Drie-en-een-half miljoen Chinezen staan elkaar op de tenen in HONGKONG Fiscaal S.E.R.-advies wenselijk geacht NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT Dode letter Flat-skelet WALCHEREN VRIJDAG 4 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 MIERENHOOP EN TOERISTENSTAD (Van onze medewerker N. Streefland). ORIG JAAR hebben ruim 200.000 buitenlandse toeristen een be zoek gebracht aan Hongkongde Britse kroonkolonie voor de kust van Communistisch China. De voornaam ste attractie van deze stad is momen teel, dat de prijzen er buitengewoon laag zijn, zodat het er prettig winke len is. Het toerisme in Hongkong vertoont een stijgende tendens en dat komt de economie van de stad goed te pas. Sinds de communisten het in China voor het zeggen hebben, is name lijk één van de belangrijkste economische functies van Hong kong, nl. die van overslagplaats voor de handel op China, zo goed als verloren gegaan. In Hongkong heeft men dan ook andere wegen gezocht en men is daarin tot op heden vrij goed geslaagd. Ondanks het feit dat de bevolking sinds 1945 ver vijfvoudigd is en nu bijna drie-eii-een-half miljoen zielen telt, heerst er in de stad een sfeer van economische bloei. De stad, die met zijn ontelbare flatgebouwen en wolkenkrabbers een imposante indruk maakt, is voor niet minder dan 60 pet. gedurende de afgelopen tien jaar bebouwd en de bouwactivi teit houdt ononderbroken aan. T Tongkong industrialiseert Cl in snel tempo en dat is op de duur de enige wijze waarop liet aan zijn groeien de bevolking welvaart kan garanderen. Nu is natuurlijk niet alles goud wat er blinkt in Hongkong. I)e belangrijk ste industrie der „colony", de textielnijverheid, die 43 pet. van de Hongkongse industrie arbeiders in 'dienst heeft, wordt momenteel bedreigd door een malaise, als gevolg van importbeperkingen door de Verenigde Staten op Hong kongse textiel. De Hongkongse pers besteedde dezer dagen zeer veel aandacht aan deze kwestie, want deze zou uit kunnen lopen op een sterke toename van de werkloosheid, die toch al vrij hoog is. Woningnood Het belangrijkste probleem van de stad is overigens de wo ningnood. Ondanks de geweldige bouwacti viteit van overheid zowel als van particulieren, heerst er in de stad nog steeds een groot te kort aan woonruimte, hetgeen gezien de geweldige toename van de bevol king niet verwonderlijk is. Eerder moet men zich er over verbazen, dat er op bet gebied van de volks huisvesting geen grotere misstan den voorkomen. Het bevolkingsprobleem ontstond in Hongkong in de jaren 1948- 1949, toen de Chinese nationalis ten op het vasteland van China werden verslagen en de Britse stad Hongkong, waarvan het to tale grondgebied waarschijnlijk kleiner is dan dat van de provin cie Utrecht, overstroomd werd door Chinese vluchtelingen. Deze mensen vestigden zich overal waar maar ruimte was. Tegen de hellingen van de heuvels van het eiland Hongkong en van het schiereiland Kowloon, dat tegen over Hongkong gelegen is en ook deel uitmaakt van de Britse be zitting, vormden zich onafzienba re krottenwijken. Krotwijken ont stonden zelfs op de daken van be staande gebouwen. Vele tiendui zenden vluchtelingen vonden een woonplaats op prauwen en jon ken op het water. Volgens een vorig jaar gehouden volkstelling- leefden er' toen nog steeds niet minder dan 150.000 mensen per manent op het water. De woonomstandigheden van deze waterbevolking is betrekkelijk gunstig vergeleken bij de toestan den die men in de krotwijken op de vaste wal kon aantreffen en waar iedere voorziening op sani tair gebied ontbrak. De sanerings werkzaamheden van de Hong kongse overheid hebben van het begin dan ook vooral betrekking gehad op die krotwijken te land. In enkele jaren tijd is in het ka der van het zgn. .resettlement program" nieuwe woongelegen heid geschapen voor een half mil joen mensen en men rekent cr op, dat het resterende half miljoen krotbewoners in de komende vijf jaar opnieuw gehuisvest zal kun nen worden.' Deze mensen worden onderge bracht in flatgebouwen van acht verdiepingen. Ieder flatgebouw biedt accommodatie voor 2200 personen en momenteel is het bouwtempo van de Hongkongse overheid een flatgebouw per tien dagen. De toeristen geven bij hun bezoe ken aan Hongkong dan ook naar ver houding veel geld uit. Velen steken er zich nieuw in de kleren en het we melt er dan ook van de kleermakers (voor een groot deel Indiërs) die U in een of twee dagen een maatkos tuum of japon leveren. dan krijgt men een „appartement" van één kamer met ramen zonder glas of zelfs muskietengaas. W.C. en bad- en wasgelegenheid zijn ge meenschappelijk per verdieping. Vergeleken bij de oorspronkelijke krotwoningen zijn deze flats onge twijfeld een grote vooruitgang, vooral op hygiënisch gebied, maar van het begin af zijn ze volkomen overbevolkt geweest, waardoor ze ook van het begin af veel leken op achterbuurten, die te zijner tijd opnieuw voor sanering in aanmer king zullen komen. Gelukkig zijn de flatgebouwen robuust genoeg gebouwd om vele jaren mee te gaan, zodat men in een later sta dium kan volstaan met een ver mindering van de bevolking en ieder gezin bijvoorbeeld twee ka mers kan krijgen. Momenteel zijn de flatgebouwen overdag bijna niet te zien van de duizenden en duizenden stukken wasgoed, die er aan alle kanten aan te drogen hangen. Natuurlijk krioelt het er ook van de kinde ren. Dit alles klinkt indrukwek kend, zolang men hij de term flatgebouw denkt aan Nederlandse normen. Maar de flat gebouwen die in Hongkong als paddestoelen uit de grond rijzen, zouden volgens Nederlandse maat staven niet voor menselijke bewo ning in aanmerking komen. Ze be staan uit kaal beton, dat de lijnen van de bekisting duidelijk toont en waaraan geen tegel en zelfs geen pleisterwerk te pas is geko men. Om in aanmerking te komen voor een flat moet men een gezin van minstens vier personen hebben en Inmiddels is de ergste nood in de stad gelenigd en de flats die nu gereed komen zijn iets rui mer en gerieflijker dan de eerste. 1-Iet; heeft vry lang geduurd voor de Hongkongse overheid een be slissing nam ten aanzien van de oplossing van Jict woningpro bleem. Vroeger vond men de krotwijken ook in de centra van de stad. Deze heeft men later naar de buitenwijken verplaatst. Daarna zijn cr pogingen gedaan om in de krottenwijken zelf enige orfle te"' scheppen door bouwver- gunningen te verstrekken en voorschriften vast te stellen voor de te gebruiken bouwmaterialen. Maar deze ambtelijke regelingen bleven een dode letter, omdat het leven in de krottenwijken zijn ei gen gang ging. Er ontwikkelde zich zell's een eigen economisch leven in deze buurten met winkel tjes en werkplaatsen en ieder jaar werd het daardoor moeilijker om aan de bijna over de hele linie erbarmelijke woningtoestanden van een derde der bevolking een eind te maken. De overheid kreeg een kans toen er op kerstnacht 1953 een geweldige brand in de krottenbuurt van Sjek Kip Mei uitbrak waardoor ruim 50.000 mensen dakloos werden. Het wa ren deze mensen die er als eersten in toestemden mee te werken aan het grote „resettlement program" waarmee in 1954 werd begonnen en dat nu in steeds sneller tempo wordt uitgevoerd. In de mierenhoop Hongkong tie ren allerlei ondeugden welig. Brit se politieagenten ■patrouilleren er regelmatig, vaak en in 't bij zonder bij de jacht op gesmok kelde narcotica met speur honden. Zaak „Tiendeveen" komt weer voor De wachtmeesters der rijkspolitie W. en O., die ter zake van de dood van de 30-jarige spoorlegger Berend P. door de rechtbank in Assen buiten vervolging waren gesteld, zullen op nieuw terecht staan. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de beschikking van de rechtbank die was geba seerd op „noodweer" vernietigd. De officier van justitie in Assen was tegen de uitspraak van de rechtbank in beroep gegaan. De zaak „Tiendeveen" handelt over het dodelijke schot op de bielsenleg ger Berend P. op 4 juni van het vo rige jaar. Pistoolschoten maakten in het café „Slomp" te Tiendeveen op die dag een einde aan zijn leven. Het slacht offer zóu drie politiemannen, die in verband met het verhoor zich in het café bevonden, met een mes hebben bedreigd. P. werd door twee kogels getroffen, een derde kwam in een wand terecht. Een van de politieman nen moest de schoten hebben gelost, zo wees een hiernaar ingesteld in- derzoek uit. Geruime tijd werd hiervan de wacht meester L. B. verdacht. Op 22 no vember van het vorig jaar maak te de officier van justitie te Asen ech ter bekend dat een gerechtelijk onder zoek had aangetoond dat B. niet de man was die gezocht werd. Vuurwa pendeskundigen van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag en van de artillerie-inrichting „Hembrug" con stateerden, dat de trekken en velden op de kogels niet overeenstemden met die in het wapen van wachtmees ter B. Als gevolg hiervan werden op 21 december cle wachtmeesters O. en W. gedagvaard. Ex-gemeenteontvanger van Diemen berecht De 35-jarige ex-gemeenteontvanger van Diemen W. K. O., die tussen 1956 en 1960 onder meer een bedrag van ruim 2500, ten nadele van de gemeente heeft verduisterd, is don derdag door de rechtbank in Am sterdam conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Door een groot aantal betaalde post jes als „nog te ontvangen" te boe ken had de man kans gezien om ruim 25Ö0 van de gemeente in eigen zak te steken. Bovendien ver duisterde hij als penningmeester van de Partij van de Arbeid in Diemen een bedrag van 250 cn als pen ningmeester van de ambtenaren sportvereniging een bedrag van bijna 300. ZUID-BEVELAND Collecte De Emmabloemcollecte ter bestrij ding van dé T.B.C. door de Groe ne Kruisvereniging te Wemeldinge heeft 531,32 opgebracht- WOLPH AARTSDIJK Insluifcommissie gaf geslaagde slotavond Zaterdagavond gaf de instuifcom- missie van de Ned. Herv. Kerk te Wolphaartsdijk een geslaagde slot avond in het dorpshuis. De avond werd geopend door de voorzitter van de commissie, de heer A. Zuurveld. Voor de pauze bracht men muziek ten gehore, na de pauze werd het bly'sDel „Rekeltje" opgevoerd. Ds. K. van'Liere besloot de avond. Kath. Werkgeversverbond Onderzoek bepleit van loon- en prijspeil „Wij zouden liet hebben toegejuicht als de Sociaal-Economische Raad zyn licht liad kunnen laten schijnen, by- voorbeeld over bepaalde aspecten van de algemene herziening van de belas tingwetgeving", aldus het Neder lands Katholiek Werkgeversverbond in zijn zojuist verschenen jaarver- sIag-1961. Het verbond vestigt hier mee de aandacht op het feit dat om trent fiscale maatregelen met be langrijke financiële consequenties op het sociaal en economisch terrein het advies van de S.E.R. niet wordt ge vraagd. „Naar onze mening", aldus het ver bond, „kan men op goede gronden stellen, dat een dergelijke zaak be hoort tot dezulke waarvoor een ad viesaanvrage van de S.E.R. in arti kel 41 van de wet op de bedrijfsorga nisatie imperatief is voorgeschre ven". Over de medezeggenschap zegt het verslag: „Wij blijven de vorm van medezeggenschap van de werkne mers, die op het niveau van de be- YERSEKC Nummering kandidatenlijsten Dinsdag heeft het hoofdstembureau de loting gehouden voor de numme ring der ingediende kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing. De uitslag hiervan was: lijst 1 S.G. P.; 2. Chr. Hist. Unie; 3. Partij van de Arbeid; 4. lijst Boone; 5. A.R.; 6. Gemeentebelangen. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Yerseke en res sort bedroeg het aantal handelingen betreffende inlegging in de maand april 278 met een totaalbedrag van 42. 978,07. Het aantal handelingen voor terugbetaling was 112 met een bedrag van 33.844,40. WEMELDINGE Bevrijdingsfeest In Wemeldinge zal zaterdag 5 mei liet bevrijdingsfeest worden geopend met een aubade van de schoolkinde ren met medewerking van O.K.K. daarna zullen er kinderspelen zijn op het sportveld- 's Middags zal er een optocht door de straten trekken, die zal worden opgesteld om 13.15 en om 14 uur gaat rijden. De route is als volgt: Bonzijweg, Brouwerijweg, Wem. Zandweg, Dorpsstraat, Wilhel- minastraat. West Kanaalweg, Nieu- wendijk, Bierweg, Nrd. Achterweg, Wem. Zandweg, Zd- Achterweg, Kon. Emmastraat. Pr. Beatrixstraat, Pr. Bernhardstraat, West Kanaalweg, Pr. Julianastraat, Pr- Bernhardstraat, West Kanaalweg. Bonzijweg, Oran jeboomstraat. Na de optocht is er een wielerwed strijd, ook voor dames. Om 19.30 zal er ip de Wilhelminastraat muziek en zang zijn op het plein van de open bare lagere school. In de Molenstraat staat een danstent voor de danslus- tigen terwijl „The Strangers" aan het kanaal een programma zullen verzorgen. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend dat in het tijdvak van 26 april tot en met 1 mei 1962 de onderstaande voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn aangegeven. Indien een dezer voor werpen bij de vinder wordt afge- haald wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan genoemd bu reau van politie: handschoenen en wanten, zwarte re genbroek, rozenkrans, bankbiljet, plastic medaillon, nieuwe beige da meshoed, ring met 2 contactsluitels, sjaal, bril in blauw etui, ketting, snelbinder, bruin lederen portemon nee met inhoud, gedeelte van een rijwielkoplamp, dolkmes, padvinders- riem, fietssleutelje, padvinderporte monnee, mes, zilveren ring, zwarte das, snoer bloedkoralen, blauwe kin derzonnebril, stukje gebogen metaal met kettinkje, lederen bandje met sleutels en zakmesje, zwarte zak- kam, blauw meisjesjack, lichtgele las inh. uniform enz. rode portefeuil le inh. foto's. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Nummering kandidatenlijsten Hethoofdstembureau heeft de num mering van de kandidatenlijsten in- Nieuw- en St.-Joosland als volgt vastgesteld: 1. C.H.U.: 2. P.v.d.A.; 3. Algemeen Belang; 4. A.R. en 5. S.G.P. VLISSINGEN Bouwplannen Oranje Groene Kruis vorderen De plannen voor oen wijkgebouw van het Oranje Groene Kruis in Vlissin gen zijn in een vergevorderd sta dium. De tekeningen en bestekken zijn voor goedkeuring en subsidies naar de betreffende instanties toege zonden. De vereniging, die vorig jaar het 60-jarig bestaan van de dïaeo- nessenarbeid in Vlissingen herdacht, zag in 1961 haar werkzaamheden op de verschillende terreinen belang rijk uitgebreid. Een en ander staat te lezen in het dezer dagen verschenen jaarverslag. De vereniging houdt zich nu niet al leen bezig met wijkverpleging, maar ook met de preventieve gezondheids zorg, die een bijzondere omvang heeft aangenomen. De zittingen van het consultatiebureau werden uitge breid en ook de zittingen van het kleuterbureau zuil,en worden uitge breid. De cijfers in de sector preven tieve gezondheidszorg waren als volgt Aantal bezoeken wijkverpleging 7911: kankerbestrijding 109; reu mabestrijding 300: t.b.c.-bestrijding 354 en aantal bezoeken vanwege be jaardenzorg 128. Het aantal bezoeken aan het consul tatiebureau voor zuigelingen was 1446, ingeschreven zuigelingen in 1961 voor dit bureau 116, ingeschre ven zuigelingen in 1961 voor kleuter bureau 132 en aantal verstrekte con sulten voor dit bureau 184. Het aantal leden vermeerderde met 20 en bedraagt nu 1936. Ook dit jaar moesten vele leden worden afge schreven wegens vertrek uit. viissin- Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Vlis singen, maakt bekend dat in het tijd vak van 24 april tot 1 mei de navol gende voorwerpen aan zijn bureau zijn gedeponeerd: diverse rijwielen en autopeds, diver se heren- en hameshandschoenen en kinderwantjes, paspoort, rode porte monnee met inhoud, wieldop VW, bruin gespikkeld kinderjasje, lees boek, beige wollen sjaal, enkele huis sleutels met en zonder ring, wit ba bysokje, nozemstropdas, badhand doek en hemd, liandfietspompje, blauwe overallbroek, wit shirt en grijze sokken, beige kinderportemon nee met inhoud, donkere das, en dat de navolgende voorwerpen bij de vin der zijn le bevragen: herenpolshorlogc met schakelband, wit babyschoentje, 1 paar bruine he renglacés, goud kettinkje, strand- schop, groene trui, rijwielpompje, zilveren gulden, 1 paar beige zeem lederen dameshandschoenen, vijf rol len leastpapier, ring met twee sleu tels, padvindersriem, wit kinder schoentje links, armband, rood-witte plastic portemonnee met inhoud, gele filter van fototoestel, gouden zegelring. drijfstak in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie gestalte kan krijgen voorstaan. Daarbij vergeten wij niet, dat de economische en sociale inte gratie in Europa op den duur ook tot een aanpassing zal leiden van de in stellingen waarin ieder land de orga nisatie van het bedrijfsleven al dan niet heeft neergelegd. „Is ons loon- en prijspeil te laag?" is een ander hoofdstuk uit dit jaar verslag. Het zegt: „Ons verbond is van mening dat deze vraag in de S.E.R. bestudeerd en zo mogelijk be antwoord moet worden. Zou het waar zijn dat onze concurrentieposi tie (ten opzichte van het omringende buitenland red.) te gunstig is, dan wordt zij op den duur ongunstig". „Een te laag loon- en prijsniveau immres heeft hetzelfde effect als hoge tarief muren; liet verzwakte in de internationale concurrentie een van de prikkels tot verbete ring van de produktiviteit. Het zou niet mogelijk zijn dat reeds een discrepantie van enkele pro centen in feite de huidige span ningen belangrijk vergroot". „Een aanpassing zou twee vormen kunnen krijgen: een nieuwe revalua tie of een beheerste optrekking van onze binnenlandse Ionen en prijzen. Overigens dient duidelijk gezegd te worden dat zonder twijfel een derge lijke aanpassing zijn grote bezwaren heeft. Bepaalde bedrijfstakken en on dernemingen waarvan de concurren tiepositie nu reeds niet onverdeeld gunstig is, zouden in ernstige moei lijkheden kunnen geraken. De hoogconjunctuur is niet alge meen. Er zijn ook thans reeds secto ren waar prijsverlagingen meer ac tueel zijn dan stijgingen van prijzen. Valt er een besluit tot aanpassing, dan zou dit in ieder geval een be heerste manipulatie moeten zijn". NOORD-ZEELAND P.v.d.A. Zierikzee vierde eerste mei op tweede mei Dc Partij van de Arbeid, afdeling Zierikzee, heeft woensdagavond voor een merkwaardige gebeurtenis ge zorgd door op de tweede mei het I meifeest te vieren- Een bijeen komst met een gevariëerd program ma is het geworden, waaraan een spreker, de socialistische jeugdorga nisatie. en de vrouwenbond hun steentje bijdroegen. Voor het uitspreken van de mei rede had de afdeling in haar midden de heer F. J. A. van Maanen uit Rosmalen. In zijn toespraak gaf hij achtergrond aan de leuzen, die de P.v.d.A. dit jaar voert: „de maat schappij hervormen; volken en ras sen bevrijden; de vrede dienen." De lieer Van Maanen bracht de bezoe kers van deze 1 meiviering in het „Huis van Nassau" onder de aan dacht, dat bij alle activiteiten rond de verkiezingsstrijd de onderdelen van het programma de hoofdzaken niet mogen verdringen. „Het élan en geloof in ons streven mag niet op de achtergrond raken", zo klonk het in deze meirede. De mei rede werd omlijst door zang van het dameskoor onder leiding van de heer C- van der Hulle. Het tweede gedeelte van het programma droeg een luchtig karakter. De socialisti sche jongerenorganisatie „Kentering" uit Middelburg bracht een vrolijk cabaretprogramma voor het voetlicht. De vrouwenbond kwam daarna aan cle beurt met een spel van gedeelten uit het Boek van de Arbeid, een programmapunt waaraan ook het koor zijn medewerking verleende. Burgerlijke stand SEROOSKERKE (W). Bevallen: R. LangebeekeBergsma, d.: J. W. Vogel—Wondergem, d.; E. Sanderse Lampert, z. Getrouwd: C. Langebeeke. 27 j. en A. Christïaanse, 24 j.; D. Aarnoutse, 25 j. en M. J. Gïdeonse, 21 j. Overleden: A. Vertregt, 64 j. e.v. A. Schout; E. Meijers, 83 j. wed. v. J. Ba- rentsen. AAGTEKERKE Getrouwd: W, Poppe. 22 j. en S. Mal- jaars, 21 j.: L. Sturm. 30 j. en S. W. Dek ker. 22 j. S ch eep vaartb er ichten Vlissingen aangekomen op 2-5: Denzo van Brussel; Roland van Middelburg; Atlantic van Amsterdam: - Noordzee van Antwerpen: Colmar var. rede: John-V van Antwerpen. 3-5: Trio van Rotterdam; Castor van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 25: Munte ry Sur Sommer; Denzo naar St. Vallery naar Middelburg; Roland naar St. Valle- Sur Sommer: Atlantic naar Shoreham: Noordzee' naar Maassluis. 3-5: Trio naar Oostende: Jolm-V naar Cork. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 2-5: Start van zee; Triumph van Rot terdam; Nantie van Amsterdam: Greta van Londen: Wilhelmlne van Grange mouth; Odile-R van Londen; Willem- Fortuin van Klrashamn: Njord van Go thenburg; Gaaste'rdijk van 'Rotterdam; Tliea van Amsterdam. 8-5: Radja van Port-Said; Janny van Londen-Gent; Rex van Londen-Gent: Mare-Novum van Rot terdam: Oldekerk van Shanghai; Andïjk van Le Havre. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 2-5; Waverstroom naar Londen; Va liant naar Huil; Viod naar Rotterdam; Kerkedijk naar Rotterdam; Ladon naar Rotterdam: lmke naar Amsterdam; Hado naar Rotterdam; Maria-W naar New- Castle-Hansweert; Gerry-S naar Rotter dam: Arnoudspolder naar Rotterdam; Scheldestroom naar Ipswich: Musketier naar Londen. 3-5: Tinca naar Landskro- na-Tern.: Jagersfontein naar Amsterdam; Wodan naar lnvergoraon; Adm. Nelson naar Kobing: Cornelia naar Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15