Rijkskantorengebouw Teraeuzen overgedragen aan de gebruikers Voorrang voor dit Voordeel muizen\pasta vlokken trZwin SCHELDEDIRECTEUR ONTVING OFFICIERSKRUIS O.N. Zeeuwse Almanak GROEIENDE INTERESSE VOOR ZEEUWS HANDELSONDERWIJS PRO VIN Cl AL Ehl Jol U W 8 00 U RANT WOENSDAG 2 MEI 1962 DOOR IR. J. SCHEURKOGEL (Advertentie) Belastingen, waterstaat en arbeidsbureau Ir. J. Scheurkogel, directeur Nieuw bouw van de Rijksgebouwendienst te Den Haag, lieeï't dinsdag-niiddug het nieuwe rijkskantorengebouw te Ter- neuzen officieel overgedragen aan de verschillende rijksdiensten, die het sinds korte tyd in gebruik hebben. Deze diensten zijn: de rijksbelastin gen, rijkswaterstaat en het gewes telijk arbeidsbureau. Uit de toespra ken, die de verschillende woordvoer ders tijdens deze officiële gebeurte nis hielden, bleek duidelijk, welke grote behoefte er in Terneuzen aan een dergelijk kantoorgebouw be stoud. Alle diensten, die nu in het monumentale gebouw op de hoek Axelsestraat-ïlosegracht zijn onder gebracht hebben jarenlang met de ruimte moeten woekeren, ook al zijn zij in die tijd tientallen malen ver huisd van het ene uitgewoonde per ceel naar het andere. Na een woord van welkom door de aiTondissementsingenicur van rijks waterstaat W. Stuulen tot de meéè dan 200 genodigden, ging ir. Scheur kogel uitvoerig in op de al jaren beslaande plannen, die eigenlijk een stukje historie zijn geworden. Er is namelijk reeds kort voor de laatste wereldoorlog een iets kleiner dan het huidige kantorengebouw aanbe steed, waaraan nooit is begonnen. Veel is daarna aan die plannen gedokterd, totdat op 19 septem ber 1959 de bouwopdracht aan de N.V. Gebr. Janssen te Venray kon worden verstrekt. Ir. Scheurkogel sprak verder zijn dank uit aan al len, die aan de totstandkoming van het in Terneuzen sterk do minerend bouwwerk hun mede werking hebben verleend. De rijksgebouwendireeteur sprak ten slotte de hoop uit, dat hij spoedig nog eens naar Tereuzen zou kun nen komen voor de opening van het nieuwe openbare lyceum. Advertentie nieuw RATTEN- Primitief ,>Met vreugde, dankbaarheid en be wondering aanvaard ik het gedeelte van het gebouw voor mijn dienst", zo begon de heer J. D. Hamstra-Pik, directeur van 's rijksbelastingen te Breda. Hij herinnerde aan de primi tieve omstandigheden, waaronder de belastingdienst moest, werken, toen hij 86 jaar geleden voor het eerst naar Terneuzen kwam. Met de hoop dat de drie gebruikers in goede har monie en als prettige buren met elkaar zullen omgaan, droeg hij zijn gedeelte van het gebouw over aan de commissie van beheer. Het waterstaatsgedeelte werd na mens de directeur-generaal van de rijkswaterstaat aanvoord door ir. J. H. Van de Burgt. hoofdingenieur- directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland. Hij noemde de plaats, waarop het gebouw staat, historisch, omdat daar nog de woning heeft gestaan van de Zeeuws-Vlaamsc avrondissements- ingenieur. „Het duurt bij het rijk wat lang eer men aan het bouwen van kantoren begint, maar als zij klaar zijn. zitten zij wel stevig in elkaar", aldus ir. Var- de Burgt, die i ook zijn gedeelte aan de commissie j van beheer overdroeg. Het laatste gedeelte van het gebouw j werd symbolisch in ontvangst geno- 1 men door de heer K. van Dijk, hoofd- ROEIT ZB GENADELOOS UIT inspecteur-directeur van het dis trictsbureau voor arbeidsbemiddeling in Zeeland. Hij sprak onder meer de hoop uit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich de komende jaren zodanig zal ontwikkelen, dat het gebouw op nieuw zou blijken te klein te zijn. „Misschien", zo besloot de heer Van VAN ÏOT Gisteren heeft ir. J. Scheurkogel, di recteur Nieuwbouw van de Rijks gebouwendienst te Den Haag liet nieuwe rijkskantorengebouw te Ter neuzen officieel overgedragen aan de verschillende rijksdiensten die er in zijn ondergebracht. Op de foto: ir. Scheurkogel 'spreekt de aanwezigen tijdens de openingsplechtigheid toe. (Foto P.Z.C.) Dijk, „kan Waterstaat na over de brug te zijn gekomen, ook nog eens door de tunnel komen". Namens de gebruikers van de drie diensten werd liet gehele gebouwen complex aanvaard door de voorzitter van de commissie van beheer, de heer Cl. J. Kruishoop, hoofd van de inspectie van de belastingen te Ter neuzen. Ook hij wees op het groeiend tekort aan ruimte voor de rijksdiens ten. De ontwerper van de rijksge bouwendienst, de heer C. Caspers sprak de hóóp uit, dat alle mensen in het gebouw prettig zullen mogen werken. „De Schelde" bouwt twee gascompressoren De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen zal twee hogedruk gas compressoren leveren voor de nieuwe ammoniakfabriek, die de firma Dr. C. Otte Co. G.m.b.H. te Boclium bouwt te Mo-I-Rana, een plaats aan een Noors fjord vlak bij de poolcir kel. iedere compressor, die een grondvlak krijgt van 9x9 meter en 75.000 kg zal wegen, wordt uitgevoerd als een 6-traps en 6-kruks boxercompressor. De aandrijving geschiedt door een elektromotor van ongeveer 3150 kW bij 250 toeren per minuut. Het te verwerken gas bestaat uit een meng sel van waterstof en stikstof en zal worden gecomprimeerd tot op onge veer 400 ato. Benoeming hoofdcommies provinciale griffié" Tot hoofdcommies ter Provinciale Griffie te Middelburg is benoemd jhr. mr. H. J. Ortt uit Rotterdam. Hij heeft zijn nieuwe functie inmiddels aanvaard. „Gij hebt de stad geen kleine dienst bewezen, zo zei Terr.euzens burge meester mr. H. Rijpstra tot de heer Caspers. Aannemer G. Janssen maakte van de gelegenheid gebruik om de inter ne bedrijfsorganisatie in het bouwbe drijf onder de loep te nemen. Na mens aannemers en inrichters bood hij een planten- en bloemenversiering voor het gehele gebouw aan. Cadeaus en felicitaties wérden ver der aangeboden door de heer A. L. van Antwerpen, namens de belas tingpersoneelsvereniging „De Schel de" en door de heer M. K. Krijger, namens de personeelsvereniging van rijkswaterstaat. O ever verbind ing Mr. L. W. van Os, hoofd van de in spectie van invoerrechten en accijn zen te Terneuzen bedankte tenslotte de sprekers. Ook hij bracht de vaste- oeververbinding over de Wester- schelde even ter sprake. Moge het zo zijn, dat men vanuit het noorden over die brug komend, dit markante Zeeuws-Vlaamse punt het eerst zal zien", aldus mr. Van Os. Dat was voor de waarnemend voor zitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel, de heer H. A. M. A. de Meyer, het ogenblik om op te springen en alsnog het woord te vra gen. „Ik ben liet helemaal niet met U eens", aldus de heer De Meijer, „Dan zullen de bezoekers van Zeeuwsch-Vlaanderen eerst een mo numentaal gemeentehuis moeten zien en daarna particuliere en on dernemersgebouwen, waarhij dit rijksbouwwerk in het niet verzinkt. Als Zódanig' zal er van dit gebouw dus wel een stimulerende werking kunnen uitgaan," zo besloot hij. UIT HANDEN VAN BURGEMEESTER KOLFF BUITENKANSJE Het op 8 mei in 's-Hertogenbosch op te voeren jeugdspel voor konin gin en prins ter gelegenheid Aan het zilveren huwelijksfeest, houdt voor twee jeugdige inwoners van Melis- kerkc een buitenkansje in. Zij beho ren tot de vertegenwoordigers van de Zeeuwse jeugd die hiervoor zijn uit gekozen. Het zijn Johan Adriaanse en Nel Davidse. VAANDEL Hard aan een nieuw vaandel toe. Dat is de muziekvereniging „De Volharding" van Zaamslag. De kas van deze vereniging echter kan de grote uitgaaf voor dat nieuwe vaandel eigenlijk niet aan. Een actie in de gemeente wordt dan ook gevoerd. De actie loopt naar wens en het ziet er naar uit dat genoemd vaandel op 15 mei aanstaande namens de hele be volking aan „De Volharding" kan worden aangeboden. CONCLUSIE... De familie trolc dit jaar al vroeg naar liet. zonnige zuiden en voor het eerst in haar driejarig bestaan trok het dochtertje mee. De pret begon eigenlijk ul in Middelburg, bij het instappep in dc. trein, want dal was. de eerste nieuwe sensatie. Er zouden er nog veel meer volgen. Mama verheugde zich al bij voor baat op de grote ogen, die haar dochter zou opzetten bij het zien van de bergen in Zwitserland. En dat wérd ook een verrassing. Zowel voor moeder als voor kind, want bij hel zien van de eerste enorme berg, muurvan de toppen in nevelen verlo ren gingen, constateerde de jongeda me tevreden: ,,Kaii ik daar even mooi met mijn stcpje afrijden...." FILMS In verband met bet koninklijk zil veren jubileum zullen vandaag in de bejaardensociëteit van het goede Axel enkele films worden vertoond. Films over het koninklijk huis. Het spreekt vanzelf dat de bejaarden vrije toegang hebben. KAS.... Ook de kas van „Oosterlands Fanfare" moet een beroep doen op de medewerking van de bevol king. Geldgebrek dus. Voor de eerste maal zal dan ook hier ge start worden met een maande lijkse inzameling van oud papier, zoals op de laatstgehouden ver gadering is besloten. Het bestuur rekent op de medewerking van de hele burgerij, dus zet het over tollige papier in Oosterland maar klaar. SERENADE Een welgemeende serenade heeft de „muziek" van Serooskerke op Wal cheren, „E.M.M." dezer, dagen ge bracht aan de heer M. Izebout. Deze klankvolle hulde hield ten nauwste verband niet de omstandigheid dat de heer Izebout 's morgens op het gemeentehuis door burgemeester A. de Kam de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau in goud, was uitgereikt. GOUD Nog een feestelijk berichtje tot slot: het echtpaar De Bot-Segers te St.-Jansteen heeft dezer dagen het gouden huwelijksfeest ge vierd. In de morgen werd een H.Mis opgedragen en 's middags bood het feestcomité het bruids paar een geschenk aan. In de avonduren zorgde de „muziek" van St.-Jansteen voor een muzi kale hulde, waarna het feest in een speciaal daarvoor gebouwde tent werd voortgezet. Waarderende woorden voor de heer J. W. Hupkes l)e burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff heelt gisterenmorgen het officierskruis in de orde van Oranje Nassau opgespeld aan de heer J. w. Hupkes, voorzitter van de directie der Kon. Mij De Schelde te Vlissin gen, die uit liet buitenland was terug gekeerd. Bij deze uitreiking in de directieka mer van de lieer Hupkes Waren be halve mevr. Hupkes ook aanwezig de burgemeester van de gemeente Kou- dekerke, dc heer J. L. Drogmans, de staf van het Scheldepersoneel en een vertegenwoordiging van de onderne mingsraad. Burgemeester Kolff hield een korte toespraak, waarin hij enig relief wil de geven aan deze benoeming tot of ficier O.N. De heer Kolff wees er op, dat de heer Hupkes. die sedert 1948 directielid, van De Schelde is, grote veranderingen op het gebied van de scheepsbouwmarkt meemaakte. Van bepaald .rooskleurig" veranderde d:o markt langzaam in een van weinig vraag en moeilijk aanvaardbare prij zen. „U heeft U er op geworpen zoveel mogelijk orders te verwerven, waar voor vaak naar het buitenland bent gegaan. Dat dc orderportefeuille steeds weer werd aangevuld, heb ben velen met grote belangstelling geconstateerd, omdat dat grote ge volgen heeft voor Vlissingen en voor Zeeland". De heer Kolff memoreerde ook de aciviteiten van De Schelde op het gebied van lichtmetaal, op dat van hogedruk-ketels ,de deelname in de N.V. Neratoom, de adviezen voor de scheepswerfbouw te Haifa, en de plannen voor dc nieuwe sloewerf. -\odat burgemeester Kolff er op had gewezen hoe mevrouw Hupkes dik- hi de directiekamer van de heer ■J. W. Hupkes, heeft burgemeester B. Kolff de president-directeur van „De Scheldele Vlissingen gisteren het officierskruis in dc Órde van Oranje- Nassau opgespeld. (Foto P.Z.C.) wijls haar echtgenoot moet afstaan voor buitenlandse reizen, constateer de hij, dat de belangstelling van de heer Hupkes ook uitgaat naar vele personeelsaangelegenheden. Voorts heeft de heer Hupkes buiten het bedrijf veel gedaan als bestuurs lid van landelijke verenigingen en als commissielid en ook als lid van han delsdelegaties naar Rusland en Nige ria. Wat Vlissingse zaken betreft noem de de burgemeester zijn belangstel ling voor de harmonie „Ons Genoe gen" en voor de sportacconiodatie. Tenslotte speldde burgemeester Kolff het officierskruis op, daarbij zijn ge lukwensen aanbiedend. Namens het gehele Schelde personeel wenste hoofdingenieur, de heer M. F. Kok, de heer en mevr. Hupkes ge luk met de koninklijke onderschei ding. „Met trots", zo verzekerde hij, „volgt de gehele Schéldégemeensehap de grote activiteiten, welke U zowel binnen als buiten onze maatschappij ontplooit". De heer Hupkes verklaarde tenslotte dat hij de onderscheiding bijzonder waardeerde. Zij heef in grote mate be trekking op het bedrijf. De waarde ring, welke spr. thans ontvangt, straalt in hoge mate af op zijn mede werkers. want de behaalde resultaten konden alleen bereikt worden door de medewerking van staf en personeel. Spr. dankte ook de beide burgemees ters recht hartelijk. Vermelden we tenslotte nog, dat voor de aanvang van de korte plechtigheid aan mevr. Hupkes een bouquet orchideeën was aangeboden. Slot van pag, 1 venonderwijs. waardoor mensen uit het bedrijfsleven lezingen op de school houden. „Ik krijg heel wat telefoontjes, maar ik moet ook vaak teleurstellen, want de meeste leerlingen hebben al een baan, als ze bij ons op school komen", zo vertelt de heer Velthuizen van de bijzondere handelsavondschool met 3-jarige cursus in Goes. Het bedrijfs leven heeft veel waardering voor liet handelsonderwijs, zo zegt hy. „Er zijn een paar bedrijven, die werkkrachten naar ons toesturen; enige instellingen zyn heel trouw, I maar het zijn ér nog te weinig. Alles moet langzaam groeien, onze school bestaat nog maar een jaar of vier", aldus de heer Jansen, die overdag rector is van het openbaar lyceum in Terneuzen. De Terneuzense handelsavondschool I die uitgaat van de stichting handels avondschool Zeeuwsch-Vlaanderen, aeeft haar vorm nog niet geheel ge vonden. Overigens meent de heer Jansen, dat deze jongste loot aan de stam van het handelsavóndonderwijs in Zeeland de andere scholen be staan al sinds omstreeks 1910 een belangrijke rol kan gaan spelen in de kanaalzone-industrieën. „Het wordt een soort streekschool". De Terneu zense school heeft nu omstreeks 40 leerlingen, die het 3-jarig onderwijs volgen. Van overal Streekscholen zijn'in meer of mindere mate ook de Middelburgse en Goese instellingen, de Vlissingse onderwijs inrichting betrekt zijn ongeveer 110 leerlingen meer direct uit de stad zelf. De 95 leerlingen in Middelburg zijn afkomstig van bijna alle dorpen op Walcheren en zelfs van Beveland, onder meer uit Yersekc en Kruinin- gen. Wat de laatste categorie betreft zijn het scholieren, die de 5-jarige cursus lopen als vervolg op de 3-ja- rige in Goes. In Middelburg gaat het onderwijs uit van de Vereniging voor Jiandelsavondonderwijs; in Goes is een vereniging met eenzelfde naam de initiatiefnemer. Van de 73 scholieren in Goes woont een derde in Goes en de rest in omlig gende gemeenten, als Borsselc, Co- lijnsplaat en Kapclle. Er is enige jaren geleden een daling I geweest in liet aantal leerlingen, dat 1 de Zeeuwse handelsavondscholen be zocht, maar de laatste tyd is weer een opleving te constateren. Het aan tal werknemers, dat zich nu zyn dag taak, 's avond verder wil bekwamen in de administratieve sector, neemt steeds toe. De handelsavondscholen blijven een functie vervullen, zeker voor hen. die ook uit economische overwegin gen overdag werken en 's avonds moéten verder studeren, aldus de me ning van het onderwijzend personeel. Waardevol De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg liet vorig jaar oen rond schrijven uitgaan naar het bedrijfs leven, waarin onder meer werd ge zegd, dat de kennis, die op deze scho len werd verworven voor het bedrijfs leven zeer waardevol is en dat bo vendien een uitstekende basis is ver. kregen voor voortgezette studie. Ook de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel steunt het handelsavond- onderwijs. Het onderwijs op de han delsavondscholen is blijkbaar nog niet geregeld in de nieuwe mammoet wet van minister Cals, inaar, zo ge loven de directeuren van deze scho len, deze vorm van onderwijs zal wel weer vallen onder het bedrijfs- en administratieve onderwijs. In dit verband noemde men het part time onderwijs in Zwitserland, waar een ondernemerstrust dit handelson derwijs zelf regelt en waarbij men het onderwijs ook overdag volgt op kosten van de ondernemer. Een goed voorbeeld, dat meer navolging ver dient, zo meent men. i Advertentie) HET STAAT DEZE WEEK IN De Engelse t.v.-artist die voor de Duitse t.v. optreedt en wiens harde kop men ook in Neder land heel goed kent: de Britse ziel van de Duitse studio B. Een land met imposante wolken krabbers er) mensonwaardige krot ten: er zijn bijzonder onaangename verrassingen in de maak in het koffieland Brazilië. A/VVVVVWVVWVVVVVVVVVW* y Voor Zeeuws nieuws zie ook S 5 de pagina's 5, 7 on 8 SVVWAVVVAVVVVVWWVW Zeven militaire korpsen voor Taptoe in Goes Aan de taptoe Goes, die op 26 mei a.s. wordt gehouden, zullen niet min der dan zeven militaire muziekkorp sen deelnemen. Het zijn de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht met Tamboerskorps, de Marinierskapel van de Koninklijke Marine, het Tam boers- en Pijperkorps van het Korps Mariniers, het Fanfarekorps der Ge nie. het Trompetterskorps der Cava lerie, het Tamboerskorps der Grena diers en het Tamboerskorps der Ko ninklijke Marechaussee. Voorts wordt medewerking verleend door het ex- cerciticdetacncmcnl van de Lucht macht. Jon Bluming.yWo vijfde dan; far- jitsu derde dan; kusarigama derde dan en karate tweede dan, slaat met één klap tien op elkaar gesta pelde dakpannen aan diggelen is met de Japanse Masuko Saito getrouwd en soms bang voor zijn eigen enorme kracht. De dodencel in Scheveningen. De ontroerendste foto van het jaar. De mevrouw, die haar tanden moest laten trekken en uit de narcose bijkwam zonder gal blaas Het merkwaardig ver haal van de verwisseling van twee dossiers in een groot zie kenhuis. zo boeiend is nu PANORAMA Want verder vindt u in het num mer van deze week pagina na pagina met actuele foto's, span nende vervolgverhalen met rijke kleurenillustraties, verdere onthul lingen over de vliegende schotels, kleurencartoons56 bladzijden vol kleurige verrassingen en ont spanning. Panorama: weekend-weelde! Stuur nog vandaag een briefkaart aan „Panorama-Haarlem" en abon neer u voor slechts 40 ct per week, dan ontvangt U de eerstvolgende twee nummers gratis. Losse num mers kosten 50 ct per stuk. Overal in Nederland verkrijgbaar, VERWACHT. j ENKELE OPKLARINGEN. Aanvankelijk bewolkt met bier en daar nog een buitje. Later versprei de opklaringen. Overwegend matige noordwestelijke tot noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. Zon op 5.08 Maan op 5.19 onder 20.08 onder 19.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2