Bruinisse heeft de Deltadienst van rijkswater staat deze week een „service- station" naast zich. Geduren de de dagen van de sluitings- operaties in de zuidgeul van de Grevelingendam is een we tenschappelijke afdeling van de Deltawerken in Den Haag op Schouwen-Duiveland ge detacheerd om de mannen van de uitvoerende dienst en de aannemers exacte gege vens te verstrekken over wa terstanden, tijden van stroomkentering en getij desnelheden. De wetenschappelijke groep heeft daartoe een uitgebreid communicatiesysteem opge bouwd met Den Haag. Daar staat namelijk de voor haar werk vitale, splinternieuwe, niet te transporteren reken machine. Een apparaat, dat een oppervlakte beslaat van maar eventjes 250 vierkante meter. Een vernuftige, inge wikkelde machine, die deze week vanuit Bruinisse voor het eerst in de praktijk wordt getoetst. Deze detachering bij de sluiting van de zuidgeul in de Grevelin gendam is tot stand gekomen door een nauwe samenwerking tussen verschillende overheidsdiensten en andere instanties: de waterloop kundige afdeling, de directie wa-. terbeweging en waterhuishouding van rijkswaterstaat, het K.N.M.I., de centrale studiedienst en de technische adviesdienst van T.N. O. De groene barak op de Duive- landse dijk herbergt een kapitale verzameling communicatieappa ratuur. De „service-dienst" heeft een directe telexverbinding met Den Haag, men seint er ponsban den door, via telerecording ver schaft de Haagse dienst zijn bui tenpost de getijdevoorspelling, ter wijl daarnaast op gi'ond van aller hande metingen en peilingen de zogenaamde „randvoorwaarden" voor het te verwachten getij over een gehele dag worden gere gistreerd. En met deze ..randvoorwaarden" begint eigenlijk het hele spel. Het Volkerak tot aan Willemstad, het Brouwershavense Gat tot aan zee en het Zijpe tot aan Stavenisse: dat is de grens, waarbinnen de gegevens over de dagelijkse getij bewegingen in Bruinisse worden verzameld. Tot zes uur 's avonds registreert de wetenschappelijke afdeling alle gegevens uit dit ge- bied. Op grond van verschillen met voorgaande dagen wordt dan een zogenaamde „extrapolatie" gemaakt. Ponsbanden, waarop de verticale getijderanden staan ge noteerd, worden doorgeseind. Heeft men deze in Den Haag ont vangen dan komt de rekenmachine in beweging: in 21 minuten tijds levert, hel apparaat alle vereiste gegevens voor drie getijden. „Orthodoxe manier" Maar zoals gezegd: het gaat om een proef. Daarom werken in Bruinisse ook enkele, ambtenaren van de Centrale Studiedienst, die de getijdeverwachtingen op de or thodoxe manier berekenen. „Tot nog toe hebben we een frap pante overeenstemming", zo ver- (Zie slot pag. 5 kot. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1