PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. CALS MET KLEINE MEERDERHEID NIET TEVREDEN Eerste caissons Grevelingendam te water Portefeuillekwestie opnieuw gesteld Bij treinramp in Japan 119 doden Vorstelijke gasten vertrokken VIER ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Vandaag... mxmmxEamxxxxxxmxxxxmm» Qoomxxxxxmxxxxxxxxxmmxxxxxxxx GRENSAKKOORD TUSSEN CHINA EN PAKISTAN Matineuze Brumissenaren zagen starl van operatie Incident Schuttershof 205e jaargang - no. 105 Dagbiaa uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. 8.00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie ƒ4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels; 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro nu 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. fi I, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. i. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213) Oostburg teL 2 Terneuzen tel. 2116, Zienkzee red tel. 2425. adrn rei 2094. Mammoetwet móét erdoor met zo veel mogelijk stemmen (Van onze parlementaire redacteur) Het was een bewogen en bijna hartstochtelijk beroep op de Tweede Kanier om de mammoetwet met een zo groot mogelijke meerderheid aan te nemen, waarmee de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, gisteren de algemene be schouwingen over dit ontwerp afsloot. Hij verklaarde, dat hij zich had afgevraagd, of hij niet zijn af treden moet overwegen, als het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs niet wordt aangenomen met een meerderheid, zoals de ldeuterond.erwijswet en de wet op het wetenschappelijk on derwijs twee wetten, die uit dezelfde geest zijn voortgekomen als de mammoetwet. Krijgt de wet op het voortgezet onderwijs geen grote meerder heid, dan zal zij niettemin in het staatsblad moeten worden ge bracht, vond de minister. C.H.-kritiek Voor minister Cals is het vooral moeilijk te verteren, dat hem van christelijk-historische leant verwe ten wordt, dat hij mei zijn mammoet wet de grondwet niet voldoende res pecteert en in acht neemt, dat hij er langsheen zou lopen en dat hij de pacificatie op onderwijsgebied, die indertijd zo moeilijk bevochten is, ondergraaft. Hij zou graag hebben gezien, zo zei hij, dat dr. Tilanus precies had aangegeven, waar de minister ernaast is. Volgens dr. Ti lanus komen de waarborgen, die de grondwet geeft, op losse schroeven te staan, maar bij is in gebreke ge bleven, meende de bewindsman, om het bewijs voor zijn stelling te le veren. De bezwaren van de heer Tilanus richtten zich vooral tegen het feit. dat de minister in de mam moetwet enkele soorten van onder wijs introduceert, die de grondwet niet kent en dat hij daaraan namen geeft, die niet in de grondwet voor komen. Wat de houding van de anti revolutionaire fractie tegen het' wetsontwerp aangaat, zei mr. Cals dat haar fractievoorzitter, dr. Bruins Slot niet concreet heeft aangegeven in welk opzicht de antirevolutionaire beginselen in het gedrang komen. Geen schorsing De weg die de liberale mevrouw Van Someren-Downer verlangt te gaan zij wilde liet wetsontwerp niet verwerpen, maar een nieuw overleg met de onderwijsorganisaties openen om tot een gewijzigd ont werp te komen, dat in het parlement een grote meerderheid kan krijgen wilde de minister niet volgen. De verdere behandeling zou nu ge schorst moeten worden en dan zou men in een uitstel, waarschijnlijk voor jaren, belanden. Tegenover ir. Van Dis van de S.G.P. verwonderde mr. CaJs zich, dat hij tegenstander van het wetsontwerp is, omdat hij de minister niet vol doende concessies heeft gedaan. Het gaat toch niet om concessies, riep de bewindsman uit, maar om de wijze, waarop men principieel tegen over het wetsontwerp staat. Kamerleden zijn geen heiligen (Van onze parlementaire re dacteur) Bij de behandeling van de mammoetwet in de Tweede Kamer gebruikte het christe- lijk-historisch lid de heer Van Bennekom de uitdrukking „Men moet het altaar van Sint Petrus niet beroven omdat van Sint Paulus te versieren". Hij bedoelde ermee, dat men niét de ene zaak moet afbre- I ken om de andere op te bou- wen. De minister van O. K. en W., mr. Cals, verklaarde de uit drukking niet. te kennen. Hij had bij zijn partijgenoten van de K.V.P. geïnformeerd, maar ook die hadden haar nog nooit gehoord. Zij klonk hein nog al beeldenstormerig in de oren, zei hij onder vrolijkheid tot de lieer Van Bennekbin. Wel kende de bewindsman een andere uitdrukking, namelijk dat men iedere heilige zijn kruisje moet geven. Zij heeft min of meer dezelfde strek king. Het is echter nog al moeilyk om iedere heilige zijn kruisje te geven, vond mr. Cals, ook In de Kamer, want de kamerleden zijn zéker niet allemaal heiligen. KXXXXXXXXXXXXX»0(XXXXXXXXXXXXX)OOOOOOC Advieskwestie De minister verzette zich tegen het denkbeeld van mevrouw Van Someren-Downer (v.v.d.) en drs. Vermeer (p.v.d.a.) om uit het wetsontwerp de bepaling te schrappen, dat de onderwijsorga nisaties hem dienen te adviseren over de vraagstukken, die uit de mammoetwet voortvloeien. De beide afgevaardigden waren van oordeel, dat de adviserende taak dient te worden opgedragen aan de onderwijsraad. Het facultatief stellen van het Grieks op het gymnasium B be schouwde de minister niet als een aantasting van de klassieke oplei ding. Wat tenslotte de delegatie van bevoegdheden aan de regering betreft het aan de. regering over laten van het regelen van zaken, die met de uitvoering van de mammoet wet verband houden, bij algemene maatregel van bestuur erkende mr.. Cals, dat deze delegatie risico's met zich brengt. Doch dat is nor maal. Men moet ze durven aanvaar- den. Amendementen De verdere behandeling van de mammoetwet is nu enige tijd ge schorst om de commissie, die deze behandeling heeft voorbereid, eu de minister de gelegenheid te geven overleg te plegen over de ongeveer 120 amendementen, die zijn inge diend- Omstreeks half negen gistermorgen, heeft zich op de rijksweg 16 onder do rook van Rotterdam een ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij vier mensen zwaar zijn gewond. Een uit Zwijndrecht komende perso nenwagen, bestuurd door de 45-jari- ge D. N. Schinkel, is door de midden berm geschoten en frontaal gebotst met een uit Rotterdam komende per sonenauto, waarin de familie A. den Engelsman man, vrouw en 10-ja- rig dochtertje waren gezeten. De klap kwam heel hard aan. De auto uit Rotterdam werd zo ern stig vernield, dat de brandweer bijna een half uur bezig was om de heer Den Engelsman uit de wrakstukken los te branden. De vier inzittenden van de beide auto's werden naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Ooggetuigen vertelden, dat de heer Schinkel met te hoge snelheid reed en vermoedelijk de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt toen hij moest afremmen omdat vlak bij Rotterdam een absoluut passeerverbod geldt. Gewondental bedraagt 128 Botsing tussen twee personen- en één goederentrein Een drievoudige botsing in To kio waarbij een goederentrein en twee personentreinen betrok- C is het 100 jaar geleden, jö g dat de Canadese humoristische 8 g schrijver Walt Mason te Co- 8 8 lumbus (Ontario) werd gebo- fs 8 ren. ken waren, heeft 119 doden en 128 gewonden geëist. Een goederentrein, die over een rï- vierbrug reed kwam in botsing met een personentrein die uit een bocht kwam. De drie laatste wagens van de personentrein ontspoorden en ver oorzaakten een botsing met een twee de personentrein. Volgens een bericht van Reuter re den twee personentreinen vol vakan tiegangers op een ontspoorde goede rentrein. Een van de personentreinen reed uit het spoor en tegen een huis naast de spoorbaan. De politie heeft meegedeeld, dat de vrachttrein bij vergissing op een verkeerd spoor was geleid. De trein ontspoorde en kwam dwars over het hoofdspoor voor de personentreinen te liggen. Donderdag zijn de hoge gasten, die het huwelijksfeest van ons koningspaar hebben bijge woond, vertrokken. Foto bo ven: de sjah van Perzië en keizerin Farah op weg naar het vliegtuig, dat hen naar huis zal brengen. Foto midden: het Belgische koninklijke paar en foto onder: op de trap bij het vliegtuig v.l.n.r. prins Jean van Luxemburg, koningin Fa- ,biola en prinses Josephine Charlotte van Luxemburg China en Pakistan zijn overeenge komen, hun gemeenschappelijke grens door onderhandelingen vast te leggen en een voorlopige overeen komst te tekenen, in afwachting van een regeling van het geschil van Pa kistan met India over Kasjmir, aldus is officiéél in Karatsji bekendge maakt. Na de regeling van het geschil zullen de onderhandelingen hervat worden over een officieel verdrag ter vervan ging van de voorlopige overeen komst. 0 De Westduitse regering heeft de West- duitse minister voor atoomenergie, prof. Sigfried Balke, opdracht gegeven een commissie te vormen voor het onderzoek van de kosmische ruimte. Deze commis sie zal uit 15 tot 30 personen bestaan. PRELUDE IS ACHTER DE RUG EEN KILLE OCHTENDNE- VEL liiiift gistermorgen nog ovor lu>t water voor de wal van Bruinisse, toen daar in alle vroegte de „prélude" werd in gezet tot de afsluiting van de zuidelijke stroomgeul in de Gre velingendam tussen Duiveland en Flalikee. Aau de „lijn" van drie pittige sleepboten lieten de eerste twee eenheidscaissons van do 31 betonblokken tellende serie voor de vergrendeling van het stroomgat zich naar hun de finitieve rustplaats leiden. Het was kwart over vijl in de mor gen, toen de sleep zich van de werkhaven uit in bewegüig zet te. Binnen een half uur om precies te zijn om zestien minu ten voor zes kon het sein uorden gegeven om de afslui ters open te draaien. Keurig zakten de grijze caissons naast elkaar op de drempel. Matincuze Bruïnissenareu hebben kunnen zien, hoe het de Deltadienst en de auunèmerscombinatie N. V, Düksbomv in de komende week ernst wordt met liet blokkeren van de tot voor kort nog 430 meter brede stroomgeul tussen de Duivelandse wal en het „dijkeneiland" over de Plaat, van Onde Tonge. In een perio de rond dood-tij zal de wand van acht meter hoogte in acht dagen tijds een steeds kleinere doorlaat voor eb en vloed overlaten. Totdat volgende week zaterdag rond het middaguur de vier laat ste eenheidscaissons als een soort deur de resterende veertig meter brede opening, waar het water dan nog vrij spel heeft, zullen toe schuiven. De manoeuvres met de caissons van ongeveer 500 kubieke meter inhoud zullen zich voor Bruinisse dagelijks een uur later herhalen. Gistermor gen lieeft de „commandant" van deze grote Delta-operatic aan de noord kant van Schouwen-Duiveland, ir. P. H. van der Wecle, het startschot ge lost. Het eerste paar van de voorraad caissons, die al enkele weken in de werkhaven bij Bruinisse dobbert, werd aan de sleepboten gekoppeld. Driftig puften de slepers met hun last naar het zuidelijke landhoofd tegen de nieuwe sluis, enkele hon derden meters van de werkhaven vandaan. Een grote kraanponton met de kapitale letters MUZ (Maatschap pij Uitvoering Zuiderzeewerken) op de romp lag klaar om de betonnen gevaarten precies boven de drempel in het sluitgat te houden. Afsluiters open Kleine vletten dreven in de buurt en precies op het tijdstip van de kente ring tussen eb en vloed klonk het bevel „afsluiters open" over liet vlak ke water. Gedwee zakten de caissons naar de top van de drempel onder het Grevelingen water. De eerste operatie was gelukt en later in de ochtend konden de waterstaatsman nen hun nieuwe stellingen betrek ken. De machtige kraan „Alias" tilde twee opzetstukken elk- twee meter hoog van de dijkglooiing by de werkhaven. Omzichtig hief de bok de aan weers zijden open raamwerken boven de pas geplaatste caissons om hen deze als een hoed op het hoofd te zetten. Bak ken met stortsteen werden naar de (Zie slot pag. 2 kol2) ftaHtlijn Het Amsterdamse „vlagincident" rommelt nog een beetje na: nu is de Koninklijke Marine weer- een tikkeltje verbolgen op de publieiteitschef van de gemeente Amsterdam mr. Mijksenaar omdat deze de schuld van de geslo ten brug bij de jCeintuurbaan de ma rine in de schoenen schuift. Wordt het echter niet zo zachtjes-aan tijd, dat we er mee ophouden, met dat geharrewar? De koningin heeft on middellijk na het incident dat in derdaad dwars tegen alle regelen inging te kennen gegeven dat zij het met zo hoog opnam. En met dit koninklijke woord behoort deze onverkwikkelijke zaak afgedaan te zijn. Het is kinderachtig om over en weer elkaar de schuld te geven, ter wijl het eigenlijk alleen maar gaat om een gewone menselijke fout. In feite is het immers verbazingwek kend, dat bij een dergelijk groot feest niet veel meer van zulke ver gissingen voorkomen. Wie wel eens de voorbereiding van een konink lijk bezoek van nabij heeft meege maakt, weet welk een ingewikkelde machinerie op gang moet worden ge bracht. Er zijn problemen van verkeer, van pro gramma, van rou te, van publiek, van muziekkorp sen, van erewachten, van kleding en vooral ook van protocol. En al die grote en kleine eisen moeten wor den samengevoegd tot een vlot lo pend geheel. Geen wonder, dat er dan wel eens een steekje valt. Dat is dus nu in Amsterdam gebeurd en al diegenen, die zich ook maar even verantwoordelijk voelden voor de voorbereidingen, kregen de schrik van hun leven: tengevolge van een verzuim moest een levensgrote zonde tegen het protocol worden gemaakt. Dat is heel erg. Maar het protocol is tenslotte niets meer dan een stel sel van regelen en voorschriften, dat geen doel is, maar slechts een mid del om hoog bezoek op de juiste wijze te doen verlopen. Wanneer deze regelen door de een of andere onachtzaamheid worden overtreden, dan is dat vervelend en onaange naam, maar altijd wel te verklaren uit de nerveuze spanning, die hoog bezoek met zich meebrengt. En als nu na het incident de koningin zelf te kennen heeft gegeven, dat ze be grip voor oorzaak en gevolg heeft en dat ze het heus niet hoog zal opnemen, dan is dat in de letterlijke zin van het woord een royaal ge baar, een geste die de verhouding tussen vorstenhuis en volk in Ne derland illustreert: niet de starre regels zijn lüer hoofdzaak, maar menselijke verhoudingen. Dat bete kent tevens, dat na dit koninklijke woord naar buiten de zaak moet zijn afgedaan. Laten daarom de Konink lijke Marine en de gemeente Amster dam er verder over zwijgen. Het Middelburgse Schuttershof zal naar het zich laat aanzien zijn poorten moeten sluiten. Het gebouwencomplex, waarvan de exploitatie nog juist sluitend was, is aan een dringende vernieuwing toe en juist deze vernieuwing zou de exploitatie niet meer rendabel ma ken. Op zichzelf is dat verklaarbaar en redelijk, temeer als men in aan merking neemt dat in de afgelopen jaren de zalenruimte in Middelburg is toegenomen en dat in de toekomst door de verbetering van de Schouw burg de congresmogelijkheden nog weer uitgebreid zullen worden. Niet temin is de te verwachten sluiting van het Schuttershof een zaak, die een extra vermelding verdient: het is een eeuwenoud complex, waar zich vele belangrijke activiteiten hebben afgespeeld, 'het behoort bo vendien, dunkt ons, óók voor de ge meentelijke overheid een punt van overweging uit te maken of het in deze tijd verantwoord is een omvang rijk zalencomplex een andere be stemming te doen geven. Maar wij nemen aan dat dit laatste punt te bestemder plaatse voldoende aan dacht zal hebben gekregen. Ver moedelijk zal er wel niets aan te doen zijn en misschien kan het com plex ook wel gemist worden. Maar zoals het altijd gaat met de verdwij ning van een traditionele vergader ruimte: een gevoel van spijt zal menigeen bij het horen van dit nieuws wel bij zich voelen opkomen. De maan is radio-actief Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal bewezen dat de maan radio-actief is. Hierdoor wordt een nieuw vraagstuk gevoegd bij de vele. die in verband met ruimtevaart nog nader onderzocht moeten worden. Het hoofd van de Amerikaanse com missie voor ruimte-onderzoek, dr. Ri chard W. Porter, heeft meegedeeld, dat een raket met een gevoelige Gei gerteller zogenaamde secondaire röntgenstraling van do maan heeft opgevangen. Deze straling ontstaat tengevolge van de voortdurende kos mische ultra-straling- van de zon en de vér verwijderde sterrenstelsels, die ook de maan treft. Dr. Porter zei verder, dat de Ame rikaanse weersatelliet Tiros meer dan vijftig tropische stormen boven de oceanen ontdekt heeft. Daaronder waren enige pas ontstane orkanen. Bovendien is vastgesteld, dat mins tens drie verschillende soorten micro organismen in het luchtledige van de kosmische ruimte kimnen blijven le ven, waarmee de theorie dat het le ven zich van de ene planeet naar de andere kan verplaatsen wordt ge steund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1