PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VORSTEN VAREN DOOR GRACHTEN VAN AMSTERDAM Bal in Dampaleis voor beste vrienden Worosjilow woonde 1 mei-viering bij Interesse stijgt voor onderwijs Zeeuwse handelsavondscholen CASTRO LIET ZIJN GEHOOR MET BUSSEN OPHALEN Demonstratie voor het huwelijk Folder r Studie voor administratieve functie in bedrijfsleven 205e jaargang - no. 103 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Direct'e: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro nu 359300 PtZ.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. i, tel. 2355 (b.g.g. red. i> adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853,adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red tel. 2425. adm tel. 2094. LANGS OPGETOGEN BEVOLKING EN VERLICHTE GEVELS Dinsdag is het Perzische gas- tenpaar op Schiphol aangeko men, waar H.K.H. prinses Bea trix ter verwelkoming aanwezig was. Op de foto: prinses Beatrix en keizerin Farah Dibah in vro lijk gesprek op de luchthaven. Dc ruim 100 vorstelijke bezoekers, die ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard in Amsterdam verblijven, zijn gisteravond getuige geweest van een fantastisch schouwspel toen zij in drie rondvaartboten een tocht van twintig minuten door de verlichte grachten van de hoofdstad maakten. Ook voor de duizenden mensen die langs de grachten stonden te juichen en te zwaaien, moet het fantas tisch zijn geweest het exclusieve gezelschap langs te zien varen. Sprookjesachtig schouwspel De huizen langs <!e Herengracht waarvan de gevels toch al verlicht waren door schijnwerpers, hadden binnen alle lichteii ontstoken of had den kaarsen en vetpotjes voor de ramen staan. Voor geen enkele raam waren de gordijnen dichtgetrokken. Integendeel. Het buitenlands gezel schap kon al varende kennis nemen van prachtige 17e en 18e eemvse stijlkamers. Het gaf de vaartocht een even sprookjesachtige als rijk effect en Amsterdam kwam daardoor met bijzondere allure voor de dag. Van de Herengracht moesten de bo ten, die ongeveer een kwartier na elkaar van het Amstelhotel vertrok ken waren en daardoor bij de aan komst op hot Rokiri geen opstopping veroorzaakten, naar de Singel. Men voor door de Eculingsloot, waai de oude huizen met hun achtergevels in het water staan. Uit de ramen leek de hele buurt te puilen. De mensen konden de boten met een beetje goede wil aanraken. Ze zaten van allen hut incest eerste rij. Vooral toen do derde boot Voorbij voer tuimelden ze bijna uit de ra men, want in deze boot zaten <le gasten met de beroemdste namen: zoals koningin Elisabeth, keizerin Farah Diba, de groothertogin van Luxemburg»en ook, als gastvrouwe, prinses Beatrix. Duizenden Amsterdammers Langs de Prinsegracht en de Sin gel nad weinig publiek gestaan. Toen het gezelschap op het Ro- kin arriveerde, vanwaar naar het paleis op de Dam werd gereden, ontmoette het daar echter weer tienduizenden Amsterdammers, die, als zij bepaalde gasten her kenden, de namen luid scan deerden. De toegejuichten hadden er zin in en wuifden enthousiast terug. Zelfs koningin Elisabeth, die gewoonlijk nogal plechtstatig is, deed joviaal. De wijdse Burgerzaal in het paleis had in de loop van de nacht en de dag na het autoriteitendiner van maandagavond, een volkomen ver andering ondergaan. De lange tafels waren verwyderd. In het midden van de zaal was een parketvloer gelegd- Rondom stonden losse tafeltjes. Ook in de troonzaal kon men dansen. In de corridors rondom de Burgerzaal waren de buffetten opgesteld. Duizenden bloemen Vijfenzestig bloemisten hebben de gehele dag nodig gehad om de zalen en de gangen te versieren. In de bloemstukken waren 6000 anjers verwerkt, 4000 rozen. 3000 tulpen, 1000 amatyllus, 300 tak appel- en 100 tak kersenbloesem. Ook stonden er 20 bloeiende ap- De eerste pust van het zilveren paar, wellce dinada'yochtend op Schiphol aankwam, was de broer van prins Bernhard, prins Asehmin, die me' een toestel uit Amerika op Schiphol landde. pelboompjes en 225 exotische planten. Het geheel gaf de koel marmeren hal bijzondere fleur en geur. De versiering was een geschenk van de vereniging de Nederlandse Bloe misterij. Wie bij zich thuis een zelfde bloemenweelde had willen hebben, had 35.000 gulden moeten neerleg gen. Tweehonderd vrienden Eehalve de honderd gasten, die in het Amstelhotel wonen, had het ko ninklijk paar nog 200 andere vrien den voor het bal en het souper uit genodigd. De namen van deze Ne derlandse genodigden werden niet bekend gemaakt. Een woordvoerder van het hof zei met een blanco ge zicht: „Ik heb de lijst niet gezien". Met andere woorden: het gaat geen mens iets aan wie in Nederland in tieme vrienden van het koningspaar zijn en met wie zij hun privé zilve ren bruiloft willen vieren. Het moet een gezellig feest zijn ge weest daar In liet paleis, want eerst om twee- uur 's nachts gingen de eerste gasten huiswaarts. (XXXXXXXXXXX)C0OOO<XXXX)OOO(XXXXXXX^^ DUIZENDEN RIEPEN IN KOOR „FARAH, FARAH..." GEDULDIG hebben duizenden gisteren het aanrijden van de buiten landse hoge gasten bij het Amstelhotel gade geslagen. Steeds als bekende vorstelijke personen arriveerden stegen luide toejuichingen op uit de voornamelijk uit dames en Icinderen bestaande menigte, die pas tevreden was als de hoge bezoeker of bezoekster zich op de trappen nog even omdraaide om de wachtenden toe te wuiven. Het enthousiasme bereikte echter zijn hoogtepunt toen de sjah van Perzië en zijn charmante gemalin uit de auto stapten. In spreekkoor begon men „FarahFarah" te roepen. Deze liartelyke ontvangst werd door de keizerlijke gasten uit Perzië bijzonder gewaardeerd. Vriendelijk wuivend keerden zij zich naar dc toeschouwers, die deze geste met een driewerf hoera begroetten. «0300000000^^ Moskouse verrassing De communistische wereld heeft gis teren van Moskou tot Peking haar legers getoond bij gelegenheid van de 1 mei-vieringen. Ruslands minis ter van defensie, maarschalk Rodion Malinofsky, zag- op het Kode Plein mobiele raketten en tanks aan zich voorbijtrekken, reden voor hem het westen te waarschuwen dat de Sow- jet-Unie in staat was aan elke aan val het hoofd te bieden. Wat op rode hogtijdagen in Moskou als die van gisteren altijd interesant is, is wie zich op het mausoleum van Lenin bevindt om parades af te nemen. De verrassing van gisteren was de terugkeer daarop van tie vroegere president van de Sowjet- Uniet Klimenti Worosjilow, in 3957 afgeschreven als „anti-partijman". Worosjilow stond naast premier Kroesjtsjew en de kopstukken uit het presidium van de opperste Sow- jet. Malinofsky, behangen met medailles en onderscheidingen, beschuldigde president Kennedy ervan dat hij niet zou terugdeinzen voor een kernoor log. De militaire parade op het Rode Plein gaf geen nieuwigheden van opvallende aard op het gebied van de deferisie te zien. Kroesjtsjew zorgde voor enige op winding onder de waarnemers uit het westen, toen hij tijdens de plechtigheden de Russische minis ter van buitenlandse zaken An drei Gromyko op het mausoleum riep, en met hem een conversatie begon. Op het westelijke halfrond zond pre mier Castro van Cuba vrachtauto's en autobussen het platteland op, om mensen op te halen ter bijwoning van de 1 mei-parade, en het aanho ren van Castro's rede. De regering van Argentinië had tien duizend soldaten een cordon op Bue nos Aires laten leggen, teneinde eventuele door Peronisten te veroor zaken moeilijkheden te voorkomen. De minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek, maarschalk Tsjen Yi, hield een rede voering in Peking. Het ideologisch geschil tussen de Sowjet-Unie en de Chinezen kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het reusachtige portret van Josef Stalin dat het Tienanman- plein van Peking verluchtte. Iu Berlijn vonden aan beide zijden van do scheidsmuur 1 mei-demon straties plaats. De gehele Westber- lijnse politiemacht van negentiendui zend man was op de been om relle tjes te voorkomen. In Hollywood is op 80-jarige leeftijd overleden Herbert M. Horkheimer. een der eerste producenten van de Ameri kaanse filmindustrie. In 1910 stichtte bij in Long Beach de Balbao-sludios. Hij maakte films met o.m. Roscoe Ar- buckle. Henry King. Blister Keaton en Al St. John in de hoofdrollen. (Van een onzer verslaggevers) In het byzonder de buitenlandse cor respondenten in Amsterdam heb- ben zich enigszins verbaasd over de grote praclit en praal, waar mee het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard wordt gevierd. Naar van doorgaans zeer bevoegde zijde wordt vernomen, zou konin gin Juliana aanvankelijk de be doeling hebben gehad, dit feest in kleine kring met slechts enkele in tieme vrienden te vieren. Zij zou echter tenslotte besloten hebben tot dit grootse feest omdat zij zich ernstig bezorgd maakt over de toeneming van het aantal echt scheidingen en de devaluatie van het huwelijk in onze moderne we reld. Hare majesteit en prins Bernhard zouden tenslotte tot de conclusie zijn gekomen, dat juist dit feest een demonstratie zou kunnen zijn van hun overtuiging, dat "geen Tiuwelijk ongelukkig behoeft te zijn, indien beide huwelijkspart ners oprecht ernaar streven, ge lukkig te zijn. Naar men ons zei maakt de koningin zich in het bijzonder bezorgd over het verdriet dat vele echtscheidin gen de kinderen bezorgen. Zij is ervan overtuigd, dat de gevoelens van juist de kinderen vaak ge negeerd worden en dat zij zullen opgroeien tot volwassenen, wier leven harmonieuzer zou kunnen zijn, indien zij een gelukkiger jeugd hadden gehad. In dit licht moet men het zilveren huwelijks feest dan ook zien als een demon stratie voor het huwelijk. NA EEN „JOB" OVERDAG ftaiitliji Middelbaar onderwijs in onze provincie geven ook handels avondscholen in Middelburg, Goes, Vlissingen en Terneu zen. Het handelsavondonder- wijs is een niet zo bekende tak van onderwijs, waar men zich bekwaamt voor een ad ministratieve functie in het bedrijfsleven. „Een zinvolle vrijetijdsbesteding", noemt de heer L. F. van Geel het on derricht. dat in totaal 12 le raren geven op de Vlissiugse gemeentelijke handelsavond school, waarvan hij directeur is. „De bedrijven stellen er prijs op, dat men onze school bezoekt", aldus de heer C. Abrahamse, directeur van de handelsavondschool in Mid delburg. Zijn collega in Terneuzen, drs. A. J. Jansen van de handelsavondschool al daar, heeft de indruk, dat zyn school nog te weinig bekendheid heeft, maar dat het onderwijs zeier bruikbaar is. „Brommen, frites eten en niks doen is er niet hij; op de handelsavond school wordt men klaargemaakt voor de praktijk van de handel", is de me ning van directeur L. C. Veltliuizen van de Goese handelsavondschool. Een paar honderd leerlingen bezoe ken drie of meer avonden per week na een dag van werken in fabrieken of op kantoren, de handelsavondscho. len met 3- of 5-jarige cursus. Zij krij gen les in de moderne talen, in orga nisatie en techniek van de handel, boekhouden, bedrijfsleer en handels- rekenen. Bij het einddiploma is het midden standsdiploma inbegrepen. Voor een deel dus dc vakken, die op de h.b.s.-a worden onderwezen en op de ulo. Wat de waai de van de handelsavondschool betreft, staat vier jaar ulo gelyk met 3 jaar handelsavondschool, zo meent de heer Abrahamse van de Middel burgse handelsavondschool (met 3- en 5-jarige cursus). De heer Abra hamse is de enige directeur van een handelsavondschool, die „uit het be drijfsleven" afkomstig is. De direc teuren van de drie andere instituten zijn ook aan het dagonderwijs ver bonden. i T r effen In het handelsonderwijs treffen be drijfsleven en dagonderwijs elkaar: de gecommitteerden bij de (rjjks) exa mens van deze scholen (in mei) zyn uit het bedrijfsleven en onderwijskrin gen afkomstig, de leerkrachten heb ben eveneens hun werkkring in deze twee sectoren van het maatschappe lijk leven. Hieruit blijkt wel het belang, dat de bedrijven hechten aan het handels- avondonderwijs. Overigens is dit be lang op de verschillende plaatsen in de provincie nogal verschillend. In Vlissingen, waar de handelsavond school uitgaat van de gemeente, zijn bedrijven, die het .volgen van het dag onderwijs aan deze inrichting stimu leren met premies. De scholieren ontvangen dan na het behalen van het diploma aan de ge meentelijke handelsavondschool (met 3- en 5-jarige cursus) een beloning van het bedrijf, waar zij reeds in dienst zijn. Andere bedrijven infor meren herhaaldelijk bij de school welke leerl:-gen eindexamen gaan af leggen. In Middelburg zijn bedrijven, die het schoolgeld en de studieboeken vergoeden en de bijzondere handels avondschool (3- en 5-jarig) doet mee aan de contactcommissie bedrljfsle- (Zie slot pag. 2 kol. 5) De pi'ovinciale V.V.V.'s van de drie zuidelijke gewesten hebben een gezamenlijke folder uitgege ven onder de titel „Voorjaar in het zuiden van Nederland". Op zichzelf is een dergelijke uitgave toe te jui chen: provincies, die aan elkaar grenzen vormen immers wat toeris tische attracties betreft eikaars com plement. zeker, in een tijd waarin het vervoer zo gemakkelijk is gewor den. Het idee is dus gezond. Dat wij niettemin enige kritiek op deze fol der hebben, vindt zijn oorzaak in de wyze waarop het idee is uitgewerkt, althans voor zover het Zeeland be treft. Wij geloven dat daaraan nog wel wat verbeterd had kunnen wor den. Zeeland komt op twee manieren naar voren: op de kaart van de drie zuidelijke provincies, als mede op drie aan Zeeland gewijde pagina's. Geen van beide onderdelen nu vinden wij erg geslaagd. De kaart is gestyleerd. Dat wil zeggen dat er niet is gelet op de juiste vorm van de provincie, maar dat de contouren ongeveer zijn aangegeven. Een groot bezwaar behoeft dat niet te zijn, maar het betekent wel dat de plaat sen, die op deze gestyle^rde kaart zijn aangegeven nogal willekeurig zyn neergepoot. Vlissingen bijvoor beeld ligt ter hoogte van Ritthem en Goes is in de richting van Biezelinge verhuisd. Maar ook dat is een zaak. waar men zich tenslotte nog wel overheen kan zetten. Iets anders ech ter is het met de Braakman: dit voor Zeeland belangrijke recreatiegebied is op de kaart ingetekend als een zeearm. Wij meenden evenwel, dat de Braakman al zo'n jaar of tien af gesloten was. En dat had toch wel even aangegeven mogen worden. Bo vendien doet de vermelding van het aantal plaatsen enige vragen rij zen. Walcheren en West Zeeuwseh- Vlaanderen bij voorbeeld zyn be zaaid met stippen, welke op een nogal onoverzichtelijke manier zijn verbonden met de gedrukte plaats namen; Tholen en Noord-Beveland daarentegen hebben geen enkele stip, maar moeten het sleohts doen met de vermelding „Noord-Beveland" en „eiland Tholen". De hier onbekende beschouwer zal vermoedelijk geneigd zijn aan te nemen, dat het hier om onbewoonde gebieden gaat, terwijl hy Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Schouwen als dunbe volkte gebieden zal opvatten, want daar is slechts hier en daar een stip neergezet. Wij vermoeden, dat alléén die plaatsen een vermelding hebben gekregen-.die over een eigen V.V.V. beschikken, maar wanneer dat niet uitdrukkelijk wordt vermeld, geeft dat de buitenstaander aanleiding tot misverstanden. Had deze kaart niet wat correcter gekund? Het tweede Zeeuwse element drie aan Zeeland gewijde pagina's lijkt ons evenmin geheel uit de verf gekomen. Met name de keu ze van de foto's is minder gelukkig. In de eerste plaats is het twijfelach tig of de foto met zeilboten in Zee land is genomen: het ziet er meer uit alsof het hier gaat om een plaat van de Loosdreehtse plassen, maar hopelijk vergissen wij ons daarin. Vooral hebben wij echter bezwaar te gen de klederdrachtenprent: -een fo to van een jongen en een meisje in een dracht, die sinds lang niet meer wordt gedragen en die men uitslui tend in een museum kan zien dan wel bij demonstraties. Wij menen dat de eerlijkheid in zulk een geval ge biedt er bij te vermelden, dat de be trokken foto is genomen in een be paald museum, dan wel dat de kos tuums behoren tot de een of andere collectie. Dit is niet gebeurd en daar mee suggereert men met name de buitenlander dat deze drachten in Zeeland nog „normaal" zijn te zien. Tenslotte ons laatste bezwaar: de foto van de deltawerken. Men ziet daarop de sleepboot „Europa", die een grote caisson sleept, vermoede lijk genomen bij de sluiting van het Vêerse Gat. Tegen deze foto op zich zelf is niets in te brengen, maar ook hier is het ontbreken van een onder schrift misleidend: de onbekende wordt gesuggereerd dat bij de del tawerken in Zeeland dergelijke reu- zencaissons worden aangetroffen, terwijl er in werkelijkheid op dit ogenblik geen enkele is te vinden. Alles bijeengenomen geloven wy, dat de samenstellers van deze folder (al thans wat Zeeland betreft) wel een wat grotere zorgvuldigheid in acht hadden mogen nemen. De hier gege ven voorlichting is helaas geen hon derd procent. En een halve voorlich ting is een slechte propaganda. Men zal daarmee bij een volgende druk toch wel rekening moeten houden. Acht doden bij botsing tussen bussen in België Bij een botsing tussen twee autobus sen met leden van de socialistische partij bij het gehucht Geer op dertien kilometer van Yperen in België zijn acht passagiers om het leven geko men en een zestigtal gewond. De botsing gebeurde toen beide bus sen gelijktijdig een wegkruising be reikten. De passagiers van beide wagens behoorden tot dezelfde groep. Er waren leden van een harmonie onder die had deelgenomen aan een 1-meiviering in Ploegsteert-le-Bizet bij de Franse grens. De cliauffeurs van de bussen waren overeengekomen andere wegen naar huis te kiezen, en elkaar te ontmoe ten-waar-de-botsing plaatsvond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1