Het feest overzee Papoea-plebisciet door V.NL te regelen AMSTELHOTEL SCHATKAMER VOL JUWELEN ONDER BEWAKING VAN 45 RECHERCHEURS <2\oren, yew ew schrijven Waar zijn onze schepen? Ook al aan de sigaar? Onderzoek naar olie en aardgas onder Waddenzee 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG I MEI 1962 In Nieuw-Guinea en Suriname Ook overzee ïs gisteren konin ginnedag gevierd. In Nieuw- Guinea kon het feest de ernst van de politieke situatie niet op de achtergrond stellen. Namens de bewoners van Nieuw-Guinea sprak op een openbaar gehoor in het receptiepaviljoen van de ambtswoning van gouverneur Platteel, rnr. Sollewijn Gelpke, de voorzitter van de Nieuw-Gui- nearaad, de gouverneur toe. <De lieer Sollewijn Gelpke zei onder meer, dat hem dit jaar, bij liet aan bieden van de gelukwensen, de vrees bekruipt „dat het accent van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's langzaam aan verschuift van de geest naar de letter". Het kan zo zei mr. Sollewijn Gelpke onmogelijk worden ont kend, dat boven het vroeger iso lement van dorpen en stammen uit, eeij volk is gegroeid, dat weet wat het wil, maar dat ook weet, wat het niet wil. Overal in het land wordt geprotesteerd tegen een overdracht van het bewind, waarbij de vrije keuze van de be volking illusoir zou worden. „Daarom wenden wij ons vandaag tot uwe excellentie, met een be roep op het geweten van ieder, die er toe kan bijdragen, dat het zelfbeschikkingsrecht onverkort zal worden gerespecteerd, opdat liet niet door er de onmisbai'e waarborgen aan te onthouden tot een lege vorm zal verkomme ren. In zijn antwoord ging gouverneur Platteel in op wat de heer Sollewijn Gelpke had gezegd, waarbij hij ge wag maakte van vertrouwen in de opgevoerde paraatheid der strijd krachten, waarin ook het Papoea vrijwilligerskorps in de praktijk heeft getoond wat het kan. De gouverneur sprak de hoop uit, dat het door de heer Sollewijn Gelpke gedane beroep, weerklank zal vinden in de wereld, opdat de duidelijk ge bleken vastbeslotenheid van de Ne- derlandse regering daarop in toene mende mate zal kunnen steunen. Suriname in Paramaribo hielden de voorzitter der Surinaamse staten, de heer J. S. P. Kraag en de wnd. gouverneur, de heer A. Currie, op een openbaar ge hoor toespraken. De heer Kraag vertolkte o.a. de lief de en aanhankelijkheid van Surina me aan het Oranjehuis. Deze ver bondenheid zeide hij zal mede blijken uit het bezoek van de twee oudste prinsessen aan Suriname. In zijn antwoord zeide de wnd. gou verneur, de heer A. Currie, o.a. dat de aanhankelijkheid en de liefde van Suriname voor liet Oranjehuis we- Deze telefoto toont de koninklijke familie in de gouden sloep tijdens de varende receptie op de Arnstel in Amsterdam. derkerig is Wij hebben zeide de lieer Currie verder het laatste jaar veel gelezen en gehoord over onafhankelijkheid. Maar of die onaf hankelijkheid onmiddellijk dan wel op een later tijdstip moet komen, steeds werd en wordt gesteld, dat dit moet geschieden met behoud van de banden niet het huis van Oranje. NEDERLAND EIST: Plan-Bunker dan aanvaardbaar (Van onze Haagse redactie) Achter eew facade van schijn bare rust wordt tussen Neder land en de Verenigde Staten, en via de V.S. met Indonesië, koortsachtig diplomatiek over leg gepleegd over Nederlandse voorstellen om de Verenigde Naties een doeltreffende rol toe te bedelen bij een plebisciet, waarbij na enkele jaren van In donesisch bestunr over Nieuw- Guinea, de Papoea's zich toch over de uiteindelijke status van hun eiland zullen kunnen uit spreken. De Nederlandse regering streeft er naar de Verenigde Naties bij een der gelijk plebisciet ongeveer dezelfde organiserende en controlerende be voegdheden toe te kennen als de volkerenorganisatie had bij de volks stemmingen in de trustschapsgebie- den als Cameroen, West-Samoa, en eerlang in Roeanda-Oeroendi. Aangezien echter in die (voormali ge) trustschapsgebieden aan de Ver enigde Naties krachtens het V.N.- handvest en het trustsehapsvcrdrag automatische bevoegdheden waren toegevallen, die de volkeren-organi satie niet heeft in Nieuw-Guinea, zouden Nederland en Indonesië het eens moeten worden over een geza menlijk verzoek aan de V.N. om zo'n organiserende en controlerende rol bij een plebisciet in Nieuw-Guinea te "ervullèn. De Nederlandse regering blijkt daartoe het initiatief te hebben genomen, toen zij ruim veertien dagen geleden de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. Van Royen, instructies gaf te onder zoeken met welke zekerheden voor de Papoea's het plan-Bunker zou kunnen worden omkleed. Men meent thans te weten, dat de regering bereid is in te stemmen met overdracht van bestuur aan Indone sië vóór de bevolking zich heeft uit gesproken, als Indonesië er maar mee instemt, dat de V.N. niet alleen bij de volksstemming zou kunnen helpen, maar de vragen zou kunnen opstel len en zou kunnen organiseren en controleren, zoals ook in de Came- roens en West-Samoa is gebeurd. Dat is liet minste wat de regering nodig acht om éen zelfbeschikking van de Papoea's onder* Indonesisch bestuur nog een afspiegeling te la ten zijn van wat Nederland de Pa poea's bij herhaling plechtig heeft beloofd. X-15 haalt tophoogte Gisteren heeft een X-15 raket vlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht, bestuurd door.piloot Joe Wal ker, een recordhoogte van bijna 18 kilometer bereikt. Het oude record was ongeveer 65 km en stond op naam van majoor Robert White. Het X-15 raketvliegtuig heeft een spitse neus en is ontworpen om een hoogte van ongeveer 78 km te berei ken. 00c<x5000000000(xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx)000c0(x)000(xxx)0000<xx>000000000(xxx)00000000000000000c<xxxxxxxxxxxxxx)00000000c Als de vorstelijke gasten van koningin Juliana en prins Bernhard vandaag allemaal hun intrek hebben genomen in het Amstelhotel, herbergt dit bijna 100-jarige hotel niet alleen de grootste groep ko ningen, koninginnen, prinsen en prinsessen, graven en gra vinnen die ooit op één plaats in ons land bijeen was, óók is het Amstelhotel voor én kele etmalen een „schatka mer" van koninklijke juwe len en andere kostbaarheden. De 45 rechercheurs van de Am sterdamse politie, die dag en nacht in het hotel verblijven, moe ten daarom niet alleen voor de be veiliging van de hoge gasten zor gen, ze moeten ook een wakend oogje houden op al deze kostbaar heden. De koninklijke gasten krij gen trouwens ook de gelegenheid om in het hotel een blik te werpen op enkele staaltjes van vakman schap van Amsterdamse diaman tairs. De Amsterdamse diamant- firma D. Drukker en Zn. N.V. heeft in het hotel twee vitrines met diamanten ingericht. De waarde ervan bedraagt bijna 300.000. Leeuw In de eerste vitrine is een uit pa- lisandcrliopt, door George Wagt gebeeldhouwde Nederlandse leeuw te zien. Deze leeuw (afmetingen 52x40 era) is omgeven door de provinc|ew^pens van Nederland, het wapen vau de gemeente Am sterdam en liet cijfer 25. Het ge heel is ingelegd met 1233 stuks ruwe én geslepen dianiant ter waarde van f 53.000. In de tweede vitrine, die ongetwij feld ook veel bekijks zal trekken, zijn vier grote geslepen diaman ten (29,26 karaat totaal, waaron der één steen van 15,97 karaat) te zien. De totale waarde bedraagt twee ton. In deze vitrine ligt ook een partij industriediamant (71.30 karaat) ter waarde van 25.000. Juwelier K. A. Citroen in de Kal- verstraat heeft in zijn etalages een aantal bijzondere juwelen uit voormalig koninklijk bezit geëta leerd. Er is een klein, fraai be werkt gouden doosje bij, bezet met 4. diamanten en een Nassau- blauwe „W", dat Koning Willem III omstreeks 1850 ten geschenke gaf aan zijn gemalin. Oranjeboompje Voorts staat in de etalage een klein zilveren oranjeboompje met geëmailleerde oranjeappels (uit bet begin van 19e eeuw) te pron ken. Hét pronkstuk in de etalages is volgens de heer Citroen een massief zilveren fotolyst, een ge schenk van koningin Wilhelmina bij haar troonbestijging in 1898 aan een van haar leermeesters. De foto van de toen nog jonge ko ningin is nu evenwel vervangen door het portret van koningin Ju liana. Zelf heeft de heer Citroen de lijst voorzien van een uit 1740 daterende prinsessekroon afgezet met 200 diamanten (plus minus 20 karaat). Wie deze kroon heeft gedragen, weet de liegr Citroeu niet. Hij ver moedt wel dat de kroon van Ne derlandse makelij is. „De histori sche waarde ervan is natuurlijk groter dan de waarde van de pro visorisch geslepen diamanten" zei de heer K. A. Citroen, die de waarde taxeerde op 10.000. Volgens „Bildzeitung": Mislukte aanslag op Ulbricht Het Westduitse blad „Bildzeitung", dat een oplage heeft van meer dan 3,5 miljoen exemplaren, meldt op de voorpagina, dat Walter Ulbricht, de, leider van de communistische partij in Oost-Duitsland, op het nippertje is ontsnapt aan een aanslag in Tsje- eho-Slowakije. Onbekenden zouden vrijdag een rijtuig van een trein be schoten hebben, die van Praag uaar Karlsbad reed. In dat rijtuig zat Ul bricht. Ulbricht had enkeie weken in "Karls bad gekuurd en was vorige week dinsdag naar Moskou gereisd voor besprekingen met de Russische pre mier Kroesjtsjew en de Russische ministef van buitenlandse zaken Gro- miko. Vrijdag was hij naar Praag teruggekeerd en vandaar naar Karls bad vertrokken. Volgens „Bildzeitung" heeft een oog getuige meegedeeld, dat versclieidene leden van het gezelschap van Ul bricht ernstig gewond zijn. De communistische leider is nu weer in Oost-Berlijn. Een woordvoerder van de Oostduitse regering heeft het bericht van de Bildzeitung „ongelooflijk onbe schaamde laster" genoemd. Volkswagen handhaaft prijsverhoging De sedert 1 april geldende hogere prijzen voor drie modellen van de Volkswagen 1200 blyven gehand haafd. De directie van de Volkswa genfabriek heeft gisteren het besluit genomen de prijsverhoging niet on gedaan te maken, hoewel de raad van commissarissen vrijdag aanbevolen had de prys weer tot het oude niveau te verlagen. In een na afloop van de directiever gadering gepubliceerde verklaring deelt de directie mee, dat haar be sluit het resultaat is van een nieuw., zorgvuldig onderzoek, dat zij onder de indruk van de oproep van minister Erhard en volgens de wens van de raad van commissarissen heeft inge steld. De directie betreurt het dat de prijsverhoging wat de tijd betreft sa men viel met de oproep van de mi nister. 0 André Kirllenko. voormalig toege voegd lid van het presidium van het cen trale comité van de Sowjetrussische com munistische partij, is benoemd tot eer ste viee-voorzitter van het bureau van het centrale comité van de partij in de Russische federatie, a'dus meldt de ..Prawda". RADIO- EN T.V.-RUBRIEK a/wvwvwvwvwwvw VANDAAG TELEVISIE. Vanavond eerst om half acht Internationaal agrarisch nieuws en dan om acht uur het jour naal. Om tien voor half negen poli tiek: uitzending van de K.V.P. Om half negen een VARA-uitzendiug, de eerste mei in het jaar 1962. Om kwart voor negen Bert Garthoffs programma „Anders dan anderen" wie anders is kunnen we slechts gissen het zou bijvoorbeeld een ac teur kunnen zijn. Via de Vlaamse televisie: om vier uur wereldkampioenschappen rol schaatsen. Om half negen, na Mickey Mouse van 7 uur, het jeugdmagazine van half acht, het nieuws van acht uur, een programma van zang en dans ter gelegenheid van het feest van de arbeid, een Eurovisiepro gramma waaraan meewerken de Franse zangeres Colette Renard, de neger-zanger William Marshall, een Britse balletgroep en de Franse zan ger Henri Salvador. Om kwart voor tien een zeemansdrama, een eenakter die zich afspeelt op een eiland ten westen van Ierland. Om kwart over tien toneelnieuws. RADIO. Hilversum I: Om tien over zeven op beide zenders een reportage-van de koninklijke cocktailparty in het Am stelhotel te Amsterdam. Om kwart over acht „Weet je weetje" tips voor amateur-fotografen. Om vijf voor tien Jules de Cörtc met winter- toer. Om vijf voor elf „Vreemd" van Leo Nelissen en om vijf voor half twaalf het kamerorkest Pieter Hel- lendaal o.l.v. Henk Spruit dat het concerto grosso van Haendel speelt! Hilversum H: Om elf uur 's morgens kerkdienst uit de Domkerk te Utrecht van de hervormde gemeente, voorganger ds. H. A. Visser. Van twaalf tot twee meidag-feestdag; ar beidsliederen uit Scandinavië, Duits land, Oostenrijk en Nederland uitge voerd door het Promenade-orkest o.l. v. Hugo de Groot en het Groot Om. roepkoor. Om kwart voor twee een gesproken portrert van de 77-jarige N.V.V.-voorzitter Evert Kupers door Joop Koopman. Om vijf uur Co de Kloet met een programma voor jon ge mensen. Om half acht Strauss melodieën door het Weens Filharmo nisch Orkest o.l.v. Herbert vo" Ka- OOOOOOOaXXXXXXXXXXXXXKOOaXXttOOOOOOOOaKOOOOOOOttQOOOO^^ HOOG EN LAAG WATER 2 mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee 4- nap uur pieter 0.09 1.88 0.40 2.04 1.15 2.15 1.29 1.30 -f nap uur meter 12.39 2.11 13.08 2.27 13.53 2.40 14.12 1.60 Wemeldinge 1.55 1.58 14.26 1.8! nap nap uur nieter uur meter 6.44 2.18 18.59 1.91 7.17 2.34 19.33 2.07 7.49 2.48 20.06 2.21 7.23 .1.85 19.49 1.51 7.33 2.07 20.05 1.72 ra jan. Om vijf over acht een repor tage van de 1 mei-viering te Leek, die begint met een documentaire over het vooruitstrevende stadje. Om half tien een Hilversums 1 mei-program ma met medewerking van Tonny Huurdeman, André Carrell, Greetje Voorn en nog vele anderen o.l.v. Jan C. Hubert. Om 11.05 uur 1 mei-vie ringen in het buitenland. (Advertentie) Och, mijnheer, ik rook al jaren sigaren. Als ik die sigarenadver- tenties zie, weiger ik er kennis van te ne men, ik had geen ad vertenties nodig om de sigaar te ontdekken. Ze ergeren me, omdat ik vind, dat ze overbodig moesten zijn. Ga nou eens voor de étalage van 'n sigarenwinkel staan, of nee, ik moet zeggen: een rookwarenwinkel. Dan zie je toch zó dat het sigarefi moeten zijn. Mijn vrouw kent voor de étalage van 'n banketbakkers winkel ook nooit enige aarze ling.'t Is op het gebied van de genotsartikelen het tkn-' mermansoog, waarmee je meteen ziet, tot op een fractie van 'n millimeter, hoe het er precies voorstaat. I Nou, dank zij dat oog heb ik nooit enige twijfel gekend. Zoals m'n vrouw resoluut zegt: „Mij moorkoppen", zeg ik: „Mij sigaren". De Nederlandse Aardolie Maat schappij zal volgende maand begin nen niet een seismisch verkennings- onderzoek naar het verloop van de aardlagen in de Waddenzee. Het onderzoek zal zich uitstrekken in het zeegebied bezuiden de Wadden eilanden Ameland, Vlieland en een gedeelte van Terschelling, Ten be hoeve van het onderzoek zal gebruik worden gemaakt van zogenaamde amfibievaartuigen, de ducks. Het seismisch onderzoek zal dienen om de structuur te bepalen van de on dergrond van de Waddenzee, waaruit conclusies kunnen worden getrokken omtrent de mogelijke aanwezigheid van olie of aardgas. Nagekomen familieberichte!]. VVVftATVWVVVVVSIVVVWWSrwVVV^ Zo de Heer wil hopen onze lieve ouders, groot- en overgroot ouders F. ZURHAAR W. ZURHAAR- VTNKE op 3 mei hun 55-jarige echtvereniging te her denken. Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen Vlissingen, Grote Markt 2. Advertentie) Db N.H.M. maakt het zijn bankspaarders gemakkelijk De N.H.M.-bankspaarder kan op zijn spaarrekening storten door een eenvou dige giro-overmaking. Van iedere ver andering van zijn tegoed krijgt hij een dagafschrift thuisgestuurd. Geen admi nistratieve rompslomp, geen onnodig geloop naar de bank en... bovendien: 31U% rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd voldaan geen extra kosten NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPII, N.V. Spaar veilig, spaar modern - Spaar bij de N.H.M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6