Terneuzen laat ontwerp voor nieuw stadhuis maken ZWITSAL kmm llniHiiak de BILT Schuttershof wordt binnenkort gesloten BUISMAN MOEDER WORDEN... EERSTE CAISSONS VOOR DAM IN GREVELINGEN TE WATER DE NIEUWSTE REISTASSEN HOOVERS 2 P RO V l N U I ALE Ztieu W SB CO U RA N T VRIJDAG 4 MEI 1962 BEREKEND OP STAD VAN 30.000 INWONERS GEEFT GEUR Raad ook akkoord met nieuw politiebureau De gemeenteraad van Terneu zen heeft donderdagavond zon der hoofdelijke stemming beslo ten aan de architecten prof. ïr.„ J. H. v. d. Broek en J. B. Bake- ma te Rotterdam op te dragen een voorlopig ontwerp te maken voor de bouw van een stadhuis te Terneuzen, berekend op een gemeente van 30.000 inwoners. Verscheidene raadsleden spra ken de hoop uit, dat de zo nood zakelijke bouw van dit stadhuis nu ook spoedig kan worden ge realiseerd. De heer J. Bleijen- berg (k.v.p.) wilde gaarne we ten of het college van b. en w. al enig idee heeft welk bedrag voor dit bouwwerk moet wor den geïnvesteerd. „Daarop kan ik echt nog geen antwoord ge ven", aldus burgemeester Rijp- stra. I)e raad besloot tevens liet maken van een voorlopig; ontwerp voor de bouw van een gemeentelijk politie bureau op te dragen aan het archi tectenbureau Kuïper-Gouwetor en De Kamt/, te Rotterdam. Zodra de grondovordraclit is goedgekeurd ho pen wij U zo spoedig mogelijk een conceptplan te kunnen voorleggen, zo lichtte mr. Kijpstra het voorstel toe. Dit concept wil hot ministerie van justitie zien in verband met de financiering- van de houw. De raad bleek in principe bereid om ten be hoeve van een uitbreiding van de Meterfabrick aan de Industrieweg eeu tweede fabriekshal van 750 m2 vloeroppervlak te bouwen en aan be doelde fabrïeksdirectïe te verburen. Het ligt in de bedoeling van de di rectie in de toekomst de bestaande en nog te bouwen fabrieksgedeelten f Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een fe» BABYSET DE LUXE in eigendom over te nemen. Een de finitief voorstel voor de bouw van de hal zal de raad in een volgende ver gadering worden voorgelegd. Vier plannen Het voorstel om een aantal uitbrei dingsplannen samen te .voegen tot vier exploitatieplannen en daarin de grondprijzen te herzien, werd even eens zonder hoofdelijke stemming of discussie aanvaard. Mét de St.-WilU- brordusparochie té Terenuzcn zal grond worden geruild. Bedoelde pa rochie is bezig niet de bouw van een kerk op deze gronden. Bepaalde voorzieningen, zoals de aanleg van parkeerruimte en dergelijke in de omgeving ten bedrage van ruim 40.000.— neemt de gemeente voor haar rekening. De raad besloot ver der aan te kopen een aantal percelen grond te Sluiskil benodigd voor de realisering van het uitbreidingsplan aldaar. Het college kreeg machtiging van. de landschapsarchitect W. C. J. Boer te.Rotterdam opdracht, te ver strekken tot het maken van een schetsontwerp voor het recreatiege bied „Oesterputten". Honorarium, inclusief onkosten, zijn begroot op 4000.voor een oppervlakte van 4.16 ha. Verscheidene raadsleden spraken hun verheugenis uit over dit voorstel, omdat de gemeente Ter neuzen het laatste jaar veel natuur schoon heeft verloren door de ka- naalwerken en diverse gemeentelijke plannen. De heer C. Compiet (k.v.p.) zei te hopen, dat Sluiskil tezijnertijd ook voor wat landsehapsarchitecteuur in aanmerking zal komen. Ten behoeve van de stichting van een ijzercon- struetiebedrijf in het industrieterrein werd aan het las- en scheepsrepara- tiëbedrijf Eijke-Hogendoorn te Ter neuzen een perceel grond ter grootte van 1460 m2 verkocht a 7,per m2. Met bijzonder veel dank werd van de oudercommissie van de open bare school A een zonnewijzer in mozaïek en een koperén scheepsbel ten behoeve van de nieuwe school aan de Van Steenbergenlaan'in. ont vangst genomen. Een post ad' ruim 150.000 ontsluitingskosten in het Uitbreidingsplan Sluiskil gaf het raadslid J. Bleijenberg (k.v.p.) aan leiding tot het stellen van enkele vragen. Hij wilde weten wanneer de ze werken zullen worden aanbesteed en wanneer er aan wordt begonnen. Zo spoedig mogelijk nadat het raads besluit is goedgekeurd, aldus wet houder M. de Vos (p.v.d.a.). „Is.er een technische reden om de geprojec teerde parallelweg' te laten dood lopen?" vroeg de heer Bleijenberg verder. Die is er volgens de heer De Vos niet. De aansluiting is overigens nog niet aan de orde omdat eerst getracht zal worden de vervangende woningbouw te realiseren. De raad benoemde de heer F. J. M. v. d. Stam uit Eindhoven tot leraar in tijdelijke dienst aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius- lyceum ingaande 1 januari 1962. Aan de heer T. van Roon werd op diens verzoek eervol ontslag- -verleend als keuringsveearts ingaande. 1 juni '62. Geen 'gasvoorziening Zolang de kanaalwerken ter plaatse niet klaar zijn, zal er van een gas voorziening aan het westelijk deel van Sluiskil niet veel terecht komen, zei de heer De Vos tijdens de rond vraag op een vraag van de heer Compiet. De heer P. J. I-Iuijbrecht pleitte voor de instelling van een verkeerscom- missie om de raad wat nauwer bij de grotere verkeersproblemen te be trekken. Bij de aanvang van de ver gadering feliciteerde burgemeester Rijpstra de fractieleider van de P.v.d.A., de heer S. W. Henry met diens benoeming tot burgemeseter van Numansdorp en Klaaswaal. Slot van pag. 1 even tevoren gezonken gevaarten gedirigeerd. Met geraas losten zij hun lading ruwe blokken tegen de caissons: de eerste „steun in de rug" werd opgeworpen. Grote buizen kregen een plaatsje bo ven op de caissons en niet lang daar na kon de zuiger „Sliedrecht X" vlak voor de noordelijke dam van de nieu we schutsluis in de Grevelingendam de motoren starten. Een dikke brei van water en zand vulde in de loop van de morgen het inwendige van de caissons. Het water zocht zijn weg terug naar de zeearm en aan het eind van deze eerste „operatie-dag" had het startkoppel betonblokken voor de definitieve af sluiting zich al onwrikbaar in het verse dijkliehaam genesteld. AFSCHEID. Door de komst van een gloednieuwe brandwecreenheïd te Sluis kou af scheid worden genomen van de oude spuit. Het is een aandoenlijke plech tigheid op de Markt geworden, toen men dezer dagen die goeie ouwe spuit vaarwel zegde. Burgemeester P. F. van Hootegem merkte op dat de spuit 25 jaar lang dienst heeft I gedaan. Vooral in de oorlogsjaren heeft de spuit onder benarde omstan digheden bewezen wat 'ie waard was. Na het afscheid demonstreerde de nieuwe spuit wat met moderne mo gelijkheden te bereiken is. Deze de monstratie op de Kade werd bijge woond door de voltallige gemeente raad van Sluis en alle plaatselijke brandweermannen onder leiding van commandant II. F. Bogaard. Xa af- TANTE... Heel de Amsterdamse familie, inclu sief liel logerende Zeeuwse nichtje, was op Schiphol present om een uit Australië arriverende tante le be groeten. Voor het Zeeuwse nichtje en voor een Amsterdamse dito was tante een volslagen onbekende. Het werd niettemin een hartelijke begroeting en iedereen vond hel jam mer. dat tante onmiddellijk door moest reizen naar Den Haag. Maar ze zon terugkomen en dan zouden de nichtjes aan het Centraal Station- present zijn om tante af te halen. Op de afgesproken dag waren de nichtjes inderdaad keurig op tijd present. ..We nemen ieder een uit gang", besloten ze en daar stonden ze dan, wachtend op de tante, die ze één keer vluchtig hadden gezien. Een stroom reizigers verliet het sta tion. Plotseling slaakte de Amster damse tak van de familie een kreet: ..ik heb 'r'."klonk het opgetogen en mei een hartelijk „Dag tante'", hing ze een dame om de hals. Het Zeeuwse nichtje keek aarzelend toe. Terecht, want benauwd piepte de dame: „Kind- ik ben je tante he lemaal niet"! Het Middelburgse meiske kreeg een lachbui, waar ze. tegen een nwwr ge leund, even van moest bijkomen. Ter- -ivijl ze daar zo stond, werd ze op haUr schouder getikt. Door tante, de echte. Op haar beurt, riep tc toen: „Ik licb ren dat klopte... loop werden de genodigden verver singen aangeboden, zodat men de oude brandspuit alweer snel was vergeten. COXCERT-SUC'CES. Het Vlissings Jeugdorkest is zoals was afgesproken inderdaad drie dagen in België op toernee ge weest, zaterdag, zondag en maan dag. Het is een succesvolle toernee geworden. Zaterdagavond is er een concert gegeven in Zelzate en zondag hebben de jeugdige Vlis- singers hun beste beentjes voor gezet in de Calvacade en het Ou derlingentehuis, waar zij een vro lijke maaltijd en een uitnodiging om volgend jaar terug te komen ontvingen. Na overnachting in het Jeugdtehuis ging het naar Rupel- monde om er een concert te ge ven in het Mercatorhotel. „WINNER". De Zeeuwse hondenliefhebbers heb ben zich op de internationale bon- déntentoonstelling „De Winner" in Amsterdam onlangs goede prijzen weten te verschaffen. Bij een totaal aaa inzendingen van 1200 behaalde de langharige dashond Gentlemen's ChrlstI van de heer en mevrouw Van Dongen-Krijnen uit Oostburg de eer ste prys in de open klas. Deze hond werd bovendien kampioene van de langharige dasbondteven. De da mes Gansenian en Uokerse uit Ka- pelle behaalden het reservekampioen schap met hun Groenendaler reu Joris van de Hullenberg. Mevrouw Plasschaert-Verminek kreeg met de Pekinees reu Jimmy of Flandria 3U en met de idcni teef Anjors Home Anja 3U. De Engelse cockcrspaniel- téef Heyspranek's Husky van de heer D. van Maris te Vlïssingen kreeg een D en de idem Beauty van Gosalia Van ir. A. E. Bruijning tc Goes 4U. GOUD. heeft het echtpaar Van Lieren van Overen in Kapelle zaterdag de gouden bruiloft herdacht. Aan belangstelling heeft het niet ont- broken, aan muziek evenmin want „Ons Genoegen" was ook present. DIAMANT. De heer en mevrouw Flipse-Wolse uit de Burgemeester Snellestraat te Kortgene ïs woensdag al aan de dia manten bruiloft toe. Het belooft een vrolijke gebeurtenis te worden. Geen scheepvaart Vanmorgen (vrijdag) tegen zeven uur zal de cermonie zich herhalen met drie caissons. Maandag gaan er weer zes, dinsdag vijf Intussen zal het voor de scheep vaart na aanstaande maandag morgen om zes uur niet meer toegestaan worden om. het sluit gat te passeren. Gisteren bleek dit zelfs aan enke le kleine scheepjes al grote moei lijkheden op te leveren. De stroom in de zuidelijke geul van de Grevelingendam wordt steeds sterker naarmate do opening nauwer wordt. Bovendien zullen vanaf aan staande maandag zoveel draden uit staan, dat het onverantwoord is het vaarwater nog langer open te hou den. Overigens zullen de Bruinisser schippers weinig hinder van deze „blokkade" ondervinden. Enkele da gen geleden is de Waddenzee voor hen opengesteld, zodat ze allen ver trokken zijn. Eind deze maand zal het bovendien mogelijk zijn om de thuishaven binnen te vallen via de nieuwe schutsluis vlak voor hun woonplaats Een wie tussen deze beide tijd stippen nog van Bruinigse naar zee of van buitengaats naar het vissersdorp wil, moet de moeite nemen een omweg te maken door het noordelijke, 1200 meter brede sluitgat in de Grevelingen, vlak onder de wal van Flakkee: de laatste opening in dit deltawerk, waaroverheen volgend jaar een kabelbaan zal hangen. Donderdagmorgen in alle vroegte is men bij Bruinisse begonnen met het laten zinken van de eerste eenheids caissons, die in een serie van 35 stuks over ruim een week de zuidgeiCl van de Grevelingendam zullen afsluiten. Een overzicht van de loerkzaamhe AAN "WELKOM THUIS" Zoals de koffie thuis smaakt, smaakt ze nergens. Dat komt door de gezelligheid die u schenkt. En door de koffie die u maakt. Met BUISMAN. Veel jonge vrouwen weten dat. Wat een geur, wat een smaak, wat een gezelligheid. HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAM SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) Engelandvaarder-in-spé bedacht zich bijtijds Een telefoontje van burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder luidde donderdagmiddag voor de rijkspoli tie tc water te W'emeldinge een pe riode van enkele uren speuren in naar een Engelandvaarder, een in woner van Arnemuiden die in een vijf meter lange sloep zee had ge kozen om naar Engeland over te steken. Aldus was Vrouwenpolders burgemeester meegedeeld, die hierop onmiddellijk de rijKspolitie te water waarschuwde. Hoe deze ook met de RP 9 de zee tussen Vrouwenpolder en Domburg afspeurde, een sloep vond zij niet, ,Apmdat de- Engelandvaarder in spé j niet veraf kon zijn, koerste men naar de kust, waar de rijkspolitie de sloép tenslotte op het strand ontdekte. Door middel van de radio werd het speurwerk overgedragen aan de rijkspolitie te land, die in de duinen op zoek ging naar de ondernemende Arnemuidenaar. Inmiddels was reeds bekend geworden, dat Engeland vaarder de vorige week de sloep bad gekocht en maandag 11. had proef gevaren. Later had hij eigenhandig het vijf meter lange gevaarte Uit het Veerse Meer over de nieuwe Delta- dijk naar zee gesleept om uit te va ren. Waarschijnlijk heeft de Arne muidenaar zich nog .bijtijds bedacht en nauwelijks enkele kilometers op zee dc steven gewend om huiswaarts te koersen. Echtgenote burgemeester Terneuzen opent wijkgebouw Mevrouw E. Rijpstra-Knook, echtge note van de Terneuzense burgemees ter zal vrijdag 25 mei 's middags half drie het nieuwe wijkgebouw van bet Groene Kruis in Terneuzen officieel openen. Het gezelschap genodigden zal hiertoe bijeenkomen in dc grote zaal van het Julianaziekenhuis aan de Van Steenbcrgcnlaan in Terneu zen. AA/V\\VVVVVV\AAAA'WVVVSAA Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 5, 7, 10, 15 en 20 (Foto P.Z.C.) VERWACHT... Grondige modernisering zou tonnen gaan kosten Hetgeen reeds eerder heeft ge dreigd, zal thans werkelijkheid wordenhet Middelburgs Schut tershof, jarenlang het middel punt van het vcrenigings-, ver- gaderings- en congresleven en van vele schoolfeesten zal met ingang van 31 juli a.s. gesloten worden. De twee eigenaren van het hof, de heren Jac. de Dreu uit Goes en P. Geusebroek uit Medemblik, trekken er hun han den van af. „We hebben er geen De heer Olijslager maakt maquette van Terneuzen De gepensioneerde gemeente ontvanger van Terneuzen, de heer J. Olijslager, is op ver zoek van het gemeentebestuur begonnen met het maken van een maquette van Terneuzen. De maquette zal worden ge maakt op een schaal van 1 1000 en krijgt als zodanig een afmeting van 9x6 meter. Het eerste deel van de ma quette. de kom van het zoge naamde oude Terneuzen. is in middels gereeLl gekomen en donderdagavond na afloop van de raadsvergadering heeft de heer Olijslager zijn werkstuk met gerechtvaardigde trots aan de raad geloond. Dit ma- quettedeel, dat enige gelijkenis vertoont met een luchtfoto, is het resultaat van een voor treffelijk staaltje geduldige handenarbeid. Elk gebouw uit de lcom van Terneuzen is in zijn eigen vorm op de maquet te ondergebracht. Zelfs het hoogteverschil tussen de ver schillende stadsdelen is door de heer Olijslager in de ma quette verwerkt. Door het gro te vei'schil in het type oude woningen, heeft de vervaardi ger van de maquette voor het eerste deel enorm veel tijd nodig gehad. De nieuwe stads delen, waar uniforme bouw werd toegepast, zullen uiter aard minder tijd vergen. De heer Olijslager hoopt de ge hele maquette medio 1963 ge reed te hebben. Waar het nog al omvangrijke kunstwerk zal worden geplaatst, is nog een probleem c<xxxxxxxmj<xxxxxxxmxxxxKxxxxxxx>x< Nieuw kerkblad Geref. Gem. op Zuid- en Noord-Beveland De zoventien kerkelijke gemeenten van de classis Goes van dc Gerefor meerde Gemeenten zullen met in gang van 1 juni een gezamenlijk kerkblad uitgeven: „Kerkelijk Nieuws". Dit blad komt in dc plaats van het huidige ringblad, dat slechts in Goes en Yersckc verschijnt. In „Kerkelijk Nieuws" zal nieuws wor den opgenomen van alle Gerefor meerde Gemeenten op ZuicL en Noord-Beveland. Het blad zal iedere veertien dagen' verschijnen. Aanzienlijke schade bij botsing in Oostburg Donderdagmiddag omstreeks twee uur zijn op het kruispunt Prins Mau- ritsstraatNoordwal te Oostburg een personenwagen, bestuurd door de terrazzowerker G. G. uit Waterland- kerkje en een vrachtauto, bestuurd door C. J. v. Z. uit Roosendaal, met elkaar in botsing gekomen. G. G., die met zijn. auto uit de Prins Maurits- straat kwam, verleende geen voor rang aan de van rechts komende vrachtauto. Beide voertuigen liepen aanzienlijke materiële schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rijkspolitie te Oostburg heeft de zaak in onderzoek. ALS ER GEEN HUURDER KOMT: -aardigheid meer in", vertelde ons de heer De Dreu. „Het ge bouw is niet rendabel meer en een grondige modernisering, die nodig is om het Schuttershof n eer in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, zou een paar ton kosten, die we er echt niet willen insteken". Hoe wel de beide eigenaren thans besprekingen voeren om te trachten liet gebouw alsnog te verhuren voor één of ander doel, ziet het er toch bepaald niet naar uit, dat deze hoofd stedelijke feest- en vergaderza len in de toekomst nog eens zul len worden gebruikt voor het uitgaansleven van de Middel burgse bevolking. I-Iet zal voor vele van die hoofd stedelijke inwoners een onwennig' idee zijn, dat zij niet meer de gang naar de Schuttershofzalen kunnen maken. Want met name gedurende de periode van vlak na de tweede wereldoorlog tot vóór een tweetal jaren ging er eigenlijk geen dag voorbij of er was wel wat in het gebouw te doen. Er waren vergade ringen van de talrijke Middelburgse verenigingen, er werden recepties ge houden. congressen. bondsdagen, honderden feestavonden van buurt verenigingen en andere verenigingen, van schoolbonden, en vele malen gin- gende deuren ook open voor sport wedstrijden en voor danspartijen. Zo goed als zeker zal er na 31 juli niets meer van dit alles te be speuren zijn. De stoelen zullen leeg blijven, het belletje, dat tij dens de vele toneelavonden ge bruikt werd, zal werkeloos Wij ven en wanneer de eigenaren er niet in slagen om een huurder voor hun gebouw te vinden, zal liet misschien wel altijd leeg staan totdat het noodzakelijk is om het af te breken Al vele jaren geleden hebben de heren De Dreu en Geusebroek hun Schuttershof willen verpachten of verhuren. De heer R. Vreeswijk, die lange jaren als gérant de scepter zwaaide in het ge'bouw. voelde daar echter weinig voor omdat hij te oud was. Ook de nieuwe gérant, de heer L. Holtslag, was niet bereid om het Schuttershof te huren. Onderhandelingen Reeds-eerder hadden de beide eige naars onderhandelingen gevoerd met eventuele pachters en voorts met de gemeente Middelburg. Dc gemeente wilde, wanneer tot modernisering zou worden overgegaan zich garant stellen voor de helft van de bouw kosten onder hypothecair verband, maar het was niet de bedoeling' van de eigenaars om tot verbetering over te gaan. In september van het vo rige jaar liepen De Dreu en Geu sebroek met het idee rond om het Bredase voorbeeld dat nieuwbouw is) een cultureel en een tentoonstel lingscentrum van het Schuttershof te maken. De gemeente voelde er echter weinig voor om hieraan mee te werken. Ook thans heeft de gemeente weinig behoefte om liet Schut tershof „kunstmatig in leven le houden", zoals wethouder A. J. Kaland ons vertelde. Hij gaf toe, dat er een zekere behoefte be staat aan een dergelijk gebouw, maar hij achtte het niet de taak van de gemeente om „er in te duiken". Een van de grote handicaps van het Schuttershof noemde de heer Kaland de moeilijke verkeerssituatie daar: het gebouw is moeilik te bereiken, terwijl cr hoegenaamd geen parkeer ruimte aanwezig is. De gemeente heeft daarom geen idee. wat ze met het Schuttershof zou moeten begin nen. TONNEN GELD. Afgezien van het feit, dat het ge bouw moeilijk bereikbaar is, zou een weer representatief maken als ver makelijkheids- en vergadergelegen- heid tonnen geld kosten. Alleen al voor de vernieuwing van de G0Ü stoe len is volgens dhr."De Dreu een be drag van 15.000 tot 20.000 gulden ge moeid. En dan is er nog een nieuwe vloer nodig, nieuwe toiletten, een nieuwe garderobe, en een nieuwe verlichting. (Advertentie) voor dames en heren. Zeer voordelig. Vlas markt 9. - Middelburg'. WEINIG VERANDERING Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en weinig wind. Over het algemeen hogere middag- temperaturen. ZON EX MAAN. -5 mei Zon op 5.04 onder 20.10 Maan óp 6.19 onder 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2