Schiphol werd stil bij aankomst van keizerin Farah S. S. SMEDING HERBEGRAVEN IN GRONINGSE N00RDH0RN GALA-DIRER VOOR VORSTELIJKE GASTER WOENSDAG 2 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Uitzonderlijke dag voor luchthaven Meer vorsten op één dag dan in heel bestaan van 34 jaar (Van onze speciale verslaggever) Schiphol had gisteren een uitzonderlijke dag. Het gebeurt maar hoogst zelden dat in een tijdsbestek van nauwelijks zeven uur arriveren een keizer en een keizerin, een koningin, een koning, en een stuk of acht prinsen en prinsessen plus een graaf, allen op een eigen tijdstip en allen met verschillende protocollaire eisen. Schiphol heeft in dit korte tijdsbestek meer personen met blauw bloed begroet dan in de 34 jaar van zijn bestaan. Nerveus duwen en terugduwen Schiphol had liet druk derhalve en het was in evenredige mate nerveus. Dit is gewoonte op Schiphol. Men heeft er nog nooit marechaussees en vliegveldpolitie bijeen kunnen bren gen, die enerverende situaties met soeverein gebaar beheersen. Er is dus weer het nodige gedrongen, te ruggeduwd en boosheid gespuid. De gasten van ons koningspaar heb ben van de herrie gelukkig niets ge merkt. Hun ontvangst was door het hof op soepele wijze geregisseerd. Ook de verrassing dat de sjah drie uur later dan oorspronkelijk zou aan komen dan was voorzien, maar later toch weer een half uur vroeger kwam. zodat het vliegtuig boven Am sterdam moest blijven rondcirkelen tot prinses Beatrix op Schiphol was gearriveerd, werd op vlotte wijze op gevangen. De eersten In de ochtenduren arriveerden als eerste prins Aschwin, de broer van prins Bernhard, en zijn echt genote prinses Simone. In het zelfde vliegtuig zat ook Bertil Bernadottc, graaf van Halland, de neef van de Zweedse koning. Omdat beide prinsen geen represen tatieve functie hebben tijdens hun verblijf in Nederland, en alleen maar gasten zijn, kwam de erewacht niet in het geweer. De marechaussees kwamen in actie, toen prinses Mar- garetha van Zweden arriveerde. Als dochter van een regerend vorst had zij recht op iets meer eerbetoon. Prins Bertil van Zweden, die het Zweedse koningshuis vertegenwoor digde, kreeg én de marechaussee én de kon. luchtmacht, plus zijn volks lied. De gekroonde hoofden werden een zelfde eerbetoon bewezen, plus nog de begroeting door een prinses van Oranje. Prinses Beatrix haalde de sjah van Perzië af en later op de middag ko ningin Elisabeth, prinses Irene daar tussendoor koning Olav V van Noor wegen. Prinses Beatrix Prinses Beatrix was allerchar- mantst. Hartelijk begroette zij de sjah, die zij van zijn staatsbezoek aan Nederland kent, en ook zijn nieuwe gemalin Farah Dibah. Een erkende schoonheid. Schiphol werd er stil van. De keizerin van Perzië is heel anders dan Soraya, de vorige echtgenote van de sjah. Farah Dibah heeft ogen die leven, die zien. Zij liep met prinses Bea trix enkele meters achter haar echtgenoot toen deze de erewacht inspecteerde. Hoewel ze beiden van ongeveer gelijke leeftijd zijn leek prinses Beatrix wel tien jaar jonger. Koningin Elisabeth arriveerde in een kasteel van een vliegtuig, een Brit- tannia. Met de Britse koningin reis den mee prinses Marina van Kent en haar dochter Alexandra. Nog geen uur daarna klonk het Engelse volkslied opnieuw toen prins Philip in een knalrood vliegtuig aankwam. Hij moest het zonder koninklijke be groeting doen. Toen vrijwél direct daarna de 23-ja- rige prins Michael van Griekenland, die als laatste op Schiphol neerdaal de, was de luchtmacht reeds afge marcheerd. Voor de prins stonden alleen nog twee marechaussees in de houding. De aankomst van H.K.H. Prinses Marrjaretha van Zweden op Schiphol. KRANTJE. Een Amerikaanse krant de „Nashville Tennessean" heeft het 150-jarig bestaan gevierd met de uitgave van een editie die bijna 5 pond woog en die 394 pagina's om vatte. Het speciale zondagsnummer van deze Amerikaanse krant bevatte meer advertenties en meer nieuws dan ooit in een editie van een krant is verschenen, zo bewecrt .de redac tie. Om dat te bereiken was onder meer nodig: elf ton zwai'te inkt. 8 ton ge kleurde inkt en 18 goederenwagons met papier. Behalve de gewone ex peditiewagens moesten 30 vracht auto's gehuurd worden om de krant te verspreiden in het gebied van Nashville. ANTIQUITEITEN Een antiekwiri- keltje l.c Wichita Falls in de Ame rikaanse slaat Texas prijst zijn wa ren aan met het volgende uithang bord: „gloednieuwe antiquiteiten".. VOGELS EN MUZIEK. Toen kort geleden het kerkorgel' in Hausbergen in Westfalen vervangen Werd door een nieuw, vroegen vogelvrienden of ze de houten orgelpijpen van het oude orgel mochten hebben. Ze maakten daar vogelkastjes van door ze van onderen en boven dicht te ma ken en het luchtgat te laten funge ren als opening waardoor de vogels kunnen binnenvliegen. Muzieklief hebbers hebben op de kastjes fuga's van Bach aangebracht en zodra de vogels deze fuga's overgenomen heb ben, wil men daar een televisieuit zending aan wijden. Door het bos De gasten werden door liet Am sterdamse bos en door Amster dam-Zuid, dus buiten de verkeers drukte om, naar het Amstelhotel gereden. Daar waren inmiddels ook de gasten gearriveerd, die per auto naar Nederland waren ge komen. Geen der buitenlandse genodigden was in uniform. Het typeerde liet privé-karakter van hun reis. Omstreeks half vijf heerste in het Amstelhotel een stemming van vro lijk weerzien als in een jeugdher berg. Men hing wat rond, praatte wat met elkaar, en vanaf de galerij riep een der Nederlandse prinsessen luid dag naar een van haar achter- achtex--niclitjes, die zij beneden in de hal ontwaarde. Om vijf uur kwam de koningin haar ;asten opzoeken. De prins en de prinsessen waren al in het hotel, maar lieten zich kort daarna naar het paleis op de Dam rijden om zich te verkleden voor het diner. Koningin Juliana verkleedde zich in het hotel. Om ongeveer kwart over zeven kwa men de gasten vanuit hun kamers naar beneden en verzamelden zij zich in de Sarphatizaal. Daar zou de of ficiële begroeting plaatsvinden. De koningin daalde om half acht de trappen af. Ze was gekleed in een blauwgrijze brocaten robe met op de rug losse panden. Ze droeg een dia deem en een collier met diamanten. Ze zag er recht koninklijk uit._ Toen prins Bernhard het hotel binnen kwam, streelde zij zijn hand. De ko ningin is deze dagen in en ingeluk- kig. Het straalt van haar af. Slachtoffer van strijd I Deze foto toont HM. Koninging Eli zabeth van Engeland op Schiphol te samen met H.K.H. Prinses Beatrix, die haar verwelkomde. in Katanga Gisteren vond in Noordhorn in Gro ningen de herbegrafenis van S. S. Smeding plaats, in leven agent van d e Borsumij-Wehry te Elizibethstad (Katanga). Op 13 december j.l. begaf de heer Smeding zich, met de Zwitser Geor ges Olivet, vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis, en de Belgische verpleegster mevrouw Vroonen, in een witte ambulance auto, onder de vlag van het Rode Kruis, op weg naar het hoofdkwar tier van cle V.N.-troepen buiten Eli- sabethstad, om een korte wapenstil stand te vragen, teneinde vóór een ophanden zijnd offensief een wijk met Europese burgers te kunnen ont ruimen. Onderweg werd de auto met mitrail leurkogels doorzeefd en daarna door Geen Nederlandse vliegtuigen boven Keulen geweest De Nederlandse luchtmacht heeft gisteravond ten stelligste ontkend dat drie Nederlandse straaljagers over Keulen hebben gevlogen en daardoor de 1-meiviering aldaar heb ben gestoord. Tijdens een toespraak van cle burge meester van Keulen op een 1-mei- plechligheid vlogen drie straaljagers gierend over cle stad. De burgemees ter, Theo Burauen,. zweeg tot het lawaai voorbij was én zei toen: „Wat het leger nu gedaan heeft had beter niet kunnen gebeuren". De Keulse politie is van mening dat de straal jagers, die Ongenood van hun bestaan boven Keulen blijk gaven. Nederland se vliegtuigen zijn geweest. Gewonden bij relletjes in Lissabon In het centrum van Lissabon is gis teren gevochten tussen 1 mei vieren de mensen en politieagenten. Een on bekend aantal mensen moest naar ziekenhuizen worden vervoerd. Ter verspreiding van de roerige me nigte maakte de politie gebruik van gummistokken, geweerkolven en wa terslangen. Ook loste ze schoten in de lucht. De etalagevenstcrs van winkels in het gebied van de botsing werden vernield. Prins Philip van Engeland praat na zijn aankomst op Schiphol met. de Britse ambassadeur in Nederland sir Andrew Noble en zijn echtgenote. een projectiel uit een bazooka getrof fen. De drie inzittenden werden on middellijk gedood. De auto is toen versleept naar een zijweg, waar Ka- tangaanse soldaten hadden gelegen. De lichamen zijn daar, beroofd van ringen, horloges e.d., terzijde van de weg in een ondiepe sloot vluchtig be graven. Daarna is de auto in brand gestoken, om de sporen van dit mis drijf te maskeren. Pas ruim een week later kreeg de officier van justitie van de auto riteiten der V.N. toestemming tot het instellen van een onderzoek. De Katangaanse regering heeft de drie slachtoffers, posthuum, be noemd tot commandeur in de „Or- è^drp du Merite Katangais". Verontrust door deze schending van de Rode-Kruisvlag heeft het Rode Kruis te Genêve, de waarnemend se cretaris-generaal van de V.N. ver zocht, een neutrale commissie op te dragen een onderzoek ter zake in te stellen. Deze commissie, onder voorzitterschap van professor Brei- tenecker, directeur van het interna tionale criminologisch instituut te Wenen, heeft zich naar Elisabeth- stad begeven. Na haar onderzoek ter plaatse zijn de lichamen der drie slachtoffers opgegraven en per vlieg tuig naar Wenen vervoerd, voor na der onderzoek in genoemd instituut. Nadat de autopsie voltooid was, vond vervoer der stoffelijke resten naar hun oord van herkomst plaats. Prof. Breitenecker zal later zijn rapport aan het internationale Rode Kruis uitbrengen. De begrafenis van de heer Smeding te Noordhorn is in alle stilte ge schied. De vader, ds. S. S. Smeding, doopsgezind predikant te Rottevalle, las aan liet graf .Joh. 15 12-17 en bad daarna het Onze Vader. De kist was gedekt door de Rode- Kruisvlag. Er was een krans van het internationale en van het Neder landse Rode Kruis gezamenlijk. 6 Ongeveer 150.000 bussen varkensvlees van een Nederlandse fabriek, die begin van dit jaar door Westherlijnse autori teiten in beslag zijn genomen omdat het vlees bepaalde chemische en in West-Berlijn niet toegestane stoffen be vatte, zijn op last van een Westberlijnse rechtbank door de fabriek teruggekocht. Ernst Berg nam kansen waar... De opvallendste figuur tussen de vele Nederlandse en buiten landse fotografen, die bij de aankomst van de vorstelijke gasten in het Amstelhotel het ene filmrolletje na het anders verschoten, was een knaap van 1 een jaar of veertien, uitgerust met een heuse Leica met tele- lens en flitslicht. Onverstoor- baar drong hij zich tussen zijn I geroutineerde grote vakbroe- i aers én liet zich niet opzij wer- ken als de koninklijke gasten 1 de trappen van het hotel beste gen. „Een geboren persfoto graaf..." daarover was ieder het wel eens. Maar wie deze knaap was en hoe hij erin ge slaagd was door het herme tisch gesloten cordon van poli tiemannen heen te komen, bleef lang een raadsel. Hij weigerde pertinent elke in formatie aan zijn grote colle ga's, die echter zoveel schik hadden in het parmantige manneke, dat men hem zijn gang maar liet gaan. Ook de hoge politiefunctionarissen kregen steeds meer aardigheid in deze fotograaf-in-de-dop, die I de dag van zijn leven had. Pas toen de laatste gasten binnen i waren onthulde hij zijn identi- feit en bedoelingen: „Ik ben j Ernst Berg en fotografeer ook altijd bij autoraces, bijvoor beeld in Le Mans en Good wood. Die foto's verkoop ik later op formaat 18x24. Hebt U niet een perskaart voor me voor de rondvaart vanavond?" Prinses Wilhelmina bij verjaardag koningin De particulier secretaresse van prin ses Wilhelmina heeft medegedeeld, dat de prinses de verjaardag van haar dochter in de familiekring te Soestdijk heeft meegevierd. Tot haar spijt kan zij vanwege haar hoge leeftijd de verdere feestelijkhe den niet bijwonen. Ook in Apeldoorn zal prinses Wilhelmina om dezelfde reden geen der openbare feestelijkhe den kunnen meemaken. Het Wereldgebeuren Schoonzoon In (le spiegelzaal van het Am stelhotel in Amsterdam heb ben koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond him vorstelijke en adellijke gas- ten van heinde en verre een gala-diner aangeboden. Het voorname, bijna 100-jarige hotel, was in een ware bloemen tuin veranderd. Duizenden bloe men, voornamelijk anjers en se ringen. enkele honderden planten, enorme vazen en een paar hon derd bloembakken sierden de za len en wandelgangen. Japanse tuinkers en rose anjers overheers ten in deze bonte mengeling van bloemen en planten. Zelfs op de trappen van hel hotel met zijn 310 kamers met 160 bedden, wa- I ren staaltjes van bloemsierkunst I aangebracht. Omstreeks kwart voor acht begaf hetillustere gezelschap van 107 i vorstelijke en adellijke personen, I onder wie twee regerende vorsten. drie koninginnen en bijna vijftig prinsen en prinsessen zich van de Sarphatizaal (genoemd naar de bouwmeester van het hotel) naar de spiegelzaal, waar een lange hoofdtafel en vier kleinere tafels, luisterrijk versierd met 12 kande labers met ieder zes kaarsen en bloernstukjes van zachtrode tul pen stonden opgesteld. De drie kroonluchters brandden en langs de wanden stonden in nissen enorme vazen niet tulpen in alle denkbare kleuren. lïtCTOVEREND. Koningin Juliana, gekleed in een blauw toilet van Organza niet in gewerkte kantbloemeu, en prins Bernhard (in rokkostuum) open den de ry, gevolgd door koningin Elizabeth (in eco witte gestikte avondjapon) en de sjah in gala tenue. Betoverend mooi zag keize rin Farah eruit. Zij stal de harten van de tientallen liinuen- en bui tenlandse persfotografen en film operateurs en de schrijvende jour nalisten niet alleen door haar charmante verschijning, maar vooral door haar prachtige abri- kooskleurige toilet van crêpe de chine. De keizerin liep aan de arm van prins Aschwin. Daarachter volg den prinses Beatrix (in een grijs blauw toilet met pailletten) en koning Olav en prins Philip, die groothertogin Charlotte aan de arm had. Het menu bestond uit een kreef tencocktail met champagne, ker velsoep, parelhoender met rode wijn (1955) en ijs. Het zilveren bruidspaar zat aan de hoofdtafel naast "elkaar. Rechts van de koningin zaten de sjah van Perzië. koningin Eliza beth van Engeland en prins Felix van Luxemburg. Links van prins Bernhard hadden plaats genomen groothertogin Charlotte van Lu xemburg, prins Philip van Enge land, keizerin Farah van Perzië, prins Aschwin. Aan de andere kant van de hoofd tafel hadden van links naar rechts plaats genomen prins Karei van Luxemburg, prinses Marijke, prins Louis Ferdinand van Prui sen (het huidige hoofd van het huis Hohenzollern), prinses Irene, erfprins Jan van Luxemburg, prinses Armgard, koning Olav van Noorwegen, prinses Beatrix, prins Bertil van Zweden, prinses Margriet en prins Michael van Griekenland. Tot de 107 deelnemers aan het diner behoorden ook drie bruids jonkers en zes bruidsmeisjes die 25 jaar geleden de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Juliana en prins Bernhard bij woonden. Er is een kleine, maar merkwaar dige factor van overeenkomst tussen premier Ismet Inönu van Turkije en premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie. Beiden hebben een schoonzoon en allebei de schoonzoons beoefenen de journalistiek. In de Sowjet-Unie is de schoonzoon hoofd redacteur van de Prawda en in Tur kije geeft de schoonzoon een week blad uit. In dat Turkse weekblad is. een arti kel verschenen, dat bepaald onpret tig was voor de Engelse regering. Het verwijt werd gemaakt, dat de Engelse regering over Turkije onjuist werd voorgelicht door de Engelse ambassadeur in Turkije, want die ambassadeur zou nauwelijks iets weten van de werkelijke situatie in het land. Het blad keerde zich voor namelijk tegen de benoeming van een Engelse generaal tot hoofd van de militaire staf, die werkt onder de ..Central Treaty Organisation", kort weg genoemd de Cento. Deze benoe ming zou in Turkije niet „verkoop baar" zijn. Die Cento is een duplicaat op ver kleinde schaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisa tie. Bij de Cento zijn aangesloten Iran, Pakistan, Turkije en Engeland met als welwillend medewerker de Verenigde Staten. Het verdrag heeft militaire en eco nomische betekenis, maar die eco nomische betekenis kan hier buiten beschouwing blijven. Te Londen is sedert enkele dagen de „militaire commissie" van de Cento bijeen om verdere plannen te smeden voor de militaire taak van de Cento en die taak is het opwerpen van een dam tegen de Sowjet-agressie. Kernpunt daarbij is de uitbreiding van de bewapening en de juiste op leiding van de beschikbare troepen. In Pakistan echter is men op het denkbeeld gekomen, dat de aan wezigheid van een Amerikaanse stafchef voordeliger zou zijn uit een oogpunt van Amerikaanse hulp, Amerikaanse verantwoordelijkheid, enz. Dat denkbeeld is doorgegeven naar Turkije en daar was de schoon zoon van de premier het blijkbaar roerend eens met de Pakistanies. Hoe deze twist over het opperbevel van de Cento-staf afloopt is in feite met zo belangrijk, want welke gene- I t aal, of hij nu Engelsman dan wel I Amerikaan zou zijn, staat voor de- zelfde militaire taak. Wel belangrijk echter is de achter grond van deze kwestie. De Paki stanies, de Turken en ook de Perzen wensen niet alleen hun bewapening uit te breiden op kosten van de Ver enigde Staten en zij verwachten niet alleen meer succes van hun actie, wanneer een Amerikaanse generaal de militaire leiding van de Cento zou krijgen, maar zij willen ook fel ler in hun eigen land ageren tegen het communisme. Helaas zijn de jongste berichten uit Washington nogal teleurstellend voor deze drie Cento-leden. De president van de Verenigde Staten zou naar verluidt niet bereid zijn de bewa pening van de Centorlanden op spec taculaire wijze uit te breiden en hij zou ook bezwaar hebben tegen een Amerikaans opperbevel. Zulke maat regelen zouden alleen maar tegen stand van de Sowjet-Unie uitlokken in die zin, dat de Sowjet-Unie dan langs bepaalde grenzen meer troepen zou concentreren en voorts de sub versieve acties in Iran, Turkije en Pakistan heviger zou aanmoedigen. De president van de Verenigde Sta ten zou de Noordatlantische Ver dragsorganisatie als het voornaam ste actieapparaat tegen de Sowjet- Unie beschouwen, ook al omdat hij de bescherming van Europa voor lopig het meest belangrijk acht. Aan bij-fronten zou de president weinig behoefte hebben. Wanneer dit alles juist is, dan ziet het er dus voor de Cento naar uit, dat de Amerikanen zich bij het steunen van de Cento zekere beperkingen willen opleggen. Vooral van Pakistaanse zijde is er nogal op gehamerd, dat de commu nistische dreiging in het Verre Oos ten en het Midden-Oosten toeneemt. De Russen en hun communistische vrienden zoeken het al enige jaren lang niet meer in de spectaculaire bekering van gehele staten of van staatshoofden, maar in gestadige op bouw van de communistische bewe ging door het cellensysteem enz. Zij passen deze tactiek toe zowel in de Aziatische landen als in Afrika. Hoe zij daarin slagen is enkele dagen geleden nog weer eens gebleken uit een rede van de heer Soekarno, die sprak op een congres van de commu nistische partij in Indonesië. Hij maakte bekend, dat deze partij in Indonesië is gegroeid tot twee mil joen leden. Wanneer men weet, dat deze partij de best georganiseerde partij van In donesië is en dat de andere partijen min of meer als droog zand aan elk aar hangen, dan is het wel duidelijk in welke richting de communisten in Indonesië werken. Precies zo werken zij in de meeste andere Afrikaanse en Aziatische lan den, waarbij zij op listige wijze anti- Europese en anti-Amerikaanse ge voelens aanwakkeren onder meer door de rassenhaat te bevorderen. Het is tegen deze interne dreiging dat landen als bijvoorbeeld Pakistan en Perzië beschermd moeten worden en vandaar de pogingen van hun re geringen om meer dan tot nog toe het leger met behulp van de Ame rikanen te maken tot een sym bool van de nationale eenheid en te gelijk van bescherming tegen com munistische ondermijning. Blikkend op deze achtergrond is het generaalsruzietje van Inbnu's schoon zoon dus niet zo onbelangrijk als het oppervlakkig bezien zou schij nen! Een vooraanstaande Britse hengelaar. West te Godalming ten zuiden van Lon den. heeft gezegd door middel van mu ziek uit een draagbaar radiotoestel vis wedstrijden te hebben gewonnen. West zal echter niet van de gevoeligheid van de rissen voor muziek kunnen profiteren daar de visvereniging van Surrey deel nemers aan wedstrijden heeft verboden voortaan de vissen met muziek te lok ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5