PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „ORANJE" VORSTELIJK DANSPALEIS Soebandrio om wapens naar Rusland Sjah gaf kaviaar voor diner - jeugd danste de twist Taptoe Goes wordt een groots festijn BRITS VORSTENPAAR BEZOCHT RIJKSMUSEUM Hoog~ conjunctuur 205e jaargang - no. 104 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Direct'eF. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kofc. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, J 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie 4,— Irig. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro n.i 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg tel. 2395, Terneuzen tel'. 2116. Zienkzee red tel. 2425. adm tel 2094. SLOT VAN FEEST NIET „IN VOLLE ZEE", MAAR BINNEN SLUIZEN VAN IJMUIDEN ALS EEN VORSTELIJK danspaleis, een zee van licht uit de patrijspoorten en van de dekken stralend, lag de Oranje van de maatschappij Nederland gisteravond in de sluizen van IJmui- den. De twee dagen, die koningin en prins hadden uitgetrokken voor de prïvé-viering van hun zilveren huwelijksfeest werden gisteravond en -nacht besloten met een diner, een bal en een souper aan boord van het schip. De enige teleurstelling was, dat liet feest in IJmuiden moest worden gevierd, omdat gezag voerder en rederij besloten niet uit te vareu in verband met de slechte weersomstandigheden. „Oranje" vaart haven van Amsterdam uit Glorieus moment op de derde dag van de viering van het zilveren hu welijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard: de „Oranje", met aan boord het zilveren bruidspaar en alle vorstelijke gasten vaart de haven van Amsterdam uit. Tijdens de cocktail, nog voor het diner aan boord van de Oranje was begonnen, konden de jongeren bet niet meer uithouden: zij begonnen te twisten in de scheepsbioscoop, die als danszaal was ingericht en waar een Italiaans orkestje speelde. Lang duurde dat niet, want al gauw moésten de vorstelijke gasten aan tafel voor het diner, dat begon met de Perzische kaviaar, een geschenk van de sjah en op het menu ver meld als „Perles noires d/'Iran", Hierop volgden Schotse zalm, hel dere schildpadsoep, eend met kersen cn ijs. Nummer 13 Prins Bernhard had tafel nummer dertien gekozen. Hij tartte het geluk in gezelschap van de prin ses van Lippe, prinses Brigitte van Pruisen, prinses Maria Chris tina van Oasta, zijn dochter Bea trix en koning Boudewyn. Ook voor de ouderen was gezorgd wat liet dansen betreft. In de cocktail lounge speelde, na het diner, het Hongaarse orkest van de Haagse Hongaar Serban en zyn vijf mu- zikale zoons. Toen het diner van de hoge gasten met een schitterend stukje vuurwerk was geëindigd, had de Oranje, die om vijf over zeven uit Amsterdam was vertrokken juist de in de avond schemer vervaagde polder verlaten en ontrolde zicli voor het oog van de gasten de film van werkzaam Nederland: het hele industriecom plex van dc IJ-mond in feestkleed gestoken. Alle fabrieken praalden met al het licht, dat ze konden op brengen. Het terrein van de Hoog ovens lag er in al zijn macht en wel vaart en de gasten kwamen er nau welijks op uit gekeken toen ze een maal veilig in de sluizen van Umui- den waren. Jeugdige gasten Hier wachtten de nieuwe gasten: 180 studenten, vrienden en ken nissen van de prinsessen werden aan boord genomen om de feest vreugde niet jeugdige geestdrift te vullen. Koningin en prins en Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de Oostenrijkse luitenant-vlie ger Nietner over de Semme- ring vloog. Door deze vlucht werd hii de eerste, die zonder ongelukken over de Alpen vloog. KXXXXXXXXXXXXXX>0«XXXXX)000(XXXXXXXXXX)< Koningin Elizabeth van Engeland en Jmar gemaal prins Pliilip hebben gis terochtend in gezelschap van een lid van de hofhouding een bezoek ge bracht aan het Rijksmuseum in Am sterdam. Het bezoek van koningin Elizabeth en prins Pliilip aan het museum duurde ruim een uur. In het hoge ge zelschap bevond zich ook prinses Ma rina, hertogin van Kent. De hoofd directeur van het Rijksmuseum, dr. A. F. E. van Schendel, leidde de ko ningin rond. De Engelse vorstin toonde zich voor al hijzonder geïnteresseerd in de werken van de 17e-eeuwse meesters als Rembrandt, Frans Hals en Ver meer. Ook toonde zij veel belangstel ling voor de in het museum toege paste wijze van conserveren cn res- 1 -ureren van schilderijen. Salan 15 mei voor rechters In Parijs is gisteren officieel meege deeld dat ex-generaal Eaonl Salan, de gevangen genomen leider van de O.A.S. in Algerije, op 15 mei voor liet hoog militair gerechtshof zal verschijnen om le worden berecht. prinsessen verwelkomden de scha re in de „Cinema lounge" van het schip waar de flarden papier en guirlandes van de zoldering hin gen, als ware het carnaval. Ita liaanse muziek. Klonk weldra op en voor de rest van de avond werd de Oranje in een vrolijk danspaleis herschapen. Nauwelijks waren allen binnen of koningin Juliana en prins Bernhard openden het bal. Toen ze enige tijd alleen op de dansvloer bleven, klapte prins Bernhard even in de handen en weldra stortten alle jongeren zich eveneens op de dansvloer. Prinses Beatrix maakte de eerste dans met ihr. Teixeira de Mattos jr.; prinses Marijke werd spoedig na het begin van 'het bal naar haar ouders terug gebracht. Pers verdween Fotografen en cameralïeden kregen in beide balzalen ongeveer vijf mi nuten de gelegenheid opnamen te ma ken. Daarna moest de pers verdwij nen. De leden van liet koninklijk ge zin, omringd door een keizer en een keizerin, koningen en koningin nen, prinsen eh prinsessen, hertogen en hertoginnen, graven en gravinnen, bleven tot na middernacht geani meerd op de dansvloeren. Het bal werd omstreeks half één onderbro ken voor een souper en daarna voort gezet. De vier Nederlandse prinsessen in de haven van Amsterdam op weg naar de Oranje voor het begin van de vorstelijke vaartocht. O.A.S.-BOM MAAKT 62 SLACHTOFFERS In een met ijzer gevulde auto in de haven van Algiers is giste ren een O.A.S.-bom ontploft, die vermoedelijk het leven heeft ge kost aan 63 Algerijnen, en 110 verwondingen heeft bezorgd. Veel slachtoffers werden getroffen door de hagel van metalen scherven die neerviel op Algerijnen, die voor werk in de rij stonden bij een ar beidsbureau. De explosie werd ge volgd door een schietpartij door de O.A.S. op de Algerijnse arbeiders. De ontploffing van de auto is de erg ste terroristische aanslag geweest in de geschiedenis van de Algerijnse oorlog. Spoed achter bestelling Staat van oorlog voor Kleine Soenda-eilanden Een Indonesische delegatie on der leiding van de minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, is gisteren naar Moskou vertrokken voor besprekingen over Russische wapenleveran ties aan Indonesië. In verband met de reis van minister Soebandrio wordt in welingelichte kringen gezegd, dat Rusland reeds in februari van dit jaar heeft toe gezegd, aan Indonesië geleide pro jectielen te zullen leveren. Dat was toen een wapenaankoop-commissie onder de sous-chef van 'de lucht machtstaf Omar Dani Moskou be zocht. Volgens deze zegslieden zou den de eerste dezer projectielen in september of oktober in Indonesië aankomen. Over hun soort en aantal \^aren geen gegevens bekendge maakt. Van andere zijde te Djakarta werd verklaard, dat Rusland aan de Indo nesische marine reeds onderzeeërs leverde met laneeer-inrichtingen voor geleide projectielen. Volgens de directeur van de voor- zieningsdienst van het leger, kolo nel Hartono zal de Indonesische artillerie worden voorzien met de geleide projectielen. Dit, samen met de Mig-19 straalvliegtuigen, die Indonesië van Rusland heeft verkregen zou volgens waarne mers de Indonesische aanvals- kracht tegen Nieuw-Guinea aan merkelijk vergroten. President Soekamo heeft gisteren de staat van oorlog afgekondigd voor de kieine Soenda-eilanden en het ge bied gesteld onder het commando van het „Mandala"-commando, het oorlogstoneel voor „West-Irian". Dit besluit werd genomen op een verga dering van het Indonesische opperbe vel in het paleis te Djakarta. Daar werd ook besloten, dat de staat van oorlog- in de Indonesische gebie den rondom West Nieuw-Gulnea van kracht zal blijven, alsmede in de zee- en iuchtzooes aldaar. De staat van oorlog voor Djakarta en Soerabaja wordt eveneens gehandhaafd. OP HEL VERLICHTE GROTE MARKT Daverende muzikale show op 26 mei ZATERDAG 26 mei a.s. staat Goes een unieke gebeurtenis te wachten: op een hel verlichte Grote Markt zal ten aauscliou- we van meer dan vijfdnizend bezoekers een grootse taptoe worden gegeven, die in niets moet onder doen voor de be faamde Taptoe Delft. Niet min der dan zeven gerenommeerde militaire muziekkorpsen, alsme de een excercitiedetacliement van de Koninklijke Luchtmacht het z.g. „spookpeloton" zullen gedurende bijna zeven kwartier voor een daverende muzikale en militaire show zor- Dank zij de door de V.V.V. cn dc Z.L.M. ontplooide activiteiten is deze taptoe mogelijk gemaakt. Hij wordt gehouden na afloop van de voorjaarsvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappy. De taptoe begint om negen uur, op een tijdstip, dat het reeds don ker is, waardoor dit grootse mu zikale spektakelstuk in het licht van tal van schijnwerpers beter tot zijn recht kan komen. Tijdens een woensdagmiddag in hotel „Cen traal" te Goes gehouden perscon-- ferentie zijn nadere mededelingen gedaan over de taptoe. Zoals bekend zyn de deelnemende korpsen de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht met Tamboerskorps (85 man sterk), de Marinierskapel van de Koninklijke Marine en het Tam boers- en Pijperskorps van het Korps Mariniers (samen 85 man), het Fan farekorps der Genie (46 man), het Tronipetterskorps der Cavalerie (46 man), liet Tamboers korps der Gre nadiers (30 man), het Tamboers korps der Koninklijke Marechaussee (30 man) en het excercitiedetache- ment van de Koninklijke Luchtmacht (ruim 60 man). In totaal zullen ongeveer 400 mu zikanten en excercerende militai ren aantreden op de Grote Markt te Goes. De algehele leiding be rust bij majoor K. van Yperen van de Koninklijke Militaire Ka pel. Ver maar d Majoor Van Yperen gaf tijdens de persconferentie een korte historische schets van het ontstaan van de tap toe. De Taptoe Delft is geboren uit een initiatief van de Koninklijke Mi litaire Kapel, die in 1952 deelnam aan een grootse militaire taptoe in Edenburgh. In 3954 werd voor de eerste maal de Taptoe Delft gehou den, die in de loop van enkele jaren is uitgegroeid tot een internationaal vermaard evenement. Toen eenmaal de Taptoe Delft op gang was geko men, kwamen uit tal van plaatsen in het land verzoeken by de minister van defensie om deze militaire tap toe ook elders te houden. Indertijd heeft de vroegere minister van oor log, ir. C. Staf, daartoe ook besloten. Er werd een Stichting Taptoes Mini sterie van Defensie in het leven ge roepen, die telkenjaro in een vyftal j^tlltlijK 1 Het verslag 1961 van de Neder- landsche Bank is verschenen en zoals gewoonlijk had dr. Hol- trop, de bankpresident, wel een reeks belangrijke dingen te zeggen. Hij preludeerde op het einde van de hoogconjunctuur, waarvan de meeste Westeuropese landen op dit ogenblik nog genieten. Daarnaast wees hij op de hoge belastingdruk in Nederland en op de overmatige styging van de overheidsuitgaven. Vanzelfsprekend verdedigde hij de opwaardering van de Nederlandse gulden, waartoe de Nederlandse regering op zyn advies besloten heeft. Dat was dus weinig verrassend, maar verrassend was on getwijfeld wel de aanval van dr. HoJ- trop op de machtigste formule van de Nederlandse loonpolitiek, waar mee hier bedoeld wordt de formule van de loonstijging, welke evenredig moet zijn met de stijging van de pro- duktiviteit. Die formule kan namelijk niet nut tig worden ge bruikt in landen, welke worstelen met een structureel tekort op hun buitenlandse betalings balans want zij moeten door prijs verlaging hun concurrentievermogen op de wereldmarkt verbeteren. Daartegenover kunnen landen, welke een structureel betalingsbalans overschot hebben zich zeer wel de weelde veroorloven van een zekere styging der normale lonen boven de stijging van de produktiviteit. De gewone Nederlandse burger, die slechts uit dagbladuittreksels kennis neemt van dr. Holtrops jaarverslag, heeft vermoedelijk met voldoening deze beschouwing over de verhouding „loon en produktiviteit" gelezen. Hem zal nu beter dan voor heen, duidelijk geworden rijn, dat de Nederlandse regering bij het steeds maar weer hameren op die verhou ding voornamelyk de prijsstabilisatie wilde bevorderen en dat het geens zins ging om een soort „economische wet", welke zich verzette tegen een wat omvangrijker loonstijging dan de produktiviteit zou toelaten. Overigens heft dr. Holtrop toch wel de waarschuwende vinger op, want in het afgelopen jaar zijn voor de bedryven de arbeidskosten met ge middeld 5 procent en bovendien dooi de lawine-aehtige invoering van de vrije zaterdag met nog eens 7 Va pro cent gestegen. De stijging van totaal 12% procent is groter dan. in de meeste andere landen. Onze econo mie isdaardoor in een gemakkelijk kwetsbare situatie gebracht. Tegenover deze opmerking van dr. Holtrop kan gesteld worden, dat het loonpeil in Nederland te laag was en dat opvoering daar van dus was geboden. De wat lawine achtige invoering van de vrije zater dag heeft vanzelfsprekend versto rend gewerkt, maar men behoeft daaronder niet pessimistisch te wor den. Er zullen na deze lawine be paald wel wegjpn worden gevonden om de te geringe produktiestijging te verbeteren en dus het thans nog ongunstige effect beduidend te matigen. Het natuurlijk reactie vermogen van een werkende en pro ducerende samenleving blykt in zul ke gevallen meestal groter te zijn dan pessimisten verwachten. De heer Holtrop stelt tenslotte na drukkelijk in zijn jaaroverzicht, dat het einde van de hoogconjunctuur de expansie-periode onverbiddelijk nabij komt. Dat ligt voor de hand, want expansieperioden worden altijd gevolgd door perioden van rustiger ontwikkeling. Maar we zouden er toch wel nadrukkelijk op willen wy- zen, dat die rustiger perioden daar om nog geen perioden van recessie of achteruitgang behoeven te zijn. Ook hierbij kan enig optimisme geen kwaad. Hoewel het uitermate gevaarlijk is de conjunctuurontwikkeling in een zich steeds vernieuwende samenle ving te vergelyken met de conjunc tuurontwikkeling van verscheidene jaren geleden, mag toch wel opge merkt worden, dat in het verleden de recessieperioden stellig verergerd werden door angst voor een lichte mate van overbesteding en angst voor kostenstijging. steden ïn ons land een taptoe organi seert. Vorig jaar kwam deze taptoe naar Axel en thans is Goes zo geluk kig geweest de militaire muzikanten tot een show in deze stad te kunnen bewegen. Tussen de Taptoe Goes en de Taptoe Delft bestaat weinig verschil. Maai de in het leven geroepen Stichting Taptoes Ministerie van Defensie is echter geen Taptoe Delft, ondanks het feit, dat hij er veel op lijkt. De bezetting van de korpsen is evenwel vrijwel hetzelfde, zo deelde majoor Van Yperen mede. Het verschil zit alleen hierin, dat er in Delft een his torisch intermezzo aan verbonden is. Dit jaar wordt de Taptoe van het Ministerie van Defensie gegeven in vijf steden, namelijk Goes, Zwolle, Haarlem, Eindhoven en Kerkrade. Show De taptoe in Goes wordt een grootse (militaire) show, zoals de Zeeuwen die zelden te zien krijgen. De korpsen treden aan in ceremonieel tenue. Voorafgaande aan de finale, die alle muzikanten op de Grote Markt byeenbrengt, zullen de deelne mende korpsen individueel en groeps- gewyze optreden. In dit gedeelte van (Zie slot pag. 2 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1