Klanken uit de ether J Lezers schrijven NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer C IN DE GREEP VAN DE ANGST PERSOONLIJKE LENINGEN Kunstgebitten DINSDAG 8 MEI 1962 PROVING LA.LE ZEE UW S.B OQURAN T 10 (Advertentie) De Vrije Lijst te Heinkenszand (IV) Als antwoord op liet schrijver! van de heer Huissoon te Heinkenszand in uw blad van 26 april j.l. het vol gende: De lieer Huissoon en ondergetekende kennen elkaar en ondergetekende is wel lid van Gemeentebelang, dus wel degelijk op de hoogte van de gebeur tenissen in de laatste weken in Heinkenszand. Wat het schrijven van Vr. De Koster betreft; dit is wel degelijk naar waar heid doorgegeven en in de belang stelling gekomen doordat van Ge meentebelang „Groep Belang" wordt gemaakt. Heus. de katholieken be moeien zich niet met Gemeentebe lang, want dat is algemeen belang, maar wel hebben ze interesse wan neer door enkele (welbekende) per sonen een afbraaksysteem wordt ge creëerd. Dat de heer Huissoon en dè vijf eer ste kandidaten hun woord terugna men is voor die mensen schijnbaar geen bezwaar. Voor Groepsbelang waren de stemmen van C. Dellebeke wel gewenst, maar zijn persoon niet. Zoals H. weet werd Dellebeke door tegenwerking de vorige periode no. 4 geplaatst op de lijst Gemeentebe lang. Bij de stemming bleek, dat D. als no. 2 gekozen werd verklaard als gemeenteraadslid. Toen hij niet ak koord gmg met bestuur en sommige leden moest hij nodig geroyeerd wor den, met als gevolg, dat hij alleen stond en zijn gang ging, daar velen van zijn kiezers daarvan op de hoog te waren en het goedkeurden, dat ook de K.V.P, een wethouder zou hebben. De voor H. zo belangwekkende ver klaring van oud-wethouder Nijsse is zeer ongelukkig te noemen, daar juist bedoelde wethouder Nijsse, die zijn woord reeds had gegeven aan A. Simonse, dat woord terugnam om zijn zetel als wethouder te kunnen houden. Zo is de situatie. Dat Delle beke heeft willen samenwerken zal niemand ontkennen, maar om op de ze wijze te worden uitgerangeerd is meer dan men van hem verlangen kan. Dientengevolge is Dellebeke voor ons als vrije kiezers de vertegenwoordi ger in de raad voor het gemeente belang, en niets anders. Het con tact van D. met zijn kiezers is al tijd goed geweest, wat door sommi gen niet wordt gewaardeerd en wordt beschouwd als propaganda. Vandaar zijn bijna 29-jarige loopbaan in de gemeentepolitiek. Als oud-secretaris van Gemeentebe lang is mij wel een en ander bekend uit deze beweging, maar ik vind het niet leuk zoveel onjuistheid te moe ten constateren. Heinkenszand, A. de Korte. De vrije lijst te Heinkenszand "Naar aanleiding van het schvijven van de heer A. de Koster in uw blad van 18-4-1962, betreffende de vrije lijst Dellebeke, zou ik graag de vol gende vragen stellen, en enige op merkingen maken. Eerstens door wie is de heer De Koster ingelicht, daar hij op geen der vergaderingen van Gemeentebelang is geweest, dus iemand heeft hem in gelicht en ik vind het erg jammer, dat dit zo onjuist is gebeurd. Nie mand van de kandidaten zou volgens de heer De Koster, het aantal van 2S stemmen hebben gehaald, dan de heer Dellebeke. Volgens de notulen van Gemeentebe lang'echter waren de cijfers voor de vijf volgende kandidaten 2S, 29, 31, 32 en 36 stemmen. Ten tweede beeft niet ieder, alleen de heer Dellebeke heeft gezegd, ge noegen te nemen met de plaats die de kiezers hem bezorgden. Ten derde waren niet de volgende dag, maar pas een week later, zes van de acht kandidaten niet bereid te tekenen. Ten vierde was er wel een reden waarom ik niet tekende en die heb ik op de vergadering van 10 april naar voren gebracht en toegelicht, dus van niet' willen of niet durven is geen sprake. Daar ik U, heer De Koster, niet ken, wil ik toch, net als de heer Dellebeke, U en ook anderen inlichten, over mijn handelwijze, en ik zou het zelfs zeer op prijs stellen, indien U mij kon inlichten, hoe het komt, dat de heer Dellebeke alleen op een vrije lijst staat. Is hier misschien sprake van niet durven of niet willen? Heinkenszand. M. B. van Iwaarden. Scheepshellingen op Kattenburg Amsterdam In de P.Z.C, van 18 april 1962 staat een foto van de goed geconserveerde resten van scheepshellingen die voor de dag zijn gekomen bij de verplaat sing van enige gebouwen op het marine-etablissement Kattenburg in Amsterdam. In het onderschrift wordt Onder andere vermeld dat deze reeds uit de tijd van Michiel Adriaanszoon de Ruyter zouden stammen. Uit dat „zouden stammen" meent ondergetekende te moeten op maken. dat het niet bekend is wan neer die scheepshellingen daar ge maakt zijn. Om die redenen meent hij de aan dacht te moeten vestigen op het vol gende: in het boekje „Verkorte be schrijving van Amsteldam geschikt voor de opvoeding der jeugd door L. V. Ollefen" en uitgegeven bij J. B. Elwe te Amsterdam in 1782 staat o.a. op bladzij 239: „Kattenburg werd betimmerd in 1657, en vervolgens op bladzij 240 staat: De Admiraliteits Lijnbaan; het O.-I. Zeemagazijn en de O. I. Scheeps Timmerwerf, drie uitmuntende sieraadjen van het be roemde Amsteldam, werden in den Jaare 1660 aangelegd". Dus in 1660 werd te Amsterdam een scheepswerf aangelegd waarbij van zelfsprekend ook scheepshellingen behoorden, die, naar aangenomen kan worden, geschikt waren om schepen voor de vaart naar O. I. op te kun- nen bouwen. Michiel Adriaansz. de Ruyter leefde toen nog, want die is pas in 1676 gestorven. Waar bedoel de werven precies aangelegd werden blijkt uit het boekje niet. Gezien de afmetingen van de bloot- gekomen hellingen zyn deze zeker niet bestemd geweest voor het bou wen van vissersvaartuigen maar voor veel grotere schepen zoals die, welke toen op Oost-Indië voeren. Rekening houdende met het hoven, uit het boekje aangehaalde, lijkt het ondergetekende dan ook zeer waar schijnlijk, dat we hier met die scheepshellingen uit het jaar 1660 te doen hebben. Oostburg, J. H. Haartsen. Brug en museum De kaart van Nederland bekijkend, hangt Zeeland er zo'n beetje als fran je bij. De Zeeuwen zelf grotendeels agrariërs en mensen van het water, veel van de natuurelementen afhan kelijk. nogal bedachtzaam, misschien ook daardoor een sterk volk met een traditie, zijn nog altijd tot grote da den in staat. Zo krijgen wij nu weer onze brug, 5 kilometer, de langste van Europa. Met deze brug zal de welvaart van onze provincie niet alleen stoffelijk, maar ook cultureel gebaat zijn. De taak, een brug te slaan van een Zeeuws mobiel museum voor beel dende kunst, tussen deze kunst en de Zeeuwen zal nu door een vlottere verbinding, dus gemakkelijker expo seren. lichter worden. Deze brug, niet van 70 miljoen, maar bijvorbeeld van 70 mille en even onontbeerlijk, is te bouwen; maar, dan moeten ook alle Zeeuwen (nu waren het er te weini gen en slechts 10 pet. van de aan gezochte bedrijven, instanties, parti culieren, etc. met een opbrengst van plm. 10.500). Mét de groei van het Delta- en Slocplan hun steentje bij dragen. En dat kan via het gironum mer van de Amsterdamsche Bank no. 97231, t.g.v. Het Zeeuws Museum- fonds. Een grievende jarenlange achterstand moet hier verdwijnen. Mag het woord van de grote mu seumdirecteur W. Sandberg ook voor Zeeland gelden? Namelijk „Wat is de taak van de kunstenaar? Het leven te verfraaien en te veraangenamen? Ons te helpen aan mooie gedachten? Ons weg te voeren uit de beroerdig heid van alledag naar het verhevene? Mag het? Kan het? Louis Heijmans. A.R. fractievoorzitter geen aanval op K.V.P. Om een mogelijk onjuiste indruk weg te nemen omtrent de bedoeling van hetgeen door mij op de vergadering van de A.R.-kiesvereniging te Goes van 3 dezer is gezegd, zou ik gaarne het volgende willen mededelen. Er is geen sprake van dat mijn op merkingen het karakter van een felle aanval droegen en het begin van een felle verkiezingsstrijd die dan vooral tegen de K.V.P. gericht zou zijn, vormden. Ilt heb integendeel de vrees uitgesproken dat de verkiezingscam pagne voor de a.s. raadsverkiezingen lier in Goes een scherper karakter zou heben dan die, welke voor de statenverkiezingen is gevoerd, omdat de gebeurtenissen in de afgelopen jaren helaas ook allerlei persoonlijke verhoudingen hebben verstoord, en ik heb dit betreurd. Eveneens heb ik betreurd dat de afdeling Goes van de K.V.P. zich zonder enige reserve achter het in de afgelopen jaren door haar raadsfractie gevoerde beleid heeft gesteld, waarin overigens deze politieke groepering volkomen vrij is. Daaraan heb ik toegevoegd dat er onder deze omstandigheden geen aanleiding was voor de A.R. raads fractie om terug te komen op het reeds in december 1961 uitgesproken standpunt met betrekking tot een eventuele K.V.P .-wethouder. In plaats van de houding van de K.V.P.- afdeling te hekelen of te laken heb ik naar een verklaring gezocht in de hoop dat daar over ernstig zal wor den nagedacht en zo goede verhou dingen kunnen worden hersteld, wel ke wens ik bij de beantwoording van verschillende vragen heb onder streept. Mijn opmerkingen omtrent de door de K.V.P .-fractievoorzitter de heer Roose gebezigde politieke methoden, die voor hem niets nieuws bevatten, beoogden duidelijk te maken dat voor het bereiken van overigens normale politieke doeleinden deze methoden niet nodig zijn en schadelijk voor het herstel van goede persoonlijke ver houdingen, die ook in bestuurscolle ges behoren te bestaan. Zij waren dus niet gericht tegen de K.V.P. en evenmin is er een persoonlijke dïs- qualificatie van de heer Roose mee bedoeld. Ik kan hieraan toevoegen dat naar mijn overtuiging de Protestants Christelijke Federatie niet voorne mens is bij de propaganda voor de a.s. raadsverkiezingen naar het ver leden te zierij maar de blik wil ves tigen op de toekomst. Tenslotte kan ik mi. niet beter doen dan herhalen dat het in het belang van de gemeente Goes en van onze plaatselijke samenleving moet wor den geacht dat in de toekomst bij alle verschillen in politiek inzicht over en weer eikaars persoon wordt gerespecteerd, omdat alleen zo een vruchtbare samenwerking mogelijk (Advertentie) Goes, J. G. v. ,d. Buvgt. Inlichtingen bij' Financicrïngs Maatschappij MAH U K O S Vestigingen in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Sommelsdijk H. C. Bult man te Papendrecht. Aangenomen, naar Haren (Gr.) (geestelijke verzor ger Beatrixoord) J. W. Faase te Appelscha. Bedankt voor 't Harde' J. Jongerden te Bruchem-Kerkwijk. Aangenomen naar Gorkum vac. W. G. Gijzel E. Holtrigter te Weesp, die bedankte voor Putten; bedankt voor Krimpen aan den Lek L. Doppenberg te Wilsum. Benoemd tot voorganger van de af deling Musselkanaal dr. J. Kolfscho ten te Delft. -;i Bedankt voor Bennekom: J. P. van Roon te Ermelo. o DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Leermens-Lopper- sum mej. H. A. Winter proponente te Groningen. OUD GER. GEM. IN' NEDERLAND. Beroepen te Loenen a/d Vecht, E. du Marchie-van Voorthuijsen te Leer- sum. GEREF. KERKEN". Kandidaat C. van der Woude jr. te Kampen is beroepbaar. Beroepen te Castricum H. J. Koffrie te Lijmuiden. Aangenomen naar Harkstede-Zuidbroek J. B. Bel kan didaat te Den Helder die bedankte voor Monnikendam. Aangenomen naar Boskoop; G. Ves- seur te Rockanje. CHR. GER. KERKEN. Bedankt voor Westzaan J. P. Geels te Haarlem-C. Tweetal te Woerden: C. den Hertog te 's-Gravenhage-West en M. Vliet- st.ra te IJmuiden. Bedankt voor Papendrecht: L. S. den Boer te Sassenheim; voor Mussel: M. Drayer te Drachten. GEREF. KERKEN" VRIJGEM. Examens. De classis Rotterdam heeft préparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer H. Mostert kandidaat te Rotterdam. WOENSDAG 9 MER HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VA RA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- gym. 7..20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: muziek, actualiteiten en 1 commentaren. (Om ca. 7.40 Ver- keerswenken.) 8.00 Nieuws. 8.18 Mu zikale ochtendpost (gr.). (Om 8.35 van de voorpagina, praatje). 9.00 Gymnastiek v. d- vrouw. 9.10 Kook- praatje. 9.15 Moderne orkestmuziek, (gr.). (9.359.40 waterstanden). V PRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Populaire gram. 12.10 Instrumentaal kwintet: lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Operettefragmen ten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Kamerkoor: jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Op reis door de wereld, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Salonorkest en zangsolist, (herh. van zondag j.l.). 17.50 Rege ringsuitzending: Het sociaal-pedago gisch onderwijs, door mr. M. D. van Wolferen, chef afd. sociaal-pedago gisch onderwijs van hel ministerie van O., K. en W. 38.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Act. 18.30 Dans- orkest en zangsolisten. 18.55 VARA- varïa en lichte gram. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Het wonder van Is rael, gesprek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20-05 'Koninklijke luchtmachtkapel. 20.15 Reportage van de interland voetbal wedstrijd NederlandNoord-Ierland te Rotterdam. I. d. pauze, ca. 21.00: lichte gram. 22.05 Amusementsmuz. (gr.). 22.15 Zestig jaar levenserva ring. lezing. (30). 22.30 Nws. 22.40 Hart op de tong, actuele problemen. 22.55 Celloreeital (gr.), klass. muz. 23.15 Licht ork. en zangsolisten. 23.40 Gitaarspel (gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM IT. 298 ra. 1007 kc-s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Goede morgen (gr.). 7.30 Gew. muz. (gr.). 7.50 Het brood des levens, me ditatie. 8.00 Nieuws. 8.35 Radiokrant. 8.35 Rijnliederen (gr.). S.50 Lichte gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. GER. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet W. Zijderveld te Kapelle aan de IJssel. Bedankt voor Barneveld L. Rijksen te Rotterdam- W. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke koorwerken. 11.15 De slede-patrouil le, hoorspel. (1 - herhaling van maan dag 7 mei jl). 12.10 Walsmuz. (gr.). 12.20 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b. v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ork. 12.50 Oranje in zilver: reportage van het koninklijk bezoek aan Haarlem. 13.00 Nieuws. 13.15 Tulpenrally. 13.25 Licht ensemble. 14.00 25 jaar Bond van gereformeerde vrouwenver enigingen in Nederland, reportage. 14.45 Gram. 15.00 Wie luistert mee, muz. lezing. 15.30 Bas en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Marinierskapel. 17.50 Reportage. 18.00 Gram. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18-45 Lichte gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Legers des Heils- kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Oranje in het zilver: reportage van het koninklijk bezoek aan 's-Graven- hage. 20.10 Concertgebouworkest en solist: Moderne en klassieke muz. 21.00 Schip ahoy! klankbeeld over het leven aan boord van de J. Henri Dunant. 21.20 Promenade-orkest cn solist. 21.50 Kanttekeningen bij de voorpagina, praatje. 22.00 Muziek uit Israël. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pla- tennieuws. 23.45 Tulpenrally. 23.55— 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NT S: 17.3517.45 Internationaal jeugd journaal. 20.00 Journaal en weer- overz. VPRO: 20.20 Binnenkort in dit theater, filmnieuws. 20.45 De hartslag van Frankrijk, reportage over het karakter en wezen van Frankrijk als natie. 21.35 Medische rubriek. 22.00 In Holland staat een riddergoed, t.v.-fantasie (deel III). NTS: 22.4022.50 Reportage van h. koninklijk bezoek aan Noord- en Zuid-Holland. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA.^. 15.5516.40 Eurovisie: Interland voetbalwedstrijd EngelandZwitser land (2e helft). 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Feuilleton voor de jeugd. 19.30 Kroniek voor automobilisten^ 20.00 Nieuws. 20.25' Het manneke. 20.30 Televisiefeuilleton. 21.10 Inter-, view. 22.00 Documentair pi-ogramma over Lemberge (bij Gent). 22.30 Nws FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Act. uit het jaar 1943—1944. 19-30 Kath. uit zending. 20.00 Nws. 20.30 Toneelstuk. 22.00 Lichte muz. 22.25 Nieuws. 2090, Met verrassende snel heid doorsneed het merk waardige schip de lange deining van de baai. Arend en Buck bestudeerden met grote interesse het inwen dige van de bolvormige ca bine, die van een sterke transparante kunststof was vervaardigd en van waar uit men naar alle zijden een schitterend uitzicht had. Baryl vertelde hun trots alle bijzonderheden over zijn subjager, die spe ciaal was geconstrueerd voor diepzeeonderzoek. Zijn gasten waren het er roerend over eens, dat de „Bubble", zoals het vaar tuig heett?, een heel wonderlijk geval was. Alles ging even soepel en gemakkelijk bij het manoeuvreren tussen de gevaarlijke rif fen door. Eenmaal ver genoeg buitengaats liet Baryl de „Bubble" duiken, zodat men 0 Het Russische partyblad Prawda heelt de orde van Lenin gekregen. Het be stond zaterdag 50 jaar. Dezelfde onder scheiding kregen Kroetsjews schoonzoon Adzjoebei, hoofdredacteur van het rege ringsblad Izwestja. de directeur-generaal van Tass, Gorjoenow, de vroegere hoofd redacteur van de Prawda, Iljitsjew, de correspondent van de Prawda in Ameri ka. Strelïnïkow en de president van de Sowjet-acaöemïe van medische weten schappen, Blochln. plotseling aan alle kanten door het heldere blauwe water was ingesloten. Overal flitsten scholen kleine vissen voorbij of vluchtten haastig weg voor het vreemde glanzende ge vaarte, dat er uitzag als een groot monster met één enorm oog. Steeds dieper stuurde Baryl het schip naar de diepte, waar het koraal tot fantastische formaties was opge bouwd en reusachtige waterplanten hun veel kleurige bladerslierten heen en weer wiegden. bericht voor de bezitters van Dentofix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrokende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houd» Uw gebit de gehele dag, onder olie omsïandigheden,vasf en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegarandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plos- iic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Feuilleton door Karl Unselt Dat is nergens voor nodig. Mijn geweten is zuiver. Wel, zei. de reus twijfelend en kneep zijn rechteroog dicht. Laten we zeggen: de helft. Weet U overigens wie ik ben? Welnee, beleende de reus. Dat speelt ook helemaal geen rol bij ons. Plet gaat om het misdrijf. Wel. wel! Kijk eens aan. Om het misdrijf. En om welk misdrijf gaat het hier dan wel, als ik vragen mag? Dat zullen de officier van justitie en de rechter U wel vertellen. Wij zijn alleen maar uitvoerende ambte naren. verklaarde de reus, die nu weer helemaal wakker was. O, neem me niet kwalijk, zei Georg bescheiden. U hebt gelijk. Ik vergat helemaal, dat U alleen maar bevelen hebt uit te voeren. De jockey knikte tevreden. Het is best mogelijk dat TT on schuldig bent, of denkt, dat U het bent, merkte hij minzaam op. Zijn lippen lachten en verloren ineens hun zure uitdrukking. Maar niettemin bent U in mijn ogen verdacht. Ten minste naar mijn smaak. Ploezo? Zeg mij, met wie hij omgaat dat spreekwoord kent U toch zeker? Georg knikte en werd wat onzeker. Ziet U, toevallig ken ik die knaap met wie wy U betrapt hebben. Ik ken hem niet. haastte Georg zich te verzekeren. Werkelijk niet? De kleine nam hem scherp op en zei toen: Moge lijk. Hij heet Hintetür. En door die naam is die man geworden, wat hij nu is: eentje die alleen door achter deuren binnengaat, iedereen kent en bij iedereen op de loer ligt. De spot en de wreedheid van zijn medemensen hebben hem daartoe gebracht. Wij waren met vijfenveertig man bij dé politie en niemand werd zo voor de gek gehouden al» hij. Op «en goede dag liet hij er zich toe verlei den met geweld tegen een van zijn superieuren op te treden. Daarna verdween hij. Nu is hij een van de gevaarlijkste agenten en wié zich met hem inlaat is verloren. Plij ver nielt uit wraak en hij heeft cr een satanisch genoegen in, zijn slacht offers te zien kronkelen. Misschien verwondert het U nu niet meer. dat U in deze wagen zit. - Donnerwetter, mompelde de reus, en zijn medelijdende blik was een weldaad voor Georg. Diis had die vervelende Wucherprennig toch ge lijk gehad, dacht hij verdrietig, en denkende aan het gevaar waaraan hij blootgesteld was geweest, begon hij zich nu te verwijten alle goed bedoelde waarschuwingen in de wind geslagen te hebben. Maar een andere stem van zijn geweten vroeg hem, waarom hij dan eigenlijk tegen zijn verstand en tegen iedere vermaning in gehandeld had. Hierdoor gingen zijn gedachten voor de eerste maal naar Eva en haar vader. Hij kreeg het er warm van. Het.idee, dat alles vergeefs was geweest, dat men Lutz Ramdohr zou arresteren, dat Eva daardoor ongelukkig en zelfs be dreigd zou worden, vervulde hem in eens met bittere pyn. Zijn arrestatie leek hem ineens een afgrond, die hem voorgoed van Eva zou schei den. Wat moest zij van hem denken Z(j wachtte toch zeker al dag en nacht en uur na uur op zijn hulp. Zijn koortsachtige onrust deed hem van zijn bank opspringen en gedu rende een seconde waren de twee agenten zo verbluft, dat zij geen vin verroerden. Eindelijk meende dc kleinste: Ga toch zitten. Het heeft abso luut geen zin. Ilij sprak op de af keurende toon van een onderwijzer, die een leerling naar zijn plaats stuurt, omdat hij onzin uitgekraamd heeft. Gehoorzaam viel Georg weer terug op de bank, steunde zyn hoofd op zijn handen en zuchtte diep. Ik houd het niet uil ik houd het niet uit, zo raasde h(j bij zich zelf en zijn vingers woelden door zijn haren. Zyn hoed lag op de grond, maar hij lette er niet op. Dc kleine raapte hem op en legde hem naast Georg neer. Daarna wierp hij een vragende blik op zijn kameraad en schudde het hoofd. Met een ruk hield de wagen halt en Georg vloog tegen de muur. Wat is dat? vroeg hij geschrok ken. Wij zijn er, zei de reus en stond op. Maak U nu alstublieft geen her rie. Dat zou me spijten. Hij deed de deur met een sleutel open en liet Georg voorbijgaan. Stom en met ge bogen hoofd waar zyn hoed scheef op stond, steeg Georg uit. Een paar mensen bleven staan en staarden hem aan. Haastig trachtte hij zich aan die blikken te onttrek ken, want hij voelde ze als het ware op zijn huid branden. Hij rende op de verlicht» Ingang toe, die voor hem openstond, In het portaal bleef hij hijgend staan. Wat gebeurt er nu met mij? vroeg hij aan zijn begeleiders. U wordt verhoord. Of dat van avond nog gebeurt, kan ik U niet zeggen. In alle geval wordt U bin nen de eerste vier-en-twintig uur voor de rechter geleid. Dat is voor schrift. En voor het zover is? Blijft U bij de politie. Als U hon ger hebt, kunt U iets bestellen. U mag ook roken. Georg glimlachte krampachtig. Honger heb ik niet, maar mag ik myn advocaat opbellen? Natuurlijk mag U dat. Ik zal de agent van dienst even vragen. De reus verdween achter de deur, 't Is allemaal niet zo erg, troostte de jockey hem. In het begin ziet het er altijd erger uit dan het is. Nader hand vertelt U aan uw vrienden of uw vrouw hoe leuk het hier allemaal was. Leuk? Nou ik bedank ervoor. Naderhand, zei ik. Komt U maar binnen, riep dc reus in de geopende deur. Een oude amb tenaar met een ondoorgrondelijk ge zicht zat achter een groen beklede tafel waarop een volmaakte orde heerste. Met wie wilde U spreken? vroeg de beambte. Met advocaat dr. Cornelius Ram dohr. Weet IT het nummer.? Georg noemde het en de beambte draaide zonder veel haast het opge geven nummer, toen reikte hij Georg de hoorn over. Ja, hallo met advocaat Ram dohr. Ja, wie is daar? Georg Ludecke. Och, ben jij het? En? Wat heb je op je hart? Georg haalde diep adem. Ik ben gearresteerd. Ik bel op van bij de politie. Hij wachtte op de uit werking van zyn woorden en toen hij niets hoorde, riep hij ongeduldig: Hallo, ben je. er nog? Ja, ik ben er. Waarom zeg je dan niets? vroeg hij geërgerd. Neem me niet kwalijk. Ilc moest even lachen. Zo, maar ik vind er niets lach wekkends aan, viel Georg veront waardigd uit. Ik dacht dat het een grap was, Georg. Dus, beste kerel, laten we ernstig blijven. Waarom ben je ge arresteerd? Nou vanwege je weet toch vanwege je broer. Zo zo, vanwege Lutz. Je hebt dus toch niet naar me geluisterd. Nu zit ten we met de gebakken peren en nu moet Cornelius helpen. God je moet me nu geen ver wijten maken. Daar kan ik niet te gen. Naderhand kun je dat zoveel doen als je wilt. (Wordt vervolgd).,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11