ranstruita Op Curacao zullen 's werelds sterkste schakers strijden a Ifip t SUNIL HALEN! v\ P SU JEUGDSCHAAKTITEL VOOR ZUIDEMA SPORT EN WEDSTRIJDEN Nederland middelpunt van de Eurovisie Zierikzeese schakers verloren in promotie HOCKEYERS WONNEN VAN DUITSLAND, 1-0 WAS-AUTOMAAT Dave Tork met polsstok over 4,92 meter Jos Wouters won Parijs-Brussel VLISSINGEN WACHT NOG ZWAAR PROGRAMMA T0NID0 BEZORGDE B.S.V. EERSTE NEDERLAAG, 11-9 HELLAS KAMPIOEN ZONDER TE SPELEN Z.K.B.-twaalftaI voor Bondentoernooi DINSDAG 1 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IS KERES: BOEIEND ELEMENT IN ARENA Fascinerend duel om topplaats tussen Fischer en Tal verwacht... Sp eciale berichtgeving Acht grootmeesters van wereldklasse (want ook in de orde der schaak meesters bestaat een algemeen erkend krachtsverschil) zyn thans in Curacao om deel te nemen aan het kandidaten-toernooi. Dit belangrijkste toernooi van de cyclus om de wereldtitel schaken, die in het voorjaar 1963 wordt afgesloten met een tweekamp tussen de winnaar en de wereld kampioen dr. ir. M. M. Botwinnik, begint op woensdag 2 mei en zal na 28 ronden met een totaal van 112 partijen, waarin de spelers elkaar twee maal met wit en twee maal met zwart ontmoeten, op 28 juni eindigen. Achter de borden zullen zitten: de onlangs tot Amerikaan genaturaliseerde Benkö, de Amerikaan Bobben Fischer, de Tsjech dr. Filip en de Russen Gelier, Keres, Petrosjan en ex-wereldkampioen Tal. schaakwereld minder. Ten eerste omdat hij in de internationale arena geen opvallende dingen heeft gedaan, in de tweede plaats omdat zijn spel in het kandidatentoernooi Bad Por- toroz '59 tegenviel en afzalcte naar mate de strijd voortduurde. Geiler is een fanatiek speler, die, door de wol geverfd in alle soorten toernooien, de grootsten versloeg en ook de eerste plaats van zijn schaak- land wist te bezetten. Geiler bezit een ontembare aanvalsdrift, een do delijke combinatie, maar is en dit is de betekenisvolle keerzijde van de medaille daardoor eveneens kwetsbaar. TAL ...come-back... De oudste deelnemer is Paul Keres, die reeds in 1935 triomfen vierde en toch nog pas 46 jaar telt. Laten we maar ronduit schrijven, dat iedereen van harte hoopt, dat deze bijzonder begaafde schaakkunstenaar eindelijk eens een kandidatentoernooi zal win nen teneinde de gelegenheid te krij gen een titelmatch om het wereld kampioenschap te spelen tegen zijn landgenoot Botwinnik. In 1938 verwierf Keres in het A.V.R.O.-toernooi het recht met dr. Aljechin om de plaats op de troon te spelen. Hel; kwam er niet van en het is er nog niet van gekomen. Paul Keres is een onge kroonde wereldkampioen met zo'n fabelachtig lange lijst van eerste rungs successen (hij won o-a. drie maal het kampioenschap van de Sowjet-Unie) dat een werkelijk leiderschap volkomen aanvaard baar zou zijn. Keres kan Curacao winnen, maar óf hij het wintZeven weken kei hard toernooi-schaak zouden zelfs voor Keres wel eens te veel kunnen zijn. Keres vertegenwoordigt zonder twijfel een boeiend element in de schaakarena, die in hotel Curacao- Intercontinental zal zijn ingericht. Wellicht nog fascinerender kan het duel om de topplaats worden tussen Bobby Fischer en Michael Tal. Fischer, de 19-jarige schaakkomeet; all round als een routinier van 60, vechtlustig als een tijger en beheerst als een Oosterse wijsgeer, is een do delijk gevaar voor Tal, die alles en alles zal geven voor een come-back. De verbluffende stijging van Tal had een ander karakter dan die van Fischer. Bij Tal „alles langs de com binatie" met natuurlijk een zeer wetenschappelijke basis als uit gangspunt, bij Fischer, ondanks diens jeugd, een zo veelzijdige en af geronde techniek, dat overeenkoms ten met Schlechter, Rubinstein, Ma- roczy en Capablanca voortdurend in het oog vallen. Deze historische na men vertegenwoordigen diverse stij len, maar Fischer ook en dat maakt hem een kanshebber van de eerste orde. Tal heeft de wereld-ton gehaald door een onophoudelijk achter zich ver branden van alle schepen. Maar kan men twee maal zo schaken? Dat be twijfelt de seeptiscli-analytische schaakwereld. Men neemt evenwel aan, dat de tovenaar uit Riga thans berekender, beheerster en met min der risico's de Himalaya zal pogen te beklimmen. Petrosjan heeft de sympathie der schaakdenkers, der positiespelers, ja men kan eigenlijk wel zeggen der filosofen. Petrosjan is de man die niets doet en toch wint! Een open vraag rijst bij de naam Viktor Kortsnoj. Hij kwam nog vrij weinig in internationale toernooien uit. doch heeft bijvoorbeeld tegen Tal een positieve score van 7 Va2 y2. Verleden jaar won hij het landskam pioenschap, in Stockholm imponeerde hij niet, maar speelde zich toch vrij gemakkelijk naar een hoge plaats. In grootmeester Benkö gelooft de (Advertentie) ESI i_erst in. Cöbouw kijken DAGBLAD C03DUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Voor coo gratis proefabonnement «MOUW. POSTBUS 10B7. DEN HAAG Geweldenaar Tenslotte dr. Filip. de Tsjechische geweldenaar. Het is niet gemakkelijk de stijl van deze vrij jonge groot meester te analyseren. Hij was ook al van de partij in het kandidaten toernooi 1956 in Amsterdam. Filip won grote prijzen in zwaar bezette toernooien, hij heeft een concentra tie als Botwinnik en een voorliefde voor de clinch. Men vreest echter, dat het marathontoernooi op Curacao ook voor Filip wel eens te veel van het goede zou kunnen worden. Een factor, die met schaakkunde niets te maken heeft, doch die in dit toernooi van het allergrootste belang kan worden, is het klimaat- De speel zaal in hotel Curagao-Intercontmen- tal is voorzien van air-conditioning, maar desondanks kan het spelen in de tropen een funeste invloed op de deelnemers uitoefenen. De matches CapablancaKostich en Capablanca Lasker hebben in het verleden reeds aangetoond, dat de kleinste invloed van buitenaf de balans naar falen of slagen op beslissende wijze kan doen doorslaan- PAUL KERES ...weer ten strijde... De Amstelveense schaker Coen Zui- dema heeft zaterdag definitief beslag gelegd op de Nederlandse jeugdtiteC In de negende en laatste ronde van het toernooi om dit kampioenschap, dat in Groningen is gehouden, ver sloeg hij Greben (Leeuwarden) waardoor hij met 7 IA punt onbe dreigd aan de top van" de eindrang schikking staat. De uitslagen van de negende ronde zijn: Duistermaat (Den Dolder) Ree (Amsterdam) 01; Verreck (Den Haag)Frederiks (Nijmegen) 10; Geerdink (Enschede)De Schipper (Middelburg) VjV2', De Groot 's-Hertogenbosch)Schepel (Beverwijk) 1-0; Van Baarle (Schie dam)Kort (Leiden) 10; Greben (Leeuwarden)Zuidema (Amstel veen) 01. De eindstand luidt: 1. en kampioert' van Nederland Zuidema 7% punt;. 2. Verreck 6% pnt.; 3. Ree 6 pnt.; 4. Geerdink 5V2 pnt.; 5/6 Schepel en Duistermaat, beiden 5 pnt.; 7/8 De Groot en Frederiks, beiden 4% pnt.; 9 t.m. 12 Greben, Kort, Van Baarle en De Schipper, allen 4 pnt,; 13. Si mon 1% pnt. Voor do eerste keer eigenlijk zal Nederland woensdag het middelpunt z(jn van Eurovisie en dan niet voor het zilveren huwelijksfeest van onze vorstin maar voor de in het Olympisch Stadion to Amsterdam te spelen finale om de Europeso voet balbeker tussen Real Madrid en de Portugese kampioensclub van Lissa bon Benfica. Van het koninklijk huwelijksfeest zullen de Europese zenders zeker wel wat journaalstukjes geven, zeker ook België en vooral ook Engeland, om dat tenslotte ook die landen konink lijk vertegenwoordigd zullen zijn, maar voor Eurovisie was het, zei de heer Schüttenhelm, de voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, zo'n slechte tijd, 's maandags. Hoe dan ook: ir. Van Emmenes zal dus de finale voor Nederland verslaan, en in hokjes van een heel bouwwerk, dat de N.T.S. na de Olympische Spelen te Rome heeft gekocht, zullen 16 bui tenlandse commentatoren zich de ke len hees schreeuwen, een Vlaamse en eer Waalse voor België, een Franse en Duitse voor Zwitserland, voorts een voor Denemarken, Duitsland, En geland, Finland, Frankrijk, Italië, Lu xemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje en Zweden. Misschien komen er zelfs nog Polen en Tsjecho-Slowakije bij, en als ook bewezen is dat de Eurovisie er in hoofdzaak voor de sport is,dan nu wel. Ook zal de Eurovisie zaterdag de finale om de Engelse beker tussen Burnley en Tottenham Hotspur uit zenden. Voor de promotiewedstrijden naar de tweede klas van de landelijke schaakbond speelde Zierikzec 1 in Zicrlkzce tegen Eindhoven III, welke wedstrijd werd gewonnen door Eind hoven met 21/26'/2 met een afge broken partij. De eindstand zal waarschijnlijk 3'/26'/2 worden. Op 13 mei volgt de wedstrijd Venlo Zierikzee- Wint Zierikzee deze wedstrijd dan behouden de Schouwe- 1 naren nog een kans. Zoa]s bekend spelen drie ploegen om twee plaat sen. Voor het persoonlijk schaakkam pioenschap van Zeeland werden de volgende partijen gespeeld: P. A. BohlmeijerC. Janseu 01; A. VerspoorJ. Hoogstrate 10; W. van WijnenJ. Jansen De stand aan de top luidt: 1. J- J. van de Ende 5 uit 5; 2. A. Verspoor 5J,& uit 6; 3. C- Jansen 4 uit 6. Een strydlustig Nederlands hockey- elftal heeft met 10 gewonnen van het Duitse elftal, dat werd beschouwd als het sterkste van Europa. Het gehele Nederlandse elftal ver dient hulde voor hetgeen de duizen den toeschouwers onder wie zeer vele Duitse supporters werd voorgezet. In de eerste helft viel nog niet zoveel te genieten. Het was een strijd, die in volkomen evenwicht langzaam maar zeker naar een climax toe groeide en waarin beide defensies telkens het laatste woord hadden. De strijd werd dadelijk na rust bij zonder fel, maar de Britse arbiters hielden de touwtjes strak en dat leverde vooral de Oranjemannen menige vrije slag op. De Nederlandse druk werd groter. Na 22 minuten kwam de genadestoot, voorafgegaan door een mislukte strafcorner van Leemhuis en een door Meyer op de lijn gestopte push van de Keyzer. Een schot van Voigt werd gestopt en toen kreeg Francis van 't Hooft een kans. Met een flitsende push passeerde hij Meyer en het Wagener stadion stond op zijn kop. Zo tevreden als het Nederlandse da- meshockeyelftal verleden week was met het gelijke spel tegen Engeland, zo onvoldaan was men zaterdagmid dag in Bloemendaai na de 11 score tegen West-Duitsland. .Onvoldaan, omdat men echt wel op een overwin ning had gerekend, onvoldaan ook omdat het peil van de interlandmatch van een week tevoren bij lange na niet werd "bereikt. Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voor- weken - centrifugeren voorwas - hoofd-, was spoelen - wegpompen - spoelen - wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen-centrifugeren spoelen - droog- centrifugeren. Alles automatisch. En Skip, j het matig - schuimende wasmiddel, dat jf speciaal voor moderne wasmachines is f ontwikkeld, hoort bij deze verfijnde werk- wijze. Wij zenden U gaarne informatie over de Constructa. Skip: Hét wasmiddel voor de Constructa Zend mij Uw catalogus Naam: Adres: Woonplaats:- Opzenden aan: Constructa Nederland Keizers gracht 522 - Amsterdam-C. - Telefoon 020-323 98 Dave Tork, een 27-jarige luitenant van de Amerikaanse marine, heeft zaterdagavond in Walnu (Cal.) het wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd en gebracht op 4,92 meter. Het oude record stond sedert 81 maart met 4.895 meter op naam van r->lin Uelses, de omstreden Ameri kaanse atleet die zijn prestatie le verde met de bijzonder veerkrachtige fiberglazen stok. Ook Tork gebruikte zaterdag een dergelijke polsstok. De Amerikaanse marine-luitenant Ss nog lang niet tevreden. Direct nadat hij het record verbéterd had, liet hij de verslaggevers als weten: „Ik hoop binnenkort de 17 voet (5,18 meter) te passeren". Ook de 25-jarige Jim Grelle leverde i Walnut een prestatie van formaat- Hij zegevierde op de mijn in 3 min- 59,9 sec- en werd daardoor de vierde Amerikaan die de mijl binnen de 4 minuten liep. De Belg Jos Wouters heeft de klas sieke wegwedstrijd ParijsBrussel op zijn naam gebracht. Hij legde de 289 kilometer af in acht uur negen minuten en 15 seconden. Ook de vol gende zes plaatsen waren alle voor Belgische renners. Tweede werd Noel Foré, gevolgd door Martin van Geneugden, Jan Zagers, Armand Desmet en Frans Schoub- ben, allen in dezelfde tijd als Wou ters. De Nederlander Piet Rentmees ter werd achtste en Bas Maliepaard veertiende, beiden in dezelfde tijd als de winnaar. Jaap Kersten werd 16e en Piet Steenvoorde 28ste. Ipswich Town werd Engels kampioen Ipswich Town is een waardig opvol ger van Tottenham Hotspur. Waren de Spurs vorig jaar de eerste ploeg van deze eeuw die in één seizoen de titel behaalde en de cup won, Ips wich Town is de eerste ploeg sinds 1889 die direct na de promotie naar de hoogste afdeling het kampioen schap veroverde. De held van de dag was middenvoor Bay Crawford, de man die tot veler verbazing door Walter Winterbottom geen plaats in de Engelse selectie- ploeg voor Chili waardig werd ge keurd. In vier minuten tijd zorgde Crawford voor twee doelpunten die de strijd beslisten. Ipswich, dat uit beeld is, heeft in 42 wedstrijden punten vergaard. Burnley behaal de in 41 ontmoetingen 53 punten. Deze laatste volledige wedstrijddag van de Engelse competitie was een grote teleurstelling voor Burnley. Het gelijke spel tegen Chetééa maak te dat de ploeg Ipswich Town niet meer kan bereiken. Triest was deze zaterdag ook voor Cardiff City, dat met 8—3 van Everton verloor en nu samen met Chelsea dagradeert naai de twéede divisie. Strijd om landstitel begint waarschijnlijk reeds zondag Hoewei het programma nog niet be kend is, mag toch verwacht worden, dat de stryd om het Nederlandse voetbalkampioenschap der amateurs reeds zondag a.s. zal beginnen. Vijf van de zes kampioenen van de eerste klassen zyn reeds bekend. Het zijn Vlissingen, Xerxes (Rotterdam), Standaard (Maastricht), Velocitas (Groningen) en J.O.S. (Amsterdam). Alleen in de oostelijke eerste klas móet de beslissing nog vallen. Op nieuw is Quick Nijmegen daar de grote kanshebber, maar ook Quick '20 uit Oldenzaal is nog kampioens kandidaat. Er wacht Vlissingen dus nog een zwaar programma, want de strijd om de landstitel zal als een normale competitie worden afge werkt. De amateurkampioenen van de le klassen moeten nog tien wed strijden spelen. VELDHANDBALCOMPETIT1E In de overgangsklas B van de veld- handbalcompetïtie presteerde T.O.N. I.D.O, het om koploper B.S.V. de eer ste nederlaag toe te brengen. Het was echter geen grootse wedstrijd vooral in de eerste helft niet. Bij T.O.N.I.D.O. had men toen geen goed maatgevoel. De vleugels werden on voldoende ingeschakeld en ook in de verdediging vielen herbaalde malen gaten. B.S.V. was in die periode de betere, men combineerde beter en ook de afwerking van de aanvallen was beter verzorgd. Het was dan ook geen wonder dat B.S.V. voor de rust een 5-7 voorsprong nam. De rust had Tonido blijkbaar goed gedaan, want het ging nu veel beter. Onder stu wende kracht van Jacobs, die weer bergen werk verzette, werden flitsen de aanvallen opgebouwd die voor treffelijk door v. Hese en Traas wer- een afgewerkt. Door Corstanje wer den de vleugels nu ook beter inge schakeld en het was een herboren elftal dat de strjjd voortzette. Het deel van B.S.V. kwam nu zwaar on der druk te staan en mede door een niet al te sterke doelverdediger kwam T.O.N.I.D.O. aan een voor sprong, die door B.S.V. met -felle aan vallen werd beantwoord, maar ook in de verdediging van T.O.NJ.D.O. had men zich hersteld en zo werd het een verdiende 11-9 overwinning! Bij de dames behaalde Zeeland Sport de eerste winstpuntjes. En onver diend was het zeker niet. Met de wind in de rug behaalde Zeeland Sport bij de rust een voorsprong van 3-0 door doelpunten van Rieteco-v. Schaik. Direct na de hervat ting scoorde' De Waal tegen, maar Gemert verhoogde voor Zee land Sport de stand op 4-1. Marathon kwam er nu beter in en door Elven en Koster werd het nog 4-3 en met deze stand kwam ook het einde. De dames van Walcheren hadden met pech te kampen. Met de sterke wind in de rug kon Posterhold een voor sprong nemen van 2-5 en met de wind mee kon er voor Walcheren nog (Advertentie) Htëf V&tf)êtw NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL IK KflNO NU NIET ALLES VERTEL LEN, WflflRfllSU MENIET MEE NEEMT IN DflT VLIEGTUIG, 15 HET MET A\E GEDAAN! DEOUDEDIETZ fAb DODEN/, van alles gebeuren. Het noodlot trof echter Walcheren. Haar doelverde- digster Riep Pruijssers moest het speelveld verlaten door een lelijke val tegen de doelpaal. Fien van Pa- melen werd uit de voorhoede geno men om plaats te nemen onder de lat. Zij deed het daar niet onverdienste lijk, maar zij werd in de voorhoede erg gemist. Wel namen de dames van Walcheren het doel van Poster- hol regelmatig onder vuur maar tot doelpunten kwam men bijna niet. Zodoende werd het een overwinning voor Posterhold van 3-6. De stand in deze klas is nu: Dames: Swift 20 uit 12, Posterhol 20 uit 12, D.W.S. 15 uit 9, Verburch 14 uit 11, V.H.C. 12 yit 11, Animo 6 uit 9, Walcheren 6 uit 11, Zeeland Sport 3 uit 10 en Marathon 1 uit 11. Heren: Esca 20 uit 12, B.S.V. 19 uit 11, Str. Meteoor 16 uit 12, Animo 15 uit 10, Tonido 8 uit 12, E.B.I1.V. 7 uit 11, Hellas 2 6 uit 10 en Volt 0 uit 12. In de districtsklas Zuid B heren is Hellas kampioen geworden, zonder zelf te spelen. Doordat Marathon uit verloor van Tachos met S-7 is Hellas voor de andere ploegen ook niet meer bereikbaar. Hellas zal nu met de kampioen van Zuid A en West B moeten strijden om een plaats in de overgangsklas B. E.M.M. en S.O.A. speelden een aardige wedstrijd die in een gelijkspel 10-10 eindigde. Opval lend is het dat S.O.A. in de laatste wedstrijden bijzonder goed voor de dag komt. Ook Volharding kwam niet verder dan een gelijkspel 8-8. In de dames le klas behaalde SJ.O.S. een overwinning met 3-6 op Tachos en is hierdoor practisch kampioen. Hellas behaalde wel een overwinning op E.B.H.V. met 2-6, maar zij zullen SJ.O.S. wel niet meer kunnen inha len. Olympus speelde wel goed, maar S.O.A. deed het niet minder en zo werd een gelijkspel 4-4 bereikt. In de dames 2e klas werden enige klinken de overwinningen behaald. Zo klopte Volharding Zeeland Sport 2 met 11-1 en S.I.O.S. 2 behaalde een 7-0 over winning op Olympus 2. De dames van Tonido staan nu vlak voor het kam pioenschap door een 3-6 overwinning op Luctor. Bij de heren was Tonido 2 niet opgewassen tegen Velocitas en verloor me*- 4-10. Ook dit jaar zal het Z.K.B.-twaaiftal weer deelnomen aan het Bondentoer nooi, dat te Zeist wordt gehouden op koninginnedag. Dit evenement is hoofdzakelijk bestemd voor bonden met zaterdagspelers en hieraan zul len, behalve de Z.K.B., deelnemen: de Schouwen-Dnivelandse Korfbal Bond, Friese Korfbal Bond, Overjjselse Korfbal Bond, Gelders-Utrechtse Korfbal Bond en de Zuid-Nederlandse Korfbal Bond. Enige jaren achtereen brachten de Zeeuwse korfballers de Broekhuyzen- belter mee naar huis, doch het twaalf tal dat nu zal deelnemen, heeft aan merkelijke wijzigingen ondergaan, doordat de Tjoba-spelers, die nu in de K.N.K.B. spelen, niet meer beschik baar zijn. Ook zijn dus de spelers van Swift I uitgesloten. Jammer is het, dat ook geroutineerde krachten als Heupper- man (Togo) en Jan Cijsouw (Ani mo) versterk moeten laten gaan. Doch het twaalftal, dat ais volgt is samengesteld, zal zijn huid zo duur mogelijk verkopen en misschien is het nog lang niet kansloos. Dames: Corrie van Dijke (Elto. Ka- pelle), Jannie Jasperse en Marga Wolf (beiden Animo, Souburg), Ria Brandt (Zeelandia, Kruiningen), Truus Buteyn (Vios, Krabbendyke), Ella Deurloo (Togo, Goes) en Corrie Koole (Zuidwesters. Souburg). Heren: Piet van Beugen en Piet de Ronde (beiden Togo), Jan Dieleman (Animo), David van Soelen (Zuid westers) W. Scheltens, Han Davidse en Joop Schout (allen Swift n. Mid delburg)*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9