BLANKENHEYM DOMBURG, meten met twee maten Porselein-historie oegon in Saksen PIKEUR PROVINCIALE ZEEUWS COURANT UITGEVONDEN DOOR ALCHEMIST „Haags" porselein van Duits fabrikaat In Saksen begon de historie van het porselein, een historie van het toeval. De keurvorst wie het gehl als droog zand door de vingers glipte, had een alchimist in vaste dienst genomen, in de hoop dat deze er eindelijk in zou slagen het goud te maken, waar aan hij zo dringend behoefte had. Te midden van retorten met glasdode gezichten en van grillig gevormde kolven, waarin kleurige vloeistoffen broebelden en kookten, leefde deze man op de grens van droom en wer kelijkheid. van alchemie en schei kunde. Volgens Ingewikkelde berekeningen, vermengde hij stoffen die hij niet formuleren kon. tenzij met behulp van knhallistische tekens, en in de hoop om uit moeder aarde het goud te puren, kwam hij ertoe veldspaath samen te voegen met knolien oftewel porseleinaarde. Zo vond hij onverwacht het procédé uit tot vervaardiging van het harde, vuurvaste, blanke porselein en begon d*t in het jaar 1709 te Meiszen toe te passen. Het zeldzame, dure porselein raakte onmiddellijk in de mode en de uit vinding werd een financieel succes. Het is tc begrijpen dat menige Duitse miniatuurvorst, die aan chronisch geldgebrek leed. zijn Saksische colle ga heftig benijdde en achter het T'eiszcner geheim trachtte te komen- Verschillende oplichters maakten in het eerst goede zaken, doordat zij voorgaven de mysterieuse formule te kennen, maar geleidelijk gelukte het toch om voor geld en goede woorden bekwame Saksische mees terknechts naar bet buitenland te lokken Het duurde echter bijna zestig jaar et.- - in 17(54 de eerste Neder landse porseleinfabriek geopend werd te Weesp. ten behoeve van de Am sterdamse kooplieden, die hun buiten plaatsen aan de Vecht hadden. Hoe wel zij prachtig werk leverde, leidde deze fabriek twintig jaar lang een kommervol bestaan, daar het haar aan bedrijfskapitaal ontbrak. Eerst nadat enkele Amsterdammers hun geld in het bedrijf staken, en de fa briek naar de Amstel verplaatsten, kon zij behoorlijk renderen- De naijver tussen de handelsstad Amsterdam en de hofstad 's Gra- venhage, tussen de regenten en de stadhouder, was in die tijd van prins Willem de Vijfde merkbaar in alle grote en kleine zaken- Vele hovelingen die er Willem aan herinnerden dat elders de fabricage van porselein een vor stelijk privilege was, drongen er op aan dat ook in Den Haag een fabriek zou verrijzen. Men behoefde in elk geval niet lang naar een fabrikant te zoeken. Anton Lyncker, die jarenlang op de Haagse meikermïs stond met Sak sische porselein en voorgaf in Meiszen meesterknecht te zijn geweest, bad reeds een porseleinwinkel op de Hof singel geopend, die door zijn zoon werd beheerd, terwijl bij de kermis sen afreisde. Van vele kanten aangemoedigd, be gon hij in het jaar 1776 in de Bagijnestraaat op kleine schaal HAAGS PORSELEIN te fabriceren. In werkelijkheid werd in zijn werk plaats wit, geglazuurd porselein dat uit Duitsland werd ingevoerd, be schilderd, verguld en gemoffeld. Met het aanbrengen van de ooievaar als handelsmerk was dit eindprodukt Haags porselein geworden. Lyncker liep echter van de aanvang af met de gedachte rond om een fabriek op te richten waarin het gehele produktieproces van meet af aan kon plaatsvinden. Twee 'jaar later gelukte het hem om een obli gatielening te plaatsen, waai-op zo wel door de stadhouder en zijn gezin als door de Haagse magistraat werd ingeschreven, 's Gravenhage plaatste ook de eerste order: een theeservies voor tweehonderdveertig gulden om op het plezierjacht van de stad te gebruiken- Jaren geleden kon men nog in het tuinhuis van de Dunne Dierkade rir- 18 de plaatsen zien waar enkele klei ne ovens hadden gestaan, want in dat huis aan de kade was de fabriek gevestigd. Voor Haags porselein worden nu hoge prijzen betaald en verzame laars zijn terecht trots op één enkel stuk van dit breekbaar en kostbaar bezit- In het. Rijksmu seum, waar men het complete servies een unicum dat aan koningin en prins werd aange boden kan bezichtigen, en in het Haagse gemeentemuseum dat ook verschillende stukken bezit, kan men zich ervan overtuigen waar om de prijzen van Haags porse lein 7.o hoog liggen. Bekwame schilders, naar wier namen wij slechts kunnen gissen, hebben Lyncker terzijde gestaan en uit de handen der vormers kwamen origine le modellen, die bewijzen dat "deze ambachtslieden met het materieel volkomen vertrouwd waren- Lyncker was een artistiek mens, (Advertentie) die goeie ouwe (met de baard) 9.05 en... die goeie jonge 7.60 Door Jac. R. W. Sinninghe Hildebrand levensgroot in Haarlemmerhout 0 In Verona. Noord-iiaiië. is een vierling geboren drie jongens er» een meisje. De moeder, de 38-jarige arbeidersvrouw Rosa Zarobelan. en haar kinderen maken het goed. f"1"""' mum. Ritmeestex- licht en geurig ll!!Iinimi!!llllll!niïlll!lllllll!lflllll!llllllll!l1lllllll!llllll1l!lllllllllllinniinilii!llllllllll!l!lllll!!lll!llllllll]|ll!IIH^^ wien het niet aan fantasie ontbrak, gezien de beweringen die hij over zijn omzet ten beste gaf- De werke lijkheid was hem soms iets te hard en iets te nuchter. Vandaar dat zijn bedrijf geen behoorlijke winst af wierp. en hij meer dan eens gedwon gen was geld te lenen op onder pand van porselein. Toen hij na twee jaar overleed, kon er slechts een der de klas begrafenis op overschieten- Nadat zijn weduwe een tijdlang een woordje mee had gesproken in het bedrijf, volgde Johan Frantz Lyncker definitief zijn vader als directeur dei- fabriek op. Hij had de fantastische inslag van de oude heer geërfd, en bezat een drang naar hoger sferen in de maat schappij- Zin voor werkelijkheid ont brak nem evenwel totaal, en dat is nu eenmaal een eerste vereiste voor een fabrikant. Geen succes De inkomsten daalden, niet alleen door de crisis veroorzaakt na de vierde Engelse zeeoorlog, maar ook omdat zijn porselein in kwaliteit achteruitging. De goede Duitse am bachtslieden waren naar hun „Hei mat" teruggekeerd en schilders die goedkoper waren maar minder fijn werk leverden, vervingen de kunste naars van weleer. In 1790 kwam het einde, dat iedereen reeds voorzien had- Deurwaarders legden beslag op de fabriek aan de Dunne Bierkade en Lyncker moest de vlucht nemen naar liet buitenland- De arme bankroetier behield slechts de titels en waardigheden, die hij in de loop der jaren voor goed geld had gekocht. Niemand weet wat er ge worden is van de geheime legatie- rand van de landgraaf van Hessen- Dannstadt, tijdelijk bezitter van een vrijheerlijk landgoed, die zich, op zijn dure zakenreizen in het buiten land. baron von Lyncker liet noemen. Het staat iiu wel vast, dat het Hilde- brandtmonument in de Haarlem merhout op 1 juni officieel wordt onthuld. Ondertoezicht van de ontwerper, de 80-.jarige jarige beelhou- wer prof. J. Bronner, is de hoofd figuur van het Hildebrandtmonu- nient op zijn voetstuk gezet. Het byna 2000 kilo zware beeld van Nicolaas Beets (Hildebrandt), dc schrijver van de Camera Obscura, is levensgroot uitgehakt in Fran se (talksteen. De figuur staat met het front naai de eveneens van Franse kalksteen vervaardigde fonteinbak, op de rand waarvan acht Hildebrandt- figuren zullen worden geplaatst. Het monument, waarmee Haar lem de schrijver Beets wil eren, heeft een zeer lange voorgeschie denis. Reeds in 191-4 werd het plan opgevat een Hildebrandtmo- nument op te richten op een mar kante plaats in Haarlem. Uit de inzendingen voor een prijsvraag werd het ontwerp van de toen 32- jarige beeldhouwer Jan Bronner bekroond en de kunstenaar kreeg de opdracht zijn ontwerp uit te voeren, maar daarna is de plaat sing en onthulling van het monu ment door allerlei factoren steeds maar uitgesteld. Toen de Haarlemmers er zich reeds mee hadden verzoend dat het Hil- debrandtmonument van de baan was, kwam prof. Bronner in 1959 met de mededeling aan het Haar lemse gemeentebestuur, dat hij zijn honorarium van 15.000 gulden verhoogd wilde hebben tot 30.000 gulden, omdat naar zijn mening de waarde van liet monument in de loop der jaren sterk was ge stegen. De autoriteiten zwichten voor de extra 20.000 gulden die er nog nodig waren voor de plaat sing van het monument in Dc Hout. Bij besluit van liet centrale comité der Russische communistische partij en van de Sowjetregcring is een comité voor de landbouweconomie ingesteld. Dit heeft Tass bekendgemaakt. Viee-premiei Mi- kolai Ignatof is tot voorzitter benoemd. Het comité beslaat behalve hem. uit zes leden. Nu ook in dozen van 10 stuks 1.25 g T\ omburg, Walcherens oudste badplaats moet g eigenlijk met twee maten ge il meten worden. En zoals Domburg er op nevenstaan- de foto bij ligt zonovergo- H ten en vol groen geldt H kennelijk de zomermaat. Dat wil zeggen dat het Domburg- 1 se inwonertal gedurende en- g kele maanden met vele zielen H is toegenofnen en dat het an il ders zo rustige dorp, uit de H winterslaap gewekt, gonst H van de drukte. 1 De foto toont het hart van g het oude Domburg: de kerk, H daarachter de Markt, waar H Ooststraat (naar boven ver ijl dwijnend in het groen), Weststraat (onder aan de fo il to richting Westkapelle g Noordstraat (naar links rich- ting strand) en Zuidstraat g elkaar ontmoeten, of zo U H wilt, verlaten. Advertentie P n op dat punt vooral J-1 bruist in de warme zo meravonden de toeristen- drukte van de badplaats. De terrassen langs de Ooststraat zijn dan afgeladen en het hoekje bij de petatkraam van de „Rode Leeuw" lijkt verzamelpunt voor iedereen na een wandeling over de stranden of door het bos. Aan het eind van de Stations straat, rechts onder op de fo to bevindt zich nog een be langrijke schakel in de zo- merbedrijvigheid: de café's „Veldzicht", en „Tramzicht" ofwel „Brammetje" waar vooral de jeugd er voor zorgt vrolijk aan haar trekken te komen. O emeten met de winter- maat lijkt Domburg een volkomen andere plaats. De stilte en de rust zijn er identiek aan die van de mees te onopvallende Zeeuwse dor pen en alleen de hotels doen even denken aan wat er zo in het hoogseizoen kan omgaan. Maar er komt al weer veran dering in. Domburg is bezig de jaarlijkse metamorfose te ondergaan en straks zal het nu nog rustige dorp doen denken aan een drukke stadswijk. (Luchtfoto Central Aviation)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9