Papoea-delegatie ziet geen heil in het plan-Bunker Infiltranten hebben leven als een prins VRIJDAG 4 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrees voor Indonesisch kolonialisme Jouwe ziet geschil als zaak van Verenigde Naties De heer Jouwe, die met enkele andere leden van de Nieuw- Guinearaad besprekingen heeft gevoerd in Den Haag over het overleg in de kwestie Nieuw-Guinea heeft zich tegenover een redacteur van het A.N.P. weinig waarderend uitgelaten over het plan-Bunker. „Wat ons allen verbaasde aldus de heer Jouwe is, dat de heer Bunker zorgvuldig een zeer belangrijk punt n.l. de kwestie van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, in het geheel met aan roert. Men krijgt de indruk, dat hij het zelfs zorgvuldig ver mijdt en voor ons draait daar toch juist alles om. Indonesië toch beweert nu al meer dan 12 jaar, dat de soevereiniteit reeds de jure aan Indonesië is over gedragen. Wij echter zeggen, op grond van art. 2 van het handvest der overdracht: het is noch de jure, noch de facto het geval. Indien de, Nederlandse regering het voorstel Van de heer Bunker, zoals het thans luidt ooit zou accepteren, komt de hele kwestie Nieuw-Guinea op een geheel ander vlak te liggen, want dan zou Nederland volkomen machteloos staan. Het plan zou dan tegemoet komen aan wat Indonesië zo vurig wenst: een defacto positie verkrijgen in Nieuw-Guinea. En krij gen de Indonesiërs daar eenmaal vaste voet, dan maken zij van Nieuw- Guinea onmiddellijk een' binnenlandse aangelegenheid, waarbij Nederland, maar vooral ook wij. Papoea's, ge heel machteloos aan de kant staan". Geen vertrouwen „Ten tweede dringt zich de vraag op: wat voor sóórt bestuur zal dat worden, als Indonesië vol gens het voorstel-Bunker het bestuur overneemt. Dan krijgen we en ik geef bij alles wat ik hier zeg de mening weer van mijn vier mede-delegatieleden (al was het dan .geen delegatie in de eigenlijke, zin) dan krijgen we Aziatische kolonialisten in de plaats van blanke kolonialisten, en daarin hebben wij, Papoea's, niet het minste vertrouwen. De heer Jouwe vervolgde: dit alles hebben wij aan de Nederlandse rege ring kenbaar gemaakt. Wy hebben haar daarnevens voorgesteld, dat Ne derland de kwestie niet langer zal beschouwen als een twistpunt tussen Indonesië en Nederland. Wij doen dit, een lering trekkend uit het lot. dat in de V.N. ten deel is gevallen aan het voorstel van minister Luns in de al gemene vergadering. Een absolute meerderheid der vergadering van 53 landen had haar instemming betuigd met de „Brazzaville-resolutie", waar mede het recht op zelfbeschikking ook voor de Papoea's werd erkend. Uit de daarna gehouden debatten over Nieuw-Guinea is wel gebleken, dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet een zaak meer is tussen Nederland en Indonesië, doch een die zich af speelt tussen het internationale fo rum en de Indonesische verlangens. T egenstellingen Nu acht Nederland het echter wel een zaak tussen Nederland en Indo nesië, ten eerste omdat Nieuw-Guinea deel heeft uitgemaakt van Neder- lands-Indië en ten tweede ziet Ne derland het als een verlengstuk van de R.T.C.-overeenkomsten van 1948, een onderdeel, dat alleen nog niet tot een oplossing is gebracht. Wij stellen tegenover de Nederlandse visie dat voorbeelden op internatio naal terrein hebben aangetoond, dat het niet noodzakelijk is, dat onder delen van voormalige koloniale ge bieden moeten worden gevormd tot één staat: zo India-Pakistan en de verschillende staten, die zij gevormd uit bet vroegere Fraus Equatoriaal Afrika. Proef met televisie via kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat zij met succes een eerste proef heeft genomen met het over brengen van een televisiebeeld met behulp van een kunst maan. De proef werd genomen op 24 april. Het televisiebeeld werd uitgezonden door het proef station van Camp Parks in Ca lifornia, weerkaatst door de kunstmaan „Echo I" en ont vangen door een tweede proef station in Westford (Massa chusetts). De afstand tussen de proefstations is ongeveer 4345 km. Het beeld had een af stand afgelegd van 4800 tot 6400 km. De kunstmaan be vond zich op een hoogte van 1600 km. De Amerikaanse luchtmacht verklaart evenwel, dat de kwaliteit van het ont vangen beeld te wensen over liet. Adres over broodbezorging aan Tweede Kamer In een adres aan de leden van de Tweede Kamer hebben „De Neder- landscbe Verecniging van Werkge- j vers in het Bakkersbedrijf", „De Ver- i eniging van Christelijke Werkgevers j in het Bakkersbedrijf" en „De Neder- landse Vereniging van Coöperatieve Werkgevers" er bun teleurstelling 1 over uitgesproken, dat in het wets- I ontwerp tot wyziging van de ar- I beidswet 1919 géén wijziging wordt voorgesteld van artikel 35 lid 6 be- j treffende het vervoeren en verkopen van vers brood. Het handhaven van het verbod om j vers brood vóór negen uur 's mor gens te vervoeren en vóór tien uur te verkopenstelt dc bakkerij voor ernstige moeilijkheden van economi sche zowel als van sociale aard, al dus adressanten. Voorlopig geen staatssecretaris O., K. en W. (Van onze parlementaire redacteur) Naar we vernemen is in de eerst volgende veertien dagen nog geen benoeming van een nieuwe staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ter opvolging van j drs. Stubenroueh, die in de paas- nacht is overleden, te verwachten. Minister Cals is wel van plan een nieuwe staatssecretaris aan te trek ken, al zal deze niet in staat zijn de verdediging van het onderwijskundi ge deel van de mammoetwet op zich te nemen. Drs. Stubenrouch had zich met deze verdediging belast en zich daartoe bijzonder goed in de materie ingewerkt. Iterf Ifan tlettewinkel sterk.prachtig „MONSIEUR CASINO" IS OVERLEDEN Frankrijk rouwt om de dood vail Francois André, beter bekend als Mon sieur Casino", de legenda rische koning van de ex clusieve speelpaleizen aan de Franse Rivièra. Francois André stierf in zijn apartement in het „Majestic" hotel in Can nes op 83-jarige leeftijd. „Monsieur Casino", die konin gen en ex-koningen bij de naam placht te noemen, werd gebo ren als zoon van een arbeider van een brouwerij. Aanvanke lijk koos André hetzelfde be roep als zijn vader. Het werk in de brouwerij lag de jonge André echter niet zo erg. Hij besloot dus een andere werk kring te zoeken. „Monsieur Casino" werd toen slippendra- ger bij een begrafenisonderne mer. Hij bleef bij deze onderneming werken totdat hij in aanraking kwam met de eigenaar van het beroemde „Maxim" hotel te Parijs, Eugene Cornuche. Zijn toekomst kreeg hierdoor een andere wending. Cornuche koos Francois uit om in de Belgische badplaats Oostende een speelhuis te ope nen. Hij gehoorzaamde altijd aan het oeroude instinct dat de eni ge persoon die werkelijk geld met gokken kan maken, degene is die het speelhuis bezit. Na de oorlog beheerde André het casino van Cornuche in Deauville. Toen Cornuche in 1926 over leed kreeg André Francois de leiding van zijn casino's. Aan het speelhuis in Deauville wijdde „Monsieur Casino" bij zondere aandacht. Hij liet er een uitgestrekt golfterrein aan leggen, er werden paardenra ces gehouden, een vliegveld aangelegd en zelfs een spoor wegstation gebouwd. Amsterdam zet proef met schoolvrije zaterdag voort B. ;en w. van Amsterdam hebben be- 'slbtën in afwachting van de tot standkoming van een definitieve re geling van de schoolvrije zaterdag, de hiermee in 1961 genomen proef dit jaar te herhalen en uit te breiden. De openbare kleuter- en l.o.-scholen zullen acht zaterdagen van 12 mei tot en met 7 juli gesloten zijn. (Advertentie) Pasta 1 K2r 1 Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Minister tikt b. en w. van Geleen op de vingers De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft het gemeente bestuur van Geleen meegedeeeld, dat hij het een onnodige beperking van zelfstandigheid en eigen verantwoor delijkheid van de woningbouwcorpo ratie vindt als de gemeente alleen medewerking verleent aan de tot standkoming van door een woning bouwcorporatie te bouwen woningen onder de voorwaarde, dat de bouw geschiedt door een plaatselijke aan nemer. De heer Van Aartsen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Andrigssen (k. v.p.) die een dergelijk geval te Ge leen had gesignaleerd. Een door een gemeente aan een wo ningbouwvereniging gestelde voor waarde, om de aanbesteding te be perken tot ter plaatse gevestigde aannemers, acht de minister in het algemeen niet in het belang van de volkshuisvesting, noch in dat van de bouwnijverheid. Onder eigen commandant MEESTE GEVANGENEN HEBBEN GENOEG VAN DE STRIJD Een aantal Nederlandse en buiten landse correspondenten en cineasten zyn door de legerleiding in Neder lands Nieuw-Guinea in de gelegen heid gesteld, een bezoek te brengen aan het eiland Woendi van de Padai- dogroep, ongeveer drie en een half uur varen van Biak. Op dit schilder achtige eilandje, dat slechts twee kilometer lang is, wonen in een ste nen, met prikkeldraad omgeven barak 96 Indonesiërs van wie 25 Papoea's, die op een enkele uitzondering na al len gevangen zijn genomen tijdens de recente acties op de eilanden Waï- geo of Gag. De Indonesiërs zijn afkomstig van Java, Timor of de Kei-eilanden. Van de Papoea's zijn velen op scholen in Nederlands Nieuw-Guinea geweest en hebben verscheidenen gewerkt bij de Nederlandsche Nieuw-Guinea Pe troleum Maatschappij in Sorong. Alle verslaggevers mochten vrij met de gevangenen spreken. Het leven in het kamp en de behan deling die de Indonesische militairen ondervinden zijn wel in heel sterke tegenstelling met de ideeën die Indo nesische legercommandanten hun minderen hadden ingeprent, zo bleek uit de gesprekken met diverse ge vangenen. Zij zouden indien zy in handen vielen van Nederlandse mili tairen onmiddellijk worden gedood of gemarteld worden was hun gezegd. Keurig kamp De uitgeputte militairen die zich overgaven werden echter goed ge voed en onderdoktersbehande ling gesteld. Er zijn douches in het kamp en keurige toiletten. De gevangenen beschikken op Woendi over een eigen, afgesloten ruimte waar geen Nederlandse militair binnenkomt. Zij slapen en eten in ruime, luchtige zalen. Zij bereiden zelf hun voedsel in een aparte keuken, onder meer driemaal daags een flinke portie rijst met bijgerechten. j Sergeant-majoor Suhendang hun commandant handhaaft onder de manschappen strikte militaire disci pline en laat ze sport beoefenen en exerceren. „Zij moeten nog heel wat leren", zei hij. Op vragen van journalisten of zij, De voetbalminnaars komen deze week wél aan kun trekken: na de grote strijd in Amsterdam komt nu. a.s. zaterdag in Londen de strijd om de Engelse beker. De finalisten zijn Tot tenham Hotspur en Burnley. Boven het elftal van Tottenham: staande v.l.n.r. Peter Baker, Les AllenMaurice Norman, Bill Brown, Ron Henry, Bobby Smith, Dave Maclcay. Zittend v.l.n.r. Terry Medivin, Jimmy Greaves, Danny Blanchflower en John White. Onder het eltfal van Burnley. Staande v.l.n.r. Walter Joyce Alex Elder, Thomas Cummings, Adam Blaclclctw, Brian Mil ler, John Angus en Gordon Harris. Zittend v.l.n.r. John Co- nelly, James Mcilroy, Ray Pointer, James A dam son, James Kobson en Ian Toioers. Kind gedood op overweg, vrouw zwaar gewond Gistermiddag; omstreeks twee uur is op de onbewaakte overweg aan de Molenstraat te Vught de 36-jarige mevrouw J. Broekhof-Verhoeven uit Vught, die daar op haar fiets pas seerde, gegrepen door de personen trein 's-Hertogenbosch-Boxtel. Haar 3-jarige dochtertje, dat bij haar op de fiets zat, was op slag dood. De vrouw zelf liep ernstige verwon dingen, verschillende fracturen en een shock op Been verbrijzeld in betonmolen Gistermiddag omstreeks vier uur is op het terrein van de bouwmateria- lenhandel van de firma Volgel te Anisterdam-Noord het rechteronder- been van de 32-jarige N. T. tussen draaiende schoepen van een beton molen verbrijzeld. De man is vermoedelijk bij het schoonmaken van de betonmolen uit gegleden en bekneld geraakt. Hij is ter verpleging opgenomen in het On ze Lieve Vrouwe Gasthuis. Prinses Margriet dansend met een student tijdens het galabal aan boord van de „Oranje". als zij in Indonesië terug zouden zijn, nogmaals naar Nieuw-Guinea zouden gaan, kwamen uiteenlopende ant woorden. Het gros zei neen, maar enkelen antwoordden „ik ben mili tair en als ik daartoe opdracht krijg ga ik opnieuw". Opdracht Enkele gevangenen verklaarden dat hun opdracht luidde: geen open stryd met de Nederlanders, maar Soekar- no's commando's uitvoeren, namelijk door middel van het organiseren van j de inheemse bevolking „West Papoea I te bevryden van de Nederlanders om te voorkomen dat de vlag van West Papoea gehesen wordt". (Advertentie) OUD-R.A.F. VLIEGER GING OP ZOEK NAAR „GEDROPTE" PET Tjjdens de voedseldrop- pings in '45 had flight- officer John V. Stead van de R.A.F. de in spiratie om met de voedselpakketten zijn pet naar beneden te gooien, waarin hjj een briefje bad verborgen, waarop te lezen stond: „keep your chins up, it won't be long". Zyn pet kwam neer langs de plaszoom in Kraiingen en werd daar gevonden door Pieter Stout, die bij de waterleiding werkte. De pet viel ten offer aan de motten, maar het briefje bleef be waard, al vergeelde het een beetje in de loop der jaren. In maart herinnerde Stead bij het doorlezen van zyn dagboek plotseling de gebeurtenis en hij vroeg zich af, wat er ooit van zijn pet en het briefje terecht zou zijn geko men. Een brief naai de burgemeester van Rotterdam bracht de lotgevallen aan 't licht en "al spoedig ontwik kelde zich een hartelij ke correspondentie tus sen Pieter Stout in Rotterdam en John Stead in Southend. De zer dagen, 17 jaar na dat de pet naar bene den dwarrelde, ston den Stout en Stead te genover elkaar op het vliegveld Zestienhoven. De luchtvaartmaat schappij Chanel Air Bridge had het klein dochtertje van Pieter Stout, de elfjarige Trix Verhulst naar Southend gevlogen om Stead en zijn vrouw op le halen. Een Rotter damse krant treedt als gastheer op. Voor Stead en zijn vrouw zullen het een paar gezellige vakan tiedagen worden. Ee- halve een bezoek aan de historische plek, waar de pet gevonden werd. een rondrit door Rotterdam en een rond vaart door de havens staan er ook bezoeken aan Amsterdam en de Keukenhof op het pro gramma. John Stead heeft brie ven in zijn zak van de burgemeester van Sout hend en z'n parlements lid, het conservatieve M. P. Stephen Mac- adden, voor de bur gemeesters van Rot terdam en Amsterdam, die hij graag persoon lijk zou willen overhan digen. En verder zul len er heel wat herin neringen worden opge haald en sterke verha len worden verteld. Voor de nu 50-jarige R.A.F. vlieger boven Rotterdam het voedsel uitwierp, maakte hij met Lancaster-bom menwerpers 52 vluch ten boven Duitsland. wc«wxooa!ccooo(«c<m5Coo<»oo»co!x»a»M<»a»«)0!moomw«'<mTOo6Mo ASTRONAUTEN SCHUDDEN ELKAAR DE HAND IN WASHINGTON heeft gistermorgen een historische ontmoeting plaatsgehad tussen de Amerikaanse ruimtevaarder overste John Glenn en zijn Russischfe „collega" majoor Gherman Titow. De beide astronauten ontmoetten elkaar in het gebouw van de academie voor wetenschappen in Washington waar een internationaal congres over de ruimtevaart wordt gehouden. Terwijl de beide mannen elkaar de hand schudden, zei Glenn „hello", waarop Titow reageerde met een „aangenaam U te ontmoeten". Al spoedig was het echter „John" en „Gherman". Later in de ochtend werden Glenn en Titow óp het Witte Huis door president Kennedy ontvangen. In een onderhoud van een kwartier verklaarde de president zich verheugd de twee ruimtevaarders te kunnen ontvangen, terwijl hij door tussenkomst van een tolk aan Titow liet weten, dat deze welkom is in de Verenigde Staten. Het onderhoud werd ook by gewoond door de Sowjet-ambassadeur in Washington, Dobrinin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5