Zeeuwse hervormde kerkvoogden m Goes bij een Draaiboek' koninklijk bezoek aan Middelburg Agenda WALCHEREN G0ESE BEJAARDEN MAAKTEN EEN ZESDAAGSE WATERREIS MAANDAG 7 MEI 1962 P li OV IN UI ALE ZEEUWSE COURANT INLEIDING OVER ADMINISTRATIE Inleiding Tijdens deze vergadering hield de heer A, L. Yslta, directeur van de stichting mechanische registratie en administratie ten dienste van de Ne derlands Hervormde Kerk een inlei ding over de „Kerkelijke administra tie dienstbaar aan het gehele kerke lijke leven". Spreker stelde allereerst dat ook de administratie een taak is, die tot die van de kerkvoogdijen be hoort. Algemeen heeft men hiervoor echter weinig interesse. Toch noem de inleider ook een goede administra tie van groot belang, niet alleen voor de plaatselijke gemeente, maar voor de gehele kerk. De administratie in vrijwel alle ker kelijke gemeenten voldeed niet en voldoet in vele plaatsen nog niet aan de eisen, die hieraan mogen worden gesteld. Een in 1948 gehouden en quête bracht bovendien aan het licht, dat ruim 800 verschillende kaart systemen werden gebezigd, hetgeen een chaotische verwarring veroor zaakte. Dit alles leidde ertoe, dat de Algemene Synodale Commissie een commissie in het leven riep met als taak de mogelijkheid te onderzoeken of uniformiteit in de kerkelijke ad- Aanvoer aspergeveiling Bergen op Zoom niet groot Dat de lente dit jaar wel erg laat is blijkt ook duidelijk uit de aanvoer van asperges op de Bergen op Zoom- se aspergeveiling. De eerste asperges zijn dit jaar pas „gestoken" op 23 april j.l., een maand later dan vorig jaar, toen op 24 maart de eerste sten gels uit de grond werden gehaald. Werden op 4 mei 1960 reeds 2500 kilo aangevoerd en het afgelopen jaar zelfs 5500 kg, vrijdag waren het nog geen 500 kilogram, die ter vei ling werden aangeboden: het tiende deel van vorig jaar. De prijzen zijn dan ook naar evenredigheid: de aller beste soort brengt 10 a 11 gulden per kilo op. Vorig jaar werd 2.50 per kg betaald en twee jaar geleden 3,50 tot 3,75 per kg. VANDAAG Middel burg - City: Dc wereld van Su zie Wong. 20 uur. 13 jaar. Electro: Eddie slaat, zich er door, 19.30 uur. 14 jaar. Miniatuur Walcheren. 913 Vlissingcn Alhamhra: De wereld van Suzie Wong, 20 uur, 13 jaar. Luxor: De wraak van Robin I-Iood- 20 uur. 14 jaar. Goes Grand: De wereld van Suzie Wong, 20 uur, 13 jaar, Bergen op Zoom doxy: Pyjama voor twee, 20 uur, n.l. Luxor: Nur dér Wind, 20 uur. 14 jaar, Tcrneuzcn Luxor: Alleen de zon was getuige. 20 uur. n't Jaar. Oostburg Lcdelthealer: Vrouwen ach ter prikkeldraad. 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Otympia: Ontvoering uit Boedapest, 20 uur, 14 jaar. Axel Hel Centrum: Paspoort voor de hel, 20 uur, 18 jaar Hulst Bioscoopgebouw: Arenda der verschrikking. 20 uur- 18 jaar. Zicrikzec Concertzaal: Winden waaien om de rotsen. 20 uur, 14 jaar. Haamstede Bioscoop Bom: De slaven jager van Afrika, 20 uur, 14 jaar. mïnistratie was aan to brengen. Dit resulteerde in 1951 in de stichting, die ó.m. als doel heeft gegevens te verstrekken ten dienste van de ker kelijke statistiek en sociografie. Zij tracht dit te verwezenlijken door het inrichten van plaatselijke of regio nale bureaus, die zijn uitgerust met doelmatige machines. De heer Yska behandelde vervolgens uitvoerig de Secretaris B. J. van Oeveren nam na 29 jaar afscheid van vereniging De afdeling Zeeland van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Neder lands Hervormde Kerk hield zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een goed bezochte vergadering onder voorzitterschap van de heer J. Moll uit Vlissingen. Tijdens deze vergadering werd afscheid genomen van de heer B. J. van Oeveren uit Poortvliet, die sedert de oprichting van de vereniging het secretariaat bekleedde. Voorzitter Moll memoreerde in korte bewoordingen, dat de heer Van Oeveren gedurende 29 jaar met gro te trouw en liefde de gemeenten en de kerk diende. Ook als hoofdbestuurs lid stond hij steeds voor de belangen van de Zeeuwse kerkvoogdijen op de bres. „Al dit werk deed U niet voor U zelf, maar uit liefde voor God", aldus de heer Moll. Hij bracht de scheidende dank voor de aangena me en prettige samenwerking. Als blijk van waardering voor zijn vele werkzaamheden benoemde de- vergadering de heer Van Oeveren tot erelid van de vereniging. Te vens werd hem een boekwerk ter herinnering aangeboden. Ds. W. Jansen uit Goes sprak bij de aanvang van de vergadering een kort wijdingswoord. Hij noemde de laak van de kerkvoogden uiterst moeilijk. „Zij hebben een grote ver antwoordelijkheid en dienen daar naast ook de vrijheid in het vizier te houden. Zij werden gekozen tot be heerders van de bezittingen van hen die ze verkozen, maar zij dienen te vens de belangen te behartigen van Hem, die roept". Ds. Jansen besloot zijn referaat met het voorlezen van Romeinen 12 de verzen 1 tot en met 11. In zijn openingswoord herinner de de voorzitter er aan, dat de heer C. Philipse uit 's Hcer-Arendskerke, hoofdbestuurslid van de vereniging, wegens opname in het ziekenhuis de vergadering niet kon bijwonen. Staande de vergadering werd hem een telegram gezonden met de mens tot spoedig herstel. Voorts wenste spreker oud-burgcmccster Van Halst uit Wissenkerke geluk met de hem verleende koninklijke onderscheiding. De penningmeester, de heer A. C. Burger uit Goes, noemde in zijn jaar verslag het jaar 1961 financieel gun stig. Ondanks enkele buitengewone uitgaven steeg het saldo met 44,16 en bedroeg dit per 31 december 1961 354,21. Er valt dus een geringe groei van de reserve te constateren. werkwijze van de stichting en gaf Hierbij diverse frapperende voorbeel den van resultaten, die werden be reikt. Ruim 1.650.000 zielen werden reeds geregistreerd. Na dit betoog maakten verschillen de afgevaardigden gebruik van de gelegenheid nader op dit onderwerp in te gaan. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren D. van den Berg uit Bruinisse. C. A. de Kra ker uit Zaamslag en C. Mol uit Waarde bij akclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer B. J. van Oeve ren werd bij enkele kandidaatstelling benoemd de heer J. A. Nortier uit Stavenisse. Dc heer J. Moil, die als provinciaal vertegenwoordiger zit ting heeft in het hoofdbestuur, had deze functie beschikbaar gesteld we gens vermoedelijk vertrek uit de provincie. In zijn plaats werd be noemd de heer'A. Sorber, president kerkvoogd te Middelburg. De moge lijkheid, dat de heer Moll toch in het hoofdbestuur zitting zal blijven hou den is groot, daar het hoofdbestuur hem kandidaat heeft gesteld voor de vacature van de heer Van Oeveren, die eveneens als lid van het hoofdbe stuur bedankte. VLISSINGEN Prijsuitreiking wedstrijd voor jeugd van sportclubs Zaterdagavond zijn in het Sclielde- kwartier te Vlissingen de prijzen uit gereikt van de op 28 april gehouden wedstrijden voor de jeugd van de verschillende Vlissingse sportvereni gingen. Deze wedstrijden bestonden uit hardlopen, verspringen, doel- schieten of doelwerpen, precisiewer ken of -schieten. Tevens moesten de jongelui vragen beantwoorden op het gebied van de algemene ontwik keling en algemene vorming. Ook moesten zij hun kennis tonen met betrekking tot het verkeer* de eigen sport en van de spelregels van de eigen sport. De wedstrijden waren georganiseerd door een commissie, gevormd uit alle Vlissingse sportverenigingen. Zaterdagavond reikte de voorzitter van de stichting sportbelangen, wet houder Ch. J. Gillissen Verschage, in tegenwoordigheid van burgemeester mi'. B. Kolff de prijzen uit. De prijs uitreiking werd omlijst met een feestprogramma, waaraan meewerk ten de drumband van Oranje Nassau, de goochelaar en buikspreker profes sor Brockino en de gymnastiekver eniging V.T.V. met enkele turnde- monstraties. De voorzitter van de organiserende commissie, de heer A. Wijnen, sprak een woord van welkom en bracht te vens dank aan alle medewerkenden. De prijsuitreiking werd besloten met een vlaggenparade van alle deelne mende verenigingen. De uitslagen van de wedstrijden wa ren: Groep A 89 jaar: 1. Stïneke Joziasse en Huur Arnoldi, beiden van Oranje Nassau, 3900 punten; 3. Hans Tulnhof en Fria Bax, beiden i van Oranje Nassau, en H. Willem-1 sen, V.T.V., 3850 punten. Groep B 10li jaar: 1. Renë j Beenhouwer, V.C.V., 3925 punten; 2. I Paul Hessing, Marathon, 3900 pun- I ten; 3. Rita Kestelo, V.T.V., 3800 punten: Wilma Louwers. V.T.V"., 3765 punten; Tilly Leuvelink, V.T.V., 3730 punten: Pauly Kuyper, Oran- I je Nassau, 3700 punten; Laja in 'tl Veld, V.T.V., 3650 punten; Piet Wil- j leboordse. Oranje Nassau, 3650 pnt. Groep C 1213 jaar: 1. Jan Wijnen, V.T.V., 3770 punten; 2. Kampo Schol- te, Zeeland Sport, 3750 punten; 3. Kees Kuyper, Zeeland Sport, 3725 punten en Córric Lobbczoo, 3680 pnt. Groep D 1415 jaar: 1. Henk Lan- nier, Zeeland Sport, 3600 punten. SINT-LAURENS Raad vergadert De raad van Sint-Laurens komt don derdag a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer de verhoging van de grondprijs in hec uitbreidingsplan achter de Nederlands hervormde kerk, het on derhands opdragen van bestratings- werken aan dc Kerklaan en Oranje laan, het verlenen van een subsidie voor de viering van het 40-jarig be staan van de plaatselijke ringrijders- vereniging en de wijziging van de be grotingen voor 1961 en 1962. Vergadering Oranjevereniging De hervormde vrouwenvereniging te Middelburg had in de feestelijk ver sierde benedenzalen van het her vormd kerkcentrum een Oranjeavond georganiseerd. Mcj. H. A. van Vis vliet vertoonde prachtige kleuren dia's van het bezoek van de konin gin aan deze gemeente ter gelegen heid van dc officiële ingebruikne ming van het nieuwe gebouw der provinciale griffie op 17 mei 1960, alsmede van het interieur van de griffie. Zij gaf hierbij een interessan te toelichting. Mej. A. Adelman en mevrouw M. C. de Keijzer-Vermeulen lazen toepas selijke gedichten en proza. De presi dente mevrouw E. Stufkens-Loode- wijk, sprak naar aanleiding van het zilveren huwelijksjubileum van het koninklijk paar, alsmede over de be vrijding en de dodenherdenking. In het huishoudelijk gedeelte der ver gadering werd de op 17 mei a.s. te Kapelle te houden provinciale toog- dag, het jaarlijkse reisje van de ver eniging, ditmaal op 19 juni a.s. naar Dinant, besproken. GRIJPSKERKE Collecte De Emmabloemcollecte heeft te Grijpskerke 45.58 opgebracht, Dc opbrengst van de collecte voor de stichting Nationaal Comité Zilveren Huwelijksfeest Koninklijk Paar be droeg 53,50. Belgische hulppeilboot sloeg lek op gasboei Vrijdagmiddag is een hulppeilboot te vergelijken met een grote vlet van de Belgische waters Snat nabij Bath onder water verdwenen. De houten motorvlct was ter hoogte van de Zimmermanpolder in de Wester- schelde in botsing gekomen met een gasboei, waardoor een gat van een halve meter in de boot werd gesla gen. Het moederschip de grote peilboot „Krankeloon", die in de nabijheid was, nam de manschappen over en de zinkende vlet op sleeptouw. De vlet maakte echter zoveel water, dat het vaartuig onder water ver dween, maar desondanks wist de „Krankeloon" het bootje slepend on der water op de slikken bij Bath aan de grond te zetten. Zaterdagmiddag werd de vlet door personeel van de Belgische water staat bij laag water provisorisch ge dicht en door 't moederschip „Kran keloon" bij hoog water opgesleept naar Antwerpen, waar de vlet op de rijkswerf gerepareerd zal worden. De hulppeilboot en de „Krankeloon" wa ren tijdens het ongeval op de Wes- tersclielde bezig met het controleren van de diepten van het vaarwater, de verplaatsing der zandplaten en de stromingen. SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering N.C.V.B. Woensdagavond hield de N.C.V.B. te Serooskerke (W) ijl het verenigings gebouw haar jaarvergadering onder leiding van de presidente mevrouw Dc Dreu-Thorenaar. Na het ope ningswoord volgde het jaarverslag van de secretaresse mevrouw Jobse- Jobse, waaruit bleek, dat de uit ruim 120 leden tellende afdeling een bloeiend verenigingsleven heeft, waarbij op de maandelijkse bijeen komsten ,zeer uiteenlopende en inte ressante onderwerpen worden behan deld. De penningmeesteresse mevr. L. Kodde-Meijers kon een klein ba tig saldo vermelden. Een koortje, samengesteld uit de leden zong met orgelbegeleiding van mevrouw Lan- gebeke-de Nood enkele liederen. Een zeer aantrekkelijk punt van het programma was de door mej. Goor opgezette modeshow waarbij de jeugdige Annie Smalheer en Lies de Herder als volleerde mannequins di verse creaties toonden. Mevrouw L. Kodde-Meijers droeg nog een ge dicht voor en was er declamatie door een drietal dames met aansluitend samenzang. De vice-presidente mej. Goor sloot deze gezellige en drukbe zochte avond. ZUID-BEVELAND ,,Korczak en de kinderen" Studieavond voor schilders De toneelgroep „Centrum" uit Am sterdam heeft zaterdagavond in de „Prins van Oranje'' te Goes het be kende, reeds eerder besproken stuk ..Korczak en de Kinderen" van Er- win Sylvanus opgevoerd. Deze op voering was tot stand gekomen dooi de samenwerking tussen de hervorm de jeugdraad, het gereformeerd jeugdverband en de katholieke jeugd raad. De bekendheid van het stuk en de publiciteit voor deze avond had den er voor gezorgd dat de zaal vrij wel tot de laatste plaats bezet was. (Slot van pag. 1) rar. W. W. C. de Jonge, beiden adju dant van de koningin, luitenant ter zee Pauli, adjudant van prins Bern- hard, en mr. J. van der Hoeven, par ticulier secretaris, waarna op het sportterrein baron H. A. A. Collot d'Escury. kamerheer in buitengewo ne dienst van de koningin, zich bij het gezelschap zal voegen. Tijdens de tocht Tijdens de tocht van het koninklijk gezin (waarvan de route en de rou tes, die de kinderen naar het sport veld volgen elders in ons blad ver meld zyn) slaan verschillende Zeeuw se muziekkorpsen langs de route op gesteld. Accelerando uit St.-Anna- land, O.K.Iv. uit Schoondijke, Juliana en O.N.D.A, uit Middelburg spelen op het sportterrein. Euterpe uit Heinkenszand speelt bij" het gasthuis en E.M.M. uit Kortgene op de Hout- kaai. Vóór het gasthuis zullen aanwezig zijn de voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer B. A. Hesselink, alsmede de directie: geneesheer-di recteur dokter W. W. Stevens, eco- nomisch-directeur G. K. de Waardt en adjunct-directrice zuster E. Bal. Zus ter L. de Kok, le verpleegster O.K. biedt daar de koningin bloemen aan, terwijl de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke bloemen ont vangen van de leerling-verpleegsters W. Bout, C. Wagenaar, J. J. Leijnse en N. Kodde. Op de Houtkaai, waar E.M.M. Kort gene dus muziek ten gehore brengt, en de Turfkaai (aan de kadezijde), is een plaats gereserveerd voor rond 1200 kinderen van de Walcherse scholen. Daar zal de koningin zich enkele momenten met een paar kin deren onderhouden. Op de Markt Oni 10.40 uur arriveert het gezel schap op de Markt, waar de Ge deputeerde Staten van Zeeland, de griffier der Staten, de wet houders en de gemeentesecretaris van Middelburg, alsmede de echt- Herv. vrouwengroep kwam bijeen Een dezer dagen kwam dc hervorm de vrouwenvereniging te Rilland- Bath onder leiding van haar presi dente, mevrouw Verhage, bijeen in net Ned, herv. jeugdgebouw. Deze avond had een feestelijk karakter in verband met het zilveren huwe lijksfeest van het koninklijk paar. Volksliederen werden gezongen en het spel „Trek aan de bel" werd gespeeld. Van onze adverteerders Café-restaurant „Delta" onder nieuwe leiding Met een drukbezochte receptie is za terdagmiddag het café-restaurant „Delta" te Vlissingen heropend, na een kleine verbouwing van een deel van het interieur, dat daardoor aan zienlijk aan sfeer en outillage heeft gewonnen. Entree -n doorgang naai de grote zaal zijn betimmerd met notenhout, terwijl do vroegere buf fetruimte drastisch gemoderniseerd erd. Tijdens deze receptie bestond gele genheid om kennis te maken met de nieuwe exploitant, de heer P. Drop, die de heer J. v. d. Velde opvolgt. De heer v. d. Velde zwaaide vijf jaar de scepter in „Delta". De heer Drop was eerder werkzaam als o.m. kok aan boord van de „Wil lem Ruys", als chef-kok in de res tauratie van het Centraal Slation tc Amsterdam en gedurende de laatste drie jaar als restaurateur van het station Bergen op Zoom. Het is zijn bedoeling om van restaurant „Delta" een uitgesproken „jaarbedrijf" te ma ken, dat zich niet meer in het bijzon der op het zomeraeizoenwerk zal toe leggen. De keuken zal gespecialiseerd zijn op rijsttafel. Talrijke fraaie bloemstukken zetten zaterdag feestelijke luister bij aan heropening en receptie. Dertig bejaarden van het verzorgingshuis aan de Beestenmarkt le Goes hebben verleden week een onvergetelij ke boottocht door wes telijk Nederland ge maakt. De bejaarden wa ren o ndcrgebrach t op de rondvaartboot „Ermelo" uit Harder wijk speciaal voor lieii ingericht en hebben zes dagen met overwegend mooi weer kunnen genieten van een wijds uitzicht over de Nederlandse sto men. De route van de „Ermelo" leidde over Dordrecht naar Am sterdam, vandaar naar Rlienen, Tiel en Wil lemstad en terug naar Goes, waar de bejaar den zaterdagmiddag onder grote belangstel ling van familieleden en kennissen den. De Gocse bejaarden vonden deze bootreis de tweede van het ver zorgingshuis aan de Beestenmarkt zon der meer „geweldig". Met grote interesse hebben zij vanaf het bovendek van de „Er melo" onder meer de Deltawerken in het Ha ringvliet kunnen bekij ken. Het eigen jjersoneel van het verzorgings huis is onder leiding van de directrice, me vrouw Maat-Dieleman, de bejaarden tijdens de reis behulpzaam ge weest. Samen met vele inwo ners van Goes werden de voor deze reis beno digde financiën bij elkaar gebracht. Tachtig procent van de dertig bejaarden, die deze reis meemaakten, was in min of meerdere mate invalide. Enkelen hebben het gebied, dat de „Ermelo" tijdens de boottocht passeerde, vanuit bed moeten be kijken. Veertien vrou welijke helpsters, beho rende tot de vaste staf van het verzorgings huis, stonden de be jaarden ten dienste. Als reisleider fungeer de dc heer A. C. Kil, maatschappelijk werker van de gemeente Goes. Leden van de Rode- Kruiscolonne Goes hiel pen bij de debarkatie van bedlegerige bejaar den (foto). (Foto P.Z.C.) Planckaert zegevierde in Luik-Bastenaken-Luik Voor de eerste maal in zijn rijke wielercarrière slaagde Jos Planckaert er zondag in een grote internationa le klassieker op zijn naam te bren gen. Een eindsprint, waarin hij alles gaf, deed hem voor de Duitser Kolf Wolfsholil zegevieren in LuikBas tenaken-Luik. De officiële uitslag was: 1. Jos Plan ckaert (België) 6.55,56, 2. Rolf Wolfshohl (Duitsland) z.t„ 3. Claude Colette (Frankrijk) 6.56.16, 4. Jos Wouters (België) 6.56.52, 5 André Darrigade (Frankrijk) z.t. 6. Noel Foré (België) z.t-, 7. Willy van den Berghen (België) z.t., 8. Rik van Looy (België) z.t., 9, Frans Schoub- ben (België) z.t., 14. Piet Rent meester z.t.. 17. Huub Zilverberg z.t., 29. Wim van Est 7-00.06, 41. Dick Enthoven 7.13.20. Het bergklassement werd gewonnen door Wolfshohl met 19 punten voor Planckaert met 18 eu Colette met 10 punten. Rentmeester was ex aequo vierde met 5 punten. Nederland uitgeschakeld voor de Davis Cup Nederland is zondag op de Metsba- nen in Schcveningen door Rusland uitgeschakeld voor verdere deelne ming aan het Davis Cup toernooi. De Russen Thomas Lejus en Serge Lik- hachev zegevierden in het dubbelspel met 6—1, 7—5 en 6—2 over Willem Maris en Evert Schneider. Doordat de Nederlanders zaterdag ook beide enkelspelen verloren, is de stand thans 30. Vandaag, maandag, wor den de resterende enkelspelen ver werkt. Verrassende Nereus-zege in varsity te Jutphaas Op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas is zondagmiddag de 79ste varsity gehouden, de jaarlijkse roci- ontmoeting van de beide korpsve-- enigingen, die zijn aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Studenten- roeibond. Bij het hoofdnummer, de oude vier, hebben de vele duizenden toeschouwers een van de fraaiste en meest spannende roeiraces van de af gelopen jaren gezien. Na de start namen het favoriete Nereus en het vei bassend sterke Utrechtse Triton de leiding. De ove rige ploegen verspreidden zich gaan deweg, naar hun onderlinge krachts verhoudingen, over het water. Voor de tribune, waai- beide ploegen hun sprint reeds hadden ingezet, deed Triton enkele misslagen, wat het de zege kostte: ondanks het sterke op dringen in de laatste meters moesten de Utrechters de zege aan Amster dam laten. Argo, dat in de overmaatse vieren d~ Zeeuwen M. Bruyning uit Goes en B Bouwman uit Nieuwerkerk had opgesteld, kon in tegenstelling tot vorig jaar niet tot grote pifestatiea komen. genoten van de commissaris der koningin cn Middelburgs burge meester ter begroeting aanwezig zijn. Ook hier worden de konink lijke gasten bloemen aangeboden: Mariette Drijber zal de koningin een ruiker offreren. Christina Drij ber biedt prinses Beatrix bloemen aan, Anne-Maric Kaland aan prin ses Irene. Rolfje Westerhout aan prinses Margriet en Liesje Hooij aan prinses Marijke. Vervolgens wordt de hoge gasten in het stad huis een verversing aangeboden. Omstreeks elf uur beginnen 440 Zeeuwse schoolkinderen aan hun Zeeuwse manifestatie. Het konink lijk gezin zal deze manifestatie vanaf een daarvoor ingericht po dium vóór het stadhuis kunnen volgen. Bij het betreden van het podium speelt de koninklylte har monie Ons Genoegen uit Vlissin gen het "Wilhelmus. Na de mani festatie zullen tie hoge gasten de „kaart" van Zeeland, die de 440 kinderen vormen, symbolisch be zoeken: burgemeester mr. J. Drij ber begeleidt het gezelschap vanaf het stadhuis-bordes naar Eede (bij de Eendracht), waar de Zeeuws- vlaamse grens zal worden over schreden op de plaats, waar op 13 maart 1945 koningin Wilhel- mina voor het eerst na de bevrij ding de Nederlandse grens over schreed. De commissaris der ko ningin, de Gedeputeerden cn de griffier zullen de gasten tijdens de rondwandeling vergezellen. Rondwandeling Deze rondwandeling gaat via West Zeeuwsch-Vlaanderen naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, via Perkpol- dcr naar Kruiningen, door Zuid-Be veland, naar Walcheren via de „nieu we dam" van Vrouwenpolder naar Wissenkerke over de „brug" naar Schouwen-Duiveland en via Zïjpe- Anna Jacobapolder naar Tholen en tenslotte naar Sint Philipsland. Aan het einde van de „Zeeuwse" tocht worden de leden van het werk comité door de burgemeester van Middelburg aan de hoge gasten voor gesteld. De leden van het comité zijn de heren B. P. Carrière, G. A. de Kok, T. van Bergen, H. van den Briel, J. P. van 'tHof, A. J. W. Mati iijssen, P. BI aan w en M. A. Rene- man. Het gesprokene tijdens de mani festatie za; via speciale luidspre kers duidelijk te volgen zijn. De dialoog, waarvan de tekst ge schreven is door de journalist G. A. de Kok, wordt gesproken (via de geluidsband) door de Zeeuwse toneeladviseur Toine van Bergen, en door Lydie Nolten en Jacques Plouvier uit Vlissingen en Adje Schouten uit Middelburg. Voorts werkt mee een klas van het kinderkoor „Dc jonge stem" onder leiding van Ab Liclitendahl. terwijl de technische realisatie van de heer II. Jongepïer is en de ver schillende Zeeuwse „objecten" ontworpen zijn door Wim den Hol lander, de „Oosterscheldebrug" door Joop van der Linden. Leer lingen van de technische school hebben dc objecten vervaardigd. Wandeling Na dc manifestatie wandelt het koninklijk gezin via de Nieuwe Burg en Onder de Toren naar de ingang van de Nieuwe Kerk tus sen de Koorkerk en het kerkkan- toor van de Ned. Herv. Kerk. De Nieuwe Burg zal daarbij gesierd zijn met de vlaggen der Zeeuwse gemeenten, die gedragen worden door leden van de Middelburgse gymnastiek- en turnverenigingen. Onder leiding van Ons Genoegen uit Vlissingen komen de vlaggen dragers vanaf de Stadssehuur via de Nieuwe Haven, Turfkaai, Hout- kaai, Segeersstraat, Kerkstraat, Onder de Toren naar de Nieuwe Burg. De wandelbreedte van de route van Markt naar de kerk is 3Li meter; daarnaast kan het pu bliek een plaatsje vinden. Aan de ingang van de kerk zullen de pre sident-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk, de heer A. Sorber en de praeses van de centrale kerke- raad, ds. H. Snoep, aan de hoge gasten voorgesteld worden. In de kloostergangen, waar een ape ritief en een lunch worden aangebo den. zal het provinciaal bestuur de koninklijke gasten, alsmede ongeveer 225 genodigden, ontvangen. Tijdens deze ontvangst zullen de hoge gasten zich met de genodigden onderhouden, onder wie vier prominente figuren uit de Zeeuwse sportwereld, te we ten de korfbalster Suus Dhont van het Middelburgse Swift, de voetbal ler Jo de Waal. aanvoerder van Vlis singen, de wielrenner Jo de Roo uit Sebore en de atleet Hein Cuié uit Middelburg. Vertrek Om 12.40 uur vertrekken de hoge gasten per auto naar iiet „vliegveld". Aan de ingang van het sportterrein zullen zij door een erehaag van rond 400 Zeeuwse padvinders en zeever kenners rijden. Achter deze erehaag en op de tribunes van het sportveld tot aan de afscheiding kan het pu bliek een plaatsje vinden om te zien hoe koningin, prins en prinssesen na uitgeleide te zijn gedaan door de commissaris der koningin cn de bur gemeester om 1 uur per helicopter vertrekken naar Den Bosch, waar zij getuige zullen zijn van een manifes tatie door de Zuidnederlandse jeugd. Vanzelfsprekend is er uitgebreide be langstelling van pers, radio en tele visie voor dit feestelijk gebeuren. Zo komt de NJR.U. met een reportage- wagen (om 1 uur 's middags wordt in h' t K.R.O.-programma een directe uitzending verzorgd), de Wereldom roep eveneens met een reportagewa gen. terwijl ook «le N.T.S. en Poly goon met een filmploeg verschenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3